Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!


Recommended Posts

Kαλημέρα!! Σεβούλα σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι! ;) Επίσης είναι ωραία μέσα πουράκια σοκολάτας, κομμάτια κέικ που σου περίσσεψε, και καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή η κανονική είναι με ένα ζαχαρούχο αλλά εγώ το βρίσκω πολύ γλυκό και ειδικά αν προσθέσεις διάφορα μέσα... οπότε το μείωσα στο μισό. Αν ο άντρας σου το βρίσκει άγλυκο μπορείς να βάλεις περισσότερο ζαχαρούχο. ;)

Τα ψωμιά, κέικ, πίτες κλπ επίσης όπως σου είπαν παραπάνω μόλις τα βγάλεις και ξεπαγώσουν τα βάζεις για λίγη ώρα μέσα στο φούρνο (όχι μικροκύματα) και γίνονται σα να βγήκαν μόλις, ολόφρεσκα και τραγανά!

 

σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι

Tελικά το έκανες? βγήκε καλό το καιμάκι?Μπαίνει αυτό το καιμάκι και στα παγωτά?

Αχ Πέσμας μας και άλλες συνταγές.Είσαι έμπνευση.Και εσύ και η sevoula (πέσμας μας και άλλες συνταγές).Κατάφερα και έφτιαξα και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Ηταν τέλειες οι συνταγές σας.Μάλλον θα σας κάνω πρόταση γάμου και στις δύο και θα με κυνηγάει ο άντρας μου.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπουρεκάκια:

1 ποτήρι γάλα

1 αυγό (χώρια το ασπράδι από τον κρόκο χτυπημένα)

1 φλ. του καφέ λάδι

1 κουταλάκι αλάτι

μαγιά

αλεύρι όσο πάρει, να είναι μαλακή η ζύμη.

τα ζυμώνουμε όλα μαζί.το αφήνουμε να ξεκουραστεί, να πάρει τον αέρα του σε λεκανάκι σκεπασμένο 45 λεπτά-1 ώρα.

μετά το χωρίζουμε σε μπαλάκια.5-8 βγαίνουν. τα ανοίγουμε στρογγυλά με τη βοήθεια πλάστη και με ελάχιστο αλεύρι. τον κάθε κύκλο τον χαράσουμε με μαχαίρι σε 8 κομμάτια, όπως την πίτσα. το καθένα το γεμίζουμε με γέμιση της αρεσκείας μας. ξεκινάμε το δίπλωμα από το φαρδύ μέρος, όπου έχουμε τη γέμιση και από τα πλαινά, τα οποία κλείνουμε πρώτα. όσο το τυλίγουμε, με τα ακροδάχτυλα σπρώχνουμε τα πλαινά προς τα μέσα διπλώνοντάς τα. έτσι το λεπτό σημείο του καταλήγει να είναι πάνω.

τα βάζουμε άνετα το ένα με το άλλο, γιατί φουσκώνουν, σε ταψάκι ευρύχωρο χωρίς λάδι. απλά κόβουμε βούτυρο (1 βιτάμ ή ένα αγελαδινό βούτυρο για όλα τα μπουρεκάκια αρκεί) σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε από πάνω στο κάθε μπουρεκάκι. λιώνει και γίνεται φουσκωτό θαύμα.τα μπουρεκάκια όσο πιο μικρά και σφιχτά τόσο πιο καλά.

η κλασική γέμιση είναι 1/2 κιλό τυρί, 2 αυγά πιπέρι.

την έχω κάνει και με γραβιέρα, με μπέηκον, με σουτζουκάκια μικρά. τυρί φέτα και κρεμμυδάκι φρέσκο!

βάζεις ό,τι θέλεις!

τα ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο, 180. για πόση ώρα... θα δεις, όταν δεν αντέξεις την υπέροχη μυρωδιά και όταν θα έχουν πάρει όμορφο χρώμα, τότε είναι έτοιμα!

καλή όρεξη!

 

Τέλειες οι συνταγές τα κατάφερα και τα έφτιαξα και τα δύο και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνημα γιατί γραφει αποκλεισμένος χρήστης?

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Νινάκια σου έστειλα και πμ. Λοιπόν επειδή έχω λίγο χρόνο θα γράψω 2 συνταγές οι οποίες μπαίνουν και στην κατάψυξη εξαιτίας των υλικών,μάλιστα το 1ο μπαίνει σίγουρα αφού μια φορά μαγείρεψα ένα τεράστιο ταψί κι ότι περίσσεψε το φάγαμε αργότερα!

 

Λαζάνια καλοκαιρινά

 

Συνταγή χύμα χωρίς συγκεκριμένες ποσότητες...

 

Χρειάζεσαι:

2 κουτιά λαζάνια (όσα χρησιμοποιήσεις ανάλογα το ταψί)

φέτα (πάρε να'χεις!)

μερικές ώριμες ντομάτες κομμένες σε ροδέλες (πάρε να΄χεις!)

μερικές μελιτζάνες φλάσκες κομμένες σε κύβους (παρομοίως!)

καρότα, πιπεριές πολύχρωμες, κολοκυθάκια, κρεμμύδι,σκόρδο, ρίγανη, αλατοπίπερο, χυμό ντομάτας, ελαιόλαδο.

1 μεγάλο κουτί κρέμα γάλακτος.

 

Εκτέλεση

 

Μουσκεύεις σε κρύο νερό τα λαζάνια σε μεγάλο μπολ ή ταψί, προσέχωντας να μην κολλήσουν μεταξύ τους. Δε θέλει πολλή ώρα, ίσα να μαλακώσουν λιγάκι.

 

Τσιγαρίζεις σε λαδάκι το κρεμμύδι,το σκόρδο και μαραίνεις, τα καρότα-κολοκυθάκια-πιπεριές τα οποία τα έχεις κόψει σε κυβάκια. Μόλις μαλακώσουν προσθέτεις το χυμό ντομάτας, τη ρίγανη, το αλατοπίπερο και σιγοβράζεις να γίνει σάλτσα. Όποτε χρειάζεται προσθέτεις λίγο νεράκι.

 

Ωστόσο έχεις κόψει σε κύβους τις μελιτζάνες,τις έχεις λαδώσει κι αλατίσει ελαφρά και τις βάζεις στο γκρίλ να μαλακώσουν.

 

Και αρχίζεις το στήσιμο: Σε ταψί ρίχνεις λίγη κρέμα γάλακτος να απλώσει. Μετά λαζάνια, μελιτζάνες,σάλτσα, ροδέλες ντομάτας και φέτα θρυμματισμένη και ξανά λαζάνια,κρέμα γάλακτος, μελιτζάνες,σάλτσα,ροδέλες ντομάτας και φέτα.... Και φτου κι από την αρχή μέχρι να τελειώσουν τα υλικά με την προϋπόθεση η τελευταία στρώση να είναι λαζάνια.

Ψήνεις σε μέτριο φούρνο 50 λεπτά με μία ώρα ανάλογα το φούρνο απλά τσέκαρε μην μαλακώσουν πολύ τα λαζάνια. Στην αρχή έχεις σκεπάσει με αλουμινόχαρτο και μετά ανοίγεις να ροδίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μοσχαράκι με πιπεριές και τυρί

 

Πανεύκολη συνταγή!

 

Χρειάζεσαι 1,5 κιλό μοσχάρι ψαχνό, ζήτα μαλακό μέρος

1-2 βάζα πιπεριές Φλωρίνης τουρσί

τυρί του τοστ 15-20 φέτες (ανάλογα το ταψί)

1 πουμαρό για κοκκινιστά (έχει μέσα μυρωδικά κλπ)

 

Εκτέλεση

 

Βάζεις σε σουρωτήρι από νωρίς τις πιπεριές τις οποίες έχεις χωρίσει στη μέση (να μην είναι διπλές) να στραγγίξουν πάρα πολύ καλά από τα υγρά τους. Κάνεις το μοσχαράκι κοκκινιστό στη χύτρα, βάζοντας λαδάκι,το χυμό ντομάτας και νεράκι όσο θέλει να ψηθεί και να γίνει αρκετά τρυφερό. Να φροντίσεις να δέσει η σάλτσα.

Μετά σε ταψί στρώνεις μια στρώση πιπεριές, από πάνω βάζεις το μοσχαράκι και τέρμα πάνω φέτες τυρί του τοστ. Ψήνεις σε μέτριο φούρνο μόνο μέχρι να λιώσει το τυρί! ;)

Link to comment
Share on other sites

mikio πολύ καλές συνταγές θα τις δοκιμάσουμε :P σήμερα έφτιαξα και το παγωτάκι σου για δεύτερη φορά και περιμένω αποτελέσματα (να το τσακίσω δηλαδή γιατί τα αποτελέσματα τα ξέρω):mrgreen::mrgreen:

Ερώτηση την πρώτη φορά έβαλα μαστίχα Χίου άλλα μου βγήκε λίγο σε κρατς κρατς παρότι την είχα βάλει στο μουλτι με ζάχαρη για να γίνει σκόνη any tips?? α........αυτή την φορά πρόσθεσα και 2 βανίλιες στην συνταγή και μοσχοβολάει όλο το σπίτι !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mikio πολύ καλές συνταγές θα τις δοκιμάσουμε :P σήμερα έφτιαξα και το παγωτάκι σου για δεύτερη φορά και περιμένω αποτελέσματα (να το τσακίσω δηλαδή γιατί τα αποτελέσματα τα ξέρω):mrgreen::mrgreen:

Ερώτηση την πρώτη φορά έβαλα μαστίχα Χίου άλλα μου βγήκε λίγο σε κρατς κρατς παρότι την είχα βάλει στο μουλτι με ζάχαρη για να γίνει σκόνη any tips?? α........αυτή την φορά πρόσθεσα και 2 βανίλιες στην συνταγή και μοσχοβολάει όλο το σπίτι !!!

 

Aααα??!!! Θα ρωτήσω τη φίλη μου που το δοκίμασε και μου το πρότεινε, να δω αν της βγήκε κι αυτής "κριτσ-κριτσ"... Κι εγώ υπέθεσα με ζάχαρη στο μούλτι ότι θα γίνει σκόνη και θα εξαφανιστεί.... Χμμμ...Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!

Όσο για βανίλια... χιχιχι...ρε συ θέλει και 2 βανίλιες και το ξέχασα...:mrgreen:

Πάω να κάνω μια διόρθωση στη συνταγή!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στη συνταγή... οπότε την παραθέτω ξανά:

 

Υλικά για παγωτό

 

500μλ γάλα πλήρες

250μλ κρέμα γάλακτος πλήρης

μισό ζαχαρούχο

1 φάκελο γιώτης σαντιγί

2 βανίλιες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα φωτα σας παρακαλω!

 

εφτιαξα γιουβετσι και θελω να βαλω το ενα πυρεξ στην καταψυξη. καπου διαβασα οτι το ρυζι δεν πρεπει να καταψυχεται...Εδω δεν εχουμε ρυζι, αλλα κριθαρακι χοντρο, τι ισχυει λοιπον??

 

να βαλω απο πανω απο το πυρεξ ενα αλουμινοχαρτο, ειμαι ενταξει?

 

και ποια ειναι η καλυτερη στιγμη να το βαλω? οταν ειναι κρυο?χλιαρο?

 

ειναι η 1η φορα που θα κανω κατι τετοιο, αλλα ειλικρινα με το μαγειρεμα καθε 1-2 μερες και τα παιδια τα χω παιξει!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα.

Μου τυχαίνει συχνά να έχω κιμά στην κατάψυξη, τον αποψύχω και τον μαγειρεύω είτε με σάλτσα, είτε μπιφτέκια. Από αυτα συχνά περισσεύει λίγη ποσότητα. Μπορώ να τα ξαναβάλω στην κατάψυξη?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παρακαλω!

 

εφτιαξα γιουβετσι και θελω να βαλω το ενα πυρεξ στην καταψυξη. καπου διαβασα οτι το ρυζι δεν πρεπει να καταψυχεται...Εδω δεν εχουμε ρυζι, αλλα κριθαρακι χοντρο, τι ισχυει λοιπον??

 

να βαλω απο πανω απο το πυρεξ ενα αλουμινοχαρτο, ειμαι ενταξει?

 

και ποια ειναι η καλυτερη στιγμη να το βαλω? οταν ειναι κρυο?χλιαρο?

 

ειναι η 1η φορα που θα κανω κατι τετοιο, αλλα ειλικρινα με το μαγειρεμα καθε 1-2 μερες και τα παιδια τα χω παιξει!

 

Ευα εγω στη θεση σου θα περιμενα να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και μετα θα το εβαζα στη κατάψυξη ερμητικα κλεισμενο οχι με αλουμινόχαρτο αλλα με την διαφάνεια που εφάπτει και κλεινει καλυτερα ενα πυρεξάκι για να μη μπει υγρασια και γινει νιανια...Ισως το κριθαράκι την γλυτώσει!

 

Μια ερώτηση και από μένα.

Μου τυχαίνει συχνά να έχω κιμά στην κατάψυξη, τον αποψύχω και τον μαγειρεύω είτε με σάλτσα, είτε μπιφτέκια. Από αυτα συχνά περισσεύει λίγη ποσότητα. Μπορώ να τα ξαναβάλω στην κατάψυξη?

 

Μελιτα εφοσων το εχεις μαγειρέψει δεν εχεις θέμα! Αν απλα το αποψυχες και μαγειρευες το μισο πχ και το αλλο μισο ήθελες ωμο να το ξαναβάλεις κατάψυξη τοτε ναι δεν θα ήταν σωστο καθως δεν τα ξαναψύχουμε. Αλλα απο την στιγμή που ψήθηκε μαγειρευτηκε , μετα εννοειτε οτι μπαινει ψυγειο ή αποψυξη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον ειμαι στον 5ο μηνα της κυησης ειναι το πρωτο μου:

Εχω χαζεψει δεν ξερω τι να προετοιμασω για την εποχη προσαρμογης με το μωρο!

Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και επειδη δεν εχω καμια βοηθεια σκεφτηκα να ετοιμασω καποια πραγματα απο τωρα!

Θελω τα φωτα σας - SOS - εχω σκεφτει να ετοιμασω καποια φαγητα για να εχουμε τοτε που θα προσπαθω να προσαρμοστω με τον μπεμπη, δηλαδη, σκεφτομαι να μαγειρευω παραπανω και να τα βαζω στην καταψυξη αλλα δεν ξερω ουτε ποια φαγητα καταψυχονται ουτε ποσο ειναι ασφαλες να τα συντηρουμε στην καταψυξη του σπιτιου!

Μετα ειναι και το αλλο τι φαγητα θα μπορω να τρωω εαν τα καταφερω να θηλασω?????

Βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι στον 5ο μηνα της κυησης ειναι το πρωτο μου:

Εχω χαζεψει δεν ξερω τι να προετοιμασω για την εποχη προσαρμογης με το μωρο!

Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και επειδη δεν εχω καμια βοηθεια σκεφτηκα να ετοιμασω καποια πραγματα απο τωρα!

Θελω τα φωτα σας - SOS - εχω σκεφτει να ετοιμασω καποια φαγητα για να εχουμε τοτε που θα προσπαθω να προσαρμοστω με τον μπεμπη, δηλαδη, σκεφτομαι να μαγειρευω παραπανω και να τα βαζω στην καταψυξη αλλα δεν ξερω ουτε ποια φαγητα καταψυχονται ουτε ποσο ειναι ασφαλες να τα συντηρουμε στην καταψυξη του σπιτιου!

Μετα ειναι και το αλλο τι φαγητα θα μπορω να τρωω εαν τα καταφερω να θηλασω?????

Βοηθεια!!!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.sintagespareas.gr/simboules/katapsiksi/44-fagita-kai-katapsiksi ελπίζω να σε βοηθήσει.

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βρήκαμε για το καλοκαίρι χάρη σε σας ωραία συνταγή για παγωτό γρηγορα και ευκολα και δεν την αλλάζουμε.Υπάρχει κάτι για το χειμώνα??????.Με κακάο ή σοκολάτα ή κάτι υγιεινό.Να γλυκάνουμε και τα παιδάκια μας.

Εκτός από αυτό έχει φτιάξει καμία από εσάς καραμέλίτσες ή παστελάκια ??????Η κάποια άλλη γλυκιά ιδέα.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μελιτα εφοσων το εχεις μαγειρέψει δεν εχεις θέμα! Αν απλα το αποψυχες και μαγειρευες το μισο πχ και το αλλο μισο ήθελες ωμο να το ξαναβάλεις κατάψυξη τοτε ναι δεν θα ήταν σωστο καθως δεν τα ξαναψύχουμε. Αλλα απο την στιγμή που ψήθηκε μαγειρευτηκε , μετα εννοειτε οτι μπαινει ψυγειο ή αποψυξη.

 

Μπορεις να κανεις κατι τετοιο;;δεν το ηξερα,ευχαριστω για την πληροφορια:-P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aααα??!!! Θα ρωτήσω τη φίλη μου που το δοκίμασε και μου το πρότεινε, να δω αν της βγήκε κι αυτής "κριτσ-κριτσ"... Κι εγώ υπέθεσα με ζάχαρη στο μούλτι ότι θα γίνει σκόνη και θα εξαφανιστεί.... Χμμμ...Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!

Όσο για βανίλια... χιχιχι...ρε συ θέλει και 2 βανίλιες και το ξέχασα...:mrgreen:

Πάω να κάνω μια διόρθωση στη συνταγή!!! :lol:

υπάρχει σκόνη μαστίχα Χίου στο καρφούρ. τέλειο άρωμα! και μεγάλη ευκολία από το να την κοπανήσεις. αν δεν βρίσκετε σκόνη, βάλτε μια πετσέτα ή χαρτί κουζίνας και κοπανήστε με πάτο κατσαρόλας. εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειες οι συνταγές τα κατάφερα και τα έφτιαξα και τα δύο και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνημα γιατί γραφει αποκλεισμένος χρήστης?

η ζύμη για τα μπουρεκάκια βγάζει 5 μπαλάκια μεγάλα. 40 μπουρεκάκια.

χαίρομαι που σου άρεσαν!:D

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε για το καλοκαίρι χάρη σε σας ωραία συνταγή για παγωτό γρηγορα και ευκολα και δεν την αλλάζουμε.Υπάρχει κάτι για το χειμώνα??????.Με κακάο ή σοκολάτα ή κάτι υγιεινό.Να γλυκάνουμε και τα παιδάκια μας.

Εκτός από αυτό έχει φτιάξει καμία από εσάς καραμέλίτσες ή παστελάκια ??????Η κάποια άλλη γλυκιά ιδέα.

μήλα ψητά, σε λαδόκολλα σε ταψί. καλά πλυμμένα σκουπισμένα και φούρνο. εγώ αυτό το έτρωγα μικρή. αγαπημένο γλυκό τα βράδια του χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε για το καλοκαίρι χάρη σε σας ωραία συνταγή για παγωτό γρηγορα και ευκολα και δεν την αλλάζουμε.Υπάρχει κάτι για το χειμώνα??????.Με κακάο ή σοκολάτα ή κάτι υγιεινό.Να γλυκάνουμε και τα παιδάκια μας.

Εκτός από αυτό έχει φτιάξει καμία από εσάς καραμέλίτσες ή παστελάκια ??????Η κάποια άλλη γλυκιά ιδέα.

έχω βρει μια σπιτική συνταγή για πραλίνα φουντουκιού, αλλά δεν την έκανα ακόμα. όταν την κάνω, κι εφόσον αρέσει, τότε θα την γράψω.

έχω και άλλες, π.χ. μπάρες δημητριακών, μελόσουπα, γαλατόπιτα της στιγμής σε τηγάνι, αλλά άμα δεν τις έχω κάνει, δεν λέει τίποτα να τις γράψω.

για παράδειγμα, είχα δει στον Παρλιάρο ότι σε σφολιάτα απλώνεις με πινέλο λίγο νερό και ρίχνεις ζάχαρη και κανέλα και είτε τα κάνεις μπαστουνάκια είτε το τυλίγεις. το ίδιο και με παρμεζάνα και πάπρικα σε κριτσινάκια.

δεν μου άρεσαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι στον 5ο μηνα της κυησης ειναι το πρωτο μου:

Εχω χαζεψει δεν ξερω τι να προετοιμασω για την εποχη προσαρμογης με το μωρο!

Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και επειδη δεν εχω καμια βοηθεια σκεφτηκα να ετοιμασω καποια πραγματα απο τωρα!

Θελω τα φωτα σας - SOS - εχω σκεφτει να ετοιμασω καποια φαγητα για να εχουμε τοτε που θα προσπαθω να προσαρμοστω με τον μπεμπη, δηλαδη, σκεφτομαι να μαγειρευω παραπανω και να τα βαζω στην καταψυξη αλλα δεν ξερω ουτε ποια φαγητα καταψυχονται ουτε ποσο ειναι ασφαλες να τα συντηρουμε στην καταψυξη του σπιτιου!

Μετα ειναι και το αλλο τι φαγητα θα μπορω να τρωω εαν τα καταφερω να θηλασω?????

Βοηθεια!!!

μπιφτέκια που τα έχεις πλάσει. άψητα.

κιμάς μαγειρεμένος για μακαρόνια. μόνο τα μακαρόνια θα κάνεις, όταν αποψύξεις.

μοσχάρι κοκκινιστό. μόνο ρύζι ή πουρέ ή πατάτες θα χρειαστεί να κάνεις.

αρνάκι ψημμένο με ρίγανη, αλάτι πιπέρι.

κεφτεδάκια.

ψαρονέφρι στο τηγάνι με μουστάρδα.

χοιρινή τηγανιά με κρεμμύδι, μουστάρδα, κρασί.

κοτόπουλο βραστό ή ψημμένο στο φούρνο. μετά μπορείς να το κάνεις σαλάτα, να ετοιμάσεις ρύζι ή πατάτες με λεμόνι ή ντομάτα ή κρέμα γάλακτος.

ανέφερα υλικά που εγώ δεν έτρωγα στο θηλασμό, αλλά κάθε γυναίκα κρίνει μόνη της για το παιδί της.

φασολάδα, ρεβίθια, φακές.

χυλός για κρέπες.

Link to comment
Share on other sites

μήλα ψητά, σε λαδόκολλα σε ταψί. καλά πλυμμένα σκουπισμένα και φούρνο. εγώ αυτό το έτρωγα μικρή. αγαπημένο γλυκό τα βράδια του χειμώνα.

 

sevoula πώς τα φτιάχνεις τα μηλαράκια ? Ακούγονται λαχταριστά!!!

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν τα κάνω τίποτα. τα πλένω καλά, τα σκουπίζω με πετσετούλα και τα βάζω σε διπλή λαδόκολλα στο ταψί σε σιγανή φωτιά 170. δεν θέλουν πολύ. ίσα ίσα να μυρίσει όμορφα, να χρυσίσει η φλούδα. μετά αφαιρείς την φλούδα, μπορείς όμως και να την φας. το κουταλάκι παίρνει φωτιά, αλλά εγώ εκεί. τρώω όσο καίει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από εμένα! Το θεματάκι αυτό το βρίσκω πολύ χρήσιμο για κάθε γυναίκα που είναι συζυγος, μητέρα και ο χρόνος ελάχιστος.

Εγώ όταν έχω χρόνο ετοιμάζω δυο-τρια φαγητά σε αρκετή ποσότητα και τα διατηρώ στην κατάψυξη για ώρες ανάγκης.

Το πιο συχνό είναι έτοιμος μαγειρεμένος κιμάς ο οποίος είναι λύση για μακαρονάδα, παστίτσιο, κανελλόνια.....

Κοτόπουλο κοκκινιστό το οποίο όταν το αποψύχουμε το συνδυάζουμε με ρυζάκι, πουρέ, πατατούλες.

Μπιφτέκια έτοιμα πλασμένα....από την κατάψυξη κατευθείαν στο φούρνο!!!

Μοσχαράκι κοκκινιστό το οποίο όταν το αποψύχω του ρίχνω κριθαράκι και στο φούρνο.

Σου λύνουν τα χέρια κάτι δύσκολες στιγμές....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα!

Τώρα δεν έχω πολύ χρόνο για να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τις διαβάσω.

Εγώ καταψύχω τριμμένη ντομάτα, φρέσκο άνηθο, μαιντανό και σέλινο.

Επίσης πλασμένα μπιφτέκια και κεφτεδάκια.

Μαγειρεμένα φαγητά δεν έχω καταψύξει μέχρι τώρα αλλά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα θα καταψύξω μαγειρεμένο κιμά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...