Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη τούρτα γενεθλίων!!!


Olg@

Recommended Posts

να σου πω.... αν και δεν το είχα προσέξει... (δεν ξέρω τί μπορεί να σημαίνει αυτό.... λες να είμαι και εγώ ζόμπι και να μην το ξέρω;;;;):lol::lol::lol::lol:

 

ο κόσμος λέει "γλώσσα λανθάνουσα και αλήθεια λέει!!"

δεν πιστεύω να φτιάχνει χαζογλυκά και να θες να με κεράσεις κιόλας ε;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω.... αν και δεν το είχα προσέξει... (δεν ξέρω τί μπορεί να σημαίνει αυτό.... λες να είμαι και εγώ ζόμπι και να μην το ξέρω;;;;):lol::lol::lol::lol:

 

ο κόσμος λέει "γλώσσα λανθάνουσα και αλήθεια λέει!!"

δεν πιστεύω να φτιάχνει χαζογλυκά και να θες να με κεράσεις κιόλας ε;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol: θα πρέπει να απαντήσουν οι πελάτες μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα στείλε μου ένα δείγμα της δουλειάς σας να τσεκάρω.. ξέρεις εσύ γλυκά τούρτες πάστες παγωτό σιροπιαστά... όχι τίποτα άλλο.. για να πω στα κορίτσια με αποδεικτικά στοιχεία .. :lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω.... αν και δεν το είχα προσέξει... (δεν ξέρω τί μπορεί να σημαίνει αυτό.... λες να είμαι και εγώ ζόμπι και να μην το ξέρω;;;;):lol::lol::lol::lol:

 

ο κόσμος λέει "γλώσσα λανθάνουσα και αλήθεια λέει!!"

δεν πιστεύω να φτιάχνει χαζογλυκά και να θες να με κεράσεις κιόλας ε;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol: θα πρέπει να απαντήσουν οι πελάτες μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

θα πρέπει να απαντήσουν οι πελάτες μας
να μας απαντήσουν... αλλά τί;;;

αν είναι χαζογλυκά;;;

αν όσοι τα τρώνε... γίνονται ζόμπι;;;

ή πως είναι ΣΟΥΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΡ και τελικά πρέπει όλες να ζηλεύουμε την τύχη σου με έναν τέτοιο άντρα;;;; εεεεεεεεε;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Άντε πρωινιάτικο λέω για γλυκά και μου ήρθαν κάτι λιγούρες...

σλουρπ, σλουρπ... PEO959760.jpg να μαζέψω τα σάλια μου... γιατί θα με πάρουν χαμπάρι στο γραφείο!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη,

 

σε ευχαριστώ πολύ πολύ.

Όμως, αρρωστήσαμε (μάνα και κόρη) με πυρετό και έτσι δεν κάναμε τίποτα. Σήμερα επέστρεψα στη δουλειά.

Πήραμε μια μικρή τουρτίτσα από το ζαχαροπλαστείο και σβήσαμε το κεράκι έτσι για το καλό τα τρία μας.

Συγγνώμη που σε ξενύχτησα να ψάχνεις τούρτες.

Όμως, θα τις φτιάξω κάποια στιγμή.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία μου εσείς να είστε καλά και θα την φτιάξεις την τουρτίτσα της Ελένης σας !

αν και είμαι σιγουρη πως οι 3 σας θα περάσατε πάρα πολύ όμορφα !!!

να την χαίρεστε και πάλι ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι σιγουρη οτι καπου θα υπαρχει συνταγη για παντεσπανι και κρεμες ζαχαροπλαστικης αλλα επειδη η συνδεση μου ειναι πολυ αργη και μαλλον θα φτασουν τα χριστουγεννα μεχρι να τις βρω οποια τις εχει ευκαιρες ας τις ποσταρει.. (εστω τα link)

Thanks :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

DSC04726.jpgDSC04724.jpg

ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΤΟΥΡΤΑ ΜΑΣ...;;;ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΨΕ!!!

ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΟΡΟΦΗ ΤΟΥΡΤΑ...ΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ ΣΑΝΤΙΓΗ Κ ΦΡΟΥΤΑ...ΑΠ ΕΞΩ ΕΧΕΙ ΣΑΝΤΥΓΗ Κ ΖΑΧΑΡΩΤΑ ,ΚΟΥΦΕΤΑ Κ ΤΡΟΥΦΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ MOUSES

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια ψαχνω την τουρτα που ειναι σκαντζοχοιρος ,την εχει καμια σας αυτη τη συνταγη?

 

ΤΟΥΡΤΑ ΣΚΑΝΤΖΟΧΟΙΡΟΣ

 

Υλικά

 

500 gr.μπισκότα πτι μπέρ

250 γρ.σοκολάτα κουβερτούρα

250 γρ μαλακό βούτηρο φρέσκο

3/4 κούπας ζάχαρη άχνη

1/4 κούπας κονιάκ

1/3 κούπας γάλα

4 κροκάδια

1 κούπα αμύγδαλα καβουρδισμένα και αλεσμένα

 

για το γαρνίρισμα

 

2 δόσεις απλό γλάσο σοκολάτας

αμύγδαλα ασπρισμένα σε τεταρτα και ελαφρά καβουρδισμένα

2 κουφετάκια σμαρτις

 

Εκτέλεση

 

Σπάστε τα μπισκότα σ'ενα ξύλινο γουδί κομματάκια.Λιώστε την κουβερτούρα σε χαμηλή φωτιά και αφηστε να κρυώσει.Ανακατέψτε το γάλα με το κονιάκ.Χτυπήστε το βούτηρο με την ζαχαρη και το αλάτι ν'αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτυπημα ρίξτε ένα ένα τα κροκάδια και το μισό γάλα λίγο λίγο.Ρίξτε σε 3 δόσεις το μίγμα σοκολάτας , που πρέπει να είναι εντελώς κρυο , και μετά ρίξτε και ανακατέψτε τ'αλεσμένα αλύγδαλα.Με το υπόλοιπο γάλα ραντίστε τα μπισκότα και ανακατέψτε τα και αυτά στο μιγμά της σοκολάτας.Βάλτε το μίγμα στο ψηγειο πολλές ωρες να σφίξει.Βγάλτε το και πλάστε το σε σχήμα σκαντζόχοιρου.Βάλταε του 2 κοκκινες καραμελίτσες για μάτια και καρφώστε στην πλάτη του τα αμ'υγδαλα , να μοιάζουν με βελόνια του.Πασπαλίστε την πιατέλα τριγύρω με πράσινο ινδοκάρυδο.

 

Καλή επιτυχία!

 

*για το γλάσο σοκολάτας

Υλικά :

100 γρ κουβερτούρα

4 κούπες βούτηρο

2 κούπες ζάχαρη άχνη

λίγη βανίλια

4-5 κουπαλιές ζεστό νερό ή γάλα

 

Λιώστε την σοκολάτα με το βουτηρο σε χαμηλή φωτιά, κατεβάστε απο την φωτιά , ρίξτε την ζαχαρη και την βανίλια και όσο ζεστο νερό ή γαλα χρειαστεί για να επιτύχετε την σωστή σύσταση.

 

Afroditi

ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για την τούρτα σκατζόχοιρος.

Δεν έχει παντεσπάνι από κάτω; κόβεται εύκολα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θελω κι εγω βοηθεια μιας και πλησιαζουμε τα 1α μας γενεθλια!!! :D

θελω να κανω την τουρτα αλλα βλεπω πως εχει λικερακι μεσα το παντεσπανι και πολλα αυγα...

θελω να μην τα εχει αυτα ή να εχει πιο λιγα αυγα για να μπορει να φαει και ο μικρος :roll: ,καμια αλλη συνταγη δοκιμασμενη????

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι τι μεγεθος τουρτα? Μπορεις να το κοψεις στη μεση ή θα κανεις 2-3 και θα τα ενώσεις ? Πες μου για να σου γραψω τις ποσοτητες ακριβώς :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινη,θυμασαι που σου εστειλα την προσκληση;; :cool:

ε,θελω κι εγω συνταγη σας της Κατερινας!εμεις εχουμε γενεθλια την Παρασκευη!αληθεια,εσεις ποτε Κατερινακι;

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία μου,εμείς έχουμε ακόμη καιρο!!!σε 1 1/2 μηνα περίπου αλλα θελω να την φτιαξω πρωτα μην κανω καμια πατατα! :cool:

Λαμπρινη σε περιμενουμε 2 τωρα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου αποψε θα γραψω μονο 1 συνταγή και αυριο μερικές παραλαγες ναι ? Να προλαβω να κοιμηθω λιγο :D

 

Μια αγαπημένη πολυ γνωστη και αγαπητη απο ολους τουρτα ειναι η μπλακ φορεστ !

 

Παντεσπάνι

1 κουπα αλευρι που φουσκώνει μόνο του (ή προσθέτουμε 1 κουταλάκι μπεικιν)

3 κουταλιές σούπας κακάο

3/4 κουπας ζάχαρη

3 μεγάλα αυγά (ή 4 μικρότερα)

1/2 κουταλάκι σόδα

1 κουταλιά χυμό λεμόνι

 

Χωρίζουμε τα αυγά , χτυπάμε μαρέγκα τα ασπραδια και τα αφήνουμε στην άκρη . Χτυπάμε τους κρόκους με την ζάχαρη να ασπρίσουν , προσθέτουμε σιγα σιγα τη μαρέγκα και τελος απαλά το αλευρι που έχουμε ανακατώσει μεσα του την σοδα και το κακάο . Βουτυρώνουμε ταψάκι 26-28 εκκ (αν δεν θελουμε να κοψουμε το παντεσπάνι το χωριζουμε στα 2 ) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φουρνο 170 β για 20 λεπτά περίπου . Ανάλογα τον φουρνο σας , τη δυναμη και πως ψήνει . Το παντεσπανι γενικα δεν θελει πολυ ψήσιμο για να μην σκληρυνει .

 

Γεμιση

600 γραμ κρέμα γάλακτος

5 κουταλιές ζάχαρη άχνη

1 κομπόστα βυσσινα

1 σοκολάτα ή κουβερτουρα σε φλουδίτσες (εχει νομιζω ο Γιωτης ετοιμο)

 

Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος να γίνει σαντιγή . Για μια πετυχημένη σαντιγή πρεπει το μίξερ να ειναι πεντακάθαρο και πριν να βαλουμε για λιγο τα συρματάκια στην κατάψυξη . Σε βαθύ μπολ κρυο και πεντακάθαρο χτυπάμε τις κρύες κρεμες γάλακτος . Προσθέτουμε σταδιακά την ζάχαρη και συνεχίζουμε μεχρι να στεκετε .

 

Συναρμολόγηση τούρτας .

Παιρνουμε το κρυο παντεσπάνι (το κοβουμε στα δυο αν δεν κανουμε 2 ταψάκια) και το σιροπιάζουμε με λιγο χυμό απο την κομποστα βύσσινο . Στρώνουμε την σαντιγή και απο επάνω στρωνουμε τα βύσσινα . Καλύπτουμε με το αλλο κομάτι που το εχουμε επισης σιροπιάσει . Με την υπόλοιπη σαντιγή καλύπτουμε εξωτερικά την τούρτα μας και γύρω γυρω ριχνουμε τις νιφάδες σοκολάτας . Επάνω διακοσμουμε με διαφορα σχεδιακια ή γραφουμε το ονομα με λιωμένη σοκολάτα .

 

Σας βαζω να δειτε με την ιδεα της μπλακ φορεστ ενα ρολο που ειχα κανει :)

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/06/blog-post_4282.html

 

Για ολες τις τουρτες το παντεσπανι μενει ίδιο απλα μπορει να αφαιρεσουμε το κακάο αν το θελουμε λευκο . Αυριο θα σας γραψω και αλλες γεμισεις αλλα αν θελετε βοηθηστε με , τι θα σας άρεσε ? Τι θα θελατε να έχει ?

Πως το χετε φανταστει ? :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο λε λαμπρινουλα φιλενας που εχω καιρο να σε δω και σε πεθυμησα θελω να κανω τουρτα του ραφαηλ τον νοεμβρη για τα γενεθλεια και αυτη που γραφεις πολυ μου αρεσε θα κανω αυτην λοιπον

 

δωσε φιλακια στην κουκλα σου και μπες και σε κανενα τσατ να τα πουμε μου λυψες φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινη μου φαινεται νοστιμη....

εγω προσωπικα θα την προτιμουσα λευκη κι οχι με σοκολατα!!!

αντι για κρεμα γαλακτος μπορω να βαλω γαλα και κατι αλλο για να γινει πηκτο???

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικιά μου :D

 

Κατερινατσι γιατι δεν θελεις την κρεμα γαλακτος ? Λογω γευσης ? Λιπαρων?

Γαλα σκετο δεν γινετε ίσως μια κρεμα ζαχαροπλαστικης...ή τυρι κρέμα με γιαούρτι ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινατσι γιατι δεν θελεις την κρεμα γαλακτος ? Λογω γευσης ? Λιπαρων?

Γαλα σκετο δεν γινετε ίσως μια κρεμα ζαχαροπλαστικης...ή τυρι κρέμα με γιαούρτι ?

 

δεν τη θελω ουτε κι εγω,ποσο μαλλον να τη δωσω στο μωρο,θα προτιμυσα τυρι κρεμα με γιαουρτι!!! :D

σ'ευχαριστω προκαταβολικα!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ το βραδυ παλι :D

Η αληθεια ειναι πως με την κρεμα γαλακτος γινετε πολυ αφράτη . Παλιοτερα ημουν και γω κατα ...μετα καταλαβα πως τουρτα και διαιτα δεν πανε μαζι ..οσο για την γευση της σκετη τη σιχαινομαι με λιγη αχνη και φρουτα ειναι νοστιμη ομως :D

Οκ Οκ το βραδυ ..

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παμε ...

 

Γεμιση τυρι -γιαουρτι

Υλικά :

400 γρμ τυρι κρέμα τυπου Φιλαδέλφεια

500 γρμ γιαουρτι στραγγιστό

Ζάχαρη άχνη

1 φακελάκι ζελατίνη σκόνη (προαιρετικά )

Το χυμό ενος λεμονιού

 

Ανακατεύουμε το τυρι με το γιαουρτι να γινει μια λεια κρεμα . Προσθέτουμε το χυμό λεμονιού και οσο ζάχαρη άχνη θέλουμε , αναλογα το γούστο μας . Μπορεις αντι για ζάχαρη να προσθέσεις μαρμελάδα ή σιρόπι απο γλυκό κουταλιού οχι πολυ ομως γιατι θα "κοψει" το μειγμα .

Για να ειμαστε σιγουροι οτι θα πηξει διαλυουμε την ζελατινη σε νερό ή χυμό ή γαλα και την προσθέτουμε στο μείγμα .

Παιρνουμε το παντεσπανι (ως ανω ) το σιροπιάζουμε με χυμό ή γαλα ή καποιο σιρόπι και προσθέτουμε την μισή κρέμα . Καλυπτουμε με το αλλο παντεσπάνι . Καλυτερα να χρησιμοποιηθεί φόρμα με σούστα για να σταθει καλα η τουρτα .

Βαζουμε την υπολοιπη κρεμα στο ψυγειο να πηξει και να δεσει . Οταν κρυωσει αρκετά καλυπτουμε την τουρτα απο έξω . Διακοσμουμε με τρουφα χρωματιστή ή φρούτα εποχης ή λουλούδια εποχής ή ....

 

Σε αυτη την κρέμα ως βαση μπορεις να προσθέσεις φρουτα ή κομματακια σοκολάτας ή κακάο ..

 

Κατερινατσι πως σου φαινετε ? Οτι χρειαστεις πες μου ναι ? :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...