Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρίφος για δυνατούς λύτες


Πάνος Β

Recommended Posts

Ελεμφριεμ,

 

είσαι και συ πολύ ωραίος τύπος. Επειδή με έχεις διαβάσει κιόλας, μπορείς και περνάς τα πρώτα εμπόδια με ελαφρά πηδηματάκια :)

 

Το σκέφτηκα κι εγώ το σενάριο με τα κέρατα. Εξηγεί πολλά. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω την γυναίκα λίγο καλύτερα από τον κύριο, έχω μια τάση να πιστεύω ότι είναι περισσότερο κυρία από τον κύριο. Φυσικά, να μην γίνομαι κι εγώ Φώσκολος, δεν ξέρω τι συνέβη στο ταξίδι του. Μπορεί πράγματι, όπως εύστοχα είπε μια κοπελιά προηγουμένως, να πήγε στο γάμο της πρώην γκόμενας του ή να είχε κάποιο πρόβλημα υγείας και να ήθελε υποστήριξη. Γνωρίζω βέβαια ότι πήγε και για μπανάκι μαζί της, μην με ρωτήσετε πως.

 

Έτσι, καταλήγοντας, υπάρχει πραγματικά γυναίκα η οποία είναι νέα μητέρα, αφοσιωμένη, αναμαλλιασμένη, μέ ένα κουρασμένο χαμόγελο όπως την βλέπω συχνά πυκνά, που μπορεί να καταλαβαίνει μια τέτοια κατάσταση από τον άντρα της;

 

Και για να σας πω κάτι ακόμα, ξέρω πως ο άντρας είναι παλαιών αρχών, δηλάδή δεν ξεσκατώνει τα παιδιά του, περιμένει πάντα ένα πιάτο ζεστό φαΐ στο σπίτι κ.λπ. κ.λπ.

 

Κάποιες από εσάς ρώτησαν γιατί δεν με απασχολεί ο άντρας. Μα γιατί είναι ένας χαμένος. Από τον εγωισμό του, δεν βλέπει την τύφλα του. Έχει μια υπέροχη γυναίκα, δύο φανταστικά αγόρια, κι αυτός γλεντάει μόνος του. Η μοναξιά είναι ένας πολύ επικίνδυνος δρόμος. Όσο τον προχωράς, τόσο και στενεύει, γίνεται με τα χρόνια αφόρητος, εγκλωβιστικός. Στο τέλος του, ο μοναχικός άνθρωπος αποκτάει την ευχή του. Δεν του έχει μείνει κανένας πια παρά μόνο ο εαυτός του

 

Η γυναίκα όμως με απασχολεί γιατί είναι ένα φωτεινό παράδειγμα. Αυτό ψάχνουμε όλοι στην ζωή μας, παραδείγματα τα οποία θα ακολουθήσουμε και ίσως μια μέρα έχουμε την τύχη να φωτίσουμε κι εμείς τον δρόμο σε κάποιον συνάνθρωπο μας, ο οποίος θα ψάχνει για παραδείγματα.

 

Καλημέρα, λόγω ΣΚ και πολλών δραστηριοτήτων δεν μπόρεσα να απαντήσω πιο νωρίς. Ξέρω πολλά ζευγάρια τέτοιου είδους που ο άντρας είναι ο άντρας του σπιτιού που προνοεί για τα προς το ζειν και κάτι παραπάνω (μια οικονομική άνεση τελος πάντων) αλλά η γυναίκα αναλαμβάνει τον σιωπηλό ρόλο της μητέρας και της συζύγου που δεν απαιτεί και συμβιβάζεται με ότι έχει και δεν επεμβαίνει στα σχέδια του συζύγου. Προσωπικά δεν είμαι έτσι αλλά διαβάζοντας πολλά από πολλές φίλες στο φόρουμ αυτό ρωτάω: Γιατί όταν τσαντιστούμε με τους άντρες μας ή όταν περνάμε μια δύσκολη φάση πετάμε την ατάκα κι'αν έχει γκόμενα είναι το τελευταίο που με απασχολεί, εμένα μόνο τα παιδιά μου με καλύπτουν και εισπράττω πολλή μεγάλη συναισθηματική ικανοποίηση από τα παιδιά μου και άλλα παρόμοια, ενώ από την άλλη μας ξενίζει η συνειδητή απόφαση μίας γυναίκας που πραγματικά δεν την ενδιαφέρει τι κάνει ο σύζυγος αφού αυτή έχει βρει το δρόμο της ως μητέρα. Αντί να κάθεται να ασχολείται με το ζώον που παντρεύτηκε και να σκάει με τα διάφορα προβλήματα και ις κρίσεις που περνάει το ζευγάρι, ασχολείται με τα παιδιά της ήρεμα και ανεπηρέαστη από καβγάδες και συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε κορίτσια όλες με τον άντρα τα έχετε βάλει...

 

δλδ αν εσείς λέγατε στον άντρα σας ότι φεύγω με τον πρώην για ΣΚ και το δεχόταν θα σας άρεσε? αν δεν υπάρχει ένθερμη διεκδίκηση και από τις δυο πλευρες δεν προχωράει μια σχέση..

 

αν ο δικός μου άντρας ήταν αδιάφορος όχι με έναν πρώην αλλά και με δέκα νυν θα τον κεράτωνα! μήπως την εξαγνίζει το γεγονός ότι κρατάει τα δίδυμα??

ε θα τα έπαιρνα και αυτά μαζί!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια όλες με τον άντρα τα έχετε βάλει...

 

δλδ αν εσείς λέγατε στον άντρα σας ότι φεύγω με τον πρώην για ΣΚ και το δεχόταν θα σας άρεσε? αν δεν υπάρχει ένθερμη διεκδίκηση και από τις δυο πλευρες δεν προχωράει μια σχέση..

 

αν ο δικός μου άντρας ήταν αδιάφορος όχι με έναν πρώην αλλά και με δέκα νυν θα τον κεράτωνα! μήπως την εξαγνίζει το γεγονός ότι κρατάει τα δίδυμα??

ε θα τα έπαιρνα και αυτά μαζί!!!

 

Culte έχεις δίκαιο, αλλά η ερώτηση και τα δεδομένα ποπυ δίνει ο Πάνος που ανέβασε το θέμα είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εδέσματα έχει ο μπουφές σήμερα (και χθες). Μου φαίνεται θα σας ρωτήσω και τις υπόλοιπες απορίες μου σιγά σιγά... :)

 

Το θέμα της ενδοοικογενειακής βίας παίζει. Δεν τους ξέρω τόσο καλά αλλά σκεφτόμενος την γυναίκα, εγώ με την μεγάλη μου εμπειρία ως ψυχολόγος και profiler, νομίζω ταιριάζει. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Ελέμφριεμ, γενικώς είμαι προσεκτικός άνθρωπος, όμως ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως, ψιλογνωστοί είναι, δεν τους βλέπουμε τακτικά.

 

Κελ ευχαριστούμε πολύ, βαθυστόχαστη και όμορφη η τοποθέτηση σου. Πράγματι η κοπελιά αυτή, νομίζω, έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση και ίσως προσπαθεί, με τον λάθος τρόπο, να κρατήσει ισορροπίες. Ένα πολύ ωραιο σημείο έπιασε το Θαυματάκι που δεν το είχα επισημάνει

 

 

 

Πράγματι, δεν είπε ψέματα. Για να το μάθω εγώ κιόλας, αυτό σημαίνει ότι δεν το κρύψανε, ως ζευγάρι. Αυτό δεν είναι περίεργο; Αν αισθανόταν άσχημα κάποιος από τους δυό, δεν θα έλεγαν κάποιο ψέμα, όπως πήγε για δουλειές ή τριήμερο με την παλιοπαρέα;

 

Ίσως τελικά η Κελ να έχει δίκιο, αν και ήλπιζα μέσα μου να μην έχει. Είναι πολύ θλιβερή εικόνα ο άνθρωπος που έχει νικηθεί μέσα στο μυαλό του. Και πράγματι, ένας άντρας, όσο κακός και εγωιστής κι αν είναι, δεν αρκεί για να υποτάξει μια γυναίκα. Χρειάζεται η ομαδική δουλειά πολλών ανθρώπων, οικογενειών, εθιμοτυπιών κ.λπ. κ.λπ.

 

Σας ευχαριστώ όλους, κι εσένα φυστικάκι που συμμετείχες με ένα περισσότερο πιπεράτο τρόπο. Τι θα ήταν το φαΐ χωρίς αλατοπίπερο;

 

Φιλικά

 

Πάνος

 

 

Άλλη εκδοχή της ιστορίας-άλλο σενάριο:

 

Ο Άντρας-πατέρας αισθάνεται ότι έχει χάσει τη γυναίκα του.

Εκείνη αφοσιωμένη πλήρως στα διδυμάκια- τους δύο άλλους άντρες της ζωής της- κάνει ό,τι μπορεί- αλλά η προτεραιότητά της είναι τα παιδιά της.

Εκείνος έχει εξαντλήσει κάθε δυνατή προσπάθεια να της κεντρίσει το ενδιαφέρον- μπας και καταφέρει να κερδίσει την προσοχή της.

Έχουν κάνει πολλές συζητήσεις, εκείνη προσπαθεί να του εξηγήσει πώς βιώνει τη μητρότητα- και εκείνος από τη θέση του δεν μπορεί να κατανοήσει / θέλει το ενδιαφέρον της- όπως τότε που ήταν ζευγάρι πριν έρθουν τα παιδιά.

Σκέφτεται διάφορα ο άντρας και σκαρφίζεται ένα ψέμα / κάτι να την ταρακουνήσει- να στρέψει το βλέμμα της σε αυτόν επιτέλους!

Της λέει ότι θα φύγει, για τριήμερο- μπορεί να συναντήσει και την πρώην!

Εκείνη καταλαβαίνει το ψέμα του / στην αρχή θορυβείται -αλλά μετά επανέρχεται λέγοντας μέσα της- ο άντρας μου κάνει σαν παιδί και θέλει την προσοχή μου!αλλά πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβει ότι τώρα τα δεδομένα έχουν αλλάξει και προτεραιότητα έχουν τα διδυμάκια..ας φύγει λοιπόν και βλέπουμε, ίσως όταν απομακρυνθεί- παρει απόσταση από τα πράγματα και καταλάβει ..

 

Είναι και αυτό μία πιθανή εκδοχή:lol::wink:

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εκδοχή της ιστορίας-άλλο σενάριο:

 

Ο Άντρας-πατέρας αισθάνεται ότι έχει χάσει τη γυναίκα του.

Εκείνη αφοσιωμένη πλήρως στα διδυμάκια- τους δύο άλλους άντρες της ζωής της- κάνει ό,τι μπορεί- αλλά η προτεραιότητά της είναι τα παιδιά της.

Εκείνος έχει εξαντλήσει κάθε δυνατή προσπάθεια να της κεντρίσει το ενδιαφέρον- μπας και καταφέρει να κερδίσει την προσοχή της.

Έχουν κάνει πολλές συζητήσεις, εκείνη προσπαθεί να του εξηγήσει πώς βιώνει τη μητρότητα- και εκείνος από τη θέση του δεν μπορεί να κατανοήσει / θέλει το ενδιαφέρον της- όπως τότε που ήταν ζευγάρι πριν έρθουν τα παιδιά.

Σκέφτεται διάφορα ο άντρας και σκαρφίζεται ένα ψέμα / κάτι να την ταρακουνήσει- να στρέψει το βλέμμα της σε αυτόν επιτέλους!

Της λέει ότι θα φύγει, για τριήμερο- μπορεί να συναντήσει και την πρώην!

Εκείνη καταλαβαίνει το ψέμα του / στην αρχή θορυβείται -αλλά μετά επανέρχεται λέγοντας μέσα της- ο άντρας μου κάνει σαν παιδί και θέλει την προσοχή μου!αλλά πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβει ότι τώρα τα δεδομένα έχουν αλλάξει και προτεραιότητα έχουν τα διδυμάκια..ας φύγει λοιπόν και βλέπουμε, ίσως όταν απομακρυνθεί- παρει απόσταση από τα πράγματα και καταλάβει ..

 

Είναι και αυτό μία πιθανή εκδοχή:lol::wink:

 

 

Ναι, η εκδοχή όταν θέλουμε να εφησυχαστούμε και να εθελοτυφλίσουμε... Μιλάμε για ώριμους ανθρώπους και όχι για 16χρονα:?

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, η εκδοχή όταν θέλουμε να εφησυχαστούμε και να εθελοτυφλίσουμε... Μιλάμε για ώριμους ανθρώπους και όχι για 16χρονα:?

 

 

Ένα σεναρίο "φαντασίας" είναι, δεν είπα ότι ισχύει κιόλας:wink:

 

Για το άλλο που λες όμως θα διαφωνήσω- η συναισθηματική ενηλικίωση-ωριμότητα δεν συμβαδίζει πάντα με την ηλικία, και μου έρχονται πολλά παραδείγματα ανδρών και γυναικών- που υποτίθεται ότι είναι ενήλικες και πράττουν χειρότερα και από εφήβους:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ένα σεναρίο "φαντασίας" είναι, δεν είπα ότι ισχύει κιόλας:wink:

 

Για το άλλο που λες όμως θα διαφωνήσω- η συναισθηματική ενηλικίωση-ωριμότητα δεν συμβαδίζει πάντα με την ηλικία, και μου έρχονται πολλά παραδείγματα ανδρών και γυναικών- που υποτίθεται ότι είναι ενήλικες και πράττουν χειρότερα και από εφήβους:rolleyes:

 

Kαλά σίγουρα! Όταν ερωτεύεσαι, αγαπάς, θυμώνεις κπλ., ποτέ δεν ελέγχεις το θυμικό σου. Πάντα η καρδιά είναι πάνω από τη λογική.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι γιατί δεν μπορώ να δεχτώ πως αυτη η κυρία δεν είναι παραδειγμα προς μίμιση όπως λέει ο αγαπητός μας Παναγιώτης?

 

Γιατί του επιτρέπει να είναι ο "πατροπαράδοτος πατέρας του 1900" που κάνει ότι γουστάρει και δεν δίνει και λογαριασμό για τίποτα?

Με συγχωρείτε αλλά αυτό δεν είναι γάμος, έχει ο κύριος την δουλάρα που του τα έχει όλα έτοιμα,γ...ει και δέρνει όποτε γουστάρει και φυσικά η γυναίκα επειδή τα έχει παίξει ίσως και γι'αυτό να του είπε κάτι τετοιο...

Άσε που το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ γιατί μειώνεται αυτή σαν γυναίκα και σαν άνθρωπος...:|:-|:|

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν δίνει και λογαριασμό για τίποτα?

 

Δεν δίνει λογαριασμό?? Ε, όχι!! Αναλυτικό λογαριασμό δίνει! Που είναι, τι κάνει, με ποια το κάνει.. Μην τον κατηγορούμε και άδικα τον άνθρωπο..:P:lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ζωή,

 

πολύ μου αρέσει το σενάριο που έγραψες. Είναι θετικό και πιστεύω μπορεί να είναι πραγματικό. Να πω την αλήθεια, κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου, όταν μίλησα για την μητέρα. Αν και η Ζωή το είπε ποιο ωραία, φανταζόμουν μια αφοσιωμένη μάνα που έχει την ιδιοσυγκρασιακή αυτοπεποίθηση και δυνατότητα να δώσει το χώρο σε ένα σύζυγο που δεν έχει ακόμα ενστερνιστεί το ρόλο του. Μην ξεχνάτε ότι καταλαβαίνω μερικές πλευρές του συζύγου καλύτερα από εσάς, γιατί γνωρίζω τις δυναμικές που σχηματοποιούν τους νέους πατέρες. Κάθε άνθρωπος είναι προϊόν του περιβάλλοντος του και αντίστροφα. Κάθε άνθρωπος διαμορφώνει το περιβαλλον του σύμφωνα με την προσωπικότητα του. Είναι κάτι σαν διμερής σχέση. όταν αλλάζει κάτι απ' έξω, αλλάζει και κάτι από μέσα και αντίστροφα.

 

Ένας άντρας που εργάζεται μόνο αυτός, συνεπώς είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για την οικονομικη επιβίωση ενός σπιτικού 4 ατόμων, ένας άντρας που έχει δίπλα του μια μητέρα τόσο ικανή που εκείνος χρειάζεται ελάχιστα να προσθέσει, είναι ένας ανεκπαίδευτος εγωιστής. Η μητέρα όμως; Σύμφωνα με το σενάριο της Ζωής (και το δικό μου), είναι μια γυναίκα μεγαλύτερη των περιστάσεων. Αφήνει τον άντρα της να μεγαλώσει, να ωριμάσει, με τον δικό του τρόπο, με τον δικό του ρυθμό.

 

Μια γυναίκα που θα του έλεγε "σύνελθε βρε ηλίθιε, είσαι πατέρας πια" έχει δίκιο αλλά το κάνει με το δικό της τρόπο. Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

 

Βάλτε το δικό σας τέλος στην ιστορία. Εγώ θα διαλέξω την Ζωή...

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. .

 

δεν το πιστευεις αυτο που γραφεις, κανεις πλακα ε??? :shock::shock::shock:

 

ναι βρε, σε καταλαβα!!! παλιοχωρατατζη!!! :-P:-P:-P

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ζωή,

 

πολύ μου αρέσει το σενάριο που έγραψες. Είναι θετικό και πιστεύω μπορεί να είναι πραγματικό. Να πω την αλήθεια, κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου, όταν μίλησα για την μητέρα. Αν και η Ζωή το είπε ποιο ωραία, φανταζόμουν μια αφοσιωμένη μάνα που έχει την ιδιοσυγκρασιακή αυτοπεποίθηση και δυνατότητα να δώσει το χώρο σε ένα σύζυγο που δεν έχει ακόμα ενστερνιστεί το ρόλο του. Μην ξεχνάτε ότι καταλαβαίνω μερικές πλευρές του συζύγου καλύτερα από εσάς, γιατί γνωρίζω τις δυναμικές που σχηματοποιούν τους νέους πατέρες. Κάθε άνθρωπος είναι προϊόν του περιβάλλοντος του και αντίστροφα. Κάθε άνθρωπος διαμορφώνει το περιβαλλον του σύμφωνα με την προσωπικότητα του. Είναι κάτι σαν διμερής σχέση. όταν αλλάζει κάτι απ' έξω, αλλάζει και κάτι από μέσα και αντίστροφα.

 

Ένας άντρας που εργάζεται μόνο αυτός, συνεπώς είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για την οικονομικη επιβίωση ενός σπιτικού 4 ατόμων, ένας άντρας που έχει δίπλα του μια μητέρα τόσο ικανή που εκείνος χρειάζεται ελάχιστα να προσθέσει, είναι ένας ανεκπαίδευτος εγωιστής. Η μητέρα όμως; Σύμφωνα με το σενάριο της Ζωής (και το δικό μου), είναι μια γυναίκα μεγαλύτερη των περιστάσεων. Αφήνει τον άντρα της να μεγαλώσει, να ωριμάσει, με τον δικό του τρόπο, με τον δικό του ρυθμό.

 

Μια γυναίκα που θα του έλεγε "σύνελθε βρε ηλίθιε, είσαι πατέρας πια" έχει δίκιο αλλά το κάνει με το δικό της τρόπο. Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

 

Βάλτε το δικό σας τέλος στην ιστορία. Εγώ θα διαλέξω την Ζωή...

Nα σου πω Πάνο, δηλαδή εάν η γυναίκα έλεγε πάω στη Σαντορίνη ένα ΣΚ με τον πρώην μου,να ξεσκάσω απο τα δίδυμα κι από την καθημερινότητα, τη ρουτίναι και την κούραση θα ήταν ένας άντρας ώριμος, σίγουρος, που δίνει το χώρο στη γυναίκα του ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα του;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ιούλιος. Η μητέρα είναι μια μάνα αφοσιωμένη, με δίδυμα αγοράκια δύο ετών. Ο πατέρας όχι και τόσο, μιας και εργάζεται καθημερινά μέχρι τις 6. κάποια στιγμή, αποφασίζει να πάει μόνος του για ένα τριήμερο διακοπές. θα επισκεφτεί την πρώην του. Η γυναίκα του, αν και δεν τρελαίνετια με την ιδέα, το δέχεται χωρίς γκρίνιες ή θυμούς.

 

Κάποιο σχόλιο για την γυναίκα, τον άντρα, το ζευγάρι;

 

 

καλά δεν το συζητάμε: ο άντρας είναι απλά α π α ρ α δ ε κ τ ο ς. δεν φτάνει που δεν είναι αφοσιωμένος πατέρας θέλει να πάει και διακοπές μόνος του. και όχι μόνο αυτό αλλά και στην πρώην του....δηλαδή αυτή η αντίληψη ότι την ευθύνη των παιδιών την έχουν μόνο οι γυναίκες και οι άντρες είναι μόνο για όσο μπορούν, όσο αντέχουν και όσο θέλουν με τρελαίνει...

να ζοριστεί να βρει χρόνο για την οικογένειά του, να βοηθήσει τη γυναίκα, να της φερθεί ερωτικά και πολλά αλλα που λέει πως δεν μπορεί..

όσο για την γυναίκα που το δέχεται χωρίς καβγάδες δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις γιατί το κάνει...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. ό,τι συμπέρασμα και αν βγάλουμε είναι λάθος. πχ μπορεί να θέλει να το παίξει ανώτερη και να μην την πει ο άντρας ζηλιάρα, ή να θεωρεί ότι με την γκρίνια δεν έχει αποτέλεσμα, ή με όλη την προηγούμενη συμπεριφορά του να το έχει πάρει απόφαση.... ή να ακολουθεί την θεωρία: άστον ελεύθερο και αν γυρίσει είναι δικός σου... εγώ πχ στη ζωή μου έμαθα ότι αν ο άλλος συναισθηματικά δεν είναι μαζί σου όσο τον ζορίζεις και τον πιέζεις τόσο τον απομακρύνεις. εγώ θέλω αυτός που είναι δίπλα μου να είναι τρελός για μένα και όχι να το σκέφτεται, να το εξετάζει και άλλα τέτοια...

όταν το εφάρμοσα αυτό έγινα και ευτυχισμένη.

και δεν τα γράφω όλα αυτά από απωθημένα αλλά ακριβώς επειδή είμαι από τις τυχερές και ευχαριστώ τον Θεό γιαυτό....

(θέλει πάντως και μεις να είμαστε αποφασισμένες και αποφασιστικές και να ξέρουμε τι θέλουμε στη ζωή μας)

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευεις αυτο που γραφεις, κανεις πλακα ε??? :shock::shock::shock:

 

ναι βρε, σε καταλαβα!!! παλιοχωρατατζη!!! :-P:-P:-P

 

:mrgreen:

 

Μπα σε καλό του!!!!:lol::lol::lol:

 

Φυστίκι θα στείλεις και τον δικό σου με την πρώην του, έτσι?

 

Ναι βρε και γω, άντε μαζί να τους στείλουμε να κάνουν μπανάκι οι 4 τους τα πουλάκια μου.:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

 

Βρε Παναγιώτη μου, μήπως θα ήθελες να ήταν και η δικιά σου η γυναίκα έτσι?

Μήπως είναι το πρώτυπο της γυναίκας που συμφέρει ΟΛΟΥΣ τους άνδρες να παντρεύονται τελικά γιατι φυσικα ετσι τους συμφερει?

ει ψιτ, ξυπνήσαμε από την δεκαετία του 60 γι'αυτό και έχουμε στόμα και μιλάμε!

 

Εσύ σκέφτηκες αν όλα αυτά που της λέει και της κάνει δεν την πληγώνουν μέσα της σαν άνθρωπο?

Όταν φτάνει 1 γυναίκα να λέει τον άνδρα της "ναι πήγαινε με την πρώην σου" ή κάθεται απο οικονομικό συμφέρον ή περιμένει πως και πως αργα αργα να έρθει η στιγμη που θα τον εκδικηθει με το ίδιο νόμισμα.

Εκτός και αν είναι πολύ βόδι κατ'εμε και απλά δέχεται ότι της ξημερωσει στη ζωή της.

 

Και δεν δέχομαι το να περιμένω πότε θα ωριμάσει ένας άνδρας για να τον δεχτώ να κάνω οικογένεια.

Γιατί εγώ που γέννησα στα 24, ναι από τύχη έμεινα έγκυος αλλά τον αγαπούσα και αγαπάω τον άνδρα μου, έκανα τις μλκς της ηλικίας μου,έλεγα μλκς της ηλικίας μου, είμουν στην κοσμάρα μου , έπρεπε να τον πω τον άνδρα μου "κοίτα αγορι μου, μου τα έπριξε η μπέμπα και με πήρε τηλ και ο πρωην μου να δει τι κάνω...λέω να πάω κανενα τριήμερο μαζί του γιατί βαρέθηκα την γκρίνια."... Τι λες να έκανε ο άνδρας μου????

 

ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ

lol-045.gif

 

Κοίτα, εγώ αυτόν τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟ δεν τον δέχομαι, λυπάμαι.

Μαθαίνουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και τις υποχρεώσεις μας.

Στο φινάλε δεν παντρεύτηκε με το ζόρι ο φίλος σου.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος διαμορφώνει το περιβαλλον του σύμφωνα με την προσωπικότητα του. Είναι κάτι σαν διμερής σχέση. όταν αλλάζει κάτι απ' έξω, αλλάζει και κάτι από μέσα και αντίστροφα.

 

Συγγνώμη που θα διαφωνήσω και μάλιστα κάθετα, οι συνθήκες και το περιβάλλον διαμορφώνουν την προσωπικότητα μας. Τους μοναδικούς που συμφέρει αυτό που γράφεις είναι τους πλείστους άντρες που θέλουν τα πράγματα κομένα και ραμένα στα μέτρα τους.

Ένας άντρας που εργάζεται μόνο αυτός, συνεπώς είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για την οικονομικη επιβίωση ενός σπιτικού 4 ατόμων, ένας άντρας που έχει δίπλα του μια μητέρα τόσο ικανή που εκείνος χρειάζεται ελάχιστα να προσθέσει, είναι ένας ανεκπαίδευτος εγωιστής. Η μητέρα όμως; Σύμφωνα με το σενάριο της Ζωής (και το δικό μου), είναι μια γυναίκα μεγαλύτερη των περιστάσεων. Αφήνει τον άντρα της να μεγαλώσει, να ωριμάσει, με τον δικό του τρόπο, με τον δικό του ρυθμό.

 

Άμα θα δουλεύει μόνο ο άντρας μου να μου παρέχει ότι ζητάω εγώ και το παιδί και το σπίτι και οι υποχρεώσεις, θα γίνω και γω μεγαλύτερη των περιστάσεων. Προς το παρόν είμαι μικρότερη των περιστάσεων επειδή είμαι μία full time εργαζόμενη μαμά, σύζυγος και νοικοκυρά. Όσο για γυναίκα, σε λίγο καιρό με όσα κάνω μόνο γυναίκα δεν θα είμαι. Μπορεί όμως να γίνω το πολυρομπότ "η γυναίκα"!!:mrgreen::mrgreen:

Μια γυναίκα που θα του έλεγε "σύνελθε βρε ηλίθιε, είσαι πατέρας πια" έχει δίκιο αλλά το κάνει με το δικό της τρόπο. Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Αλήθεια υπάρχουν??? :shock::shock::shock:Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

 

Αυτός να σταθεί επάξια δίπλα της?? :shock::shock:Αν αυτό το έκανε η γυναίκα θα την δεχόταν ο άντρας να σταθεί "επάξια δίπλα του"??:rolleyes:

Έλα Πάνο, ας βάλουμε και την αντίθετη περίπτωση κάτω να τη συζητήσουμε...

Βάλτε το δικό σας τέλος στην ιστορία. Εγώ θα διαλέξω την Ζωή

 

Εγώ θα διαλέξω άλλη ιστορία;)

Link to comment
Share on other sites

Ζωή,

 

πολύ μου αρέσει το σενάριο που έγραψες. Είναι θετικό και πιστεύω μπορεί να είναι πραγματικό. Να πω την αλήθεια, κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου, όταν μίλησα για την μητέρα. Αν και η Ζωή το είπε ποιο ωραία, φανταζόμουν μια αφοσιωμένη μάνα που έχει την ιδιοσυγκρασιακή αυτοπεποίθηση και δυνατότητα να δώσει το χώρο σε ένα σύζυγο που δεν έχει ακόμα ενστερνιστεί το ρόλο του. Μην ξεχνάτε ότι καταλαβαίνω μερικές πλευρές του συζύγου καλύτερα από εσάς, γιατί γνωρίζω τις δυναμικές που σχηματοποιούν τους νέους πατέρες. Κάθε άνθρωπος είναι προϊόν του περιβάλλοντος του και αντίστροφα. Κάθε άνθρωπος διαμορφώνει το περιβαλλον του σύμφωνα με την προσωπικότητα του. Είναι κάτι σαν διμερής σχέση. όταν αλλάζει κάτι απ' έξω, αλλάζει και κάτι από μέσα και αντίστροφα.

 

Ένας άντρας που εργάζεται μόνο αυτός, συνεπώς είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για την οικονομικη επιβίωση ενός σπιτικού 4 ατόμων, ένας άντρας που έχει δίπλα του μια μητέρα τόσο ικανή που εκείνος χρειάζεται ελάχιστα να προσθέσει, είναι ένας ανεκπαίδευτος εγωιστής. Η μητέρα όμως; Σύμφωνα με το σενάριο της Ζωής (και το δικό μου), είναι μια γυναίκα μεγαλύτερη των περιστάσεων. Αφήνει τον άντρα της να μεγαλώσει, να ωριμάσει, με τον δικό του τρόπο, με τον δικό του ρυθμό.

 

Μια γυναίκα που θα του έλεγε "σύνελθε βρε ηλίθιε, είσαι πατέρας πια" έχει δίκιο αλλά το κάνει με το δικό της τρόπο. Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

 

Βάλτε το δικό σας τέλος στην ιστορία. Εγώ θα διαλέξω την Ζωή...

 

Είναι μια γυναίκα ανίκανη!!!!!!!

Που παντρεύτηκε έναν άντρα ανίκανο!!!!!!!!!

Παντελώς ακατάλληλοι για γονείς και οι δυο τους....

Ελπίζω μόνο η πρώην να μην είναι ικανή!!!!!!!!!......γιατί πάλι τα παιδιά θα πληρώσουν τη νύφη!!!!!!!!!!!!!!!

Αδύναμα ανθρωπάκια με κόμπλεξ και ανασφάλειες.......ΠΩΣ θα μεγαλώσουν παιδιά αυτοί????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Πάνος Β viewpost.gif

Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα. Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες γυναίκες; Ποια είναι η λύση στο γρίφο μας; Μια γυναίκα νικημένη, υποταγμένη στην θέληση του εγωιστή άντρα; ή μια γυναίκα ώριμη, σίγουρη, που δίνει το χώρο στον άντρα της ώστε να μπορέσει να σταθεί επάξια δίπλα της;

Αχ βρε Πανούλη.....ολοι οι άντρες τελικά είναι ιδιοι ...οπότε οσο ρωτά τις γυναίκες τις ιδιες απαντήσεις θα παιρνεις....δοκίμασε να ξαναποστάρεις το ιδιο θεμα αλλα με την προυπόθεση να απαντήσουν μόνο άντρες......

Πάντως την δική μου άποψη την ανέφερα στην πρωτη σελίδα του συγκεκριμένου πόστ και μετα απο όσα διαβασα αυτές τις μερες πιστευω πως ολοι έιναι ευτιχισμένοι μεσα απο αυτή την......σχέση και η γυναίκα που έχει ενα καλό κουβαλιτή και ο άντρας που έχει μια γυναίκα με κατανοηση......και έζησαν αυτοί καλα και εμεις καλύτερα......

Οσο για αν μου συνεβαινε αυτό σε έμενα τι θα έκανα ?????......απλά δεν θα το επέτρεπα να συμβεί ποτέ και αν συνέβαινε θα ήταν κατω από συνθήκες διαζυγιου......τόσο απλά...και ολα τα αλλά περι κατανόησης,σιγουριας ή υποταγης...είναι.....φυκια με μεταξωτες κορδελες......

Link to comment
Share on other sites

Θα έγραφε κάποιος άντρας ότι ένας άντρας που αφήνει τη γυναίκα του να γυρνάει με τον πρώην της, είναι ένας άντρας πρότυπο;

 

Έτσι άνετη ήμουν σε μία σχέση μου παλιότερα, μέχρι που η πρώην έγινε νυν κι εγώ που ήμουν νυν έγινα πρώην. Άμα παίζεις με τη φωτιά μπορεί και να καείς.

Γι αυτό αν ο άντρας μου αποφασίσει να φύγει κάποιο τριήμερο για να επισκεφθεί νυν ή πρώην, πρώτα θα ρίξω φασουλόζουμο στη βενζίνη του, σιρόπι από γλυκό βερύκοκο και μια κουταλιά μαρμελάδα φράουλα στο δοχείο λαδιού, λίγο σιρόπι στο υγρό των καθαριστήρων και θα βγάλω και μερικά κομματάκια από τους υαλοκαθαριστήρες του με το τσιμπιδάκι των φρυδιών. Πάντως δεν θα του δώσω και την ευχή μου για να νιώθει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ αυτόν τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟ δεν τον δέχομαι, λυπάμαι.

Μαθαίνουμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και τις υποχρεώσεις μας.

Στο φινάλε δεν παντρεύτηκε με το ζόρι ο φίλος σου.

 

Μια χαρά τα λες....

Θα διαφωνήσω όμως με αυτή σου τη φράση περί πολιτισμού και προοδευτισμού...αν και καταλαβαίνω απόλυτα ότι ειπώθηκε ειρωνικά......

Κάποιοι μπορεί να "μπερδέψουν" τον πολιτισμό με την ανοχή και τον προοδευτισμό με την πλήρη ανικανότητα ανάληψης ευθυνών......αυτά τα δυο διακρίνουν το ζευγάρι της ιστορίας......και τα δυο κατακριτέα....(μεταξύ μας το διακρίνουν κι άλλα χειρότερα, αλλά τέλος πάντων)

 

Και θα ξαναμονολογήσω......γιατί στον κόρακα παντρεύονται κάποιοι.....αφού έχουν ζητήματα άλυτα μέσα τους και δεν ξέρουν τι θέλουν.....και το σημαντικότερο.....αφού δε θέλουν παιδιά γατί κάνουν?

Τα παιδιά δεν είναι αξεσουάρ τους!!!!!!!!!!!

Σήμερα μου πάει αύριο το βαριέμαι....

Τι να πει κανείς!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό αν ο άντρας μου αποφασίσει να φύγει κάποιο τριήμερο για να επισκεφθεί νυν ή πρώην, πρώτα θα ρίξω φασουλόζουμο στη βενζίνη του, σιρόπι από γλυκό βερύκοκο και μια κουταλιά μαρμελάδα φράουλα στο δοχείο λαδιού, λίγο σιρόπι στο υγρό των καθαριστήρων και θα βγάλω και μερικά κομματάκια από τους υαλοκαθαριστήρες του με το τσιμπιδάκι των φρυδιών. Πάντως δεν θα του δώσω και την ευχή μου για να νιώθει καλύτερα.

 

 

βρε πουλακι μου, πιο ευκολο δεν θα ηταν ως εξης..

 

 

-γυναικα... (καλα, ειχα χωρισει με την καμια, να ο αντρας μου με προσφωνουσε 'γυναικα'... :twisted::twisted::twisted:)

λεω να παω διακ..

-ΟΧΙ

-μα... δεν ακουσες τι θελ..

-ΟΧΙ!!!!!

-μα...

-ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

εμενα ο δικος μου τωρα τελευταια μου πεταει υπονοουμενα για 'ταξιδι με τις μηχανες, με κατι φιλαρακια'

 

:lol::lol::lol: μμμμμμμ ναι :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

ας ελπισουμε οτι δεν θα επιμεινει...

 

κριμα ειναι να βρει μια ωραια μερα τη μηχανη σπασμενη σε κομματακια αορατα διαγυμνου οφθαλμου :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ενδοοικογενειακής βίας παίζει. Δεν τους ξέρω τόσο καλά αλλά σκεφτόμενος την γυναίκα, εγώ με την μεγάλη μου εμπειρία ως ψυχολόγος και profiler, νομίζω ταιριάζει.

 

Μια γυναίκα που αφήνει τον άντρα της να γυρνάει με την πρώην του, ψάχνοντας την αγάπη του και την προσωπικότητα του, είναι μια γυναίκα ξεχωριστή, πρότυπο για μένα.

 

εγώ νομίζω πως σου αρέσει να μας προκαλείς για να μας βλέπεις να παίρνουμε ανάποδες..:D

 

Το διαφορετικό σενάριο πως δηλαδή, μία γυναίκα που την ξυλοφορτώνει ο άντρας της, την θεωρείς πρότυπο, δεν θέλω καν να το σκέφτομαι..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα τα παιδιά ο άντρας (ο θεός να τον κάνει) τα έχει γραμμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι.....παντρεύτηκε, και γέννησε γιατί έτσι...........έπρεπε.........ανατριχιαστικό ε?

 

Η δε μάνα κρεμάστηκε από τα παιδιά και θα τα μεγαλώσει κάνοντάς τα να νιώθουν ενοχές αν κάνουν να αφήσουν τη φούστα της να πάνε παραπέρα......τον άντρα της τον έχει γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι και θα κάνει δυο καταπιεσμένα ανθρωπάκια.....

 

Δεν ξέρω αν τους βολεύει η κατάσταση......ας πάνε σε ψυχίατρο να καταλάβουν γιατί λειτουργούν έτσι.....ξέρω μόνο πως αυτό εγώ το λέω σκορποχώρι και όχι οικογένεια..........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...