Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ:ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...


Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, όμως άλλο να πηγαίνει το παιδί στην γιαγιά μία φορά την εβδομάδα ή μία φορά στις 15 και άλλο αυτό να συμβαίνει κάθε μέρα. Στην πρώτη περίπτωση δημιουργούνται αναμνήσεις, το παιδί μαθαίνει πως από την γιαγιά παίρνει καλούδια και μπορεί να κάνει πράγματα που στο σπίτι δεν τα κάνει, ενώ στην δεύτερη περίπτωση όλο αυτό που συμβαίνει έχει συνέπειες στην ανατροφή του παιδιού και στις καθημερινές συνήθειες που του δημιουργούνται.  Ένα παιδί στα τρία αυτό που πρέπει να σκέφτεται είναι πότε θα βγει έξω να τρέξει, πότε θα παίξει τι θα παίξει, θα πρέπει να θέλει να ανακαλύψει τον κόσμο και όχι να κάθεται κάθε απόγευμα όλο το απόγευμα μπροστά από την τηλεόραση.

Ναι το ξέρω και το καταλαβαινω αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις την καθημερινοτητα δύο ανθρώπων ούτε να τους επιβληθεις επειδή προσέχουν το παιδί σου...Απλά δεν γίνεται...τα παιδιά είναι δική μας ευθύνη και μονο...Οι παππούδες κάνουν ότι μπορούν. ..Η τηλεόραση είναι κακή συνηθεια αλλά είναι συνήθεια τους. Οπότε η οι γονείς ή αποδέχονται την κατα στάση κοιτώντας τα καλά είτε βρίσκουν καποτο αλλού να αφησουν το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μπαμπάς λείπει και εκείνος τα απογεύματα;

 

Μην τα ρίχνουμε όλα στην τηλεόραση. Πιστεύεις ότι θα κλείσει η τηλεόραση και θα λυθούν ως δια μαγείας αυτά τα θέματα; Δεν νομίζω. Είναι λίγο λόγω ηλικίας του παιδιού και ίσως του λείπεις επειδή δεν σε βλέπει αρκετά και σου βγάζει αντίδραση. Δεν ξέρω αν βλέπει και τον μπαμπά του αρκετά.

Προσπάθησε να μην αντιδράς άσχημα στα "καμώματά" του.

Και βρες του δραστηριότητες και παιχνίδια που θα του αρέσουν όσο μένει με τους παππούδες. Κάποιο παιχνίδι/δραστηριότητα που να μπορεί να ασχοληθεί μόνος του χωρίς να είναι απαραίτητο και δεύτερο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ένα παιδί στα τρία αυτό που πρέπει να σκέφτεται είναι πότε θα βγει έξω να τρέξει, πότε θα παίξει τι θα παίξει, θα πρέπει να θέλει να ανακαλύψει τον κόσμο και όχι να κάθεται κάθε απόγευμα όλο το απόγευμα μπροστά από την τηλεόραση.

Προφανώς κι έτσι πρέπει, όμως αυτό είναι ευθύνη του γονιού πώς θα πραγματοποιηθεί. Η γιαγιά δεν έιναι άνθρωπος που πληρώνεται. Ας πούμε ότι επιλέγεις παιδικό ή επιλέγεις νταντά. Παππού κ γιαγιά όμως δεν επιλέγεις. Αν μιλούσαμε για μια περίπτωση που η γιαγιά επιμένει ναα της πηγαίνουν το εγγόνι σπίτι και δεν ασχολείται, θα ήταν αλλιώς. Τώρα όμως από τη στιγμή που οι γονείς έχουν κάνει αυτήν την επιλογή για τη φροντίδα του παιδιού στην απουσία τους, θα συμβιβαστούν σε κάποια πράγματα. Δεν λέω ότι φταίνε, όλοι έχουμε κάνει συμβιβασμούς υποθέτω. Και στην επιλογή νταντάς, και στην επιλογή παιδικού. Ξέρεις ότι δεν θα είναι όλα όπως θα επέλεγες εσύ να γίνουν εάν είχες την αποκλειστική φροντίδα του παιδιού. Εμείς δεν έχουμε την τύχη να έχουμε κοντά μας γιαγιάδες και ίσως πείτε ότι μιλώ εκ του ασφαλούς. όμως ειλικρινά, έχοντας περάσει τόσους μήνες  με μοναδική απασχόληση το παιδί, και με τον άντρα μου να μην λείπει πολλές ώρες σε σχέση με άλλους εργαζόμενους, πραγματικά βγάζω το καπέλο σε όποιον παππού ή γιαγιά αναλαμβάνει τη φροντίδα εγγονιού έστω κ για 2 ώρες τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, όμως άλλο να πηγαίνει το παιδί στην γιαγιά μία φορά την εβδομάδα ή μία φορά στις 15 και άλλο αυτό να συμβαίνει κάθε μέρα. Στην πρώτη περίπτωση δημιουργούνται αναμνήσεις, το παιδί μαθαίνει πως από την γιαγιά παίρνει καλούδια και μπορεί να κάνει πράγματα που στο σπίτι δεν τα κάνει, ενώ στην δεύτερη περίπτωση όλο αυτό που συμβαίνει έχει συνέπειες στην ανατροφή του παιδιού και στις καθημερινές συνήθειες που του δημιουργούνται.  Ένα παιδί στα τρία αυτό που πρέπει να σκέφτεται είναι πότε θα βγει έξω να τρέξει, πότε θα παίξει τι θα παίξει, θα πρέπει να θέλει να ανακαλύψει τον κόσμο και όχι να κάθεται κάθε απόγευμα όλο το απόγευμα μπροστά από την τηλεόραση.

 

Ναι μεν, αλλά αυτή είναι η γιαγιά. Καλή, κακή, αυτή είναι. Δε θα αλλάξει ένας άνθρωπος, 50-60 χρονών γιατί η νύφη δεν εγκρίνει την τηλεόραση. Να τσακωθούν, γίνεται. Να αποφασίσουν οι γονείς να πάνε το μωρό αλλού για φύλαξη, κι αυτό γίνεται, να αλλάξουν οι άνθρωποι, δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι στον άνθρωπο.

Με την μητέρα μου έχουν την ίδια ηλικία. 53 χρόνων.

Η μητέρα μου του διάβαζε βιβλίο, έπαιζαν με την πλαστελίνη με τα παιχνίδια του ζωγράφιζαν του έλεγε ιστορίες από το μυαλό της του τραγουδούσε. 

Η πεθερά μου τίποτα απολύτως!!!

 

Είναι κουραστικό εσύ να προσπαθείς για το καλύτερο του παιδιού σου κ ο άλλος να έρχεται να το γκρεμίζει.

 

Κ ξέρετε τι σκέφτομαι ότι όταν προσπαθήσω να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να έχουν ανοιχτεί την τηλεόραση, εάν πάει κάτι στραβά κ μαλώσουμε κ τους πούμε για νταντά θα τους κακό φανεί. 

Έχουμε βέβαια κ το τι θα πει το χωριό. Να είσαι στο ίδιο χωριό με την γιαγιά κ να σε προσέχει άλλος το παιδί...

Κ δεν λέω για εμένα. εμένα δεν με νοιάζει τι θα πούνε αλλά σίγουρα θα πει έτσι η πεθερά.

Από την μία δεν ασχολούνται σωστα, δεν θέλουν να με ακούσουν για το πώς είναι το καλύτερο για το παιδί αλλά από την άλλη να μην πάρουμε κ νταντά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λιλουμ είπε:

Σίγουρα είναι στον άνθρωπο.

Με την μητέρα μου έχουν την ίδια ηλικία. 53 χρόνων.

Η μητέρα μου του διάβαζε βιβλίο, έπαιζαν με την πλαστελίνη με τα παιχνίδια του ζωγράφιζαν του έλεγε ιστορίες από το μυαλό της του τραγουδούσε. 

Η πεθερά μου τίποτα απολύτως!!!

 

Είναι κουραστικό εσύ να προσπαθείς για το καλύτερο του παιδιού σου κ ο άλλος να έρχεται να το γκρεμίζει.

 

Κ ξέρετε τι σκέφτομαι ότι όταν προσπαθήσω να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να έχουν ανοιχτεί την τηλεόραση, εάν πάει κάτι στραβά κ μαλώσουμε κ τους πούμε για νταντά θα τους κακό φανεί. 

Έχουμε βέβαια κ το τι θα πει το χωριό. Να είσαι στο ίδιο χωριό με την γιαγιά κ να σε προσέχει άλλος το παιδί...

Κ δεν λέω για εμένα. εμένα δεν με νοιάζει τι θα πούνε αλλά σίγουρα θα πει έτσι η πεθερά.

Από την μία δεν ασχολούνται σωστα, δεν θέλουν να με ακούσουν για το πώς είναι το καλύτερο για το παιδί αλλά από την άλλη να μην πάρουμε κ νταντά!

Πέρα από την εμπάθεια που βγάζεις στην πεθερά γιατί όντως είναι άλλος άνθρωπος καί δεν μπορείς απλά να έχεις απαιτήσεις και η σύγκριση  με την μαμά σου σίγουρα είναι ανούσια. ...Έχετε δυνατότητα να πάρετε νταντα? 

Κι αν ναι γιατί δεν το κάνετε να ηρεμήσεις? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λιλουμ είπε:

 

Κ ξέρετε τι σκέφτομαι ότι όταν προσπαθήσω να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να έχουν ανοιχτεί την τηλεόραση, εάν πάει κάτι στραβά κ μαλώσουμε κ τους πούμε για νταντά θα τους κακό φανεί. 

 

 

Αν κατάλαβα καλά, κρατούν το παιδί καθημερινά για αρκετές ώρες. Πως θα τους πεις να έχουν συνέχεια την τηλεόραση κλειστή; Δεν έχει νόημα. Δεν νομίζω ότι είναι η τηλεόραση το πρόβλημα.

 

Επίσης αν θέλει πχ το παιδί να παίξει με πλαστελίνη, δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να παίζει πλαστελίνες και η γιαγιά. Ή αν θέλει να ζωγραφίσει, δεν χρειάζεται να ζωγραφίζει και η γιαγιά. Ούτε τα παιδιά χρειάζονται όλο το 24ωρο έναν διασκεδαστή να τα απασχολεί. Άλλωστε πάει παιδικό σταθμό. Δεν είναι όλη μέρα μόνο του... Έχει δραστηριότητες αρκετές ωρες μέσα στην ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Ναι μεν, αλλά αυτή είναι η γιαγιά. Καλή, κακή, αυτή είναι. Δε θα αλλάξει ένας άνθρωπος, 50-60 χρονών γιατί η νύφη δεν εγκρίνει την τηλεόραση. Να τσακωθούν, γίνεται. Να αποφασίσουν οι γονείς να πάνε το μωρό αλλού για φύλαξη, κι αυτό γίνεται, να αλλάξουν οι άνθρωποι, δε γίνεται.

Εννοείται πως δεν πρόκειται να αλλάξουν οι παππούδες, για αυτό και αναφέρω και ποιο πάνω πως δεν πρέπει να περιμένει να αλλάξουν στάση ζωής οι άνθρωποι.

 

Εγώ όμως είμαι αντίθετη στην άποψη που λέει πως όταν ένας παππούς-γιαγιά κρατάει το εγγόνι του για να βοηθήσει το παιδί του θα το κάνει με τον τρόπο που αρέσει στον ίδιο και που τον βολεύει χωρίς να λαμβάνει υπόψη του την άποψη του γονέα, για εμένα αυτό δεν είναι βοήθεια. Δεν βοηθάς το παιδί σου όταν όλα τα κάνεις με τον δικό σου τρόπο, βοήθεια είναι να μπαίνεις στην θέση του άλλου και να  προσφέρεις αυτό που επιθυμεί χωρίς όρους - μιλάμε για την βοήθεια που θα προσφέρουν οι γονείς μας σε εμάς- , για μένα πχ περισσότερο κακό κάνει να κρατήσει ο παππούς το εγγόνι του για ένα χρόνο τρείς ώρες κάθε απόγευμα και τις 2 να βλέπει τηλεόραση από το να πει ''δεν μπορώ να βοηθήσω, συγγνώμη αλλά δεν έχω αντοχές''. Ένα παιδί δεν μεγαλώνει στον αυτόματο, και είτε μας αρέσει είτε όχι λίγο πολυ η δική μας γονείς έτσι μας μεγάλωσαν και έτσι προσπαθούν να μεγαλώσουν και τα εγγόνια τους. 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως οι γονείς μας είναι υποχρεωμένοι να μας βοηθήσουν με τα παιδιά μας, όχι καθόλου, όμως όταν το κάνουν θα πρέπει να το κάνουν όπως εμείς θέλουμε.

πχ όταν ο γιος μου ήταν μωρό και αρρώσταινε έπρεπε να μείνει σπίτι, οι γονείς μου για να τον κρατήσουν ήθελαν να τον πάω σπίτι τους, να τον ξυπνήσω δηλαδή με πυρετό και να τον βγάλω στο κρύο,  ε δεν το έκανα, έπαιρνα άδεια και έμενα εγώ σπίτι, για εμένα αυτό δεν ήταν βοήθεια αλλά ταλαιπωρία για το παιδί μου. Αν το αναφέρω θα πουν πως προσφέρθηκαν να τον κρατήσουν και εγώ δεν ήθελα, ενώ η αλήθεια είναι πως η προσφορά τους ήταν υπό όρους και εμένα δεν με βόλευαν. Δεν παραπονιέμαι δεν ήταν υποχρεωμένοι βέβαια να το κάνουν, όμως βοήθεια από βοήθεια διαφέρει.

Αν εγώ αύριο προσφέρω βοήθεια στο παιδί μου θα το κάνω με τον τρόπο που εκείνος θέλει, αν δεν μπορώ να ακολουθήσω τα δικά του θέλω τότε δεν θα το αναλάβω. Αυτό είναι κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα στην πεθερά μου, τις φορές που έχει χρειαστεί να κρατήσει τον γιο μου θα ακολουθήσει αυτό που εγώ θέλω και λέω, δεν θα παρεκκλίνει,  όμως η ίδια μου λέει τις φορές που δεν μπορεί να το κάνει πως δεν είναι σε θέση να κάνει κάποια πράγματα που εγώ θέλω. Για αυτόν τον λόγο πολλοί γονείς επιλέγουμε τον βρεφικό αντί του παππού ή της γιαγιάς, γιατί θέλουμε όλα να γίνουν με τον δικό μας τρόπο.

Φυσικά και πρέπει το παιδί να ζει την σχέση με τον παππού και την γιαγιά, φυσικά και δεν θα πω όχι σε μία σοκολάτα-παγωτό ή σε ένα παιδικό στην τηλεόραση την μία φορά την εβδομάδα που θα πάμε να τους δει, αν όμως αυτό ήταν καθημερινό θα υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 1:23 ΠΜ, λιλουμ είπε:

 

Κάποτε δεχόταν να παίξουμε μαζί, να ζωγραφίσουμε, να τραγουδήσουμε.

Τώρα τα κάνουμε σπάνια.. σα να τα βαρέθηκε όλα κ ψάχνει κάτι καινούργιο.

Σαν να έχει αλλάξει, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

 

Δεν ξέρω τι φταίει.

Προσπαθώ να ασχολούμαι μαζί του να κάνουμε πράγματα μαζί. Πολλές φορές αφήνω πίσω μου δουλειές για να κάνω πράγματα μαζί του. 

Δεν θα έλεγα ότι προσπαθεί να μου αποσπάσει την προσοχή μου.

 

Μου έχει γίνει εμμονή ότι ίσως φταίει η τηλεόραση. Τα πεθερικά μου την έχουν όλοι μέρα ανοιχτή οπότε ο μικρός βλέπει.

 

 

Αυτό που σου λέω. Βαρέθηκε γιατί όλο το πρωί στον παιδικό σταθμό κάνει οργανωμένες δραστηριότητες. Μπορεί να θέλει να παίξει μόνος του μετά ή να μην παίξει καθόλου.

 

Το να μην μαζεύει τα παιχνίδια είναι πολύ συνηθισμένο ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Πάρτον με το καλό, να τα μαζεύετε μαζί και να τον επιβραβεύεις. Ή τουλάχιστον να τα χώνει σε ένα κουτί. Δεν χρειάζεται να τα ξεχωρίζει πχ ανα είδος και να τα βάζει στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Έσπερος said:

 Δεν λέω ότι φταίνε, όλοι έχουμε κάνει συμβιβασμούς υποθέτω. Και στην επιλογή νταντάς, και στην επιλογή παιδικού. Ξέρεις ότι δεν θα είναι όλα όπως θα επέλεγες εσύ να γίνουν εάν είχες την αποκλειστική φροντίδα του παιδιού.

Εκεί είναι η μεγάλη ''παγίδα'' πολλοί γονείς σκέφτονται πως πρέπει να συμβιβαστούν με μία κατάσταση που δεν τους αρέσει και έχει να κάνει με το παιδί τους. Έχω τον γιο μου 4 χρόνια σχεδόν σε βρεφικό- παιδικό, δεν έκανα κανέναν συμβιβασμό σε κάτι που ήταν σωστό για το παιδί μου (για κάτι σοβαρό ), και αν έπρεπε να το κάνω τότε θα κοιτούσα να βρω άλλον παιδικό.

Σε αυτούς τους ανθρώπους (παππουδογιαγιάδες - νταντά-παιδικό) εμπιστεύεσαι ότι πιο πολύτιμο έχεις, είναι δυνατόν να συμβιβαστείς σε κάτι που δεν εγκρίνεις? πχ αν εσύ γυρνούσες σπίτι και έβλεπες την νταντά να κρατάει το κινητό και και δίπλα το παιδί σου μόνο του δεν θα της έλεγες κάτι? αν μάθαινες πως το είχε όλη μέρα μπροστά από μία τηλεόραση δεν θα της έλεγες να αλλάξει τακτική γιατί εσύ αυτό δεν το εγκρίνεις?

 

 

Για να μην ξεφύγω άλλο από το θέμα @λιλουμ οι αντιδράσεις του παιδιού δεν οφείλονται μόνο στην τηλεόραση, όπως είπα και στο πρώτο ποστ είναι ένας συνδυασμός, μίλα και με το σχολείο να δεις τι θα σε συμβουλεύσουν, βρείτε νέες δραστηριότητες έτσι ώστε να μην βαριέται το παιδί, βοήθησε το να μάθει νέα πράγματα να εξελιχθεί, μην είσαι ιδαίτερα ''απαιτητική'' μαζί του, να θυμάσαι πάντα πως είναι απλά παιδί και όλα αυτά είναι φυσιολογικά, προσπάθησε να μην φωνάζεις καθόλου, και να του εξηγείς με απλά λόγια αυτά που θες, θα τα πεις πολλές φορές μέχρι να δεις ότι κάτι αρχίζει και αλλάζει όμως θα παραμένεις σταθερή στον τρόπο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως, πέρα από την τηλεόραση, το παιδί όταν είστε μαζί κάνει ότι μπορεί για να τραβήξει την προσοχή επειδή στη γιαγιά δεν του πολυδίνουν σημασία; 

Ή επειδή του έλειψες ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να το έχει ενοχλήσει;

Νομίζω ότι θα δοκίμαζα να πάω με τα νερά του για λίγο, να δεί ότι είστε στην ίδια πλευρά και όχι αντίπαλοι, και κάποια στιγμή, σιγά σιγά σε μορφή παιχνιδιού θα ξεκινούσα να μαζεύουμε παρέα πχ, ή θα προσπαθούσα να καταλάβω τί είναι αυτό που ζητάει το παιδί μέσα από αυτή τη συμπεριφορά.

Μπορεί και να μην είναι τίποτα, και να είναι απλά μια φάση της ηλικίας...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Σε αυτούς τους ανθρώπους (παππουδογιαγιάδες - νταντά-παιδικό) εμπιστεύεσαι ότι πιο πολύτιμο έχεις, είναι δυνατόν να συμβιβαστείς σε κάτι που δεν εγκρίνεις? πχ αν εσύ γυρνούσες σπίτι και έβλεπες την νταντά να κρατάει το κινητό και και δίπλα το παιδί σου μόνο του δεν θα της έλεγες κάτι? αν μάθαινες πως το είχε όλη μέρα μπροστά από μία τηλεόραση δεν θα της έλεγες να αλλάξει τακτική γιατί εσύ αυτό δεν το εγκρίνεις?

Την νταντά προφανώς και θα την άλλαζα, όπως θα άλλαζα και παιδικό αν συνειδητοποιούσα ότι ακολουθούν αντιπαιδαγωγικές τακτικές, γενικά θα ψαχνόμουν αν το παιδί δεν ήταν ευχαριστημένο. Αυτά όμως προϋποθέτουν ποικιλία επιλογών, που δεν την έχουν όλοι απαραίτητα. Αν το παιδί το προσέχει η γιαγιά επειδή δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για κάτι άλλο, εκεί τι θα κάνει η οικογένεια; Θα δοθούν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, θα γίνουν κάποιες συζητήσεις, θα πουν τι θέλουν και πώς προτείνουν να γίνει ο χειρισμός κάποιων καταστάσεων, από κει και πέρα όμως τι άλλο μπορεί να γίνει; Να σου πω την αλήθειεα, έχω δει συνεννοήσεις μεταξύ της πεθεράς μου και της συννυφάδας μου για τον ανιψιό μου, και πραγματικά μου έκαναν κακή εντύπωση κάποιες οδηγίες που ήταν σχεδόν εντολές, λες και η πεθερά μου ήταν υπάλληλος, και μιλάμε και για μια γιαγιά που γενικά ακολουθούσε τη γραμμή των γονέων και δεν έπαιρνε από μόνη της ενοχλητικές πρωτοβουλίες. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος και η άνεση, και η αλήθεια είναι ότι μια δυο φορές αντέδρασε κι η πεθερά μου και έβαλε κάποια όρια. Αλλά τώρα βγαίνουμε εκτός θέματος και πιστεύω ότι δεν έχει και νόημα να γεμίζουμε την κοπέλα με τύψεις και αμφιβολίες για το αν η πεθερά της είναι κακή επιλογή, από τη στιγμή που δεν μπορούν σαν οικογένεια να κάνουν κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kotsifikos said:

Εκεί είναι η μεγάλη ''παγίδα'' πολλοί γονείς σκέφτονται πως πρέπει να συμβιβαστούν με μία κατάσταση που δεν τους αρέσει και έχει να κάνει με το παιδί τους. Έχω τον γιο μου 4 χρόνια σχεδόν σε βρεφικό- παιδικό, δεν έκανα κανέναν συμβιβασμό σε κάτι που ήταν σωστό για το παιδί μου (για κάτι σοβαρό ), και αν έπρεπε να το κάνω τότε θα κοιτούσα να βρω άλλον παιδικό.

Σε αυτούς τους ανθρώπους (παππουδογιαγιάδες - νταντά-παιδικό) εμπιστεύεσαι ότι πιο πολύτιμο έχεις, είναι δυνατόν να συμβιβαστείς σε κάτι που δεν εγκρίνεις? πχ αν εσύ γυρνούσες σπίτι και έβλεπες την νταντά να κρατάει το κινητό και και δίπλα το παιδί σου μόνο του δεν θα της έλεγες κάτι? αν μάθαινες πως το είχε όλη μέρα μπροστά από μία τηλεόραση δεν θα της έλεγες να αλλάξει τακτική γιατί εσύ αυτό δεν το εγκρίνεις?

 

 

Για να μην ξεφύγω άλλο από το θέμα @λιλουμ οι αντιδράσεις του παιδιού δεν οφείλονται μόνο στην τηλεόραση, όπως είπα και στο πρώτο ποστ είναι ένας συνδυασμός, μίλα και με το σχολείο να δεις τι θα σε συμβουλεύσουν, βρείτε νέες δραστηριότητες έτσι ώστε να μην βαριέται το παιδί, βοήθησε το να μάθει νέα πράγματα να εξελιχθεί, μην είσαι ιδαίτερα ''απαιτητική'' μαζί του, να θυμάσαι πάντα πως είναι απλά παιδί και όλα αυτά είναι φυσιολογικά, προσπάθησε να μην φωνάζεις καθόλου, και να του εξηγείς με απλά λόγια αυτά που θες, θα τα πεις πολλές φορές μέχρι να δεις ότι κάτι αρχίζει και αλλάζει όμως θα παραμένεις σταθερή στον τρόπο σου.

 

Συμφωνώ, για τα παιδιά κάνουμε επιλογές, όταν βλέπουμε ότι οι επιλογές δεν βγαίνουν τότε θα πρέπει να τις αλλάζουμε. Και εγώ άλλαξα νταντά γιατί ενώ ξεκίνησε μια χαρά στην πορεία άλλαξαν τα πράγματα. Όπως έχω διαβάσει και εδώ μέσα ότι πολλές κοπέλες άλλαξαν παιδικό, σχολείο κλπ.

Όλα βέβαια έχουν τα συν και πλήν και όπως έγραψα δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να κρατάει το παιδί ένας δικός σου άνθρωπος, αν όμως υπάρχουν πράγματα για τα οποία δεν μπορείς να συμβιβαστείς τότε θα πρέπει να ψάξεις για εναλλακτικές.

Αν η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν έχει την οικονομική άνεση για να πάρει κάποια κοπέλα έστω και λίγες ώρες (βέβαια σκέφτεται και το ότι ζει σε μία κλειστή κοινωνία και θα συζητηθεί όλο αυτό, την καταλαβαίνω γιατί έχω μεγαλώσε σε επαρχία) τότε θα πρέπει να δει τι μπορεί να γίνει με το ωράριό της, αν μπορεί να το αλλάζει σε πρωί, αν μπορεί εναλλάξ με τον σύζυγο να κρατάνε το παιδί κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι η ταν η επί τας η κατάσταση... Η παιρνετε νταντά η αποδέχεστε τη γιαγιά. Συμφωνώ με την αργκ.. Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να μαλωσετε, η να πετυχετε ένα στα 10.. 

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού δεν λέω  ότι εγώ θα διατάζω την πεθερά κ η πεθερά θα κάθεται σούζα.

 

Αλλά συγνώμη, όταν πάω να πάρω το παιδί κ το βλέπω στον καναπέ δίπλα δίπλα με την γιαγιά να βλέπουν τηλεόραση μου γυρνάει το μυαλό!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λιλουμ είπε:

Προς Θεού δεν λέω  ότι εγώ θα διατάζω την πεθερά κ η πεθερά θα κάθεται σούζα.

 

Αλλά συγνώμη, όταν πάω να πάρω το παιδί κ το βλέπω στον καναπέ δίπλα δίπλα με την γιαγιά να βλέπουν τηλεόραση μου γυρνάει το μυαλό!

 

 

Σου γυρνάει δεν σου γυρνάει δεν είναι στο χέρι σου....Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου πάντως. Εντάξει δηλαδή. ..Πάει παιδικο ετσι? παίζει μαθαινει κτλ εσείς σαν γονεις ασχοληστε μαζί του "δημιουργικα"ας το πούμε. ..ε δεν είναι κλεισμενο σε ένα σπίτι μπροστά σε μια οθόνη 24/7 ...Μην το τραγικοποιεις άλλο. ..Δεν θα το καταστρέψει η γυναίκα το παιδι σου. ..Και αφού δεν έχετε άλλη επιλογή τι το σκαλιζεις?  Επέμενε μόνο στο να μην παίζει ακατάλληλο πρόγραμμα ενώ βλέπει το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω κακιά τώρα αλλά καμία πεθερά ή γιαγιά δεν ξεκίνησε με στόχο ζωής να τσακωθεί με τα παιδιά της για τα εγγόνια της μεθαύριο, οποτε το "εγώ θα τα κάνω όλα όπως θέλουν τα παιδιά για τα εγγόνια  μου" πάντα κρύβει μέσα ένα "εννοείται πως το παιδί μου θα έχει ίδιες απόψεις με εμένα " ;) απλά όταν τα βλέπουμε σαν παιδάκια δεν καταλαβαίνουμε ότι μεθαύριο σαν ενήλικες μπορεί να μας λένε πράγματα που όχι απλά δε συμφωνούμε, αλλά μας βγάζουν από τα ρούχα μας, και το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια γνώμη με ορισμένες συνομιλητριες που προηγήθηκαν. Η γιαγιά εξυπηρετεί εσάς όχι το αντίθετο. Θα ήταν πολύ επιθυμητό να είχε διαφορετική προσέγγιση ως προς το παιδί ή να είχε έστω τη διάθεση να αλλάξει προσέγγιση, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό, ακόμη και εφόσον προηγήθηκε διαμάχη μεταξύ του συζύγου και των γονιών του και αρκετές υποδείξεις από πλευράς και των δύο σας.

 

Αυτά είναι τα δεδομένα. Δεν αλλάζουν. Εάν η τοποθέτηση σου γίνεται κυρίως προκειμένου να ξεσπάσεις, τότε καλώς γίνεται η συζήτηση. Εάν ωστόσο αναζητάς λύση, τότε πρέπει να τη βρεις είτε βγάζοντας από το πλαίσιο τη γιαγιά και τον παππού, είτε αποδεχόμενη ότι έτσι έχουν τα πράγματα.

 

Πάντως, επειδή εγώ γενικά κοιτάω μακροπρόθεσμα, αλλαγή στην τρέχουσα κατάσταση θα πρέπει να επέλθει εκ των πραγμάτων σε λίγα χρόνια, όταν το παιδί θα ξεκινήσει το σχολείο και θα πρέπει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της καθημερινής μελέτης που με ανοιχτή την τηλεόραση δεν γίνεται. Οπότε, έχοντας αυτή την παράμετρο κατά νου, μήπως από τώρα αναζητήσετε εναλλακτικές λύσεις.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα όλα αυτά που λέτε.

Κ φυσικά εάν δω ότι το πράγμα δεν καλυτερεύει θα πρέπει ή ο μισθός μου να πηγαίνει σε μια νταντά η να υποβάλλω παραίτηση.

Κ εάν όχι τώρα σίγουρα όταν το παιδί πάει δημοτικό. 

Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου με τρόπο, να περάσω το μήνυμα ότι δεν γίνεται να είναι συνεχώς η τηλεόραση ανοιχτή. 

Ελπίζω να καταλάβουν. Αλλιώς με βλέπω σπίτι μου..... 

Οικονομικά δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα! Δεν θα αφήσω όμως κ το παιδί συνεχώς μπροστά από μια τηλεόραση να ακούει κ να βλέπει βλακείες! 

 

Και όπως λέει η Αννα35 μελλοντικά θα πάει κ δημοτικό...

 

Link to comment
Share on other sites

Και θα αφήσεις τη δουλειά σου ρε κορίτσι? Μετά θα τυραννιεσαι για αλλα.. Αλλά οκ εσύ ξέρεις.. Πάντως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, δεν είναι όλα κρύο η ζέστη.. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, λιλουμ said:

Καταλαβαίνω απόλυτα όλα αυτά που λέτε.

Κ φυσικά εάν δω ότι το πράγμα δεν καλυτερεύει θα πρέπει ή ο μισθός μου να πηγαίνει σε μια νταντά η να υποβάλλω παραίτηση.

Κ εάν όχι τώρα σίγουρα όταν το παιδί πάει δημοτικό. 

Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου με τρόπο, να περάσω το μήνυμα ότι δεν γίνεται να είναι συνεχώς η τηλεόραση ανοιχτή. 

Ελπίζω να καταλάβουν. Αλλιώς με βλέπω σπίτι μου..... 

Οικονομικά δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα! Δεν θα αφήσω όμως κ το παιδί συνεχώς μπροστά από μια τηλεόραση να ακούει κ να βλέπει βλακείες! 

 

Και όπως λέει η Αννα35 μελλοντικά θα πάει κ δημοτικό...

 

 

Αυτό ακριβώς! με το ωράριό σου στην δουλειά δεν μπορεί να γίνει κάτι? γιατί το παιδί όταν πάει Δημοτικό, ειδικά τον πρώτο χρόνο θα πρέπει να είναι κάποιος μαζί του τα απογεύματα να το διαβάζει και να ελέγχει τα μαθήματα, θα σου πρότεινα να μην παραιτηθείς από την δουλειά ειδικά επαρχία είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Θα γίνω κακιά τώρα αλλά καμία πεθερά ή γιαγιά δεν ξεκίνησε με στόχο ζωής να τσακωθεί με τα παιδιά της για τα εγγόνια της μεθαύριο, οποτε το "εγώ θα τα κάνω όλα όπως θέλουν τα παιδιά για τα εγγόνια  μου" πάντα κρύβει μέσα ένα "εννοείται πως το παιδί μου θα έχει ίδιες απόψεις με εμένα " ;) απλά όταν τα βλέπουμε σαν παιδάκια δεν καταλαβαίνουμε ότι μεθαύριο σαν ενήλικες μπορεί να μας λένε πράγματα που όχι απλά δε συμφωνούμε, αλλά μας βγάζουν από τα ρούχα μας, και το αντίθετο. 

Φαντάζομαι αυτό πάει σε αυτό που έγραψα εγώ, όχι δεν λέω ότι το παιδί μου θα έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα, εδώ δεν τις έχει τώρα που είναι 4 οπότε δεν περιμένω να τις έχει μεγαλώνοντας. Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος, ακόμα και τώρα όταν προσφέρομαι να βοηθήσω έναν άνθρωπο δικό μου θα το κάνω όπως εκεινος θέλει, αν δεν μπορώ δεν θα το κάνω καθόλου, αυτός είναι ο χαρακτήρας μου, έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα, καταλαβαίνω ότι σε πολλούς μπορεί να φαίνεται τρελό ή μπαρούφα όμως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του καθένα, εγώ έχω την τάση να μπαίνω στην θέση του άλλου οπότε στο παιδί μου θα το κάνω ακόμα περισσότερο. 

Λίγο άστοχο από αυτή την φράση να συμπεραίνεις πως εννοείται ότι έχω την απαίτηση να έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Φαντάζομαι αυτό πάει σε αυτό που έγραψα εγώ, όχι δεν λέω ότι το παιδί μου θα έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα, εδώ δεν τις έχει τώρα που είναι 4 οπότε δεν περιμένω να τις έχει μεγαλώνοντας. Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος, ακόμα και τώρα όταν προσφέρομαι να βοηθήσω έναν άνθρωπο δικό μου θα το κάνω όπως εκεινος θέλει, αν δεν μπορώ δεν θα το κάνω καθόλου, αυτός είναι ο χαρακτήρας μου, έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα, καταλαβαίνω ότι σε πολλούς μπορεί να φαίνεται τρελό ή μπαρούφα όμως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του καθένα, εγώ έχω την τάση να μπαίνω στην θέση του άλλου οπότε στο παιδί μου θα το κάνω ακόμα περισσότερο. 

Λίγο άστοχο από αυτή την φράση να συμπεραίνεις πως εννοείται ότι έχω την απαίτηση να έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα .

 

Αυτό ακριβώς. Εμένα η πεθερά μου είναι εξαιρετική μαγείρισσα, δώστης να σου φτιάξει 50 φαγητά και άλλα τόσα γλυκά, ξεπερνά όλους τους σεφ της Ελλάδος :)

Μην της πεις όμως να κρατήσει παιδιά δεν το έχει με την καμία. Μία φορά θυμάμαι που ο μικρός ήταν γύρω στα 4 - 5 τον είχαμε αφήσει γιατί ο σύζυγος έπρεπε να πάει νοσοκομείο επειγόντως με κολικό νεφρού και όταν γύρισα τον βρήκα να κάθεται τιμωρία στον καναπέ γιατί δεν είχε φάει το φρούτο του. Εεεε υπήρχε περίπτωση σε αυτή την γυναίκα να αφήσω παιδί να προσέχει?? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Αυτό ακριβώς! με το ωράριό σου στην δουλειά δεν μπορεί να γίνει κάτι? γιατί το παιδί όταν πάει Δημοτικό, ειδικά τον πρώτο χρόνο θα πρέπει να είναι κάποιος μαζί του τα απογεύματα να το διαβάζει και να ελέγχει τα μαθήματα, θα σου πρότεινα να μην παραιτηθείς από την δουλειά ειδικά επαρχία είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.

Ασχετο τψρα αυτό που θα πω, αλλά εγώ είμαι γενικά της αποψης οι γονείς να τα ελέγχουν όχι να παίζουν τον ρόλο της δασκάλας, αλλά πάμε αλλού τώρα. Εγώ προσωπικά προτιμώ μια δασκάλα που θα τη διαβάζει οταν έρθει η ώρα. Και στο δικό μου σχολείο δε θα την έχω στην τάξη μου. 

Έχω παρατηρήσει κατά γενικό κανόνα ότι διαβάζουν καλύτερα και πιο μεθοδικά με μια ξένη. Με τη μαμά αρχίζουν τα δικά τους. Κατουριεμαι βαριέμαι θελω διάλειμμα κοκ. Εγώ θα το ξεκινήσω με εμένα να δω τι παιδί είναι μαθησιακα  αλλά μόλις δω να παίρνει αέρα θα της φέρω συνάδελφο. Θέλω να παίζω μαζί της, να τη νταντευω να είμαι μαμά, δε θέλω να της κάνω τη δασκάλα. Εκτός αν το ζητάει, τι κάνουμε ειρηνικά κι αρμονικά. Σε μια ώρα πάντως το πολύ εχουν γίνει αστέρια. Ενώ με τη μαμά μπορει να παλεύουν όλη μερα και να μαλώνουν επίσης. Καλό είναι να μην τα συγχέουμε. Αλλά είθισται να διαβάζουν οι γονείς τα παιδιά και κάνουν κάτι λάθη χοντρά... Από την απελπισία τους λύνουν ασκήσεις και διάφορα τέτοια στραβά 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Αυτό ακριβώς. Εμένα η πεθερά μου είναι εξαιρετική μαγείρισσα, δώστης να σου φτιάξει 50 φαγητά και άλλα τόσα γλυκά, ξεπερνά όλους τους σεφ της Ελλάδος :)

Μην της πεις όμως να κρατήσει παιδιά δεν το έχει με την καμία. Μία φορά θυμάμαι που ο μικρός ήταν γύρω στα 4 - 5 τον είχαμε αφήσει γιατί ο σύζυγος έπρεπε να πάει νοσοκομείο επειγόντως με κολικό νεφρού και όταν γύρισα τον βρήκα να κάθεται τιμωρία στον καναπέ γιατί δεν είχε φάει το φρούτο του. Εεεε υπήρχε περίπτωση σε αυτή την γυναίκα να αφήσω παιδί να προσέχει?? :)

 

Όχι.. Λαχείο πάντως οι γιαγιάδες στα.. μέτρα μας.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...