Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιά ηλικία στείλατε το παιδί σας στον Παιδικό Σταθμό?


Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?  

1.319

  1. 1. Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?

    • Κάτω του ενός έτους
    • Από 12 εώς 18 μηνών
    • Από 19 εώς 24 μηνών
    • Από 25 εώς 31 μηνών
    • Από 31 εώς 36 μηνών
    • Άνω των 3 ετών
    • Δεν πήγα καθόλου το παιδί μου σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

mirella ευχαριστώ!! :D

 

mamvas ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση.

 

Λιτσάκι το σκέφτομαι.. υπάρχει ένας δημόσιος βρεφικός όπου αρκεί να έχει χρονίσει το μωρό.. θα πάω από κοντά να τσεκάρω.. να ρωτήσω και λεπτομέρειες..

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Κλεοπάτρα μου την έστειλα στον ιδιωτικό σταθμό δυομισι μηνών διότι ξεκινούσα δουλειά και δεν είχα κανέναν να μουν την κρατήσει στο σπίτι. Ο πρώτος χρόνος διαβίωσης στον παιδικό ήταν δύσκολος μόνο απο θέμα ιώσεων, ο δεύτερος χρόνος καλύτερος (αρκετές γαστρεντερίτιδες που μας έστειλαν και στο νοσοκομείο), στον τρίτο χρόνο αρρώστησε 2 φορές και στον 4ο χρόνο καθόλου. Στο νηπιαγωγείο πέρυσι αρρώστησε μία φορά προς το τέλος του σχολικού έτους απο οστρακιά (είχε επιδημία). Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τις ιώσεις, το παιδί μου δεν είχε κανένα πρόβλημα προσαρμογής ή ιδιαίτερης συμπεριφοράς στον παιδικό, ημουν πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Εγώ έστειλα την μεγάλη μου όταν ήταν 2,5 χρονών, γιατί ήταν στον δρόμο ο μικρός και δεν μπορούσα βέβαια να αγκαρέψω την μητέρα μου και με τα δύο.

Δεν περάσαμε προσαρμογή καθόλου!! Τις 3 πρώτες ημέρες της δεύτερης εβδομάδας που πήγαμε (όχι της πρώτης!) έκλαιγε για 5 λεπτά το πρωί αλλά μετά σταμάταγε. Το χειμώνα σταματήσαμε για 2 μήνες και ξαναξεκινήσαμε σε άλλον σταθμό. Ούτε και εκεί πέρασε προσαρμογή, μάλιστα πήγαινε ευχάριστα.

Τον άλλο μήνα θα ξεκινήσει και ο μικρός μου (22 μηνών) γιατί έτσι και αλλιώς δεν γλιτώνουμε τις ιώσεις. Κολλάμε τα πάντα!

Καλή επιτυχία σε όλες τις μανούλες και τα πρωτάκια!

Link to comment
Share on other sites

Στο εύχομαι!!

Δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι που ακούω παιδάκια να κλαίνε στον σταθμό. Βέβαια σε φυσιολογικές συνθήκες αυτό δεν κρατάει πολύ. Επειδή τα παιδιά θέλουν παιδιά, είναι σπάνιο να μην τους αρέσει εκεί. Μπορεί να κλαίνε αρχικά αλλά σιγά σιγά έχουν άλλα ερεθίσματα (τα παιδιά) και ξεχνιούνται. Όλα αυτά βέβαια με δεδομένο ότι όλα πάνε καλά με τον σταθμό. Ευτυχώς για μένα, στον τομέα αυτό ήμουν πολύ τυχερή. Στον σταθμό που πάμε τώρα (και που σήμερα ξεκινήσαμε την τρίτη μας χρονιά) έχω πολύ εμπιστοσύνη. Και να σου πω κάτι? Πάνω από όλα θα το δεις στο παιδί αυτό και κατά πόσο είναι ευχαριστημένο. Μετά από τις μέρες προσαρμογής βέβαια.

Καλή αρχή Dalia!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω για δουλειά όταν η μικρή μου θα γίνει 14 μ.

Σκέφτομαι να την κρατήσει η μητέρα μου για κανα 10μηνο και μετά να την στείλω. Μόνο που δεν μένει κοντά μας οπότε ή θα πρέπει να της νοικιάσω μια γκαρσονιέρα κοντά ή θα μένει μερικά βράδια σπίτι μας. Έίμαι σε δίλλημα προς το παρόν.

Ξερετε εαν δέχονται παιδιά στη μέση της χρονιάς π.χ. Γενάρη?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ (ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΗΜΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ (ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΗΜΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.

 

Σωστά! Και εγώ αυτό ξέρω. Τό θέμα είναι να υπάρχουν κενές θέσεις, αλλά και να μην υπάρχουν καμιά φορά "βρίσκουν" κενές θέσεις. Αυτό κυρίως στα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ την κορούλα μου την πήγα όταν έγινε 1 έτους. Στην αρχή ήταν αρκετά δύσκολα. Είχαμε κλάματα και λυγμούς (μαζί κι εγώ...) κι αυτό συνεχίστηκε για κανένα μήνα. Ένα πρωινό που την πήγα μου έκανε τη χάρη να μην κλάψει κι εγώ πήγα στη δουλειά πανευτυχής!!!! Τώρα μόλις φτάνουμε στον παιδικό και πάω να την βγάλω από το αυτοκίνητο μου κάνει γελάκια!

Την πηγαίνω σε ιδιωτικό σταθμό και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

και μεις είμαστε ακριβώς στα ίδια renakig! και μερικές φορές που πηγαίνω να την πάρω και παίζει έξω στο γκαζόν ούτε σημασία δεν μου δίνει!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμενα η μικρη μου ξεκιναει σε 6 μερες παιδικο σταθμο. θα ειναι 9 μηνων γιατι εγω γυρναω δουλεια και δεν ειμαι υπερ ουτε των γιαγιαδων ουτε ξενης γυναικας. το μονο που σκεφτομαι ειναι οι ιωσεις. ο θεος βοηθος

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήθελα να τον στείλω από 9 μηνών, όταν δηλαδή επέστρεψα στη δουλειά, τον κράτησαν οι γιαγιάδες αλλά ήταν μια δύσκολη κατάσταση, όχι για τον μικρό όσο για μένα.

Τελικά τον έστειλα όταν ήταν ακριβώς 18 μηνών. Στην αρχή ήταν δύσκολα, όμως μετά από ένα μήνα προσαρμόστηκε και πλέον έχουμε βρει τους ρυθμούς μας. Όσο για τις ιώσεις είναι ένα θέμα, αλλά όχι και τόσο τραγικό. Παίζει βέβαια ρόλο ο οργανισμός του κάθε παιδιού. Δεν μπορώ να πω πάντως ότι παιδευτήκαμε και πολύ!

ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ Ο ΧΑΡΟΥΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου πήγε παιδικό σταθμό 20 μηνών γιατί οι γιαγιάδες και οι δύο έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας. Η προσαρμογή κράτησε 15 μέρες περίπου. Δηλαδή, τις πρώτες μέρες την άφηνα για λίγο και περίμενα απ'έξω. Μετά την άφηνα για δύο ώρες, μετά για 4 και τέλος προσαρμόστηκε σχετικά εύκολα και την άφησα κανονικά απο 0800 μέχρι 1330.

Ευτυχώς ο σταθμός είναι πάρα πολύ καλός, πολύ καθαρός, οι παιδαγωγοί ασχολούνται πολύ με τα παιδιά, η μικρή τρελαίνεται της αρέσει πολύ.

Έχει γίνει κοινωνική, έμαθε να μοιράζεται παιχνίδια με άλλα παιδάκια, έγινε πιο υπάκουη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μακάρι βέβαια να μην είχα ανάγκη να δουλεύω και να μεγάλωνα το παιδάκι μου σπίτι μου...... αλλά τι να κάνουμε....

Η ζωή έχει γίνει πολύ δύσκολη δυστυχώς.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!εχω και εγω ενα θεμα με τον παιδικο σταθμο!:!:ο μικρουλησ μου ειναι τωρα 10 1/2 και επειδη δουλευω τον κραταει το πρωι η μητερα μου μεχρι τις 1.30 και μετα η πεθερα μου μεχρι τις 3.30 που σχολαω.το προβλημα μου ειναι οτι εκτος οτι η μητερα μου ειναι και εκεινη εργαζομενη και καθε μερα ερχεται σπιτι μου στις 6.30 το πρωι για να κρατησει το παιδι,μετα φευγει και πηγαινει κατευθειαν για δουλεια και γυρναει στο σπιτι της στις 10 το βραδυ καθημερινα,καταλαβαινετε τι κουραση τραβαει!!!!και η πεθερα μου που μενει απο κατω (δουλευει και εκεινη τα πρωινα)τις 2 αυτες ωρες που πρεπει να κρατησει το παιδι μονο εκει δεν εχει το μυαλο της!κι ετσι λοιπον σκεφτομαι να παω τον μπεμπη μου απο σεπτεμβριο σε παιδικο σταθμο και για να ξεκουρασω τη μητερα μου μου και για να εχω ησυχο το κεφαλι μου απο πολλα που θελω να αποφυγω!ποια ειναι η γνωμη σας?πιστευετε θα πραξω σωστα ?κι εγω φοβαμαι τις ιωσεις αλλα αυτο πιστευω πως ειναι και θεμα του οργανισμου του καθε παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω λεω να παω τον μικρο σταθμο...αλλα δεν ξερω απο ποτε!Κανονικα η αδεια μου εχει τελειωσει απο τον μαρτη και ειμαι σε ανευ αποδοχων μεχρι τον ιουνιο και σκεφτομαι αν πρεπει να γυρισω στην δουλεια τοτε η να περιμενω τον σεπτεμβρη που θα ειναι 15 μηνων!εκτος αυτου ειναι και το οικονομικο!Οσο αφορα τις ιωσεις πιστευεται οτι θα ειναι καλυτερα να ξεκινησουμε καλοκαιρι ή δεν παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σκοπο μετα τα 3 - 3 1/2 μιας και νωριτερα αν εχεις επιλογη καλυτερα με την μανα. Και επειδη εχουμε επιλογη θα την εχω εγω μεχρι τοτε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω λεω να παω τον μικρο σταθμο...αλλα δεν ξερω απο ποτε!Κανονικα η αδεια μου εχει τελειωσει απο τον μαρτη και ειμαι σε ανευ αποδοχων μεχρι τον ιουνιο και σκεφτομαι αν πρεπει να γυρισω στην δουλεια τοτε η να περιμενω τον σεπτεμβρη που θα ειναι 15 μηνων!εκτος αυτου ειναι και το οικονομικο!Οσο αφορα τις ιωσεις πιστευεται οτι θα ειναι καλυτερα να ξεκινησουμε καλοκαιρι ή δεν παιζει ρολο?

 

κοιταξε, σιγουρα θα μπει στο κλιμα των πολλων παιδιων χωρις το φοβο των ασθενειων αφου ειναι καλοκαιρι. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα τις γλιτωσετε με το που ξεκινησουν οι αρρωστιες.

Τωρα επειδη κι εγω ειχα αυτο το διλλημα απο μαιο ή απο σεπτεμβριο, πρωτον προτιμησα το μαιο για το θεμα των ασθενειων και δευτερον σκεψου οτι το σεπτεμβρη θα εχει αρκετα καινουργια παιδακια που μεχρι να προσαρμοστουν μπορει να κλαινε και να δημιουργουν και στο δικο σου παιδι εκνευρισμο ενω πιστευω οτι τον ιουνιο που δεν θα υπαρχουν καινουργια παιδακια και κλαμματα δεν θα υπαρχει αυτο το προβλημα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ θα τον στείλω το Σεπτέμβρη που θα είναι 19 μηνών.

Θα ήθελα τον επόμενο χρόνο, να είναι 2,5, αλλά δεν μπορεί άλλο η γυναίκα και δεν θέλω να ψάχνω άλλη, αυτή ήταν συγγενής και ήμουν ήσυχη για το παιδί.

 

Οπότε, 19 μηνών κι εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! :)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Σεπτεμβρη θα στείλω τον μεάγλο μου στον παιδικο σταθμό, θα είναι 27 μηνών.

η μάνα μου τα έχει παίξει και με τους δύο!

Είναι και ζωηρά τα αγοράκια μου!

Πιστεύω ότι θα του κάνει πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...