Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρίφος για δυνατούς λύτες


Πάνος Β

Recommended Posts

Ιούλιος. Η μητέρα είναι μια μάνα αφοσιωμένη, με δίδυμα αγοράκια δύο ετών. Ο πατέρας όχι και τόσο, μιας και εργάζεται καθημερινά μέχρι τις 6. κάποια στιγμή, αποφασίζει να πάει μόνος του για ένα τριήμερο διακοπές. θα επισκεφτεί την πρώην του. Η γυναίκα του, αν και δεν τρελαίνετια με την ιδέα, το δέχεται χωρίς γκρίνιες ή θυμούς.

 

Κάποιο σχόλιο για την γυναίκα, τον άντρα, το ζευγάρι;

Μήπως η γυναίκα αυτή είναι η πρώην γυναίκα του και αυτός θα πάει να τους δει. Η νυν γυναίκα του η ίδια δεν τρελαίνεται στην ιδέα αλλά το δέχεται προκειμένου τα παιδιά του να δουν τον πατέρα τους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε συ Πανε Βητε...

 

δεν βαζουν τετοια ερωτηματα σε ελληνιδες μανες, ιουλιο μηνα...

 

ξαναδοκιμασε σε κανα φινλανδικο σαιτ, κατα τον νοεμβρη...

fistikaki είναι γρίφος λέει ο άνθρωπος, όχι πραγματικότητα.....

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω βρήκα την απάντηση στον γρίφο: ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΓΚΟΜΕΝΟ και της ήρθε κουτί!

 

και γω το σκέφτηκα..

αλλά πότε?? με δίδυμα??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιος. Η μητέρα είναι μια μάνα αφοσιωμένη, με δίδυμα αγοράκια δύο ετών. Ο πατέρας όχι και τόσο, μιας και εργάζεται καθημερινά μέχρι τις 6. κάποια στιγμή, αποφασίζει να πάει μόνος του για ένα τριήμερο διακοπές. θα επισκεφτεί την πρώην του. Η γυναίκα του, αν και δεν τρελαίνετια με την ιδέα, το δέχεται χωρίς γκρίνιες ή θυμούς.

 

Κάποιο σχόλιο για την γυναίκα, τον άντρα, το ζευγάρι;

 

Μια χαρά τους βρίσκω, κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει:rolleyes: με τις ευλογίες του άλλου!!:shock:

...μόνο που αυτό δεν είναι οικογένεια;)- μάλλον συγκάτοικοι είναι οι άνθρωποι...με γειά τους με χαρά τους!

περί ορέξεως-κολοκυθόπιτα:P:p:p:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω το σκέφτηκα..

αλλά πότε?? με δίδυμα??

Αν θέλεις βρισκεις χρόνο....εδω η άλλη απο τις Σερρες ήταν νομίζω που είχε 12 παιδια και σκότωσε τον 40χρονο γκόμενο με την βοήθεια του 20 χρονου γκόμενου της και τον θαψαν στο κοτέτσι ...και εσυ λες με 2 παιδια δεν προλαβαινει να χει γκόμενο?????

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουμε πολλούς λύτες εδώ πέρα!

 

ίσως ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, από την άποψη ότι δεν ξέρω αν υπάρχει λύση. Κι εγώ από την μεριά του γρίφου είμαι. Το σενάριο είναι αληθινό, αφορά ένα ζευγάρι που ξέρω, όχι τόσο καλά όμως ώστε να τα ξέρω όλα. Αυτό που με έχει καταπλήξει είναι η γυναίκα.

 

Ποια γυναίκα, μάνα, θα έδινε τις ευλογίες της στον άντρα της να πάει ταξιδάκι αναψυχής (άντε, έκανε και κάνα δυό δουλίτσες με την ευκαιρία) και να επισκεφτεί την πρώην του; Προσπαθώ να καταλάβω τον χαρακτήρα της. Αυτή η γυναίκα ή δεν θα πρέπει να νοιάζεται, όπως σωστά είπατε, ή είναι θύμα ενός άντρα ισχυρού και δεν μπορεί να έχει γνώμη (από όσο ξέρω, μάλλον δεν είναι αυτό, αν και δεν μπορείς να είσαι πολύ σίγουρος τι συμβαίνει μέσα σε ένα ζευγάρι), ή είναι τόσο σίγουρη για τον άντρα της, που δεν την πειράζει να κάνει μπανάκια με την πρώην γκόμενα, όχι γυναίκα του. Εϊναι μια φορά παντρεμένος και παρεπιπτόντως δεν έχει άλλα παιδιά, εκτός των διδύμων.

 

Αγαπητό μου πάνελ ( :) ), τι γυναίκα είναι αυτή πιστεύετε;

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουμε πολλούς λύτες εδώ πέρα!

 

ίσως ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, από την άποψη ότι δεν ξέρω αν υπάρχει λύση. Κι εγώ από την μεριά του γρίφου είμαι. Το σενάριο είναι αληθινό, αφορά ένα ζευγάρι που ξέρω, όχι τόσο καλά όμως ώστε να τα ξέρω όλα. Αυτό που με έχει καταπλήξει είναι η γυναίκα.

 

Ποια γυναίκα, μάνα, θα έδινε τις ευλογίες της στον άντρα της να πάει ταξιδάκι αναψυχής (άντε, έκανε και κάνα δυό δουλίτσες με την ευκαιρία) και να επισκεφτεί την πρώην του; Προσπαθώ να καταλάβω τον χαρακτήρα της. Αυτή η γυναίκα ή δεν θα πρέπει να νοιάζεται, όπως σωστά είπατε, ή είναι θύμα ενός άντρα ισχυρού και δεν μπορεί να έχει γνώμη (από όσο ξέρω, μάλλον δεν είναι αυτό, αν και δεν μπορείς να είσαι πολύ σίγουρος τι συμβαίνει μέσα σε ένα ζευγάρι), ή είναι τόσο σίγουρη για τον άντρα της, που δεν την πειράζει να κάνει μπανάκια με την πρώην γκόμενα, όχι γυναίκα του. Εϊναι μια φορά παντρεμένος και παρεπιπτόντως δεν έχει άλλα παιδιά, εκτός των διδύμων.

 

Αγαπητό μου πάνελ ( :) ), τι γυναίκα είναι αυτή πιστεύετε;

Μπορεί να χουν κάνει συμφωνία μεταξύ τους.Τι εννοω;

1.τους τέλειωσε το συναίσθημα μεταξύ τους

2.Αποφάσισαν να κάνει ο καθένας ό,τι τον ευχαριστεί...(για τον άνδρα μπορεί να ναι οι διακοπές- για τη γυναίκα να ευχαριστιέται το μεγάλωμα των παιδιών της πχ.)

3.Θα μου πείτε, γιατί δεν χωρίζουν;;μπορεί να τους είναι πιο "εύκολο"να συγκατοικούν-αυτό το χω δει να συμβαίνει (αν και το θεωρώ εντελώς άθλιο)

 

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

 

Αυτά τα παιδιά (διδυμάκια) τα σκεφτηκε ποτέ κανείς;;;;;:confused:

ή είπαν, άντε κάναμε παιδιά- τώρα μπορούμε να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε;;;;

 

Και άλλη μία ερώτηση: Εσένα μόνο η γυναίκα σου κάνει εντύπωση;;

ο άντρας-πατέρας είναι οκ;;:shock::?:

2 χρονών είναι τα παιδιά του, πότε πρόλαβε να τα ζήσει;;;;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνει το ζευγάρι χωριστά διακοπές αναψυχής δεν το θεωρώ τόσο τραγικό εννοείτε ότι αντίστροφα και η σύζυγος θα φύγει κάποιες μέρες χωρίς τα παιδιά για να φορτίσει τις μπαταρίες της.

 

Ο σύζυγος γράφεις θα επισκεφτεί την πρώην όχι ότι θα κάνει διακοπές μαζί της δεν είναι στην ζωή όλα πονηρά ανάλογα το διάστημα που έχουν χωρίσει και τις σχέσεις που έχουν διατηρήσει μπορεί η πρώην να έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας πχ και να θέλει να την επισκεφτεί ή να παντρεύεται και να παραβρεθεί στον γάμο της.

 

Αν μιλάμε για διακοπές του συζύγου με την πρώην προφανώς η σύζυγος

αδιαφορεί και τον χαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο αρχικό ποστ γράφεις ότι ο σύζυγος είναι απών από την οικογένεια.

Μπορεί η σύζυγος έχει συνηθίσει την απουσία και δεν την ενδιαφέρει.

Μπορεί να θέλει και να χωρίσει αλλά διάφοροι λόγοι οικονομικοί/επαγγελματικοί (δλδ να ειναι άνεργη)να την εμποδίζουν

να φύγει από την σχέση ή μπορεί να προετοιμάζεται να την κάνει με μικρά-μικρά βηματάκια.(Βρίσκει δουλειά σπίτι ετοιμάζει την καινούρια της ζωή και φεύγει)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιούλιος. Η μητέρα είναι μια μάνα αφοσιωμένη, με δίδυμα αγοράκια δύο ετών. Ο πατέρας όχι και τόσο, μιας και εργάζεται καθημερινά μέχρι τις 6. κάποια στιγμή, αποφασίζει να πάει μόνος του για ένα τριήμερο διακοπές. θα επισκεφτεί την πρώην του. Η γυναίκα του, αν και δεν τρελαίνετια με την ιδέα, το δέχεται χωρίς γκρίνιες ή θυμούς.

 

Κάποιο σχόλιο για την γυναίκα, τον άντρα, το ζευγάρι;

Πανούλη,

διάβασα μόλις το μήνυμά σου!μόνο το δικό σου, συγνώμη κορίτσια!

ρε μάγκα, αναφέρεις στην πρώτη πρόταση η μητέρα,

μετά στην δεύτερη ο πατέρας.

στην τρίτη θυμάσαι ότι η κυρία είναι γυναίκα.

κρατάς για το τέλος την εξής σειρά, γυναίκα, άντρας, ζευγάρι.

ποιός ήρθε;;;;;;;;;;;;;;:mrgreen:

τη λεπτομέρεια:rolleyes: για τα δίδυμα δεν την χρειαζόσουν. καταλάβαμε από όλα τα άλλα.

και κάτι άλλο. περιττό το Ιούλιος. είπαμε, καταλάβαμε. δεν ήταν η πρώτη φορά που ο "πατέρας" έγραψε την "μητέρα" στο μικρό του ....:lol:

επίσης, ήταν περιττό το ότι πήγε στην πρώην. και σε νυν να πάει, το ίδιο χρώμα θα έχει το φατσουλίνι που θα βάλω.:oops:

κοινώς, :confused: εσύ τί ήθελες ποιητή μου να πούμε;;;;;;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχουμε πολλούς λύτες εδώ πέρα!

 

ίσως ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός, από την άποψη ότι δεν ξέρω αν υπάρχει λύση. Κι εγώ από την μεριά του γρίφου είμαι. Το σενάριο είναι αληθινό, αφορά ένα ζευγάρι που ξέρω, όχι τόσο καλά όμως ώστε να τα ξέρω όλα. Αυτό που με έχει καταπλήξει είναι η γυναίκα.

 

Ποια γυναίκα, μάνα, θα έδινε τις ευλογίες της στον άντρα της να πάει ταξιδάκι αναψυχής (άντε, έκανε και κάνα δυό δουλίτσες με την ευκαιρία) και να επισκεφτεί την πρώην του; Προσπαθώ να καταλάβω τον χαρακτήρα της. Αυτή η γυναίκα ή δεν θα πρέπει να νοιάζεται, όπως σωστά είπατε, ή είναι θύμα ενός άντρα ισχυρού και δεν μπορεί να έχει γνώμη (από όσο ξέρω, μάλλον δεν είναι αυτό, αν και δεν μπορείς να είσαι πολύ σίγουρος τι συμβαίνει μέσα σε ένα ζευγάρι), ή είναι τόσο σίγουρη για τον άντρα της, που δεν την πειράζει να κάνει μπανάκια με την πρώην γκόμενα, όχι γυναίκα του. Εϊναι μια φορά παντρεμένος και παρεπιπτόντως δεν έχει άλλα παιδιά, εκτός των διδύμων.

 

Αγαπητό μου πάνελ ( :) ), τι γυναίκα είναι αυτή πιστεύετε;

Πανούλη, τώρα τα διάβασα όλα!

δεν με λες, εσύ γιατί κολλάς στη γυναίκα; στον άντρα σου φαίνονται ο.κ επειδή έχει καταντήσει συνηθισμένο ο "πατέρας" να ξενοπ..;:evil:

ή μήπως γουστάρεις την κυρία, και λες να περιμένω, αλλά όχι και άδικα;

ε, ρε πώς τα σκέφτομαι! φτού μου!

πάντως, με άρεσε σε λέω το θέμα! συγχαρητήρια! γέλασα με την ψυχή μου!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

και επειδή έδωσες έμφαση στο μητέρα, πατέρας, μας λες τί σχέση έχεις με τα "παιδιά", όχι τα δίδυμα, καλέ! γιατί φίλος δεν είσαι!

 

χαχα..σεβούλα δεν παίζεσαι!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί το αποκαλείς γρύφο! Δηλαδή η Σφίγγα μπροστά σου δεν είναι τίποτα. Τελείως άκυρο το θεμα σου , δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που σε προβληματίζει εσένα τόσο? Οκ πολύ συνιθισμένη ιστορία δεν είναι αλλα δεν είναι και κάτι απίθανο!

Τέλος πάντων εγώ πάντως θα σου ευχηθώ να σου ζήσουν ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ'ό,τι κατάλαβα , ο Πάνος έμαθε την ιστορία και ήθελε να την συζητήσει -ίσως για ν'ακούσει και τη γυναικεία πλευρά , πέραν της γυναίκας του !

Ο γρίφος αναφέρεται στον τρόπο σκέψης του ζευγαριού και δυνατός λύτης θα είναι όποιος καταφέρει να αποκωδικοποιήσει τη συμπεριφορά τους .

 

Ελπίζω να μην είναι προσωπική ιστορία γιατί είναι πολύ άσχημη κατάσταση ,ειδικά για τα παιδάκια :(

Κάθε μέρα μαζί σου είναι γιορτή κι ομορφότερη απο ότι η χτεσινή...Κάθε μέρα μαζί σου νιώθω πως δώρο είσαι που μου στειλε ο θεός

KUeyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπες, ή είναι πολύ σίγουρη για τον εαυτό της και τον άντρα της, ή δεν την ενδιαφέρει, ή είναι τόσο κουρασμένη-βαριεστημένη-παραιτημένη, που λέει δε ... μας παρατάει (κομψά). Εξαρτάται βέβαια και από τη σχέση με την πρώην. Ήταν θυελλώδης έρωτας, είχαν βαρεθεί να βλέπονται...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

ο Πανούλης θα μας κάνει τη χάρη να εμφανιστεί ή την έκανε για μουντιάλ;

κι εμείς βλέπουμε τηλεόραση, αλλά ταυτόχρονα γράφουμε και στο πάρεντς.

άντε Πάνο και δεν είμαι της υπομονής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό μου πάνελ ( :) ), τι γυναίκα είναι αυτή πιστεύετε;

 

Ειναι ήτε ηλιθια ήτε απλα του τα εχει φορεσει περισσοτερες φορες απο οτι αυτος. Αμα εχεις λερωμενη την φωλια σου λενε το κανεις μοκο.....να ειναι καλα η ΣΩΤΗΡΙΑ που με ψιλιασε.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχοντας προηγουμενη εμπειρια απο τον Πανο και τα ποστ του δεν ειναι προσωπικο του θεμα, απλα αρεσκεται να μας μπερδευει και να μας βαζει να σκεφτομαστε. Ειναι ωραιος ο Πανος, αλλα ρε φιλε το ζευγαρι που γνωριζετε ΔΕΝ ειναι ωραιο. Αντε καντε την απο εκει με ελαφρα πηδηματακια. Λενε μην κανεις παρεα με τα πιτουρα θα σε φανε οι κοτες....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βρισκεις χρόνο....εδω η άλλη απο τις Σερρες ήταν νομίζω που είχε 12 παιδια και σκότωσε τον 40χρονο γκόμενο με την βοήθεια του 20 χρονου γκόμενου της και τον θαψαν στο κοτέτσι ...και εσυ λες με 2 παιδια δεν προλαβαινει να χει γκόμενο?????

Αν καταλαβα καλα ειχε 2 γκομενους και τον σηζυγο?αν να τοτε μπραβο της..οχι μπραβο της γιατι θελει αντοχες πολλες και κυριως πολυ θρασσος..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελεμφριεμ,

 

είσαι και συ πολύ ωραίος τύπος. Επειδή με έχεις διαβάσει κιόλας, μπορείς και περνάς τα πρώτα εμπόδια με ελαφρά πηδηματάκια :)

 

Το σκέφτηκα κι εγώ το σενάριο με τα κέρατα. Εξηγεί πολλά. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω την γυναίκα λίγο καλύτερα από τον κύριο, έχω μια τάση να πιστεύω ότι είναι περισσότερο κυρία από τον κύριο. Φυσικά, να μην γίνομαι κι εγώ Φώσκολος, δεν ξέρω τι συνέβη στο ταξίδι του. Μπορεί πράγματι, όπως εύστοχα είπε μια κοπελιά προηγουμένως, να πήγε στο γάμο της πρώην γκόμενας του ή να είχε κάποιο πρόβλημα υγείας και να ήθελε υποστήριξη. Γνωρίζω βέβαια ότι πήγε και για μπανάκι μαζί της, μην με ρωτήσετε πως.

 

Έτσι, καταλήγοντας, υπάρχει πραγματικά γυναίκα η οποία είναι νέα μητέρα, αφοσιωμένη, αναμαλλιασμένη, μέ ένα κουρασμένο χαμόγελο όπως την βλέπω συχνά πυκνά, που μπορεί να καταλαβαίνει μια τέτοια κατάσταση από τον άντρα της;

 

Και για να σας πω κάτι ακόμα, ξέρω πως ο άντρας είναι παλαιών αρχών, δηλάδή δεν ξεσκατώνει τα παιδιά του, περιμένει πάντα ένα πιάτο ζεστό φαΐ στο σπίτι κ.λπ. κ.λπ.

 

Κάποιες από εσάς ρώτησαν γιατί δεν με απασχολεί ο άντρας. Μα γιατί είναι ένας χαμένος. Από τον εγωισμό του, δεν βλέπει την τύφλα του. Έχει μια υπέροχη γυναίκα, δύο φανταστικά αγόρια, κι αυτός γλεντάει μόνος του. Η μοναξιά είναι ένας πολύ επικίνδυνος δρόμος. Όσο τον προχωράς, τόσο και στενεύει, γίνεται με τα χρόνια αφόρητος, εγκλωβιστικός. Στο τέλος του, ο μοναχικός άνθρωπος αποκτάει την ευχή του. Δεν του έχει μείνει κανένας πια παρά μόνο ο εαυτός του

 

Η γυναίκα όμως με απασχολεί γιατί είναι ένα φωτεινό παράδειγμα. Αυτό ψάχνουμε όλοι στην ζωή μας, παραδείγματα τα οποία θα ακολουθήσουμε και ίσως μια μέρα έχουμε την τύχη να φωτίσουμε κι εμείς τον δρόμο σε κάποιον συνάνθρωπο μας, ο οποίος θα ψάχνει για παραδείγματα.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...