Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΈΝΣΤΑΣΗ - ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?


Recommended Posts

κορίτσια κάντε ενστάσεις δεν το συζητώ!!!εγώ να φανταστείτε που έχω όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και χαμηλό εισόδημα έβαλα και μέσον για να διεκδικήσω αυτό που δικαιούμαι. ντρέπομαι αλλά το έκανα!τουλάχιστον έιμαι εργαζόμενη με χαμηλό εοσόδημα!ξέρω όμως κάποιους που δεν είναι και οι δυο γονείς εγραζόμενοι και με πολιτικό μέσον έβαλαν το παιδί τους για να μην το στείλουν στο ιδιωτικό!όχι όμως ότι δεν είχαν να το πληρώσουν!!!!κάντε ενστάσεις ειλικρινά!πρέπει να σταματήσει αυτή η κοροιδία!έλεος να πρέπει να ζητιανεύουμε αυτά που δικαιούμαστε!!!

 

ποσο ειναι το εισοδημα που θεωρειται χαμηλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ποσο ειναι το εισοδημα που θεωρειται χαμηλο;

 

katerinak κάθε χρόνο ο΄δήμος βγάζει μια λίστα με εισοδήματα και ανάλογα τι ποσό πρέπει να πληρ΄σει ο καθένας και πόσα "μόρια" έχει. εγώ πάντα ήμουν στις πρώτες πρώτες θέσεις τα τελευταία χρόνια αλλά αυτή η λίστα δεν ξέρω αν βγαίνει από το δήμο ή από το υπουργείο θα σε γελάσω!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Ειμαι 25 ετών και ανύπαντρη μητέρα από επιλογή , ο πατέρσς δεν έχει αναγνωρίσει το μωρό , αρα δεν έχει και κανένα δικαίωμα στο μωρο . Άλλο είναι το πρόβλημα ...! Πρόσφατα κατέθεσα τα χαρτιά για τον δημοτικό βρεφικό σταθμό σαν ανύπαντρη και εργαζόμενη μητέρα πλέον είχα την ψευδέσθηση ότι θα γίνει δεκτό έλα μου, που με τα αποτελέσματα δεν είδα πουθενα το όνομα της μπέμπας μου , και μια έξυπνη απο εκεί μέσα μου λέει όταν πηρα τηλ περάστε την πρ'ωτη του μηνός πάω και εγω 1η Αυγολυστου και κλειστω , το κατάστημα . Έχω κατα-ανγχωθεί τον Δεκέμβρη επιστρέφω στην δουλειά και δεν υπάρχει κανεις να κραταει το μωρο τα πρωινά και φυσικά δεν έχω τα χρήματα να πληρώσω ιδιωτικό ζητάνε το λιγότερο 500 Ευρώ . Βοήθεια αν ξερει κανεις τιποτα για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να μην στο πάρουν το παιδί εκτός και αν ΔΕΝ εχει βρεφονηπιακό τμήμα ..! (τα παίρνουν απο 6 μηνών και πάνω )

θα πας πρώτη Σεπτεμβρίου και θα κάνεις ένσταση ΑΝ δεν το έχουν πάρει ...! μέχρι τότε θα ξαναμιλήσουμε για να σου πω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα...κι εγώ που νόμιζα ότι τουλάχιστον δικαιούμαστε κάποια πράγματα a priori οι ανύπαντρες μητέρες...Αν μη τι άλλο, δεν φτάνει που δεν έχουμε καθόλου benefits, ούτε καν σε ένα σταθμό δεν είναι βέβαιο ότι μπορούμε να βάλουμε τα παιδάκια μας;;;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ενημερωτικα και εμεις περιμεναμε 3 γνωστα μας παιδακια στο τμημα μας. κανενα δε περασε! γενικα ειχε πολυ λιγες εγγραφες , τα περισσοτερα ειναι επανεγγραφες

 

Δεν βγάζεις άκρη. Εμάς μας αφήσαν έξω από την επανεγγραφή, κάτι που δεν το περιμέναμε βέβαια και τώρα μείναμε ξεκρεμαστει και ψάχνουμε τελευταία στιγμή.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

ωχ πολυ ασχημο αυτο! ειχατε μιλησει με το διευθυντη και σας ειχε πει οκ?????

εγω ως μονογονεας ειχα μορια και παλι ανησυχουσα φυσικα

γνωστη μου μονογονεας και αυτη και δεν της το πηρανε! θελουν γερο ξεχεσιμο

αλλη γνωστη μου εδω ξερει ατομα που τα πηρανε

-χωρις να δουλευουν!

-χωρις καν να κανουν αιτηση!

-μικροτερα απο το επιτρεπτο οριο ηλικιας!

Εκλογες ερχονται...το πιο χοντρο μεσο περασε, δυστυχως!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν πηγαίνοντας στον παιδικό σταθμό για να δω αν τελικά το πήραν το μωρό αρχές Σεμπτεβρίου , τζίφος τίποτα .

Πάω που λέτε την επόμενη να μιλήσω με την προισταμένη και δεν ήταν εκεί , για τρεις μέρες αυτή δεν ήταν εκεί όλο δικαιολογίες οι κοπέλες για να την καλύψουν . Αφού έφαγα όλη την βδομάδα στο πήγαινε έλα με το μωρό να τα ταλαιπωρώ συνέχει , βρέθηκε μια κυρία που ήθελε νε με βοηθείσει και με ρωτάει τι μπορεί να κάνει για μένα "Ένσταση" της λέω , αφού κατάπιε την γλώσσα της και έχασε τα λόγια της για λίγο λέει "Ααα για αυτό πρέπει να είναι εδω η προισταμένη" .....

Εν κατακλίδη η ένσταση έκανε τίποτα γιατί όταν εξετάσανε την περίπτωσή μου , βρήκανε ότι σε σχέση με άλλη ανύπαντρη μητέρα έγω πάιρνω 100 ευρώ παραπάνω από αυτήν , και δεν μπορούσανε να κάνουν κάτι γιατί είμαι κατα 100 ευρώ πλουσιότερη και έχω για όνομα του Θεού να πληρώσω τον ιδιωτικό που μου ζητάει 460 το μήνα , ούτε το ενοίκιό μου δεν είναι τοσο . Με 1000 Ευρώ που παίρνω το μήνα μου φτάνουν ..Καταλαβαίνεται!!!

΄

Και επιδή μου φτάνουν έχω κάνει το μωρό μπαλάκι ανάμεσα , στην μητέρα μου , την αδερφή μου και την νονά της . Κάθε πρωί είναι για μας ένας μικρός Μαραθώνιος ανάμεσα σε Γαλάτσι , Ηράκλειο και Πατήσια .

 

Για του χρόνου όμως τους έχω μια μικρή έκπληξη , στον ίδιο παιδικό θα πάω ξανά να κάνω αίτηση και ας είναι καλά ένας παππούς που έτυχε αρρώστησε και χρειάστηκε να του κάνω κάτι ενέσεις (είμαι νοσηλεύτρια) , η κορη του δουλεύει στον Δήμο Αθηναίων και θα με βοηθείσει με αυτό !

 

Το ερώτημα είναι χρειάζεται να βάλεις μέσον και για τον παιδικό ? Σε τι χώρα ζούμε ?

Γιατί να μην αναγνωρίζονται τα δικαιωματά μας , και να μας αντιμετωπίζουν σαν άτομα που κάναμα μια άσωτη ζωή και ότι μας αξίζει αυτό που πάθαμε ? Τί είναι η μητρότητα τιμωρία ? Ήθελες και τα παθες !

Λάθος !

Για μένα είναι η μεγαλύτερη ευλογία που θα μπορούσε να μου δώσει ο Θεός !

Προς απάντηση όλων αυτών που με κοιτάνε περίεργα όταν τους λέω ανύπαντρη μητέρα , σε όλες αυτές τις δημόσιες υπηρεσίες που χρειάστικε να πάω !

Link to comment
Share on other sites

Βρε Καρινα, εισαι ανυπανδρη μητερα?????? Και δεν????

Και τι θα πει σε συγκριση με μια αλλη ανυπανδρη εχεις 100 παραπανω!

Δε παει ετσι. Προηγεισαι απο ολες οσες δεν ειναι ανυπανδρες η πολυτεκνες!!!!!!

Μετα παιζει το εισοδημα. Για παιρνσ λιγο απο το Δημο σας και κατεβασε λιγα @#$$@#@@$

Και ναι μονο με μεσον καταντησαμε φετος!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...