Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση πολιτών στην καταβολή διοδίων / σχετικές κινήσεις πολιτών/δράσεις/φορείς


salomi

Recommended Posts

αυτο λεμε αερικακι, δεν ειναι παρανομο, ειναι ορος της συμβασης παραχωρησης

 

'Αρα οι συμβάσεις διασφαλίζουν το συμφέρον των εταιρειών και όχι των πολιτών!!! Και ας είναι νόμιμες δεν είναι δίκαιες !!!!

Πόσοι νόμοι υπάρχουν που δεν είναι δίκαιοι ? άλλος ένας!!!

Μέχρι πότε θα δεχόμαστε αδιαμαρτήρητα το άδικο ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 512
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • malecon

    malecon 101 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 92 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 49 δημοσιεύσεις

  • culte

    culte 40 δημοσιεύσεις

Α μην μου το κάνεις αυτό και ψάξω να βρω την προκήρυξη και το σκοπό της :lol: Δεν θα το αντέξω! :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γίνει αυτό χωρίς εγκαταστάσεις? Που θα βάλουν μπάρες στους παράδρομους για να χτυπάς την καρτούλα που λες?

Δεν υπάρχει τέτοια πράγμα ακόμα.

 

(Θες να πάθει η φενακι έμφραγμα? της βάζεις κι άλλη μελέτη στην πλάτη της...........με μελέτη δεν γίνονται κι αυτά?)

 

 

 

Με συκοφαντείς και θα σε αναφέρω στη διαχείρηση:P:p

Τόσο καιρό που σχολιάζω , βάζω και αυτό το ρημάδι το ΕΑΝ μπροστά.

ΕΑΝ, ΕΑΝ, ΕΑΝ

 

δεν παθαινω έφραγμα....μεχρι το καλοκαιρι τα συστήματα των διοδίων θα αντικατασταθούν με αυτόματα μηχανήματα...ηδη οι προδιαγραφές υπάρχουν και οι μελετες έχουν εγκριθει....δεν΄ελέγχω όλες τις μελετες μονη μου....εξάλου αυτές ειναι καθαρά Η/Μ.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

'Αρα οι συμβάσεις διασφαλίζουν το συμφέρον των εταιρειών και όχι των πολιτών!!! Και ας είναι νόμιμες δεν είναι δίκαιες !!!!

Πόσοι νόμοι υπάρχουν που δεν είναι δίκαιοι ? άλλος ένας!!!

Μέχρι πότε θα δεχόμαστε αδιαμαρτήρητα το άδικο ???

 

Οι συμβάσεις διασφαλίζουν και τα δυο μέρη που υπογράφουν. Ορίζουν τις υποχρεώσεις που έχει το δημόσιο προς την εταιρεία και τις υποχρεώσεις της εταιρείας προς το δημόσιο. Άρα διασφαλίζουν και το συμφέρον του δημοσίου, δηλ το δικό μας. Τώρα κατά την εκτέλεση ενός έργου μπορεί να προκύψουν 1002 προβλήματα και διαφωνίες. Αν η Σύμβαση δεν τα καλύπτει ή υπάρχουν διαφωνίες ως προς την ερμηνεία των άρθρων της γίνεται αρχικά προσφυγή στον Υπουργό (αίτηση θεραπείας) και στη συνέχεια προσφυγη στα δικαστήρια

Κανένας νόμος, όσο τέλειος και να είναι, δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, πάντα θα υπάρχουν αδικημένοι

Link to comment
Share on other sites

Άρα διασφαλίζουν και το συμφέρον του δημοσίου, δηλ το δικό μας.

 

axaxaxaxaxaxaxax:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

το συμφέρον του Δημοσίου και δικό μας.

Αχ! σε καλό σου ..δάκρυσα από τα γέλια (βγάζω και κάτι στατιστικά και αν τα παραδώσω σωστά να με χε..............)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κίνα: Ισόβια σε κατά συρροήν παραβάτη διοδίων;

 

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 14 Ιανουαρίου 2011, 13:19

 

Ένας Κινέζος, ο οποίος είχε καταδικασθεί σε ισόβια κάθειρξη για πολύμηνη παραβίαση των διοδίων, επέτυχε απόφαση για την επανάληψη της δίκης του, από τη στιγμή που η αυστηρότητα της ποινής προκάλεσε ένα κίνημα υποστήριξής του στο Διαδίκτυο.

 

Ο Σι Τζιανφένγκ, ιδιοκτήτης φορτηγών που εργαζόταν στην κεντρική επαρχία Χενάν, είχε προσαρμόσει στα φορτηγά του πλαστές στρατιωτικές πινακίδες, για να μην πληρώνει διόδια κατά τις μετακινήσεις τους.

 

Σε διάστημα 8 ετών εξοικονόμησε με αυτόν τον τρόπο 3,7 εκατομμύρια γιουάν (περίπου 420.000 ευρώ), σύμφωνα με τις Αρχές. Η καταδίκη του σε ισόβια κάθειρξη για τις πράξεις αυτές προκάλεσε κατακραυγή στο Internet, όπου επισημάνθηκε το γεγονός ότι το εισόδημα του Σι Τζιανφένγκ ήταν σαφώς μικρότερο από τα τέλη που θα έπρεπε να πληρώνει στα διόδια.

 

Οι υποστηρικτές του στο Internet κατήγγειλαν επίσης τα υπέρογκα ποσά που ζητούνται ως τέλη διοδίων, θεωρώντας το αδίκημα του οδηγού ασήμαντο σε σχέση με τα κρούσματα διαφθοράς στις τάξεις των αξιωματούχων. Το δικαστήριο της πόλη Πιντινγκσάν παραδέχθηκε σε ανακοίνωσή του ότι η υπόθεση του Σι Τζιανφένγκ προκάλεσε «την προσοχή των μέσων ενημέρωσης και ζωηρή συζήτηση», αποφασίζοντας τη διεξαγωγή νέας δίκης.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=239068&cid=5

 

:lol::lol::lol::lol:

(Έχουν κι εκεί Πάγκαλους?)

Εμπρός παιδιά, μαζί με τον Κινέζο στον τίμιο αγώνα του.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση εξέφρασε την Παρασκευή την ελπίδα ότι μέχρι τον Μάρτιο θα έχει καταλήξει σε συμφωνία με τους παραχωρησιούχους για χαμηλότερο ύψος του αντιτίμου των διοδίων στα μεγάλα οδικά έργα που κατασκευάζονται αυτή τη στιγμή στη χώρα.

 

«Έχουμε ξεκινήσει τώρα την επαναδιαπραγμάτευση και μέχρι το τέλος του Μάρτη πιστεύουμε ότι θα είμαστε έτοιμοι», δήλωσε ο υφυπουργός Υποδομών Γιάννης Μαγκριώτης, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή.

 

Ο κ. Μαγκριώτης δήλωσε ότι το Δημόσιο μπορεί να επαναδιαπραγματευτεί τον έμμεσο φόρο υπέρ του Δημοσίου που έχει ενσωματωθεί στα διόδια, μέσω των συμβάσεων παραχώρησης που υπογράφηκαν πριν από μερικά χρόνια.

 

«Με αυτήν λοιπόν την έννοια έχει τη δυνατότητα το Δημόσιο να επαναδιαπραγματευτεί και αυτό θα κάνουμε, γιατί πρέπει να μειωθούν τα διόδια, ιδιαίτερα στην κατασκευαστική περίοδο», είπε.

 

Όπως σημειώνει το Reuters, υπό κατασκευή αυτή τη στιγμή βρίσκεται η Ολυμπία Οδός, που θα συνδέει την Ελευσίνα με την Πάτρα και τον Πύργο, ο αυτοκινητόδρομος Μορέας, από την Κόρινθο μέχρι την Καλαμάτα και τη Σπάρτη, και ο αυτοκινητόδρομος Αιγαίου από τις Ράχες Μαλιακού μέχρι το Κλειδί Ημαθίας.

 

Σε αρχικό στάδιο ακόμη βρίσκεται ο Ε65, που θα συνδέει τη Λαμία με τα Γρεβενά, και η Ιονία Οδός, από το Ρίο στα Ιωάννινα.

 

Ο κ. Μαγκριώτης παραδέχτηκε ότι ένας βασικός λόγος για τις σοβαρές αθυστερήσεις σε πολλά έργα είναι και η αναστολή χρηματοδότησης των τραπεζών, δήλωσε, ωστόσο, ότι τα έργα δεν θα σταματήσουν, καθώς είναι εξασφαλισμένη η δημόσια χρηματοδότηση.

 

«Οι τράπεζες σταμάτησαν πράγματι σε μερικές από τις παραχωρήσεις τους προηγούμενες μήνες την χρηματοδότηση, επικαλούμενοι την κρίση, την μείωση των αγορών...την μη είσπραξη λόγω των προβλημάτων που υπάρχουν με πολίτες, οι οποίοι εκφράζουν την δυσφορία τους με τον δικό τους τρόπο», είπε.

 

Ο υπουργός είπε ότι θα βρεθούν λύσεις και ότι οι τράπεζες πρέπει να αρχίσουν και πάλι την χρηματοδότηση των έργων, καθώς το Δημόσιο έχει εκπληρώσει όλες τις υποχρεώσεις απέναντί τους.

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Harlow καλά σου τα λεει το fenaki. Τα ίδια που σου έλεγα και εγώ. Πρέπει να καταλάβετε όλοι πως τα δημοσια έργα που στο κάτω κάτω μας εξυπηρετούν έχουν ΚΟΣΤΟΣ. Δεν γίνονται τσάμπα ούτε με το πάτημα ενός κουμπιού. Ειναι άτοπο να λέμε θέλουμε δρόμους/σχολεία/νοσοκομεία χωρίς να πληρώσουμε

Fenaki το δάνειο σε καποια έργα δεν το παίρνει το δημόσιο, το παίρνουν οι εταιρείες γιατί το δημοσιο δεν τους δίνει φράγκο

 

 

τι χωρίς να πληρώσουμε;;;;; οι έμμεσοι φόροι, οι φορολογικές κλίμακες, τα διάφορα τέλη, οι περαιώσεις κλπ και τώρα η μείωση μισθών κλπ (γιατί κι αυτό πληρώνω είναι στην ουσία), όλα αυτά τι είναι;;; δεν πληρώνουμε; τα μαλλιοκέφαλα μας πληρώνουμε, και μετά ξανάπληρώνουμε, γιατί ούτε η υγεία ούτε η παιδεία ούτε οι μετακινήσεις, τίποτα δεν είναι δημόσιο και δωρεάν. κι εμείς συνεχίζουμε να πληρώνουμε, μόνο εμείς και συνέχεια

 

το παράλογο είναι πχ ο αναπτυξιακός νόμος που λέει στην μεγαλοεπιχείρηση : πόσο κέρδος έχεις;πάρε κι άλλο τόσο ποσοστό κρατική επιδότηση. Και οι νόμοι που λένε : πάρε και φορολογικές ελαφρύνσεις. πάρε και μειωμένα τιμολόγια. πάρε και εργαζόμενους χωρίς δικαιώματα και μισθούς για κλάμματα

 

οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, κάνουν μπιζνες γιατί βγάζουν κέρδος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, εξ ορισμού αυτό είναι οι εταιρείες

αν πάρουν πρώτα δάνειο, αν πάρουν κρατική επιχορήση ή τι θα κάνουν είναι δικό τους πρόβλημα

 

το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δουλεύω χωρίς δικαιώματα, ότι ο μισθός μειώνεται και δεν φτάνει πουθενά, ότι κλαίω τα κοινωνικά δικαιώματα και ότι δεν βλέπω φως πουθενά.

Και μέσα σ'όλα αυτά, η εταιρεία, η ίδια που έκανε μείωση μισθών, εισπράττει ένα θησαυρό από τα διόδια, τα οποία πληρώνω εγώ κι εσύ πανάκριβα και χωρίς να έχω και δρόμο της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Κίνα: Ισόβια σε κατά συρροήν παραβάτη διοδίων;

........

:lol::lol::lol::lol:

(Έχουν κι εκεί Πάγκαλους?)

Εμπρός παιδιά, μαζί με τον Κινέζο στον τίμιο αγώνα του.

 

έξω οι Κινέζοι από την Κίνα

ζήτω ο Πάγκαλος

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

τι χωρίς να πληρώσουμε;;;;; οι έμμεσοι φόροι, οι φορολογικές κλίμακες, τα διάφορα τέλη, οι περαιώσεις κλπ και τώρα η μείωση μισθών κλπ (γιατί κι αυτό πληρώνω είναι στην ουσία), όλα αυτά τι είναι;;; δεν πληρώνουμε; τα μαλλιοκέφαλα μας πληρώνουμε, και μετά ξανάπληρώνουμε........

 

πληρώνεις για να κάνει ρεβεγιόν ο κ. Πάγκαλος στο Κινγκ Τζώρτζ, μυθικό γάμο στο Παρίσι ο κ.Τζοχατζόπουλος με την κ.Σταμάτη και κατόπιν για τη μονοκατοικία τους στην Ηρώδου, τα 80 διαμερίσματα του κ.Βουλγαράκη, τις ολιγοήμερες διακοπές - συνολικής διάρκειας 33 ημερών - του πρωθυπουργού Γιωργάκη, το σχολείο του κανακάρη της κ.Διαμαντοπούλου, τα λούσα και τις τουαλέτες της κ.Μανωλίδου, τις ανακαινήσεις της κ.Νταλάρα και ένα σωρό ακόμα έξοδα, που νυστάζω για να σου γράψω

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Εχτές ανεβήκαμε μια εκδρομούλα προς Λάρισα για ΣΚ και εαν έχουν το Θεό τους ο υπάλληλος των διοδίων μας ρώτησε ''Θα πληρώσετε;;;;;;'':shock::shock:

Γενικότερα επικρατεί ένα χάος στα διόδια!!!!!!!!!!!!!!

 

Είμαι υπέρ στο να πληρώνουμε διόδια, ανάλογα με το αντίτιμο και τις υπηρεσίες που προσφέρει ο δρόμος. Για παράδειγμα στην Αττική το κόστος των διοδίων είναι ισάξιο των παροχών και προδιαγραφών που προσφέρει ο δρόμος κι ας πληρώνω καθημερινά -σχεδόν- διόδια στην Αττική...Δεν ισχύει το ίδιο όμως και για την εθνική Κορίνθου-Πατρών...:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Εχτές ανεβήκαμε μια εκδρομούλα προς Λάρισα για ΣΚ και εαν έχουν το Θεό τους ο υπάλληλος των διοδίων μας ρώτησε ''Θα πληρώσετε;;;;;;'':shock::shock:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

έχω λιώσει μιλάμε...............................

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, για όσους πιστεύουν ότι τα λεφτά που ΔΕΝ δίνουμε στα διόδια τα πληρώνει το κράτος...

 

Θέλουμε να υπενθυμίσουμε στον Υπουργό ότι στο άρθρο 24 του Ν.3555/2007 με τον οποίο κατοχυρώνεται η παραχώρηση τμήματος της Ε.Ο. Αθήνας Θεσσαλονίκης στην εταιρεία ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε. ορίζεται ότι: “σε κάθε περίπτωση το Δημόσιο δεν φέρει την ευθύνη της βεβαίωσης και είσπραξης των ανωτέρω (σ.σ. κομίστρων). Ειδικότερα η δαπάνη της διαδικασίας βεβαίωσης και είσπραξης των ανωτέρω βαρύνει τον παραχωρησιούχο, ο οποίος δεν δικαιούται να απαιτήσει από το Δημόσιο οποιαδήποτε αποζημίωση για τις ανωτέρω αιτίες ούτε να απαιτήσει περαιτέρω ανάμιξη του Δημοσίου στα θέματα αυτά”.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό, για όσους πιστεύουν ότι τα λεφτά που ΔΕΝ δίνουμε στα διόδια τα πληρώνει το κράτος...

 

Θέλουμε να υπενθυμίσουμε στον Υπουργό ότι στο άρθρο 24 του Ν.3555/2007 με τον οποίο κατοχυρώνεται η παραχώρηση τμήματος της Ε.Ο. Αθήνας Θεσσαλονίκης στην εταιρεία ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε. ορίζεται ότι: “σε κάθε περίπτωση το Δημόσιο δεν φέρει την ευθύνη της βεβαίωσης και είσπραξης των ανωτέρω (σ.σ. κομίστρων). Ειδικότερα η δαπάνη της διαδικασίας βεβαίωσης και είσπραξης των ανωτέρω βαρύνει τον παραχωρησιούχο, ο οποίος δεν δικαιούται να απαιτήσει από το Δημόσιο οποιαδήποτε αποζημίωση για τις ανωτέρω αιτίες ούτε να απαιτήσει περαιτέρω ανάμιξη του Δημοσίου στα θέματα αυτά”.

 

σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαπραγματεύσεις Δημοσίου-Εργολάβων μπορεί να έχουν κρατηθεί μυστικές αλλά έχουν αρχίσει. Ήδη οι πληροφορίες θέλουν τα διόδια στη γέφυρα να πέφτουν κάτω από τα 12,20

 

ενώ σειρά θα πάρουν και τα διόδια από το Μαλιακό μέχρι το Κλειδί Ημαθίας και θα ακολουθήσουν κάποια διόδια στην Πελοπόννησο.

 

Το “νέο σχέδιο” προβλέπει μείωση στα διόδια από το Μάρτιο (κανείς όμως δεν λέει πόσο) στους άξονες όπου υπάρχουν έργα σε εξέλιξη.

 

Υπό αυτή την έννοια θα πρέπει να πέσουν κάτω από τα 3,10 τα διόδια στον άξονα Πάτρα-Κόρινθος,τόσο στο Ζευγολατιό, όσο και στο Ρίο, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με τα αντίστοιχα διόδια που πληρώνουν όλοι όσοι εξέρχονται από Αθήνα στην Ελευσίνα... Ίσως αυτά παραμείνουν στα 3,10 και να μειωθούν τα διόδια στο επίσης υπό κατασκευή τμήμα του άξονα της Πελοποννήσου σε Νεστάνη-Σπαθοβούνι-Ασέα που είναι από 1,90 ως και 2,40.

 

Αντίστοιχα στον άξονα Αθήνα-Θεσσαλονίκη στα τμήματα όπου ο δρόμος είναι έτοιμος φαίνεται ότι τα διόδια θα παραμείνουν ως έχουν ενώ θα μειωθούν εκεί όπου ακόμη δεν έχει παραδοθεί το έργο.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όμως ότι με αυτόν τον τρόπο οι εργολάβοι χάνουν χρήματα. Έτσι ως ... αντίδωρο το κράτος φαίνεται ότι θα... παραπέμψει για το μέλλον (ίσως και να καταργήσει) έργα που έχουν αναλάβει οι εργολάβοι αλλά είναι προβληματικά όπως αυτά σε “κομμάτια” της Πύργου-Τσακώνας, αλλά και σε τμήματα της Ιωαννίνων-Γρεβενών.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=60970&catid=3

 

Εν ολίγοις μειώνουν μεν τα διόδια αλλά σε αντάλλαγμα για την μείωση δεν θα προχωράνε τα έργα?

Οπότε είμαστε πάλι στο ίδιο σημείο. Πληρώνουμε για (ορισμένου) δρόμους σκοτώστρες.

Ξέχασα να δώσω για άλλη μια φορά τα "θερμά" μου συγχαρητήρια στο κράτος.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

το κομματι πυργος-τσακωνα, αν δεν κανω λαθος εχει ηδη καταργηθει για περιβαλλοντικους λογους

απ'οτι δειχνει παει να καταργηθει και το πατρα-πυργος? (ρητορικη ερωτηση)

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όμως ότι με αυτόν τον τρόπο οι εργολάβοι χάνουν χρήματα. Έτσι ως ... αντίδωρο το κράτος φαίνεται ότι θα... παραπέμψει για το μέλλον (ίσως και να καταργήσει) έργα που έχουν αναλάβει οι εργολάβοι αλλά είναι προβληματικά όπως αυτά σε “κομμάτια” της Πύργου-Τσακώνας, αλλά και σε τμήματα της Ιωαννίνων-Γρεβενών.

 

Να'μαι πάλι :D Δεν μου αρέσει το ύφος του συντάκτη του συγκεκριμένου άρθρου και εξηγώ: Η κάθε εταιρεία δίνει μια προσφορά και υπογράφει σύμβαση με ορισμένο ποσό για ένα ορισμένο έργο. Αν του αφαιρέσουν πχ αντικείμενο από την σύμβαση του μειώνουν και το οικονομικό αντικείμενο. Προφανώς συμβαίνει και το αντίστροφο. Αφού του κόβουν λεφτά, θα του κόψουν και έργο, έτσι παει.

Link to comment
Share on other sites

Λε κι εγώ....που'ναι αυτή η ψυχή:):):)

Με είδες να αναφέρομαι σε εργολάβο καλή μου?

Αυτοί καλά κάνουν διαπραγματεύονται, επιχειρηματίες είναι.

 

Το κράτος τι κάνει? Τίποτε (πάλι).

Μπορούσε να'βαζε από την τσεπούλα του (λέμε τώρα) για να συνεχιστούν τα έργα (καλά μ'αυτό που είπα μέχρι κι εγώ έχω πέσει στα πατώματα αλλά never mind).

 

Οπότε είμαστε πάλι στο ίδιο σημείο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λε κι εγώ....που'ναι αυτή η ψυχή:):):)

Με είδες να αναφέρομαι σε εργολάβο καλή μου?

Αυτοί καλά κάνουν διαπραγματεύονται, επιχειρηματίες είναι.

 

Το κράτος τι κάνει? Τίποτε (πάλι).

Μπορούσε να'βαζε από την τσεπούλα του (λέμε τώρα) για να συνεχιστούν τα έργα (καλά μ'αυτό που είπα μέχρι κι εγώ έχω πέσει στα πατώματα αλλά never mind).

 

Οπότε είμαστε πάλι στο ίδιο σημείο.

 

Βρε δεν αναφερόμουν σε εσένα :D Σε αυτόν του newsit αναφέρθηκα. Λέει οτι οι εργολάβοι χάνουν χρήματα ενώ δεν είναι έτσι. Μου φαίνεται λίγο λαϊκίστικο το ύφος του

Link to comment
Share on other sites

Καλά το τι λέει ο κάθε δημοσιογράφος με αφήνει παγερά αδιάφορη.

Το ρεζουμέ για μένα είναι ότι πάνε να κατευνάσουν το κοσμάκη μειώνοντας τα διόδια, αλλά έτσι όπως τα περιγράφουν , αν γίνει αυτό είτε θα καθυστερήσουν είτε θα ακυρωθούν αυτά τα έργα.

 

Οπότε εγώ σαν πολίτης / οδηγός είμαι πάλι στο Ο.

Πληρώνω για (ορισμένους) δρόμους σκοτώστρες.

 

(τώρα θα'χουμε άλλα θέματα......τα εισητήρια λεωφορείων............τέρμα θα πάρω σπαστό ποδήλατο)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

το κομματι πυργος-τσακωνα, αν δεν κανω λαθος εχει ηδη καταργηθει για περιβαλλοντικους λογους

απ'οτι δειχνει παει να καταργηθει και το πατρα-πυργος? (ρητορικη ερωτηση)

 

nooo....p απλά έχει πολλά γεωτεχνικά και γεωλογικά προβλήματα.......στα πρανη και στα ορυγματα.............και επειδη δεν θέλουν να επαναληφθει το σκηνικο των τεμπων........εξετάζουν όλα τα πιθανα ενδεχόμενα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση . γιατι δεν το εχω ξεμπερδεμενο στο μυαλο μου.

στην διαδρομη αθηνα - πατρα. δεν πληρωνουμε πουθενα??? εκτος αττικης (αν πας απο κει)

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση . γιατι δεν το εχω ξεμπερδεμενο στο μυαλο μου.

στην διαδρομη αθηνα - πατρα. δεν πληρωνουμε πουθενα??? εκτος αττικης (αν πας απο κει)

 

Αυτή η διαδρομή έχει 4 σταθμούς διοδίων και πληρώνεις σε 2 απο αυτούς κάθε φορά.

 

 

Κάτι λέγαμε για την Αττική Οδό (και κάτι έλεγα για τα εισητήρια)?:D

 

Στο στόχαστρο και τα διόδια στην Αττική Οδό

 

denplirwnw4.jpgΣε ό,τι αφορά τα διόδια, στο στόχαστρο της κίνησης μπαίνει πλέον και η Αττική Οδός. Έτσι, την επόμενη Παρασκευή 28 Ιανουαρίου τα μέλη της κίνησης θα σηκώσουν τις μπάρες στους σταθμούς διοδίων του αυτοκινητοδρόμου ώστε να είναι ελεύθερη η διέλευση των οδηγών. Η κινητοποίηση θα ξεκινήσει στις 18:00 και θα επικεντρωθεί κυρίως στη μεγαλύτερη «πύλη» της Αττικής Οδού, σε αυτήν που υπάρχει στη συμβολή με τη λεωφόρο Κηφισίας στην περιοχή του Αμαρουσίου. Οι κινητοποιήσεις του κινήματος κατά των διοδίων στην Αττική Οδό θα συνεχιστούν και τους επόμενους μήνες βάσει προγράμματος που καταρτίζουν οι επιτροπές του Λεκανοπεδίου. Επισημαίνεται ότι το κίνημα «Δεν πληρώνω» υποστηρίζει πως οι ιδιώτες επενδυτές της Αττικής Οδού έχουν ήδη εξασφαλίσει το κέρδος που προέβλεπε η σύμβαση παραχώρησης, και επομένως το έργο θα πρέπει να επιστρέψει προς διαχείριση στο ελληνικό δημόσιο.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=242494&cid=4

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...