Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γάλα για δυσκοιλιότητα?


Recommended Posts

Εχω μια μπεμπουλα 3 μημων, μετα που σαραντησαμε (αποκλειστικος θυλασμος) δεν εμπαινε το παιδι μου στην σιαδικασια να αφοδευσει,

 

Για ένα μωρό άνω του μήνα, που θηλάζει αποκλειστικά, είναι φυσιολογικό να μην κάνει κακά ακόμη και μια βδομάδα ή περισσότερο. Δεν μιλάμε για δυσκοιλιότητα στην περίπτωση αυτή, αρκεί τα κακά, όταν βγαίνουν, να μην είναι σκληρά και το μωρό να μην υποφέρει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 γευματα προλαβα να δωσω στη μικρη και τσουουουπ!!!!!!!!!!!τα κανα με κιολας!η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα τοσο γρηγορα.να σημειωσω παντως οτι η μπουμπου ειχε να ενεργηθει 4 ημερες και ετοιμαζομασταν για κλυσμα.για να δουμε..............ειμαι περιεργη να δω αν ηταν τυχαιο!ελπιζω πως οχι γιατι ετσι την πατησαμε και με το novalac!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

kοριτσια καλημερα

γραφω εδω οχι για το δικο μου μωρο μιας κ θα το εχω σε 15 μερες μαζι μου αλλα για της αδερφης μου ο μικρος της μολις 12 ημερων κ ειναι πολυ δυσκοιλιος στην αρχη επινε το μιλουπα επειδη δεν εβγαζε αρκετο γαλα κ του εδινε συμπληρωμα ξενο η παιδιατρος της ειπε να το αλλαξει κ πηραμε το φριζολακ αλλα εδω κ 4-5 μερες που το παιρνει το παιδι εχει ενεργηθει μια δυο φορες το πολυ κ αυτο μονο οταν το πειραζει στο ποπουδακι του με λαδακι κ θερμομετρο προσπαθει ο κακομοιρης αλλα τα κακακια δεν λενε να βγουν τα βλεπουμε αλλα ειναι σκληρα κ ποναει προσπαθει να βγαλει με το θηλαστρο οσο μπορει περισσοτερο δικο της αλλα μεχρι 25 γραμμαρια καταφερνει κ του εδωσε κ φριζολακ με χαμομηλακι μολις τον ειδα χθες να ταλαιπωρειται τοσο εκλαιγα κ γω μαζι του φοβαμαι μηπως παθει τιποτα σημερα εχουν ξανα ραντεβου με τον παιδιατρο αλλα θα του κανει τιποτα να καταφερει ο μικρουλης να ξαλαφρωσει η γαλα θα της αλλαξει παλι?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΥΟ ΟΜΟΡΦΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΩΣ 60ML ΓΑΛΑ ALMIRON 1 . ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΒΟΛΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ. ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου! εμενα οταν ο μικρος μου δεν εκανε συχνα κακα (αλλα οταν εκανε ηταν ******) η παιδιατρος μου αλλαξε γαλα. πηραμε ενα κουτι για δυσκοιλιοτητα κ μολις τελειωσε δωσαμε το κλασικο της ιδιας εταιριας. οποτε πιστευω χρειαζεται αλλαγη στο γαλα. οπως κ να χει οπωσδηποτε ρωτα κ τον παιδιατρο.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΥΟ ΟΜΟΡΦΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΩΣ 60ML ΓΑΛΑ ALMIRON 1 . ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΒΟΛΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ. ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ

 

Τα σκληρά κακάκια στα βρέφη είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας. Μιλήστε με τον παιδίατρό σας για να δείτε τί γάλα μπορούν να πιούν ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα. Επίσης τί εννοείς σπάνια; Απ όσο ξέρω στα μωρά που πείνουν φόρμουλα δεν κάνει να μένουν χωρίς να ενεργηθούν πάνω απο 3 μέρες. Οπως και να χει, μιλήστε με τον παιδίατρο για να βρεθεί λύση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

αχου να σου ζησουν μιλα με την παιδιατρο θα σας αλαξει το γαλα . η μικρες σου εχουν δυσκοιλιοτητα. και ο γιος μ εχει ακι ακομα εχει απλα αλαξαμε το γαλα πινουμε ειδικο εμεις επειδη ειχαμε προβλημα με την πεψη. συγα συγα ανεβουν στην αρχη τρωμε 60 μετα θα τρωνε 90 συγα συγα μην βιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

kalimera stis manoules

na po k ego tin empiria mou apo tis liges meres pou to zoume..exo ena giokaro 20 imeron... arxika edina to diko m gala sto moro m me 8ilastro giati den epiane to sti8os m..sti sinexeia sinexisame me simpliroma giati to moraki m den evale polla kila tin proti vdomada k to diko m gala to stamatisame giati mou kopike..mas sistise o pediatros to frisolak k arxisame me ekino..arxisan meta apo 4 meres peripou ta ponakia k etsi edina prin to gevma stagones infacol...ola kanonika me ta kakakia tou omos.prin 3 meres arxise i diskoiliotita k oi entonoi ponoi..diplonete to moro m apo tous ponous k den 3ero ti na kano..energite mia fora to vradi k ta kakakia tou ine sklira..ipoyiastika oti ine to gala k pigame giatro..mas ipe na arxisi frisolac comfort se sindiasmo me frisolac..k na doume pos 8a paei..ego kano k entrives me elaiolado stin koilitsa tou otan ponaei k nomizo pos anakoufizei..perimeno na do ti 8a ginei me ta kakakia tou..apo oti diavazo stis dikes sas istories to frisolac comfort kani arketo kalo..emena giati o giatros m ipe na to dino se sindiasmo me to kanoniko?den ginete na dino mono apo to comfort gia na anakoufistei to moro m? peste m ti na kano plssss :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου καταρχην να σου ζησει ο μπεμπακος..

Το frisolac comfort το εδινα κι εγω στην κορη μου γιατι εκτος απο δυσκοιλιοτητα ειχε και ΓΟΠ διαπιστωμενη με υπερηχο στομαχου. Σαν γαλα, ειναι πιο "βαρυ" και μενει στο στομαχακι του μωρου, εμποδιζοντας κατα καποιο τροπο τις αναγωγες, οι οποιες πολλες φορες ειναι επωδυνες για το μωρακι.

Εφοσον εσεις δεν βασανιζεστε απο ΓΟΠ (γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση), ο γιατρος σου προτιμα να κανεις συνδυασμο με το σκετο για να μη βαραινει πολυ το στομαχακι του μωρου σου. Ετσι τουλαχιστον υποθετω πως σκεφτηκε. Παντως πολλες μανουλες εχουν κανει συνδυασμο.

Στη δυσκοιλιοτητα βοηθα γιατι περιεχει κομμι χαρουπιου.

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Και παλι να σου ζησει ο μπεμπακος σου! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είχαν και οι δύο πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Στην μεγάλη κάθησε καλά το novalac. Στην μικρή δεν έκανε τίποτα και τελικά καταλήξαμε στο Humana. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ένα "αποτελεσματικό" γάλα. Εξαρτάται από τον οργανισμό.

 

Και στις 2 βέβαια χρειαζόταν να βοηθάω κάθε τόσο με μπατονέτα (αντί θερμόμετρου) και λαδάκι. Όπως είπε και μια κοπέλα νωρίτερα, το θέμα λύθηκε όταν μπήκαμε στα φρούτα. Από' κει και πέρα δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ολα καλα με το μπεμπη μου..τελικα ο συνδιασμος δεν εκανε κανενα προβλημα..οσο μεγαλωνει μαθαινουμε..ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.να σας ζησει κ σας το μωρακι σας :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κι εμεις προβλημα με την δυσκοιλιοτητα..ειναι 4,5 μηνων και κακα της κανει μερα παρα μερα με πολυ μεγαλη δυσκολια...σφιγγεται κοκκινιζει και τελικα το αποτελεσμα ειναι να κανει λιγα..χρωματος πρασσινου παντα σαν κρεμα.Η παιδιατρος μου λεει οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο..περα απο χαμομηλι στα γευματα.Δε θηλαζω...απο την αρχη εχω αλλαξει πολλα γαλατα..και με ολα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα στα κακα.Δε τρωει πολυ..δεν την αρεσει το γαλα εχει πει η παιδιατρος.Το γαλα που της δινω εδω και αρκετο καιρο ειναι το s26 gold.Δε σκεφτομαι να το αλλαξω γιατι και με τα υπολοιπα γαλατα δεν ειχα δει διαφορα.Ειμαι απελπισμενη γιατι δεν εχει και ιδιαιτερη ορεξη για φαγητο..αλλα και γιατι δεν μου αρεσει το χρωμα αυτο στα κακα της.Σχετικα με το χρωμα η παιδιατρος μας ειπε οτι φταιει που δεν ενεργειται συχνα.Εμενα ομως κατι δεν μου καθεται καλα...δε την αμφισβητω..απλα δε ξερω...μηπως πρεπει να επισκεφτουμε ενα παιδογαστρεντερολογο...Τι πιστευτε?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

το πρασινο χρωμα στα κακα συνηθως σημαινει αλλεργια και οχι επειδη κανει μερα παρα μερα κακα... πιθανον το παιδι να εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα... εγω στη θεση σου θα πηγαινα παντως στην παιδογαστρεντερολογο...

και επισης δεν νομιζω να υπαρχει παιδι που απο νεογεννητο δεν του αρεσει το γαλα..ειναι θεμα επιβιωσης, η φυση το εχει φτιαξει ετσι ωστε να τρωει μονο γαλα, δεν εχει επιλογες.. η φυση βεβαια προτιμαει το μητρικο γαλα για τα βρεφη και για αυτο πολλα μωρα αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα οταν τρεφονται με τα αγελαδινα..

απο βαρος πως παει? κολικους εχει?? δερματιτιδα?

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο βαρος ειναι 6.100 τωρα...και τα γευματα του ανα 4 ωρες 100 με 150 ml.και γιατι η παιδιατρος δεν μου ανεφερε ποτε για αλλεργια???? απο την αρχη τα κακα της ειναι ετσι πρασινα..την μια μου ελεγε οτι φταιει το γαλα που της εδινα τοτε..επινε το nan sensitive...και τωρα που πινει το s26 οτι ειναι πρασσινα επειδη αργει να κανει.θα παω τελικα οπωσδηποτε σε παιδογαστρεντερολογο..δεν την εμπιστεομαι.το παιδι γενικα ειναι μια χαρα...αλλα με τπ φαγητο μεγαλο προβλημα απο την αρχη.Δεν τρωει με ορεξη...σταματαει...ζοριζεται..ειναι δυσκοιλια...δε μπορω αλλο να περνω την γιατρι και να μου λεει δε μπορουμε να κανουμε τιποτα...εγω ανησυχω..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elepet, ποσά γεύματα συνολικά δινεις? μήπως δεν προλαβαίνει να πεινασει ? το βάρος της καλό ακούγεται πάντως. Εγώ έδινα αρχικά almiron και του προκαλούσε δυσκοιλιότητα. Μετα το γύρισα σε s26 και κάνει με αυτό κάθε μέρα κακά , αλλα πράσινα . Η γιατρός μου είπε ότι το πρασσινο χρώμα είναι λόγω του συγκεκριμένου γαλακτος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σου ειπε? Εγω ξερω οτι η πρωτη μου κορη μεγαλωσε με s26 απο την αρχη και δεν εκανε ουτε μια φορα πρασσινα κακα.Τωρα τι να πω δε ξερω..συνολικα τρωει 600 ml περιπου την ημερα.εκλεισα παντως ραντεβου με γαστρεντερολογο να την δει αυριο και βλεπουμε.Ίσως και να μην προλαβαινει να πεινασει..αλλα αν της δινω πιο αραια φοβαμαι οτι θα φαει λιγο και οτι δεν θα προλαβω να φαει 5 γευματα οπως πρεπει.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει δεν χανεις τιποτα να την δει ο γαστρεντερολογος... ακομη και τιποτα να μην ειναι (που το ευχομαι) καλυτερα να το ξερεις για να εισαι εσυ ησυχη!!!

η δυσκοιλιοτητα παντωσ της κορης μου οφειλεται στην αγελαδινη πρωτεινη που ετρωγα εγω (τη θηλαζω)

αυριο περιμενουμε νεα σας..

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα πρασινα κακακια προκαλουντε απο αλλεργια στο αγελαδινο γαλα? δεν μας ειπε κατι τετοιο ο γιατρος εμας γιατι εχουμε κ εμεις τωρα τελευταια προβλημα με πονακια κ κολικους..με το nan sensitive εκανε πρασινα ****** κακακια ο μπεμπης μου..με το frisolak τωρα ειναι μια χαρα..παντως το προβλημα με τους κολικους δεν περνα ευκολα..περιμενουμε να περασουν οι 2-3 μηνες για να λυθει..ετσι ακουσα τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Σωθήκαμε με το hipp compbiotic το υποαλλεργικο με τα προβιοτικα! εκει που τα κακα του ειχαν γινει σαν σκληση πλαστελίνη μια μονο φορα την ημερα, μεσα σε δυο μερες που του δωσαμε αυτο το γαλα ενεργειται στην κανονικη μορφη μορφη τους κ αρκετες φορες! Το συνιστώ ανεπιφύλακατα αν και λιγο ακριβο (17.5 ευρω τα 400 γρ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας. Ψάχνω γάλα για δυσκοιλιοτητα. Ο παιδιατρος δεν μου σύστησε κάποιο συγκεκριμένο πάρα μόνο να είναι με χαρουπι. Είμαι ανάμεσα στα εξής frisolac comfort, humana AR, humana ac. Το τελευταίο δεν είναι με χαρουπι αλλά είναι για δυσκοιλιοτητα κ κολικούς και σκέφτομαι μήπως του κάτσει πιο καλά στο στομάχι μιας κ είναι και για κολικούς. Φοβάμαι αυτά με το χαρουπι μην του κάνουν αέρια και παιδεύεται πιο πολύ. Τι προτείνετε; για το frisolac έχω βρει αρκετές πληροφορίες, για τα humana όχι. Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποια; 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα σας ,

εχω ενα μωρακι 2 μηνων και δεν μπορει να ενεργηθει. Συμφωνα παντα με τον παιδιατρο του βαζω υποθετα γλυκερινης η του ερεθιζω τον ποπο με λαδι και θερμομετρο να αημειωθει οτι τα κακα του δεν ειναι σκληρα ειναι μαλακα σαν κρεμα και κιτρινα !το μωρο μου θηλαζει αλλα παιρνει και συμπληρωμα .εχει καποια καμια αντιστοιχη εμπειρια εχω αγχωθει πολυ και ο παιδιατρος λεει υπομονη! Του εδινα το humana 1 οταν εμφανιστηκε το θεμα αλλαξαμε σε humana ac αλλα τιποτα και χτες μας ειπε ο παιδιατρος να δοκιμασουμε το frizolac comfort!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Elena_f είπε:

Καλησπερα σας ,

εχω ενα μωρακι 2 μηνων και δεν μπορει να ενεργηθει. Συμφωνα παντα με τον παιδιατρο του βαζω υποθετα γλυκερινης η του ερεθιζω τον ποπο με λαδι και θερμομετρο να αημειωθει οτι τα κακα του δεν ειναι σκληρα ειναι μαλακα σαν κρεμα και κιτρινα !το μωρο μου θηλαζει αλλα παιρνει και συμπληρωμα .εχει καποια καμια αντιστοιχη εμπειρια εχω αγχωθει πολυ και ο παιδιατρος λεει υπομονη! Του εδινα το humana 1 οταν εμφανιστηκε το θεμα αλλαξαμε σε humana ac αλλα τιποτα και χτες μας ειπε ο παιδιατρος να δοκιμασουμε το frizolac comfort!

Εμπειρια έχω μόνο από μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά. Σε εκεινη την περίπτωση πάνω από βδομάδα περιμενουμε να ενεργηθει μόνο, ειδικα αν όταν βγαίνουν μετα τα κακα είναι μαλακά, κ οχι σαν της κατσικας

Οποτε σε πρωτη φαση θα δοκιμαζα να κόψω γαλα σκονη, μήπως στρώσει. Κ λιγο να ελέγξεις τη διατροφή σου, σαν να είχες εσύ πρόβλημα. Η μήπως κτ που τρως το ενοχλει ηπια

Γενικα ζεστες κομπρεσες στην κοιλια, ζεστά μπανακια, μασαζ στην κοιλιτσα με την φορά του ρολογιου, ασκήσεις σαν ποδήλατακι κ τέλος μπατονετα με λάδι στον πωπο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...