Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφουγγάρισμα πατώματος και καθαριότητα


Recommended Posts

Αντε πήγενε στο σχετικό τόπικ να μας πεις τι μαγείρεψες σήμερα, 'αντε!

__________________

948521dz52i3dqyw.gif

 

δε μαγειρεψα απολυτως τιποτα... ο αντρας μου ειναι υπηρεσια απο το πρωι, θα ρθει κατα τις 10, και γω την εβγαλα με πιτσα που ειχε μεινει απο χτες!!!! εφαγα πιτσα για πρωινο, πιτσα για μεσημεριανο και πιτσα τωρα με το καφε μου!!! περισσεψε και εδωσα και στο σκυλο!!!! παραγγειλαμε τοσες πιτσες χτες, λες και θα τις βγαζανε στη παρανομια και δε θα μπορουσαμε να ξαναφαμε ποτε πια!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Που λέτε τα νούμερα θα κοιτάξω να τα βρω, φτάνει να τα θυμάτε ο πατέρας μου.

 

Βασικά υπήρχαν και βιβλία με τέτοιες συνταγές.

 

Πάντως θυμάμε πως βάζει λάδι και καυστική σόδα για να γήνει το σαπούνι και μετά επιπλέων τα αρωματικά.

 

Μήπως να αρχίσω κι εγώ να φτιάχνω σαπούνι;;; Παίζω που παίζω με τα χημικά για κάπιες δουλειές:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειν΄κακή ιδέα.

Βρες όμως τη συνταγή να μας την πεις ακριβώς μην φτιάξουμε τίποτα που αντί να καθαρίζει, να λερώνει.

_____________________

948521dz52i3dqyw.gif

 

Το θέμα δεν είναι αν θα λερώνει αλλα να μην κάνετε κάτι καυστικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως να παιρναμε ενα ετοιμο προιον, αντι να κανουμε τους αλχημιστες και καταντησουμε με καμια τρυπα στο πατωμα η, χειροτερα ακομα, ,με τιποτα τρυπες στα χερια και στη μουρη?

Link to comment
Share on other sites

μηπως να παιρναμε ενα ετοιμο προιον, αντι να κανουμε τους αλχημιστες και καταντησουμε με καμια τρυπα στο πατωμα η, χειροτερα ακομα, ,με τιποτα τρυπες στα χερια και στη μουρη?

 

Αν όλα γήνουν με προσοχή και μετρηθούν σωστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και είναι προτιμότερο κάτι που το φτιάχνουμε εμείς παρά το έτοιμο το οποίο και πιο ακριβό θα είναι και δεν ξέρουμε και τι χημικά μπορεί να έχουν ρήξει μέσα!!!

 

Όσο για το πάτωμα του έχω ρήξει μέχρι και περυντρόλ με άκουα φόρτε (Η2Ο2+HCl)όταν έκανα κάποια πράγματα για τα ηλεκτρονικά και δεν έπαθε τίποτα. Αυτό δεν θα του κάνει τίποτα απολύτως!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμ!.. αυτά δεν μας τα είπες!

Μας είπες να βάλουμε λάδι και καυστική σόδα.

Πόσο καυστική είναι αυτή η σόδα μας είπες?

Πόση σόδα να βάλουμε μας είπες? :roll:

 

l: Το βλέπω εγώ,,,, θα αρχίσω τα πειράματα. :idea:

___________________

948521dz52i3dqyw.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Eμ!.. αυτά δεν μας τα είπες!

Μας είπες να βάλουμε λάδι και καυστική σόδα.

Πόσο καυστική είναι αυτή η σόδα μας είπες?

Πόση σόδα να βάλουμε μας είπες? :roll:

 

l: Το βλέπω εγώ,,,, θα αρχίσω τα πειράματα. :idea:

___________________

948521dz52i3dqyw.gif

 

να σου πω, δε μας λες που μενεις να ξερουμε αν πρεπει να εκκενωσουμε τη περιοχη....???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μένετε κοντά μου μη φοβάστε!!!

 

Η καυστική σόδα πριν γήνει σαπούνι δεν της αρέσει το νερό και γενικότερα η υγρασία!!! Με το νερό μπορεί να αρπάξει ακόμα και φωτια!!! Συνήθως διαβρώνει μέταλα, αν όμως ακολουθήσετε μια σωστή συνταγή μη φοβάστε τίποτα!!!

 

Πάντως μην μπερδευτείτε και πάρετε και HCl και περυντρόλ!!! Αυτά ήταν για κάπιες δουλειές πάνω στα ηλεκτρονικά!!!

 

Θα χρειαστείτε καυστική σόδα, ελεόλαδο, και αρωματικά (αν θέλετε). Νομίζω θέλει κάμποση όρα ανακάτεμα (για μεγάλες ποσότητες-δηλαδή αν φτιάξετε λίγο παραπάνω για παππουδες γιαγιαδες γονεις αδερφια ε και λιγο για τη γειτονιά-το ανακάτεμα μπορείτε να το κάνετε με αναδεφτήρα χρομάτων ο οποίος είναι κατι σαν τρυπανι με ενα ειδικό εξάρτημα ή με τρυπάνι με αυτο το εξάρτημα και χαμηλωμένες τις στροφές αφού πρώτα το ανακατέψετε με τον παραδοσιακό τρόπο) και μετά το αφήνετε κάμποση ώρα για να πετρώσει. Μετα το κόβετε και έχετε το δικο σας σαπούνι!!!

 

Ειναι κάτι το διασκεδαστικό αυτό όπως και άλλες δουλειές!!! Βέβαια προσοχή με τα μικρούλια μην πάνε και πηράξουν τη σόδα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε βλέπω να βάζω φωτιά στο σπίτι και γιατί όχι και στο τετράγωνο.

Να σου πω, δεν φτιάχνεις εσύ να δώσεις και σε μας, που θα κάτσω εγώ να φτιάξω για όλο το συγγενολόι.

Και με το νερό πιάνει φωτιά? Και με τι το σβήνουνε δηλαδη?

Απα πα δεν είμαι εγώ για τέτοια.Κανένα γλυκό κανένα φαί να φτιάξω..

Θα το πω στον άντρα μου.

_____________

948521dz52i3dqyw.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

η σοδα που ξερω εγω ειναι για κουλουρακια, οχι για βομβιστικες επιθεσεις!!!! ας μεινουμε στα κουλουρακια μας, ειναι να ανοιγουμε δουλειες με την αλ καιντα για να σφουγγαρισουμε ενα πατωμα???? μη σωσει και σφουγγαριστει ποτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,

έτσι όπως το πάνε με τις πανελήνιες ακόμα και στα ΕΠΑ.Λ. (πρόην Τ.Ε.Ε.) όσοι δήνουμε για Α.Τ.Ε.Ι θα δήνουμε αρκετά δύσκολα θέματα. Άρα αν δεν περάσω να γήνω ηλεκτρονικός τι μένει;;; Να φτιάχνω σαπούνια ή να πάω να δουλέβω σε χωράφια/θερμοκήπια. Με τις δουλειές των χωριαφιών δεν τα πάω και πολύ καλά οπότε τι μένει;;;

 

Πες το στον άντρα σου, πιο καλά δηλαδή, εκτώς και αν δεν έχει καλή σχέση με τα χημικά.

 

Πάντως με λίγη προσοχή όλα γίνοντε.

 

Όσο για το αν αρπάξει φωτιά, σβήνει με πυροσβεστήρα CO2.

Δεν είμαι και 100% σήγουρος οτι αρπάει, απλά μου το έχουν πει, σήγουρα όμως ζεστένετε και διαβρώνει πιο εύκολα διάφορα μέταλα.

 

 

[ΕΔΙΤ][ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ] Η μαμά μου μόλις έβαλε και μαγειρέβει και το φαγητό άρχισε να κάνει εκρήξεις!!! ΛωΛ[/ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ] [/ΕΔΙΤ]

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να φτιάχνεις σαπούνια , μπορεί και κουλουράκια.

Το επάγγελμα μάγειρας το έχεις σκεφτεί?

Στην Κρήτη έχετε και πολλά ξενοδοχεία.

Μια χαρά επάγγελμα και με καλές αποδοχές!

_________________

948521dz52i3dqyw.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να φτιάχνεις σαπούνια , μπορεί και κουλουράκια.

Το επάγγελμα μάγειρας το έχεις σκεφτεί?

Στην Κρήτη έχετε και πολλά ξενοδοχεία.

Μια χαρά επάγγελμα και με καλές αποδοχές!

_________________

948521dz52i3dqyw.gif

 

Είμαι 30 κιλά παραπάνω. Φαντάζεσε σαν μάγειρας πόσα ακόμα θα πάρω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eντομεταξύ τι ήλικίας είσαι ρε παιδάκι μου και ακόμα δίνεις πανελήνιες?

Μήπως καταλάθος μπήκες στο σάιτ της μαμάς σου?

Ή είσαι μικρομπαμπάς?

Για πες!

_________________

948521dz52i3dqyw.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

17 είμαι, και χθες έψαχνα για το G6PD και βρήκα το site μπήκα, μου άρεσε και είπα να μήνω!!!

Δεν νομίζω να είναι κακό να ενημερώνομαι απο τωρα ε;;; Τα χρόνια περνάνε κάποια στιγμή δε θα γήνω κι εγώ πατέρας;;; Κι απο την άλλη φέτως είναι η τελευτέα μου χρονιά εδώ στο Ηράκλειο θα επιστρέψω μετά τις σπουδές και το στρατό, και σκεύτομε όσες μετατροπές κάνω να τις κάνω για να είναι το σπίτι ασφαλές για να ζήσει ένα παιδάκι όταν έρθει κι αυτό αργότερα. Δεν θέλω να περάσω ότι πέρασε η μαμά μου όταν πήγα να βάλω την κερέα που είχα σπάσει απο το ραδιοφονάκι του πατέρα μου στην πρίζα. Μόλις με είδε τα παιξε με πιασε και με πεταξε πίσω. Οκ αυτό είναι το τελευτέο που θα αλλάξει αλλά θα αναπτύξω σωστά τις υποδομές για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

17 είμαι, και χθες έψαχνα για το G6PD και βρήκα το site μπήκα, μου άρεσε και είπα να μήνω!!!

καλα εκανες και καλως ηρθες!!!!

πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λετε.

οσο για την ελλειψη ενζυμου σου απαντησα :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!! Τώρα σκεύτομε το ενδεχόμενο ελέγχου φώτων με dimmers!!! Αν το καταφέρω αυτό και φτιάξω μια αθόρυβη συσκεβή (όσες επαγκελματικές έχω δουλέψει κάνουν θόρυβο) θα μπορώ να ελέγχω τα φώτα με ασφάλεια και οικονομία και έτσι θα μπορώ να είμαι σε ένα δομάτιο με χαμηλωμένο φως! Φυσικά αυτά που σκεύτομε για πολλούς είναι αδύνατα, όμως ευτυχώς για μένα φέτως θα μάθω πολύ καλά ψηφιακά ηλεκτρονικά αλλα και ραδιοφωνία.

 

Για φανταστήτε το ενδεχόμενο να μπορείτε να ξέρετε πότε κλέει το μωρό, πότε έχει κάτι κλπ απ όπου και αν βρήσκεστε. Η μήπως αν είχατε μια ειδοποίηση για όταν κοιμάτε να σας προηδοποιεί αν κάνετε φασαρία και να χαμηλώνει τον ήχο του τηλεφώνου;;; Και για όταν αρχίσει να περπατάει, καλό δεν θα είναι να μπορείτε να ελέγχετε που βρήσκετε ή να έχετε μια ειδοποίηση για όταν πάει να ανοίξει ένα ντουλάπι;;; Όλα αυτά θα μπορούσαν να γήνουν σε χαμηλές συχνότητες με χαμηλή ισχύ και όλα μπορούν να λειτουργήσουν ψηφιακά.

 

Αν όλα αυτά είναι κάπως υπερβολικά πείτε μου να σταματήσω τώρα και να συνεχίσω να ασχολούμε με ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έμεινες,αφού σου φαίνονται ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφουμε εδω μέσα.

Κι αυτό γιατί αλλα παιδιά της ηλικίας σου το μόνο που δεν σκέφτονται είναι το οτι κάποτε θα γίνουν γονείς .Και φυσικά δεν προετοιμάζονται από τόσο νωρίς.

Κάτι θα έχεις στο μυαλό σου εσύ.

Θα μικροπαντρευτείς ?

 

Εμένα όλα αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις μου φαίνονται σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Εσύ όμως κάτι περισσότερο ξέρεις.

 

Και τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να είμαι μαμά σου.

Έχω γιο 13 χρονών.

Η μαμά σου πόσο χρονών είναι? Να την βάλεις κι αυτή στο σάιτ.

_________________

948521dz52i3dqyw.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι οι πιο απλές σκεψεις που έχω κάνει!!!

 

Η μαμά μου δεν ξέρω πόσο είναι, εγώ λέω πως είναι 45 και κόβει ένα χρόνο και λέει οτι είναι 44 αλλά δεν ξερω.

 

Τώρα για να τη βάλω στο site δε ξέρω αν θα τα καταφέρω. Προς το παρών της έχω μάθει να χρησημοποιεί msn και firefox να βλέπει τα email της. Το αστείο είναι που της στέλνω στο msn για να της πω κάτι και επειδή γράφει αρκετά αργά πολλές φορές μου φωνάζει για να μου απαντήσει :P:P:P

Σήμερα της έμαθα 2-3 λειτουργίες του google! Μέχρι το πρωί δε θα θυμάτε τίποτα!!!

 

Και αφού το ψιλοχάσαμε, στα μωρά αρέσει η blues και η jazz;;;

 

[ΕΔΙΤ]Όσο για τα παιδιά της ηλικίας μου, συνήθως δεν τα πάνε καλά με όλα αυτά!!![/ΕΔΙΤ]

[ΕΔΙΤ2]Όσο για το τι έχω στο μυαλό μου μην το ψάχνεις!!! Είναι πολλά αυτα που έχω[/ΕΔΙΤ2]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια πιθανόν να το έχετε αναφέρει αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το τόπικ. Μήπως έχετε κάποια οικολογική λύση για σφουγγάρισμα πάτωματος τύπου laminate (συνθετικό) καθώς και για σκάλα ξύλινη (μασιφ).

.pngec95dae21f.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Εχω ένα μωρακι 4,5 μηνών και θελω να ρωτήσω τις πιο εμπειρες μανούλες τι γίνεται όταν αρχίσει να μπουσουλάει το μωρό μου πάνω στα στρωμένα χαλια. πρεπει να βγάζουμε τα παπούτσια ;αν και μου φαίνεται υπεερβολικό καθώς δεν μπορώ να λέω στους καλεσμένους να βγάζουν τα παπούτσια τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ο μικρός μου μπουσουλάει μετά μανίας.

Προσπαθούμε -συνήθως μάταια - να το περιορίζουμε επάνω σε ένα χαλί.

Όταν έρχονται ξένοι δεν τους ζητάω να βγάζουν τα παπούτσια αλλά μόλις φευγουν αρχιζει η επιχείρηση σκουπα-σφουγγαρίστρα.

 

Πάντως σχεδόν όλοι βγάζουν τα παπούτσια από μόνοι τους... βλέποντας το μωρό :)

Η αλήθεια είναι ότι όταν πάει κάποιος να μπει σπίτι μου τον κοιτάζω στα πόδια με αγωνία , το πιάνει λοιπόν το υπονοούμενο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...