Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταστήματα με είδη βάφτισης


renik

Recommended Posts

Δεν μιλαμε για το χειροποιήτο μονο......

Σου μιλησε για τα προιόντα ως μερη αυτων που θα εφτιαχνε! Οπως τα κουφέτα! οπως τις κορδέλες.... Η διαφορα ειναι παντα μεγάλη!

Το χειροποιητο ειναι αλλη υποθεση...το κονσεπτ...την ιδεα

Ξερω τι εννοεις....Ζωγραφος ειμαι.

 

Δεν διαφωνώ γι'αυτο και υπαρχει η καταναλωτική νοημοσύνη, ερευνα αγορας πρεπει να γινεται παντα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραια η κουβέντα και αρκετα χρήσιμη...ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους τους επαγγελματίες του ειδους και αποψη μου παντα η περιοδος που διανύουμε ειναι καταλληλη για ενα καλο ξεκαθαρισμα της αγορας. Εφτασε εποχη που τα μαγαζια με μπομπονιερες ήταν πιο πολλά απο τα φαρμακεια, και αποψή μου παντα καλα θα κανουν να κλεισουν όλοι οσοι μπηκαν στον επαγγελμα αυτο βλεποντας το σαν αρπαχτή, ελπιζω να γίνομαι κατανοητη χρησιμοποιώντας αυτον τον όρο. Και θα το δείτε και μονες σας ότι σε λίγο καιρο θα παραμεινουν αυτοι που σεβονται τη δουλεια τους, αυτοι που τιμουν τον πελατη που θα μπει στο μαγαζί και αν μη τι αλλο θα προσφερουν υπηρεσιες αξιόλογες.

 

Ενα ακόμα όμως που πρεπει να σημειώσω ειναι ότι περαν των υλικών και των ενοικίων και δεν ξερω κι'εγω τι αλλα εξοδα μπορει να εχει ενα καταστημα, αυτό που καλείται να πληρωσει ο καταναλωτής ειναι η ιδέα και αυτη ας μου επιτρεψεται να πιστευω ότι δεν κοστολογείται ευκολα ;)

 

Θα συμφωνησω απολυτα:-P:-P ολα εχουν γινει σουπα.

Ας ασχοληθει επιτελους ο καθενας με το ειδος του , και οποιος ειναι καλος και το αξιζει και προσφερει σωστες υπηρεσιες , να συνεχισει.

Εδω, δεν ξερει πια τι πουλαει ο καθενας. ολοι θελουν να τα κανουν ολα.

Υπαρχει ανθοπωλειο στην περιοχη μου , που εχει

 

- λουτρινα

- προσκλητηρια

- μπομπονιερες

- βαφτιστικα ρουχα , μαρτυρικα , παπουτσια κλπ κλπ - 2-3 σχεδια φυσικα'

- δωρα

- μπαλονια

- το πασχα λαμπαδες κ κοτοπουλακια

- τα χριστουγενα δεντρακια κλπ

- Αγ.Βαλεντινου , καρδιες , δωρα

- καλαθια με ποτα

 

και ουτε θυμαμαι τι αλλο.............

 

δεν θα πηγαινα ποτε σε αυτο το μαγαζι , να παρω οτιδηποτε γιατι δεν εχει ταυτότητα. ολα μαζι ενα μπαχαλο , και ειναι φανερο οτι θελει να βγαλει απο παντου.

ΟΚ, οι εποχες ειναι δυσκολες για ολους ανεξαιρετως. αλλά ο καθενας ας κανει την δουλεια του. Ο φωτογραφος εχει αποψη για τα μπαλονια , ο ανθοπωλης για τα γλυκα και παει λεγοντας.

 

φυσικα ειναι πολλοι που το βλεπουν σαν αρπαχτη και γιατι νομιζουν επισης οτι ειναι ευκολο.

ξαναλεω δεν εχω μπομπονιερες και θα μπορουσα να εχω αλλα δεν θελω να μπλεχτω.

 

Οσο για την ιδέα που φυσικα πρεπει να πληρωθεί , δυστυχως υπαρχουν πολλοι που ερχονται να μας 'ψαρεψουν ' για το πως φτιαχνεται το καθε τι. Δεν καταλαβαινω δηλ γιατι πρεπει να δινω οδηγιες.

Προφανως , ο καθενας εχει επενδυσει παρα πολλά χρηματα σε ενα μαγαζί , που στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι με δανεια.

Πως και γιατι θα πουλησω την ιδεα μου ή την δημιουργία μου ?

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν είμαστε όλοι Βαν γκονγκ άλλα κάτι θα κουτσο καταφέρουμε άμα δοκιμάσουμε

 

Αν θελεις να κανεις μια "κουτσοκαλή" βάπτιση για το παιδί σου εισαι ελευθερη να το κανεις η αγορά ειναι ελευθερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια βρε κορίτσια....ψιλοσυμφωνουμε!

Και ερχομαι εγω και σε ρωτω το εξης

Γιατι εχεις ενα φορεμα Ντολτσε πχ ή Μπερμπερυ στα 600ευρώ...ενω αν βρεθω στην Ιταλια θα το παρω σιγουρα απο 100 εως 200ευρώ! Εκεινος δεν πληρώνει ενοικιο αερα στην Ρωμη στη Βενετια στη Νάπολη?

Για αυτο λεω οτι πολλοι αν οχι ολοι , αλλα οι περισσότεροι το 90% των καταστηματαρχων υπερκοστολογουν και υπερτιμολογουν τα προιόντα τους!

Πως γινεται το ιδιο ζευγαρι σταρακια εδω να εχει 66ευρώ και στο ιντερνετ να το βρισκω απο επωνυμο μαγαζι στις 30λιρες δηλαδη στα 36ευρω! Δεν ειναι κοροιδια...αυτα τα 30ευρώ εξτρα?

Ελεος δηλαδη πια......δεν αντεχω να ακουω για λειτουργικα εξοδα κτλπ

Συμφωνω οτι εχετε ζορια....και θα συνεχισετε να εχετε γιατι ο κοσμος ξύπνησε και ξάχνετε πια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μιλαμε για το χειροποιήτο μονο......

Σου μιλησε για τα προιόντα ως μερη αυτων που θα εφτιαχνε! Οπως τα κουφέτα! οπως τις κορδέλες.... Η διαφορα ειναι παντα μεγάλη!

Το χειροποιητο ειναι αλλη υποθεση...το κονσεπτ...την ιδεα

Ξερω τι εννοεις....Ζωγραφος ειμαι.

 

Κορίτσια μιλάω μόνο για τα υλικά και όχι για κάποιο έτοιμο προϊόν που φυσικά έχει μέσα στο κόστος και τα πνευματικά δικαιώματα. Όμως σε πολλές περιπτώσεις το δέσιμο μιας απλής κορδέλας σε ένα πουγκάκι και το γέμισμα με 5-6 κουφέτα τι πνευματικά δικαιώματα έχει για να κοστολογείτε σε κάποιες περιπτώσεις πανάκριβα?

 

Αν λοιπόν έσύ ειχες ως επαγγελμα αυτο ακριβως που εκανες για την βαπτιση του παιδιού σου και επρεπε να "πουλήσεις" την εμπνευσή σου...πόσο θα την κοστολογούσες???

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί το επάγγελμά μου είναι άλλο, τελείως άσχετο με το αντικείμενο αυτό...αλλά τα χέρια μου πιάνουν πολύ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι όλοι οι επαγγελματίες είναι κλέφτες. Εμείς ως καταναλωτές έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε έρευνα αγοράς και να επιλέγουμε αυτό που θέλουμε στις καλύτερες τιμές.

Εγω απο την αρχη λεω , οτι η αγορα ειναι ελευθερη και ο καθενας μπορει να κανει ερευνα αγορας και να επιλεξει οτι σου αρεσει

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...κουτάκι συγκεκριμένων διαστάσεων, σχήματος και χρώματος μου ζητούσαν στην πόλη μου 1,80€ το τεμάχιο. Στην Αθήνα σε μαγαζί στο κέντρο για το ίδιο (τονίζω το ίδιο) κουτάκι η τιμή ήταν 0,90€/τεμάχιο.

 

 

Τα κουφέτα γνωστής εταιρείας τα πήρα από Αθήνα 8€/κιλό και φρεσκότατα...στην πόλη μου μου ζητούσαν 19€/κιλό και μπαγιάτικα...η κορδέλα η σατέν των 3εκ διπλόφατση τα 100μ στην πόλη μου 20€ το καρούλι, από εκεί που την αγόρασα 3€ το καρούλι, άπειρα τέτοια παραδείγματα...τα βαζάκια μου στοίχισαν τελειωμένα 1,40€ το καθένα για να τα αγοράσω μου ζήταγαν 3,5€/τεμάχιο...βέβαια έβαλα και πολύ προσωπική εργασία αλλά για τα υλικά σκέτα γιατί τόσες διαφορές?

Τέλος να σας γράψω για την πρόσκληση που μαγαζί με προσκλήσεις μου ζήταγε 10,50€ το τεμάχιο (πρόσκληση υπερπαραγωγή βέβαια και το σχέδιο δικό μου, η όλη ιδέα και σχεδίαση δικά μου) και τις έφτιαξα εγώ με κόστος μόλις 4,5€...τα σχόλια δικά σας...

Οσον αφορά τα διακοσμητικά στις μπομπονιέρες ήταν καθαρό ασήμι και στην πόλη μου ήθελαν τουλάχιστον 5πλάσια τιμή:shock:

Δεν θα κατηγορήσω τους επαγγελματίες της πόλης μου αλλά και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να αγοράζω από όπου θέλω σε συμφέρουσες τιμές...

Σκοπός αυτού του θέματος είναι η αλληλοενημέρωση των μελών για τα διάφορα μαγαζιά, τις τιμές και την εξυπηρέτηση που παρέχουν...οπότε κάθε άλλο σχόλιο από εμένα είναι περιττό;)

 

 

Δεν θα διαφωνησω σε αυτο. Το μαγαζι της Αθηνας μπορει να τα φτιαχνει ο ιδιος ή να παιρνει πολυ μεγαλες ποσοτητες και φυσικα να εχει αλλες τιμες.

Το μαγαζι της πολης σου , ισως αγοραζει απο το μαγαζι της Αθηνας 0,90 και λογικα το πουλαει 1,80. Αυτο δεν τον κανει κλεφτη ή κακο επαγγελματια. Δυστυχως , οσο πιο πολυ μεσαζοντες υπαρχουν ανεβαινει το κοστος

 

Δεν ξερω τι σχεδιο ηταν και κοστιζε τοσο , αλλα προφανως επρεπε να γινει μακετα και ηταν κατι μονο για σενα κ όχι κατι που ηδη υπηρχε σαν μακετα

Φυσικα και εχεις διακιωμα να αγοραζεις απο οπου θελεις......

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να κανεις μια "κουτσοκαλή" βάπτιση για το παιδί σου εισαι ελευθερη να το κανεις η αγορά ειναι ελευθερη ;)

of course my dear μια ερώτησης μόνο γιατί δηλαδή θα πρέπει να χρυσοπληρώσω το δεικνύεστε της υπόθεσης ???

Υποτίθεται ότι η βάπτιση και ο γάμος είναι μυστήριο ποιος με υποχρεώνει να κάνω concept ?? άκου concept στην βάπτιση ………….αν θέλω να το κάνω η αγορά όπως λες είναι ελεύθερη όπως και το Internet......... :P

edit.........α.......και τι εννοείς με το κουτσοκαλη ?? ο καθείς με το πόσο αντέχει η τσέπη του πράττει

Link to comment
Share on other sites

Ωραια βρε κορίτσια....ψιλοσυμφωνουμε!

Και ερχομαι εγω και σε ρωτω το εξης

Γιατι εχεις ενα φορεμα Ντολτσε πχ ή Μπερμπερυ στα 600ευρώ...ενω αν βρεθω στην Ιταλια θα το παρω σιγουρα απο 100 εως 200ευρώ! Εκεινος δεν πληρώνει ενοικιο αερα στην Ρωμη στη Βενετια στη Νάπολη?

Για αυτο λεω οτι πολλοι αν οχι ολοι , αλλα οι περισσότεροι το 90% των καταστηματαρχων υπερκοστολογουν και υπερτιμολογουν τα προιόντα τους!

Πως γινεται το ιδιο ζευγαρι σταρακια εδω να εχει 66ευρώ και στο ιντερνετ να το βρισκω απο επωνυμο μαγαζι στις 30λιρες δηλαδη στα 36ευρω! Δεν ειναι κοροιδια...αυτα τα 30ευρώ εξτρα?

Ελεος δηλαδη πια......δεν αντεχω να ακουω για λειτουργικα εξοδα κτλπ

Συμφωνω οτι εχετε ζορια....και θα συνεχισετε να εχετε γιατι ο κοσμος ξύπνησε και ξάχνετε πια!

 

Και πάλι δεν διαφωνώ μαζί σου...μπορεις να πας στη Ρωμη (με αεροπλάνο?) να κατσεις δύο μερες (σε ξενοδοχείο?) και να κανεις τα ψώνια σου με την ησυχία σου και να πληρωσεις 400 ευρω φθηνότερα. Η αγορά το ξαναλέω ειναι ελεύθερη δεν διαφωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι της πολης σου , ισως αγοραζει απο το μαγαζι της Αθηνας 0,90 και λογικα το πουλαει 1,80. Αυτο δεν τον κανει κλεφτη ή κακο επαγγελματια. Δυστυχως , οσο πιο πολυ μεσαζοντες υπαρχουν ανεβαινει το κοστος

 

Το μαγαζι της πολης της αποκλειεται να τα αγοράζει απο αλλο μαγαζι .....τα αγοράζει απο βιοτεχνια αποθήκη υλικων.... Γιατι και ο Αθηναιος απο αλλου τα αγοράζει και τα δινει 0,90....και εννοειτε οτι εχει κερδος! Και το επαρχιακο απο βιοτεχνια αποθηκη τα παιρνει...αλλα σου λεει...κατσε εδω ειμαστε...! Που θα πανε? Εδω εχουμε 5-6 μαγαζια...απο εδω θα ερθουν θελουν δεν θέλουν!!

Αμ δε....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι δεν διαφωνώ μαζί σου...μπορεις να πας στη Ρωμη (με αεροπλάνο?) να κατσεις δύο μερες (σε ξενοδοχείο?) και να κανεις τα ψώνια σου με την ησυχία σου και να πληρωσεις 400 ευρω φθηνότερα. Η αγορά το ξαναλέω ειναι ελεύθερη δεν διαφωνουμε

 

Μαλλον δεν με κατάλαβες....δεν θα παω στη Ρωμη...δεν θα ξοδευτω!

Θα τα αγοράσω ον λαιν! Γιατι εχω απιστευτο κερδος στην τσέπη και ποιοτικως το ιδιο προιον!

 

Link to comment
Share on other sites

of course my dear μια ερώτησης μόνο γιατί δηλαδή θα πρέπει να χρυσοπληρώσω το δεικνύεστε της υπόθεσης ???

Υποτίθεται ότι η βάπτιση και ο γάμος είναι μυστήριο ποιος με υποχρεώνει να κάνω concept ?? άκου concept στην βάπτιση ………….αν θέλω να το κάνω η αγορά όπως λες είναι ελεύθερη όπως και το Internet......... :P

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το μετριο ειναι χειροτερο από το καθόλου. Μυστήριο ειναι όχι λουνα πάρκ αρα γιατι να μπαινεις σε αυτες τις διαδικασίες για ενα μετριο αποτελεσμα? Μην το κανεις καθόλου να είσαι και ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια βρε κορίτσια....ψιλοσυμφωνουμε!

Και ερχομαι εγω και σε ρωτω το εξης

Γιατι εχεις ενα φορεμα Ντολτσε πχ ή Μπερμπερυ στα 600ευρώ...ενω αν βρεθω στην Ιταλια θα το παρω σιγουρα απο 100 εως 200ευρώ! Εκεινος δεν πληρώνει ενοικιο αερα στην Ρωμη στη Βενετια στη Νάπολη?

Για αυτο λεω οτι πολλοι αν οχι ολοι , αλλα οι περισσότεροι το 90% των καταστηματαρχων υπερκοστολογουν και υπερτιμολογουν τα προιόντα τους!

Πως γινεται το ιδιο ζευγαρι σταρακια εδω να εχει 66ευρώ και στο ιντερνετ να το βρισκω απο επωνυμο μαγαζι στις 30λιρες δηλαδη στα 36ευρω! Δεν ειναι κοροιδια...αυτα τα 30ευρώ εξτρα?

Ελεος δηλαδη πια......δεν αντεχω να ακουω για λειτουργικα εξοδα κτλπ

Συμφωνω οτι εχετε ζορια....και θα συνεχισετε να εχετε γιατι ο κοσμος ξύπνησε και ξάχνετε πια!

 

 

 

Καλαμαράκι,

 

πραγματικα πιστευω οτι δεν θελεις να καταλαβεις κι απ οτι φαινεται δεν εχεις ιδεα απο τα εξοδα , απλα επιμενεις στο δικο σου. βαρεθηκες να ακους για τα λειτουργικα εξοδα ? κι ομως αυτα ειναι ο βραχνας ενος μαγαζιου. οταν θελεις minimum 100 ευρω την ημερα - αναλογικα , ενικοιο , ρευμα , κλπ κλπ και ολη μερα κανεις ενα ωραιοτατο μηδενικο γιατι φυσικα υπαρχουν πολλες τετοιες μερες ( δεν μιλαμε για φουρνο ή σουπερ μαρκετ ) , δεν μπαινεις μεσα ? Δεν ανεβαζουμε την αλλη μερα τις τιμες γι αυτο τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν με κατάλαβες....δεν θα παω στη Ρωμη...δεν θα ξοδευτω!

Θα τα αγοράσω ον λαιν! Γιατι εχω απιστευτο κερδος στην τσέπη και ποιοτικως το ιδιο προιον!

 

Φυσικά αν βρεις το ίδιο δεν εισαι κορόιδο να μην το παρεις συμφωνώ και επαυξάνω, αν και εδω που τα λεμε ενα ταξιδάκι στη Ρωμη δεν ειναι κακο αχ να μπορούσα να φύγω τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι,

 

πραγματικα πιστευω οτι δεν θελεις να καταλαβεις κι απ οτι φαινεται δεν εχεις ιδεα απο τα εξοδα , απλα επιμενεις στο δικο σου. βαρεθηκες να ακους για τα λειτουργικα εξοδα ? κι ομως αυτα ειναι ο βραχνας ενος μαγαζιου. οταν θελεις minimum 100 ευρω την ημερα - αναλογικα , ενικοιο , ρευμα , κλπ κλπ και ολη μερα κανεις ενα ωραιοτατο μηδενικο γιατι φυσικα υπαρχουν πολλες τετοιες μερες ( δεν μιλαμε για φουρνο ή σουπερ μαρκετ ) , δεν μπαινεις μεσα ? Δεν ανεβαζουμε την αλλη μερα τις τιμες γι αυτο τον λογο.

 

Κοιτα αν τα λειτουργικά σου εξοδα ειναι μεγαλα αυτο δεν σημαίνει ότι θα την πληρωσει ο πρωτος που θα μπει μεσα...καλος σχεδιασμός και προνοητικότητα ειναι η λύση. Μην τα ψαχνουμε και όλα ετοιμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μαγαζι της πολης της αποκλειεται να τα αγοράζει απο αλλο μαγαζι .....τα αγοράζει απο βιοτεχνια αποθήκη υλικων.... Γιατι και ο Αθηναιος απο αλλου τα αγοράζει και τα δινει 0,90....και εννοειτε οτι εχει κερδος! Και το επαρχιακο απο βιοτεχνια αποθηκη τα παιρνει...αλλα σου λεει...κατσε εδω ειμαστε...! Που θα πανε? Εδω εχουμε 5-6 μαγαζια...απο εδω θα ερθουν θελουν δεν θέλουν!!

Αμ δε....

 

Ο Αθηναιος μπορει να τα φτιαχνει ο ιδιος , να εχει δικη του βιοτεχνια οπως συμβαινει πολλες φορες.Επισης , τα μαγαζιά του κεντρου ειναι γνωστο οτι εχουν καλυτερες τιμες γιατι περναει εκατομυρια κοσμος καθε μερα.

Επισης , ο Αθηναιος μπορει να συγκεντρωνει παραγγελιες και να τις φτιαχνει μαζικα . Ειναι πολλά στη μεση ..........

 

Δυστυχως αρνεισαι εστω και να σκεφτεις λιγο διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν τα λειτουργικά σου εξοδα ειναι μεγαλα αυτο δεν σημαίνει ότι θα την πληρωσει ο πρωτος που θα μπει μεσα...καλος σχεδιασμός και προνοητικότητα ειναι η λύση. Μην τα ψαχνουμε και όλα ετοιμα

 

Μαλλον δεν καταλαβαινομαστε. αυτο που ειπα ειναι οτι δεν αλλαζουν οι τιμες.ειναι ιδιες ολες τις μερες του χρονου (ισως δεν το διατυπωσα σωστα)

 

τι εννοεις καλος σχεδιασμος κ προνοητικοτητα ? τα μαγαζια ετσι ειναι ....την μια μερα εχουν δουλεια την αλλη οχι......το γνωριζουμε και το αποδεχομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν τα λειτουργικά σου εξοδα ειναι μεγαλα αυτο δεν σημαίνει ότι θα την πληρωσει ο πρωτος που θα μπει μεσα...καλος σχεδιασμός και προνοητικότητα ειναι η λύση. Μην τα ψαχνουμε και όλα ετοιμα

 

Μαλλον δεν καταλαβαινομαστε ή εγω δεν το διατυπωσα σωστα.

αυτο που ειπα ειναι οτι δεν αλλαζουν οι τιμες.

 

τι εννοεις σχεδιασμος κ προνοητικοτητα ? τα μαγαζια ετσι ειναι....την μια μερα εχουν δουλεια ..την αλλη οχι ....το γνωριζουμε και το εχουμε αποδεχτει....

 

ειδικα , οπως το δικο μου που ασχολειται με βαφτισεις ειναι σαφες οτι περισσοτερη δουλεια εχουμε το καλοκαιρι

 

Δεν σημαινει οτι αλλαζουμε τιμες

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως βιβιανα...τους καταστηματάρχες τους περιμένουν πολλες τετοιες μερες!

Σε καταλαβαινω απολυτα...αλλα δεν σε συμμεριζομαι

Μαγαζι ειχε και η μητέρα μου για 12χρονια, το εζησα το ξέρω.

Αλλα οχι και ετσι! Δεν θα μου πουλήσει εμενα καποιος 60-70% πανω για να βγάλει το ενοικιο του...

Οχι αυτο δεν το καταλαβαινω....επιτηδες δηλαδη και δεν το αποδέχομαι και για αυτο δεν αγοράζω...δεν παταάω και οπου μπορω ενημερωνω τους φιλους και τους γνωστους μου για ολα οσα εχω ανακαλύψει! Πχ αγορασα ωραιότατο φόρεματάκι για την βάφτιση της κουμπάρας μου Ralph Lauren 65ευρόπουλα...εδω το ειχα βρει στο χοντο με 100ευρω...!

Σιγα μη κατσω να σκάσω ή να τα σκάσω στο χοντο ? Μπα.... τζιφος!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν τα λειτουργικά σου εξοδα ειναι μεγαλα αυτο δεν σημαίνει ότι θα την πληρωσει ο πρωτος που θα μπει μεσα...καλος σχεδιασμός και προνοητικότητα ειναι η λύση. Μην τα ψαχνουμε και όλα ετοιμα

 

Ακριβώς αυτο! Δεν φταιω εγω ή ο καθε καταναλωτης αν ο χ καταστηματάρχης ηθελε κατάστημα στο κολωνακι...αυτο το καταστημα για να μεινει ανοιχτο θελει και κεφάλαιο κινησης απο πισω του...οχι μονο τον τζιρο και τα καθαρα κερδη του για να λειτουργήσει! Αλλιως ναι θα πουλάει τα ντολτσε και τα μπερμπερυ μεχρι και 700% πανω για να βγει ο τζιρος του!

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αρνεισαι εστω και να σκεφτεις λιγο διαφορετικα

 

Ναι αρνουμαι... γιατι αν ειχα τα κότσια και το κεφάλαιο θα ανοιγα και εγω μαγαζι...και θα πουλουσα οτι να ναι! Δεν τα εχω ομως...αλλα ουτε θα πλουτισω κανεναν τους γιατι θελαν να ανοιξουν μαγαζι καπου με μεγάλη κινηση....Ειναι το λιγοτερο γελοιο να βλεπω τα ιδια προιόντα με αποκλιση εως και -50% μονο και μονο λογω λειτουργικων εξοδων...

Απλα δεν το δεχομαι..... και αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και εγω πράττω αναλογως του πορτοφολιου μου!

Ευτυχως για μενα και για πολλούς ξυπνήσαμε και ανοιξαμε τα ματια μας

Και ευτυχως υπάρχει και το internet shopping!!!

Εχω γλιτώσει τα απειρα ευρω!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο! Δεν φταιω εγω ή ο καθε καταναλωτης αν ο χ καταστηματάρχης ηθελε κατάστημα στο κολωνακι...αυτο το καταστημα για να μεινει ανοιχτο θελει και κεφάλαιο κινησης απο πισω του...οχι μονο τον τζιρο και τα καθαρα κερδη του για να λειτουργήσει! Αλλιως ναι θα πουλάει τα ντολτσε και τα μπερμπερυ μεχρι και 700% πανω για να βγει ο τζιρος του!

 

Eτσι ακριβώς προσέχουμε για να εχουμε ... οι καιροί αλλαζουν και οποιος δεν το αντιληφθεί εγκαιρως καλο ειναι να υποστεί τις συνέπειες, γιατι όταν το "αστρο" ελαμπε και μαζί και οι εισπραξεις που μυαλό και διαθεση για επαγγελματικό σχεδιασμο, τοτε ήταν καλά και πήραν φορα όλοι και φυτρωσαν τα μαγαζιά σαν μανιτάρια, τωρα ο καθε κατεργάρης στον πάγκο του (με την καλή εννοια που λεει και ο ψινάκης :) ).

 

Μεσα στον κοσμο ζούμε κι'εμεις δεν κατεβήκαμε από τον Αρη...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω....αυτος που ψάχνει την κονόμα φαινεται...! Δεχομαι ενα +15% ενα +20% στις τιμες και ισως και να τα αγοραζω για να μη μπλέκω με κάρτες ή για να μη ψάχνω στο ιντερνετ αλλα αποκλίσεις του τυπου απο -50% εως και 80% μου φαινονται το λιγοτερο απαράδεκτες και προσβάλουν την νοημοσύνη μου και την αγοραστικη μου δυναμη!

Για αυτο και εγω σαν πολιτης μποικοτάρω το καθε τετοιο κατάστημα αγοράζοντας τα ιδια προιόντα απο αλλου κατα 99% απο ιντερνετ και ενημερωνω φιλους γνωστους!

Δεν εχω αγοράσει ρουχισμο για ολη την οικογένεια εδω και δυο χρονια απο Ελλαδα....

Απλα αρνουμαι! Αυτη ειναι η δυναμη μου και θα την χρησιμοποιω στο επακρο!

 

Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητό θαλασσινό στις περιπτώσεις που αναφέρθηκα παραπάνω μιλάμε για υπερκοστολόγηση που ξεπερνάει το 100% στις περισσότερες των περιπτώσεων...και πίστεψέ με η πόλη μου δεν είναι χωριό για να υπάρχει μονοπώλειο ούτε πολύ μακρυά απ' την Αθήνα.

Γνωρίζω κι εγώ πολύ καλά από λειτουργικά έξοδα αλλά και οι μαγαζάτορες της Αθήνας δεν έχουν? γιατί τα μαγαζιά στην Ερμού είναι φτηνότερα από της Ερμού της Πάτρας? και ακόμα πιο πολύ γιατί όλα στην χώρα μας είναι τόσο ακριβότερα από το εξωτερικό? θυμήθηκα το ακατανόμαστο και φούντωσα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...