Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πήγαμε διακοπές... κατά τα άλλα όμως.. καλά!

alcyon

Recommended Posts

Διακοπές… αααχχ… (εμοτικόν που στοχάζεται)…. :lol:

Περάσαμε καλά…. :)

Βέβαια όταν είπα στο σύζυγο πως θα κουβαλήσουμε και το γατί μαζί… του ήρθε κάπως, αλλά τον διαβεβαίωσα πως «δε θα το καταλάβεις, αγάπη μου. Σα να μην υπάρχει.» Και τι να κάνει το «φώς» μου, ενέδωσε… :)

Και η διαδρομή πήγε καλά… Μόνο που η μικρή έκανε εμετό στην τελευταία στροφή, μέσα στην προβλήτα και πριν μπούμε στο καράβι. Χάσαμε το καράβι γιατί έπρεπε να την καθαρίσουμε. Στο μεταξύ βγάλαμε και το γατί να ξεμουδιάσει. Αφήνω το σύζυγο να προσέχει το γατί, βγάζω να καθαρίσω τη μικρή. Ο σύζυγος το είχε «γραμμένο» το γατί που όπως του υποσχέθηκα … «δε θα το καταλάβαινε καθόλου». Το γατί χώθηκε κάτω από το αυτοκίνητο και εγώ στα τέσσερα μαζί του να το πιάσω, ενώ με το άλλο χέρι βάσταγα χαρτιά, υπολείμματα τροφίμων και τα λερωμένα φουστάνια της μικρής.

Κατά τα άλλα όμως… καλά πήγε η διαδρομή. Ήρθε άλλο καράβι. Εντάξει, πέρασε μια ώρα… εεε και; :)

Φτάσαμε στο σπίτι. Μια χαρά ήταν η γιαγιά! :)

Οι διακοπές είχαν ξεκινήσει επισήμως! Έκανα διακοπές από το πλυντήριο ρούχων. Για την ακρίβεια το πλυντήριο ρούχων έκανε διακοπές. Γιατί η γιαγιά δεν έχει πλυντήριο… άρα… στο χέρι πλύσιμο εγώ (ένα πλυντήριο ρούχα τη μέρα)…. Κατά τα άλλα όμως καλά περάσαμε! :)

Τώρα που το θυμάμαι, έκανε διακοπές και το πλυντήριο πιάτων. Έξι άτομα και μια η γιαγιά…. μια χαρά τα ʽπλενα κι αυτά στο χέρι. Κατά τα άλλα όμως καλά!

Βέβαια η γιαγιά είναι μεγάλη γυναίκα. 80+ πού να βάλει σε τάξη δίπατο σπίτι. Εεε έριξα 1,2,3 πλυσίματα-σφουγγαρίσματα-κάτι σιλικόνες σε τρύπες. Λίγο παλιό το σπίτι…. λίγο η γιαγιά…. Κατά τα άλλα όμως καλά περάσαμε!! :)

Πήγαμε να κοιμηθούμε … πτώματα… Αλλά το στρώμα και το κρεβάτι ήταν τουλάχιστον 50 ετών. Προίκα της γιαγιάς…. έχει μια τεράστια κοιλότητα στο κέντρο… νιώθεις κάθε, μα κάθε του ελατήριο… και φυσικά αισθάνεσαι το γέμισμά του που έχει σβολιάσει. Μαρκάραμε και τα σημεία που τα ελατήρια (σκουριασμένα βεβαίως) έχουν διαπεράσει το στρώμα και καρφώνονται όπου βρουν… Σκεβρώσαμε…. Κατά τα άλλα όμως καλά!

Και μια και πήγαμε για μπάνιο και ετοιμαστήκαμε…. πλάκωσαν οι βροχές και κρύοοοο…. Βάλαμε τα μαγιό στην άκρη, ξέθαψα τα μακρυμάνικα ρούχα, ψαχτήκαμε για κουβερτάκια… ατυχήσαμε όμως. Πήραμε λοιπόν ο ένας τον άλλο αγκαλιά να ζεσταθούμε…. Κατά τα άλλα όμως καλά…. :)

Μετά από μια-δυο μέρες σταμάτησε ο κατακλυσμός. Βγήκε ήλιος. Πήγαμε για μπάνιο… Τρεχαλίτσες τα παιδιά, κουβαδάκια (4 τον αριθμό), φτυαράκια (κι αυτά 4), τσουγκράνες (4 κι αυτές βεβαίως), σωσίβια (4 φυσικά!), δύο ομπρέλες, μια ψάθα που πάντα ξεχνούσαμε. Και φυσικά ως κερασάκι στην τούρτα, καρεκλίτσες ενηλίκων (ιδέα του αγαπημένου μου…. Και φυσικά κι αυτές…. 4. Μη με ρωτάτε γιατί 4 αυτές… δεν ξέρω!) :lol:

Δε θα μπω σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες…. αυτό τράβηξε 20 μέρες…. τοπίο βουκολικό και τουριστικό ταυτόχρονα (εξαρτάται από ποιο σημείο του ορίζοντα κοιτάζει κανείς).

Ήρθε η μαμά μου "για να βοηθήσει" λέει (δεν τη φωνάξαμε εμείς)… έφερε και το βαφτιστικό της μαζί (8 ετών). Μια χαρά μας τον φόρτωσε. Και τα παιδιά από 4, γίνανε 5. Οι ενήλικες παρέμειναν 2, γιατί όλο στη λούφα η μαμά…. Κατά τα άλλα όμως καλά! :)

Στενοχωρήθηκε ο βαφτιστικός μια μέρα, και… τον έχασε η μαμά μου. Ψάχναμε 2 ώρες, δύο αυτοκίνητα. Σηκώσαμε όλο το χωριό. Βάλαμε και μια παρέα πιτσιρίκων να ψάχνουν. Τελικά…. κοντά στο βράδυ, τα πιτσιρίκια του χωριού μας είπαν πως τον είδαν στο μπαλκόνι του σπιτιού μας! Γυρίσαμε άρον-άρον, για να ανακαλύψουμε πως κρυβόταν κάπου μέσα στο σπίτι. Γρι δεν είπε «γιατί» και «πού». Κάπου εκεί μου πέρασαν και οι τελευταίες ιδέες για 5ο παιδί! :lol: Κατά τα άλλα όμως… καλά!

Μαζί με το βαφτιστικό έφερε η μάνα μου και τη γάτα της με τα γατάκια της… Δηλαδή δύο γατάκια και μια γάτα εγκυούλα. Είχαμε φέρει κι εμείς το γατάκι, είχε και η γιαγιά έναν αλητό-γατο (τεράστιο όμως). Σύνολο δηλαδή…. 4 ενήλικες, 5 παιδιά και 5 γατιά. Κατά τα άλλα όμως καλά!

Πέρασαν οι μέρες… έφυγε η μαμά με το βαφτιστικό, και τα 2 από τα τρία γατιά. Η γατο-μαμά, προτίμησε να μείνει στο χωριό για τα γεννητούρια. Της άρεσε η γιαγιά… Μετά φύγαμε εμείς… μας ζήτησε η γιαγιά να αφήσουμε το γατάκι (το καταλάτρεψε :D)… κι έτσι…. φύγαμε κι εμείς με ένα γατί λιγότερο.

Και επιστρέψαμε στο σπίτι μας…. πέσαμε ξεροί στο κρεβάτι με το καινούριο στρώμα και…. Ισιώσαμε!! Περάσαμε ΚΑΛΑ και σʼ αυτές τις διακοπές! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

• Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούυυμεεεεε :lol:

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Ααα μην αγχώνεσαι.... για το γάτο ήταν...

Πήγα φαρμακείο.... του πήρα φάρμακο για ψύλλους (ναι απέκτησε ΚΑΙ ψύλλους το γατί)... Το βάλαμε, καθάρισε. Ζήτησα και χάπι για την κοιλιά του. Μου έδωσε το ίδιο με τους ανθρώπους.... αλλά σε... υγρό! Και λέω... ΠΟΣΟ να βάλω? Και μου κάνει νόημα "στην τύχη".... "εεε βάλε μωρέ μισό κουταλάκι".... Φυσικά δεν έβαλα... γιατί ούτε πόσα κιλά είναι το γατί ρώτησε, ούτε ξέρω αν κάνει αυτό. Κι έτσι έμεινε το γατί.... χωρίς χάπι. Αλλά είναι ζωηρό.... και το έντερό του λειτουργεί κανονικά.... Αισιοδοξώ... πως θα τα καταφέρει, ειδικά παρέα με τη γιαγιά.... ;)

Διαφημίσεις

Τη μαργαρίτα στην υπογραφή τη βλέπεις??

Πόσο καιρό είναι εκεί..... θυμάσαι? :lol:

Δεν είναι "μ'αγαπά-δε μ'αγαπά"... αλλά... "είμαι-δεν είμαι".... :lol: Τελικά .... ΔΕΝ.. :lol:

λιποθυμο εμοτικον

εμοτικον που ρίχνει χαστουκάκια και ένα κουβά νερό στο κεφάλι....

Είσαι καλύτερα τώρα??

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Διαφημίσεις

Ευχαριστούυυμεεεεε :lol:

Mια χαρά περάσατε και εσεις.Εγώ κάθε φορά που πάμε διακοπές( στην πεθερά 0002041D.gif) θυμάμαι γιατί φέυγοντας από εκεί δεν έχει μείνει όρθιο νύχι για νύχι.Γιατί και αυτή παρά το στόλο που τρώει κάθε μέρα σπίτι της ( 13 το σύνολο) , κανένα από τα υπόλοιπα μέλη δεν μένει να πλύνει πιάτα αλλά γι΄ αυτό φροντίζει το υπερσύχρονο πλύντηριο πιάτων( δηλαδή εγώ)!!!Που ακούω κάθε χρόνο ότι πρέπει να πάρει ένα πλυντήριο πιάτων, μέχρι που φέτος δεν άντεξα της είπα να πάρει και τα λεφτά μισά - μισά!!!( ...αν αυτό είναι το πρόβλημα τους) .Που για να κοιμηθείς στο κρεβάτι που κοιμόμαστε εγώ και ο ανήρ πρέπει να ανήκεις κατηγορία χόμπιτ!!!( 1.50 το ανώτερο).Τι να κάνω δηλαδή εγώ που ο Θεούλης με έκανε 1.73??Να τα κόψω τα ρημάδια??Προσπαθώ να κοιμηθώ και κοπανάνε τα ποδαράκια μου πάνω στο ξύλο!!!!000203F5.gif

Που εκεί που φυλάω 2 τα δικά μου , ξαφνικά παρατάνε και η καθεμία από τις κουνιάδες μου τα παιδιά τους.Οποτε από 2 ...καταλήγω να φυλάω 6!!!!000200D3.gif 0002031F.gif 0002031F.gif 0002031F.gif0002031F.gif0002031F.gif0002031F.gifΕκεί να δεις πως μου φεύγει η ιδέα για τρίτο!!!!!!!!!

Και στο τέλος έχω τον έρωτα να μου λέει καλά περάσαμε και φέτος !!!!000203F6.gif

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εεε μια χαρά πέρασες !! Τι φωνάζεις! :lol: :lol: :lol: :lol:

Το θέμα με το μήκος του κρεβατιού ξέχασα να το αναφέρω... γιατί εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Ο σύζυγος όμως.... 1.80 .... διπλωμένος στα δύο κοιμόταν. Αφού σήμερα κοιμήθηκε σαν το σανίδι.... ίσιος, τεντωμένος!! Μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκε!

Και δε μπορώ να πω τίποτα για παράπονο... γιατί κάναμε διακοπές στη γιαγιά μου.... Τα μισά από αυτά να τράβαγα στην πεθερά..... θα είχα αφρίσει..... Πρέπει να αναθεωρήσω............ γιατί δε με παίρνει! :lol:

Αχ βρε Αλκυώνη μου.....με άνχωσες!!!!!!:shock:ουφ μεχρι να τελειώσω το ποστ σου.....δεν πηρα ανασα!!!!!!Καλε τι τελεια πέρασες!!!!!!:rolleyes:

Του χρόνου σου ευχομαι να είστε...περισσοτεροι!!!......ολοι οι καλοι χωράνε ...δεν λεει η παροιμια?????

Καλο χειμωνα σου ευχομαι......

Μολις παω και εγω διακοπες θα γραψω πως τα περασα......4 παιδια και την μαμα μου και τον μπαμπά μου μαζι για με βοηθησουν?????ΘΑ δειξει....θα με βοηθησουν ή θα τους βοηθησω εγω???????

Καλώς όρισες :D:D:D

χαίρομαι που τελικά πέρασες "καλά" σκέψου

να μην είχε συμβεί τίποτα από όλα αυτά κι όλα να κυλήσουν ήρεμα?

Βαρετά θα ήταν και δεν θα είχε τόσο ενδιαφέρον το κείμενο :mrgreen::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Παιδιά... χωρίς πλάκα... Περάσαμε ΚΑΛΑ ! :D

Παίξαμε και με τα νεροπίστολα ααααα.... εγώ κι ο σύζυγος.... ΤΕΛΕΙΑ...... μούσκεμα.... γέλια...... μας έβλεπε η γιαγιά γέλαγε με τις σαχλαμάρες μας... τέτοιο νερο-πιστολίδι είχα να παίξω από παιδί...... (τα παιδιά τα είχαμε αφήσει για ύπνο):lol:

Διαφημίσεις

Το είπα εγώ ΗΡΩΑΣ!!!

Εκπληκτικές διακοπές και βασικά ξεκούραστες, ξέγνοιαστες και με πολύ ύπνο έτσι???:lol:

Του χρόνου θα είναι καλύτερα θα δεις....

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

Καλά και εγώ καλά πέρασα στην πεθερούλα μου να μην είμαι και αχάριστη.Και μου κράτησε τα τέκνα να βγώ έξω ( όπως τότε πριν από 200 χρόνια που βγαίναμε και δεν ξέραμε που να πάμε ενώ τώρα βγαίνουμε και λέμε μακάρι να μην χτυπήσει το κινητό και πρέπει να γυρίσουμε) και πήγαμε βολτούλες όλοι μαζί και γενικά είναι βολικοί άνθρωποι( ειδικά αν σκεφτείς ότι ο πεθερός μου είναι και άρρωστος άνθρωπος( νόσος του Πάρκινσον) αλλά όπως και να το κάνουμε σαν το σπίτι μας δεν είναι πουθενά.Και στη μάνα μου να πάω πλέον με νευριάζουν κάποια πράγματα.Το ότι πρέπει όλοι να ακολουθούν το πρόγραμμα του πατέρα μου ( ο οποίος δεν ξεβολεύεται και ο Πάπας να έρθει για επίσκεψη), το ότι πρέπει τα παιδιά να μην φωνάζουν για να μην ξυπνήσουν το μωρό ( τον πατέρα μου εννοείται ) και άλλα τέτοια κουλά.

Alkyon καλό χειμώνα να έχετε( αν και είναι πιστεύω νωρίς να το λέμε αυτό) και καλά να είναι η μεγάλη οικογενειά σου( και εγώ παιδί εξαμελούς οικογένειας όπως κατάλαβες)!!!000203D4.gif

αχ "ωραία" περάσατε,ας αναθεωρήσω κι εγώ λοιπόν και να μην πάμε φέτος στην πεθερά...

στο "εκπληκτικό" ξενώνα που η πεθερά επιμένει να το έχει μαγειριό...να μας ξυπνάει από τις 8..."θέλω να μαγειρέψω,σηκωθείτε"...πρωί πρωί να μαζεύω ρούχα να τα βάζω στις βαλίτσες για να μην βρομίσουν τηγανίλα!!!

(τρώνε μεσημεριανό 11.30-12.00)

η τουαλέτα είναι στην αυλή με χαλασμένο καζανάκι,άντε να βγω μέσα στη νύχτα...να'ναι καλά ο κουβάς που έχουμε στο πλάι...το ντους εννοείται δεν δουλεύει...(τι ζητάω η τρελή??)

παλιά που πηγαίναμε χειμώνα ήταν ακόμα "καλύτερα"...πάγωνε ο κ@$% μου!!!

για να κάνουμε μπάνιο πάμε στη κουνιάδα...δίπλα...κουβάλα πετσέτες και λοιπά,το παιδί...

μια απολύμανση πριν χρειάζεται,να τραβήξω καζανάκι,γιατί έχουν "μαλώσει" κάποιοι με αυτό!!!

μμμμ...ναι σίγουρα θα περάσω καλά και φέτος...

και φυσικά να έχω και την πεθερά,"που είναι το παιδί?ξύπνησε?ακόμα κοιμάται?θέλω να την δω..."

να προσπαθείς να κοιμηθείς για μεσημέρι στις 3-4( όπως όλος ο κόσμος )και τα πεθερικά να κάθονται στην αυλή να κουβεντίαζουν(14.00 ξύπνησαν από τον μεσημεριανό τους ύπνο)

και βέβαια για να μπούμε στο μπάνιο της κουνιάδας πρέπει να πάρουμε σειρά...κουνιάδα,2 παιδιά,εμείς,ένα παιδάκι που κρατάει τα καλοκαίρια...

κάτσε να δω....ξέχασα κάτι άλλο??

σίγουρα έχω κι άλλες τέτοιες αξέχαστες στιγμές!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Αχ βρε Αλκυόνη ο τροπος που εγραψες μου θυμιζει την Ελενα Ακρίτα ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΩ ΒΙΒΛΊΟ ΤΗΣ!!!!!!!!!!

...Αλλά καλά περάσατε να λετε...Δοξα Το Θεό...

Αντε και του χρονου καλύτερα...Δεν τελειωσε το καλοκαιρι...:P

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Nα 'σαι καλά Αλκυόνη μου. Μας κάνεις και αισθανόμαστε καλύτερα για τις διακοπές μας. Το κρεβάτι όμως κόψιμο το ξύλο στα πόδια και ας ήταν το νυφιάτικο της μαμάς μου και καινούριο στρώμα (βέβαια πάλι σκληρό το πήραν γιατί αυτά είναι υγιεινά). Και η μαμά, μαμά είναι. Στρώστην λίγο να βοηθάει. Είσαι καλός άνθρωπος γιαυτό. Άντε θα μεγαλώσουν τα μικρά, υπομονή.

βρε akcyon μετά αυτές τις διακοπές σε χρίζω (έτσι γράφεται?) SURVIVOR....!!!

:lol: :lol: :lol:

αντε αφου τα περάσατε μια χαρά κ το ευχαριστηθήκατε να σας ευχηθω κ του χρόνου, κ με κανενα σκυλάκι εχτρα!!!!!:lol:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Χθες το διάβασα μόλις το έγραψες, γέλασα και πήγα για ύπνο ήρεμη...

Η Αλκυόνη είναι ήρωας το χουμε πει. Και ΑΥΤΕΣ είναι διακοπές για ήρωες...

Είπαμε, όταν κάνεις παιδί, δεν υπάρχει επιστροφή. Είσαι πάντα μάνα... Πάντα δουλειές θα χεις να κάνεις. Θυμάμαι τη μάνα μου και τη θεία μου στο χωριό να πλένουν ρούχα στη σκάφη γιατί δεν είχαμε πλυντήριο και φυσικά τα πεθερικά να τις εποπτεύουν με ατάκες "Αυτό δεν το ξέπλυνες καλά, θα βγάλει σπυριά το παιδί απ το φάρμακο"...

Και 10 άτομα μες το ίδιο δωμάτιο που κοιμόταν βάσει ποιος ξυπνάει αργότερα θα κοιμηθεί στο βάθος κ.ο.κ.

Και η κουζίνα έξω, σειρά στο μπάνιο άντε να πάρεις, να θέλουν όλοι να κάνουν μπάνιο την ίδια μέρα και τελικά να κόβεται νερό ή ρεύμα -εξαρτάται απ την τύχη σου-

Αλλά ναι, πραγματικά ήταν ΩΡΑΙΑ και περνούσαμε ΚΑΛΑ. Τις λησμονώ εκείνες τις διακοπές.

Αλλά πραγματικά αν αυτά συνέβαιναν στα πεθερικά δεν θα άντεχα.

Και όπως στο σπίτι σου, πουθενά...Αυτό έλεγα πέρυσι και μάλιστα στο χωριό μου και όχι στα πεθερικά. Με μωρό παιδί δεν παλεύεται αλλού...

ΗΡΩΑ μου και του χρόνου έτσι ΚΑΛΑ να περάσετε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Απίστευτη περιγραφή!!!!

Έχεις απίστευτο χιούμορ και αυτό δίνει δύναμη στην ζωή.

Γιατί εαν τα παίρνουμε όλα κατάκαρδα, μας βλέπω όλους με βαριά κατάθλιψη.

Μου αρέσει πάντα η αισιοδοξία που αποπνέεις!!!

Έχω 2 παιδιά και κουράζομαι απίστευτα πολύ, εσένα σε θαυμάζω!!!!

Και του χρόνου πάλι με υγεία να κάνεις τις διακοπές σου :D