Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΟΣ Ή ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑΣ ??


Recommended Posts

Caramela Ki...με συγχωρείς που ρωτάω αλλά δεν έχω διαβάσει ή αν το διάβασα το ξέχασα γιατί είμαι ακόμα λίγο θολωμένη...

Η προσπάθεια στο γένεσις ήταν επιτυχημένη?

Για ποιο λόγο το επέλεξες?

Για το κόστος αλήθεια είναι έχουμε κινήσει γη και ουρανό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Caramela Ki...με συγχωρείς που ρωτάω αλλά δεν έχω διαβάσει ή αν το διάβασα το ξέχασα γιατί είμαι ακόμα λίγο θολωμένη...

Η προσπάθεια στο γένεσις ήταν επιτυχημένη?

Για ποιο λόγο το επέλεξες?

Για το κόστος αλήθεια είναι έχουμε κινήσει γη και ουρανό...

 

Ναι στο γενεσις με τον Παντο πέτυχα

Αν εννοείς το κέντρο μου τον σύστησε ο γυναικολογος μου ότι είναι κορυφή ο καλύτερος και το σημαντικό έχεις τους καλύτερους εμβρυολογους και προσπαθούν να βρουν λύση στο πρόβλημα δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη τους.

Έχω περάσει παρα πολλά έχω στο ιστορικό μου 14 προσπάθειες με μια αποβολή και δυο παλινδρομες κύησης έκανα δύο χειρουργεία υστεροσκοπηση όπου είχα ένα πολυποδα καίσως ήταν εμπόδιο και λαπαροσκοπηση που ειχα ενδομητριωση μετά από το τελευταίο χειρουργείο έκανα την προσπαθεια και πέτυχε βέβαια ακόμα είμαι επιφυλακτικη επειδή έχω περάσει πολλά και φοβάμαι.

Όσο για το κόστος είναι τρελά τα ποσά στο γενεσις δέχονται με δόσεις κάθε μήνα δηλαδή κάποιο πόσο ενώ ο παγκαλος τα θελει τα χρήματα όλα δεν δέχονται δόσεις

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο γενεσις με τον Παντο πέτυχα

Αν εννοείς το κέντρο μου τον σύστησε ο γυναικολογος μου ότι είναι κορυφή ο καλύτερος και το σημαντικό έχεις τους καλύτερους εμβρυολογους και προσπαθούν να βρουν λύση στο πρόβλημα δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη τους.

Έχω περάσει παρα πολλά έχω στο ιστορικό μου 14 προσπάθειες με μια αποβολή και δυο παλινδρομες κύησης έκανα δύο χειρουργεία υστεροσκοπηση όπου είχα ένα πολυποδα καίσως ήταν εμπόδιο και λαπαροσκοπηση που ειχα ενδομητριωση μετά από το τελευταίο χειρουργείο έκανα την προσπαθεια και πέτυχε βέβαια ακόμα είμαι επιφυλακτικη επειδή έχω περάσει πολλά και φοβάμαι.

Όσο για το κόστος είναι τρελά τα ποσά στο γενεσις δέχονται με δόσεις κάθε μήνα δηλαδή κάποιο πόσο ενώ ο παγκαλος τα θελει τα χρήματα όλα δεν δέχονται δόσεις

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΜΦΥΤΙΚΟ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΩ ΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟΤΥΧΙΩΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑΚΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοήθεια σας.... Ανεξήγητη υπογονιμότητα

Εχώ κάνει όλες τις εξετάσεις και εγω (λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση, όλες τις αιμάτος για ΝΚ, θρομβοφιλια, ΑΝΑ, Λύκου κλπ, θυροειδή, καλλιέργεια κολπικού καρυότυπο, κυστική ίνωση, σαλπιγγογραφία!!!!! - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) και ο συζύγος μου (σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος, κατάτμηση κλπ) και ειναι ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ!!!!! δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα!!!!

ειμαι η περιπτωση!!!!

4 εξωσωματικές... Εγκυμοσυνη στην 4η προσπάθεια.. Δυστυχώς διακοπή κύησης λόγω ατελής οστεογενησης στην 13 εβδομαδα... Άλλες 2 εξωσωματικές χωρις αποτέλεσμα... Εγκυμοσυνη με σπερματεγχυση... Δυστυχώς στην 7η εβδομαδα δεν ακούμε καρδιά... Κανω απόξεση...

Και τώρα; Δεν ξέρω τι να κανω;

Εξωσωματικη και που; Σε ποιον;

Δεν αντέχω άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα.Τα φάρμακα συμπεριλαμβάνονται στις 3,500 στο κέντρο του Πάντου? Έχω κλείσει ραντεβού εκεί κ προετοιμάζομαι για το τι θα ακούσω.

 

Είχα και γω μια αποτυχημένη προσπάθεια σε άλλο γνωστό κέντρο (όχι στο Μαστρομηνά). Το κόστος ήταν 3,500 ΜΑΖΙ με τα φάρμακα. Ο γιατρός καλός στο πρώτο ραντεβού όπου μας κέρδισε με το ενδιαφέρον του και τον καλό του τρόπο. Μετά βέβαια, έγινε...της ξεπέτας :cool: περιμέναμε 2 ώρες για να με δει 5 λεπτά, δεν απαντούσε σε ερωτήσεις και τα νούμερα ενδομητρίου , οιστραδιόλης, αριθμό ωοθυλακίων κλπ μόνο με συνθηματικά που δεν τα έλεγε στη βοηθό του που τα σημείωνε, χαχαχα!!! Για να είμαι όμως αντικειμενική, θεωρώ ότι με πρόσεξε, με έλεγχε σε όλη τη διαδικασία που έπαιρνα τα φάρμακα κλπ, και είχα ανταπόκριση με το πρωτόκολλο που μου έδωσε.

 

Τώρα σκέφτομαι να στραφώ στον Πάντο που αρχικά είχα απορρίψει γιατί είχα ακούσει από δω ότι είναι της ξεπέτας και σε βλέπει σαν πορτοφόλι...Τελικά όμως...1) όλοι σε βλέπουν σαν πορτοφόλι και 2)οι εμβρυολόγοι παίζουν μεγάλο ρόλο ειδικά στην ηλικία μου κ αυτό το κατάλαβα στο τέλος...:rolleyes:

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα φάρμακα πρέπει να περάσεις απο επιτροπή για να πάρεις ή να τα αγοράσεις μόνη σου..σε κανένα κέντρο δεν θα σου δώσουν τιμή μαζί με τα φάρμακα (απο ότι ξέρω τουλάχιστον). -και εγώ στο γένεσις ήμουν και για τα φάρμακα πέρασα από επιτροπή για να τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοήθεια σας.... Ανεξήγητη υπογονιμότητα

Εχώ κάνει όλες τις εξετάσεις και εγω (λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση, όλες τις αιμάτος για ΝΚ, θρομβοφιλια, ΑΝΑ, Λύκου κλπ, θυροειδή, καλλιέργεια κολπικού καρυότυπο, κυστική ίνωση, σαλπιγγογραφία!!!!! - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) και ο συζύγος μου (σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος, κατάτμηση κλπ) και ειναι ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ!!!!! δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα!!!!

ειμαι η περιπτωση!!!!

4 εξωσωματικές... Εγκυμοσυνη στην 4η προσπάθεια.. Δυστυχώς διακοπή κύησης λόγω ατελής οστεογενησης στην 13 εβδομαδα... Άλλες 2 εξωσωματικές χωρις αποτέλεσμα... Εγκυμοσυνη με σπερματεγχυση... Δυστυχώς στην 7η εβδομαδα δεν ακούμε καρδιά... Κανω απόξεση...

Και τώρα; Δεν ξέρω τι να κανω;

Εξωσωματικη και που; Σε ποιον;

Δεν αντέχω άλλο...

 

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο!

 

Agiok, λυπήθηκα διαβάζοντας αυτά που έχετε περάσει και σου εύχομαι να ζήσετε καλύτερες μέρες σύντομα.

Αν και το thread έχει τίτλο Πάντος ή Μαστρομηνάς, βλέπω ότι στον τίτλο σου έχεις βάλει τον Μαντούδη (για τον οποίο δεν έχω γνώμη). Για τους άλλους δύο, εντάξει είναι τα μεγαλύτερα ονόματα. Θα σου πρότεινα να γνωρίσεις και τους δύο για να δεις ποιος σου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Ο Πάντος έχει ένα μεγάλο ατού που είναι η εμβρυολόγος του. Νομίζω ότι τα ζευγάρια που δεν τα καταφέρνουν αλλού συνήθως καταλήγουν στον Πάντο. Αλλά δείτε τους και τους δύο γιατί εσείς πρέπει να αποφασίσετε σε ποιον θα εμπιστευτείτε το όνειρό σας.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα σε όλους,

 

Αν και παλιό θέμα είπα να ρωτήσω σχετικά. Είμαι ήδη 45 και εχω κανει αφαίρεση ωοθήκης καθώς ήταν γεμάτη ενδομητρίωση πριν ένα χρόνο. ο γυναικολογος που μου την εκανε μου ειπε οτι λογω ηλικιας θα πρεπει να γινει εξωσωματική με δανεικο ωαριο. Εκανα ηδη τις εξετάσεις τις προγεννητικές, τώρα μένουν του συζύγου αλλά σκέφτομαι ότι θα είναι καλύτερα να τις κανουμε σε καποιο κέντρο. σκεφτομαι εντονα τον κύριο Πάντο και μαλλον απο Σεπτεμβρή θα τον επισκεφτούμε. ίσως με διαβαζετε λιγο διστακτικη αλλα ο λογος ειναι ότι θεωρω οτι ειμαι μεγαλη σε ηλικια και δεν θα γινει τιποτα. :( τα οικονομικά μας δεν επιτρεπουν πολλες προσπαθειες οποτε αν δεν κατσει η πρωτη φορα δεν νομιζω να εχω και οικονομικα αλλα και ψυχικα το κουραγιο..

δεκτες ολες οι αποψεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 7/4/2016 at 5:21 ΜΜ, Ninoulaki είπε:

Και κάτι που ξέχασα να γράψω... μακρύ πρωτόκολλο έκανα στην πρώτη μου εξωσωματική (Παράσχος). Πανάκριβα φάρμακα, πάρα πολλές ενέσεις και γενικά τρομερά ψυχοφθόρος διαδικασία με ελάχιστα ωάρια! Στον Μαστρομηνά έκανα ανταγωνιστές με πιο οικονομικά και καινούρια φάρμακα. Έκανα μόλις 9 μέρες ενέσεις, πρεγκνίλ και ωοληψία! Ψυχολογικά δεν είχα σχέση!!! Αντί για 7 ωάρια έβγαλα 11!

Ninoulaki να σας ζησει το μωράκι σας!!!!

Είμαι και εγώ στον Μαστρομηνά. Θέμα γονιμότητας με τον άνδρα μου δεν έχουμε αλλά κανω PGD. Πήγα εκεί μετά από αποτυχημένη προσπάθεια στον Πάντο με λάθος πρωτόκολλο....

Εκανα το βραχύ στον Μαστρομηνά λόγω ηλικίας, 40, και χαμηλής AMH αλλά εκεί που περίμενε 4-5 ωάρια, είχα μόνο 1! Δοκίμασα τροποποιημένο φυσικό κύκλο και την 4η φορά που το πήρα με πείραξε το femara - μικρυνε το ενδημήτριο όταν ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά! Πριν φτάσω στην εμβρυομεταφορά είχα καταφέρει να συλλέξω 8ωάρια αλλά στην απόψυξη χάθηκαν τα μισά!!! Μην τα πολυλογώ, χάνω την πρώτη εμβρυομεταφορά όταν από δική μου επιμονή έκανα μέτρηση του ενδομητρίου και είδαμε ότι μίκραινε αντί να μεγαλώνει.  Μετά κάνω προετοιμασίες ενδομητρίου με cyclacur και τις 3 φορές δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο..... έφτασα να παίρνω 9 την ημέρα!!!!!  Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκύστης 6ης μέρας σε φυσικό μου κύκλο όπου το ενδομήτριο μου ήταν πάνω από 7.5.  Δυστυχώς δεν προχώρησε διότι όπως έμαθα εκ των υστέρων η βλαστοκύστη 6ης μέρας έχει 45-50% να πιάσει - κάτι το οποίο δεν γνώριζα!!!!!  Στον αμέσως επόμενο κύκλο κάνω μια αποτυχημένη ωοληψία σε φυσικό κύκλο και εκεί μου λέει ότι λόγω χαμηλης AMH η καλύτερη μου λύση είναι η δωρεά ωαρίων!!!!  Ασε που δεν μπορω να τον βρω εύκολα στο τηλέφωνο και δεν είμαι απο Αθήνα....

 

Βρε κορίτσια, γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση κ  ο ίδιος κ το κέντρο του!  Με το προσωπικό του δεν έχω κανένα παράπονο!!!!  Εχω προβληματιστεί παρα πολύ  -  δεν θέλω αλλάξω γιατρό, ξέρω οτι είναι παρα πολυ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου δίνει άλλη ευκαρία κ με αποφεύγει.  Εχει νιώσει κάποια άλλη έτσι?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , puzzled είπε:

Ninoulaki να σας ζησει το μωράκι σας!!!!

Είμαι και εγώ στον Μαστρομηνά. Θέμα γονιμότητας με τον άνδρα μου δεν έχουμε αλλά κανω PGD. Πήγα εκεί μετά από αποτυχημένη προσπάθεια στον Πάντο με λάθος πρωτόκολλο....

Εκανα το βραχύ στον Μαστρομηνά λόγω ηλικίας, 40, και χαμηλής AMH αλλά εκεί που περίμενε 4-5 ωάρια, είχα μόνο 1! Δοκίμασα τροποποιημένο φυσικό κύκλο και την 4η φορά που το πήρα με πείραξε το femara - μικρυνε το ενδημήτριο όταν ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά! Πριν φτάσω στην εμβρυομεταφορά είχα καταφέρει να συλλέξω 8ωάρια αλλά στην απόψυξη χάθηκαν τα μισά!!! Μην τα πολυλογώ, χάνω την πρώτη εμβρυομεταφορά όταν από δική μου επιμονή έκανα μέτρηση του ενδομητρίου και είδαμε ότι μίκραινε αντί να μεγαλώνει.  Μετά κάνω προετοιμασίες ενδομητρίου με cyclacur και τις 3 φορές δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο..... έφτασα να παίρνω 9 την ημέρα!!!!!  Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκύστης 6ης μέρας σε φυσικό μου κύκλο όπου το ενδομήτριο μου ήταν πάνω από 7.5.  Δυστυχώς δεν προχώρησε διότι όπως έμαθα εκ των υστέρων η βλαστοκύστη 6ης μέρας έχει 45-50% να πιάσει - κάτι το οποίο δεν γνώριζα!!!!!  Στον αμέσως επόμενο κύκλο κάνω μια αποτυχημένη ωοληψία σε φυσικό κύκλο και εκεί μου λέει ότι λόγω χαμηλης AMH η καλύτερη μου λύση είναι η δωρεά ωαρίων!!!!  Ασε που δεν μπορω να τον βρω εύκολα στο τηλέφωνο και δεν είμαι απο Αθήνα....

 

Βρε κορίτσια, γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση κ  ο ίδιος κ το κέντρο του!  Με το προσωπικό του δεν έχω κανένα παράπονο!!!!  Εχω προβληματιστεί παρα πολύ  -  δεν θέλω αλλάξω γιατρό, ξέρω οτι είναι παρα πολυ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου δίνει άλλη ευκαρία κ με αποφεύγει.  Εχει νιώσει κάποια άλλη έτσι?????

Δεν χρειαζεται να πας σε αυτους τους μεγαλογιατρους για να πετυχεις.

Μπορεις να εισαι με αλλο  συνεργαζομενο γιατρο στα ιδια κεντρα αν εισαι ευχαριστημενη η υπαρχουν και αλλα αξιολογα κεντρα. Το θεμα ειναι να υπαρχει επικοινωνια με τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, puzzled είπε:

Ninoulaki να σας ζησει το μωράκι σας!!!!

Είμαι και εγώ στον Μαστρομηνά. Θέμα γονιμότητας με τον άνδρα μου δεν έχουμε αλλά κανω PGD. Πήγα εκεί μετά από αποτυχημένη προσπάθεια στον Πάντο με λάθος πρωτόκολλο....

Εκανα το βραχύ στον Μαστρομηνά λόγω ηλικίας, 40, και χαμηλής AMH αλλά εκεί που περίμενε 4-5 ωάρια, είχα μόνο 1! Δοκίμασα τροποποιημένο φυσικό κύκλο και την 4η φορά που το πήρα με πείραξε το femara - μικρυνε το ενδημήτριο όταν ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά! Πριν φτάσω στην εμβρυομεταφορά είχα καταφέρει να συλλέξω 8ωάρια αλλά στην απόψυξη χάθηκαν τα μισά!!! Μην τα πολυλογώ, χάνω την πρώτη εμβρυομεταφορά όταν από δική μου επιμονή έκανα μέτρηση του ενδομητρίου και είδαμε ότι μίκραινε αντί να μεγαλώνει.  Μετά κάνω προετοιμασίες ενδομητρίου με cyclacur και τις 3 φορές δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο..... έφτασα να παίρνω 9 την ημέρα!!!!!  Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκύστης 6ης μέρας σε φυσικό μου κύκλο όπου το ενδομήτριο μου ήταν πάνω από 7.5.  Δυστυχώς δεν προχώρησε διότι όπως έμαθα εκ των υστέρων η βλαστοκύστη 6ης μέρας έχει 45-50% να πιάσει - κάτι το οποίο δεν γνώριζα!!!!!  Στον αμέσως επόμενο κύκλο κάνω μια αποτυχημένη ωοληψία σε φυσικό κύκλο και εκεί μου λέει ότι λόγω χαμηλης AMH η καλύτερη μου λύση είναι η δωρεά ωαρίων!!!!  Ασε που δεν μπορω να τον βρω εύκολα στο τηλέφωνο και δεν είμαι απο Αθήνα....

 

Βρε κορίτσια, γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση κ  ο ίδιος κ το κέντρο του!  Με το προσωπικό του δεν έχω κανένα παράπονο!!!!  Εχω προβληματιστεί παρα πολύ  -  δεν θέλω αλλάξω γιατρό, ξέρω οτι είναι παρα πολυ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου δίνει άλλη ευκαρία κ με αποφεύγει.  Εχει νιώσει κάποια άλλη έτσι?????

 

Καλησπέρα,

Είμαστε εντελώς παρόμοια περίπτωση και ως προς τον λόγο της εξωσωματικής και ως προς τα κέντρα. Και λογικό είναι γιατί αυτά τα δύο κέντρα έχουν τη μεγαλύτερη εμπειρία στην προεμφυτευτική διάγνωση (ουσιαστικά στη βιοψία γιατί η διάγνωση γίνεται σε εργαστήρια γενετικής) οπότε φαντάζομαι ότι κι εσείς είχατε κάνει την έρευνα σας. Η γνώμη μου είναι να του μιλήσεις και να του πεις ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι. Όσο για την βλαστοκύστη 6ης μέρας δίνει λίγο μειωμένα ποσοστά επιτυχίας συγκριτικά με την 5ης αλλά είναι πολύ καλύτερο να γίνεται η βιοψία την 5η μέρα (παρά την 3η) οπότε μην το σκέφτεσαι καν. Πρέπει πάντως να ξέρεις ότι στην ηλικία τη δική μας, ακόμα και χωρίς διαγνωσμένο πρόβλημα γονιμότητας, από τα 10 ωάρια που παράγουμε τα 5 έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Οπότε δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα φανταζόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

On 24/07/2010 at 7:23 ΜΜ, sevi-gio είπε:

Καλησπερα,εγω δεν εχω παει σε κανεναν απο τους δυο αλλα για τον Παντο εχω ακουσει πολυ καλα λογια!!!!τωρα για τον Μαστρομηνα ξερω απο μια φιλη που δουλευει στο κεντρο του οτι απο καμια 10ρια εμβρυολογους που εχουν ο ενας ειναι πολυ καλος κ με τα περισσοτερα θετικα τεστ....τωρα η επιλογη ειναι δικη σου!!!!

Καλησπέρα, θα μπορούσες να μου πεις ποιος εμβρυολογος στον Μ θεωρείτε ο καλύτερος κ με περισσότερα θετικά τεστ? Στείλε μου πμ αν θες. Σε ευχαριστώ πολύ.

7 ώρες πρίν, lizaki1111 είπε:

Δεν χρειαζεται να πας σε αυτους τους μεγαλογιατρους για να πετυχεις.

Μπορεις να εισαι με αλλο  συνεργαζομενο γιατρο στα ιδια κεντρα αν εισαι ευχαριστημενη η υπαρχουν και αλλα αξιολογα κεντρα. Το θεμα ειναι να υπαρχει επικοινωνια με τον γιατρο

Εχεις δίκιο. Η σωστη επικοινωνία με τον γιατρό είναι το παν! Είμαι σε σκέψεις...

5 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα,

Είμαστε εντελώς παρόμοια περίπτωση και ως προς τον λόγο της εξωσωματικής και ως προς τα κέντρα. Και λογικό είναι γιατί αυτά τα δύο κέντρα έχουν τη μεγαλύτερη εμπειρία στην προεμφυτευτική διάγνωση (ουσιαστικά στη βιοψία γιατί η διάγνωση γίνεται σε εργαστήρια γενετικής) οπότε φαντάζομαι ότι κι εσείς είχατε κάνει την έρευνα σας. Η γνώμη μου είναι να του μιλήσεις και να του πεις ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι. Όσο για την βλαστοκύστη 6ης μέρας δίνει λίγο μειωμένα ποσοστά επιτυχίας συγκριτικά με την 5ης αλλά είναι πολύ καλύτερο να γίνεται η βιοψία την 5η μέρα (παρά την 3η) οπότε μην το σκέφτεσαι καν. Πρέπει πάντως να ξέρεις ότι στην ηλικία τη δική μας, ακόμα και χωρίς διαγνωσμένο πρόβλημα γονιμότητας, από τα 10 ωάρια που παράγουμε τα 5 έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Οπότε δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα φανταζόμαστε...

Indyla σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. Νόμιζα οτι μονο σε εμένα τυχαινουν τόσες αναοοοδιες...ενώ έχω μείνει μόνη μου έγκυος στο παρελθόν, τώρα εμφανίζονται ενα σωρό δυσκολίες....

Διαβάζω τόσες μαρτυρίες εδώ που εαν τις είχα βρει κ νωρίτερα, παρότι πάντα κοίταζα κ εδώ, θα ήμουν καλυτερα προετοιμασμενη κ ψιλιασμενη.....

Το πρόβλημα μου είναι οτι προσπαθώ να βρω τον γιατρό ακριβως για να μιλήσω μαζί του.... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2016 at 5:21 ΜΜ, Ninoulaki είπε:

Και κάτι που ξέχασα να γράψω... μακρύ πρωτόκολλο έκανα στην πρώτη μου εξωσωματική (Παράσχος). Πανάκριβα φάρμακα, πάρα πολλές ενέσεις και γενικά τρομερά ψυχοφθόρος διαδικασία με ελάχιστα ωάρια! Στον Μαστρομηνά έκανα ανταγωνιστές με πιο οικονομικά και καινούρια φάρμακα. Έκανα μόλις 9 μέρες ενέσεις, πρεγκνίλ και ωοληψία! Ψυχολογικά δεν είχα σχέση!!! Αντί για 7 ωάρια έβγαλα 11!

Ninoulaki, μπορείς να μου πεις σε τί ηλικία και με τί ΑΜΗ είχες αυτό το αποτέλεσμα?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι σε δίλημμα μεταξύ Παντου και Μαστρομηνα. Επειδή έχω παιδευτει πολύ με άλλες 4 εξωσωματικές σε άλλο μεγάλο κέντρο, ειπαμε με τον άντρα μου να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια σε έναν από τους δύο. Έχουμε εξαντληθεί οικονομικά και ψυχολογικά οπότε αυτή θα είναι η τελευταία μας φορά. Το πρόβλημα είναι καθαρά του συζύγου στο σπέρμα με λίγα και αδύναμα σπερματοζωαρια. Τι προτείνετε ρε κορίτσια? Που να πάω για την τελευταία μου προσπάθεια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα.Έχω ταλαιπωρηθεί και εγώ με το θέμα εξωσωματική.7 στο σύνολο υστέρα από 3 χρονιά με κατεψυγμένα βλαστοκύστες ,υστεροσκοπήσεις ,δανεικά ωάρια ,έχουμε πονέσει και εμείς ψυχικά και οικονομικά . Έχουμε χάσει κάθε ελπίδα για παιδάκια και θέλαμε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια στον κύριο Μαστρομηνά .Αν κάποιο από τα κορίτσια έχει κάποια γνώμη για το κέντρο αυτό, έστω και είναι η τελευταία μας φορά. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα και απο μενα.ειμαι καινουρια στο φορουμ και γραφω πρωτη φορα.ειμαι 40 χρονων και εκανα σε γνωστο κεντρο την πρωτη εξωσωματικη τον οκτωβριο.μου πηραν με βραχυ πρωτοκολλο 17 ωαρια εκ των οποιων προχωρησαν σε βλαστοκυστες 5ης μερας τα 5 και 6ης μερας τα 3.στην πρωτη εμβρυομεταφορα βαλαμε 2 βλαστοκυστες 5ης μερας  ποιοτητας ΑΑ και η χοριακη ηταν 0.οι υπολοιπες καταψυχθηκανε.τωρα ειμαι σε αναμονη μετα απο 2η εμβρυομεταφορα 2 κατεψυγμενων βλαστοκυστεων 5ης μερας η μια ποιοτητα BB και η αλλη BC.η τριτη δεν επιβιωσε στην αποψυξη.αλλα παλι αισθανομαι οτι θα αδειαθετησω και εχω χασει τις ελπιδες μου.μου εχουν απομεινει μονο οι 3 βλαστοκυστες 6ης μερας.γνωριζει κανεις αν μπορω να τις παρω απο το κεντρο που ειμαι και να παω στον παντο η στο μαστρομηνα μιας κι εχω αποφασισει οτι με εναν απο τους 2 θα συνεχισω?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Izi είπε:

Καλημερα και απο μενα.ειμαι καινουρια στο φορουμ και γραφω πρωτη φορα.ειμαι 40 χρονων και εκανα σε γνωστο κεντρο την πρωτη εξωσωματικη τον οκτωβριο.μου πηραν με βραχυ πρωτοκολλο 17 ωαρια εκ των οποιων προχωρησαν σε βλαστοκυστες 5ης μερας τα 5 και 6ης μερας τα 3.στην πρωτη εμβρυομεταφορα βαλαμε 2 βλαστοκυστες 5ης μερας  ποιοτητας ΑΑ και η χοριακη ηταν 0.οι υπολοιπες καταψυχθηκανε.τωρα ειμαι σε αναμονη μετα απο 2η εμβρυομεταφορα 2 κατεψυγμενων βλαστοκυστεων 5ης μερας η μια ποιοτητα BB και η αλλη BC.η τριτη δεν επιβιωσε στην αποψυξη.αλλα παλι αισθανομαι οτι θα αδειαθετησω και εχω χασει τις ελπιδες μου.μου εχουν απομεινει μονο οι 3 βλαστοκυστες 6ης μερας.γνωριζει κανεις αν μπορω να τις παρω απο το κεντρο που ειμαι και να παω στον παντο η στο μαστρομηνα μιας κι εχω αποφασισει οτι με εναν απο τους 2 θα συνεχισω?

 

Καλησπέρα καινούργια φίλη! Το που γίνεται η εμβρυομεταφορά είναι ελάσσονος σημασίας. Νομίζω ότι ο Πάντος ή ο Μαστρομηνάς θα έχουν νόημα σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις μία επόμενη προσπάθεια. Τα σημαντικά κομμάτια της προσπάθειας σου που αφορούν το πρωτόκολλο και τα έμβρυα έχουν ήδη ολοκληρωθεί. Οπότε αν ο γιατρός σου είναι στοιχειωδώς ικανός στη δουλειά του, η εμβρυομεταφορά δεν μπορεί να χαλάσει την έκβαση της προσπάθειας σου. Αν θες μία γνώμη πάντως, σε περίπτωση που θα κάνεις επόμενη προσπάθεια, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις προεμφυτευτικό έλεγχο καθώς στα σαράντα η ποιότητα των ωαρίων μας είναι πλέον φτωχή σε ένα σημαντικό ποσοστό. Ας ελπίζουμε όμως ότι θα πάρεις ένα θετικό αποτέλεσμα και δεν θα χρειαστεί. Καλή επιτυχία!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Izi είπε:

Καλημερα και απο μενα.ειμαι καινουρια στο φορουμ και γραφω πρωτη φορα.ειμαι 40 χρονων και εκανα σε γνωστο κεντρο την πρωτη εξωσωματικη τον οκτωβριο.μου πηραν με βραχυ πρωτοκολλο 17 ωαρια εκ των οποιων προχωρησαν σε βλαστοκυστες 5ης μερας τα 5 και 6ης μερας τα 3.στην πρωτη εμβρυομεταφορα βαλαμε 2 βλαστοκυστες 5ης μερας  ποιοτητας ΑΑ και η χοριακη ηταν 0.οι υπολοιπες καταψυχθηκανε.τωρα ειμαι σε αναμονη μετα απο 2η εμβρυομεταφορα 2 κατεψυγμενων βλαστοκυστεων 5ης μερας η μια ποιοτητα BB και η αλλη BC.η τριτη δεν επιβιωσε στην αποψυξη.αλλα παλι αισθανομαι οτι θα αδειαθετησω και εχω χασει τις ελπιδες μου.μου εχουν απομεινει μονο οι 3 βλαστοκυστες 6ης μερας.γνωριζει κανεις αν μπορω να τις παρω απο το κεντρο που ειμαι και να παω στον παντο η στο μαστρομηνα μιας κι εχω αποφασισει οτι με εναν απο τους 2 θα συνεχισω?

Φυσικα και μπορείς να πας τα έμβρυα σου 

στο κέντρο που επιθυμείς και αν γενικά σου έχουν μπει ιδέες οτι δεν εγινε καλος συγχρονισμός για την ε/τ δεν χρειαζεται να βασανίζεσαι.

 Μετα απο αρκετές προσπαθειες και πολλές επισκέψεις σε γιατρους θα σου ελεγα να ακολουθήσεις το ένστικτο σου. Αν βλέπεις πράγματα που δεν σου αρέσουν πήγαινε εκεί που νιώθεις ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.αισθανομαι ομως αυτο που λεει η Καντι οτι δεν εγινε σωστος συγχρονισμος στην εμβρυομεταφορα την οποια εκανα την 23η μερα.δεν ειναι λιγο αργα?επισης ο προεμφυτευτικος ελεγχος γινεται και σε αυτες τις βλαστοκυστες που ειναι ηδη κατεψυγμενες 6ης μερας?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Izi είπε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.αισθανομαι ομως αυτο που λεει η Καντι οτι δεν εγινε σωστος συγχρονισμος στην εμβρυομεταφορα την οποια εκανα την 23η μερα.δεν ειναι λιγο αργα?επισης ο προεμφυτευτικος ελεγχος γινεται και σε αυτες τις βλαστοκυστες που ειναι ηδη κατεψυγμενες 6ης μερας?

 

Καλή βδομάδα! Στις ήδη κατεψυγμένες βλαστοκύστες και ειδικά 6ης μέρας δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται βιοψία αλλά δεν θέλω και να σε πάρω στο λαιμό μου.

Τώρα με τον συγχρονισμό, δεδομένου ότι είναι έκτης μέρας, είναι σαν να θεωρεί ο γιατρός ότι έκανες ωορρηξία την 16η μέρα του κύκλου σου (23-7=16 με το 7 να είναι η ηλικία των βλαστοκύστεων δεδομένου ότι η μέρα της γονιμοποίησης είναι 0). Ακούγεται λίγο αργά αλλά υποθέτω ότι είχε κάποιο σκεπτικό. Γιατί δεν τον ρωτάς ευθέως να μη βασανίζεσαι;;

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είμαι 7η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορα στον Κ. Μαστρομηνα. Είχα κάνει σε άλλο κέντρο 4 προσπάθειες αποτυχημένες. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχω την Παρασκευή αλλά σαν γιατρός είναι δικαιολογημενα πιστεύω στην κορυφή. Λίγα λόγια και καλά, εξηγούσε και με συμβούλεψε χωρίς φανφάρες και μεγάλα λόγια. Έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, φαντάσου ότι στα 3 εμβρυα που μου έβαλε, πριν αφαίρεσε κομμάτι του εξωτερικού περίβλημα τους για να γίνει καλύτερα η εμφύτευση. Ο προηγούμενος τα έβλεπε όλα τέλεια, ενδομητριο ωάρια εμβρυα κλπ, και μετά από 4 προσπάθειες και ένα φορτηγό λεφτά μου είπε ότι 40 χρονών είμαι μεγάλη. 

Επεξεργάστηκαν by eleni36
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 23/4/2018 at 11:25 ΜΜ, eleni36 είπε:

Εγώ είμαι 7η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορα στον Κ. Μαστρομηνα. Είχα κάνει σε άλλο κέντρο 4 προσπάθειες αποτυχημένες. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχω την Παρασκευή αλλά σαν γιατρός είναι δικαιολογημενα πιστεύω στην κορυφή. Λίγα λόγια και καλά, εξηγούσε και με συμβούλεψε χωρίς φανφάρες και μεγάλα λόγια. Έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, φαντάσου ότι στα 3 εμβρυα που μου έβαλε, πριν αφαίρεσε κομμάτι του εξωτερικού περίβλημα τους για να γίνει καλύτερα η εμφύτευση. Ο προηγούμενος τα έβλεπε όλα τέλεια, ενδομητριο ωάρια εμβρυα κλπ, και μετά από 4 προσπάθειες και ένα φορτηγό λεφτά μου είπε ότι 40 χρονών είμαι μεγάλη. 

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας! Θέλω να ρωτήσω κατι. Έχω βαριάς μορφής ενδομητριωση και ενώ τα ωαρια μου γονιμοποιούνται κανένα ποτέ δεν έφτασε στο στάδιο της βλαστοκυστης. Το αποδίδουν στην χαμηλή ποιότητα των ωαρίων μου λόγω της ενδομητριωσης. Γνωρίζει κάποια από γνωστούς η από προσωπική εμπειρία η αν έχει ακούσει έστω κάτι αν αυτοί οι δύο γιατροί ( Πάντος και Μαστρομηνας) με τους κορυφαίους εμβρυολογους που συνεργάζονται , κάνουν κάτι διαφορετικό ως προς την ποιότητα? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2019 at 5:16 ΜΜ, Danielle είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας! Θέλω να ρωτήσω κατι. Έχω βαριάς μορφής ενδομητριωση και ενώ τα ωαρια μου γονιμοποιούνται κανένα ποτέ δεν έφτασε στο στάδιο της βλαστοκυστης. Το αποδίδουν στην χαμηλή ποιότητα των ωαρίων μου λόγω της ενδομητριωσης. Γνωρίζει κάποια από γνωστούς η από προσωπική εμπειρία η αν έχει ακούσει έστω κάτι αν αυτοί οι δύο γιατροί ( Πάντος και Μαστρομηνας) με τους κορυφαίους εμβρυολογους που συνεργάζονται , κάνουν κάτι διαφορετικό ως προς την ποιότητα? 

 


Καλησπέρα Danielle! Εκείνο που μπορούν να κάνουν αυτά τα δύο κέντρα για εσένα (έχω περάσει και από τα δύο οπότε αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου π.μ.) είναι ο προεμφυτευτικός έλεγχος. Αυτή η διαδικασία θα σου εξασφαλίσει ότι τα έμβρυα που θα μεταφερθούν στο τέλος δεν θα έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Η ποιότητα των ωαρίων φαίνεται κυρίως στα έμβρυα που προκύπτουν μετά τη γονιμοποίηση. Το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί να κάνεις δύο-τρεις διεγέρσεις για να μαζέψεις αρκετά ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για λίγα καλά μέσα στο σύνολο των εμβρύων. Σε ό,τι αφορά τώρα την ποιότητα των ίδιων των ωαρίων και αν μπορείς να κάνεις κάτι για να τη βελτιώσεις, υπάρχουν κάποιες μελέτες που υποστηρίζουν ότι η DHEA (ορμόνη σε συμπλήρωμα) βοηθάει κάποιες γυναίκες αλλά υπάρχουν γιατροί που δεν υποστηρίζουν τη χρήση της. Και ένα άλλο πιο απλό συμπλήρωμα που χρησιμοποιείται ευρέως γι’ αυτόν τον σκοπό είναι το Coenzyme Q10. Μπορείς να ρωτήσεις καλύτερα τον γιατρό σου γι’ αυτά τα δύο σκευάσματα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...