Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιά ηλικία στείλατε το παιδί σας στον Παιδικό Σταθμό?


Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?  

1.319

  1. 1. Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?

    • Κάτω του ενός έτους
    • Από 12 εώς 18 μηνών
    • Από 19 εώς 24 μηνών
    • Από 25 εώς 31 μηνών
    • Από 31 εώς 36 μηνών
    • Άνω των 3 ετών
    • Δεν πήγα καθόλου το παιδί μου σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Εγώ βρε κορίτσια δε δουλεύω ως τώρα και τη μικρή μου δεν την έχω στείλει πουθενά ως τώρα (τον Αύγουστο γίνεται 3 χρονών). Μου ζητάει να πάει σχολείο, ξεροσταλιάζει έξω από το νηπιαγωγείο της γειτονιάς... Είναι πολύ κοινωνική και δεν θέλει να κάθεται μέσα στο σπίτι... Όμως εγώ φοβάμαι πάρα πολύ τις ασθένειες γιατί ως τώρα το μόνο που έχει περάσει είναι 3,4 ιώσεις... Δεν έχει πάρει καθόλου αντιβίωση... Ήθελα να φτάσει ως τα 3 χωρίς αντιβίωση και το κατάφερα... Τώρα όμως είμαι πολύ προβληματισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

pashalitsa νομιζω οτι ειναι πολυ καλη η ηλικια για να παει....και εγω σε αυτη την ηλικια τον πηγα!καταρχην θα εχει παρεα και θα παιζει με αλλα παιδια που ειναι πολυ σημαντικο σε αυτη την ηλικια....και επειδη ειναι και πολυ κοινωνικη οπως λες,θα της αρεσει πολυ.....τωρα οσο για τις ιωσεις,αυτες κυκλοφορουν παντου!;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμένα .Είμαι και εγώ της άποψης ότι τα παιδιά κάτω των 2,5 χρόνων χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, πολλή αγκαλιά, φιλιά, χάδια, προσοχή , αγάπη πολύ αγάπη!!

Οι γιαγιάδες είναι ιδανικές γιατί όσο ''λάθος'' και να προσέχουν ένα μωρό, αυτό που κάνουν περοσσότερο και από καλά είναι να το αγαπάνε απλά, φυσικά και ανεπιτήδευτα..Ετσι είμαστε σίγουρες ότι το μωρό μας εκεί που είναι ''αγαπιέται''!!

Τι γίνεται όμως όταν ,ένω πιστεύεις αυτά, πρέπει να κάνεις τα άλλα;;Το μωρό μου είναι 15μ. και από Σεπτέμβρη μάλλον θα πρέπει να το στείλω σε παιδικό.Δηλ. σε ηλικία 18μ. Εχω κατα αγχοθεί με το ενδεχόμενο αυτό και μάλλον εγώ πρέπει να περάσω στάδιο προσαρμογής !!:confused:

:lol:annakosm!!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μου ήταν 11 μηνών όταν το έστειλα στον παιδικό. Δυστυχώς δεν υπήρχε άλλη επιλογή, ή μάλλον η άλλη επιλογή ήταν να το πάρει η γιαγιά στο χωριό και να πηγαίνω τα σ/κ να το βλέπω. Εννοείται ότι η λύση αυτή ούτε που συζητήθηκε, οπότε αναγκαστικά πήγε μωρούλι.

Τώρα την έγραψα για τρίτη χρονιά κ είναι πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μικρή την έστειλα πέρσι τον Αυγουστο δηλ.σχεδόν 1,5χρονών με πολλή στεναχώρια και κλάμα απο την πλευρά μου αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε εναλλακτική .Περάσαμε τρομερές ιώσεις μέχρι που νοσηλευτήκαμε και γενικά το πιτσιρικάκι μου πέρασε πολλά αντισώματα στον οργανισμό της, όμως έμαθε τρελλά πραγματα ανέπτυξε το λεξιλόγιο της και την Κυριακή θα την καμαρώσω και στο πρώτο θεατρικό του σχολείου (έστω και αν απλά την βάλουν να στέκεται και να παριστάνει κάτι :wink:)Κοινωνικό ήταν το μωρό μου αλλά τώρα έχει μάθει να μοιράζεται και να παίζει αρμονικά όσο μπορεί για την ηλικία της και με άλλα παιδάκια.Θεωρώ λοιπόν ότι δεν ήμουν τόσο παράλογη και τελικά ισως ήταν καλύτερο απο το να μεγαλώνει στο σπίτι με γυναίκα και να χαζεύει τηλεόραση γιατί πριν παέι παιδικο ήξερε όλες τις διαφήμισεις απ"έξω.:?Αφού απο 3μηνών ήταν με νταντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω για τη γυναίκα και τις διαφημίσεις.Καλύτερα σε παιδικό σταθμό παρά με ξένο άνθρωπο στο σπίτι ( και πάλι δική μου αποψη).

Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και ίσως λίγο πιο πρακτικά..Τόσα παιδάκια πηγαίνουν σήμερα μικρά σε παιδικούς, δεν έγινε και καμία καταστροφή. Το πρόβλημά μου είναι οι τύψεις γιατί τα άλλα μου παιδιά τα είχα εγώ μέχρι 3ων και 4ων. Αρα θεωρώ το μικρό μου λίγο αδικημένο που θα ξεκινήσει σχολείο νωρίτερα από τα αδερφάκια του.

:lol:annakosm!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,επειδή σπούδασα βρεφονηπιοκόμος και έχω δουλέψει σε παιδικό σταθμό,η άποψή μου είναι ότι τα παιδιά μέχρι τα 2,5 χρονών έχουν μεγάλη ανάγκη την μαμά τους,φυσικά την εποχή μας,είναι κάτι σχεδόν αδύνατον να γίνει λόγω εργασίας.Όποια μανούλα όμως έχει την ευκαιρία,ας το εκμεταλλευτεί και κρατήσει το μωράκι της σπίτι μαζί της.Αν όμως δεν έχει την δυνατότητα,τότε καλύτερα είναι να στείλει το νινί της σε ένα καλό παιδικό σταθμό παρά να το αφήσει όλη μέρα με τους παππούδες ή μια babysitter.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτης της άποψης είμαι Αννουλα1987, αλλά έλα ντε που αρχιζω δουλειά απο Σεπτέμβρη και πρέπει να στειλω τη μικρή βροφονηπιακό απο 12 μηνών. :(

Τρομάζω λίγο στην ιδέα γιατί είναι πολύ προσκολημένη πάνω μου, αλλά με παρηγορεί ότι όταν πάμε κάπου και έχει παιδάκια κάθεται και χαζευει. Ελπίζω να έχει ευκολη προσαρμογή. Εκανα αίτηση σε δημόσιο σταθμό γιατί είναι δίπλα στη δουλειά μου και γιατί ειναι έχει σημαντική οικονομική διαφορά με τους ιδιωτικούς χωρίς να υπαρχει αυτή η διαφορά στην ποιοτητα υπηρεσίων. Δλδ για μένα θα μου βγει ο δημοτικός 75 ευρώ το μηνα ενω οι ιδιωτικοί της κατηγορίας 220-250 δεν έχουν καμία διαφορά σε εγκαταστάσεις. Ναι υπάρχουν και οι ιδιωτικοί των 300-350 ευρώ, που εκεί θα ήμουν πραγματικά σίγουρη, αλλά δε μπορούμε με τίποτα να δώσουμε τόσα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά...

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτης της άποψης είμαι Αννουλα1987, αλλά έλα ντε που αρχιζω δουλειά απο Σεπτέμβρη και πρέπει να στειλω τη μικρή βροφονηπιακό απο 12 μηνών. :(

Τρομάζω λίγο στην ιδέα γιατί είναι πολύ προσκολημένη πάνω μου, αλλά με παρηγορεί ότι όταν πάμε κάπου και έχει παιδάκια κάθεται και χαζευει. Ελπίζω να έχει ευκολη προσαρμογή. Εκανα αίτηση σε δημόσιο σταθμό γιατί είναι δίπλα στη δουλειά μου και γιατί ειναι έχει σημαντική οικονομική διαφορά με τους ιδιωτικούς χωρίς να υπαρχει αυτή η διαφορά στην ποιοτητα υπηρεσίων. Δλδ για μένα θα μου βγει ο δημοτικός 75 ευρώ το μηνα ενω οι ιδιωτικοί της κατηγορίας 220-250 δεν έχουν καμία διαφορά σε εγκαταστάσεις. Ναι υπάρχουν και οι ιδιωτικοί των 300-350 ευρώ, που εκεί θα ήμουν πραγματικά σίγουρη, αλλά δε μπορούμε με τίποτα να δώσουμε τόσα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά...

 

Έχω ακούσει πως οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί είναι καλύτεροι από τους ιδιωτικούς οπότε καλά έκανες που επέλεξες δημόσιο.Εγώ προσωπικά δούλευα σε ιδιωτικό και μια συμμαθήτριά μου σε δημόσιο,και εφόσον ανταλλάζαμε απόψεις,συμπεράναμε ότι στα δημόσια,προσέχουν και ασχολούνται με το παιδί ενώ στα ιδιωτικά προσέχουν και ασχολούνται με την εικόνα τους.Δηλαδή: να πάνε σε πολλά θέατρα,πολλές εκδρομές,να κάνουν πολλές δραστηριότητες για να ακούγεται το όνομα του παιδικού με αποτέλεσμα να παραμελούν λίγο τα παιδιά.Στα δημόσια ασχολούνται με τα παιδάκια τους και που και που πηγαίνουν και καμιά εκδρομούλα.Πιστεύω πως στην αρχή θα είναι λίγο περίεργο για την μικρή σου που δεν θα σε έχει κοντά της συνέχεια αλλά θα προσαρμοστεί και όλα θα πάνε καλά!Να σου ζήσει!!!:-)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σκοπο μετα τα 3 - 3 1/2 μιας και νωριτερα αν εχεις επιλογη καλυτερα με την μανα. Και επειδη εχουμε επιλογη θα την εχω εγω μεχρι τοτε......

 

Εγώ διαφωνώ σε αυτό!

 

Το παιδί αν μείνει μέχρι τα 3-3,5 με τη μάνα προσκολλάται πολύ σε αυτή και μετά θα είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί στο σταθμό. Επίσης στο σταθμό μαθαίνει να είναι με άλλα παιδιά, να έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας, να συνεργάζεται με άλλα παιδιά και πολλά άλλα. Εμένα επίσης έμαθε να τρώει μόνη της και τρώει και καλύτερα εκεί απ' ότι στο σπίτι γιατί αναγκάζεται να φάει από όλα τα φαγητά.

 

Βέβαια εσύ μπορεί να είσαι πολύ super και προικισμένο άτομο και όλα αυτά να τα προσφέρεις στο παιδί σου με την υπομονή σου και με τον τρόπο που ασχολείσαι μαζί της αλλά αυτό είναι σπάνιο. Εγώ θεωρώ ανεκτίμητα αυτά που κερδίζει το παιδί σε έναν καλό σταθμό από ειδικευμένο προσωπικό οπότε τον συστήνω ανεπιφύλακτα σίγουρα από τα 2-2,5 (όχι αργότερα)! Εγώ την έστειλα 13μηνών και δεν το μετάνιωσα. Προσαρμόστηκε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι αν την έστελνα αργότερα και επίσης μπορεί να περάσαμε μία δύσκολη περίοδο με ιώσεις αλλα κράτησε 6μήνες και τώρα το παιδί έχει καλύτερη ανοσία από άλλα παιδάκια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω δυο παιδια και τα δυο τα πηγα σταθμο 12 μηνων πληρωνα γυναικα μεχρι να χρονισουν... ο πρωτος πιο δυσκολα αποχωριστηκε απο πανω μου εναμιση μηνα του πητε να συνηθησει το σταθμο...ο δευτερος απο την πρωτη μερα.... αλλο παιδι αλλος χαρακτηρας....ο μεγαλος πηγε 2 χρονια στον ιδιωτικο σταθμο και μετα πηγε στο δημοσιο κανενα παραπονο ο μικρος ξεκινησε στον ιδιο ιδιωτικο οπου ειχε παει και ο μεγαλος και στο μηνα και κατι τον σταματησαμε γιατι οι συνθηκες αλλαξαν εφυγε το παλιο προσωπικο και ειχα κατι κοπελιες που εκανα την πρακτικη τους και ηταν πραγματικα αδιαφορες να μη μπαινω σε πολλες λεπτομερειες...18 μηνων ειχαμε την τυχη να τον παρουν στο δημοσιο βρεφικο που πηγαινε και ο μεγαλος....πολυ καλος δημοσιος.... φετος διοριστηκα σε παιδικο σταθμο(μαγειρισσα)οχι δεν ειναι ιδανικες συνηθηκες για παιδια...οχι για μενα που δεν ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικη...τωρα ειμαι σε αδεια περιμενω το τριτο μου οταν θα απει δωδεκα μηνων και θα παω στη δουλεια θα το γραψω σε ιδιωτικο που εχω βρει και εχω δει τη δουλεια του αν και εχω το δικαιωμα σαν υπαλληλος να το παρω μαζι μου....εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι το δημοσιο δεν ειναι απραιτητα καλυτερα απο το ιδιωτικο εκει που ειχα στειλει τα 2 πρωτα μου παιδια ηταν καταπληκτικα αλλα επειδη πλεον ειμαι δημοσιος υπαλληλος δεν δικαουμαι να τα γραψω μια και ο συγκεκριμενος παιδικος ανηκει σε προγραμμα της ευρωπαικης ενωσης καποιες θα το εχετε ισως ακουσει και αποκλειονται οι δημοσιοι υπαλληλοι...εκει που εργαζομαι οι συνθηκες ειναι μετριες προς αθλιες ακομα και απο το κτηριο....το που τελικα θα στειλεις το παιδι σου ειναι πολυ σχετικο μην επαναπαευστε οτι το δημοσιο ειναι καλυτερο...στο δημοσιο δυστηχως δεν μπορεις να απολυσεις ενα υπαλληλο για απρεπη συμπεριφορα.....για αδιαφορια επισης βεβαια και αυτοι οι υπαλληλοι που αξιζουν και αγαπανε αυτο που κανουν δεν αναγνωριζεται η προσπαθεια τους στο λιγο καιρο που δουλεψα μια και οπως ειπα ειμαι σε αδεια περιμενω σε 2 μηνες το τριτο μου αμεινα αφωνη απο την νοοτροπια...ο ιδιωτικος υπερτερει σε πολλα πραγματα πολλες φορες αλλες ισως οχι...μπορει να βρειτε ενα μικρο παιδικο σταθμο καπου κοντα σας και να κανουν καταπληκτικη δουλεια με τα παιδια με πολυ αγαπη και μπορει να το πατε σε εναν με πολυ καλο

ονομα και πασιγνωστο αλλα να μην προσφερει στο συναισθηματικο κοσμο του παιδιου τιποτα....ο τελικος κρητης ειναι το ιδιο το παιδι που θα το δειξει με την αλλαγη της συμπεριφορας τους στο απιτι οπως και ο μεγαλος που κουβαλαει το συναισθηματικο φορτο της δουλεις και ξεσπαει στο σπιτι

(δυστηχως πολλες φορες)ετσι και το παιδι... με αυτον νομιζω

τροπο μπορεις να καταλαβεις αν τελικα η επιλογη που εκανες ηταν καλη ή οχι...συγνωμη αν σας κουρασα.........

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Εγώ δεν έχω πάει ακόμα τον μικρό μου σε Παιδικό Σταθμό (είναι 27 μηνών) κυρίως λόγω των ιώσεων κι ένας λόγος παραπάνω τώρα που είμαι κι έγκυος. Τις ώρες που δουλεύω είναι με γιαγιάδες/παπούδες του στο σπίτι μας και συνανστρέφεται καθημερίνα με παιδάκια στις βόλτες μας. Σκέφτομαι να τον ξεκινήσω από του χρόνου τον Σεπτέμβρη που θα έχει κλείσει τα 3 και θα έχω και το δεύτερο μωρό αλλά και πάλι νωρίς μου φαίνεται. Δεν θέλω να τον βάλω στα "βάσανα" από τόσο νωρίς... Όσο για ιδιωτικό ή δημόσιο ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ήταν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει κι αλλού μεγάλη συζήτηση για το θέμα.

Εγώ τον δικό μου τον δοκίμασα για δυο μήνες στα 2,5 και μετά τον έστειλα στα 4 κατευθείαν στο προνήπιο, σε ιδιωτικό, που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι μας και το έχει η πρώτη ξαδέλφη του άντρα μου. Έτσι έχω απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Πιο πριν τον είχα με νταντά.

Θεωρώ ότι ο παιδικός είναι αναγκαίο κακό και ότι λίγα παιδάκια είναι έτοιμα γι΄αυτόν πριν την ηλικία των 3, τόσο από ψυχολογικής απόψεως όσο και για τις αρρώστιες. Τι καλό του προσφέρει, όταν στην τελική το παιδί είναι το μισό χρόνο πάλι στο σπίτι και μάλιστα άρρωστο? Αυτό δεν μπόρεσα ποτέ μου να καταλάβω. Όσο για αυτό που λένε, να αποκτήσει το παιδί από νωρίς αντισώματα, μετα συγχωρήσεως, το θεωρώ μεγάλη μπαρούφα. Τα αντισώματα θα τα αποκτήσει σιγά σιγά μεγαλώνοντας, καθώς θα ωριμάζει το ανοσοποιητικό του, κι όχι όλα μαζί σε ένα χρόνο, περνώντας 20 διαφορετικές ιώσεις και πίνοντας κάθε μήνα αντιβίωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έστειλα τον γιό μου, 2,5χρονών σε δημόσιο παιδικό σταθμό!Οι πρώτες 2βδομάδες είναι δύσκολες αλλά μετά ζητούσε μόνος του να πάει!Αφενός για να ξεκουράσει την γιαγιά και τον παππού επειδή υπάρχει κι ένας μικρότερος 15μηνών και αφετέρου για να απαγκιστρωθεί από πάνω μου και κυρίως απ' την γιαγιά του!Τον πηγαίνω 9.15και τον φέρνουνε γύρω στις 12.30!Φαγητό του βάζω εγώ το πρωί και παίρνει μαζί του! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη, από την συμπεριφορά των νηπιαγωγών παρόλο που είναι με μερική απασχόληση τα κορίτσια! Πέρσυ κάνανε πάρα πολύ καλή δουλειά λόγω της πλήρους απασχόλησης αλλά και τώρα είναι μία χαρά!Το μοναδικό μειονέκτημα είναι οι αρρώστιες ειδικά όταν υπάρχει και δεύτερο παιδάκι γιατί τις μεταφέρει στο σπίτι αλλά δεν μπορείς να τα βάλεις και σε γυάλα!!ελπίζω να σε βοήθησα στην απόφαση που θα πάρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω 3 αγοράκια και ως εργαζόμενη μητέρα χωρίς βοήθεια γρήγορα τέθηκε το θέμα της φύλαξης λόγω επιστρογής στην εργασία στο 3μηνο.

 

Ο μεγάλος ήταν πιο τυχερός (σήμερα είναι 5,5 ετών και πάει νηπιαγωγείο) και εκείνη την εποχή με τον πατέρα του δουλεύαμε διαφορετικά ωράρια. Έτσι θέμα φύλαξης προέκυψε μετά τα 2,5 και τότε για πρώτη φορά πήγε σε δημόσιο παιδικό σταθμό.

 

Ο 2ος έχει 18 μήνες διαφορά από τον 1 (τώρα είναι 4ρων και πάει προνήπιο). Όταν λοιπόν ο 1ος ξεκίνησε στα 2,5 παιδικό, εκείνος ήταν 1έτους και έμεινε στο σπίτι με γυναίκα. Αυτό δημιούργησε προβλήματα προσαρμογής στον μεγάλο και μας οδήγησε στην απόφαση 6 μήνες μετά να ξεκινήσουμε και τον μικρό παιδικό (στον ίδιο πήγαιναν και οι 2, αν και σε διαφορετικές τάξεις ο μικρός 18μηνών σε μετά-βρεφικό τμήμα).

 

Το μωρό (ο 3ος) είναι 1,5 μηνός ακόμα, αλλά πρόβλημα θα προκύψει τέλη Φλεβάρη αρχές Μάρτη (θα έχει κλείσει τους 5 μήνες). Λόγω της κρίσης, η σκέψη για γυναίκα αποτελεί την τελευταία λύση, θα αναζητήσω στην περιοχή βρεφονηπιακό για μωρά, να σταθμίσω τα υπέρ και τα κατά και βλέπουμε.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω θα τον παω απο Σεπτεμβριο που θα ναι 3,5 χρονων. Ειχα γυναικα μεχρι στιγμης και ολα καλα. Αλλα πλεον τον βλεπω οτι δεν κρατιεται μεσα στο σπιτι. Μεγαλωνουν και θελουν να διοχετευσουν την ενεργεια τους, νομιζω. Ακομα και καμια βολτα που τον πηγαινω τα απογευματα μαλλον δεν του φτανει. Και αυτος ειναι ο μονος λογος που θα τον παω Παιδικο Σταθμο και οχι κατ ευθειαν προνηπιο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς στείλαμε το μπουμπουκάκι μας σχολείο όταν ήταν 14 μηνών, ακόμα δεν περπάταγε καλά - καλά. Ο λόγος ήταν ότι γιαγιά δεν θα μπορούσε να την προσέξει, όχι γιατί δεν θέλανε αλλά γιατί και οι δύο δουλεύουν. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από το Σταθμό - ιδιωτικό που διαλέξαμε και το μόνο που μας κούρασε την πρώτη χρονιά είναι οι αρρώστιες. Κατά τα άλλα έχουμε ένα παιδί κοινωνικότατο, με φίλους και παρέες, φοβερή ανάπτυξη στην ομιλία και γνώσεις που καμιά φορά μας φαίνονται απίστευτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το Σεπτέμβρη θα στείλω τα δίδυμα στον παιδικό σταθμό - αναγκαστικά - γιατί περιμένω και το τρίτο μου και δε μπορώ να τα βγάλω περα, ούτε έχω οικονομική δυνατότητα για νταντά. Βέβαια θα είναι 25 μηνών και κάτι, μου φαίνονται μικρά, αλλά τι να κάνω;

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, πείτε μου, νιώθω απέραντο φόβο για το χρειαστει το παιδάκι μου να πάει σταθμό προ του έτους....Γιατί? (Σας παρακαλώ δείξτε επιεικής και μην με πλακώσετε)

 

- και αν το παίρνω σπίτι συγκαμένο (θα μου το αλλάζουν ή θα μένει όλη μερα με την πανα την πρωινη)?

 

- Θα μου το ταιζουν ή θα πεινάει όλη μέρα το κακομοιρο??

 

- Αφου θα έχουν τόσα παιδιά, αν το δικό μου ζητάει κάτι σιγά μην του δίνουν σημασία...

 

- Υπάρχει περίπτωση κακομεταχειρησης??? (έχω δεί τόσαο βίντεο και έχω φρικάρει με το τι κάνουν γυναίκες πάνω στα ξένα ΜΩΡΑΚΙΑ και πως τα μεταχειρίζονται). Με πιάνει κόμπος στο στομάχι μου ότστην ιδέα να ειναι το παιδι μου στην θέση τους.

 

- Αν κλαίει και με ζητάει θα μου το πούν ή θα μου το κρύβουν???

 

ειναι τοσα πολλά που φοβάμαι....Πείτε μου και σεις ρε κορίτσια τα φοβοσασταν αυτα, τα ξεπερασατε, αν ναι ΠΩΣ?

Link to comment
Share on other sites

ολες οι μανουλες εχουν τους ιδιους φοβους,ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματ α ειναι να φοβασαι και τη σκια σου ομως αυτο δεν ειναι λυση....αν ψαξεις και βρεις ενα καλο παιδικο σταθμο με καλες συστασεις απο φιλους οι γνωστους νομιζω ειναι μια χαρα,καμια δεν αφηνει το παιδι της πουθενα χωρις ελεγχο...παντου υπαρχουν δυσκολιες ειτε τον στειλεις παιδικο ειτε τον αφησεις σε γυναικα ειτε τον αφηνεις σε γνωστους....απλα πρεπει να γινετε ο απαραιτητος ελεγχος και νομιζω θα ειναι ολα οκ...αν παμε με το σκεπτικο του ωχ θα του κανουν αυτο θα του κανουν εκεινο δεν θα κανουμε ποτε τιποτα...και εγω φοβαμια πολυ αλλα εχω αποφασισει να τον στειλω παιδικο...μολλις κλεισει ο μικρος τα 2...η αυλη του παιδικου βλεπει την αυλη του σπιτιου μας αρα με βολευει γιατι θα κανω ντου την ωρα που παιζουν εξω θα βλεπω τι γινετε....εχω παρει τις πληροφοριες μου και πιστευω πως ολα θα πανε καλα,ετσι κιαλλιως δεν θα τον αφηνω πολλες ωρες ισα ισα για να παιξει με τα παιδακια και να μην ειναι συνεχως μαζι μου...3 ωρες συνολικα..πιστευω οτι θα του κανει πολυ καλο...ασχετα με τις αρρωστιες που εγω πιστευω πως οποια στιγμη και να πας το παιδι θα σου αρρωστησει ειναι καθαρα θεμα παιδιου....μακαρι βεβαια να μην μου αρρωσταινει συχνα αλλα τι να κανεις ολοι περναμε απο αυτα....γιαυτο και δεν αγχωνομαι τοσο για το φαι τωρα γιατι εκει θα πηγαινει μονο να παιζει και μετα θα ερχετε να τρωμε και νανι...στο μελλον θα δουμε τι θα γινει γιατι αναγκαστηκα θα τον αφηνω περισσοτερες ωρες λογο δουλειας...γιαυτο λεω πως ολες εχουμε τα ιδια αγχη απλα πρεπει να το ψαξουμε το θεμα καλα και πιστευω ολα θα ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, πείτε μου, νιώθω απέραντο φόβο για το χρειαστει το παιδάκι μου να πάει σταθμό προ του έτους....Γιατί? (Σας παρακαλώ δείξτε επιεικής και μην με πλακώσετε)

 

- και αν το παίρνω σπίτι συγκαμένο (θα μου το αλλάζουν ή θα μένει όλη μερα με την πανα την πρωινη)?

 

- Θα μου το ταιζουν ή θα πεινάει όλη μέρα το κακομοιρο??

 

- Αφου θα έχουν τόσα παιδιά, αν το δικό μου ζητάει κάτι σιγά μην του δίνουν σημασία...

 

- Υπάρχει περίπτωση κακομεταχειρησης??? (έχω δεί τόσαο βίντεο και έχω φρικάρει με το τι κάνουν γυναίκες πάνω στα ξένα ΜΩΡΑΚΙΑ και πως τα μεταχειρίζονται). Με πιάνει κόμπος στο στομάχι μου ότστην ιδέα να ειναι το παιδι μου στην θέση τους.

 

- Αν κλαίει και με ζητάει θα μου το πούν ή θα μου το κρύβουν???

 

ειναι τοσα πολλά που φοβάμαι....Πείτε μου και σεις ρε κορίτσια τα φοβοσασταν αυτα, τα ξεπερασατε, αν ναι ΠΩΣ?

αυτους ακριβως τους φοβους ειχα αλλα ελαχιστοποιηθηκαν οταν βρεθηκα με την υπευθυνη και ηταν καλη,οταν μου ειπε οτι ειναι οικογενειακη επιχειρηση,οταν δεν υπαρχουν ντουβαρια ανα ταξη κ επιβλεπει ολη την ωρα και το πιο βασικο το κτιριο ειναι δικο τους κ δεν θα κατεστρεφαν ολη την περιουσια τους ετσι.ενω οταν ο αλλος το νοικιαζει τον σταθμο,γινεται μια στραβη κ απλα φευγει κ παει να νοικιασει αλλο κτιριο με αλλη ονομασια.την ρετσινια θα την παρει ο επομενος που θα νοικιασει το κτιριο.αυτα μου τα ειπε ο αντρας μου κ μετα απο συζητηση καταληξαμε

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σκοπο μετα τα 3 - 3 1/2 μιας και νωριτερα αν εχεις επιλογη καλυτερα με την μανα. Και επειδη εχουμε επιλογη θα την εχω εγω μεχρι τοτε......

 

Το ίδιο λένε και οι παιδίατροι :-)

 

Μέχρι πρότινως και ακούγοντας άλλες μαμάδες να εξαίρουν τα καλά του παιδικού σταθμού (κοινωνικοποίηση, πρόγραμμα, ομιλία κτλ κτλ) νόμιζα κι εγώ ότι πρέπει να στείλω τον δικό μου από νωρίς (τώρα είναι 16 μηνών). Ρώτησα λοιπόν τον παιδίατρο και με κοίταξε κάπως έτσι: :shock: Και επί λέξει μου είπε "Αν δεν συντρέχουν λόγοι βιοπορισμού ή άλλη ανωτέρα βία, το παιδί άριστα πρέπει να μένει με τη μαμά στο σπίτι μέχρι τα 3μιση". "Μα γιατρέ, αφού λένε..." απαντάω. Κι εκείνος απάντησε: :lol:

Αυτά!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λένε και οι παιδίατροι :-)

 

Μέχρι πρότινως και ακούγοντας άλλες μαμάδες να εξαίρουν τα καλά του παιδικού σταθμού (κοινωνικοποίηση, πρόγραμμα, ομιλία κτλ κτλ) νόμιζα κι εγώ ότι πρέπει να στείλω τον δικό μου από νωρίς (τώρα είναι 16 μηνών). Ρώτησα λοιπόν τον παιδίατρο και με κοίταξε κάπως έτσι: :shock: Και επί λέξει μου είπε "Αν δεν συντρέχουν λόγοι βιοπορισμού ή άλλη ανωτέρα βία, το παιδί άριστα πρέπει να μένει με τη μαμά στο σπίτι μέχρι τα 3μιση". "Μα γιατρέ, αφού λένε..." απαντάω. Κι εκείνος απάντησε: :lol:

Αυτά!

 

Η μονη μου διαφωνία ειναι οτι ο παιδίατρος δεν ειναι παιδαγωγός, νηπιαγωγός ουτε καν πλησιάζει στον παιδοψυχολόγο.....

 

Είναι παιδίατρος και τιποτα παραπάνω τιποτα λιγότερο.

 

Δεν ειναι για μενα αρμοδιος να με πεισει/αποθαρρύνει για ένα τετοιο θέμα οπως το να παει ή οχι το παιδι μου παιδικο.

 

Εγω θεωρώ ιδανική την ηλικία των 2ετών για εναρξη παιδικού σταθμου.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...