Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

Δεν ισχύει Ελλ.

 

Ειδικά ορμονικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Πως να σου το πω... έχω ξαδέρφη που έχει την άπειρη τριχοφυία, και λόγω γυναικολογικών προβλημάτων έχει κάνει εξετάσεις και έχει ανδρικές ορμόνες περρισότερες από ότι θα πρεπε...ε, είναι στρέητ καράστρέητ.

 

Αυτό το φέρνω ως παράδειγμα. Υπάρχουν πχ άντρες σπανοί (κι ο δικός μου έτσι είναι!). Τις περισσότερες φορές είναι θέμα ορμονικό. Το ορμονικό όμως δεν καθορίζει την επιλογή φύλλου. Δε σημαίνει ότι επειδή κάποιος άντρας έχει περισσότερα οιστρογόνα και κάποια γυναίκα τεστοστερόνη είναι γκέι!

 

Η ελ έχει δίκιο. Υπάρχει όντως τέτοια θεωρία και μιλάει για ορμονικές επιδράσεις που δέχτηκε το έμβρυο στη μήτρα της μητέρας του και όχι για το πόση τεστοστερόνη έχει ένας ενήλικας άνθρωπος.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

Η επιστημονική κοινότητα δεν έχει αποδείξει ποτέ κάτι τέτοιο :confused:. Υπάρχουν άλλωστε ισχυρές ενδείξεις ότι η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι γονιδιακή.

 

τι αλλο θα ακουσουμε! ε ας μας πουν ποιο ειναι το γονιδιο, το χαλασμενο γονιδιο να το αναζηταμε, το χουμε δεν το χουμε, να ελεγχουμε ποιος θα γεννηθει και ποιος οχι! ενιοτε να σφαζουν τους ομοφυλοφιλους για να καθαρισει η ανθρωποτητα απο το χαλασμενο γονιδιο, η και να τους κανουν στειρωση για να μην το μεταφερουν στις επομενες γεννιες! η πιο ακυρη επικυνδινη και ρατσιστικη περιπου θεση που εχω ακουσει, ενδειξεις λεει, αποδειξη συγκεκριμενη υπαρχει? ποιος εχει ταυτοποιησει αυτο το γονιδιο?αλλα δεν εκπλήσσομαι καθολου

 

για τον ανθρωπο τα πραγματα ειναι συνθετα δεν ειναι απλα ενα θηλαστικο, παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο για την σεξουαλικοτητα του και πως αυτη εκφραζεται αν νομιζουμε οτι ολα ελεγχονται απο ενα υπολειπομενο γονιδιο στον τομεα αυτο, σαν να λεμε θα εχει η δεν θα εχει κυστικη ινωση το παιδι η μπλε ματια πλανωμεθα οικτρα

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο θα ακουσουμε! ε ας μας πουν ποιο ειναι το γονιδιο, το χαλασμενο γονιδιο να το αναζηταμε, το χουμε δεν το χουμε, να ελεγχουμε ποιος θα γεννηθει και ποιος οχι! ενιοτε να σφαζουν τους ομοφυλοφιλους για να καθαρισει η ανθρωποτητα απο το χαλασμενο γονιδιο, η και να τους κανουν στειρωση για να μην το μεταφερουν στις επομενες γεννιες! η πιο ακυρη επικυνδινη και ρατσιστικη περιπου θεση που εχω ακουσει, ενδειξεις λεει, αποδειξη συγκεκριμενη υπαρχει? ποιος εχει ταυτοποιησει αυτο το γονιδιο?αλλα δεν εκπλήσσομαι καθολου

 

για τον ανθρωπο τα πραγματα ειναι συνθετα δεν ειναι απλα ενα θηλαστικο, παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο για την σεξουαλικοτητα του και πως αυτη εκφραζεται αν νομιζουμε οτι ολα ελεγχονται απο ενα υπολειπομενο γονιδιο στον τομεα αυτο, σαν να λεμε θα εχει η δεν θα εχει κυστικη ινωση το παιδι η μπλε ματια πλανωμεθα οικτρα

 

Προσωπικά δεν κατανοώ γιατί η άποψη ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή είναι λιγότερο ρατσιστική από το ότι μπορεί να είναι γονιδιακό θέμα...:roll:

Σε γονίδια οφείλεται και το ξανθό χρώμα στα μαλλιά, αυτό σημαίνει ότι η θέση αυτή εκφράζει ρατσισμό απέναντι στις ξανθιές;

 

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει 100% σίγουρη, πλήρης και τεκμηριωμένη απόδειξη για την αιτιότητα της ομοφυλοφιλίας.

Η πιο διαδεδομένη άποψη από αυτές που έχω διαβάσει είναι ότι συντρέχουν πολλοί παράγοντες μεταξύ των οποίων και ο βιολογικός.

 

Από την άλλη δεν έχω βρει καμία θεωρία που να υποστηρίζει ότι είναι θέμα επιλογής και μόνο....

 

Για μένα αυτή η άποψη εκτός από ατεκμηρίωτη είναι και ρατσιστική, γιατί αφήνει να εννοηθεί ότι το πρόσωπο έκανε μια επιλογή να πάει κόντρα στο κοινωνικό κατεστημένο, του προσδίδει δηλαδή υπαιτιότητα αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα μπορούσε να έχει και μία διαφορετική επιλογή.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

.

 

Για μένα αυτή η άποψη εκτός από ατεκμηρίωτη είναι και ρατσιστική, γιατί αφήνει να εννοηθεί ότι το πρόσωπο έκανε μια επιλογή να πάει κόντρα στο κοινωνικό κατεστημένο, του προσδίδει δηλαδή υπαιτιότητα αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα μπορούσε να έχει και μία διαφορετική επιλογή.

 

Συμφωνω με όλα όσα εγραψες. Η τοποθετηση σου στην αρχη ειναι και δικη μου απορία

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατανοώ γιατί η άποψη ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή είναι λιγότερο ρατσιστική από το ότι μπορεί να είναι γονιδιακό θέμα...:roll:

Σε γονίδια οφείλεται και το ξανθό χρώμα στα μαλλιά, αυτό σημαίνει ότι η θέση αυτή εκφράζει ρατσισμό απέναντι στις ξανθιές;

 

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει 100% σίγουρη, πλήρης και τεκμηριωμένη απόδειξη για την αιτιότητα της ομοφυλοφιλίας.

Η πιο διαδεδομένη άποψη από αυτές που έχω διαβάσει είναι ότι συντρέχουν πολλοί παράγοντες μεταξύ των οποίων και ο βιολογικός.

 

Από την άλλη δεν έχω βρει καμία θεωρία που να υποστηρίζει ότι είναι θέμα επιλογής και μόνο....

 

Για μένα αυτή η άποψη εκτός από ατεκμηρίωτη είναι και ρατσιστική, γιατί αφήνει να εννοηθεί ότι το πρόσωπο έκανε μια επιλογή να πάει κόντρα στο κοινωνικό κατεστημένο, του προσδίδει δηλαδή υπαιτιότητα αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα μπορούσε να έχει και μία διαφορετική επιλογή.

 

 

αν καποιος ειναι γκει ειναι γιατι ετσι του ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ Η ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ,,, οι ασυνειδητες επιλογες μας δεν ελεγχονται ωστε να νιωθουμε ενοχες για αυτες,,,τωρα αν καποιος θελει να κρυφτει πισω απο την ιδεοληψια ενος χαλασμενου γονιδιου απο ενοχες λες και ειναι αρρωστεια η ομοφυλοφιλα, τι να πω!

 

δεν υπαρχει γονιδιο που να κανει μια γυναικα λεσβια γιατι τοτε υπαρχει ενα αλλο που κανει μια αλλη να γουσταρει αντρες και και ενα αλλο που κανει εναν αντρα να επιθυμει αντρες και ενα αλλο που κανει εναν αλλο να γουσταρει γυναικες

 

κι αν σκεφτομαστε ετσι υπαρχει ενα αλλο που κανει μια γυναικα να γουσταρει τους πιο μεγαλους σε ηλικια και ενα αλλο που κανει εναν κυριο να του αρεσουν οι παχουλες

 

και μετα θα υπαρχουν ενδειξεις για γονιδια που σε κανουν να σου αρεσουν τα πικαντικα φαγητα η η φραουλες

 

και μετα θα βγουν ενδειξεις για γονιδια που σε κανουν αριστερο η εβραιο η γυναικα ευκολη η αντρα ματσο η χιτλερ,,Οπως τους βολευει κοινως

 

κι ολα θα στηριζονται σε ενδειξεις!!!! να χαιρομαστε την τρομοκρατεια της βιολογιας των ενδειξεων!

 

στην αρχαια ελλαδα, δεν ηταν κουτοι για να παρουσιαζουν την ομοφυλοφιλα ως αρρωστια λογω γενετικης μεταλλαξης,,η μηπως το γονιδιο αυτο στην αρχαια ελλαδα η ρωμη ανθουσε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με όλα όσα εγραψες. Η τοποθετηση σου στην αρχη ειναι και δικη μου απορία

 

μιλησα για ασυνειδητη επιλογη, οχι συνειδητη, που δεν ελεγχεται και που βασιζεται σε ορμονες κοινωνια ψυχαναλυση περιβαλλον οικογενεια πολλα παιζουν ρολο αυτο ειπα και που ειναι το κακο!,,η ασυνειδητη επιλογη της σεξουαλικοτητας για μενα ειναι η συνισταμενη ολων αυτων των πραγματων κι οχι ο φασισμος ενος γονιδιου,,,των ενδειξεων ενος γονιδιου

Link to comment
Share on other sites

μιλησα για ασυνειδητη επιλογη, οχι συνειδητη, που δεν ελεγχεται και που βασιζεται σε ορμονες κοινωνια ψυχαναλυση περιβαλλον οικογενεια πολλα παιζουν ρολο αυτο ειπα και που ειναι το κακο!,,η ασυνειδητη επιλογη της σεξουαλικοτητας για μενα ειναι η συνισταμενη ολων αυτων των πραγματων κι οχι ο φασισμος ενος γονιδιου,,,των ενδειξεων ενος γονιδιου

Ωραια δεν διαφωνω οτι μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ισχυει αυτο που γραφεις

Σε καποιες άλλες ομως ισως το γονιδιο ειναι καθοριστικο

Ο τροπος να καταληξουμε στην "υπαιιτιοτητα" του γονιδιου ειναι η μελετη ομοζυγωτικων διδυμων που χωρισμενα απο τη γεννηση τους και μεγαλωμενα σε διαφορετικο περιβαλον , ειχαν σαν ενηλικες σεξουαλικη προτιμηση στο ιδιο φυλο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραια δεν διαφωνω οτι μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ισχυει αυτο που γραφεις

Σε καποιες άλλες ομως ισως το γονιδιο ειναι καθοριστικο

Ο τροπος να καταληξουμε στην "υπαιιτιοτητα" του γονιδιου ειναι η μελετη ομοζυγωτικων διδυμων που χωρισμενα απο τη γεννηση τους και μεγαλωμενα σε διαφορετικο περιβαλον , ειχαν σαν ενηλικες σεξουαλικη προτιμηση στο ιδιο φυλο

 

την ημερα που θα ταυτοποιηθει το γονιδιο που σε κανει ετεροφυλοφιλο και που θα αποδειχθει, η αυτο που σε κανει γκει θα αλλαξει ολη η κοσμοθεωρεια μου

μεχρι τοτε δεν επιθυμω να το περιορισω το ολο θεμα σε γενετικο επιπεδο

 

αλλα ειμαστε εκτος θεματος γιατι το θεμα ειναι η ομοφυλοφιλια και οι γονεικοι ρολοι και για να κλεισω θα επαναλαβω οτι ειπα αρκετα πριν ειμαι υπερ σε οσους ευσυνειδητους σοβαρους ανθρωπους γκει η στρειτ επιθυμουν να μεγαλωσουν ενα παιδακι, για κανεναν δεν ειναι ευκολο ειναι τεραστια ευθυνη ανεξαρτητως προτιμησεων ερωτικων

Link to comment
Share on other sites

Η επιστημονική κοινότητα δεν έχει αποδείξει ποτέ κάτι τέτοιο :confused:. Υπάρχουν άλλωστε ισχυρές ενδείξεις ότι η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι γονιδιακή.

 

Όχι. Τα τελευταία συμπεράσματα στα οποία έχουν καταλήξει μέχρι χθες (καθώς η έρευνα αλλάζει από μέρα σε μέρα κτλ κτλ) είναι ότι μπορεί να είναι μόνο επιλογή.

 

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει 100% σίγουρη, πλήρης και τεκμηριωμένη απόδειξη για την αιτιότητα της ομοφυλοφιλίας.

Η πιο διαδεδομένη άποψη από αυτές που έχω διαβάσει είναι ότι συντρέχουν πολλοί παράγοντες μεταξύ των οποίων και ο βιολογικός.

 

Από την άλλη δεν έχω βρει καμία θεωρία που να υποστηρίζει ότι είναι θέμα επιλογής και μόνο....

 

Για μένα αυτή η άποψη εκτός από ατεκμηρίωτη είναι και ρατσιστική, γιατί αφήνει να εννοηθεί ότι το πρόσωπο έκανε μια επιλογή να πάει κόντρα στο κοινωνικό κατεστημένο, του προσδίδει δηλαδή υπαιτιότητα αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα μπορούσε να έχει και μία διαφορετική επιλογή.

 

 

Όπως δεν υπάρχει σχεδόν τπτ 1000% αποδεδεγμένο από την επιστήμη, και?:roll::roll:

 

Υπάρχουν πάρα πολλές θεωρίες με επικρατέστερη προς το παρόν αυτή που σου λέω. Βαριέμαι θανάσιμα να κάθομαι να ψάχνω και να παραθέτω λινκ όποιος θέλει ας ψάξει.

 

Εγώ θεωρώ ατεκμηρίωτη (είναι) την άποψη ότι γεννιέσαι ομοφυλόφιλος!

 

Και κανείς δεν αφήνει να εννοηθεί αυτό που λες. Ναι θα μπορούσε να έχει μία διαφορετική επιλογή, αν σκεφτόταν διαφορετικά, αν είχε διαφορετικά πρότυπα αν αν αν αν...

 

Έλεος με το να θεωρείται ρατσιστικό το ότι είναι επιλογή! Μη χειρότερα δλδ!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνεύοντας να φανώ μάλλον αντιπαθής στο συγκεκριμένο θέμα, θα πρέπει να διευκρινίσω ότι το φυσιολογικό (δηλ. το συμφωνο με τη φύση) είναι μαμά (θήλυ)-μπαμπάς (άρρεν) - παιδί. Αυτό είναι το σύμφωνο με τη φύση σε όλα τα θηλαστικά, άρα και στον άνθρωπο.

Κατά τα άλλα, η ομοφυλοφυλία είναι σεξουαλική προτίμηση και αυστηρά μιλώντας είναι άσχετη με την τεκνοποίηση.

Είναι προφανές ότι υπάρχουν δυσλειτουργικές οικογένειες με φυσιολογική δομή και ότι υπάρχουν κακοί ή αδιάφοροι γονείς. Δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς αυτό. Για την ακρίβεια υπάρχουν άνθρωποι τόσο ακατάλληλοι που θα έπρεπε να τους είχε απαγορευτεί δια νόμου και η τεκνοποίηση και η ανατροφή. Βεβαίως, στατιστικά το ίδιο ακριβώς είναι και για τους ομοφυλόφυλους (καλοί, κακοί, ακατάλληλοι κλπ).

Δεν πιστεύω ότι ένα παιδί που μεγαλώνει με 2 ομοφυλόφυλους θα γίνει ομοφυλόφυλος, αλλά σίγουρα θα στερηθεί το ένα από τα 2 πρότυπα. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τις μονογονεικές οικογένειες γιατί εκεί υπάρχει ο πατέρας ή η μητέρα, αλλά όχι στον ίδιο χώρο.

Δεν έχει να κάνει με το εάν είναι "καλοί άνθρωποι" το ζευγάρι των ομοφυλόφυλων ή όχι. Προφανώς υπάρχουν και καλοί και ικανοί, αλλά ξεκινάς από μία βάση η οποία είτε μας αρέσει είτε όχι, δεν είναι η βέλτιστη. Το ότι δυνητικά υπάρχουν και χειρότερα, δεν θα πει ότι το προτεινόμενο είναι καλό.

Συγχωρέστε με για τις αμφιβολίες μου (για τις διαφωνείες μου μάλλον), αλλά έχετε υπόψή σας ότι δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλική προτίμηση, αλλά καθαρά με το θέμα της υιοθεσίας.

Συμφωνω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι. Τα τελευταία συμπεράσματα στα οποία έχουν καταλήξει μέχρι χθες (καθώς η έρευνα αλλάζει από μέρα σε μέρα κτλ κτλ) είναι ότι μπορεί να είναι μόνο επιλογή.

 

Όχι, δεν ισχύει αυτό..

 

 

 

Όπως δεν υπάρχει σχεδόν τπτ 1000% αποδεδεγμένο από την επιστήμη, και?:roll::roll:

 

Υπάρχουν πάρα πολλές θεωρίες με επικρατέστερη προς το παρόν αυτή που σου λέω. Βαριέμαι θανάσιμα να κάθομαι να ψάχνω και να παραθέτω λινκ όποιος θέλει ας ψάξει.

 

Το καταλαβαίνω να βαριέσαι θανάσιμα να ψάχνεις αξιόπιστα λινκ για να στηρίξεις την άποψή σου. Κι εγώ το ίδιο αρκετές φορές.

 

Γι' αυτό φροντίζω να μην διατυπώνω απόλυτες απόψεις ως αντιπρόσωπος της επιστημονικής κοινότητας, γιατί τότε αυτές τις απόψεις θα οφείλω να τις στηρίξω με κάτι...

 

Εγώ θεωρώ ατεκμηρίωτη (είναι) την άποψη ότι γεννιέσαι ομοφυλόφιλος!
Δεν αμφισβητώ το δικαίωμά σου να θεωρείς ο,τιδήποτε. Απλά διαφωνώ ως προς το αν αυτό που εσύ θεωρείς είναι η επικρατούσα επιστημονική θέση.

 

Και κανείς δεν αφήνει να εννοηθεί αυτό που λες. Ναι θα μπορούσε να έχει μία διαφορετική επιλογή, αν σκεφτόταν διαφορετικά, αν είχε διαφορετικά πρότυπα αν αν αν αν...

 

Έλεος με το να θεωρείται ρατσιστικό το ότι είναι επιλογή! Μη χειρότερα δλδ!

Ενώ όχι έλεος το να θεωρείται ρατσιστική η άποψη ότι μπορεί να υπάρχει γενετικός παράγοντας στην ομοφυλοφιλία;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει αυτό..

 

Λυπάμαι, αλλά ισχύει. Μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες του θέματος, να δεις ακριβώς τις τοποθετήσεις και διάφορα λινκ που έχουν αναρτηθεί κι από μένα.

 

 

 

Το καταλαβαίνω να βαριέσαι θανάσιμα να ψάχνεις αξιόπιστα λινκ για να στηρίξεις την άποψή σου. Κι εγώ το ίδιο αρκετές φορές.

 

Γι' αυτό φροντίζω να μην διατυπώνω απόλυτες απόψεις ως αντιπρόσωπος της επιστημονικής κοινότητας, γιατί τότε αυτές τις απόψεις θα οφείλω να τις στηρίξω με κάτι...

 

Λυπάμαι, δεν οφείλω τπτ! Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το θρεντ από την αχή, θα δεις πολύ αξιόπιστες πηγές να αναφέρονται, και από εμένα.

 

Δεν είναι άποψή μου. Και δεν είμαι αντιπρόσωπος της επιστημονικής κοινότητας. Παραθέτω την άποψή της, η οποία όπως τόνισα βασίζεται στις μέχρι τώρα έρευνες. Το τι προσπαθεί κάποιος να συμπεράνει για να υποστηρίξει τα δικά του λεγόμενα είναι μία άλλη ιστορία:rolleyes:

 

Ενώ όχι έλεος το να θεωρείται ρατσιστική η άποψη ότι μπορεί να υπάρχει γενετικός παράγοντας στην ομοφυλοφιλία;

 

Προσωπικά δεν είπα ότι είναι ρατσιστική αυτή η άποψη. Είπα ότι είναι απλά ανυπόστατη!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι δεχόμαστε οτιδήποτε μας πλασαρουν και δεν το ψάχνουμε βαθύτερα ( όσο φυσικα είναι εφικτό).Βαζω και τον εαυτό μου μέσα διότι συμφωνώ απόλυτα σε όσα έχει γράψει η maradnik.Και στο κάτω κάτω το ίδιο θα μπορούσες να γράψεις στην κικηλευτερις αλλα δεν το κανείς επειδή υποστηρίζει τη δική σου αλήθεια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δεν οφείλω τπτ! Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το θρεντ από την αχή, θα δεις πολύ αξιόπιστες πηγές να αναφέρονται, και από εμένα.

 

Δεν είναι άποψή μου. Και δεν είμαι αντιπρόσωπος της επιστημονικής κοινότητας. Παραθέτω την άποψή της, η οποία όπως τόνισα βασίζεται στις μέχρι τώρα έρευνες. Το τι προσπαθεί κάποιος να συμπεράνει για να υποστηρίξει τα δικά του λεγόμενα είναι μία άλλη ιστορία:rolleyes:

 

 

Όχι. Τα τελευταία συμπεράσματα στα οποία έχουν καταλήξει μέχρι χθες (καθώς η έρευνα αλλάζει από μέρα σε μέρα κτλ κτλ) είναι ότι μπορεί να είναι μόνο επιλογή.

 

 

Αυτή είναι η τρέχουσα επίσημη σελίδα του American Psychological Association και δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται η άποψη που παρέθεσες. Συγκεκριμένα αναφέρει τα εξής για το θέμα:

 

http://www.apa.org/topics/sexuality/orientation.aspx#

 

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή είναι η τρέχουσα επίσημη σελίδα του American Psychological Association και δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται η άποψη που παρέθεσες. Συγκεκριμένα αναφέρει τα εξής για το θέμα:

 

http://www.apa.org/topics/sexuality/orientation.aspx#

 

 

Μα δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ. http://www.apa.org/topics/sexuality/orientation.aspx# Απλά προσπαθεί να το διατυπώσει έτσι ώστε να μην έχει αντιδράσεις.

 

Από κει και πέρα το τι λέει η ψυχολογία σαν επιστήμη, το αν αμφισβητείται, το γιατί τα λέει (μεγάλη αντιπαράθεση μεταξύ ψυχολόγων-ψυχιάτρων για το ποιοι είναι οι καλύτεροι κτλ) κτλ κτλ έχει να κάνει πολύ με τις πόψεις που διατυπώνει.

 

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και πολυπαραγοντικό το θέμα.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πω...τα έχω πει όλα σε προηγούμενα ποστ μου. Αν διαβάσεις το θρεντ θα τις δεις.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ. http://www.apa.org/topics/sexuality/orientation.aspx# Απλά προσπαθεί να το διατυπώσει έτσι ώστε να μην έχει αντιδράσεις.

 

 

Βασικά λέει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις εσύ στο δικό σου ποστ, το οποίο έκανα παράθεση στο προηγούμενο μήνυμά μου...

 

Το αναφέρω όχι για να αλλάξω τη δική σου άποψη που έχεις κάθε δικαίωμα να την έχεις αλλά για να μην αφήνω ανακρίβειες να αιωρούνται.

 

Το άλλο με τους ψυχολόγους και τους ψυχίατρους δεν το κατάλαβα. Εννοείς ότι η άποψη που εκφράζεις εσύ είναι της ψυχιατρικής, ας πούμε, και γι' αυτό διαφέρει από αυτή που παρέθεσα εγώ γιατί αυτοί είναι ψυχολόγοι;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όχι μαριαντίνκ δεν εννοώ αυτό. Αν διαβάσεις όλο το θρεντ από την αρχή, μιας και το παρακολουθείς, θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Έντιτ: όσο για το τι λέει το λινκ που παρέθεσες, συνεχίζω να υποστηρίζω τα λεγόμενά μου, ότι δλδ δε λέει κάτι διαφορετικό κτλ κτλ κτλ, το οποίο επίσης μπορείς να διαπιστώσεις αν κάνεις αυτό που σου ανέφερεα πιο πάνω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι μαριαντίνκ δεν εννοώ αυτό. Αν διαβάσεις όλο το θρεντ από την αρχή, μιας και το παρακολουθείς, θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Έντιτ: όσο για το τι λέει το λινκ που παρέθεσες, συνεχίζω να υποστηρίζω τα λεγόμενά μου, ότι δλδ δε λέει κάτι διαφορετικό κτλ κτλ κτλ, το οποίο επίσης μπορείς να διαπιστώσεις αν κάνεις αυτό που σου ανέφερεα πιο πάνω.

 

 

Κική, δεν σε κρίνω ως άνθρωπο, ούτε με ενδιαφέρει τι έχεις πει σε προηγούμενα ποστ σ' αυτό το θέμα ή πιθανώς και σε άλλα θέματα.

 

Όντως παρακολουθώ το θέμα αυτό και έχω συνεισφέρει κι εγώ σ' αυτό. Δεν έχω απαίτηση να θυμούνται όλοι τι είπα και πότε, ούτε τους προκαλώ να ανατρέξουν για να δουν τι είχα πει.

 

Γιατί η αντιπαράθεση γίνεται σε επίπεδο κατάθεσης συγκεκριμένων απόψεων και όχι σε επίπεδο κριτικής της γενικότερης στάσης ενός ατόμου. :shock:

 

Εγώ λοιπόν διαφώνησα κάθετα στην απάντηση που γράφηκε σ' αυτό το ποστ:

 

 

Στον παιδικο σταθμο ειχαμε μια παιδοψυχωλογο που μας ειπε πως τα παιδια δειχνουν τις προτημησεις τους μεχρη τα 9 τους.Απο τα παιχνιδια που παιζουν,απο τις παρεες τους κλπ.Τα γονεικα πρωτηπα ειναι ανεξαρτητα....Και σηγκεκρημενα μας ειπε πως εχει πελατες ενα ζευγαρι γκει που εχουν ενα αγορακι και σε αυτο αρεσουν τα κοριτσακια.Αυτα μας ειπε τα επηλεγει η φυση και εμεις πρεπει να τα στηριζουμε.Αν μας τυχει να μην απορηψουμε το παιδι κ το κανουμε κομπλεξικο και αποτυχημενο.Και στους υπολοιπους μας ειπε να μην λεμε στα παιδια μας π.χ.θα βρεις ενα αγορακι και θα παντρευτεις κτλ.Να μηλαμε στον αοριστο και μην στηχιωνουμε το διαφορεηκο.Να μην μεγαλωνουμε ρατσιστες.

Εγω σημφωνω.Καλα να ειναι τα παιδακια μου και ας ζησουν τη ζωη τους.

 

Και η οποία ήταν η εξής ακριβώς:

 

Η συγκεκριμένη ψυχολόγος δεν είναι αρκετά ενημερωμένη. Την ομοφυλοφιλία την επιλέγουμε, δε γενιόμαστε ομοφυλόφιλοι, και είναι κάτι αποδεδειγμένο από την επιστημονική κοινότητα εδώ και αρκετά χρόνια.

 

 

Σ' αυτήν την απάντηση λοιπόν διαφωνώ και παρέθεσα επιχειρηματολογία για να τεκμηριώσω τη διαφωνία μου.

 

Επειδή το λινκ που παρέθεσα έχει σελιδοποίηση παραθέτω και εδώ τα γραφόμενα στη σελίδα 4:

 

What causes a person to have a particular sexual orientation?

 

There is no consensus among scientists about the exact reasons that an individual develops a heterosexual, bisexual, gay, or lesbian orientation. Although much research has examined the possible genetic, hormonal, developmental, social, and cultural influences on sexual orientation, no findings have emerged that permit scientists to conclude that sexual orientation is determined by any particular factor or factors. Many think that nature and nurture both play complex roles; most people experience little or no sense of choice about their sexual orientation.

Και ναι, η άποψη στο λινκ είναι ακριβώς αντίθετη από αυτή την άποψη που περιγράφεται στο παραπάνω ποστ.

 

Αν έχεις διαφορετική άποψη από αυτή την οποία εκθέτεις σε προηγούμενα ποστς, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί σ' αυτό παραθέτεις αυτή την τοποθέτηση και μάλιστα με τέτοια απολυτότητα. Ωστόσο, δεν κρίνω το άτομό σου και τις απόψεις σου γενικότερα αλλά το κατά πόσο αυτή η συγκεκριμένη τοποθέτηση είναι όντως η αποδεδειγμένη τοποθέτηση της επιστημονικής κοινότητας εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Κι εδώ κρίνω ότι είπα ό,τι είχα να πω και κλείνω το θέμα από τη δική μου πλευρά.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι είναι επιλογη, τότε επιμένω στο 100% στη διαφωνία μου απόκτησης παιδιών από gay γονείς.

 

Τους ομοφυλοφυλλους νομιζεις οτι τους νοιαζει τι κανεις εσυ και αν διαφωνεις? Εγω αν ημουν ομο και ηθελα παιδι φεσμενους θα σας ειχα ολους...οποτε αχρηστη συζητηση η συγκεκριμενη........ποιοι ειμαστε εμεις να διαφωνουμε στην αποκτηση παιδιων απο τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ανθρωπο στον κοσμο. Δεν εχουμε το δικαιωμα....απλα τα πραγματα. Δικαιωμα εχουμε να συμφωνουμε και να διαφωνουμε για τον εαυτο μας. Ολα τα αλλα ειναι μπαρουφο-θεωρο-λογιες........*αρπαξα κουβεντα σου Νταλια, αν και το εχουν πει και αλλοι, επειδη εισαι η τελευταια, αν και σε συμπαθω και το ξερεις.....*

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ελλ, όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη εφόσον μας ζητείται.

 

Και εδώ θα θέσω για άλλη μία φορά έναν προβληματιστμό μου που είχα θέσει και σε παλιότερό μου ποστ.

 

Οκ με τα δικαιώματα στη γονεϊκότητα όλων των ανθρώπων, γκέι,στρέητ, μονογονεϊκών (κατ'επιλογή έτσι?), τα δικαιώματα των παιδιών τα αναλογίζεται κανείς?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελλ, όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη εφόσον μας ζητείται.

 

Και εδώ θα θέσω για άλλη μία φορά έναν προβληματιστμό μου που είχα θέσει και σε παλιότερό μου ποστ.

 

Οκ με τα δικαιώματα στη γονεϊκότητα όλων των ανθρώπων, γκέι,στρέητ, μονογονεϊκών (κατ'επιλογή έτσι?), τα δικαιώματα των παιδιών τα αναλογίζεται κανείς?

 

Ναι μωρο μου, ισως και να ειναι και πολυ ανωτερα απο πολλες στραιτ οικογενειες με αρρωστους ψυχικα ανθρωπους μεσα που τα σκιζουν τα παιδια .....τι να λεμε τωρα. Νομιζεις οτι το στραιτ ειναι και οκ? Και ολα αυτα τα παιδια που μεγαλωσαν για να υποφερουν σε στραιτ οικογενειες ποιος τα εσωσε? Αν ειναι ετσι τοτε συμφωνω να περνουν ΟΛΟΙ απο ψυχιατρικη γνωματευση, ΟΛΟΙ ομως που θελουν να γινουν γονεις. Στραιτ και γκει. Να ειμαστε δικαιοι, γιατι το οτι εισαι στραιτ δεν σε βγαζει και επισημα καταληλλο γονεα.....το εναντιον μαλιστα σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτωσεις. Επισης γνωμη για τα παντα εχει και ο μαναβης της γειτονιας μου, αυτο δεν σημαινει οτι εγω που ενδιαφερομαι θα τον ακουσω κιολας.....με πιανεις.......

 

ΥΓ: Πολυ ωραια συζητηση αλλα φευγω γιατι ξυπνησε η μικρη........γκρρρρ........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ. http://www.apa.org/topics/sexuality/orientation.aspx# Απλά προσπαθεί να το διατυπώσει έτσι ώστε να μην έχει αντιδράσεις.

 

Από κει και πέρα το τι λέει η ψυχολογία σαν επιστήμη, το αν αμφισβητείται, το γιατί τα λέει (μεγάλη αντιπαράθεση μεταξύ ψυχολόγων-ψυχιάτρων για το ποιοι είναι οι καλύτεροι κτλ) κτλ κτλ έχει να κάνει πολύ με τις πόψεις που διατυπώνει.

 

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και πολυπαραγοντικό το θέμα.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πω...τα έχω πει όλα σε προηγούμενα ποστ μου. Αν διαβάσεις το θρεντ θα τις δεις.

 

συμφωνω ακριβως οπως τα λες,

το ρεζουμε για μενα οτι το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο κι οτι υπαρχουν, ευτυχως, κι αλλες φωνες, αλλιως διατυπωμενες,,επισης κι εγω διαβαζοντας δεν εκλαμβανω καμια απολυτη θεση

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρο μου, ισως και να ειναι και πολυ ανωτερα απο πολλες στραιτ οικογενειες με αρρωστους ψυχικα ανθρωπους μεσα που τα σκιζουν τα παιδια .....τι να λεμε τωρα. Νομιζεις οτι το στραιτ ειναι και οκ? Και ολα αυτα τα παιδια που μεγαλωσαν για να υποφερουν σε στραιτ οικογενειες ποιος τα εσωσε? Αν ειναι ετσι τοτε συμφωνω να περνουν ΟΛΟΙ απο ψυχιατρικη γνωματευση, ΟΛΟΙ ομως που θελουν να γινουν γονεις. Στραιτ και γκει. Να ειμαστε δικαιοι, γιατι το οτι εισαι στραιτ δεν σε βγαζει και επισημα καταληλλο γονεα.....το εναντιον μαλιστα σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτωσεις. Επισης γνωμη για τα παντα εχει και ο μαναβης της γειτονιας μου, αυτο δεν σημαινει οτι εγω που ενδιαφερομαι θα τον ακουσω κιολας.....με πιανεις.......

 

ΥΓ: Πολυ ωραια συζητηση αλλα φευγω γιατι ξυπνησε η μικρη........γκρρρρ........

 

και με σενα συμφωνω, ειναι λοιπον θεμα ανθρωπων και ωριμοτητας, γι αυτο τα πηρα με τη θεση μπακαλοειδικου που λεει δεν επηρεαζεται το παιδι, δεν επηρεαζεται αρνητικα αν οι κηδεμονες μπορουν να το χειριστουν οπως πρεπει το ολο θεμα

 

ενα παιδι χωρισμενων γονιων που ξερουν και ζητουν βοηθεια για το πως να το αντιμετωπισουν δεν θα υποφερει, η ενα παιδι που χανει σε νεαρη ηλικια τον πατερα του εξαρταται απο το πως θα το χειριστει η μανουλα του για να το αντεξει, ετσι και σε τετοια ζευγαρια,,,εξαρταται απο το πως θα το χειριστει το ζευγαρι αρα ειναι θεμα ανθρωπων παιδειας και ευαισθησιας, δεν μπορεις να γενικευεις α! ειναι κακο η α πριορι καλο εξαρταται απο την περιπτωση

 

τα ιδια θα ελεγα για ολους τους στρειτ που νομιζουν οτι ειναι και κατα κανονα ικανοτεροι, κουνια που τους κουναγε δηλαδη, καποιοι ειναι καποιοι οχι

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...