Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Καταγγελία για μέλος του φόρουμ

Recommended Posts

Το αν κάποιοι βοηθησαν την Ελενα δεν ειναι θέμα αφέλειας, αλλά θέμα συμπόνοιας, συμπαράστασης και ενδιαφέροντος....εκεινη απλά το εκμεταλλεύτηκε εις βάρος άλλων, αδιαφορώντας αν ο καθένας στέρησε χρήματα από το παιδί του, το σπίτι του, παραμελώντας τις υποχρεώσεις του για να τη βοηθήσει...

Διαφημίσεις

• Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοριτσια επειδη κ εγω ειχα βοηθησει το συγκεκριμενο μελος δεν μπορω να πιστεψω οτι ολα ηταν μουφα,απλα πιστευω οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ τα ειπε στην Τονια επειδη δεν ειχε να της δωσει τα λεφτα της πισω.Αποκλειεται να ηταν ψεμματα γιατι πολλα μελη οταν ειχε ερθει Αθηνα την ειχαν γνωρισει απο κοντα.Δεν θελω να δικαιολογησω κανεναν απλα εγω μ αυτα που διαβασα καταλαβα οτι προσπαθουσε με ψευτικες δικαιολογιες να βρει χρονο για να καθυστερησει να δωσει πισω τα δανεικα,λαθος της μεγαλο κ ειδικα στην συγκεκριμενη κοπελα που την ειχε βαλει μεσα στο σπιτι της,κ την ειχε βοηθησει τοσο,απλα οταν εισαι σε απογνωση πολλα κανεις

Το αν κάποιοι βοηθησαν την Ελενα δεν ειναι θέμα αφέλειας, αλλά θέμα συμπόνοιας, συμπαράστασης και ενδιαφέροντος....εκεινη απλά το εκμεταλλεύτηκε εις βάρος άλλων, αδιαφορώντας αν ο καθένας στέρησε χρήματα από το παιδί του, το σπίτι του, παραμελώντας τις υποχρεώσεις του για να τη βοηθήσει...

το αρνί ρε το θυμάσαι ???? χαααααααχαχαχαχαχ

ε! εγω να ...γελάω ...έτρεχα σαν την μουρλη δεξια κι αριστερά ....χααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχ

ε τα ίδια θα κάνω ξανα και ξανα ..και ξανα και ξανα ...αθεραπευτα ηληθια είμαι !

(που το θυμήθηκες το κρύωμα ρε φίλε ) να γιατι έχω αναγκη τους φίλους μου να θυμίζουν τα βασανα μου γιατι πατάω το ρημαδι το delete καθημερινα ...!!! χααααααχαχαχα έχουν back up σκληρό δίσκο οι φίλοι μου με όλες τις βλακέιες μου !

Κοριτσια επειδη κ εγω ειχα βοηθησει το συγκεκριμενο μελος δεν μπορω να πιστεψω οτι ολα ηταν μουφα,απλα πιστευω οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ τα ειπε στην Τονια επειδη δεν ειχε να της δωσει τα λεφτα της πισω.

γι'αυτό ρώτησα αν υπήρχε πραγματικά πρόβλημα υγείας...έτσι να έχω μια ελπίδα βρε παιδί μου...

πάντως αυτό που γράφει η marco polo και εγώ το πιστεύω...ότι όλα επιστρέφονται καλά ή κακά στο μάταιο τούτο κόσμο χα χα χα

επίσης Τόνια μου και όλες τις Τόνιες θα σας δόσω μια μικρή συμβουλή που την εφαρμόζω στη ζωή μου και αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου και τα λάθη μου....μην μετανιώνεται για τίποτα, σκεφτείται ότι αυτό που πράξατε σε κάποια δεδομένη χρονική στιγμή και με τα δεδομένα που είχατε τότε ήταν το σωστό...:wink:

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Ευχομαι αυτα που εκανε να τα βρει απο τον Θεο ....

για μενα δεν υπάρχει χειροτερο απο την κορο'ι'δια

Ντροπή της και θα ηθελα κατι τετοιες ''εξυπνες'' να τιμωρηθουν παραδειγματικά

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Καλο θα ητανε να μην δινετε προσωπικα στοιχεια στο ιντερνετ και να μην εμπιστευεστε κανενα για κανενα λογο!το ιντερνετ θελει πολυ προσοχη και αναλαφρη αντιμετοπιση δεν ταιριαζει σε αυτο!!

εμενα παντως μου ειχε δωσει και δωματιο και οροφο στο παιδων το πασχα που ηταν μεσα το παιδι και το οναματεπωνυμο του παιδιου ,οποτε το προβλημα πιστευω οτι υπηρξε...

children=world:D

happy children=better world:wink:

Πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που διάβασα!

Και δεν είναι τα χρήματα που έβαλα στην τράπεζα, γιατί δεν δανείστηκα, ότι είχα έβαλα! Και αυτό για το παιδάκι της.

Με τα παιδιά είμαστε όλες περισσότερο ευαίσθητες!! Τύψεις δεν έχω αλλά μια απογοήτευση την ένοιωσα.

Τόνια σʼ ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Ελπίζω το θέμα σου να λυθεί εύκολα και γρήγορα.

Κοριτσια σορρυ που επειμενω αλλα εαν θυμαστε η συγκεκριμενη οικογενεια δεν ειχε να φαει περναγαν με μια συνταξη του ΟΓΑ θα ειχε να δωσει τα 500ευρω πισω??????????

κ παλι η Τονια δεν εγραψε οτι ολα αυτα ηταν μουφα η κοπελα εγραψε οτι την ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ Κ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ.

Παντως κ μουφα να ειναι το θεμα,καλο ειναι οταν μπορουμε να βοηθαμε τον συνανθρωπο μας κ να μην τα ισοπεδωνουμε ολα για καποιον<<εξυπνακια>>,γιατι υπαρχουν ανθρωποι που οντως το εχουν πραγματικη αναγκη κ χρειαζονται την βοηθεια μας.

Διαφημίσεις

Vann, δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Και εγώ θα συνεχίσω να βοηθάω με ότι μπορώ, μια φρουτόκρεμα, ένα πακέτο ρύζι,….

Αλλά όταν ένας σχετικά άγνωστος άνθρωπος σου ανοίγει το σπίτι του, έστω και για μία ώρα, τον σέβεσαι λίγο παραπάνω!

Κοριτσια σορρυ που επειμενω αλλα εαν θυμαστε η συγκεκριμενη οικογενεια δεν ειχε να φαει περναγαν με μια συνταξη του ΟΓΑ θα ειχε να δωσει τα 500ευρω πισω??????????

Το ότι δεν είχανε να φάνε δεν αμφισβητείται (από μένα τουλάχιστον) αλλά.......... αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να κοροϊδεύεις τον δανειστή σου για μήνες και μάλιστα να λες τέτοια σοβαρά ψέματα ότι δήθεν έδωσε τα λεφτα σε ταμεία της τράπεζας και εκείνος δεν τα έβαλε.

Επίσης αυτό που εγώ κράτησα είναι ότι η Τόνια της έκλεισε ένα ιατρικό ραντεβού στο οποίο δεν εμφανίστηκε ποτέ.

Έχει τόσο σοβαρή ιατρική ανάγκη το παιδί σου και δεν πας?

οκ η ανάγκη σε κάνει να κάνεις πολλά, αλλά θα ήταν πιο τίμιο να πει στην Τόνια-συγνώμμη βρε κοπέλα μου δεν έχω να στα επιστρέψω και όχι να της λέει συνεχώς ψέματα.

Με τέτοιου είδους συμπεριφορά πως θα την εμπιστευτεί κανείς ξανά?

Οντως Ελευθερια μπορει πραγματικανα μην μπορουσε να τα δωσει πισω στην κοπελα αλλα ο τροπος που το χειριστηκε δεν δειχνει πολυ σεβασμο στον ανθρωπο που του ανοιξε το σπιτι του και κυριως την καρδια του. Ελπιζω μονο το κοριτσακι της να ειναι καλα και να μην αντιμετωπιζει οντως σοβαρο προβλημα.

Eleftheria συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα εαν θυμαμαι καλα η συγκεκριμενη οικογενεια δεν ειχε να φαει χρωσταγε στο μπακαλι χρωσταγε σε πολλους κ τα γραφαν αυτα καποια μελη που γνωριζαν παραπανω την κατασταση της.Οποτε οταν δανειζεις σε εναν τετοιον ανθρωπο λεφτα ξερεις εξ αρχης οτι ειναι χαμενα,κανεις το καλο κ το ριχνεις στο γυαλο.

Ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχει να στα δωσει,κ τωρα πιο πολλα λεφτα θα φυγουν στα εξωδικα κ τα δικαστικα,εγω θα το ειχα παρει αποφαση οτι ειναι χαμενα τα λεφτα μου,απο την στιγμη που θα δανειζα το συγκεκριμενο ατομο,που γνωριζω οτι στην συγκεκριμενη οικογενεια δεν δουλευει κανεις,κ εχουν κ προβληματα υγειας,κ δεν προκειται να δουλεψει κανεις τους.

Eleftheria συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα εαν θυμαμαι καλα η συγκεκριμενη οικογενεια δεν ειχε να φαει χρωσταγε στο μπακαλι χρωσταγε σε πολλους κ τα γραφαν αυτα καποια μελη που γνωριζαν παραπανω την κατασταση της.Οποτε οταν δανειζεις σε εναν τετοιον ανθρωπο λεφτα ξερεις εξ αρχης οτι ειναι χαμενα,κανεις το καλο κ το ριχνεις στο γυαλο.

Ειναι δεδομενο οτι δεν θα εχει να στα δωσει,κ τωρα πιο πολλα λεφτα θα φυγουν στα εξωδικα κ τα δικαστικα,εγω θα το ειχα παρει αποφαση οτι ειναι χαμενα τα λεφτα μου,απο την στιγμη που θα δανειζα το συγκεκριμενο ατομο,που γνωριζω οτι στην συγκεκριμενη οικογενεια δεν δουλευει κανεις,κ εχουν κ προβληματα υγειας,κ δεν προκειται να δουλεψει κανεις τους.

Vann διαφωνώ μαζί σου, η Τόνια είπε εξαρχής ότι δεν της περίσευαν αυτά τα χρήματα και δανείστηκε...

τι θα πει χαμένα λεφτά από τη στιγμή που δεν με περισεύουν και τα δίνω από το υστέρημα μου ??

δηλ πάμε να βγαλουμε και φταίχτρα την Τόνια που πήγε δικαστικά και δεν έκανε το καλό για να το ρίξει στο γυαλό ??

άλλο μου περισεύουν και στα διαθέτω χωρίς να τα περιμένω και άλλο σου κάνω εξυπηρετηση

ΟΧΙ

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

DALIA μονο αυτο δεν εγραψα,εγω ειπα οτι εαν δανειζεις σε τετοια ατομα τα λεφτα σου ειναι 90%σιγουρο οτι θα καθυστερηση να στα δωσει εαν στα δωσει,εγω δεν ειπα οτι φταει η Τονια σε καμια περιπτωση η κοπελα εκανε ενα καλο να βοηθησει μια οικογενεια η οποια οικογενεια την δουλευει κανονικα για το ποτε θα παρει πισω τα λεφτα της εαν ποτε τα παρει, κ επισημανα οτι πιο πολλα θα δωσει στον δικηγορο παρα το ποσο που της χρωστανε,δεν αφησα πουθενα να εννοηθει οτι φταει εκεινη.

Καλή σας μέρα,

Την επόμενη έλαβα ένα μήνυμα στο κινητό μου που έλεγε επί λέξει: « Με εμπιστεύεσαι να μου δανείσεις 500Ε για ένα μήνα;»

Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο οικονομικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή σκέφτηκα όμως το μωρό και ότι αυτή η γυναίκα είχε κοιμηθεί στο σπίτι μας…σήκωσα 500 Ε και της τα έβαλα στο λογαριασμό της. Μάλιστα μου έστελνε μηνύματα και απαιτούσε να είναι τα λεφτά στο λογαριασμό συγκεκριμένη ώρα γιατί βιαζόταν….

Η....

της ζήτησε δανεικά για ένα μήνα...δεν της είπε μπορείς να με βοηθήσεις χωρίς να περιμένεις να σου επιστρέψω τα χρήματα σου..

ΑΙΣΧΟΣ......ΑΙΣΧΟΣ......γιαυτο ΠΟΤΕ δεν δινω χρήματα. ........ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ. Και ξερετε πιο ειναι το χειρότερο? Οτι κάτι τετοια παραδείγματα σε σταματούν απο το να βοηθήσεις αυτους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καιγονται.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Ακριβως αυτο θα έλεγα κ εγω.. ζητησε δανεικα αρα υποχρεουτε να τα δωσει πισω στο χρονικο διαστημα που η ιδια ορισε...

Δεν ζητησε ελεημοσυνη.. Κανενας δεν της ζητησε πισω τα χρηματα που της εδωσε οταν βγηκε κ απλα ζητησε βοηθεια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Πολύ στενάχωρα όλα αυτά...:-(

Τόνια εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα αλλά κυρίως να "λυθεί" το θέμα με τέτοιο τρόπο ώστε να μη νιώθεις απογοήτευση.

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ αισθάνομαι λίγο "περίεργα" στο να βοηθήσω υλικά και οικονομικά άτομα που δεν γνωρίζω.

4 κουτιά Neocate που μου περίσσεψαν δεν τόλμησα ποτέ να βάλω αγγελία ώστε να χαριστούν εδώ,με την υποψία μήπως κάποιος με κάποιο τρόπο θελήσει να τα πουλήσει κερδίζοντας έτσι στο χαλαρό 200 και ευρώ,τη στιγμή που εγώ δε θα διανοουμουν ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο και ας είναι οι ανάγκες μας μεγάλες....Τελικά τα γάλατα έληξαν και θα πεταχτούν και εγώ στεναχωριέμαι που τα γεγονότα με αναγκάζουν να σκέφτομαι έτσι...:-(

Δε νιώθω έτοιμη να αμφισβητήσω την ύπαρξη των προβλημάτων του συγκεκριμένου μέλους,είχα παρακολουθήσει τα περιστατικά και με τον άντρα της και με το παιδάκι,αλλά οι καταγγελλόμενες συμπεριφορές με στεναχωρούν πολύ...

Κι αυτό που με στεναχωρεί πιο πολύ είναι το ότι ενισχύεται η καχυποψία μας και μας κάνει αδύναμους να εμπιστευόμαστε και να στηρίζουμε όποιον έχει ανάγκη...:?

Το ίδιο sms με την Τόνια έστειλε και σε μένα η Ελεάνα.

Δεν είχα 500 ευρώ να στερήσω απ'την οικογένειά μου, η πρώτη αντίδραση ήταν να ψάξω να δανειστώ.Μετά ήρθε η λογική.

Μου φάνηκε παράξενο να ζητήσει απο ένα άτομο 500 ευρώ .Θα ήταν πιό λογικό να γράψει στο φόρουμ παιδιά χρειάζομαι 500 ευρώ επειγόντος.Θα μαζευόταν αμέσως ειδικά για κείνη επειδή απο την αρχή όλοι τρέξαμε να στηριξουμε την οικογένεια.

Η Τόνια ήταν πιό ευάλωτη επειδή την πρώτη φορά διέθεσε το σπίτι της .Δεν της ήταν απλώς μια περίπτωση αλλά μια οικογένεια που είχε για κείνη μπεί με άλλο τρόπο στη ζωή της.

Δε μου κάνει εντύπωση λοιπόν που η Τόνια φάνηκε "αφελής".Κι αυτό το " μου έχεις εμπιστοσύνη..." όπως και να το κάνουμε είναι λίγο χειριστικό.

Τόνια,δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ΕΣΥ άσχημα.κανένας λόγος.:)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Όταν δανείζεις χρήματα πρέπει πάντα να έχεις υπόψη σου ότι αυτά μπορεί να μην στα γυρίσουν ποτέ πίσω! Το κάνεις, γιατί κρίνεις εκείνη τη στιγμή την ανάγκη του άλλου και δεν περιμένεις στη γωνία να δεις πώς θα συμπεριφερθεί αυτός μετά.

Εγώ δύο φορές δάνεισα σε κολλητούς μου φίλους και ΚΑΜΙΑ φορά δεν επεστράφησαν! Δεν τους κακολογώ, δεν τους έκρινα γιατί δεν μου τα έδωσαν πίσω, δεν με απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα, το έκανα γιατί το ήθελα και ΗΞΕΡΑ ότι πράγματι είχαν ανάγκη!

Τώρα αν θεωρούν μερικοί ότι οι φίλοι και γνωστοί σου επί σειρά ετών είναι το ίδιο με απρόσωπα άτομα από το ιντερνετ, ΟΚ, τι να πω. Εμένα εκεί θα με ενοχλούσε πραγματικά αν είχα δώσει λεφτά και ένιωσα εξαπατημένη. Όπως κάνει και η κοπέλα εδώ που πλέον κινείται νομικά.

Κι αυτό το " μου έχεις εμπιστοσύνη..." όπως και να το κάνουμε είναι λίγο χειριστικό.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ!!!

Τώρα αν θεωρούν μερικοί ότι οι φίλοι και γνωστοί σου επί σειρά ετών είναι το ίδιο με απρόσωπα άτομα από το ιντερνετ, ΟΚ, τι να πω.

Δεν είναι το ίδιο! Φυσικά και όχι!

Στη περίπτωση της Τόνιας όμως το απρόσωπο δεν ισχύει.. Γνωρίστηκαν, έζησαν μαζι..

Σε κάθε άλλη περίπτωση που θες να βοηθήσεις κάποιον που δε γνωρίζεις δε σημαίνει πως γίνεται αυτομάτως και φίλος σου.. ούτε πως έχεις απαιτήσεις από εκείνον..

Εγώ αυτό που σκέφτομαι κάθε φορά που θέλω να βοηθήσω κάποιον είναι το εξής:

"Αυριο θα σκεφτώ πως, αν είχα αυτά τα χρήματα, η ζωή μου θα ήταν καλύτερη?".

Αν η απάντηση είναι "όχι", τα δίνω..

Elli, και να τα πουλήσει αυτά που εσύ θα χάριζες, από ανάγκη θα το έκανε..

Εγώ πάντως, όχι, δεν θα προτιμούσα να τα πετάξω..

Εδώ αυτό που με εκνεύρισε είναι ο τρόπος που φέρθηκε στην Τόνια.. όχι οτι βοηθήθηκε ένας άνθρωπος σε ανάγκη..

Nothing you would take... Everything you gave...

Με βοήθησε η αδελφή μου να καταλάβω τι συμβαίνει γιατι εγω ειμαι πολύ παρορμητική και λειτουργώ με το συναίσθημα...

Οταν ενα βράδυ μου ζήτησε 100 ευρω για το ξενοδοχείο προβληματίστηκα γιατι δεν έβρισκε ενα πιο φθηνό...και πολύ απλά μου εξήγησε πως ειναι 80 το δίκλινο και 20 για το ταξί...

Πολύ απλά σκέφτηκα αφού δεν τα εχεις να τα δωσεις και δεν θες να πας σε 2-3 μελη που σου εχουν προσφέρει στέγη, τοτε γιατι δεν πας σε ενα απο τα 2 Παίδων που σίγουρα διανυχτερευουν -εφημερευουν και να ζητήσεις εισαγωγή ως έκτακτο περιστατικό ...και αν αυτό δεν γινόταν την ειχα κατευθύνει να ζητήσει βοήθεια απο τον οροφο που ειναι το Χαμογελο του Παιδιου- για περισσοτερη βοηθεια...

Το κοριτσάκι εχει ταλαιπωρηθεί πολύ και θελω να κοιμηθω και να ησυχασει η μικρή...ηταν η επιθυμία της και κλεισαμε εκει με τηλεφωνικο ραντεβου το αλλο πρωι για να της στειλω τα λεφτά ...

Το ιδιο βράδυ μετά τις 12.00 βλέπω ειχε ποστάρει και εκει μου χτυπησαν καμπανάκια...

Μιλώντας μετά απο καιρό με την alvadi επιβεβαιώνω πως για αλλη μια φορά η alvadi δειχνει το μεγαλείο της ψυχής της και εγω ευχαριστώ το Θεό που ειδα νωρίς τι γινόταν...

Να σημειώσω πως εχει τηλεφωνήσει απο καθαρό ενδιαφέρον απο τοτε μερικές φορες και δεν εχει απαντήσει στα τηλεφωνήματά μου

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Πραγματικά λυπάμαι που δεν είμαι μόνον εγώ.....αν και θα έλεγα ψέμματα αν δεν πω ότι το φανταζόμουν....

είχα μια φίλη και συνάδελφο (έφυγε πριν κάποια χρόνια από καρκίνο) έλεγε: "στη ζωή το μόνο που χρειάζεται για να πορευτείς είναι κοινή λογική και ήθος....." είχε πολύ δίκιο τελικά...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...