Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ:ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Θα παραιτηθείς από τη δουλειά σου νομίζοντας ότι με αυτόν τον τρόπο το παιδί θα βλέπει λιγότερη τηλεόραση;

 

Μου θυμίζεις μια γνωστή μου που μας έκανε φασαρία εάν είχαμε πχ μπισκότα σε κοινή θέα και τα έβλεπε το παιδί της, στο οποίο απαγόρευε να φάει οτιδήποτε "γλυκό" και κάνα δυο χρόνια αργότερα κατέβαζε τα αναψυκτικά και τους χυμούς στη θέση του νερού...

 

Και εκείνη τότε είχε φάει εμμονή με το θέμα και την είχα ικανή να παρατήσει τα πάντα για να τρέχει πίσω από το παιδί μην τυχόν και δει ή φάει κάτι με ζάχαρη...

 

Το παιδί είναι όλη μέρα στον παιδικό σταθμό, κάποια απογεύματα είναι μαζί σας, κάποια άλλα είναι στους παππούδες. Εσύ το βλέπεις την ώρα που γυρνάς, δηλαδή στο τέλος της ημέρας, που λογικό είναι να έχουν αράξει όλοι στην τηλεόραση. Δεν είναι τόσο τραγικό, ή το τέλος του κόσμου... Θα μπορούσες πχ να του πάρεις κανένα dvd να βλέπει εάν δεν θέλεις να βλέπει ας πούμε τον τροχό της τύχης... Μην σου γίνεται όμως εμμονή σε σημείο να είσαι έτοιμη να παραιτηθείς... Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. 

Εγω άποτι έχω καταλάβει γενικως τρώγεται με τη γιαγιά και τον παππου, κατά βάθος δε θέλει να της το μεγαλώνουν και προτιμάει τη μαμά της. Δεν νομίζω να είναι μόνο η τηλεόραση.. Και ψάχνεται να δει τι θα κανει και τώρα και μελλοντικά. Δεν της κάθεται καλά δηλαδή 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχουν διλληματα τετοιου ειδους, αντιμετωπιζουμε την κατασταση σαν να μην υπηρχαν παπουδογιαγιαδες κοντα μας,σαν να ειμασταν μονοι μας...τι θα κανατε τοτε?? τι θα κανατε αν ξαφνικα για καποιο λογο αυριο τα πεθερικα σου δεν θα μπορουσαν πια να κρατανε τον μικρο??

 

το να σταματησεις την δουλεια σου,δεν ειναι τοσο ευκολο στις μερες μας, ουτε εξισωνεται οικονομικα με το οτι θα παιρνω θα τα δινω σε μια νταντα...ουτε ειναι ευκολο να επιβαλλεις τα θελω σου στην γιαγια και στον παππου, αρα μην περιμενεις να αλλαξει κατι απο εκει...

 

αν θεωρειτε με τον αντρα σου οτι η επαφη με τους παπουδες τοσες ωρες σε καθημερινη βαση δεν ειναι οφελιμη για το παιδι σας για οποιον λογο το θεωρειτε, βρισκετε αλλες επιλογες για την φροντιδα του οταν πρεπει να ειστε στις δουλειες σας...παντα υπαρχει αλλη επιλογη, απλα ολοι βολευομαστε και δεν θελουμε να δουμε τις εναλλακτικες μας...η δυσκολη οικονομικη κατασταση ειναι παντα σεβαστη,αλλα οπως ειπα, τι θα εκανες αν δεν υπηρχε γιαγια και παππους??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 1:33 ΜΜ, λιλουμ είπε:

Σύμφωνο με αυτά που μου λες.

Κ δέχομαι ότι ίσως θέλει να παίξει με όλα τα παιχνίδια του θέλει τα τουβλάκια θέλει κ το τρενάκι.

Εγώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Βλέπω να τα βγάζει όλα κ να τα αφήνει.

 

Όσο για τα πεθερικά, σύμφωνο μαζί σου! Δυστυχώς όμως δεν έχω βοήθεια από αλλού.

Προσπαθώ να βρω τρόπο για να τους πω να σταματήσουν να βλέπουν τηλεόραση.

Θεωρώ απαράδεκτο να έχεις συνέχεια την τηλεόραση ανοιχτή με ένα μικρό παιδί να παρακολουθεί ότι βλακεία υπάρχει.

Εκπομπές που μιλάνε άσχημα με σεξουαλικά υπονοούμενα.

Έργα με βία, θανάτους, φιλιά και επαφές.

Ειδήσεις με όλα τα παραπάνω κ ότι άλλο προκύπτει.

 

Βρήκα ένα βιβλίο που έχει τίτλο "μπροστά στην τηλεόραση"  Να το αγοράσω για τον μικρό αλλά ουσιαστικά θα είναι για την γιαγιά κ τον παππού. 

Η μπορεί να πω ότι η δασκάλα του σχολείου ανέφερε ότι μικρός μιλάει για πράγματα που βλέπει στην τηλεόραση.

Δεν ξέρω τι να κάνω μαζί τους.

 

Τρελαίνομαι στην ιδέα ότι ίσως η συμπεριφορά του παιδιού είναι από την τηλεόραση.

Εγώ θα έλεγα αυτό που είπες και εσυ. Ότι η δασκάλα είπε ότι μιλάει για πράγματα που βλέπει στην τηλεόραση και ότι σου εξήγησε τα μειονεκτήματα και δεν κάνει να είναι συνέχεια ανοιχτή η τηλεόραση στο σπίτι. Και το βιβλίο όμως καθόλου κακή ιδέα. Να τους το δώσεις να το διαβάσουν. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Φαντάζομαι αυτό πάει σε αυτό που έγραψα εγώ, όχι δεν λέω ότι το παιδί μου θα έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα, εδώ δεν τις έχει τώρα που είναι 4 οπότε δεν περιμένω να τις έχει μεγαλώνοντας. Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος, ακόμα και τώρα όταν προσφέρομαι να βοηθήσω έναν άνθρωπο δικό μου θα το κάνω όπως εκεινος θέλει, αν δεν μπορώ δεν θα το κάνω καθόλου, αυτός είναι ο χαρακτήρας μου, έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα, καταλαβαίνω ότι σε πολλούς μπορεί να φαίνεται τρελό ή μπαρούφα όμως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του καθένα, εγώ έχω την τάση να μπαίνω στην θέση του άλλου οπότε στο παιδί μου θα το κάνω ακόμα περισσότερο. 

Λίγο άστοχο από αυτή την φράση να συμπεραίνεις πως εννοείται ότι έχω την απαίτηση να έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα .

 

Με παρεξήγησες. Φαντάζομαι ότι η κάθε γιαγιά που προσέχει ένα εγγονάκι, ή που προσφέρεται να προσέξει ένα εγγονάκι, το κάνει για να βοηθήσει, από αγάπη. Δε φαντάζεται όμως ότι πράγματα που πάντα έκανε, όταν μεγάλωνε το ίδιο της το παιδί, όπως το να βλέπει τηλεόραση, να επιμένει να το ταϊσει φρούτο, να του δίνει σοκολάτα ή δεν ξέρω τι άλλο, ξαφνικά θα είναι μη αποδεκτό. Δεν είναι ότι κάθεται η μέση γιαγιά και λέει "πού είναι η λίστα με πράγματα να αλλάξω για να προσέξω το εγγονάκι μου;" δεν της περνά καν από το μυαλό ότι θα υπάρξει τέτοια λίστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Με παρεξήγησες. Φαντάζομαι ότι η κάθε γιαγιά που προσέχει ένα εγγονάκι, ή που προσφέρεται να προσέξει ένα εγγονάκι, το κάνει για να βοηθήσει, από αγάπη. Δε φαντάζεται όμως ότι πράγματα που πάντα έκανε, όταν μεγάλωνε το ίδιο της το παιδί, όπως το να βλέπει τηλεόραση, να επιμένει να το ταϊσει φρούτο, να του δίνει σοκολάτα ή δεν ξέρω τι άλλο, ξαφνικά θα είναι μη αποδεκτό. Δεν είναι ότι κάθεται η μέση γιαγιά και λέει "πού είναι η λίστα με πράγματα να αλλάξω για να προσέξω το εγγονάκι μου;" δεν της περνά καν από το μυαλό ότι θα υπάρξει τέτοια λίστα.

έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά όταν ένας παππούς ή μία γιαγιά αναλαμβάνουν την φροντίδα του εγγονιού τους δεν πρέπει να ακολουθούν τους κανόνες που θέτουν οι γονείς? Οι περισσότεροι δεν το κάνουν , εγώ βασιζόμενη σε αυτό επέλεξα να πάει το παιδί μου βρεφικό από 9-10 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά όταν ένας παππούς ή μία γιαγιά αναλαμβάνουν την φροντίδα του εγγονιού τους δεν πρέπει να ακολουθούν τους κανόνες που θέτουν οι γονείς? Οι περισσότεροι δεν το κάνουν , εγώ βασιζόμενη σε αυτό επέλεξα να πάει το παιδί μου βρεφικό από 9-10 μηνών.

 

Χμμ, ούτε όμως κανένας σταθμός το κάνει. Απλά στο σταθμό όπως και στο σχολείο αποδεχόμαστε ότι δε βαζουμε τους κανόνες, ενώ στη γιαγιά όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Χμμ, ούτε όμως κανένας σταθμός το κάνει. Απλά στο σταθμό όπως και στο σχολείο αποδεχόμαστε ότι δε βαζουμε τους κανόνες, ενώ στη γιαγιά όχι. 

Ναι ισχύει απλά συνήθως στα σχολεία και τους παιδικούς οι κανόνες που υπάρχουν είναι ορθοί παιδαγωγικά-οι περισσότεροι- (βέβαια έχω εμπειρία μέχρι το προνήπιο που είναι ο γιος μου για δημοτικό δεν ξέρω τι συμβαίνει), ενώ εκείνοι που έχουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες συνήθως (δες τηλεόραση, άκου την βρισιά-σε μικρή ηλικία, θα πας τιμωρία αν δεν φας το φρούτο σου κτλ) δεν είναι παιδαγωγικά ορθοί.  Σίγουρα εσύ που έχεις μεγαλύτερα παιδιά έχεις άλλη εμπειρία πάνω σε αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ναι ισχύει απλά συνήθως στα σχολεία και τους παιδικούς οι κανόνες που υπάρχουν είναι ορθοί παιδαγωγικά-οι περισσότεροι- (βέβαια έχω εμπειρία μέχρι το προνήπιο που είναι ο γιος μου για δημοτικό δεν ξέρω τι συμβαίνει), ενώ εκείνοι που έχουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες συνήθως (δες τηλεόραση, άκου την βρισιά-σε μικρή ηλικία, θα πας τιμωρία αν δεν φας το φρούτο σου κτλ) δεν είναι παιδαγωγικά ορθοί.  Σίγουρα εσύ που έχεις μεγαλύτερα παιδιά έχεις άλλη εμπειρία πάνω σε αυτό.

 

Ειναι κάπου στη μέση το σωστό.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ναι ισχύει απλά συνήθως στα σχολεία και τους παιδικούς οι κανόνες που υπάρχουν είναι ορθοί παιδαγωγικά-οι περισσότεροι- (βέβαια έχω εμπειρία μέχρι το προνήπιο που είναι ο γιος μου για δημοτικό δεν ξέρω τι συμβαίνει), ενώ εκείνοι που έχουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες συνήθως (δες τηλεόραση, άκου την βρισιά-σε μικρή ηλικία, θα πας τιμωρία αν δεν φας το φρούτο σου κτλ) δεν είναι παιδαγωγικά ορθοί.  Σίγουρα εσύ που έχεις μεγαλύτερα παιδιά έχεις άλλη εμπειρία πάνω σε αυτό.

 

 

Έχω δει όλες τις παραλλαγές από εκπληκτικούς δασκάλους με πολύ μεράκι, ως ανθρώπους που δν έχουν καμια δουλειά κοντά σε παιδιά. Σκέψου μόνο το εξής: πόσοι άνθρωποι έγιναν εκπαιδευτικοί από συνειδητοί επιλογή και πόσοι έβαζαν σχολές στην τύχη σε έναν μηχανογραφικό ή με σειρά δυσκολίας, και τους έτυχε να γίνουν δάσκαλοι ή καθηγητές ή και νηπιαγωγοί; Τις αντιπαιδαγωγικές μεθόδους πάντως που έχω δει σε σχολεία, δύσκολα θα τις συναντούσε κανείς στο μέσο σπίτι, και ας είναι οι γονείς - γιαγιάδες και εντελώς αγράμματοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Έχω δει όλες τις παραλλαγές από εκπληκτικούς δασκάλους με πολύ μεράκι, ως ανθρώπους που δν έχουν καμια δουλειά κοντά σε παιδιά. Σκέψου μόνο το εξής: πόσοι άνθρωποι έγιναν εκπαιδευτικοί από συνειδητοί επιλογή και πόσοι έβαζαν σχολές στην τύχη σε έναν μηχανογραφικό ή με σειρά δυσκολίας, και τους έτυχε να γίνουν δάσκαλοι ή καθηγητές ή και νηπιαγωγοί; Τις αντιπαιδαγωγικές μεθόδους πάντως που έχω δει σε σχολεία, δύσκολα θα τις συναντούσε κανείς στο μέσο σπίτι, και ας είναι οι γονείς - γιαγιάδες και εντελώς αγράμματοι. 

Κατάλαβα, αγχώθηκα ήδη για το τι μας περιμένει !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κατάλαβα, αγχώθηκα ήδη για το τι μας περιμένει !

Θα σου πω το εξής :εγώ πχ θα προτιμουσα μια γιαγιά που βλέπουν αγκαλίτσα τηλεόραση και 3 ώρες τη μέρα και το ταΐζει μπουρεκακια και λαχανοντολμαδες από μια νταντά που τον οριοθετεί συνεχώς, του φωνάζει, τον έχει σούζα. Η αλήθεια και το σωστό  είναι κάπου στη μέση οπότε..

Εγώ ειχσ πάρει μια νταντά για λίγες ώρες και την ηχογράφησα και φώναξε στο μωρό μηνών τοτε. Κι άμα της έβλεπες δε θα το πίστευες. Γιαυτό λέω μην έχουμε πολλές απαιτήσεις, ένα μέτρο μια προσπάθεια. Νομίζω στην εν λόγω περίπτωση δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αλλά αν δεν το αντέχει με τίποτα.. Πάντως πρέπει να ζυγίσει πολύ τα πράγματα. Ανέφερε και διακοπή εργασίας. Δεν ξέρω πολύ ριψοκίνδυνα μου ακούγονται εμένα όλα αυτά αλλά εκείνη ξέρει τελικά τι πρέπει να κάνει... 

Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 1:13 AM, Nefeli2014 said:

Θα σου πω το εξής :εγώ πχ θα προτιμουσα μια γιαγιά που βλέπουν αγκαλίτσα τηλεόραση και 3 ώρες τη μέρα και το ταΐζει μπουρεκακια και λαχανοντολμαδες από μια νταντά που τον οριοθετεί συνεχώς, του φωνάζει, τον έχει σούζα. Η αλήθεια και το σωστό  είναι κάπου στη μέση οπότε..

Εγώ ειχσ πάρει μια νταντά για λίγες ώρες και την ηχογράφησα και φώναξε στο μωρό μηνών τοτε. Κι άμα της έβλεπες δε θα το πίστευες. Γιαυτό λέω μην έχουμε πολλές απαιτήσεις, ένα μέτρο μια προσπάθεια. Νομίζω στην εν λόγω περίπτωση δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αλλά αν δεν το αντέχει με τίποτα.. Πάντως πρέπει να ζυγίσει πολύ τα πράγματα. Ανέφερε και διακοπή εργασίας. Δεν ξέρω πολύ ριψοκίνδυνα μου ακούγονται εμένα όλα αυτά αλλά εκείνη ξέρει τελικά τι πρέπει να κάνει... 

Μα στην πραγματικότητα δεν έχω να επιλέξω μόνο μεταξύ της νταντάς που φωνάζει και της γιαγιάς που βλέπει τηλεόραση, δεν καταλαβαίνω γιατί δηλαδή θα πρέπει ή το ένα άκρο να ισχύει η το άλλο. Προσωπικά έχω βρει έναν παιδικό-προνήπιο-νήπιο που ταιριάζει σε εμένα και κυρίως στο παιδί μου, (μέχρι στιγμής).

Κάποια στιγμή σίγουρα στο Δημοτικό - Γυμνάσιο - Λύκειο θα υπάρξουν γεγονότα που δεν μου αρέσουν και θα δω συμπεριφορές που δεν θα ταιριάζουν στην περίσταση, όταν συμβούν θα τις χειριστώ ανάλογα. Για κάποιες μαμάδες είναι το ''τέλος του κόσμου'' αν το παιδί είναι κολλημένο στην τηλεόραση, για κάποιες όχι, η κάθε μία έχει διαφορετικά στάνταρ.

Εγώ ως μητέρα έχω απαιτήσεις σε ότι έχει να κάνει με το παιδί μου, ότι είναι παράλογο ή επικίνδυνο δεν θα το δεχθώ και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου προκειμένου να το μετριάσω. Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω να μην δει καθόλου το παιδί μου παιδικό ή να μην φάει γλυκό όταν είναι στην γιαγιά, αλίμονο, μιλάω για σοβαρά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα σου όμως να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις για το παιδί σου δεν θα πρέπει να συγχέεται με την υποχρέωση η εκάστοτε γιαγιά που εθελοντικά σε βοηθά να συμμορφώνεται προς αυτές.

 

Εδώ νομίζω έγκειται το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

(Ο δεύτερος ενικός δεν αφορά την kotsifikos).

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Το δικαίωμα σου όμως να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις για το παιδί σου δεν θα πρέπει να συγχέεται με την υποχρέωση η εκάστοτε γιαγιά που εθελοντικά σε βοηθά να συμμορφώνεται προς αυτές.

 

Εδώ νομίζω έγκειται το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

(Ο δεύτερος ενικός δεν αφορά την kotsifikos).

Δεν διαφωνώ σ αυτα, αλλά με προβλημάτισε κατι που ανεφερε η κοπελα, οτι δεν παιρνουν νταντα γιατι ειναι στενός κυκλος κ θα σχολιάζουν που δεν το αφηνουν στη γιαγιά. ειναι καποια απαίτηση της γιαγιας αυτο; δηλαδη θα γκρινιαζει αν οντως παρουν κοπελα; η μητερα μου πχ θα ενοχλούνταν πολυ αν την "παρακάμπταμε" γιατι το θεωρει αυτονοητο δικαιωμα των παππουδων να ασχοληθουν με αυτο. αν ομως ειναι ετσι, εκει νομιζω οτι ο γονιος μπορει να γινει πιο απαιτητικός ή να βαλει περισσότερους ορους. γιατι δεν μπορεις να επιβάλλεσαι ως μια δηθεν βοηθεια και να θες να κανεις του κεφαλιού σου. Και παλι βεβαια ειναι ευθυνη του γονιου η τελικη επιλογη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς. Η ευθύνη για το παιδί βαραίνει εξολοκλήρου τους γονείς. Το πως θα ανατραφεί ένα παιδί έγκειται στη βούληση των γονέων. 

 

Κατά τη γνώμη μου, επιλέγουμε στη ζωή μας τις μάχες μας. Όπως έγραψα και στην πρώτη μου ανάρτηση, εάν το θέμα που έθεσε η θεματοθετρια έχει ως αποκλειστικό σκοπό να τα βγάλει από μέσα της, καλώς γίνεται συζήτηση. Εάν όμως επιθυμεί αλλαγές, θεωρώ ότι δεν είναι εφικτές, επειδή συζητάμε για μεγάλους ανθρώπους που έχουν τις συνήθειες τους και απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει διάθεση να τις αλλάξουν.

 

Υπάρχει, βέβαια, πάντα το χαρτί του συναισθηματικού εκβιασμού, που εμένα προσωπικά με βρίσκει καθέτως αντίθετη.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν όμως η γιαγιά για παραδειγμα επέμενε στο ζευγάρι ότι δεν έιναι σωστό να έχουν νταντά, γιατί τι θα πει ο κόσμος, ότι εγώ δεν μπορώ να φροντίσω τα εγγόνια μου κλπ (που είναι λίγο συναισθηματικός εκβιασμός κι αυτό), εκεί μπορεί το ζευγάρι να εξηγήσει ότι θέλουν ένα συγκεκριμένο είδος απασχόλησης, πχ να το πηγαίνει 2 ώρες βόλτα στην παιδική, να μην ανοίγει τηλεόραση, να του μάθει να αυτοεξυπηρετείται, να μην του δίνει γλυκά, οτιδηποτε, κι αν η γιαγιά πει ότι δεν μπορεί γιατί την πονάνε τα πόδια ή φροντίζει και τον άρρωστο παππού, της εξηγούν ότι εκεί είναι προτιμότερη μια άλλη λύση και κανείς δεν πιέζει κ ανέναν. Αν όμως το ζευγάρι αρχίσει να παρακαλάει τη γιαγιά, ενω γνωρίζει ότι μπορεί να προσφέρει μέχρι ένα σημείο, δεν μπορεί μετά να έχει απαιτήσεις για κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Η μοναδική ένσταση που έχω είναι το επιχείρημα "τι θα πει ο κόσμος". Εάν αυτό είναι το κριτήριο για το οποίο προσφέρεται και συμβιβάζεται ενδεχομένως η γιαγιά, προσωπικά δεν με πείθει να την επιλέξω ως φροντιστή.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αννα 35 said:

Συμφωνώ. Η μοναδική ένσταση που έχω είναι το επιχείρημα "τι θα πει ο κόσμος". Εάν αυτό είναι το κριτήριο για το οποίο προσφέρεται και συμβιβάζεται ενδεχομένως η γιαγιά, προσωπικά δεν με πείθει να την επιλέξω ως φροντιστή.

 

Σε μία κλειστή κοινωνία που η γιαγιά είναι διαθέσιμη και παρόλα αυτά προτιμάται η νταντά το ότι θα συζητηθεί το θέμα ως κουτσομπολιό έιναι το μόνο σίγουρο. Το θέμα είναι κατά πόσο οι γονείς του παιδιού ενδιαφέρονται για αυτού του είδους τα κουτσομπολιά!

Και η νταντά μπορεί να μην συμμορφώνεται στις απαιτήσεις των γονέων και η νταντά μπορεί να αφήνει το παιδί στην τηλεόραση, μην την βλέπουμε ως το μάννα εξ ουρανού!

Το θετικό είναι ότι το παιδί πηγαίνει παιδικό και απασχολείται!

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δε λέει ότι η νταντά είναι μάννα εξ ουρανού. Ωστόσο, σε συγκεκριμένο θέμα οι εναλλακτικές είναι πολύ συγκεκριμένες και επαφίεται στη θεματοθετρια το ποια εναλλακτική θα προτιμήσει.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω απλά ότι το μόνο προβλήμα είναι η τηλεόραση. Δεν έχω τίποτα με την γυναίκα. Κ όσο πρόσεχε λίγο στο θέμα τηλεόραση όλα κυλούσαν τέλεια.

Απλά εκεί που το πρώτο ενδιαφέρον ήταν το εγγόνι κ δεύτερο η τηλεόραση, σιγά σιγά έγινε το αντίθετο! 

 

Μια κοπέλα λέει ότι θα ήθελα να το μεγαλώσει η μαμά μου.

Λέω εννοείται!!!!!!!

Ποια μάνα δεν θα ήθελε της ώρες που είναι εκτός σπιτιού να μην της προσέχει μια γυναίκα το παιδί που κάθεται κ παίζει διαβάζει κ ασχολείται με το παιδί;;;;;;;;

 

Νευριάζω όταν ξέρω ότι το παιδί όλο το απόγευμα βλέπει τηλεόραση. Όλο το καλοκαίρι που έβγαιναν στην αυλή κ πήγαιναν στην παιδική χαρά πηγαίνανε κ σε καμία θεία βόλτα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τους έβλεπα κ έλεγα δόξα το θεό όλα πάνε καλά. Γιατί έκλαιγε όταν έφευγα για δουλειά, οπότε όταν γυρνούσα κ τον έβλεπα χαρούμενο κ μου έλεγε πως πέρασε με την γιαγιά ηρεμούσε η ψυχή μου.

Που κ που είχε την τηλεόραση ανοιχτή αλλά ο μικρός άνοιγε την πόρτα! Οπότε κ η γιαγιά μαζί του.

 

Εννοείται ότι δεν έχουν υποχρέωση να μου το προσέχουν.

Απλά ας μου το πούνε.

Κ μετά αν πάρω νταντά να μην ακούσω κουβέντα! 

 

Κ πιστέψτε με ο μικρός έχει αρχίσει να μην θέλει να πηγαίνει στη γιαγιά κ στον παππού γιατί βαριέται.

 

Παίζει μόνος αλλά θέλει πολλές φορές να παίξει κ κάποιος μαζί του. Το ζητάει!

 

Και σίγουρα δεν φταίει η τηλεόραση στο 100% για την συμπεριφορά του. Σίγουρα όμως παίζει ρόλο. Το να βλέπεις εικόνες με έντονα φώτα να περνάνε σαν αστραπές από τα μάτια σου σίγουρα σε προκαλεί άγχος.

Έτσι νομίζω ότι είναι η τηλεόραση για ένα μικρό παιδί.

Κ όταν βέβαια βλέπει το παιδί ότι το ενδιαφέρον της γιαγιάς η του μπαμπά η της μαμάς είναι η τηλεόραση κ όχι ο ίδιος του. Τότε κάπως πρέπει να τραβήξει κ την προσοχή τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι, μήπως να τους μιλούσες όμορφα και ωραία? Στο τελ ποστ σου τα λες πολυ ωραία, νομίζω αν τους τα πεις θα καταλάβουν.. Έτσι όμορφα και ευγενικά.. Για καλό του παιδιού δηλαδή.. Τι στο καλό εγγόνι τους ειναι το αγαπάνε, θα καταλάβουν όσο πίσω κι αν είναι. Αφού και οι ίδιοι ακούνε σηνερα πως έχει αλλάξει η εποχή. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...