Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφουγγάρισμα πατώματος και καθαριότητα


Recommended Posts

Εχει καμία πάτωμα laminate??? Μου είπαν οτι μόνο με νερό και καλά στιμμένη σφουγγαρίστρα μπορώ να το καθαρίσω. Το φυλλάδιο με τις οδηγίες λέει να χρησιμοιποιώ απορρυπαντικό χωρίς κερί. Δηλαδή????

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει καμία πάτωμα laminate??? Μου είπαν οτι μόνο με νερό και καλά στιμμένη σφουγγαρίστρα μπορώ να το καθαρίσω. Το φυλλάδιο με τις οδηγίες λέει να χρησιμοιποιώ απορρυπαντικό χωρίς κερί. Δηλαδή????

 

Εννοεί τα καθαριστικά που έιναι για παρκε (φυσικό ξύλο) και γράφουν απ' έξω ότι έχουν κερί.

 

Στο praktiker έχει απορρυπαντικά καθαρισμού για πατώματα laminate, φαντάζομαι θα έχουν και τα καταστήματα με είδη καθαρισμού, πάντως το praktiker εχει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλασσικά απορυπαντικά όπως cif oxyzen και τέτοια??

 

Πιθανόν να κανουν και τα απλά τα κλασσικά σίγουρα δεν κάνει να χρησιμοποιείς τα καυστικά (τύπου χλωρίνης κλπ.) και τις παρκετίνες

 

Εγώ είχα πάρει από το praktiker στη μητέρα μου (που έχουν τετοιο πάτωμα) ένα υγρό που έγραφε απ' εξω ότι έιναι για πατώματα laminate, δεν θυμαμαι όμως τη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμεις τωρα αρχισαμε τα μπουσουλιματα. Ο παιδιατρος μας ειπε μια φορα την εβδομαδα να σφουγγαριζουμε με ξυδακι και νερακι μονο το χωρο που μπουσουλαει η μικρουλα μας και τις υπολοιπες φορες να σφουγγαριζουμε (απουσια του μωρου) με κοινα απορρυπαντικα χωρις χλωριο και αλλα σκληρα αποστειρωτικα. Για το μπανακι πως καθαριζεται?Πριν κανουμε μπανακι εμεις πλενω το μπανιο με καυτο νερο και ψεκαζω σε ολη την επιφανεια DETTOL( το σπρευ) ασφαλως με ανοιχτο παραθυρο του μπανιου.Μετα απο 10-15 λεπτα ριχνω ζεστα νερα να μην εχει υπολοιματα.Αφου τελειωσουμε πλενω με ζεστο νερακι και χλωρινη τη μπανιερα.Εχετε κατι αλλο να μας προτεινετε???????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι χημικός στην http://www.globalpools.gr και http://www.globalchem.gr και μπορώ να σας ενημερώσω πως, αν και το χλώριο στις πισίνες είναι πολύ αραιωμένο για να προκαλέσει οποιοδήποτε πρόβλημα στον άνθρωπο, όταν σφουγγαρίζουμε με χλωρίνη μετά το νερό στεγνώνει και μένει ένα λεπτό στρώμα χλωρίου στο δάπεδο. Ωστόσο η χλωρίνη έχει κάποιες καλές ιδιότητες, όπως ότι απολυμαίνει και λευκαίνει λεκέδες που αλλιώς δείχνουν άσχημοι. Εγώ θα πρότεινα 1 στα 5 σφουγγαρίσματα να γίνεται με χλωρίνη για απολύμανση κάπου κάπου και τα άλλα 4 με ένα απλό καθαριστικό, ίσως με απλό υγρό κρεμοσάπουνο μέσα στον κουβά ή κάτι παρόμοιο. Για μεγαλύτερη σιγουριά, μετά τη χλωρίνη μπορείτε να ξαναπεράσετε ένα χέρι με σαπούνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είμαι χημικός στην www.globalpools.gr και www.globalchem.gr και μπορώ να σας ενημερώσω πως, αν και το χλώριο στις πισίνες είναι πολύ αραιωμένο για να προκαλέσει οποιοδήποτε πρόβλημα στον άνθρωπο, όταν σφουγγαρίζουμε με χλωρίνη μετά το νερό στεγνώνει και μένει ένα λεπτό στρώμα χλωρίου στο δάπεδο. Ωστόσο η χλωρίνη έχει κάποιες καλές ιδιότητες, όπως ότι απολυμαίνει και λευκαίνει λεκέδες που αλλιώς δείχνουν άσχημοι. Εγώ θα πρότεινα 1 στα 5 σφουγγαρίσματα να γίνεται με χλωρίνη για απολύμανση κάπου κάπου και τα άλλα 4 με ένα απλό καθαριστικό, ίσως με απλό υγρό κρεμοσάπουνο μέσα στον κουβά ή κάτι παρόμοιο. Για μεγαλύτερη σιγουριά, μετά τη χλωρίνη μπορείτε να ξαναπεράσετε ένα χέρι με σαπούνι.

 

Εγώ πάντως εκεί που μπουσουλάει το μωρό μου κι εκεί που βάζει το οτιδήποτε στο στόμα του

δεν θα σφουγγάριζα ΠΟΤΕ με χλωρίνη !!!

 

Φανταστείτε το μωρό πόσα "λεπτά στρώματα χλωρίου" θα έτρωγε!!

 

Σφουγγαρίζω (κάθε μέρα) με νερό και ξύδι ΜΟΝΟ

και η κόρη μου μέχρι τώρα (2,8 χρονών) δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα!

(εννοώ απο μολύνσεις στο στόμα κλπ)

 

Άρα η φυσική απολύμανση που κάνει το αγνό ξυδάκι ΦΤΑΝΕΙ!!

 

ΥΓ. Τα παπούτσια μας όμως τα αφήνουμε έξω απο το σπιίτι...

.....σημαντική λεπτομέρεια αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παλιά έβαζα ξύδι τώρα το αντικατέστησα με λίγες σταγόνες από Tea Tree Oil που είναι πολύ ισχυρό απολυμαντικό (όσο και η χλωρίνη) αλλά ταυτόχρονα φυσικό και ακίνδυνο. Και γυαλίζει πολύ καλά! Τόσο που την προηγούμενη βδομάδα η κυρία που μου καθαρίζει το σπίτι έβαλε λευκό ξύδι για το σφουγγάρισμα αντί για το Tea Tree Oil και με απογοήτευσε το αποτέλεσμα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κι εγώ παλιά έβαζα ξύδι τώρα το αντικατέστησα με λίγες σταγόνες από Tea Tree Oil που είναι πολύ ισχυρό απολυμαντικό (όσο και η χλωρίνη) αλλά ταυτόχρονα φυσικό και ακίνδυνο. Και γυαλίζει πολύ καλά! Τόσο που την προηγούμενη βδομάδα η κυρία που μου καθαρίζει το σπίτι έβαλε λευκό ξύδι για το σφουγγάρισμα αντί για το Tea Tree Oil και με απογοήτευσε το αποτέλεσμα!

 

Πες μου που το βρίσκω σε παρακαλώ

Στην τουαλέτα όμως τι κάνουμε ούτε στην λεκάνη ας πούμε χλωρίνη?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω και μία ερώτηση ακόμα

βρήκε προχθές η πεθερά μου μία σφουγγαρίστρα στο σούπερ η οποία λέει απολυμαίνει κιόλας δεν βάζεις απορρυπαντικό αλλά μόνο νερό και πλένεται και στο πλυντήριο

Πως είναι δυνατόν να απολυμαίνει αυτό το πανί δηλαδή ο συνειρμός μου είναι πόσο αθώο μπορεί να είναι αυτό το πανί της σφουγγαρίστρας. Το έχει καμία υπόψη?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω και μία ερώτηση ακόμα

βρήκε προχθές η πεθερά μου μία σφουγγαρίστρα στο σούπερ η οποία λέει απολυμαίνει κιόλας δεν βάζεις απορρυπαντικό αλλά μόνο νερό και πλένεται και στο πλυντήριο

Πως είναι δυνατόν να απολυμαίνει αυτό το πανί δηλαδή ο συνειρμός μου είναι πόσο αθώο μπορεί να είναι αυτό το πανί της σφουγγαρίστρας. Το έχει καμία υπόψη?

 

 

Δεν το έχω ξανακούσει αλλά φαντάζομαι πως θα είναι εμποτισμένο με κάποιο απορρυπαντικό. Αλλά αν το πλένεις στο πλυντήριο γεννιούνται κι άλλα ερωτήματα.....

-θα βάλεις μια πλύση μόνο για μια σφουγγαρίστρα??? γιατί δεν θα το έβαζα με τα ρούχα μου μιας και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει

-αν το πλένεις, δεν θα φύγει το απορρυπαντικό που θα έχει εμποτισμένο??

-για τι είδους πατώματα είναι??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.εγω ειδα στη τηλεοραση ενα ατμοκαθαριστη με κονταρι 1500watt βγαζει καλο ατμο για να κανει το πατωμα εχει 2 ανταλλακτικα πανακια και κατι αλλα εξαρτηματα και λεει οτι δεν αφηνει υπολειματα νερου εχει καπου 60ευρω.ecosteamer καπωσ ετσι λεγετε.μου εχει κατσει να τον αγορασω.λογικα με τοσο ατμο που βγαζει bye bye τα μικροβια.εχει καποια κοπελα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ecohouse.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=11&Itemid=10002

 

Έχει χρησιμοποιήσει κάποια τα καθαριστικά αυτής της εταιρείας οι τιμές τους είναι σχετικά οικονομικές αλλάα θέλω να ψάξω πιο πολύ τα συστατικά τους κατά πόσο είναι οικολογικά όπως αναφέρουν στο σάιτ τους

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πες μου που το βρίσκω σε παρακαλώ

Στην τουαλέτα όμως τι κάνουμε ούτε στην λεκάνη ας πούμε χλωρίνη?

 

Tea tree oil υπάρχει σε πολλούς τόπους στην Ελλάδα (πχ στα φαρμακεία της Apivita) αλλά είναι ακριβό κατά τη γνώμη μου για να το χρησιμοποιήσεις στο σφουγγάρισμα, εγώ παίρνω το βιολογικό μόνο για το πρόσωπο.

 

Εγώ το παίρνω μέσω ίντερνετ από Αγγλία, είναι πολύ φθηνή η συσκευασία των 50 μλ (και διαρκεί κάτι χρόνια γιατί μόνο 5-7 σταγόνες χρειάζεσαι στο σφουγγάρισμα), http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil.

 

Μπορείς να το βάλεις επίσης στην μπουγάδα για απολύμανση των ρούχων, πχ σε περίπτωση κολπικής μυκητίασης συστείνεται ένα κουταλάκι του γλυκού κατά την πλύση των εσωρούχων.

 

Το ίδιο site έχει και λεβάντα πολύ φθηνή, εξίσου απολυμαντική.

 

Για την τουαλέτα εγώ έχω ένα φυσικό υγρό σαπούνι, σόδα και λευκό ξύδι, και για τη λεκάνη πάλι ένα φυσικό "παπί" Sonett.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.ecohouse.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=11&Itemid=10002

 

Έχει χρησιμοποιήσει κάποια τα καθαριστικά αυτής της εταιρείας οι τιμές τους είναι σχετικά οικονομικές αλλάα θέλω να ψάξω πιο πολύ τα συστατικά τους κατά πόσο είναι οικολογικά όπως αναφέρουν στο σάιτ τους

 

Όχι, περιέχουνε και χημικά συστατικά.

Τους έχω ρωτήσει και έτσι μου είπανε.

 

Από εδώ όμως παίρνω τα πανάκια καθαρίσματος microfiber τα οποία καθαρίζουνε μόνο με νερό ή με ελάχιστο καθαριστικό.

 

Από τότε που τα πήρα δεν έχω ξαναδώσει στην καθαρίστρια για παράδειγμα υγρό για τα τζάμια και μου τα κάνει και αστράφτουν μόνο με νερό! Επίσης τα χρησιμοποιεί υγρά για ξεσκόνισμα, μαζεύουνε όλα τα χνούδια και γυαλίζουνε. Μέχρι και τη σφουγγαρίστρα τους πήρα.

 

Μόνο αν τα πάρετε απαγορεύεται αυστηρά το μαλακτικό στο πλύσιμό τους!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όχι, περιέχουνε και χημικά συστατικά.

Τους έχω ρωτήσει και έτσι μου είπανε.

 

Από εδώ όμως παίρνω τα πανάκια καθαρίσματος microfiber τα οποία καθαρίζουνε μόνο με νερό ή με ελάχιστο καθαριστικό.

 

Από τότε που τα πήρα δεν έχω ξαναδώσει στην καθαρίστρια για παράδειγμα υγρό για τα τζάμια και μου τα κάνει και αστράφτουν μόνο με νερό! Επίσης τα χρησιμοποιεί υγρά για ξεσκόνισμα, μαζεύουνε όλα τα χνούδια και γυαλίζουνε. Μέχρι και τη σφουγγαρίστρα τους πήρα.

 

Μόνο αν τα πάρετε απαγορεύεται αυστηρά το μαλακτικό στο πλύσιμό τους!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θέλω να ανοίξω ένα θέμα που να αφορά μόνο οικολογικά και γενικότερα ασφαλή εναλλακτικά προϊόντα. Να κάνουμε δηλαδή μία λίστα με καλλυντικά, καθαριστικά, παιδικά καλλυντικά, ρούχα, παιχνίδια κλπ και να αναφέρουμε και το eshop ή τα καταστήματα που τα προμηθευόμαστε. Σκέφτομαι που να το ανοίξω στο παρεντς αλλά δεν θέλω να ακολουθήσει το δρόμο της υγιεινής διατροφής. Βασίζομαι στην βοήθειά σου γιατί με ενδιαφέρει πολύ

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θέλω να ανοίξω ένα θέμα που να αφορά μόνο οικολογικά και γενικότερα ασφαλή εναλλακτικά προϊόντα. Να κάνουμε δηλαδή μία λίστα με καλλυντικά, καθαριστικά, παιδικά καλλυντικά, ρούχα, παιχνίδια κλπ και να αναφέρουμε και το eshop ή τα καταστήματα που τα προμηθευόμαστε. Σκέφτομαι που να το ανοίξω στο παρεντς αλλά δεν θέλω να ακολουθήσει το δρόμο της υγιεινής διατροφής. Βασίζομαι στην βοήθειά σου γιατί με ενδιαφέρει πολύ

 

Άνοιξέ το σύντομα τότε πριν γεννήσω! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θέλω να ανοίξω ένα θέμα που να αφορά μόνο οικολογικά και γενικότερα ασφαλή εναλλακτικά προϊόντα. Να κάνουμε δηλαδή μία λίστα με καλλυντικά, καθαριστικά, παιδικά καλλυντικά, ρούχα, παιχνίδια κλπ και να αναφέρουμε και το eshop ή τα καταστήματα που τα προμηθευόμαστε. Σκέφτομαι που να το ανοίξω στο παρεντς αλλά δεν θέλω να ακολουθήσει το δρόμο της υγιεινής διατροφής. Βασίζομαι στην βοήθειά σου γιατί με ενδιαφέρει πολύ

 

Είμαι "μέσα" και εγώ σε αυτό το θέμα!!

Και εμένα θα με ενδιέφερε!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι "μέσα" και εγώ σε αυτό το θέμα!!

Και εμένα θα με ενδιέφερε!!

 

Λοιπόν θα το ανοίξω στο σπίτι μου σπιτάκι μου αν πιστεύεται ότι είναι καλύτερα να μπει κάπου αλλού μου το λέτε. Θα ξεκινήσω το βράδυ που θα ειμαι σπίτι και θα έχει κοιμηθεί ο μικρός οπότε θα έχω ησυχία.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το ανοίξω στο σπίτι μου σπιτάκι μου αν πιστεύεται ότι είναι καλύτερα να μπει κάπου αλλού μου το λέτε. Θα ξεκινήσω το βράδυ που θα ειμαι σπίτι και θα έχει κοιμηθεί ο μικρός οπότε θα έχω ησυχία.

 

Πιστεύω οτι εκεί θα είναι ΟΚ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Εγώ έχω την εξής ερώτηση: το ξύδι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε ξύλινα πατώματα ή μόνο σε πλακάκια;

 

Tην ίδια απορία εχω κι εγώ, αν και χρησιμοποιώ λευκό ξύδι στα πατώματα των Υ/Δ. Λες να τα καταστρέψω ? :confused: Στα πλακάκια δεν το χρησιμοποιώ, φοβάμαι μήπως αφήσει λεκέδες, όπως συμβαίνει στα μάρμαρα. Τα πλακάκια είναι γυαλιστερά, λέτε να μην υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα στα γυαλιστερα πλακακια.το εκανα εγω στο παλιο σπιτι.ισα-ισα που γυαλιζουν ακομα περισσοτερο.στο νεο σπιτι τα πλακακια δεν ειναι γυαλιστερα ειναι καπως σαγρε.σφουγγαρισα με κλασσικο αποριπαντικο αλλα οπως πεφτει το φως φαινονται σημαδια απο την σφουγγαριστρα παντου.τα δωματια εχουν ξυλο.με τι να τα καθαριζω?

Link to comment
Share on other sites

τα δωματια εχουν ξυλο.με τι να τα καθαριζω?

 

 

Καταρχήν μπορείς να χρησιμοποιείς το Pronto για ξύλινες επιφάνειες. Απλά πιστεύω ότι δεν απολυμαίνονται έτσι. Γι'αυτό ρωτάω για το ξύδι που είναι απολυμαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε όλο το σπίτι εκτός απο τα μπάνια το πάτωμα είναι laminate. Σαν ξύλο δηλαδή. Σφουγγαρίζω όλο το σπίτι με το detol που βγήκε για το πάτωμα και είναι πάρα πολύ καλό. Και ούτε σημάδια ούτε τίποτα. Βέβαια χρησιμοποιώ και τη σφουγγαρίστρα τη wettex. Είναι πολύ καλή και δεν αφήνει νερά και σημάδια.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...