Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

tandem nursing και προσπάθεια για βραδυνό ύπνο


Recommended Posts

Αχ βαχ κι εμενα η μεγαλη για να κοιμηθει θελει ''ενα μεροκάματο'' ενω το μικρο εχει κανει τη νυχτα μερα :?.

 

Τότε κάνε κι εσύ τη μέρα νύχτα ;)

Κι εγώ έχω σχεδόν τέσσερα χρόνια να κοιμηθώ σερί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αλλά δεν με πειράζει πια. Η μικρή ξυπνάει, η μεγάλη έχει πάνω από χρόνο που κοιμάται σερί. Απλά κοιμάμαι λίγο πιο νωρίς αν χρειαστεί.

 

Τώρα έχει μειωθεί το γάλα μου και δεν μπορώ να τις θηλάζω ταυτόχρονα ανάσκελα, γιατί δεν βρίσκουν αρκετό και εκνευριζόμαστε και οι τρεις. Θηλάζω για λίγα λεπτά και τις δυο, και μετά βάζω απαλή μουσική και λέω στη μεγάλη ότι θα γυρίσω στο πλάι μέχρι να τελειώσει η μικρή, κι αν δεν έχει κοιμηθεί μέχρι τότε, θα γυρίσω να την ξαναθηλάσω κι αυτή. Αν δεν έχει κοιμηθεί, θηλάζει πάλι λίγες γουλιές, κι αν είμαι κουρασμένη, κάνουμε αγκαλίτσα και με παίρνει ο ύπνος, ίσως και πριν απ΄αυτή (τουλάχιστον έτσι συμπεραίνω :mrgreen:). Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω κάθε βράδυ χρόνο μόνο για μένα, αλλά και μέρα παρά μέρα αρκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τότε κάνε κι εσύ τη μέρα νύχτα ;)

Κι εγώ έχω σχεδόν τέσσερα χρόνια να κοιμηθώ σερί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αλλά δεν με πειράζει πια. Η μικρή ξυπνάει, η μεγάλη έχει πάνω από χρόνο που κοιμάται σερί. Απλά κοιμάμαι λίγο πιο νωρίς αν χρειαστεί.

 

Τώρα έχει μειωθεί το γάλα μου και δεν μπορώ να τις θηλάζω ταυτόχρονα ανάσκελα, γιατί δεν βρίσκουν αρκετό και εκνευριζόμαστε και οι τρεις. Θηλάζω για λίγα λεπτά και τις δυο, και μετά βάζω απαλή μουσική και λέω στη μεγάλη ότι θα γυρίσω στο πλάι μέχρι να τελειώσει η μικρή, κι αν δεν έχει κοιμηθεί μέχρι τότε, θα γυρίσω να την ξαναθηλάσω κι αυτή. Αν δεν έχει κοιμηθεί, θηλάζει πάλι λίγες γουλιές, κι αν είμαι κουρασμένη, κάνουμε αγκαλίτσα και με παίρνει ο ύπνος, ίσως και πριν απ΄αυτή (τουλάχιστον έτσι συμπεραίνω :mrgreen:). Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω κάθε βράδυ χρόνο μόνο για μένα, αλλά και μέρα παρά μέρα αρκεί.

 

 

 

Δυστυχως δεν μπορω να κανω την νυχτα μερα και να κοιμαμαι τις ιδιες ωρες με το μωρο γιατι εχω και την κορη μου,δεν την στελνω παιδικο και ειναι ολη μερα σπιτι,δεν υπαρχει περιπτωση να με αφησει να κοιμηθω,ασε που δεν εχω εμπιστοσυνη,πρεπει να ξερω ανα πασα ωρα και στιγμη που ειναι και τι κανει γιατι ειναι αρκετα ζωηρη.

 

Η περιγραφη για το πως κοιμοσαστε ειναι παρα πολυ ωραια :D.

Εγω τωρα την κοιμιζω στο κρεβατι μου και μετα φευγω και παω στο υπνοδωματιο της,δηλ αυτη κοιματε με τον μπαμπα (εχει μαθει ετσι γιατι μεχρι προσφατα κοιμομασταν οι 3 μας) και εγω κοιμαμαι με το μωρο.

Μπερδεμα...

 

Το μωρο την ημερα κοιματε και σερι 2ωρο,την νυχτα ομως.... ανα μια ωρα θηλαζει,η κορη μου εκανε 1-2 ξυπνηματα στην ηλικια του και το μωρο 6-7:?,αντε να κοιμηθεις,που δεν το βολευει η ξαπλωτη σταση και σηκωνομαι καθιστη ή και ορθια και το θηλαζω γιατι κατεβαινει αποτομα το γαλα και πνιγεται :(.

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση παντως,ισως σε κανα χρονο να θηλαζουμε σαν και εσας :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

κουράγιο! Κι εγώ αισίως έκλεισα 2 1/2+ χρόνια σερί αϋπνίας...:? είμαι πια ένα κινητό ζόμπι και κάνω τα πάντα μηχανικά σαν ρομποτάκι!!!

 

 

Κουραγιο σε καταλαβαινω.

Τρεμω σε κανα 2μηνο που θα γυρισω στη δουλεια,δεν ξερω πως θα παλεψω τα βραδυνα ξυπνηματα γιατι δυστυχως η δουλεια μου εχει 8ωρη ορθοστασια και πολυ πολυ κουραση..:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, υπομονή και κουράγιο! Να δοκιμάζεις που και που και την ξαπλωτή στάση, όσο θα μεγαλώνει δεν θα πνίγεται τόσο εύκολα και μπορεί να σας βολέψει να κοιμάσαι κι εσύ λίγο περισσότερο! (συνήθως στην ξαπλωτή στάση δεν βγαίνει και τόσο απότομα το γάλα, μου κάνει εντύπωση που πνίγεται, μήπως δεν το έχεις ξαπλωμένο εντελώς στο πλάι; μήπως το σώμα του είναι ανάσκελα και γυρνάει το κεφάλι κι έτσι πνίγεται; Βάλε ένα μαξιλάρι ή μια πετσετούλα ρολό πίσω από την πλάτη του για να το κρατάει γυρισμένο στο πλάι)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλ αυτη κοιματε με τον μπαμπα (εχει μαθει ετσι γιατι μεχρι προσφατα κοιμομασταν οι 3 μας) και εγω κοιμαμαι με το μωρο.

Μπερδεμα...

καθόλου μπέρδεμα! κι εμείς έτσι κοιμόμαστε, ο μικρός με το μπαμπά και το μωρό με μένα!

 

Πάντως έχει δίκιο η sofuka να δοκιμάζεις συχνά την ξαπλωτή θέση γιατί με τον καιρό μπορεί να αλλάξει προτιμήσεις. Ο μεγάλος μου άρχισε να θηλάζει ξαπλωμένος όταν ήταν περίπου 3 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofuka και sonar σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Δυστυχως δεν πνιγεται μονο στην ξαπλωτη αλλα και στη θεση αγκαλιας,μολις αισθανθω το let down αρχιζει ακουω εντονο ''γκλου γκλου'' πολλες φορες του κοβεται η ανασα,στραβοκαταπινει σε σημειο να φοβαμαι μηπως το πνιξω με το γαλα μου :(,και μετα αρχιζει τα κλαματα με σπρωχνει δεν θελει να πιει αλλο γαλα,''δινουμε μαχη'' για να ξαναπιασει και να πιει μπορει να περασει και 1,1/2 ωρα με αυτο το βιολι,εγω με νευρα κροσια και το μωρο κουρασμενο αποκοιμιεται και θηλαζει πολυ λιγο μετα.

Ευτυχως που περνει καλο βαρος γιατι θα ειχα σκασει απο τη στεναχωρια μου :(.

Με την κορη μου δεν ειχα τετοιο θεμα,μηπως ειναι κολικοι?

Ουφ αντε να γινει 3 μηνων σ'αυτη την ηλικια περασαν της κορης μου οι κολικοι.

Α,εχουμε και μπολικα αερια και οταν ρευεται κανει πολυ θορυβο.

Αυτα.Αν εχετε καμια ιδεα πειτε μου μπας και ξεπερασουμε αυτη τη φαση :(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία, προφανώς έχεις έντονο let down!

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να θηλάζεις κρατώντας το μωρό πιο ψηλά από το στήθος σου, πχ. να το κρατάς σχεδόν όρθιο, καβάλα στο μηρό σου ή να ξαπλώνεις εσύ λίγο προς τα πίσω και το μωρό να ξαπλώνει μπρούμυτα επάνω σου ή διαγώνια με τα ποδαράκια προς την κοιλιά ή τα πλευρά σου (πάντα μ' εσένα να είσαι με κλίση κάπως προς τα πίσω, σαν να έχεις βολευτεί στον καναπέ πχ. και το μωρό από πάνω σου). Επίσης βοηθάει να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι και να τοποθετείς το μωρό στο στήθος αφού σταματήσει ο πίδακας ή να το αφήνεις να κάνει 1-2 ρουφηξιές και μετά να το απομακρύνεις και να αφήνεις πάλι να ξεθυμάνει ο πίδακας για να το ξαναβάλεις. Όλα αυτά μεμονωμένα ή σε συνδυασμό μεταξύ τους μπορεί να σε βοηθήσουν. Πάντως μεγαλώνοντας θα καταφέρει να διαχειρίζεται καλύτερα τη ροή και δεν θα πνίγεται!

Είναι σπαστικό και κουραστικό, γιατί προκαλεί αέρια στο παιδί, χρειάζεται ρέψιμο και δυσκολεύεται να θηλάσει. Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι τεχνικές αυτές. Κάπου είχε βάλει η Κριστίνα φωτό, θα ψάξω να τις βρω.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω σοφουκα μου,κι εγω ετσι πιστευω οτι κατεβαινει αποτομα το γαλα και το πνιγει.

Θα κανω τα παραπανω που λες να δω αν θα ηρεμησει το παιδακι μου,στην κορη μου ομως δεν ειχα εντονο let down,και τωρα οταν θηλαζει η μεγαλη οταν κατεβαινει το γαλα ουτε την πνιγει ουτε την ενοχλει,απεναντιας δεν ξεκολαει απο το στηθος,θα μου πεις το ιδιο ειναι το μωρακι με το νηπιο?:roll:

 

Θα σας γραψω πως πηγε,σοφουκα να'σαι καλα!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακούστε ένα χαριτωμένο που συνέβη σήμερα:

Η μεγάλη ξάπλωσε στο κρεββάτι και περίμενε να πάω να θηλάσω για να κοιμηθούν. Η μικρή ξάπλωσε κι αυτή δίπλα στη μεγάλη.

Η μεγάλη θυμωμένη: Έχεις στήθος;

Η μικρή με αφέλεια: Όχι.

Η μεγάλη: Ε, τότε πήγαινε πιο πέρα να έρθει η μαμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούστε ένα χαριτωμένο που συνέβη σήμερα:

Η μεγάλη ξάπλωσε στο κρεββάτι και περίμενε να πάω να θηλάσω για να κοιμηθούν. Η μικρή ξάπλωσε κι αυτή δίπλα στη μεγάλη.

Η μεγάλη θυμωμένη: Έχεις στήθος;

Η μικρή με αφέλεια: Όχι.

Η μεγάλη: Ε, τότε πήγαινε πιο πέρα να έρθει η μαμά!

 

 

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Ειναι απο τις καλυτερες ατακες μικρων παιδιων που εχω ακουσει!

Να τις χαιρεσαι τις κορουλες σου pax.:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ένα χαριτωμένο που συνέβη σήμερα:

Η μεγάλη ξάπλωσε στο κρεββάτι και περίμενε να πάω να θηλάσω για να κοιμηθούν. Η μικρή ξάπλωσε κι αυτή δίπλα στη μεγάλη.

Η μεγάλη θυμωμένη: Έχεις στήθος;

Η μικρή με αφέλεια: Όχι.

Η μεγάλη: Ε, τότε πήγαινε πιο πέρα να έρθει η μαμά!

 

Κορυφαίο! Να τις χαίρεσαι! :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλλο ενα παιδακι θα κανω σιγουρα,αλλα 1 ακομα μετα στοπ....

 

Οι ζυγισεις μας ειναι.

γεννηση 19/10 3500γρ

εξοδος 24/10 3280γρ

31/10 3640γρ

18/11 4990γρ

19/12 6620γρ

19/01 7570γρ

19/02 8120γρ

04/03 8345γρ ζυγαρια δικη μου.

Εχει καλο βαρος αλλα ο τροπος που θηλαζει με εχει καρααγχωσει .

Κανει κατι κλαματα μερικες φορες πριν τον υπνο που με τρελαινει.

Του εχω κανει υπερηχο ανω κατω κοιλιας,υπερηχο εγκεφαλου (ειχε μικρη πηγη),ισχυα και ολα ειναι μια χαρα,αλλα ωρες και φορες εχω την εντυπωση οτι σαν να ποναει,γιατι δεν θελει να θηλασει και θηλαζει μια χαρα μονο στον υπνο του?

Μηπως να εκανα και ενα υπερηχο για γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση?

 

Παραδειγμα πολλες φορες ακουω την κοιλια του να γουργουριζει και να πιπιλιζει τα χερια του και να κλαιει,να τον βαζω στο στηθος και να γυριζει το κεφαλι του αλλου,αν επιμενω με δαγκωνει με τα ουλα του,μετα απο καμποση ωρα κλαματος,εγω να επιμενω ολη αυτη την ωρα να θηλασει και αυτος να σπρωχνει κουνιεται περα δωθε στριφογυριζει το κεφαλι του κλπ στο τελος εξαντλημενος κλεινει τα ματια τον βαζω στο στηθος και θηλαζει οση ωρα ειμαι ορθια και περπαταω,αν κατσω σταματαει .

Καταλαβες τι περναω 5 μηνες σχεδον τωρα?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κακά του πώς είναι; Πόσα, τι χρώμα και σύσταση κλπ.

Έτσι όπως τα γράφεις μπορεί να είναι κρυφή ΓΟΠ, δηλαδή χωρίς αναγωγές, αλλά μπορεί να είναι και υπερπαραγωγή (θα είχε και πράσινα κακά ή και με αφρούς, εκκρηκτικά) ή μπορεί να είναι και έντονο λετ ντάουν, οπότε με τις πρώτες γουλιές να πνίγεται και μετά να χρειάζεται ρέψιμο και να μην μπορεί να φάει ενώ πεινάει, με αποτέλεσμα τη συμπεριφορά που περιγράφεις.

Υπερπαραγωγή και έντονο λετ ντάουν έχουμε κι εμείς και έχει μια παρόμοια συμπεριφορά, μόνο που μόλις δω ότι δεν πιάνει τη θηλή, δεν επιμένω καθόλου, τη σηκώνω, τη βοηθάω να ρευτεί (με τους γνωστούς τρόπους) και μετά την ξαναβάζω. Επίσης, αν υπάρχει υπερπαραγωγή, χρειάζεται να προσφέρεις το ίδιο στήθος σε κάθε γεύμα ή αν ήδη κάνεις έτσι, το ίδιο για 2-3 ώρες συνέχεια και αν δεν δεις βελτίωση και στη συμπεριφορά και στα κακά και για περισσότερες ώρες και επίσης, να προσέχεις ώστε να δίνεις στη μεγάλη από το στήθος που έχει το περισσότερο γάλα ή να τη χρησιμοποιείς ώστε να αδειάζει το στήθος και μετά να δίνεις αυτό το στήθος στον μικρό.

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τα κακά...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφουκα τα κακα του ειναι μουσταρδι.

Πρασινα κακα ειχε κανει μερικες φορες την προηγουμενη εβδομαδα,τωρα ειναι κανονικα παλι.

Καποιες μερες δεν μου κανει κακα(οπως χθες) και σημερα εκανε 2 φορες.

Δεν ειναι ουτε αφρωδη ουτε εκρηκτικα.

Εντονο΄λετ νταουν ειχα στην αρχη,με το που το ενιωθα οταν εβγαζα το μωρο απ'το στηθος το γαλα πεταγοταν απεναντι ή εσταζε το αλλο στηθος,τωρα πια δεν σημβαινει κατι τετοιο.

Η κορη μου τωρα θηλαζει αλλες μερες 2 φορες αλλες 6 φορες,δεν εχουμε στανταρ προγραμμα.

Τωρα προσπαθω απο τις 14.30 να τον θηλασω,θηλασε για 10 λεπτα και εκτοτε ''αγκομαχει'' στα χερια μου ή του πατερα του που τον κραταει τωρα :(.

Εννοειτε οτι πιπιλιζει ολη αυτη την ωρα τα ρουχα μας, τα χερια του....... :-(.

Αν ειναι κρυφη ΓΟΠ τι κανω???

Θα την ξεπερασει ποτε??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 2 μηνων εβγαζε συνεχεια γουλιες μετα απο καθε γευμα,οχι ομως ''ρουκετες''.

Τωρα καμια φορα ετσι οπως σφιγγεται, απο το ζορι του βγαζει κατι λιγα,αλλα οχι συνεχεια.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια σοφούκα θα ελεγα ετσι που ''αποφευγει'' το στηθος οτι ισως να εχει μειωθει το γαλα....:?

 

 

 

Oταν ειναι ξυπνιος πιο πολυ ωρα πιπιλιζει τα χερια του παρα θηλαζει...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια σοφούκα θα ελεγα ετσι που ''αποφευγει'' το στηθος οτι ισως να εχει μειωθει το γαλα....:?

 

 

 

Oταν ειναι ξυπνιος πιο πολυ ωρα πιπιλιζει τα χερια του παρα θηλαζει...

 

Κατ' αρχήν, από βάρος είσαστε σούπερ και κάποια στιγμή θ' αρχίσει να κόβει ο μικρός τους ρυθμούς που βάζει για να μη γίνει σούμο!:lol::lol:

Έχει μεγαλώσει και μπορεί πλέον να παίρνει το γάλα που χρειάζεται πάρα πολύ γρήγορα. Το ότι βάζει τώρα τα χέρια στο στόμα συνέχεια δεν είναι απαραίτητα να είναι από πείνα, μπορεί να εχει ξεκινήσει ενοχλήσεις απο τα ούλα (όχι να βγάλει δόντια ακόμα, αλλά οι ενοχλήσεις μπορεί να ξεκινήσουν μήνες πριν, κι εμένα κάνει τα ίδια και έχει και πολλά σάλια)

Επίσης, μπορεί να θέλει απλά να πιπιλίσει χωρίς να του έρχεται καθόλου γάλα, οπότε αντί για το στήθος προτιμά τα χέρια του. Μερικά μωρά νευριάζουν όταν είναι χορτάτα και θέλουν απλά πιπίλισμα και έρχεται γάλα απ' το στήθος!

Για τη ΓΟΠ τώρα, αν έχει ανακουφίζει πολύ να τον κρατάτε σε όρθια θέση, να έχετε ελαφριά κλίση στο κρεβάτι του κλπ. Εφόσον παίρνει καλό βάρος και δεν δείχνει να πονάει, απλά δυσφορεί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ούτε χρειάζεται να κάνεις κατι ιδιαίτερο, ακόμα κι αν έχει ΓΟΠ. Και φυσικά και περνάει η ΓΟΠ. Όταν ωριμάζει το γαστρεντερικό του μωρού. Μέσα στους επόμενους μήνες θα δεις βελτίωση. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο θέμα της ΓΟΠ εδώ.

 

Για το γεγονός ότι θέλει συνέχεια αγκαλιά εμένα με έχει σώσει ο μάρσιππος. Μη νομίζεις ότι είναι περίεργη η συμπεριφορά αυτή, έτσι είναι πολύ μεγάλο ποσοστό μωρών. Εμένα ήταν έτσι τα 3 στα 5! Και η μικρή μου τώρα έτσι είναι. Τη βάζω στην πλάτη με το μει τάι για να κάνω καμία δουλειά, στο ρηλάξ κάθεται μάξιμουμ 5-10 λεπτά και μόνο αν της μιλάμε, ενώ την ημέρα δεν κοιμάται πάνω από 10-15 λεπτά κάθε 3-4 ώρες. Τη νύχτα ευτυχώς κοιμάται καλά!

 

Από την εμπειρία μου με τα μεγαλύτερα παιδιά μου που ήταν έτσι, αυτά τα μωρά γίνονται πιο εύκολα όταν αρχίζουν στερεές και ακόμα πιο εύκολα όταν μπουσουλήσουν.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα για την απαντηση σοφουκα.

Φαντασου οτι απο τη στεναχωρια μου και το αγχος μου εχω εδω και μερες εχω πονοκεφαλο και το στομαχι μου...αστα να πανε...

Εχασα σε ενα μηνα 2-3 κιλα και σκεφτηκα μηπως μειωθηκε το γαλα (δεν εχω θυροειδη το κοιταξα).

Και μενα εχει πολλα σαλια εδω κι ενα μηνα περιπου.

Θα κοιταξω το τοπικ με την ΓΟΠ,αυτο μου ειπε κι η παιδιατρος μου οτι εφοσων παιρνει βαρος να μην κανουμε υπερηχο,εγω δεν καταναλωνω γαλακτοκομικα(αν και μ'αρεσουνε) αλλα δεν προσεχω για τα κρυφα,πχ φρυγανιες τρωω για πρωινο (γραφουν οτι εχουν ιχνη γαλακτος).

Μαζι κοιμομαστε στο δικο μου κρεβατι οποτε ειναι δυσκολο να το σηκωσουμε για να εχει κλιση.

 

Αχ 3 μαρσιπους εχω,ρινγκ σλινγκ,μει ται και εργκο μπειμπι,ο τελευταιος μονο με βολευει,δεν τα καταφερνω με τους αλλους δυο :(.

Ο μπεμπης σε σχεση με την κορη μου καθεται πιο πολυ ωρα στο ριλαξ,η κορη μου ηταν και ειναι πολυ δυσκολο παιδι (τελικα νομιζω οτι τα κοριτσακια ειναι πολυ πιο ζορικα απο τα αγορακια).:mad:

 

Λες να περασει αυτη η φαση που περναμε τωρα ε?

Μακαρι γιατι με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα :(.

 

Με ανακουφισε λιγο η απαντηση σου σοφουκα,θα σου γραφω τα νεα μας.Τωρα εχουμε ραντεβου με την παιδιατρο στις 20/03,να δω τι θα μας πει.

 

Σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον σου,ο θεος να σε εχει παντα καλα και την οικογενεια σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφουκα διαβασα οτι η μεγαλυτερη σου κορη ειχε ΓΟΠ στο αλλο τοπικ,ποσο μηνων ηταν οταν της περασε?

 

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, έκανα τη βλακεία και την ξεκίνησα νωρίς στερεές, 5 μηνών κατόπιν συμβουλής της παιδιάτρου, το συνιστούν για παιδιά με ΓΟΠ, γιατί υπάρχει η αντίληψη ότι οι στερεές βοηθάνε να μειωθούν ή να σταματήσουν οι αναγωγές. Για 1-2 μήνες δεν είχε βελτίωση και έβγαζε λίγες γουλίτσες και από τις στερεές, δεν ξαναέκανε γουλιές από τον 8ο μήνα και μετά. Τον επόμενο χρόνο είχε μια ευαισθησία στο στομάχι, συχνές γαστρεντερίτιδες, μπορεί να ήταν και τυχαίο...

Πάντως οι ενοχλήσεις που την έκαναν να γκρινιάζει και να θέλει αγκαλιά κλπ σταμάτησαν εκεί γύρω στον 8ο μήνα. Εμένα όμως δεν είχε βαριά ΓΟΠ και δεν είχε κάνει οισοφαγίτιδα. Για κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Κι εσένα, αν έχει, πρέπει να είναι πολύ ελαφριάς μορφής και αφού παίρνει βάρος, πραγματικά δεν αξίζει να αγχώνεσαι. Τα γαλακτοκομικά αν είδες διαφορά προς το καλύτερο κράτα τα κομμένα μέχρι να στρώσει, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεσαι. Επίσης, αφού κάθεται στο ρηλάξ, να τον αφήνεις στο ρηλάξ, το συνιστούν για τη ΓΟΠ, αρκεί να είναι σωστή η κλίση και να μην διπλώνει στην κοιλιά, δηλαδή να κάνει το σώμα γωνία στη λεκάνη και όχι στην κοιλιά, ο κορμός πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία από τη λεκάνη μέχρι το κεφάλι και σε κλίση περίπου 45 μοιρών. Επίσης, για την κλίση στο στρώμα, αφού δεν έχει αναγωγές και κοιμάται καλά δεν χρειάζεται, ούτε εγώ της είχα στην κούνια της και κοιμόμασταν και μαζί, έκανε καμιά φορά γουλιές τη νύχτα αλλά σπάνια. Εμένα έβγαζε γουλιές όταν τη σήκωνα όρθια κυρίως.

Απλά, δες πώς αισθάνεται καλύτερα το μωρό και βοήθησέ το όσο μπορείς.

Και μην αγχώνεσαι με αυτά, αν διαβάσεις στο θέμα της ΓΟΠ θα δεις πραγματικά πολύ δύσκολες καταστάσεις και μωράκια που ταλαιπωρήθηκαν πολύ! Εσύ σε μερικούς μήνες θα τα θυμάσαι σαν όνειρο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λες να περασει αυτη η φαση που περναμε τωρα ε?

Μακαρι γιατι με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα :(.

 

 

 

Καλέ, λες να μείνει για πάντα μωρό που γκρινιάζει; Λες να πάει φαντάρος και να μασουλάει τα χέρια και να μη θέλει να θηλάσει ο άτιμος;:lol::lol: (αστειεύομαι Μαράκι!) Μου θύμισες τον εαυτό μου στο πρώτο παιδί, τον πρώτο μήνα. Τότε τα είχα παίξει τόσο που πίστευα πραγματικά ότι όλη η ζωή μου θα ήταν έτσι από εκεί και πέρα, με ένα μωρό κολλημένο πάνω μου όλη μέρα (και ήταν και βολικός ο καϋμένος, αλλά πού να το καταλάβω εγώ τότε... δεν είχα δει τα χειρότερα!:lol::lol: Πραγματικά το πίστευα όμως, δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτε άλλο!)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα γαλακτοκομικά αν είδες διαφορά προς το καλύτερο κράτα τα κομμένα μέχρι να στρώσει, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεσαι.

 

 

 

Βασικα ενας απο τους λογους που τα εχω κοψει ειναι και γιατι με πειραζουν,εχω το χειροτερο στομαχι στον κοσμο :(.

Καπου διαβαζα και μια αλλη κοπελα οτι καπου στον 8ο μηνα σταματησε η ΓΟΠ οποτε αλλοι 3 μηνες..ουφ...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ, λες να μείνει για πάντα μωρό που γκρινιάζει; Λες να πάει φαντάρος και να μασουλάει τα χέρια και να μη θέλει να θηλάσει ο άτιμος;:lol::lol: (αστειεύομαι Μαράκι!) Μου θύμισες τον εαυτό μου στο πρώτο παιδί, τον πρώτο μήνα. Τότε τα είχα παίξει τόσο που πίστευα πραγματικά ότι όλη η ζωή μου θα ήταν έτσι από εκεί και πέρα, με ένα μωρό κολλημένο πάνω μου όλη μέρα (και ήταν και βολικός ο καϋμένος, αλλά πού να το καταλάβω εγώ τότε... δεν είχα δει τα χειρότερα!:lol::lol: Πραγματικά το πίστευα όμως, δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτε άλλο!)

 

 

 

Να'σαι καλα με εκανες και γελασα λιγο :D

Αυτα που ''λες'' παραπανω και τα εχω τονισει τα αισθανομουν στην κορη μου,αλλα η κορη μου ειναι ο ντενις ο τρομερος στη θηλυκη εκδοση...:?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...