Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θηλασμος???

Recommended Posts

ειμαι φανατικη υπερμαχος του θηλασμου και ο μικρος μου εκλεισε τα τρια τη Δευτερα και ακομα θηλαζει, το βραδυ και καμμια φορα το μεσημερι. Ωστοσο εχω προβλημα με την αρθρωση του, δε μιλαει καθολου καθαρα. Εγω τον καταλαβαινω αλλα ενας τριτος οχι. Με απασχολει και με στεναχωρει τοζητημα παρα πολυ παροτι ο γιατρος μου δεν ανησυχει και νιωθω χαλια καθε φορα που μιλαει και γυριζουν και μερωτανε τι λεει, κυριως φιαατι νιωθω οτι το καταλαβαινει. Κανει προτασεις, κλινει ρηματα και ουσιστικα αλλα εχει θεμα με την αρθρωση. Μια φιλη μου ειπε οει ακουσε στην τηλεοραση οτι παιδακι που ετρωγε αλεσμενα ως τα τρια δεν μιλουσε καλα και εφταιγε αυτο και με ρωτησε πραγματικα καλοπροαιρετα "λες να φταιει ο θηλασμος?" Δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο και δεν εχω και γνωστες που να θηλασαν τοσο ωστε να κανω συγκριση.

Θα ηθελα τις γνωμες σας και ευχομαι να με διαψευσουν

hGbPp3.png

Διαφημίσεις

σιγουρα δεν φταιει ο θηλασμος σε αυτο!

η μικρη μου που την θηλαζω ακομα μιλαει μια χαρα και την καταλαβαινουν ολοι

η ανιψια μου που δεν θηλασε ειχε προβλημα στην ομιλια. αργησε πολυ να μιλησει κ εκανε κ λογοθεραπεια

εσυ εχεις επισκεφτει καποιον λογοθεραπευτη?

αχ τι καλα!!!!!!!!

οχι δεν εχω παει ακομα γιατι ο γιατρος και η κοπελα του παιδικου ειναι καθησυχαστικοι και ειπαν να περιμενω να κλεισει τα τρια, οποτε απο Σεπτεμβρη. Μια περιοδο που τον διορθωνα και επεμενα αρχισε να τραυλιζει -προφανως τον αγχωσα- και ειπα να τον αφφησω να χαλαρωσει.

hGbPp3.png

γεια σου κι απο μενα.ο θηλασμος ειναι ο μονος που δεν ευθυνεται για αυτο να εισαι σιγουρη.μα με ποια λογικη να φταιει ο θηλασμος?το παιδι δεν εχει παρει ποτε του ξενο γαλα?κι αν ακομα δεν εχει παρει τρωει κανονικα?αναπτυσσεται κανονικα? δηλαδη το αλλο παιδακι που σου ειπανε επειδη ετρωγε μονο αλεσμενα δεν μιλουσε κανονικα γιατι?επειδη δεν ειχε μαθει να μασαει??

ειλικρινα δεν καταλαβαινω εχω αποριες...

ηρεμησε και δες πως θα πανε τα πραγματα μεσα σε λιγους μηνες και ολα θα πανε καλα!το ευχομαι ολοψυχα:)

tzimakos was born at 10/03/2009!

mom and dad love you..........

η ψυχοκινητικη του αναπτυξη ειναι μια χαρα και η αντιληψη του επισης, γι αυτο δεν ανησυχει ο γιατρος. Δεν εχει παρει ποτε ξενο γαλα απλα τωρα το πινει με δημητριακα το πρωι.

Στεναχωριεμαι γιατι ο κακομοιρης προσπαθει να γινει κατανοητος και κανει παντομιμα και σιγουρα απο Σεπτεμβρη θα τον παω σε λογοθεραπευτει, πιστευω με μια μικρη βοηθεια θα ειναι οκ.

Αυτο με το αλεσμενο δεν το ειδα εγω οποτε δεν ξερω λεπτομερειες

hGbPp3.png

Διαφημίσεις

αφου λοιπον ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα μην ανησυχεις καθολου! σιγουρα το οτι σε στεναχωρει εσενα περισσοτερο να τον βλεπεις να δυσκολευεται και ειδικα μπροστα σε αλλους,σου μεγενθυνει στο μυαλο το προβλημα.και δεν το συζητω η καθε μανουλα θα ενιωθε ετσι με το παιδι της. ΟΜΩΣ η πραγματικοτητα ειναι οτι το προβληματακι αυτο αντιμετωπιζεται και αποτι φαινεται ευκολα:) να τον πας στον φυσιοθεραπευτη να ησυχασεις και εσυ βλεποντας τι θα κανεις στην πραξη τελικα!

ολα αυτα με πολλη αγαπη σαν μανουλα κι εγω :)

και να κανω μια ερωτηση?ισως σχετικη..πηγαινει σχολειο ομικρος σου? ξεκινησε?? μηπως λεω εγω τωρα παιζει ρολο σημαντικο κι αυτο?τολεω γιατι εχω ακουσει πολλες μανουλες που το παιδακι τους αργησε να μιλησει οταν το πηγαν αρχισε να μιλαει..μηπως εχει να κανει?

θα δεχτει μια σημαντικη βοηθεια απο τον λογοθεραπευτη και θα διορθωθει το προβλημα

αυτο που πρεπει να κανεις εσυ, ειναι να τον πας για εξεταση ετσι ωστε να ξερεις αν εχει καποιο προβλημα η οχι και ποιο προβλημα μπορει να ειναι. επισης στα παιδια που κανουν λογοθεραπεια υπαρχει ειδικη διδασκαλια της αρθρωσης κλπ και απο τον λογοθεραπευτη, αλλα και απο τους ιδιους τους γονεις για αυτο κ εσυ δεν πρεπει να τον πιεσεις απο μονη σου.

περιμενουμε νεα σας

• 2 weeks later...
δηλαδη το αλλο παιδακι που σου ειπανε επειδη ετρωγε μονο αλεσμενα δεν μιλουσε κανονικα γιατι?επειδη δεν ειχε μαθει να μασαει?

Αυτό κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ. Κι αυτό συμβαίνει, λέει, γιατί οι μύες που ενεργοποιούνται με τη μάσηση χρησιμοποιούνται και για την ομιλία.

Για το θηλασμό πάντως δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Μάλιστα απ' όσα είχα διαβάσει στην αρχή σε σχέση με το ερώτημα θηλασμός ή μπουκάλι τα συν ήταν υπέρ του θηλασμού γιατί επίσης με την προσπάθεια να ρουφήξει το μωρό κινεί πολλούς μύες του προσώπου.

Διαφημίσεις

Εκτός από λογοθεραπευτή να τον πας και σε παιδοορθοδοντικό! Μπορεί να υπάρχει κάποια δυσαναλογία στις γνάθους, κληρονομική, που να εμποδίζει την ομιλία!

Επίσης, μπορεί να μην υπάρχει τίποτα από αυτά και το πρόβλημα να λυθεί από μόνο του με την ηλικία του παιδιού

Ο δεύτερος γιος μου μιλούσε πολύ σωστά, με μεγάλο λεξιλόγιο και καταπληκτικές προτάσεις για την ηλικία του, όμως μέχρι και το νηπιαγωγείο τον καταλάβαινα μόνο εγώ! Η νηπιαγωγός μου είχε πει ότι πρέπει να κάνει οπωσδήποτε λογοθεραπεία, γιατί θα πάει δημοτικό και δεν θα τον καταλαβαίνει ο δάσκαλος! Δεν τον πήγα πουθενά, το καλοκαίρι πριν πάει δημοτικό είχε μια ραγδαία βελτίωση στην ομιλία του από μόνος του!

Ο τρίτος γιος μου ψευδίζει (ακόμα και τώρα που θα πάει δευτέρα) και δεν λέει καθαρά σχεδόν κανένα σύμφωνο! Με το μάτι φαίνεται ότι το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι η κάτω γνάθος βγαίνει προς τα έξω και τα δόντια του δεν κλείνουν σωστά! Θα μπορούσα να τον πάω σε λογοθεραπευτή να κάνει ασκήσεις, όμως μου φαίνεται πιο σωστό να πάει σε παιδοορθοδοντικό, να διορθωθεί το ανατομικό πρόβλημα και μετά αν χρειαστεί να κάνει και λογοθεραπείες. Το ίδιο λέει και ο οδοντίατρός του. Από Σεπτέμβρη θα επισκεφθούμε οπωσδήποτε παιδοορθοδοντικό λοιπόν!

Άρα, παίρνεις γνώμες από ειδικούς και βάση αυτών και της δικής σου κρίσης προχωράς!

HXuSp2.pngaS46p2.png