spyni

ποσες κοπελιες με θρομβοφιλια γεννησατε φυσιολογικα??

Recommended Posts

επειδη πια εχει γινει σχεδον ρουτινα η καισαρικη στα κοριτσια με θρομβοφιλια κυησης, θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε εμπειρια φυσικου τοκετου..........

Διαφημίσεις

Γιατι να συμβαινει κατι τετοιο? Η θρομβοφιλια απο μονη της δεν ειναι λογος για καισαρικη, προφανως θα συντρεχουν και αλλοι λογοι. Γνωριζω μια κοπελα που εκανε φτ, μια χαρα. Αν σας λενε κατι τετοιο, χωρις αλλη αιτιολογια, ας παρετε και β γνωμη.

Σπυνάκι εγώ είχα θρομβοφιλία κύησης και όπως γνωρίζεις όχι μόνο γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, ο τοκετός μου ήτανε φυσικός μη-παρεμβατικός.

Δεν πήρα ηπαρίνη κατά την εγκυμοσύνη αν και η γιατρός μου μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε, μου σύστησε βελονισμό αλλά τελικά δεν έκανα ούτε και αυτό.

Ο καρδιολόγος που με εξέτασε πριν το τοκετό μου είπε ότι δεν ανησυχεί ιδιαίτερα γιατί δεν είμαι παχύσαρκη, η παχυσαρκία λέει σε συνδιασμό με τη θρομβοφιλία είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Φυσικά μετά τον τοκετό μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις καθημερινά...

Και η γυναικολόγος μου δεν μου συστήνει άλλη εγκυμοσύνη, αν για κάποιο λόγο λέει μείνω έγκυος θα πρέπει να την περάσω όλη στο κρεβάτι :-(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

α και να σου πω και κάτι άλλο?

η καισαρική σαν χειρουργείο προδιαθέτει σε φλεβικές θρομβώσεις ο φυσιολογικός τοκετός προδιαθέτει πολύ λιγότερο......:confused:

αναρωτιέμαι γιατί καισαρική.....:rolleyes:

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, απλα χθες ειδα την αιματολογο και μου ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση να μου κοψει η μειωσει τις μοναδες ηπαρινης, κατι που η γυναικολογος μου εθεσε ως προυποθεση για να εχω ανοιχτο το ενδεχομενο του φυσικου τοκετου-για οσα κοριτσια δεν το γνωριζουν, η προηγουμενη γεννα ηταν με κ.τ.

αααα σημερα μου ειπε θα μου στειλει πλανο τοκετου με λεπτομερεις οδηγιες οποτε και θα επικοινωνησω νε τη γιατρο...κοριτσια παω και απο το τοπικ της vbac να πω τον πονο μου...απλα ελεγα να μην αναστατωσω τα κοριτσια , διοτι μπορει και να μου δωσει εναλλακτικη!!!!

spynaki

για τη μαμά μου ξέρεις, θρομβοφιλία και δύο φυσιολογικοί τοκετοί

σε ποια εβδομάδα είσαι αλήθεια?

το θυμαμαι κοριτσι μου και παιρνω κουραγιο!!!ειμαι στην 31η εβδομαδα....

επειδη κανω και εγω ηπαρινη αν και δεν εχω θρομβοφιλια,διαβασα οτι γραφουν στις οδηγιες οτι μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα.δεν ανεφερει πουθενα οτι δεν μπορεις,παρα μονο λεει οτι αν θες να κανεις επισκληρηδιο μπορεις αρκει για 12ωρες(αν κανεις λιγη δοση) ή 24 ωρες(αν κανεις πολυ δοση) να μην εχεις κανει ηπαρινη.

εσενα αλλα σου εχουν πει??

Διαφημίσεις

Σπυνάκι εγώ είχα θρομβοφιλία κύησης και όπως γνωρίζεις όχι μόνο γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, ο τοκετός μου ήτανε φυσικός μη-παρεμβατικός.

Δεν πήρα ηπαρίνη κατά την εγκυμοσύνη αν και η γιατρός μου μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε, μου σύστησε βελονισμό αλλά τελικά δεν έκανα ούτε και αυτό.

Ο καρδιολόγος που με εξέτασε πριν το τοκετό μου είπε ότι δεν ανησυχεί ιδιαίτερα γιατί δεν είμαι παχύσαρκη, η παχυσαρκία λέει σε συνδιασμό με τη θρομβοφιλία είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Φυσικά μετά τον τοκετό μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις καθημερινά...

Και η γυναικολόγος μου δεν μου συστήνει άλλη εγκυμοσύνη, αν για κάποιο λόγο λέει μείνω έγκυος θα πρέπει να την περάσω όλη στο κρεβάτι :-(

Ροσακι μου, συγγνωμη ειχα την εντυπωση οτι ειχες αλλο θεμα με το αιμα σου...το θεμα ειναι οτι εγω και στην πρωτη κυηση και τωρα ακολουθω την πεπατημενη της ηπαρινης...δυστυχως τωρα γνωρισα εσας κ τη γιατρο σου, οποτε προβληματιζομαι η αληθεια ειναι με αυτα που μου ειπε...ευτυχως και εγω δεν ειμαι παχυσαρκη ουτε εχω παρει πολλα κιλα-πεντε εως τωρα....πιστευω να τα καταφερω.....

επειδη κανω και εγω ηπαρινη αν και δεν εχω θρομβοφιλια,διαβασα οτι γραφουν στις οδηγιες οτι μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα.δεν ανεφερει πουθενα οτι δεν μπορεις,παρα μονο λεει οτι αν θες να κανεις επισκληρηδιο μπορεις αρκει για 12ωρες(αν κανεις λιγη δοση) ή 24 ωρες(αν κανεις πολυ δοση) να μην εχεις κανει ηπαρινη.

εσενα αλλα σου εχουν πει??

κοριτσακι εγω εχω ηδη μια καισαρικη που με παιδευει σε ολα και τωρα θελω να γεννησω φυσιολογικα...απλα η δοση ηπαρινης ειναι οντως πολλη και σε αυτα που λες με την επισκληριδιο ισχυουν ολα, απλα εγω λογω προηγηθεισας δε θα κανω ουτως η αλλως επισκληριδιο...

Κι εγώ έπαιρνα ηπαρίνη και γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο.

σε παρακαλω μου λες τη δοση σου πριν γεννησεις???εκανες ηπαρινη ως το τελος η τη διεκοψες πιο πριν???

spynι, θα τα καταφέρεις λέμεεεεε................... ;):mrgreen: μην απογοητεύεσαι

σε ευχαριστω Ζαχαρενια μου!!!απλα τελικα οι οδηγιες της αιματολογου απεχουν απο τις οδηγιες της γυναικολογου....η αιματολογος συστηνει διακοπη ηπαρινης 24 ωρες πριν τον τοκετο και τη χρηση αναισθησιας...ενω της τονισα οτι παω για φυσιολογικα, εκεινη μου τα εδωσε ολα προγραμματισμενα....τι να πω...θα τις ξαναδω και τις δυο τους μετα το 15Αυγουστο!!!

Διαφημίσεις

απλα τελικα οι οδηγιες της αιματολογου απεχουν απο τις οδηγιες της γυναικολογου....η αιματολογος συστηνει διακοπη ηπαρινης 24 ωρες πριν τον τοκετο και τη χρηση αναισθησιας...ενω της τονισα οτι παω για φυσιολογικα, εκεινη μου τα εδωσε ολα προγραμματισμενα....τι να πω...θα τις ξαναδω και τις δυο τους μετα το 15Αυγουστο!!!

Και δηλαδή μετά που της είπες για το φυσιολογικό δεν έδωσε κάποια εναλλακτική; Δεν καταλαβαίνω...δεν άκουσε;;;:rolleyes: Η γυναικολόγος τι έχει πει; Να σταματήσεις νωρίτερα;

Μέχρι τον Αύγουστο χαλάρωσε (προσπάθησε δηλαδή), κάνε κανά μπανάκι (αλήθεια επιτρέπεται;;;) και απόλαυσε το μωράκι που κουνιέται μέσα σου!!! (αχ, ακόμα μου λείπουν εκείνες οι στιγμές!) Όλα θα πάνε καλά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png

η γυναικολογος μου ειπε να τις σταματησω μολις μπω στο μηνα μου....τι να πω....μεχρι να τις ξαναδω, φυσικα και θα προσπαθησω να ηρεμησω και φυσικα θα κανω μπανια-ηδη αποψε φευγουμε για Κερκυρα!!!

Εγώ είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο αν δεν περνούσαν 24 ώρες από την τελευταία ηπαρίνη.Το θεωρούσα σίγουρο γιατί η γυναικολόγος επεμενε για φυσιολογικό τοκετό και όταν μπήκα στο μήνα μου έκανα πρωι βράδυ ηπαρίνη.¨Αντε να το ρυθμίσεις έλεγα!Και ΟΜΩΣ τελικά όταν έγινα 39 εβδ. πήγα στην γιατρό μου για εξέταση η οποία με εξέτασε και κολπικά με έναν τρόπο που μου είπε ότι ίσως ξεκινήσει τη διαδικασία της γέννας.Πραγματικά τις επομενες δυο μέρες είχα ενοχλήσεις,πονάκια σαν πριν την περίοδο και την παραμονή έντονες βλένες οπότε αποφάσισα να μήν κάνω την πρωινή ένεση.Την άλλη μέρα το πρωί ενημέρωσα τη γιατρό για τα συμπτώματα και το 24 από την προηγούμενη ηπαρίνη.Με έστειλε στην κλινική και ο καρδιοτοκογράφος έδειξε πράγματι συσπασούλες και με κράτησαν.Με πρόκληση και επισκληρίδιο γέννησα φυσιολογικά τον μπεμπάκο 3650 γρ σε 6 ώρες.Οπως λέω σε όλους μου έκατσε καλα!την ηπαρίνη τη συνέχισα 12 ώρες μετα τη γεννα και μέχρι να σαραντήσω όπως είπε η αιοματολόγος.Παρόμοια γ'εννησε η αδερφή μου με άλλο γυναικολόγο.

Ελπίζω σε όσες από σας κάνετε ηπαρίνη να σας κάτσει το ίδιο καλά!και πάνω από όλα να έχετε στην αγκαλιά σας γερά αγγελούδια με όποιο τρόπο κι αν έρθουν σε αυτον τον κόσμο!

λελακι, καλημερα!!οντως ησουν παρα πολυ τυχερη κοριτσι μου!!να χαιρεσαι τον μπεπμακο σου!!!και εγω για χωρις επισκληριδιο παω-για λογους προηγηθεισας καισαρικης-αλλα σε παρακαλω για πες μου τι ειδους εξεταση σου εκανε η γιατρος σου??

την ηπαρινη αν την σταματησεις μια μερα δεν πειραζει αλλα ειδικα σε εσενα που εχεις θρομβιφιλια δ ε ν π ρ ε π ε ι να την σταματησεις ενα μηνα νωριτερα!!

εγω παλι γεννησα με κ.τ. αλλα λογω αλλου προβληματος...

(και πολυ στενοχωρηθηκα που δεν τα καταφερα για φ.τ :| )

ξερω οτι ο γιατρος μου εχει ξεγεννησει αρκετες κοπελες φυσιολογικα με θρομβοφιλια...

δεν ειναι ενδειξη για κ.τ.

αιματολογο που εχεις?

ιδιωτικα ή σε νοσοκομειο?

κι εμενα στο Λαικο που με παρακολουθουν για κ.τ. μου ειχαν πει...............

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

την ηπαρινη αν την σταματησεις μια μερα δεν πειραζει αλλα ειδικα σε εσενα που εχεις θρομβιφιλια δ ε ν π ρ ε π ε ι να την σταματησεις ενα μηνα νωριτερα!!

και εμενα μου ακουγεται πολυ το διαστημα...οχι τιποτε αλλο εχω επηρρεαστει απο κοπελιες στο φορουμ που εχουν χασει μωρακια ακομα και στην 36-37η εβδομαδα....

σε παρακαλω μου λες τη δοση σου πριν γεννησεις???εκανες ηπαρινη ως το τελος η τη διεκοψες πιο πριν???

"εκανα τις clexane 0,40 και τις έκανα μέχρι το τέλος.Να φανταστείς έκανα την ένεση 9 το βράδυ και σπάσαν τα νερά μου στις 2 και 30, μετά από 5 ώρες δηλαδή

Εγώ πιο πολύ φοβόμουν να σταματήσω την ηπαρίνη, μήπως και κάνει κακό στο παιδί κάποια θρόμβωση παρά να γεννήσω φυσιολογικά.

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία.Στη επόμενη εγκυμοσύνη, είτε παίρνω ηπαρίνη είτε όχι, έτσι πάλι θέλω να γεννήσω

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα