Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περπατήσαμε!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς τα ίδια, σαν να ακούω τι συμβαίνει σπίτι μου. Ο μικρός να τον βλέπει σαν το ίνδαλμά του και ο μεγάλος να του παίρνει ότι κρατάει στο χέρι. Πιστεύω ότι το νορμάλ είναι να φέρονται έτσι, θα έπρεπε να μας ανησυχεί αν ήταν πολύ αγαπημένα και ήσυχα.

 

Ειρήνη ξέχασα να σου πω πως δεν μπορούσα να έρθω χθες δεν έχω που να αφήσω τα παιδιά ο σύζυγος σχολάει βράδυ και είμαι και πτώμα γενικός αυτόν τον καιρό. Πάντως μια δική μου φίλη έχει 2η χρονιά τώρα τον μικρό της στον σταθμό που είπες και είναι πολύ ευχαριστημένη, μπορεί κτιριακά να υστερούν αλλά είναι εντάξει σε όλα τα άλλα. :wink:

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωστε και εμας στη λιστα.Η μικρη εχει τρεις εβδομαδες περιπου που περπαταει και εγω που νομιζα οτι η μεγαλη θα χαρει, αυτη ειναι μες στην γκρινια.Τι τρικολοποδιες της βαζει,τι εμποδια στο δρομο της για να μη μπορει να περασει και η αλλη να τη βλεπει σαν Θεο!!!

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωστε και εμας στη λιστα.Η μικρη εχει τρεις εβδομαδες περιπου που περπαταει και εγω που νομιζα οτι η μεγαλη θα χαρει, αυτη ειναι μες στην γκρινια.Τι τρικολοποδιες της βαζει,τι εμποδια στο δρομο της για να μη μπορει να περασει και η αλλη να τη βλεπει σαν Θεο!!!

 

Και εμείς παρακαλώ στη λίστα !!!!!!!!!!!!!!

Η μικρή μου περπάτησε 10 μηνών :D:D:D:D

Και μίλησε 1 χρονών. Πλέον λέει και τραγουδάκια :D:D:D:D:D

 

Κορίτσια δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά παρόλο που περπατάει εδώ και τόσους μήνες η κατάσταση με τη ζήλεια του μικρού χειροτερεύει ......... Εκείνη τρέχει από πίσω του και τον βλέπει σαν τον Θεό της κι εκείνος συνέχεια την σπρώχνει και την χτυπάει :cry::cry::cry::cry:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

123510vl41zvzjt7.gif

 

... σε όλα τα παιδάκια ... μαμάδες και μπαμπάδες τα αθλητικά σας και καλό τρέξιμο ε;;;;;;;;

:lol::lol::lol:

 

εμείς 11 μηνών και ακόμα ... αλλά δε βιάζομαι :wink:

ήδη είναι αρκετά κινητική αμά σηκωθεί κιόλας ... τρεχάτε ποδαράκια μου :lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που χαίρομαι πιο πολύ είναι που κόψαμε το μπιμπερό εδώ και 3 εβδομάδες, γιατί ο Φίλιππος είναι πιο πολύ της ρουτίνας και της συνήθειας και φοβόμουν ότι θα έχουμε προβλήματα, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Βρε Ειρήνη μου και πως πίνει το γάλα ειδικά το πρωί που είναι μισό κοιμισμένος? Εντάξει το βράδυ το πίνει με το καλαμάκι με ένα ειδικό ποτηράκι από τα jumpo που δεν παίρνει αέρα αν και πνίγεται γιατί το πίνει λαίμαργα αλλά το πρωί? Ο Σπύρος έπινε με το μπιμπερό μέχρι πριν 2-3 μήνες και μαζί με το μπιμπερό καλά που το ζητάει ακόμα έκοψε και το γάλα. Με σκάει μέχρι να πιεί 150γρ ενώ πρώτα γεμάτο μέχρι επάνω το μπιμπερό και σε δευτερόλεπτα το κατέβαζε και ήθελε και άλλο. Βέβαια ζηλεύει γιαυτό το ζητάει και γιαυτό θέλω να το κόψει και ο μικρός να μην υπάρχει μπιμπερό στο σπίτι. σου έστειλα και πμ ελπίζω να το πάρεις τώρα θα γράφω εδώ που τουλάχιστον το βλέπω και δεν χάνεται χι χι.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα μου, με τον ***** ήταν πολύ εύκολο να του κόψω το μπιμπερό, ακριβώς ενός έτους ήταν. Στην αρχή είχα βάλει στο μπιμπερό της Avent ένα άσπρο ανταλλακτικό που είχε μέσα (χωρίς όμως τις βαλβίδες) στη θέση της πιπίλας. Στη συνέχεια απλό ποτηράκι με καλαμάκι. Με το ******, του έδωσα εκπαιδευτικό ποτηράκι στην αρχή (13 μηνών) , μετά 2 εβδομάδες έβγαλα τις βαλβίδες από το εκπαιδευτικό ποτηράκι και τώρα πίνει και αυτός από ποτηράκι με στενό όμως καλαμάκι. Στον Σπύρο σου που είναι μεγάλος δώστου τα καλαμάκια για γρανίτες που είναι πιο φαρδιά, ώστε να βάζει μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος στο στόμα. Στην αρχή και εμένα μειώθηκε λίγο η ποσότητα που έπιναν αλλά όσο περισσότερο το προσπαθούν όλο και θα βελτιώνεται η τεχνική τους. Επειδή το μπιμπερό ευθύνεται για παραμορφώσεις στη στοματική κοιλότητα, δόντια με κλίση προς τα έξω, τερηδόνα του μπιμπερό κλπ, προτίμησα να μειωθεί λιγάκι η ποσότητα που πίνουν παρά να πετάνε ή να χαλάσουν τα δοντάκια τους. Επέμεινε και καλή επιτυχία.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου Ειρήνη μου σε ευχαριστώ πολύ αν και ακόμα δεν τα καταφέρνω. Ο Σπύρος εντάξη γκρινιάζει ακόμα αλλά το δέχτηκε πια αφού δεν είχε άλλη επιλογή. Ο Αλέξανδρος όμως δεν πίνει παρά ελάχιστο και μετά ξυπνάει το βράδυ επειδή πεινάει. Χθες δεν έκλεισα μάτι έφαγε τις 3 και μετά πάλι τις 6 και φυσικά με το μπιμπερό γιατί μες την νύστα μου δεν μπορώ να προσπαθώ για το καλαμάκι. Το ποτηράκι σκέφτομαι μήπως είναι λύση? Όμως θα το θέλει και ο Σπύρος και αν κολλήσουν και με αυτό? Να δίνω κρυφά στον Αλέξανδρο? Μήπως να τα παρατήσω? Απ την άλλη ο Σπύρος προχθές μέχρι πιπίλα ήθελε που δεν είχε ποτέ του....... Οπως καταλαβαίνεις είμαστε συνέχεια μες την γκρίνια.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην τα παρατήσεις, απλά μην το αναγάγεις σε μέγιστο θέμα και η ώρα του γάλακτος γίνει δυσάρεστη στιγμή. Κάνε προσπάθειες όλη μέρα όχι με γάλα, αλλά με το καλαμάκι, να πιουν με αυτό νερό, χυμό κ.λπ. Έτσι θα κάνουν εξάσκηση. Στον μικρό σου, να ξεκινάς με καλαμάκι, αλλά όταν βλέπεις ότι κουράστηκε ή δυσανασχέτησε να το γυρνάς στο μπουκάλι. Έτσι και προπόνηση θα κάνει αλλά και θα πίνει τελικά το γάλα που πρέπει. Σταδιακά σε 2 εβδομάδες να δεις που θα τα καταφέρει να το πιει όλο με το καλαμάκι. Υπομονή να έχεις και όλα θα έρθουν.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχου!!! τι όμορφα παιδάκια είναι αυτά καλέ? Να τα χαίρεσαι και πως μοιάζουν ε? ζηλεύω θα βάλω και εγώ μια να φαίνονται καλά όταν βρω βέβαια τον χρόνο γιατί πρέπει να δουλεύω κιόλας. Ετσι κάνω με τον μικρό αλλά κουράζεται και μετά δεν θέλει άλλο γενικά δεν μπορείς ούτε να τον ταΐσεις τίποτα με το ζόρι μόνο αν θέλει ανοίγει το στόμα του. Στη διάρκεια της ημέρας δεν έχω πρόβλημα ούτε και ζητάει κανείς μπιμπερό μόνο για το γάλα θα το πάω σιγά σιγά όπως λες και εσύ και θα δείξει. Αλήθεια πιπίλα είχατε? Πότε την κόψατε? Εμένα ο μικρός έχει ο Σπύρος ποτέ και θα ήθελα σιγά σιγά να του την κόψω αλλά δεν κοιμάται αλλιώς. Γενικά θέλω να ξεμπερδεύω με πιπιλοειδή να τα πετάξω να ησυχάσω να μεγαλώσουμε όοοοολοι. φιλιά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Μαργαρίτα μου και τα δικά σου είναι κουκλάκια, ειδικά ο μεγάλος που τον έχω δει και από κοντά. Όσον αφορά τις πιπίλες, στον μεγάλο την ξεκίνησα περίπου όταν ήταν 6 μηνών για περίπου 2 εβδομάδες γιατί με βοήθησαν να κόψει το θηλασμό (μου ρούφαγε μύτη, πηγούνι και ότι εξείχε) και μετά τέλος. Ο μικρός δεν την πήρε καθόλου. Να σου πω την αλήθεια δεν ήθελα να τη μάθουν γιατί τα δόντια μου είναι λίγο πεταχτά και δεν ήθελα και τα παιδιά μου να πάθουν το ίδιο. Οπότε δεν είμαι και η καλύτερη που θα μπορούσες να ρωτήσεις στο πώς κόβεται η πιπίλα. Όσον αφορά το καλαμάκι δίνε με αυτό νερό στον Αλέξανδρο για να μαθαίνει να ρουφάει. Άσχετο, σου έχω στείλει pm την Τρίτη πρέπει να ήταν, το έλαβες ή να ξαναγράψω;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν την ήθελα αλλά ο Αλέξανδρος την έμαθε όταν ήταν 3 ημερών όπου μπήκε στη θερμοκοιτίδα επειδή δεν έτρωγε και μετά δεν έκανε να φάει για να κάνει εξετάσεις και ήταν ο μόνος τρόπος για να ξεχαστεί και για 10 μέρες εκει μέσα του έγινε συνήθεια. Το πήρα το πμ μάλλον ξέχασα να σου γράψω θα το κάνω ευθύς αμέσως φιλιά..

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά ήτανε να μην πάρει φόρα αυτό το παιδί τώρα εκτός του ότι τρέχει και δεν το προλαβαίνω έμαθε να σκαρφαλώνει στους καναπέδες. Ναι ανεβαίνει σε δευτερόλεπτα και δεν προλαβαίνω ούτε να τον πιάσω και όχι μόνο ανεβαίνει αλλά θέλει να είναι ορθός και να χοροπηδάει όπως ο μεγάλος. ΚΟΛΑΣΗ όλη μέρα αυτό κάνουμε το μικρό ανεβαίνει τον κατεβάζω κλαίει ξαναανεβένει και ξανά ξανά ξανά. Ο μεγάλος έχει φάει τα μούτρα του αρκετές φορές μέχρι και στο νοσοκ. έχουμε πάει επειδή χτυπάει πάντα στο κεφάλι αλλά μυαλό δεν βάζει πως να καταλάβει λοιπόν το μικρό που δεν ξέρει και να πέφτει?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Μπράβο στην μικρή μας Τωνια!

Καλούς δρόμους να εχετε!

Στρωμένους με ροδοπέταλα για όλη της τη ζωή!

Και εσύ εκεί, φύλακας-προστάτης της, να την καμαρώνεις!!!!

Εγω να σου πω την αλήθεια, νόμιζα οτι ήδη περπατούσε η μικρή και μπήκα απο περιέργεια να διαβάσω Χριστινάκι! Αλλά όπως και να έχει ........

Συγχαρητήρια Τωνια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε κοριτσια με εσκασε...

Απο 10 μηνων την κραταμε κ περπαταει!....

Ποτε θα περπατουσε μονη ηταν η κουβεντα!

 

 

Αλοίμονό σου τωρα Χριστίνα!:P

Τρεχάτε ποδαράκια μου θα είσαι!:lol:

Ασε που θα θελει και μόνη της συνέχεια!

Μεσα, εξω όπου και να είστε!

 

Εχουν όμως μια πλάκα!

Σαν τα παπακια πάνε τα πουλάκια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...