Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταστήματα με είδη βάφτισης


renik

Recommended Posts

Ξέρω πολύ καλά (μα πάαααρα πολύ καλά) τι έξοδα έχει ένα κατάστημα. Ξέρω όμως ποσο υπερτιμολογούνται τα προϊόντα στα εμπορικά καταστήματα, τόσο που όχι απλά έχετε κέρδος αλλά υπερ-κέρδος. 2ον εμείς που ξυνόμαστε όλη μέρα, ξυνόμαστε τόσο που δεν έχουμε την πολυτέλεια να τρέχουμε στα μαγαζιά για να βρουμε κάτι φθηνό, γι αυτό το βρίσκουμε στο ίντερνετ. Η ποιότητα είναι κάτι απολύτως υποκειμενικό, όπως και το γούστο. Κάτι απολύτως αντικειμενικό δε, είναι το οικονομικό. Αν ΔΕΝ έχω άνεση ΔΕΝ θα πάω να πληρώσω ΤΗΝ ΙΔΙΑ μπομπονιέρα 2 ευρώ πάνω επειδή εσύ έχεις μαγαζί με υψηλό ενοίκιο... Όσο δεν αλλάζετε μυαλά, τόσο θα προσπαθείτε τόσο άκομψα να επιβάλλετε τις απόψεις σας στους καταναλωτές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το κυριοτερο ειναι οτι οι καταναλωτες πια εχουν ξυπνήσει!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ειναι προβατα....απαιτουν και καποιες φορες κερδιζουν!!!!!!

Γιατι αγαπητη Βιβιανα....οταν εσυ πχ (οχι εσυ σιγκεκριμενα) μου δινεις σε περιοδο εκπτώσεων ενα αντικέιμενο -20-40-50%...........παλι κέρδος βγάζεις! Γιατι?

Γιατι υπερκοστολογεις, υπερτιμολογεις τα προιόντα σου και συνήθως εχεις εως και 1000% κέρδος....γιατι ολοι σας απο τον μανάβη....μεχρι και την μπουτικ κολωνακιου ετσι κανετε!Γιατι πχ ενα φορεμα Ντολτσε....εδω κανει 500ευρώ ενω στην Ιταλια κανει 300ευρώ????????????????????

Ελα παππου να σου δειξω τα χωράφια σου....

Ευτυχως εμεις οι των 30+ καταναλωτες ειμαστε ποιο υποψιασμένοι ξυπνήσαμε επιτέλους για να χαντακώσουμε τους κερδοσκόπους επιχειρηματιες...που νομιζουν οτι μονο αυτοι πουλανε προιόντα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολύ καλά (μα πάαααρα πολύ καλά) τι έξοδα έχει ένα κατάστημα. Ξέρω όμως ποσο υπερτιμολογούνται τα προϊόντα στα εμπορικά καταστήματα, τόσο που όχι απλά έχετε κέρδος αλλά υπερ-κέρδος. 2ον εμείς που ξυνόμαστε όλη μέρα, ξυνόμαστε τόσο που δεν έχουμε την πολυτέλεια να τρέχουμε στα μαγαζιά για να βρουμε κάτι φθηνό, γι αυτό το βρίσκουμε στο ίντερνετ. Η ποιότητα είναι κάτι απολύτως υποκειμενικό, όπως και το γούστο. Κάτι απολύτως αντικειμενικό δε, είναι το οικονομικό. Αν ΔΕΝ έχω άνεση ΔΕΝ θα πάω να πληρώσω ΤΗΝ ΙΔΙΑ μπομπονιέρα 2 ευρώ πάνω επειδή εσύ έχεις μαγαζί με υψηλό ενοίκιο... Όσο δεν αλλάζετε μυαλά, τόσο θα προσπαθείτε τόσο άκομψα να επιβάλλετε τις απόψεις σας στους καταναλωτές.

 

1 /Συμφωνω , οτι αν δεν μπορεις δεν θα πας να πληρωσεις την πανακριβη μπομπονιερα. κι εγω το ιδιο κανω , αγοραζω αυτο που μπορω. Αλλά δεν χαρακτηριζω , οτι με κλεβουν χωρις να γνωριζω

2/ Δεν ειπα ποτε οτι ξυνεστε. Ισα ισα ειπα το αντιθετο , οτι απορω πως βρισκετε χρονο με παιδια , δουλειά κλπ. οποιος καταλαβε ...καταλαβε

3/ Δεν με ενδιαφερει να επιβαλω την αποψη μου σε κανεναν

4/ Μπορειτε να πιστευετε οτι θελετε , αν μπορουσατε να μεινετε 1 μηνα , σε ενα μαγαζι θα καταλαβαινατε. Δεν εχω δει κανεναν που εχει ενα μαγαζακι , και προσπαθει να επιβιωσει , να εχει μεζονετες κ κοτερα

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ , ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε....

Παντως αναμφισβήτητα...η ελλαδα υπερκοστολογει και υπερτιμολογει!

Αυτο ειναι φανερο....μια βολτα να κανεις εξω...η στο ιντερνετ να μπεις....το βλεπεις κανει μπαμ!!!!!! Πχ....πουκαμισο μπερμπερυ...παρισι 100ευρω...Ελλαδα...θεσσ...χοντος...180ευρώ!!! Τι λεμε τωρα....ασε ...!

Ποτε ξανα...ευρω τσακιστο!

 

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα....ποδήλατο και τσουληθρα επωνυμότατης μάρκας ποδήλατο 140ευρώ...τσουλήθρα 120.........

Γερμανια....ποδήλατο 80ευρώ....τσουληθρα 70ευρώ... κερδος 60+50=110ευρω!!!!!

Μη μου πεις...ειναι τα μεταφορικα ειναι τα εισαγώμενα...ασε!

Προτιμω να μεινουν στην τσέπη μου!!!!!!!!

Τέλος!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι κανατε ή τι κανετε ........

 

εγω μιλαω για τον εαυτο μου

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι μάλλον μιλάς μόνο για τον εαυτό σου καλή μου γιατί άντε αν δεν είναι το 99,00 % των Ελλήνων καταστηματαρχών είναι έτσι, είναι το 90% και δεν είναι μόνο ότι υπερ κοστολογούν υπηρεσίες που παραδοσιακά στην Ελλάδα θεωρούνται κερδοφόρες γάμος, βάφτιση, παιδικά ρούχα κ.α αλλά νομίζουν ότι μας κάνουν χάρη κιόλας, όταν ζητάμε να μας εξυπηρετήσουν, με αυτή την ωχ αδελφίστικη συμπεριφορά του Έλληνα.

Η λογική ότι όταν θέλεις να χαρείς ή να πεθάνεις πρέπει να πληρώσεις αδρά σε αυτό τον τόπο καλά κρατεί ………

Μην εθελοτυφλείς η κατάσταση στην Ελλάδα είναι έτσι και έτσι θα παραμείνει ΕΚΤΟΣ και αν τα πρόβατα καταναλωτές ξυπνήσουν και ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ αυτό που σε άλλες χώρες είναι αυτονόητο

Link to comment
Share on other sites

Α τι μας λες???

Δεν θα μιλάμε γιατι δεν γνωριζουμε προσωπικα οοοοολους τους "επιχειρηματιες" της Ελλαδος? Σε κατηγορησε κανεις σε προσωπικο επιπεδο για να θιγεσαι? Η εισαι προεδρος καποιου συνδικάτου και θιγεσαι?

Κανεις δεν μιλησε για σενα σιγκεκριμένα ως επιχειρηματια ή καταστηματάρχη!

 

Το φορουμ ειναι δημοσιο και μπορουμε να εκφραζομαστε κοσμια μεν αλλα να λεμε την γνωμη μας! Και ναι θα επιμενω ειναι οοοολοι τους απαράδεκτοι και κλέβουν τον καταναλωτη οταν υπερτιμολογουν και υπερκοστολογουν τα προιόντα τους στο βωμο των εξόδων εισαγωγής φπα κτλπ

 

 

Και οχι δεν θα μετακομισω στο Παριση..........

Υπάρχει και το Internet Shopping ευτυχως!!!

 

Ζητω το Internet Shopping για να μη με κλέβουν!!!!

 

 

αχαχχααχα:P:p:p:p με κανετε και γελαω παντως !!!

Δεν θιχτηκα καν. παρολο που σε μενα απευθυνθηκες λεγοντας οτι κερδοσκοπουμε κλπ κλπ

απο την μια λες δεν μιλαω για ολους και 2 σειρες πιο κατω λες ολοι κλεβουν.

 

Φυσικά , να λες την γνωμη σου ....ειπα εγω το αντιθετο ?

και εγω την γνωμη μου λεω και απλα σας εξηγω και την αλλη πλευρα

Αν προτιμας να ψωνιζεις χωρις καν να βλεπεις το προιον , δικαιωμα σου!!!!

 

τα παιδακια σας μεθαυριο δεν τα στειλετε σε παιδικους , σχολεια , φροντιστηρια Ελληνικά ? Δεν θα τους κανετε ιδιατερα , με 30 !!!! ευρω την ωρα και μαυρα μαλιστα ?

Link to comment
Share on other sites

Ασε βρε Βιβιανα.....

δεν χρειαζομαστε μάθημα οικονομιας. Χρονια τωρα κερδοσκοπείτε εις βάρος των καταναλωτων ολοι σας εσεις οι ιδιοκτήτες καταστηματων πχ βαφτιστικων ή ηλεκτρικων συσκευων....Γιατι δεν νοειτε να βρισκω τις ιδιες μπομπονιερες πχ του Παρισι σε σενα πχ 4ευρώ ....και σε εναν αλλο πχ στα 2ευρω....Εκεινος εξοδα δεν εχει??? Εκεινος ενοικιο δεν πληρώνει?

Αλλα ναι βεβαια....να δικαιολογήσουμε το ενοικιο του Κολωνακιου....αλλα ετσι ειναι εχεις δικιο...οι μεταξωτοι ω θελουν και μεταξωτά βρακάκια.....

 

Τωρα οσον αφορα το σχολιο σου το που βρισκουμαι το χρονο νομιζω ειναι ατοπο....ασκοπο...και ανουσιο!!! Ειναι σαν να υποννοεις οτι το ξυνουμε ολη μερα ενω εσυ τρεχεις.... Ολοι τρεχουμε στην καθημερινότητα μας οχι μονο εσεις! Για αυτο καλυτερα να ανακαλέσεις....γιατι προσωπικα θιγομαι με αυτο το σχολιο σου!!

 

Δεν ζουμε στην αγνοια μας πλεον!! Εκει ειναι το θεμα και αυτο σας πονάει! Ξυπνήσαμε επιτέλους ως καταναλωτες!!! Και αυτο σας καιει....πολυ ομως! Σας καιει που δεν μπορειτε πια να μας πουλησετε φυκια για μεταξωτες κορδέλες!!!

Και ναι με κλέβουν....με καθε ευκαιρια ,..........με κοροιδέυουν με κάθε ευκαιρια............

Και ολα αυτα στο βωμο του κέρδους! Για την κονομα.....!!!

 

Το κυριοτερο ειναι οτι οι καταναλωτες πια εχουν ξυπνήσει!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ειναι προβατα....απαιτουν και καποιες φορες κερδιζουν!!!!!!

Γιατι αγαπητη Βιβιανα....οταν εσυ πχ (οχι εσυ σιγκεκριμενα) μου δινεις σε περιοδο εκπτώσεων ενα αντικέιμενο -20-40-50%...........παλι κέρδος βγάζεις! Γιατι?

Γιατι υπερκοστολογεις, υπερτιμολογεις τα προιόντα σου και συνήθως εχεις εως και 1000% κέρδος....γιατι ολοι σας απο τον μανάβη....μεχρι και την μπουτικ κολωνακιου ετσι κανετε!Γιατι πχ ενα φορεμα Ντολτσε....εδω κανει 500ευρώ ενω στην Ιταλια κανει 300ευρώ????????????????????

Ελα παππου να σου δειξω τα χωράφια σου....

Ευτυχως εμεις οι των 30+ καταναλωτες ειμαστε ποιο υποψιασμένοι ξυπνήσαμε επιτέλους για να χαντακώσουμε τους κερδοσκόπους επιχειρηματιες...που νομιζουν οτι μονο αυτοι πουλανε προιόντα!

 

Ελα μου ντε....

Παντως αναμφισβήτητα...η ελλαδα υπερκοστολογει και υπερτιμολογει!

Αυτο ειναι φανερο....μια βολτα να κανεις εξω...η στο ιντερνετ να μπεις....το βλεπεις κανει μπαμ!!!!!! Πχ....πουκαμισο μπερμπερυ...παρισι 100ευρω...Ελλαδα...θεσσ...χοντος...180ευρώ!!! Τι λεμε τωρα....ασε ...!

Ποτε ξανα...ευρω τσακιστο!

 

Ελλαδα....ποδήλατο και τσουληθρα επωνυμότατης μάρκας ποδήλατο 140ευρώ...τσουλήθρα 120.........

Γερμανια....ποδήλατο 80ευρώ....τσουληθρα 70ευρώ... κερδος 60+50=110ευρω!!!!!

Μη μου πεις...ειναι τα μεταφορικα ειναι τα εισαγώμενα...ασε!

Προτιμω να μεινουν στην τσέπη μου!!!!!!!!

Τέλος!!!!!!!

 

 

Οριστε ολα μου τα ποστ........

Το συμπέρασμα δικό σου!

Σε παρακαλω πολυ αν βρεις ενα σημειο που αναφέρομαι σε σενα προσωπικα να μου το υποδειξεις....και εγω θα σου ζητησω και συγνώμη!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι μάλλον μιλάς μόνο για τον εαυτό σου καλή μου γιατί άντε αν δεν είναι το 99,00 % των Ελλήνων καταστηματαρχών είναι έτσι, είναι το 90% και δεν είναι μόνο ότι υπερ κοστολογούν υπηρεσίες που παραδοσιακά στην Ελλάδα θεωρούνται κερδοφόρες γάμος, βάφτιση, παιδικά ρούχα κ.α αλλά νομίζουν ότι μας κάνουν χάρη κιόλας, όταν ζητάμε να μας εξυπηρετήσουν, με αυτή την ωχ αδελφίστικη συμπεριφορά του Έλληνα.

Η λογική ότι όταν θέλεις να χαρείς ή να πεθάνεις πρέπει να πληρώσεις αδρά σε αυτό τον τόπο καλά κρατεί ………

 

Μην εθελοτυφλείς η κατάσταση στην Ελλάδα είναι έτσι και έτσι θα παραμείνει ΕΚΤΟΣ και αν τα πρόβατα καταναλωτές ξυπνήσουν και ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ αυτό που σε άλλες χώρες είναι αυτονόητο

 

Τι να σας πω βρε κοριτσια ....εγω οπως σας ειπα προσπαθω να κανω το καλυτερο για τον πελατη μου:-P Δεν αλλαζω τιμες , αν προκειται για γαμο ή βαφτιση.

Οπως υπαρχουν καλοι κ κακοι επαγγελματιες , υπαρχουν καλοι κ κακοι πελατες.Πελατες που σου βγαζουν την ψυχη , που απαιτουν δωρα κ εκπτωσεις για μια παραγγελια των 50 ευρώ .

Το θεμα δεν τελειωνει ποτε , γιατι ολες μπορουμε να λεμε απειρα παραδειγματα. Αυτο που λεω μονο , ειναι οτι οι μικροεπιχειρησεις δεν βγαζουν τα κερδη που νομιζετε.

 

πειτε μου για ενα κτημα , που θελει 3000-4000 χιλιαρικα , μονο για τον χωρο , εξτρα κετερινγκ, παρακδοροι, dj s κλπ κλπ

και σε υποχρεωνουν να παρεις τους δικους τους , να συμφωνησω 1000%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εμείς αποδεδειγμένα ξυνόμαστε, εσύ βρε σκληρά εργαζόμενη ιδιοκτήτρια καταστήματος που βρίσκεις το χρόνο και ασχολείσαι μαζί μας?

 

θα επαναλαβω , οτι δεν ανεφερα εγω , την λεξη ξυνεστε !!!

 

και δεν πιστευω οτι μια γυναικα , με παιδι κ δουλειά ξυνεται.

 

οσο για την ειρωνια σου , σε πληροφορω οτι ειναι τετοια η δουλεια μου , που δουλευω και Σαββατοκυριακα και αυτη την στιγμη καθομαι στο γραφειο του μαγαζιου μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο πελάτης θα κανει οτι πιστευει για το κερδος της τσέπης του.... Και ο καθε καταστηματάρχης θα κανει αυτο που νομιζει για να κερδισει τον πελάτη....γιατι πια οι πελάτες ειναι σαν τις μυγες....δεν μπαινουν..μονο χαζευουν αφου η αγοραστικη τους δυναμη εχει κατακερματιστει!! Αρα...ψάχνω απο αλλου βρισκω φτηνοτερα εως και -70%...αγοράζω απο εξω...και μου δινουν και κουπονι για την επομενη αγορα μου πχ -10%

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο πελάτης θα κανει οτι πιστευει για το κερδος της τσέπης του.... Και ο καθε καταστηματάρχης θα κανει αυτο που νομιζει για να κερδισει τον πελάτη....γιατι πια οι πελάτες ειναι σαν τις μυγες....δεν μπαινουν..μονο χαζευουν αφου η αγοραστικη τους δυναμη εχει κατακερματιστει!! Αρα...ψάχνω απο αλλου βρισκω φτηνοτερα εως και -70%...αγοράζω απο εξω...και μου δινουν και κουπονι για την επομενη αγορα μου πχ -10%

 

Πολύ καλα κάνεις !!!! αυτο αλυσιδα παει , όλων μας η αγοραστικη δυναμη εχει κατακερματιστει.

Κι αν νομιζετε οτι μπορεί π.χ ενας μικροεπιχειρηματιας , να κλεισει για ενα μηνα και να παει διακοπες στην Μυκονο ή στην Σαντορίνη ή στην Πάρο , γαιτι τα εχει κονομησει κανετε λαθος.

 

Μονο που το προβλημα ειναι οτι μας εφτασαν σε αυτο το σημειο και τελικα τρωγομαστε μεταξυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να τα κάνουμε όλα τα περί βαπτίσεως μόνες μας αν έχουμε χρόνο και διάθεση και μάλιστα με τεράστια επιτυχία...στην βάπτιση του μικρού μου πριν λίγες μέρες τα έκανα όλα...μπομπονιέρες, προσκλήσεις, βαζάκια με γλυκά, κουβαδάκια με καραμέλες, στολισμό εκκλησίας και κέντρου.

Ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο για συγχαρητήρια...και όντως ήταν όλα υπέροχα και με τα καλύτερα υλικά στις καλύτερες τιμές...ας είναι καλά τα κορίτσια που μας ενημερώνουν. Μάλιστα είμαι από επαρχία και πήγα Αθήνα για τις παραγγελίες και δεν έχασα ούτε λεπτό...ήξερα που θα πάω και σε ποιό μαγαζί:D

Έβγαλα και τα έξοδα του ταξιδιού και πήγα και την βόλτα μου...

Μιλάμε για βάπτιση υπερπαραγωγή και προσεγμένη μέχρι την τελευταία λεπτομέρια...γιατί εμείς οι απλές μαμάδες μπορούμε να κάνουμε πάρα πολλά...λίγο να πιάνει το χέρι σου και όλα γίνονται:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σας πω βρε κοριτσια ....εγω οπως σας ειπα προσπαθω να κανω το καλυτερο για τον πελατη μου:-P Δεν αλλαζω τιμες , αν προκειται για γαμο ή βαφτιση.

Οπως υπαρχουν καλοι κ κακοι επαγγελματιες , υπαρχουν καλοι κ κακοι πελατες.Πελατες που σου βγαζουν την ψυχη , που απαιτουν δωρα κ εκπτωσεις για μια παραγγελια των 50 ευρώ .

Το θεμα δεν τελειωνει ποτε , γιατι ολες μπορουμε να λεμε απειρα παραδειγματα. Αυτο που λεω μονο , ειναι οτι οι μικροεπιχειρησεις δεν βγαζουν τα κερδη που νομιζετε.

 

πειτε μου για ενα κτημα , που θελει 3000-4000 χιλιαρικα , μονο για τον χωρο , εξτρα κετερινγκ, παρακδοροι, dj s κλπ κλπ

και σε υποχρεωνουν να παρεις τους δικους τους , να συμφωνησω 1000%

 

Ναι αλλά εσύ δεν μίλησες για τον εαυτό σου άλλα για τα μαγαζιά γενικώς και ναι έχεις δίκιο ότι άλλο το ενοίκο στο Κολωνάκι και άλλο στα Πατήσια τώρα αν εσύ/εγώ θέλω να ψωνίσω από το Κολωνάκι καλά να πάθω ο καταστηματάρχης όμως στα πατήσια αν δει ότι το ίδιο προιόν ο άλλος του Κολωνακίου το χρεώνει π.χ 5 ευρώ και η τελική του τιμή είναι 1,5 δεν θα το βάλει 4? Και θα σου την πει και από πάνω που αλλού το έχουν ποιο ακριβά. Τέτοιες συμπεριφορές είναι που δεν κατανοώ ως καταναλωτής και προτιμώ για να μη φουντώνω κάθε φορά που πάω στα μαγαζιά να ψωνίζω χωρίς να βλέπω το προϊόν.

Όμως επιμένω δεν υφίσταται μόνο θέμα τιμής είναι και η συμπεριφορά/νοοτροπία το client service που ΔΕΝ αλλάζει στην Ελλάδα και θα το δείς από εκατοντάδες μηνύματα εδώ μέσα που αναφέρουν παρόμοιες συμπεριφορές.

Και στο κάτω κάτω της γραφής αφού εσύ (όχι εσυ προσωπικά) ως καταστηματάρχης δέχεσαι ότι η τιμή ενοικίασης ενός καταστήματος στο Κουκάκι πρέπει να είναι π.χ 1000 Ευρώ και δεν αντιδράς στις παράλογες απαιτήσεις του ιδιοκτήτη και το κόστος του το μεταφέρεις στον καταναλωτή εγώ γιατί θα πρέπει να ανεχτώ την υπερ κοστολόγηση και να μην ψωνίζω από ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν έχουν τα ίδια κόστη σε βιτρίνα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να τα κάνουμε όλα τα περί βαπτίσεως μόνες μας αν έχουμε χρόνο και διάθεση και μάλιστα με τεράστια επιτυχία...στην βάπτιση του μικρού μου πριν λίγες μέρες τα έκανα όλα...μπομπονιέρες, προσκλήσεις, βαζάκια με γλυκά, κουβαδάκια με καραμέλες, στολισμό εκκλησίας και κέντρου.

Ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο για συγχαρητήρια...και όντως ήταν όλα υπέροχα και με τα καλύτερα υλικά στις καλύτερες τιμές...ας είναι καλά τα κορίτσια που μας ενημερώνουν. Μάλιστα είμαι από επαρχία και πήγα Αθήνα για τις παραγγελίες και δεν έχασα ούτε λεπτό...ήξερα που θα πάω και σε ποιό μαγαζί:D

Έβγαλα και τα έξοδα του ταξιδιού και πήγα και την βόλτα μου...

Μιλάμε για βάπτιση υπερπαραγωγή και προσεγμένη μέχρι την τελευταία λεπτομέρια...γιατί εμείς οι απλές μαμάδες μπορούμε να κάνουμε πάρα πολλά...λίγο να πιάνει το χέρι σου και όλα γίνονται:D

 

Φυσικα και εχετε δικαιωμα , να τα φτιαξετε μονες σας , απλα πρεπει να καταλαβετε οτι το καθε μαγαζι πρεπει να πληρωθεί γι αυτη την δουλεια.

ειπαμε ελευθερη αγορα εχουμε , ο καθενας ψαχνει και επιλεγει.

αλλα να μην λεμε οτι ολοι ειναι κλεφτες.

και για την συμπεριφορα συμφωνω απολυτα. κι εγω αν παω καπου κι εχουν μια μουρη μεχρι κατω και δεν με εξυπηρετησουν δεν θα ξαναπαω.

τελοσπαντων , με κουρασε το θεμα ...ο καθενας κανει οτι θελει.

αυτο που λεω ειναι οτι τα μικρομαγαζα δεν βγαζουν αυτα που νομιζετε.

Τα ενοικια ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα. Υπαρχουν φυσικα μαγαζια με 500 ευρω , αλλα δεν περναει ανθρωπος απ εξω.

οσο πιο κοντα σε μετρό , σε κεντρικο δρομο , σε αγορα ...οι ιδιοκτητες χτυπανε αλυπητα. Εγω νοικιαζα ενα μαγαζι σε πολυ κεντρικη λεωφορο , με πολυ υψηλο ενικοιο , κι οταν πριν 2 χρονια μετακομισα 100 μετρα πιο πισω γιατι δεν εβγαινα πια οικονομικα βαρεθηκα να ακουω την γκρίνια του κοσμου

 

- μα γιατι φυγατε ?

- μα που ηρθατε εδω και σας ψαχνουμε ?

- δεν εχει να παρκαρουμε

- γιατι στην εισοδο εχει 1 σκαλι ?

 

ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του. ακομα και τωρα που κοντευουν 2 χρονια.

 

- δεν βαλατε χαρτια , να λενε μεταφερθηκαμε ( 1 χρονο , ηταν εκει τεραστια κοκκινα χαρτια , με την διευθυνση , το τηλ και βελος να δειχνει οτι ειναι 100 μετρα πιο πισω

 

αλλα φυσικα δεν ενδιεφερε κανεναν , πως πληρωνα εγω τα παντα και λογικο ειναι ...αλλα μην με σταυρωνεις..............

Link to comment
Share on other sites

Θα σε έκανε να νοιώσεις καλλίτερα αν λέγαμε ότι δεν είναι όλοι κλέφτες αλλά το 95% είναι κακοί επαγγελματίες ?? να το πούμε λοιπόν, δεν είναι όλοι κλέφτες αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλλίτερα.

Το θέμα είναι ότι συνεχίζεις να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για τους υπόλοιπους επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε έκανε να νοιώσεις καλλίτερα αν λέγαμε ότι δεν είναι όλοι κλέφτες αλλά το 95% είναι κακοί επαγγελματίες ?? να το πούμε λοιπόν, δεν είναι όλοι κλέφτες αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλλίτερα.

Το θέμα είναι ότι συνεχίζεις να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για τους υπόλοιπους επαγγελματίες.

 

Πως να μιλησω για τους υπολοιπους δηλαδή ? Φυσικα για τον εαυτο μου θα μιλησω.

Ειπα υπαρχουν και καλοι κ κακοι επαγγελματιες , τι αλλο να πω ?

οπως ειπα , ειμαι σιγουρη οτι θα εχετε απειρα παραδειγματα καλων κ κακων.Επίσης , ειπα οτι οι μεγαλες εταιριες , βγαζουν περισοτερα κερδη.

προτιμω να στηριζω τα καταστηματα της περιοχης μου και οχι τα πολυκαταστηματα , τα εμπορικα κλπ κλπ

 

και στις δικες σας δουλειες , δεν ειναι ολοι το ιδιο

 

Εγω δεν ξερω κανεναν συναδελφο , που ειναι κλεφτης λοιπον !!!!

τωρα εσεις πως το εννοειτε δεν με αφορα.

αν νομιζετε οτι κλεφτης ειναι καποιος που αγοραζει 2 ευρω και πουλαει 5 , τοτε σαφως και δεν προκειται ποτέ να συμφωνήσουμε.

 

Και στο κατω κατω γιατι ειναι κλεφτες οι επιχειρηματιες , και όχι οι γιατροι ?

 

Στο ΙΑΣΩ ας απουμε , που πληρωνεις μεχρι και τον αερα που αναπνεεις είναι ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η κουβέντα και αρκετα χρήσιμη...ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους τους επαγγελματίες του ειδους και αποψη μου παντα η περιοδος που διανύουμε ειναι καταλληλη για ενα καλο ξεκαθαρισμα της αγορας. Εφτασε εποχη που τα μαγαζια με μπομπονιερες ήταν πιο πολλά απο τα φαρμακεια, και αποψή μου παντα καλα θα κανουν να κλεισουν όλοι οσοι μπηκαν στον επαγγελμα αυτο βλεποντας το σαν αρπαχτή, ελπιζω να γίνομαι κατανοητη χρησιμοποιώντας αυτον τον όρο. Και θα το δείτε και μονες σας ότι σε λίγο καιρο θα παραμεινουν αυτοι που σεβονται τη δουλεια τους, αυτοι που τιμουν τον πελατη που θα μπει στο μαγαζί και αν μη τι αλλο θα προσφερουν υπηρεσιες αξιόλογες.

 

Ενα ακόμα όμως που πρεπει να σημειώσω ειναι ότι περαν των υλικών και των ενοικίων και δεν ξερω κι'εγω τι αλλα εξοδα μπορει να εχει ενα καταστημα, αυτό που καλείται να πληρωσει ο καταναλωτής ειναι η ιδέα και αυτη ας μου επιτρεψεται να πιστευω ότι δεν κοστολογείται ευκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι όλοι οι επαγγελματίες είναι κλέφτες. Εμείς ως καταναλωτές έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε έρευνα αγοράς και να επιλέγουμε αυτό που θέλουμε στις καλύτερες τιμές.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...κουτάκι συγκεκριμένων διαστάσεων, σχήματος και χρώματος μου ζητούσαν στην πόλη μου 1,80€ το τεμάχιο. Στην Αθήνα σε μαγαζί στο κέντρο για το ίδιο (τονίζω το ίδιο) κουτάκι η τιμή ήταν 0,90€/τεμάχιο. Τα κουφέτα γνωστής εταιρείας τα πήρα από Αθήνα 8€/κιλό και φρεσκότατα...στην πόλη μου μου ζητούσαν 19€/κιλό και μπαγιάτικα...η κορδέλα η σατέν των 3εκ διπλόφατση τα 100μ στην πόλη μου 20€ το καρούλι, από εκεί που την αγόρασα 3€ το καρούλι, άπειρα τέτοια παραδείγματα...τα βαζάκια μου στοίχισαν τελειωμένα 1,40€ το καθένα για να τα αγοράσω μου ζήταγαν 3,5€/τεμάχιο...βέβαια έβαλα και πολύ προσωπική εργασία αλλά για τα υλικά σκέτα γιατί τόσες διαφορές?

Τέλος να σας γράψω για την πρόσκληση που μαγαζί με προσκλήσεις μου ζήταγε 10,50€ το τεμάχιο (πρόσκληση υπερπαραγωγή βέβαια και το σχέδιο δικό μου, η όλη ιδέα και σχεδίαση δικά μου) και τις έφτιαξα εγώ με κόστος μόλις 4,5€...τα σχόλια δικά σας...

Όσον αφορά τα διακοσμητικά στις μπομπονιέρες ήταν καθαρό ασήμι και στην πόλη μου ήθελαν τουλάχιστον 5πλάσια τιμή:shock:

Δεν θα κατηγορήσω τους επαγγελματίες της πόλης μου αλλά και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να αγοράζω από όπου θέλω σε συμφέρουσες τιμές...

Σκοπός αυτού του θέματος είναι η αλληλοενημέρωση των μελών για τα διάφορα μαγαζιά, τις τιμές και την εξυπηρέτηση που παρέχουν...οπότε κάθε άλλο σχόλιο από εμένα είναι περιττό;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατηγορήσω τους επαγγελματίες της πόλης μου αλλά και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να αγοράζω από όπου θέλω σε συμφέρουσες τιμές...

Σκοπός αυτού του θέματος είναι η αλληλοενημέρωση των μελών για τα διάφορα μαγαζιά, τις τιμές και την εξυπηρέτηση που παρέχουν...οπότε κάθε άλλο σχόλιο από εμένα είναι περιττό;)

 

Εχουμε τα "χρωματα" μπορούμε όμως να "ζωγραφίσουμε" όλοι ?

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακόμα όμως που πρεπει να σημειώσω ειναι ότι περαν των υλικών και των ενοικίων και δεν ξερω κι'εγω τι αλλα εξοδα μπορει να εχει ενα καταστημα, αυτό που καλείται να πληρωσει ο καταναλωτής ειναι η ιδέα και αυτη ας μου επιτρεψεται να πιστευω ότι δεν κοστολογείται ευκολα ;)

 

Εγώ προσωπικά ένας βασικός λόγος (εκτός από το οικονομικό) που τα έφτιαξα όλα μόνη μου ήταν επειδή ήθελα να είναι όλα προτώτυπα:D τα σχέδια ήταν όλα δικά μου και να σας πω την αλήθεια είχα πολύ έμπνευση:wink: ιδιαίτερα για τις προσκλήσεις είμαι πολύ περήφανη :wink: όταν θα έχω λίγο χρόνο θα ανεβάσω φωτό στο ανάλογο θέμα...και θα περιμένω τα σχόλιά σας...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τα "χρωματα" μπορούμε όμως να "ζωγραφίσουμε" όλοι ?

 

Δεν μιλαμε για το χειροποιήτο μονο......

Σου μιλησε για τα προιόντα ως μερη αυτων που θα εφτιαχνε! Οπως τα κουφέτα! οπως τις κορδέλες.... Η διαφορα ειναι παντα μεγάλη!

Το χειροποιητο ειναι αλλη υποθεση...το κονσεπτ...την ιδεα

Ξερω τι εννοεις....Ζωγραφος ειμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ένας βασικός λόγος (εκτός από το οικονομικό) που τα έφτιαξα όλα μόνη μου ήταν επειδή ήθελα να είναι όλα προτώτυπα:D τα σχέδια ήταν όλα δικά μου και να σας πω την αλήθεια είχα πολύ έμπνευση:wink: ιδιαίτερα για τις προσκλήσεις είμαι πολύ περήφανη :wink: όταν θα έχω λίγο χρόνο θα ανεβάσω φωτό στο ανάλογο θέμα...και θα περιμένω τα σχόλιά σας...

 

Αν λοιπόν έσύ ειχες ως επαγγελμα αυτο ακριβως που εκανες για την βαπτιση του παιδιού σου και επρεπε να "πουλήσεις" την εμπνευσή σου...πόσο θα την κοστολογούσες???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...