Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και εμένα ο δικός μου τα ίδια! βέβαια είναι αρκετά αδύνατος και η παιδίατρος μου είπε να του δίνω αλεσμένα έως τα 2,5 και αυτό θα κάνω. Δοκιμάζει από τα δικά μας, θα φάει πατάτα τηγανιτή, ψωμάκι στο χέρι αλλά πατημένα με τπ πηρούνι καθόλου! εντωμεταξύ ο δικός μου θέλει λιωμένο το φαγητό του με πατάτα, καρότο κολοκύθι, κρέας και εναλλαγές με ζυμαρικά, ρύζι κ.λ.π. Αλεσμένα ας πούμε μακαρόνια με κιμά δεν τα τρώει. Οτηδήποτε άλλο εκτός από το κλασσικό τους φαγητό του προκαλεί τάση για εμετό. Η παιδίατρος πάντως κατηγορηματική, μου λέει μην τον πιέσω καθόλου θα δείξει μόνος του πότε θέλει να φάει άλλιωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις δικιο κ γω οσες φορες τον πιεσα να φαει κανονικα στο τελος καταληγαμε να εχει νευρα κ να τα φτυνει οπου βρει...θα περιμενω κ θα δουμε ποσο θα το τραβιξει...χτες του ελεγα ''βρε λυκειο θα πας κα ακομα αλεσμενα θα τρως!:lol::lol::lol:''

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και όλους τους πατερούληδες!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου και τις ανησυχίες μου για το γιόκα μου! Είναι ήδη 4,5 ετών και αρνείται πεισματικά να μασήσει ο,τιδήποτε! Τρώμε μόνο σούπες, αλεσμένα φρούτα και κρέας ή λαχανικά λιωμένα καλά με το πηρούνι! Γλύφουμε ψωμάκι ή μπισκότα, τηγανητές πατάτες και τσιπς. Έχουμε ξεκινήσει συνεδρίες με λογοθεραπεύτρια εδώ και 2 μήνες, αλλά δεν βλέπω καμία πρόοδο :confused: Είμαι πραγματικά απελπισμένη ... Επειδή είναι πολύ αδύνατος φοβόμαστε να το παίξουμε "σκληροί" και προτιμούμε να τον ταϊζουμε έστω και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου παντως πριν λιγες μερες αρχισε σιγα σιγα να μασαει.μη φανταστεις ολα.το μεσημεριανο φροντιζω να ειναι ετσι ωστε να μπορει να το μασησει.μακαρονια,γιουβαρλακια,ψαροκροκετες,κοτα με ρυζι,γιαχνι με λαχανικα,στην κρεατοσουπα αλεθω το μοσχαρι κ τρωει τα υπολοιπα κανονικα.κλπ ...ψωμακι αρχισε σιγα σιγα να μασαει κ κανενα κεικ αμα κανω.παντως ειμαστε σε καλο δρομο.

οντως 4.5 ετων ειναι μεγαλο για να τρωει αλεσμενα!:? για ποιο λογο το πατε σε λογοθεραπευτρια?παιζει ρολο καπου το οτι δε μασαει?θα ελεγα να ψαξεις την περιπτωση ατροφιας την γναθου παντως για καλο κ για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Τον πάμε στη λογοθεραπεύτρια, επειδή στο αντικείμενο τους περιλαμβάνεται και η εκμάθηση μάσησης και κατάποσης. Στην κατάποση δεν δείχνει να έχει πρόβλημα! Η παιδίατρος μας έχει πει ότι αν σε λίγο καιρό ακόμη δεν έχει πρόοδο θα μας στείλει για εξετάσεις στην Αθήνα! Ο σύζυγός μου αντιδρά σε αυτό το ενδεχόμενο, γιατί κάποιες από αυτές είναι επώδυνες! Χθες μίλησα με παιδοψυχίατρο, ο οποίος μου είπε ότι πιθανόν το παιδί να μην είναι έτοιμο ακόμη να κάνει το επόμενο βήμα και μου πρότεινε να σταματήσουμε να τον παροτρύνουμε γι' αυτό το θέμα για κάποιο διάστημα, δίνοντάς του τα φαγητά, όπως τα προτιμάει, χωρίς καμί αναφορά στο θέμα. Λέω να το δοκιμάσω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου προχωράει πολύ αργά στο συγκεκριμένο θέμα. Μέχρι 13 μηνών έτρωγε μόνο αλεσμένα. Τώρα που είναι 16 μηνών τρώει το φαγητό του αλεσμένο και στο χέρι μόνο μπανάνα, μπισκότο, ψωμάκι... Αν μες στο φαγητό του βρει έστω και ενα μικρό κομματακι το πετάει. Μα ακόμα και τον τραχανά -- αλεσμένο τον θέλει!!!!

 

Στην αρχη ανησυχούσα το ομολογώ... Με τον καιρό όμως κατάλαβα οτι θέλουν το χρόνο τους. Δε συμφωνώ καθόλου να κρατάω το μωρό νηστικό για να μάθει να τρώει. Απλως ενδιάμεσα στα γεύματα προσπαθώ να του δίνω ξεχωριστές τροφές και για να μάθει να μασάει ικανοποιητικά αλλά και να μάθει να ξεχωρίζει τις γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η κορη μου ακομα τρωει τα παντα αλεσμενα, εκτος απο κανενα μπισκοτακι, τσουρεκι κτλ. ομως νομιζω οτι φταιω κι εγω γι αυτο, γιατι εχω τοσο αγχος μηπως πνιγει που κατα βαθος δε θελω να της δινω τιποτα μη αλεσμενο. Οποτε, μαλλον περιμενω να ξεπερασω εγω την ανασφαλεια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΣΑΣ ΕΧΩ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 21 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΨΩΜΙ,ΜΠΙΣΚΟΤΑ,ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ,ΤΟΣΤ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
  • 4 χρόνια μετά...

Ο μικρός μας είναι 2 χρονών και δεν μασαει. Έχει καθυστερημένη οδοντοφυια δλδ τα πίσω δόντια δεν έχουν βγει ακόμα όλα. Προσπαθώ να του δίνω τροφές όπως πατάτα καρότο βρασμένα αλλά τα λιώνει στο στωμα και δεν τα μασαει . Π.χ Εάν του δώσω κρέας αλεσμένο η  κιμά ή μπιφτεκι θα το στίψει στο στοματάκι του και μετά θα το φτύσει. Το ψωμί το παίρνει με τα χεράκια του το δαγκώνει με τα μπροστινά δοντάκια το λιώνει έπειτα στο στωμα για ώρα και μετά το καταπίνει. Νομίζω πως είναι λογικά στο όριο του μη φυσιολογικού ώστε να μην μασάει. Τι να κάνω? Δεν θέλω να τον πιέζω κι όλας. Αλλά στεναχωριέμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/4/2020 at 6:00 PM, Joan84 said:

Ο μικρός μας είναι 2 χρονών και δεν μασαει. Έχει καθυστερημένη οδοντοφυια δλδ τα πίσω δόντια δεν έχουν βγει ακόμα όλα. Προσπαθώ να του δίνω τροφές όπως πατάτα καρότο βρασμένα αλλά τα λιώνει στο στωμα και δεν τα μασαει . Π.χ Εάν του δώσω κρέας αλεσμένο η  κιμά ή μπιφτεκι θα το στίψει στο στοματάκι του και μετά θα το φτύσει. Το ψωμί το παίρνει με τα χεράκια του το δαγκώνει με τα μπροστινά δοντάκια το λιώνει έπειτα στο στωμα για ώρα και μετά το καταπίνει. Νομίζω πως είναι λογικά στο όριο του μη φυσιολογικού ώστε να μην μασάει. Τι να κάνω? Δεν θέλω να τον πιέζω κι όλας. Αλλά στεναχωριέμαι

Ο γιατρός τι σου λέει για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2020 at 6:00 ΜΜ, Joan84 είπε:

Ο μικρός μας είναι 2 χρονών και δεν μασαει. Έχει καθυστερημένη οδοντοφυια δλδ τα πίσω δόντια δεν έχουν βγει ακόμα όλα. Προσπαθώ να του δίνω τροφές όπως πατάτα καρότο βρασμένα αλλά τα λιώνει στο στωμα και δεν τα μασαει . Π.χ Εάν του δώσω κρέας αλεσμένο η  κιμά ή μπιφτεκι θα το στίψει στο στοματάκι του και μετά θα το φτύσει. Το ψωμί το παίρνει με τα χεράκια του το δαγκώνει με τα μπροστινά δοντάκια το λιώνει έπειτα στο στωμα για ώρα και μετά το καταπίνει. Νομίζω πως είναι λογικά στο όριο του μη φυσιολογικού ώστε να μην μασάει. Τι να κάνω? Δεν θέλω να τον πιέζω κι όλας. Αλλά στεναχωριέμαι

Noμίζω ότι πρέπει να μιλήσετε με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2020 at 6:00 ΜΜ, Joan84 είπε:

Ο μικρός μας είναι 2 χρονών και δεν μασαει. Έχει καθυστερημένη οδοντοφυια δλδ τα πίσω δόντια δεν έχουν βγει ακόμα όλα. Προσπαθώ να του δίνω τροφές όπως πατάτα καρότο βρασμένα αλλά τα λιώνει στο στωμα και δεν τα μασαει . Π.χ Εάν του δώσω κρέας αλεσμένο η  κιμά ή μπιφτεκι θα το στίψει στο στοματάκι του και μετά θα το φτύσει. Το ψωμί το παίρνει με τα χεράκια του το δαγκώνει με τα μπροστινά δοντάκια το λιώνει έπειτα στο στωμα για ώρα και μετά το καταπίνει. Νομίζω πως είναι λογικά στο όριο του μη φυσιολογικού ώστε να μην μασάει. Τι να κάνω? Δεν θέλω να τον πιέζω κι όλας. Αλλά στεναχωριέμαι

Πόσα δοντακια έχει τώρα το παιδάκι σου? Εγω στο γιο μου αντιμετώπισα λίγο θεματακι, μασούσε κανονικά αλλά ελάχιστη ποσότητα, αν ήταν λίγο πιο μεγάλη η μπουκιά την έφτυνε. Οπότε γενικά τρώει πολύ λίγο. Είχε 8 δοντακια όταν το έκανε. Πριν σχεδόν 1 μήνα έβγαλε 2 ακόμα κ από τότε μασάει πολύ καλύτερα κ μεγαλύτερες μπουκιτσες. Τώρα είναι 17,5 μηνων. Πάντως ξέρω περίπτωση που συνέστησαν εργοθεραπείες όταν ένα παιδάκι ήταν 2 με 2,5. Έκανε ένα χρόνο κ άρχισε να τρώει κανονικά. Βέβαια το συγκεκριμένο παιδάκι έτρωγε μόνο κρέμες. Η γιατρός τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...