Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

tandem nursing και προσπάθεια για βραδυνό ύπνο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω μια μικρή 16 μηνων η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Πριν 2 εβδομάδες γέννησα και έχω κ ένα μπεμπη. Πριν γεννήσω ο θηλασμός είχε γίνει επώδυνος, η μικρή έτρωγε κ ένιωθα να δαγκώνει κ πραγματικά όση ώρα έπινε γάλα εσφιγγα τα δόντια, το ίδιο γίνεται και τώρα. Θέλει όλη μέρα γάλα κ μου τραβάει την μπλούζα, προσπαθώ να της τραβάω την προσοχή με άλλα πράγματα κ φαγητό αλλά αν δεν της δώσω γάλα νευριάζει. Από την άλλη βλέπει και τον μπέμπη πλέον κ ζηλεύει. Δεν έχει πολλά σημάδια για φυσικό αποθηλασμο, το αντίθετο θα έλεγα. Δεν αντέχω ομως άλλο και θέλω να αποθηλασω, το βράδυ γίνεται ένας χαμός και με τα δυο κ πλέον δεν κοιμάμαι καθολου. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 7/12/2020 at 5:10 ΜΜ, MaryjaneP είπε:

Καλησπέρα! Έχω μια μικρή 16 μηνων η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Πριν 2 εβδομάδες γέννησα και έχω κ ένα μπεμπη. Πριν γεννήσω ο θηλασμός είχε γίνει επώδυνος, η μικρή έτρωγε κ ένιωθα να δαγκώνει κ πραγματικά όση ώρα έπινε γάλα εσφιγγα τα δόντια, το ίδιο γίνεται και τώρα. Θέλει όλη μέρα γάλα κ μου τραβάει την μπλούζα, προσπαθώ να της τραβάω την προσοχή με άλλα πράγματα κ φαγητό αλλά αν δεν της δώσω γάλα νευριάζει. Από την άλλη βλέπει και τον μπέμπη πλέον κ ζηλεύει. Δεν έχει πολλά σημάδια για φυσικό αποθηλασμο, το αντίθετο θα έλεγα. Δεν αντέχω ομως άλλο και θέλω να αποθηλασω, το βράδυ γίνεται ένας χαμός και με τα δυο κ πλέον δεν κοιμάμαι καθολου. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν έχω εμπειρία να σου απαντήσω καθώς δεν έχω αποθηλασει ακόμα, γράφω για να έρθει το θέμα σου πιο πάνω στις νέες δημοσιεύσεις και το δει κάποια άλλη μαμά που έχει εμπειρία.

Το μόνο που μπορώ να σου πω ,αν μπορεί να αναλάβει ο μπαμπας τη μικρή και να προσπαθήσει να τη κοιμίζει αυτός. Κάνετε συγκοιμηση; Ίσως βοηθήσει αν τελικά αποφασίσεις να συνεχίσεις κ με τα δύο μωρά

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2020 at 5:10 ΜΜ, MaryjaneP είπε:

Καλησπέρα! Έχω μια μικρή 16 μηνων η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Πριν 2 εβδομάδες γέννησα και έχω κ ένα μπεμπη. Πριν γεννήσω ο θηλασμός είχε γίνει επώδυνος, η μικρή έτρωγε κ ένιωθα να δαγκώνει κ πραγματικά όση ώρα έπινε γάλα εσφιγγα τα δόντια, το ίδιο γίνεται και τώρα. Θέλει όλη μέρα γάλα κ μου τραβάει την μπλούζα, προσπαθώ να της τραβάω την προσοχή με άλλα πράγματα κ φαγητό αλλά αν δεν της δώσω γάλα νευριάζει. Από την άλλη βλέπει και τον μπέμπη πλέον κ ζηλεύει. Δεν έχει πολλά σημάδια για φυσικό αποθηλασμο, το αντίθετο θα έλεγα. Δεν αντέχω ομως άλλο και θέλω να αποθηλασω, το βράδυ γίνεται ένας χαμός και με τα δυο κ πλέον δεν κοιμάμαι καθολου. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημέρα κ να σου ζήσουν τα παιδάκια σας, ούτε εγώ έχω αποθηλασει ακόμα κ δεν έχω συμβουλή πάνω στο θέμα αυτό αλλά για το ότι σε δαγκώνει ίσως να πρέπει να της το λες για να κατανοήσει ότι δεν πρέπει να κλείνει με δύναμη τα δοντακια της κ αν δαγκώνει να της το επισημαίνεις εκείνη την ώρα κ να βγάζεις το στοματακι της απ' το στήθος, οπότε αν θέλει να πιει γάλα θα το κάνει πιο χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2020 at 5:10 ΜΜ, MaryjaneP είπε:

Καλησπέρα! Έχω μια μικρή 16 μηνων η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Πριν 2 εβδομάδες γέννησα και έχω κ ένα μπεμπη. Πριν γεννήσω ο θηλασμός είχε γίνει επώδυνος, η μικρή έτρωγε κ ένιωθα να δαγκώνει κ πραγματικά όση ώρα έπινε γάλα εσφιγγα τα δόντια, το ίδιο γίνεται και τώρα. Θέλει όλη μέρα γάλα κ μου τραβάει την μπλούζα, προσπαθώ να της τραβάω την προσοχή με άλλα πράγματα κ φαγητό αλλά αν δεν της δώσω γάλα νευριάζει. Από την άλλη βλέπει και τον μπέμπη πλέον κ ζηλεύει. Δεν έχει πολλά σημάδια για φυσικό αποθηλασμο, το αντίθετο θα έλεγα. Δεν αντέχω ομως άλλο και θέλω να αποθηλασω, το βράδυ γίνεται ένας χαμός και με τα δυο κ πλέον δεν κοιμάμαι καθολου. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χμμ..δύσκολη κατασταση. Προσωπικά, εφ'οσον θα είχα αντέξει τον πόνο όσο ήμουν έγκυος (το έχω νιώσει και ήταν όντως πολύ επώδυνο) θα έκανα κι άλλη υπομονή γιατί θεωρω πως είναι η χειρότερη στιγμή αποθηλασμου για την μεγάλη.Αληθεια, δεν το περίμενες ότι θα πάει έτσι για να αποθηλαζες όσο ήσουν έγκυος; Η μεγάλη είναι κι αυτή αρκετά μικρή και λογικό να είναι τόσο προσκολλημένη, κοντευετε και στο τελευταιο δυνατο αλμα των 18 μηνων. Στη θέση σου θα έκανα υπομονή 2-3 μήνες ακόμη γιατί πιστεύω ότι θα είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.Ο μικρός σου θα θηλάζει λιγότερο απ'ότι τωρα και μάλλον το ίδιο και η μεγάλη, αλλά θα είναι και καλύτερη στιγμή αποθηλασμου τοσο για την κόρη σου όσο και πιθανότατα για σένα γιατί αν αποφασίσεις να αποθηλασεις τώρα, σε μικρό χρονικό διάστημα (δηλαδή όχι ομαλά) απ'οτι έχω καταλάβει, τότε ας είσαι προετοιμασμένη για μεγάλη αντίδραση και ματαιωση από την μικρή, με κρίσεις και κλάματα, που εγώ σαν λεχωνα δεν θα είχα το κουράγιο να τα ζήσω (ουτε και γενικοτερα για το θεμα του αποθηλασμου στους 16 μηνες αλλα ποσο μαλλον υπο την επηρεια των ορμονικων αλλαγων).Ενω σε λίγο καιρό θα εχει ψιλοσυνηθισει το μωρό και δεν θα της πεσει τόσο βαρύ ότι "ήρθε ο εισβολέας να μου πάρει την μαμά μου" όσο αν την αποθηλασεις τώρα. Επιπλεον,θεωρειται ότι τα παιδια  που κανουν ταντεμ δενονται περισσοτερο και εκδηλωνουν λιγοτερη ζηλια στην προσαρμογή αυτής της νέας πραγματικότητας. Τον πρώτο καιρό εννοείται ότι θα ζηλεύει αλλά φαντάσου πώς θα νιωσει και πόσο πιο έντονα θα αντιδράσει αν της αρνεισαι το στήθος αλλά το δίνεις στον αδερφό της. Απο την αλλη αν δεν αντέχεις καθόλου, τότε η μόνη λύση για να κοιμηθείς λιγο παραπάνω το βράδυ θεωρώ ότι είναι να την αναλάβει εξολοκληρου ο μπαμπάς στον ύπνο. Ζύγισε τα, δες τα πιθανά σενάρια, μην αφήνεις μόνο την κούραση και την εξάντληση να σε οδηγουν :)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...