Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

Εκ φύσεως, το ανθρώπινο γένος αναπαράγεται μέσα από τη συνεύρεση θηλυκού-αρσενικού. Και αυτό όχι εδώ και χρόνια αλλά από την αρχή του είδους.

 

Η αναπαραγωγή δεν προϋποθέτει επίσημο ζευγάρωμα, γάμο, οικογένεια. Αρκεί μια απλή σεξουαλική πράξη.

 

Τα υπόλοιπα τα φτιάξαμε εμείς (οι άνθρωποι) όταν αρχίσαμε να ζούμε σε κοινωνίες.

συμφωνούμε....τους γαμους κλπ τα εφτιαξε η κοινωνια... τη συνευρεση δυο διαφορετικων φυλων για τη γονιμοποιηση των ανθρωπων το δημιουργησε η φυση..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...απλο!! Γιατι κατακεραυνώνεται καποιος που το χαρακτηριζει ως 'φυσιολογικο ' δεν μπορω να καταλαβω....

 

Οι κανόνες υπάρχουν, και οι κανόνες αλλάζουν και αυτό είναι στο χέρι μας. Αν θέλουμε, βέβαια.
ναι αλλα να μην αλλαζουν κατά το δοκουν , επειδή ετσι μας αρεσει, αλλα να αλλαζουν κατά το τι είναι καλυτερο για τις κοινωνιες ;) ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

Σεργουλόπουλος!!... Ποιος μπορει να αρνηθεί ότι αυτος ο ανθωρπος δεν θα ηταν ενας καλος πατερας?? ποιος είναι αυτος που θεωρει ότι δεν είναι αξιος να είναι πατερας? Όταν ο ανθρωπος είναι αξιοπρεπης , μια χαρα αποδοχή θα εχει από τους γυρω τους....

Link to comment
Share on other sites

Σεργουλόπουλος!!... Ποιος μπορει να αρνηθεί ότι αυτος ο ανθωρπος δεν θα ηταν ενας καλος πατερας?? ποιος είναι αυτος που θεωρει ότι δεν είναι αξιος να είναι πατερας? Όταν ο ανθρωπος είναι αξιοπρεπης , μια χαρα αποδοχή θα εχει από τους γυρω τους....

 

Μπράβο, πολύ ωραίο παραδειγμα. Βρε παιδιά, Modern Family δεν βλέπετε (το αμερικάνικο, όχι το ελληνικό); Είναι πολύ ωραία δοσμένο εκεί και με σεβασμό, το πώς θα λειτουργούσε μια τετοια οικιγένεια.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε....τους γαμους κλπ τα εφτιαξε η κοινωνια... τη συνευρεση δυο διαφορετικων φυλων για τη γονιμοποιηση των ανθρωπων το δημιουργησε η φυση..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...απλο!! Γιατι κατακεραυνώνεται καποιος που το χαρακτηριζει ως 'φυσιολογικο ' δεν μπορω να καταλαβω....

 

ναι αλλα να μην αλλαζουν κατά το δοκουν , επειδή ετσι μας αρεσει, αλλα να αλλαζουν κατά το τι είναι καλυτερο για τις κοινωνιες ;) ...

 

Ποιος θα κρίνει τι είναι καλύτερο; Εγώ λοιπόν θεωρώ και την αλλαγή που συζητάμε καλύτερη για τις κοινωνίες. Και πριν από το 1982, είχαν σικαριστεί όλοι με τον πολιτικό γάμο, ενώ τώρα δεν υπάρχει θέμα. Μάλλον θα συμφωνησουμε ότι διαφωνούμε, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε....τους γαμους κλπ τα εφτιαξε η κοινωνια... τη συνευρεση δυο διαφορετικων φυλων για τη γονιμοποιηση των ανθρωπων το δημιουργησε η φυση..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...απλο!! Γιατι κατακεραυνώνεται καποιος που το χαρακτηριζει ως 'φυσιολογικο ' δεν μπορω να καταλαβω....

Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι ο "φυσιολογικός" τρόπος για να γεννηθεί ένα παιδί είναι η συνεύρεση δύο διαφορετικών φύλων. Απλά κάποιοι από εμάς διαφωνούν με την ιδέα ότι οι άλλοι τρόποι (εξωσωματική, παρένθετη μητρότητα κλπ) είναι αφύσικοι και εξ ορισμού απορριπτέοι.

 

Επίσης άλλο το τι χρειάζεται για να γίνει γονιμοποίηση και άλλο το πώς θα μεγαλώσει το γονιμοποιημένο ωάριο όταν με το καλό γίνει έμβρυο και μετά μωρό. Η φύση προνόησε να χρειάζεται ένα άρεν και ένα θήλυ για να γίνει γονιμοποίηση, δεν έθεσε όμως κανένα όρο ως προς το μεγάλωμα του παιδιού. Ή μάλλον έθεσε μόνο έναν, την παρουσία της μητέρας κατά τους πρώτους μήνες για τον θηλασμό. Από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να επιβιώσει τρώγοντας τροφές άλλες πλην του μητρικού γάλατος, δεν υπάρχει (από τη φύση) περιορισμός ως προς το πώς και ποιος θα αναθρέψει το παιδί.

 

Όταν συζητάμε θέματα ανατροφής καλό είναι να μην μπερδεύουμε τη φύση με την κοινωνία. Γιατί η φύση λέει το ίδιο παντού στον κόσμο, αλλά η κάθε κοινωνία λέει τα δικά της. Πατριαρχικές οικογένειες, μητριαρχικές οικογένειες, πολυγαμικές οικογένειες, μονογονεϊκές οικογένειες, θετές και ανάδοχες οικογένειες - όλες αυτές είναι μορφές που λειτουργούν ή έχουν λειτουργήσει επιτυχώς στο παρελθόν και σε διάφορες κοινωνίες. Το αν τις αποδεχόμαστε ή όχι έχει να κάνει με τις κοινωνικές μας ευαισθησίες, όχι με το τι είναι φυσιολογικό ή αφύσικο.

 

Μπράβο, πολύ ωραίο παραδειγμα. Βρε παιδιά, Modern Family δεν βλέπετε (το αμερικάνικο, όχι το ελληνικό); Είναι πολύ ωραία δοσμένο εκεί και με σεβασμό, το πώς θα λειτουργούσε μια τετοια οικιγένεια.

Εγώ έχω τέτοιες οικογένειες στον περίγυρό μου, δεν χρειάζεται να το δω στην τηλεόραση. Μέχρι στιγμής μια χαρά μεγαλώνουν τα παιδάκια. Αν κάτι αλλάξει μελλοντικά θα σας πω ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος θα κρίνει τι είναι καλύτερο; Εγώ λοιπόν θεωρώ και την αλλαγή που συζητάμε καλύτερη για τις κοινωνίες. Και πριν από το 1982, είχαν σικαριστεί όλοι με τον πολιτικό γάμο, ενώ τώρα δεν υπάρχει θέμα. Μάλλον θα συμφωνησουμε ότι διαφωνούμε, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι;

 

και εγω peony....αυτό γραφω εξαρχής. Από τη στιγμη που υπαρχει ένα φαινομενο , το σωστο δεν είναι το κουκούλωμα ουτε η κατακραυγή..το σωστο είναι να ενσωματωθεί στο κοινωνικο συνολο με αγαπη και σεβασμο.

Την ιδια αγαπη και τον ιδιο σεβασμο απαιτείται να τον δειξουν και οι δυο πλευρες ....;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι ο "φυσιολογικός" τρόπος για να γεννηθεί ένα παιδί είναι η συνεύρεση δύο διαφορετικών φύλων. Απλά κάποιοι από εμάς διαφωνούν με την ιδέα ότι οι άλλοι τρόποι (εξωσωματική, παρένθετη μητρότητα κλπ) είναι αφύσικοι και εξ ορισμού απορριπτέοι.

 

Επίσης άλλο το τι χρειάζεται για να γίνει γονιμοποίηση και άλλο το πώς θα μεγαλώσει το γονιμοποιημένο ωάριο όταν με το καλό γίνει έμβρυο και μετά μωρό. Η φύση προνόησε να χρειάζεται ένα άρεν και ένα θήλυ για να γίνει γονιμοποίηση, δεν έθεσε όμως κανένα όρο ως προς το μεγάλωμα του παιδιού. Ή μάλλον έθεσε μόνο έναν, την παρουσία της μητέρας κατά τους πρώτους μήνες για τον θηλασμό. Από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να επιβιώσει τρώγοντας τροφές άλλες πλην του μητρικού γάλατος, δεν υπάρχει (από τη φύση) περιορισμός ως προς το πώς και ποιος θα αναθρέψει το παιδί.

 

Όταν συζητάμε θέματα ανατροφής καλό είναι να μην μπερδεύουμε τη φύση με την κοινωνία. Γιατί η φύση λέει το ίδιο παντού στον κόσμο, αλλά η κάθε κοινωνία λέει τα δικά της. Πατριαρχικές οικογένειες, μητριαρχικές οικογένειες, πολυγαμικές οικογένειες, μονογονεϊκές οικογένειες, θετές και ανάδοχες οικογένειες - όλες αυτές είναι μορφές που λειτουργούν ή έχουν λειτουργήσει επιτυχώς στο παρελθόν και σε διάφορες κοινωνίες. Το αν τις αποδεχόμαστε ή όχι έχει να κάνει με τις κοινωνικές μας ευαισθησίες, όχι με το τι είναι φυσιολογικό ή αφύσικο.

 

πολύ ωραια όλα αυτά...δηλαδή το να λειπει η μανα τον πρωτο καιρο και να εχει μονο πατερες ενα παιδι δεν είναι φυσιολογικο, σωστα?? Επισης φυσιολογικο είναι ότι οσο εχει γαλα η μανα θα πρεπει να είναι εκει και να θηλαζει...και αυτό ανατροφη είναι ;)

σου ξαναλεω ότι συμφωνω με όλα οσα εγραψες και γραφεις....αλλα διαφωνω στο να προσπαθει να πεισει καποιος ότι φυσιολογικο δεν είναι αυτό που ξερει η ανθρωποτητα τοσα χρονια αλλα αυτό που παει να του 'σερβιρουν ' τωρα.

Το φυσιολογικο δεν εχει να κανει με τις κοινωνικες επιταγες για εμενα....Εξελίσσονται όλα αναλογα τις ΑΝΑΓΚΕΣ των ανθρωπων που δημιουργουν την κοινωνια. Και αυτή τη στιγμη εχει δημιουργηθεί μια νεα αναγκη για μια νεα μορφη οικογενειας

Link to comment
Share on other sites

και εγω peony....αυτό γραφω εξαρχής. Από τη στιγμη που υπαρχει ένα φαινομενο , το σωστο δεν είναι το κουκούλωμα ουτε η κατακραυγή..το σωστο είναι να ενσωματωθεί στο κοινωνικο συνολο με αγαπη και σεβασμο.

Την ιδια αγαπη και τον ιδιο σεβασμο απαιτείται να τον δειξουν και οι δυο πλευρες ....;)

 

Α οκ! Μπερδεύτηκα λίγο πριν, σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι ο "φυσιολογικός" τρόπος για να γεννηθεί ένα παιδί είναι η συνεύρεση δύο διαφορετικών φύλων. Απλά κάποιοι από εμάς διαφωνούν με την ιδέα ότι οι άλλοι τρόποι (εξωσωματική, παρένθετη μητρότητα κλπ) είναι αφύσικοι και εξ ορισμού απορριπτέοι.

 

Επίσης άλλο το τι χρειάζεται για να γίνει γονιμοποίηση και άλλο το πώς θα μεγαλώσει το γονιμοποιημένο ωάριο όταν με το καλό γίνει έμβρυο και μετά μωρό. Η φύση προνόησε να χρειάζεται ένα άρεν και ένα θήλυ για να γίνει γονιμοποίηση, δεν έθεσε όμως κανένα όρο ως προς το μεγάλωμα του παιδιού. Ή μάλλον έθεσε μόνο έναν, την παρουσία της μητέρας κατά τους πρώτους μήνες για τον θηλασμό. Από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να επιβιώσει τρώγοντας τροφές άλλες πλην του μητρικού γάλατος, δεν υπάρχει (από τη φύση) περιορισμός ως προς το πώς και ποιος θα αναθρέψει το παιδί.

 

Όταν συζητάμε θέματα ανατροφής καλό είναι να μην μπερδεύουμε τη φύση με την κοινωνία. Γιατί η φύση λέει το ίδιο παντού στον κόσμο, αλλά η κάθε κοινωνία λέει τα δικά της. Πατριαρχικές οικογένειες, μητριαρχικές οικογένειες, πολυγαμικές οικογένειες, μονογονεϊκές οικογένειες, θετές και ανάδοχες οικογένειες - όλες αυτές είναι μορφές που λειτουργούν ή έχουν λειτουργήσει επιτυχώς στο παρελθόν και σε διάφορες κοινωνίες. Το αν τις αποδεχόμαστε ή όχι έχει να κάνει με τις κοινωνικές μας ευαισθησίες, όχι με το τι είναι φυσιολογικό ή αφύσικο.

 

 

Εγώ έχω τέτοιες οικογένειες στον περίγυρό μου, δεν χρειάζεται να το δω στην τηλεόραση. Μέχρι στιγμής μια χαρά μεγαλώνουν τα παιδάκια. Αν κάτι αλλάξει μελλοντικά θα σας πω ;)

 

Διαφωνω καθετα, με τα οσα λες. Καταρχας, κανεις δεν απορριπτει τις εξωσωματικες κλπ. Ειναι ενα θαυμα της επιστημης. Οπως ολα ομως, εχει ΟΡΘΗ και ΜΗ ΟΡΘΗ χρηση. Εκει που διαφωνουμε λοιπον, ειναι οτι πχ οπως λες εσυ, τη μητερα τη χρειαζεται μονο για να κυοφορησει, αντε και να θηλασει, οποτε μετα, αντε, ας το υιοθετησουν δυο αντρες. Το μωρακι εχει δεθει με μια μαμα, εχει παρει τη μυρωδια της. Τι να πρωτοσχολιασω λοιπον...

 

Οσο για το αν εχει λειτουργησει στο παρελθον, να δωσω ενα απλο παραδειγμα: τον ΜΕΣΑΙΩΝΑ....με το που ηρθε η γεννηση της πυρηνικης οικογενειας, αρχισε ο λεγομενος "εκπολιτισμος" της κοινωνιας (δες σημερα και αρθρο στο in.gr...) δες ιστορια της τεχνης, ποσοι καλλιτεχνες εχουν κανει τη συνδεση της πυρηνικης οικογενειας, με την αποστροφη στη βια....αν θελετε εχω παραδειγματα απειρα.

Link to comment
Share on other sites

σου ξαναλεω ότι συμφωνω με όλα οσα εγραψες και γραφεις....αλλα διαφωνω στο να προσπαθει να πεισει καποιος ότι φυσιολογικο δεν είναι αυτό που ξερει η ανθρωποτητα τοσα χρονια αλλα αυτό που παει να του 'σερβιρουν ' τωρα.

Η ανθρωπότητα γενικώς δεν ήξερε το ίδιο πράγμα από την αρχή. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν φυλές που ζουν διαφορετικά από εμάς. Και ακόμα και στις δυτικές (πολιτισμένες) κοινωνίες λειτουργούν πολλά διαφορετικά μοντέλα οικογένειας, μονογονεϊκά, πολυγονεϊκά κλπ μερικά από τα οποία θεωρούνταν αφύσικα στη δική μας (ελληνική) κοινωνία μέχρι πρόσφατα. Ποιος μας λέει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει το μοντέλο με τους δύο γονείς ίδιου φύλου;

 

Το μωρακι εχει δεθει με μια μαμα, εχει παρει τη μυρωδια της. Τι να πρωτοσχολιασω λοιπον...

Υποθέτω ότι δύο άντρες που υιοθετούν ένα μωρό δεν το παίρνουν με τη βία από μια μαμά που το θέλει, σωστά;

 

Παρομοίως και ένα οποιοδήποτε ζευγάρι που υιοθετεί ένα μωρό.

 

Οσο για το αν εχει λειτουργησει στο παρελθον, να δωσω ενα απλο παραδειγμα: τον ΜΕΣΑΙΩΝΑ....με το που ηρθε η γεννηση της πυρηνικης οικογενειας, αρχισε ο λεγομενος "εκπολιτισμος" της κοινωνιας (δες σημερα και αρθρο στο in.gr...)

Για βάλτο αυτό το άρθρο για τον μεσαίωνα και την πυρηνική οικογένεια, γιατί εγώ ήξερα ότι η πυρηνική οικογένεια είναι "εφεύρεση" του 20ου αιώνα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποθέτω ότι δύο άντρες που υιοθετούν ένα μωρό δεν το παίρνουν με τη βία από μια μαμά που το θέλει, σωστά;

 

Παρομοίως και ένα οποιοδήποτε ζευγάρι που υιοθετεί ένα μωρό.

 

Για βάλτο αυτό το άρθρο για τον μεσσαίωνα και την πυρηνική οικογένεια, γιατί εγώ ήξερα ότι η πυρηνική οικογένεια είναι "εφεύρεση" του 20ου αιώνα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Του στερουν ομως το να εχει πατερα, και ειναι υπεροχο, να εχεις πατερα. Μια οικογενεια που υιοθετει, του προσφερει και τα δυο.

 

Ο ορος πυρηνικη οικογενεια, ειναι του 20ου αιωνα. Ομως απο τα τελη του Μεσαιωνα, ειχαν σχηματιστει τετοιου τυπου οικογενειες, οπως αποτυπωνεται σε ιστορικα βιβλια, αλλα και στην Τεχνη. Τον 20ο αιωνα απλα του εδωσαν ονομα, νομιζω το 1947 αλλα δεν ειμαι σιγουρη οπως εδωσαν πχ στα στελλαρ στην αστρονομια πριν λιγες δεκαετιες, αλλα φυσικα υπηρχαν και απο πριν....

Ευχαριστως να σου πω πληροφοριες αν σε ενδιαφερει, να τα φερω ομως μια μερα απο το σπιτι γιατι δεν κουβαλαω τα βιβλια του Πανεπιστημιου στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Του στερουν ομως το να εχει πατερα, και ειναι υπεροχο, να εχεις πατερα. Μια οικογενεια που υιοθετει, του προσφερει και τα δυο.

Άρα και οι μονογονεϊκές οικογένειες είναι αφύσικες κατά τη γνώμη σου; Τι προτείνεις να κάνουμε με τις μητέρες που φέρνουν στον κόσμο παιδιά χωρίς πατέρα;

 

Ευχαριστως να σου πω πληροφοριες αν σε ενδιαφερει, να τα φερω ομως μια μερα απο το σπιτι γιατι δεν κουβαλαω τα βιβλια του Πανεπιστημιου στη δουλεια.

Για ποιο πανεπιστήμιο μιλάμε αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Η ανθρωπότητα γενικώς δεν ήξερε το ίδιο πράγμα από την αρχή. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν φυλές που ζουν διαφορετικά από εμάς. Και ακόμα και στις δυτικές (πολιτισμένες) κοινωνίες λειτουργούν πολλά διαφορετικά μοντέλα οικογένειας, μονογονεϊκά, πολυγονεϊκά κλπ μερικά από τα οποία θεωρούνταν αφύσικα στη δική μας (ελληνική) κοινωνία μέχρι πρόσφατα. Ποιος μας λέει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει το μοντέλο με τους δύο γονείς ίδιου φύλου;

 

.

οσον αφορα το 'φυσιολογικο ' που είναι το απαιτητο για τη γονιμοποιηση , ξερει ακριβως το ιδιο πραγμα από την αρχη.

Τα υπολοιπα που εγραψες είναι κοινωνικα θεματα που εχω ηδη εκφρασει την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

...

Δευτερον , οταν το παιδι αρχιζει να κοινωνικοποιειται (σχολειο,γειτονια κλπ) , βιωνει απιστευτο ρατσισμο απο τον κοινωνικο περιγυρο και ιδιαιτερα στις κλειστες κοινωνιες.

Αυτο ειναι εξαιρετικα αδικο για το παιδι....

Σε οσους παιδοψυχολογους και να εχουν παει οι γονεις , ακομα κι αν το παιδι εχει δεχτει την κατασταση , η κατακραυγη του κοσμου ειναι αφορητη!Αμαρτιες γονεων.....

 

....

 

Οι αμαρτίες πού αναφέρονται;

Προφανώς στους γονείς εκείνους που διδάσκουν στα παιδιά τους τον ρατσισμό, ε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Άρα και οι μονογονεϊκές οικογένειες είναι αφύσικες κατά τη γνώμη σου; Τι προτείνεις να κάνουμε με τις μητέρες που φέρνουν στον κόσμο παιδιά χωρίς πατέρα;

 

 

Για ποιο πανεπιστήμιο μιλάμε αν επιτρέπεται;

 

a) Οχι αφυσικες, ομως δεν ξερω καποιον που να ηθελε με το ζορι να ειναι μονογονεικη. Κατι εγινε, χωρισμος, ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη κλπ. Γι αυτο τις ταξινομουμε, στις "ευπαθεις ομαδες πληθυσμου" και τις στηριζουμε οσο μπορουμε.

 

B) Paris I Pantheon-Sorbonne

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω peony....αυτό γραφω εξαρχής. Από τη στιγμη που υπαρχει ένα φαινομενο , το σωστο δεν είναι το κουκούλωμα ουτε η κατακραυγή..το σωστο είναι να ενσωματωθεί στο κοινωνικο συνολο με αγαπη και σεβασμο.

Την ιδια αγαπη και τον ιδιο σεβασμο απαιτείται να τον δειξουν και οι δυο πλευρες ....;)

 

 

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

a) Οχι αφυσικες, ομως δεν ξερω καποιον που να ηθελε με το ζορι να ειναι μονογονεικη. Κατι εγινε, χωρισμος, ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη κλπ. Γι αυτο τις ταξινομουμε, στις "ευπαθεις ομαδες πληθυσμου" και τις στηριζουμε οσο μπορουμε.

Ωραία, βάλε και τις οικογένειες με δύο γονείς του ίδιου φύλου στις ευπαθείς. Πού είναι το πρόβλημα;

 

Τις κοπέλες που έχουν επιλέξει να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί χωρίς πατέρα, τι τις κάνουμε; Τις λιθοβολούμε; Τις παραγκωνίζουμε; Τις δαχτυλοδείχνουμε; Κάνουμε τσκ τσκ τσκ πίσω από τις πλάτες τους;

 

B) Paris I Pantheon-Sorbonne

Εννούσα σε ποια σχολή. Τι αντικείμενο έχουν οι σπουδές που μιλάνε για τα μύρια κακά της πυρηνικής οικογένειας?

Link to comment
Share on other sites

...Το φυσιολογικο δεν εχει να κανει με τις κοινωνικες επιταγες για εμενα....Εξελίσσονται όλα αναλογα τις ΑΝΑΓΚΕΣ των ανθρωπων που δημιουργουν την κοινωνια. Και αυτή τη στιγμη εχει δημιουργηθεί μια νεα αναγκη για μια νεα μορφη οικογενειας

 

Ακριβώς αυτό! Υπάρχει το "φυσικό", που υπακούει στους νόμους της φύσης. Και το "φυσιολογικό", που διαμορφώνεται βάσει των κανόνων και απόψεων της κοινωνίας...

Όπως λέει η Λαιδα, "αυτή τη στιγμη εχει δημιουργηθεί μια νεα αναγκη για μια νεα μορφη οικογενειας" γιατί...

α) Πολιτιστικώς, έχουμε προοδεύσει και μπορούμε να δείξουμε μεγαλύτερη ανοχή στο διαφορετικό,

β) Νομικώς, έχουμε αντιληφθεί ότι πρόκειται για κλασική περίπτωση ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

γ) Πρακτικώς, οι συνάνθρωποί μας που είναι διαφορετικοί από εμάς έχουν κουραστεί / εξοργισθεί με τον χρόνιο στρουμφοκαμηλισμό μας και πλέον έχουν ξεθαρρέψει, οπότε δεν μας κάνουν πια τη χάρη να προσποιούνται ότι δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

ελιζα, η aimee τα λεει πολύ πιο ωραια από εμενα! :) , συμφωνω με οσα γραφει.

Δεν μπορεις να προωθησεις καλη μου την ομοφυλοφιλια....υπαρχει μεσα σου αν εισαι ομοφυλόφιλος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βάλε και τις οικογένειες με δύο γονείς του ίδιου φύλου στις ευπαθείς. Πού είναι το πρόβλημα;

 

Τις κοπέλες που έχουν επιλέξει να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί χωρίς πατέρα, τι τις κάνουμε; Τις λιθοβολούμε; Τις παραγκωνίζουμε; Τις δαχτυλοδείχνουμε; Κάνουμε τσκ τσκ τσκ πίσω από τις πλάτες τους;

 

 

Εννούσα σε ποια σχολή. Τι αντικείμενο έχουν οι σπουδές που μιλάνε για τα μύρια κακά της πυρηνικής οικογένειας?

 

α) φιλη μου, η δουλεια μου ειναι να στηριζω ευπαθεις ομαδες. Πρωτον, οχι μονο δεν τις παραγκωνιζουμε τις μαμαδες που λες, τις στηριζουμε οπως ειπα παραπανω. Χρηματικα, ψυχολογικα κλπ. Για το αλλο, τι να σου πω, δεν εχουμε ακομα, ενταξει τις οικογενειες ιδιου φυλου, θα το πω στον Υπουργο.

 

β) Για τα μυρια ΚΑΛΑ, θελεις να πεις. Διαβασε αυτα που λεω παραπανω. Με τον ερχομο της πυρηνικης οικογενειας μαμα-μπαμπας-παιδια, μειωθηκε η βια στην κοινωνια. Στον μεσαιωνα, δεν υπηρχε αυτο το μοντελο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ελιζα, η aimee τα λεει πολύ πιο ωραια από εμενα! :) , συμφωνω με οσα γραφει.

Δεν μπορεις να προωθησεις καλη μου την ομοφυλοφιλια....υπαρχει μεσα σου αν εισαι ομοφυλόφιλος ;)

 

Μα δεν εχουμε προβλημα με την ομοφυλοφιλια...με το να ζητησουν απο καποιον τριτο να τους δωσει το παιδι του εχουμε. Απλα και κατανοητα. Αυτο λεμε να μην προωθουμε, οχι την ομοφυλοφιλια γενικα, δεν εχω διαβασει καποιον απο εμας να λεει κατι τετοιο. Το τι κανει στο κρεβατι του ο αλλος δεν με αφορα. Με αφορα ομως, να ζητουν να αλλαξει το μοντελο της οικογενειας.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχουμε προβλημα με την ομοφυλοφιλια...με το να ζητησουν απο καποιον τριτο να τους δωσει το παιδι του εχουμε.

Άρα είσαι κατά και της παρένθετης μητρότητας; Αν δεν ζητήσουν από κάποιον το μωρό αλλά το κάνουν μόνες τους (π.χ. μία γυναίκα ομοφυλόφιλη με εξωσωματική ή με κάποιον άλλο τρόπο) είμαστε εντάξει;

 

β) Για τα μυρια ΚΑΛΑ, θελεις να πεις. Διαβασε αυτα που λεω παραπανω. Με τον ερχομο της πυρηνικης οικογενειας μαμα-μπαμπας-παιδια, μειωθηκε η βια στην κοινωνια. Στον μεσαιωνα, δεν υπηρχε αυτο το μοντελο ακομα.

Καλά, κακά, δεν θα διαφωνήσουμε γι' αυτό. Εγώ για το αντικείμενο σπουδών ρώτησα.

 

Το τι κανει στο κρεβατι του ο αλλος δεν με αφορα. Με αφορα ομως, να ζητουν να αλλαξει το μοντελο της οικογενειας.

Γιατί; Τι ανεπιθύμητες επιπτώσεις υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχουμε προβλημα με την ομοφυλοφιλια...με το να ζητησουν απο καποιον τριτο να τους δωσει το παιδι του εχουμε. Απλα και κατανοητα. Αυτο λεμε να μην προωθουμε, οχι την ομοφυλοφιλια γενικα, δεν εχω διαβασει καποιον απο εμας να λεει κατι τετοιο. Το τι κανει στο κρεβατι του ο αλλος δεν με αφορα. Με αφορα ομως, να ζητουν να αλλαξει το μοντελο της οικογενειας.

 

Ξέρεις κάτι Ελισα24;

Η έννοια "το μοντέλο της οικογένειας" είναι ιδανική.

Και ναι, θεωρώ και εγώ ότι το ιδανικό είναι το εγγύτερο του φυσικού. Θα ήθελα να έχουν όλα τα παιδιά μία μαμά και έναν μπαμπά που να συμβιώνουν αγαπημένοι.

 

Νιώθω ευτυχισμένη και ευλογημένη που -μέχρι στιγμής- βιώνουμε τα παιδιά μου, ο άνδρας μου κι εγώ αυτήν την ιδανική κατάσταση.

Όλα όμως μπορούν να αλλάξουν οποτεδήποτε: βουλαί Θεού ή επιθυμίες του άντρα μου ή δικές μου.

 

Οπότε για ποιο μοντέλο οικογένειας μιλάμε; Ποιο πρότυπο πατέρα; Εδώ κοινωνιολόγοι και ψυχολόγοι μιλάνε ευθέως για "μπαμπά του Σαββατοκύριακου"...

Το μοντέλο οικογένειας έχει ήδη αλλάξει. Οι ιδανικές καταστάσεις δεν ξέρω σε ποιο είδος της φύσης ταιριάζουν, πάντως όχι στο ανθρώπινο... Οι άνθρωποι είμαστε τόσο διαφορετικοί μεταξύ μας, που δεν μπορούμε να μπούμε ΟΛΟΙ στο ΙΔΙΟ καλούπι. Δεν χωράμε όλοι στο ίδιο μοντέλο οικογένειας. Γι΄αυτό θεωρώ φασιστικό να προσπαθούμε να επιβάλλουμε το ίδιο μοντέλο σε όλους...

 

Αναγνωρίζω λοιπόν την ιδεαλιστική σου διάθεση. Αλλά την θεωρώ μη ρεαλιστική.

Και φοβάμαι ότι όσοι αντιτίθενται στο υπό συζήτηση θέμα (δεν αναφέρομαι στο φόρουμ αλλά στην κοινωνία γενικότερα) δεν το κάνουν από ιδεαλισμό αλλά από μισανθρωπισμό και ρατσισμό...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχουμε προβλημα με την ομοφυλοφιλια...με το να ζητησουν απο καποιον τριτο να τους δωσει το παιδι του εχουμε. Απλα και κατανοητα. Αυτο λεμε να μην προωθουμε, οχι την ομοφυλοφιλια γενικα, δεν εχω διαβασει καποιον απο εμας να λεει κατι τετοιο. Το τι κανει στο κρεβατι του ο αλλος δεν με αφορα. Με αφορα ομως, να ζητουν να αλλαξει το μοντελο της οικογενειας.

 

Πραγματικα δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτο που γραφεις...Ακριβως οτι πιστευω στο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...