Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος

Recommended Posts

Στη χώρα μας ακόμα και οι πολιτικοί κρύβουν στην κοινωνία ότι είναι γκέι γιατί δεν είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν το πολιτικό κόστος που θα είχε η δήλωση αυτοί, θα βάλουμε κάποιο κάποιο παιδί να αντιμετωπίσει όλα τα ταμπού της κοινωνίας μας;

Διαφημίσεις

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Marlo polo νομίζω ότι χιλιοειπωθηκε ΔΕΝ λέει κανένας μας ότι καλύτερα στο ίδρυμα παρά με gay.ilonka την ίδια απορία έχω

rQGhp3.png

για να σας λύσω την απορία

αυτοί που κρύβονται είτε είναι γκεοι /ανάπηροι (ψυχικά σωματικά κοκ) ανήμποροι, λίγοι κοκ

δεν θα δήλωναν ποτε με άνεση ούτε ποιοι είναι πόσο μάλλον να μπουν στην διαδικασία να υπεραπιστούν τα δικαιώματα ενός παιδιού

συνεπώς όσοι είναι σε αυτήν την δύνη κατηγορία που κρύβονται δεν είναι σε θέση να υπερασπιστούν τον εαυτό τους (ποσο μάλλον ένα παιδι )

και δεν θα έμπαιναν στην διαδικασία να αποκτήσουν παιδι ....

εδώ μιλάμε για τους συνειδητούς ;)

Αν το θέμα της υιοθεσία παιδιών επεκταθεί θα μπορούν και δύο πολύ καλές φίλες οι οποίες δεν μπορούν να αποκτήσουν μόνες τους τα βιολογικά παιδιά τους, να μπορούν να υιοθετήσουν ένα παιδί (φαντάζομαι ότι δεν θεωρείται απαραίτητο δύο άνθρωποι να μοιράζονται το κρεβάτι τους για να μπορούν να υιοθετήσουν ένα παιδί). Επειδή όμως ο αριθμός των παιδιών που προσφέρονται για υιοθεσία δεν είναι απεριόριστος, πάντα θα γίνεται κάποια επιλογή για το συμφέρον του παιδιού και η κοινή λογική λέει ότι το καλύτερο είναι τα παιδιά να δίνονται σε οικογένειες που αποτελούνται από μία μητέρα και έναν πατέρα, οι οποίοι είναι σωματικά και ψυχικά υγιείς και σε κατάλληλοι ηλικία.

Υποθέτω πως ΑΝ τελικά φτάσει στο σημείο να συζητηθεί σοβαρά το θέμα της υιοθεσίας από ομολφυλόφιλους γονείς, τότε θα έχουν λυθεί πρωτα άλλα θέματα, όπως σύσταση γάμου μεταξύ τους, αναγνωρισμένο από την πολιτεία.

Άρα το σενάριο με τις δύο φιλενάδες... δε νομίζω πως θα ισχύει... εκτός αν συνάψουν γάμο.. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

αμφισβητώ (ανοικτά ) αυτήν την ονομαζόμενη κοινή λογική ...\καθώς δεν υπάρχει !

δλδ τα ζευγάρια που για χ ψ λόγους (μαμα μπαμπάς άντρας γυναίκα ) που δεν κάνουν ποια σεξ (ιατρικοί λόγοι αναπηρία ότι θες) δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδιά ;;;; ούτε μέσο υιοθεσίας ;;;;

είναι στο ερωτηματολόγιο το " από σεξ πως πατε ;;;;" στα χαρτιά για υιοθεσία ;

ή δεν πρέπει να τους δωθούν παιδιά γιατί δεν κάνουν σεξ ;;;;

το μοντέλο μπαμπάς μαμα

ΔΕΝ είναι η κοινή λογική ....

Άρα το σενάριο με τις δύο φιλενάδες... δε νομίζω πως θα ισχύει... εκτός αν συνάψουν γάμο.. ;)

Σιγά το δύσκολο βρε αλκυώνη μου;Aria m

παιδί μου το εμπεδώσαμε όσο αναφορά το σεξ απλά κάποιοι έχουμε κολλήσει στη λεπτομέρεια ότι πιστεύουμε πως τα παιδάκια των gay ιδιαίτερα σε κοινωνίες όπως πχ Ελλάδα,Τουρκία,Αλβανια δεν θα είναι και τόσο ευτυχισμένα.

rQGhp3.png

Με αυτή τη λογική Dalia μου... και τώρα μπορούν να συνάψουν "λευκό" γάμο... με ετεροφυλόφιλο... ;)

Δε βγάζεις άκρη με τέτοιες "υποθέσεις", και "αν"... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

αμφισβητώ (ανοικτά ) αυτήν την ονομαζόμενη κοινή λογική ...\καθώς δεν υπάρχει !

δλδ τα ζευγάρια που για χ ψ λόγους (μαμα μπαμπάς άντρας γυναίκα ) που δεν κάνουν ποια σεξ (ιατρικοί λόγοι αναπηρία ότι θες) δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδιά ;;;; ούτε μέσο υιοθεσίας ;;;;

είναι στο ερωτηματολόγιο το " από σεξ πως πατε ;;;;" στα χαρτιά για υιοθεσία ;

ή δεν πρέπει να τους δωθούν παιδιά γιατί δεν κάνουν σεξ ;;;;

το μοντέλο μπαμπάς μαμα

ΔΕΝ είναι η κοινή λογική ....

Νομίζω ότι πάλι θα επιλεγεί στην πρώτη θέση το ζευγάρι που είναι υγιές από το ζευγάρι που αντιμετωπίζει κάποια αναπηρία, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό.

Στην περίπτωση των υιοθεσιών τα παιδιά δίνονται αρχικά, όχι εκεί που τα επιθυμούν πιο πολύ, αλλά εκεί που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για μία φυσιολογική ζωή. Από τη μία δεχόμαστε ότι ένα παιδί είναι καλύτερο να δοθεί σε ένα ζευγάρι ηλικίας 35 ετών, παρά σε ένα ζευγάρι 50 ετών και από την άλλη αρνούμαστε να δεχτούμε ότι είναι καλύτερα να μεγαλώσει με έναν πατέρα και μία μητέρα, παρά με δύο πατεράδες.

Φιλη μου εχει υιοθετησει παιδακι νομιμοτατα απο το ΜΗΤΕΡΑ ηλικιας 5 ετων τοτε αλλα δεν ηταν απο τα περιζητητα παιδια γιατι ειχε ενα μικρο θεματακι με τα επινεφριδια και ηταν και αθιγγανακι. Ο μικρος μεγαλωνει ευτυχισμενα μαζι της και εχει ξεπερασει πλεον και τον ιδρυματισμο που ειχε μεχρι να τον παρει η φιλη μου. Ναι χρειαστηκε μεγαλα μεσα και λογω δουλειας τα ειχε αλλα την διευκολυνε και το γεγονος οτι δεν διαλεξε παιδακι απλα ηθελε να γινει μητερα.

Δεν θα ξεχασω οτι τον πρωτο καιρο που τον ειχε παρει ηρθε στον γαμο μου μαζι του και ο γλυκος μου ειχε καταεντυπωσιαστει γιατι δεν ειχε ξαναδει ποτε στην ζωη του οτιδηποτε παρομοιο χορευε ολη την νυχτα μαζι μας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο το να μεγαλωνεις σε ιδρυμα μονος χωρις οικογενεια νομιζω ειναι προτιμοτερο να μεγαλωνει καποιος με δυο γονεις ομοφυλοφιλους αλλα συνειδητοποιημενους γονεις. Η αγαπη μετραει και αυτη ειναι που μενει στο τελος.

Συγχαρητήρια στη φίλη σου! Μαρκόπουλο, πόσον καιρό περίμενε?

Άσε θα βγω εντελώς οφ, θα σε ρωτήσω δίπλα

Djccp2.png

67KIp2.png

Διαφημίσεις

Αίρονται οι απαγορεύσεις υιοθεσιών για μεμονωμένα άτομα και ομοφυλόφιλους

Μέχρι σήμερα ήταν «ταμπού» η υιοθεσία ενός παιδιού από μια μονογονεϊκή οικογένεια. Τώρα πια, όμως, αυτό φαίνεται πως αλλάζει.

Σύμφωνα με όσα ανακοίνωσαν σε κοινή συνέντευξη Τύπου οι υπουργοί Δικαιοσύνης, Χάρης Καστανίδης και Υγείας, Ανδρέας Λοβέρδος, στην Επιτροπή που επεξεργάζεται το θέμα των υιοθεσιών δεν έχει δοθεί καμία εντολή, όπως να αποκλειστεί το ενδεχόμενο υιοθεσίας από μια γυναίκα ή έναν άνδρα που δεν έχει σύντροφο. Επίσης, δεν αποκλείονται και gay ζευγάρια.

Μέχρι σήμερα υπάρχουν πολλά ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, άλλα η γραφειοκρατία είναι παράγοντας που τους φρενάρει. «Τα ιδρύματα ανηλίκων είναι γεμάτα με παιδάκια και υπάρχουν ζευγάρια που τα θέλουν αλλά οι αγκυλώσεις του συστήματος δεν τους αφήνουν με αποτέλεσμα τα παιδάκια να παθαίνουν ιδρυματισμό και άλλα ψυχολογικά προβλήματα και μετά είναι όλα είναι πιο δύσκολα», τόνισε ο Ανδρέας Λοβέρδος.

«Κάποτε το κράτος έπρεπε να αναλάβει τις ευθύνες του και ξεκινάμε εμείς τώρα να το κάνουμε. Θα ξεπεράσομε τις αγκυλώσεις και μετά θα υπάρξει συνεργασία και με άλλα υπουργεία, όπως το Παιδείας. Σε ένα μήνα θα είναι έτοιμη η επιτροπή που θα επεξεργαστεί το θέμα. Ο γνώμονας είναι πάντα η καλύτερη ζωή για τα παιδιά», επεσήμανε ο Χάρης Καστανίδης.

Σημειώνεται ότι στην Ελλάδα, μια υιοθεσία χρειάζεται μέχρι και 8 χρόνια για να ολοκληρωθεί, ενώ στην Ευρώπη σε 2, το πολύ 2,5 χρόνια, ένα ζευγάρι μπορεί να έχει ξεμπερδέψει!

Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση επαναφέρει το θεσμό της ανάδοχης οικογένειας που είχε πέσει σε «λήθαργο» τα τελευταία χρόνια, για κακοποιημένα παιδιά ή ανήλικους στα όρια της παραβατικότητας. Πρόκειται για ένα θεσμό που εφαρμόζεται χρόνια στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις ΗΠΑ.

«Μέχρι τώρα υπήρχε ένα αυστηρότατο αναμορφωτικό πλαίσιο για τους παραβάτες ανήλικους. Θα επαναφέρουμε τον θεσμό της ανάδοχης οικογένειας, που ναι μεν υπάρχει σα θεσμός αλλά δε λειτουργεί. Θα μπορεί ο ανήλικος να βρει αγάπη και να αγκαλιαστεί από μια οικογένεια όχι μόνο τα Σαββατοκύριακα αλλά για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Η ανάδοχη οικογένεια θα παίρνει υπό την προστασία της ένα κακοποιημένο, εγκαταλειμμένο ή στα όρια της παραβατικότητας παιδί αντί να πάει σε κάποιο ίδρυμα με όλες τις συνέπειες», επεσήμανε ο υπουργός Δικαιοσύνης.

Στόχος των 2 υπουργείων είναι

α) βελτίωση και ποιοτική αναβάθμιση των υπηρεσιών για προστασία, θεραπεία, και κοινωνική ενσωμάτωση των ανηλίκων

β) εφαρμογή μοντέλων πρόληψης και αντιμετώπισης θυματοποίησης και εγκληματικότητας των ανηλίκων

γ) καταγραφή και προσδιορισμός και εντοπισμός αναγκών και προβλημάτων στις ευάλωτες ομάδες νέων

Έτσι

α) συστήνεται Εθνική Γραμμή Παιδικής Προστασίας για την ψυχολογική στήριξη των ανηλίκων που θα παρέχει συμβουλευτική, ψυχολογική, και κοινωνική στήριξη τόσο σε ανηλίκους όσο και σε γονείς. Επίσης η ίδια γραμμή θα ενημερώνει τους γονείς για θέματα ανατροφής και παιδικής προστασίας.

Η γραμμή θα υποδέχεται αιτήματα και αναφορές για κοινωνική φροντίδα και κοινωνική προστασία ανηλίκων που βρίσκονται σε κίνδυνο (λόγω κακοποίησης παραμέλησης εμπορίας εκμετάλλευσης κτλ κτλ ). Ακόμη θα κινητοποιεί εισαγγελείς και άλλους μηχανισμούς για άμεση παρέμβαση όταν ένας ανήλικος είναι σε κίνδυνο.

β) συστήνεται το δίκτυο ΟΡΕΣΤΗΣ που θα συνδέονται διαδικτυακά όλοι οι φορείς που εμπλέκονται με την προστασία ανηλίκων

γ) δημιουργείται μητρώο παιδικής προστασίας που θα καταχωρούνται στοιχεία ανήλικων εν κίνδυνο

δ) η Εθνική Συντονιστική Ομάδα Προστασίας Ανηλίκων, τα μέλη της οποία δεν θα παίρνουν αμοιβή, θα συντονίζει τα παραπάνω προγράμματα

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=77252&catid=9

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Βέβαια τώρα που το χαμόγελο του παιδιού πάει για κλείσιμο σκέφτονται τι θα τα κάνουν τα παιδιά που θα μείνουν πάλι στο δρόμο.

Βέβαια τώρα που το χαμόγελο του παιδιού πάει για κλείσιμο σκέφτονται τι θα τα κάνουν τα παιδιά που θα μείνουν πάλι στο δρόμο.

Ναι κλείνει, έχω ανοίξει post για να βοηθήσει όποια θέλει και μπορεί. ενα sms ή ένα τηλέφωνο κοστίζει λιγότερο από 3 ευρώ.

Δυστυχώς, 3-4 άτομα αχολήθηκαν με το συγκεκριμένο..... :|

Πάω αμέσω να το επαναφέρω να το δείτε, μπας και γίνει τίποτα..

Και για να μην είμαι off, ε, καλά. Ας υιοθετήσει όποιος θέλει, αρκεί να δώσει αγάπη σε παιδιά που τους λείπει και ένας θεός ξέρει πόσο τηνέχουν ανάγκη...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

[YOU TUBE]Xie-pCZH-yM&feature=share[/YOU TUBE]

στις 17 Μαΐου 1990 Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας

αφαιρέσε την ομοφιλοφιλία απο την λιστα των ψυχικόν ασθενειών

Διαφημίσεις

Δεν ενθουσιάστηκα, ούτε φωνάζω.

Το έβαλα με πιο μεγάλα γράμματα γιατί όλο το κείμενο αναφέρεται περισσότερο σε μονογονεϊκές και όχι τόσο πολύ σε gay.

Αυτο εδω νομίζω πως ισχύει εδω και πολύ καιρό, εξαλλου η Μιμη Ντενιση που ήταν ανυπαντρη γυναικα, πως υιοθετησε? Ή κανανε εξαιρεση επειδη ειναι διασημη? Εγω πιστευω πως κατι τετοιες δηλώσεις απο το κρατος γινονται για τον "τυπο". Ας φτιαξουνε πρωτα τα θεμελια και μετα ας κοιταξουν την κορυφη.:wink:

433965qzur0la2nd.gif

aria είπε κανείς ότι είναι ψυχικά άρρωστοι ? ( πραγματικά δεν θυμάμαι )

sorry αλλά δεν κατάλαβα το σκοπό του video σε συζήτηση αν συμφωνούμε με τις τεκνοθεσίες από gay ζευγάρια...sorry e ? το ξανθό μάλλον φταίει

rQGhp3.png

Κι εγω δεν το καταλαβα Νταλια. Τελος παντων για να ερθω στο θεμα μας, τους προβληματισμους μου τους εχω εκθεσει πολλες φορες και δεν θα ηθελα να επαναληφθω.

Θα πω ομως το εξης: Πιστευω οτι ακομη κι αν οι γκευ μπορουν να γινουν καλοι γοννεις η κοινωνια μας σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ετοιμη να δεχτει κατι τετοιο.

Κι αυτο ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα εχει αντικτυπο στα παιδια. Οποτε θα ειναι καλυτερα να ωριμασουν καπως οι κοινωνικες συνθηκες και μετα να επιχειρηθει κατι τετοιο.

Δυστυχως το ρατσισμο τον βιωνουμε σε πολυ πιο καθημερινα αν θελετε πραγματα.

Τον βιωνουμε σε σχεση με την οικονομικη μας κατασταση, με την εμφανιση μας, με την οικογενειακη μας κατασταση, με το επαγγελμα μας, τον βιωνουμε στους ευαισθητους τομεις της υγειας και της περιθαλψης ποσο μαλλον σε κατι τοσο προχω για μια κοινωνια που δεν εχει λυσει βασικα προβληματα και δεν εχει θεμελιωσει βασικους κανονες ηθικης.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Ναι αλλα οχι μονο εμεις!!!! Σε μια κοινωνια υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι των οποιων οι χαρακτηρες διαμορφωνονται απο τις καταβολες τους απο τα βιωματα τους απο, απο, απο ...

Δεν ειμαστε λοιπον ιδιοι, ουτε σκεπτομαστε με τον ιδιο τροπο, ουτε αντιλαμβανομαστε τα γεγονοτα με τον ιδιο τροπο,ουτε αντιδραμε με τον ιδιο τροπο, ουτε ποτε θα γινει αυτο.

ναι αλλά να μιλάμε για την κοινωνια σε τριτο προσωπο σαν να ειναι ένα ξενο πραγμα είναι σαν να αποποιουμαστε τις ευθυνες μας....

οι αλλαγες θα ξεκινησουν από εμάς από μεσα μας και μετά απο τους άλλους....

και αποθηλασε επιτελους!

ναι αλλά να μιλάμε για την κοινωνια σε τριτο προσωπο σαν να ειναι ένα ξενο πραγμα είναι σαν να αποποιουμαστε τις ευθυνες μας....

οι αλλαγες θα ξεκινησουν από εμάς από μεσα μας και μετά απο τους άλλους....

Κοιταξε κοινωνιολογος δεν ειμαι για να μπορεσω να σου αναπτυξω πως θα ωριμασουν οι εκαστοτε κοινωνικες συνθηκες. Αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι κανεις δεν μπορει να αλλαξει κανεναν. Παρε παραδειγμα το φορουμ, που ειναι μια απεικονιση της κοινωνιας.

Υπαρχουν ανθρωποι με συγκεκριμενες αποψεις, θεωριες, φιλοσοφιες, τροπους σκεψης και ζωης. Μπορεις εσυ ή εγω να τους αλλαξουμε ή θελουν οι ιδιοι να αλλαξουν;

δεν είπα ότι θα αλλαξω εγώ εσένα ή τον άλλον..μονοι μας εσωτερικα με πολυ΄δουλεια πρέπει να βγάλουμε τον ρατσισμο από μέσα μας...και μετά η κοινωνία θα κάνει μια χαρά τη δουλεια της...:)

και αποθηλασε επιτελους!

• 4 months later...

Καλημέρα σε όλες κορίτσια, δε ξέρω αυτό που θα παραθέσω αν είναι αλήθεια, είναι άρθρο εφημερίδας. Το παραθέτω για να δείξω πόσο βάσιμοι είναι οι προβληματισμοί κάποιων στο θέμα

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2043345/The-California-boy-11-undergoing-hormone-blocking-treatment.html

Απ'ότι βλέπω το θέμα έχει δημοσιοποιηθεί και στο CNN, άρα υποθέτω υφίσταται εγκυρότητας.

Eπιτρέπεται από τόσο μικρή ηλικία η αλλαγή φύλου;

Επιπλέον, το παιδί είναι βιολογικά δικό τους ή θετό;

iyuNp3.png4hNCp3.png

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...