Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται μπρούμητα


Recommended Posts

Στον μικρό μου, σχεδόν 9 μηνών, αρέσει απ'ότι φαίνεται να κοιμάται μπρούμητα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανείς;;;Καμια ιδεά;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα σου γραψω αυτο που μου ειχε πει η παιδιατρος μου οταν ειχα την ιδια ανησυχια....οταν το μωρο αρχιζει και γυρναει πλευρο μονο του δεν εχει προβλημα....τον εβαζα στο πλαι στην σφηνα του και τον εβρισκα ανασκελα μπρουμυτα στην κατω πλευρα της κουνιας...και ηταν 5 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την ώρα που έμαθε να γυρίζει μπρούμητα (απο 6 μηνών) θέλει να κοιμάται ΜΟΝΟ ετσι. Το άσχημο ήταν πως για 2 εβδομάδες περίπου δεν μπορούσε να ξαναγυρίσει ανάσκελα και έβαζε τα κλάματα. Τώρα που μπορεί και γυρίζει μια απο δω μία απο κει, πάλι μπρούμητα αποκοιμιέται. Και όλη νυχτα που κοιμάται σερί 11 ώρες, είναι μπρούμητα μόνιμα. Δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα... απλά βολεύονται έτσι.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμενα οσο απιστευτο κ να ακουγεται ο μικρος γυριζε απο ημερων μπρουμυτα,του αρεσει μονο ετσι να κοιμαται,δεν μπορουσα να κανω κατι διαφορετικο,οταν ηταν 2-3μηνων μου ελεγε ο γιατρος να μην τον βαζω μπρουμυτα κ του εξηγουσα οτι δεν το κανω εγω αλλα μονος του.Τωρα ειναι 14μηνων με το που τον βαλω στο κρεββατι γυριζει κατευθειαν μπρουμυτα.Η κορη μου γυρισε μπρουμυτα οταν ηταν 7μηνων κ ο μικρος απο ημερων καταφερνε κ γυρναγε,κ μονο ετσι του αρεσει να κοιμαται,παντως εσενα ειναι 9μηνων δεν νομιζω να εχεις φοβο γιατι ειναι μεγαλο το μωρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μικρό μου, σχεδόν 9 μηνών, αρέσει απ'ότι φαίνεται να κοιμάται μπρούμητα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Ο Βασιλης απο τοτε που μπορεσε να γυρισει μπρουμητα ηταν :D. Δεν τον γυρισα ποτε και μπορω να πω οτι μια φορα που εκανε και εμετο στον υπνο του το βρηκα σωτηριο το οτι ηταν μπρουμητα.

Γιατι σε ανησυχει? Απο την στιγμη που μπορει να γυρισει μονο του.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!κι εγω εχω να πω οτι το μωρακι μου που ειναι 6,5 μηνων εδω και τρεις βδομαδες γυριζει μονος του μπρουμητα στον υπνο του και κοιμαται ετσι!για να το κανει αρα του αρεσει και τον βολευει!το κεφαλακι ειναι στο πλαι ουτως ή αλλως οποτε θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχει κινδυνος για το παιδι!!! :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μεχρι πριν λιγα χρονια οι γιατροι συνεστηναν τα μωρα να κοιμουνται μπρουμυτα και συνηθως οι μανουλες βαζανε ολες τα μωρακια μπρουμυτα για να αποκοιμηθουν.Μετα το αλλαξαν και τωρα λενε το παιδι να το βαζουμε ανασκελα να κοιμαται( μιλαω για νεογεννητα).

 

Για ποιο λογο το αλλαξαν?Υπηρχε καποιος φοβος για τα παιδακια αν κοιμοντουσαν μπρουμυτα και αλλαξαν φιλοσοφια οι παιδιατροι?

 

(Αν κανω λαθος και δεν ισχυε ποτε αυτο που λεω διορθωστε με.)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μεχρι πριν λιγα χρονια οι γιατροι συνεστηναν τα μωρα να κοιμουνται μπρουμυτα και συνηθως οι μανουλες βαζανε ολες τα μωρακια μπρουμυτα για να αποκοιμηθουν.Μετα το αλλαξαν και τωρα λενε το παιδι να το βαζουμε ανασκελα να κοιμαται( μιλαω για νεογεννητα).

 

Για ποιο λογο το αλλαξαν?Υπηρχε καποιος φοβος για τα παιδακια αν κοιμοντουσαν μπρουμυτα και αλλαξαν φιλοσοφια οι παιδιατροι?

 

(Αν κανω λαθος και δεν ισχυε ποτε αυτο που λεω διορθωστε με.)

 

Αν δεν κανω λαθος, εχει συνδεθει με τον αιφνιδιο θανατο, γι'αυτο και πλεον προτεινουν να κοιμουνται ανασκελα.

 

Εφ'οσον το παιδι γυρναει μονο του απο μπρουμυτα ανασκελα δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μεχρι πριν λιγα χρονια οι γιατροι συνεστηναν τα μωρα να κοιμουνται μπρουμυτα και συνηθως οι μανουλες βαζανε ολες τα μωρακια μπρουμυτα για να αποκοιμηθουν.Μετα το αλλαξαν και τωρα λενε το παιδι να το βαζουμε ανασκελα να κοιμαται( μιλαω για νεογεννητα).

 

Για ποιο λογο το αλλαξαν?Υπηρχε καποιος φοβος για τα παιδακια αν κοιμοντουσαν μπρουμυτα και αλλαξαν φιλοσοφια οι παιδιατροι?

 

(Αν κανω λαθος και δεν ισχυε ποτε αυτο που λεω διορθωστε με.)

Υπήρχε νομίζω κίνδυνος για σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Κάποιο διάστημα έλεγαν να τα βάζουμε και στο πλάι.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου από 4 μηνών κοιμάται μρούμυτα. Την έβαζα ανάσκελα και την έβρισκα μπρούμτα. 4,5 μηνων γυρνούσε και από μπρούμυτα ανάσκελα κι έτσι πεάψα να ανησυχώ. Τώρα πια που είναι σχεδόν 6 μηνών μόνο μπρούμυτα κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροί είχαν πράγματι συνδέσει το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου με τον ύπνο μπρούμυτα. Νομίζω ότι αυτό υπάρχει περίπτωση να συμβεί μέχρι 6 μηνών. Πάντως και η δική μου που είναι 7 μηνών γυρίζει μόνη της και κοιμάται μπρούμυτα, όποτε είμαι ξύπνια της αλλάζω θέση αλλά τη νύχτα δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου μωρο κοιμαται συνεχεια μπρουμιτα.....Δε νομιζω πως υπαρχει καποιο προβλημα....Οπως και να τον γυρισω εκεινος παλι γυρναει μπρουμιτα...

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Στον μικρό μου, σχεδόν 9 μηνών, αρέσει απ'ότι φαίνεται να κοιμάται μπρούμητα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

 

Πλεον οχι. Συνιστουν προσοχη και ανασκελα λογω του Συνδρομο Αιφνιδιου Θανατου αλλα αυτο κορυφωνει στον 4ο μηνα και τελειωνει μετα τον χρονο. Αν το παιδι μονο του γυρναει μπρος πισω ξεχνα το. Μονο του πλεον αποφασιζει πως θα κοιμηθει. Η δικια μου προτιμουσε μπρουμυτα απο 6 μηνων. Και να την γυρναγες ξαναγυρναγε μπρουμυτα μονη της. Απο τοτε την αφησα και το κανονιζει μονη της. Ακομα και τωρα περισσοτερο μπρουμυτα/πλαι κοιματε παρα ανασκελα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

 

(Αν κανω λαθος και δεν ισχυε ποτε αυτο που λεω διορθωστε με.)

 

Ισχυε γιατι ηρεμουσαν τα κοιλιακα των μωρων. Το μπρουμυτο απο την φυση του βοηθαει τα μωρα να ησυχασουν απο κοιλιτσα. Μετα ανακαλυψαν οτι επισης βοηθαει στο SIDS το οποιο ΠΑΛΙ προσφατα ανακαλυψαν οτι ισως ΔΕΝ φταιει πλεον η σταση αλλα τα στρωματα και οι αναθυμιασεις απο αυτα οταν ειναι μπρομυτα το μωρο.........κ.ο.κ. Θα βγουν μαργαριταρια ακομα μπολικα.....ακομα και οι ιδιοι οι επιστημονες ψαχνονται. Νομιζεις οτι ξερουν?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

OK. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!Έχω φυσικά ακούσει για τον αιφνίδιο, γι'αυτό και αναρωτιόμουν..

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η Μαρια απο οταν καταφερε να γυρισει μπρουμητα (δηλαδη απο 4 μηνων) δεν την ξαναβρηκα να κοιμαται ποτε ανασκελα.. Τι σφηνα δοκιμασα, τι να την εγκλωβισω με πετσετες.. Το πρωι την εβρισκα να κοιμαται μπρουμητα πανω τους..

Τωρα που ειναι 17 μηνων (και πιο συγκεκριμενα εδω και 5 μηνες περιπου) κοιμαται μπρουμητα με τουρλωτο το ποπουδακι της :oops::oops: Πως βολευεται ετσι δεν ξερω αλλα αφου της αρεσει εκεινης, εμενα μου περισσευει!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η Μαρια απο οταν καταφερε να γυρισει μπρουμητα (δηλαδη απο 4 μηνων) δεν την ξαναβρηκα να κοιμαται ποτε ανασκελα.. Τι σφηνα δοκιμασα, τι να την εγκλωβισω με πετσετες.. Το πρωι την εβρισκα να κοιμαται μπρουμητα πανω τους..

Τωρα που ειναι 17 μηνων (και πιο συγκεκριμενα εδω και 5 μηνες περιπου) κοιμαται μπρουμητα με τουρλωτο το ποπουδακι της :oops::oops: Πως βολευεται ετσι δεν ξερω αλλα αφου της αρεσει εκεινης, εμενα μου περισσευει!

 

Χαχ;!Αυτό το έκανε η κόρη μου!Μπορεί να έμενε σε αυτή τη στάση όοοοολη νύχτα!Δε θυμάμαι σε ποια ηλικία ακριβώς, πάντως της πέρασε μετά από λίγο καιρό.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειναι 17 μηνων (και πιο συγκεκριμενα εδω και 5 μηνες περιπου) κοιμαται μπρουμητα με τουρλωτο το ποπουδακι της :oops::oops: Πως βολευεται ετσι δεν ξερω αλλα αφου της αρεσει εκεινης, εμενα μου περισσευει!

 

 

Ηταν 17 ημερων οταν νοσηλευτικε η μικρη μου στο Ιπποκρατειο Νοσ. ετσι σαν πανεπιστημιακο που ειναι ερχοντουσαν καθηγητες παιδιατροι με του μαθητες τους κ λεγανε διαφορα.Ο καθηγητης ρωτησε γιατι τα παιδια κοιμουνται ετσι.Με ενδιεφερε κ μενα η απαντηση γιατι κ εμενα ετσι κοιμαται(ο μεγαλος).Ειπε οτι η σταση του σωματος του παιδιου στην κοιλια της μανας ειναι με τουρλομενο το ποπο,γι αυτο τους αρεσει να κοιμουνται μπρουμητα.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσια... Τα μωρακια μας νοσταλγουν τη φωλιτσα της μαμας ε? Γι' αυτο κοιμουνται ετσι..!! :D:D:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 17 ημερων οταν νοσηλευτικε η μικρη μου στο Ιπποκρατειο Νοσ. ετσι σαν πανεπιστημιακο που ειναι ερχοντουσαν καθηγητες παιδιατροι με του μαθητες τους κ λεγανε διαφορα.Ο καθηγητης ρωτησε γιατι τα παιδια κοιμουνται ετσι.Με ενδιεφερε κ μενα η απαντηση γιατι κ εμενα ετσι κοιμαται(ο μεγαλος).Ειπε οτι η σταση του σωματος του παιδιου στην κοιλια της μανας ειναι με τουρλομενο το ποπο,γι αυτο τους αρεσει να κοιμουνται μπρουμητα.

 

Ελα ρε μιλας σοβαρα? Θα πεθανω λεμε! Ετσι ακριβως την παιρνει ο υπνος και την δικια μου ακομα και τωρα! Και ελεγα ο μπαμπας της μηπως κρυωνει και κανει ετσι.....αχαχαχαχαχα! :lol: Θυμαται την κοιλιτσα της μαμας......:oops: awwwwwww!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συγκινηθηκα πολυ με αυτο που γραφετε...και μενα κοιμαται μπρουμυτα τωρα που μεγαλωσε η μπουμπουκα μου...εννοειται οτι μπρουμυτα κοιμαται απο τοτε που μπορεσε να γυρισει και ανασκελα και ετσι αλωνιζει την κουνια ολη νυχτα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβαζα το θέμα σας και παράλληλα έβαλα το μωρό (1 μήνα σήμερα!) να κοιμηθεί λίγο δίπλα μου στον καναπέ - στο πλαι.Γυρίζω τώρα να τον δω και είχε πέσει μπρούμητα και είναι πολύ ήσυχος (σπάνιο αυτές τις μέρες).

Αφού είμαι κοντά του και θα τον βλέπω φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα!(Αν δω οτι τον ηρεμεί στους υπνάκους της ημέρας θα το καθιερώσω!)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...