Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

το θεμα γονεις-γιαγιαδες-παππουδες σιγουρα θελει λεπτους χειρισμους κ υποχωρησεις κ απο τους δυο, οσο γινεται βεβαια κ με ορια, πραγμα πολυ δυσκολο απο την μερια των παππουδων-γιαγιαδων που θεωρουν οτι κ αυτοι εχουν μεγαλωσει παιδια κ ξερουν καλυτερα απο ολους τι ειναι σωστο.

τι γινεται ομως οταν οι αποψεις των 2 ομαδων δεν συμπιπτουν?

τι γινεται οταν αυτο που θελουν να επιβαλουν οι παππουδες-γιαγιαδες κ ο τροπος που νομιζουν οτι ειναι σωστος για την διαπαιδαγωγηση των παιδιων δεν συμφωνει με τον δικο μας?

εμενα τα πεθερικα μενουν απο κατω κ δεν συμφωνω καθολου με τον τροπο σκεψης τους, βλεπουν τις μικρες μου 1-2 φορες την εβδομαδα κ δεν θελω κ περισσοτερο

 

περισυ ετυχα μπροστα οταν ο πεθερος ελεγε στο αλλο εγγονακι του , ενα αγορακι 7 χρονων, "μακρυα απο αυτους που εχουν λεφτα, ειναι κακοι ανθρωποι, ενας θεος ξερει πως τα απεκτησαν" δεν μου αρεσε καθολου αουτο που ακουσα

γιατι θελουν να βαζουν τα παιδια σε καλουπια που αυτοι θεωρουν σωστα?

τους δινουν συμβουλες που μπορει να φερουν το αντιθετο αποτελεσμα

πρεπει εμεις να το προλαβουμε, να συζηταμε με τα παιδια , να τα συμβουλευουμε

αν αυτα ομως μπερδευτουν? δεν ξερουν ποιο ειναι το σωστο?

 

πως να εμπιστευτω εγω σε τετοια ατοματα παιδια μου

κ τι πρεπει να κανουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα παιδιά μας είναι παιδιά μας και τα διαπαιδαγωγούμε εμείς. Πρεπει να λεμε στους άλλους ότι μας ενοχλεί και να μην τους αφήνουμε να επεμβαίνουν. Γενικά για όλα πρεπει να βάζουμε κάποια όρια. Είναι δύσκολο το ξέρω, αλλά χρειάζεται συνεχώς να παλεύεις ...

Link to comment
Share on other sites

τεραστιο θεμα ανοιξες.

Αν σε πειραξε αυτο που λες, στη δικη μου περιπτωση θα ειχες φρικαρει εντελως. Εδω εμεις εχουμε σοβαροτερα προβληματα, μιλαμε για την ασφαλεια του παιδιου μου. Τον αντρα μου λεει 2 ετων τον αφηναν μονο του στο σπιτι (!!) και πηγαιναν σουπερ μαρκετ. Και αλλα πολλα, χειροτερα, που να τα αναφερω δημοσια, άστο.

Το χειροτερο ειναι οταν επηρεαζεται ο αντρας σου απο αυτους....πχ εχει η κορη μας αλλεργιες, με το που του ειπε η μητερα του "ελα μωρε και τι θα τρωει, νηστικο θα μεινει" νατον να της δινει ο,τι χειροτερο, τσουρεκι. Η' τα τρωει αλεσμενα ακομα, με το που του ειπε "το αλλο μας ανηψι ενα μηνα μικροτερο τρωει μπιφτεκι" της δινει της δικιας μας ολοκληρα φρουτα στο χερι να μασησει. Εκει να δεις αγχη και σκοτουρες. Ουτε για να πιω νερο δεν μπορω να βγω απο το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα διαπαιδαγωγουμε εμεις τα παιδια, κ τους δινουμε προτυπα, αλλα οταν πρεπει να εμπιστευεσαι τα παιδια σου σε αλλα ατομα κ αυτα κανουν του κεφαλιου τους , κ σιγουρα αυτοι δεν καταλαβαινουν απο ορια, τοτε τι κανεις?

σιγουρα ολες τους λεμε με τον τροπο μας τι πρεπει να κανουν κ τι θεωρουμε καλο για τα παιδια μας, αλλα αυτοι κανουν το δικο τους κ μαλιστα δεν μας το λενε, μας λενε οτι θελουμε να ακουσουμε...τετοια γινονται..κ παντα βγαινουμε κακες κ παραξενες...

ΧΑΡΑ-ΜΑΡΙΑ μια απο τα ιδια τωρα τελευταια επηρεαζεται ο συζηγος κ εχει αποκτησει τον ιδιο τροπο σκεψης..αντε τωρα τι κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ανοιγω κ παλι το θεμα κοριτσια....με προβληματιζει πολυ..οσο μενουμε μακρια απο τα πεθερικα κ απο τους γονεις δεν ειχαμε καποιο προβλημα...σε λιγο καιρο ομως μετακομιζουμε απο κατω τους κ δεν ξερω τι θα κανω...ηδη ειχαν αρχισει να λενε πως το παιδι πρεπει να παει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο κ σε σχολειο αργοτερα...σε αυτο που πηγε η κορη τους....λες κ θελουν να κανουν το παιδι μου ιδιο με την κουναδια μου η οποια ειναι κακομαθημενη μεχρι εκει που δεν παει κ θελει ολοι να τα κανουν ολα μονο οπως αυτη θελει...λες κ εγω που πηγα σε δημοσιο δεν προκοψα........:mad: ακομα δεν εχω μιλησει αλλα και δεν θελω γιατι δεν μου αρεσουν οι κοντρες γενικοτερα....

εκτος των αλλων συνεχεια μου λεει η κουναδια μου..η οπια ειναι 22 χρονων φοιτητρια..να μην παιρνω το μωρο μαζι μου στο κρεβατι για να μην μαθει ετσι...εγω δεν το παιρνω αλλα με νευριαζει που μου το λει λες κ ξερει παραπανω απο μενα!!!!!!!!!!κ στο κατω κατω στο δικο μου κρεβατι το παιρνω(αν το επαιρνα) δεν το βαζω στο δικο της.......

με εκνευριζουν που γενικα θελουν να εχουν γνωμη κ αποψη για ολα τα δικα μας θεματα κ επειδη γενικα ειμαι ενα πολυ χαμηλων τονων ατομο νομιζουν οτι επειδη δεν μιλαω πολυ δεν εχω αποψη κ γνωμη κ δεν ξερω!!!!!αλλα αυτους τους ενδιαφερει μονο να κανουν φιγουρα οτι ξερουν ενω στην ουσια δεν ξερουν τιποτα... δυο φορες εχω αφησει το μωρο στην πεθερα μου κ δεν μπορεσε καν να την ταισει κρεμα κ της εδωσε γαλα...δηλαδη πως να της το ξαναφησω ενω ξερω οτι το μωρο θα ειναι νηστικο...???

σορυ ρε κοριτσια αλα τα σκεφτομαι ολα αυτα κ δεν ξερω πως να φερθω...θελω να βαλω καποια ορια με καλο τροπο ομως χωρις να δημιουργηθουν εντασεις κ παρεξηγησεις....

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα και για να μην παρεξηγηθω...δεν ειμαι ατομο που δεν δεχομαι γνωμες αλλων...ισα ισα μου αρεσει κ ρωταω πολλα πραγματα την πεθερα μου οσον αφορα το θεμα του παιδιου...αλλα δεν μου αρεσει να μου επιβαλουν τη γνωμη τους...και αυτο το κανει κυριως η κουνιαδα μου κ ο πεθερος μου..και ξερετε κ κατι αλλο?η πεθερα μου δεν μπορει να ταισει την μικρη γιατι οταν ξεκιναει η μικρη δεν θελει να φαει (ειναι λιγο δυσκολη αλλα αν της δωσεις να κραταει κατι κ να ασχολειται θα φαει δεν εχει προβλημα)κ ο πεθερος μου δεν την αφηνει να πιεσει το μωρο γιατι λεει φοβαται μηπως τους παρει το μωρο με κακο ματι κ δεν τους θελει!!!!!!!ελεος!!!!!!!!!δηλαδη ειναι προτιμωτερο να μην φαει το μωρο???

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έπαθα κι έμαθα...

Βάλε όρια εξ' αρχής!

 

Όρια σε ενηλίκους ανθρώπους αποκλείεται να μη φέρουν εντάσεις, λόγια, κουτσομπολιά πίσω από την πλάτη σου και όλο εκείνο το πακετάκι που συνήθιζαν στο χωριό του καθενός (την κοινωνία που είχαν μεγαλώσει γενικότερα).

 

Να ξέρεις πως αν πάρετε καλή "σειρά" τον πρώτο καιρό μετά, μπορείς εσύ σιγά σιγά ΟΠΟΥ θες να "χαλαρώνεις" το σκοινί και να φαίνεσαι και "καλή"! ;)

 

 

Αλλιώς, αν περιμένεις με ήπιο τρόπο να "καταλάβουν" και να σε αποδεχθούν... έχασες το παιχνίδι. Εκείνοι θα νομίζουν πως "σε κατάφεραν" και σε έφεραν στα "νερά" τους. Ενώ εσύ θα περιμένεις αλλαγές! Και ότι ζητήσεις εκ των υστέρων.... πάει στο "τόσο καιρό καλά ήμασταν, τώρα τι την έπιασε την.... ...... ....."

 

 

"Οι καλοί λογαριασμοί, κάνουν τους καλούς φίλους", λένε οι παλιοί..... και συμφωνώ πλέον μαζί τους!! ;):D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου....αλλα...

γενικοτερα ειναι καλοι ανθρωποι....δεν ειχα ποτε προβλημα!!!

το μονο που με πειραζει ειναι οτι νομιζουν οτι αυτοι τα κανουν ολα σωστα κ γι αυτο πρεπει να τα κανουν και οι αλλοι ετσι...!!!!κ το σπιτι που θα μεινουμε μας βοηθησαν πολυ χρηματικως κ μπλεχτηκαν σε ολα...αντε λες το σπιτι ασ'το!!!αλλα στο θεμα του μωρου αποφασιζουμε εγω κ ο αντρας μου!!!αν το παιδι(γερο να ειναι) παει σε ιδιωτικο σχολειο θελω να ειναι αποφαση δικη μας κ οχι αλλων...!!!!

απλα πρεπει να παω κοντρα στον χαρακτηρα μου κ να αρχισω να μιλαω οταν κατι δεν μου αρεσει...με ωραιο τροπο αρχικα (οπως κανουν κ αυτοι αλλωστε...συνεχεια με χαμογελο κ περναει η γνωμη τους...) αλλα να το λεω....

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

Μα για καλούς ανθρώπους μιλώ κι εγώ! :)

 

Αν έλεγες πως είναι "κακοί", θα σου έλεγα κλείσε την πόρτα σου κι άστους να λένε.

 

Αλλά επειδή είναι καλοί, σαφώς θέλεις όμορφες και ήρεμες σχέσεις. Αυτό θα περάσει από το δρόμο της σωστής οριοθέτησης. Δε σου είπα να τους πάρεις από τα "μούτρα". Αλλά να μην αγνοήσεις συμπεριφορές που δε θες να επαναλαμβάνονται. ;)

Σαφώς θα κοιτάξεις να βρεις ένα τρόπο που να τους "πείσει" με τις λιγότερες δυνατές συναισθηματικές συγκρούσεις. Όμως κάθε αλλαγή φέρνει απαραιτήτως "συγκρούσεις". Είναι λογικό το "νέο" να φέρνει συζητήσεις, κουτσομπολιά (όχι κακοπροαίρετα εύχομαι), ή ακόμα και στενοχώριες.

 

Εδώ, εντός οικογένειας (π.χ. με τους γονείς μας ή τα αδέρφια μας) όσο κι αν αγαπιόμαστε, ερχόμαστε σε συγκρούσεις... θες η μέρα, θες η στιγμή, θες άλλοι λόγοι. Έτσι θα είναι κι εκεί. Μόνο που δεν υπάρχει το υπόβαθρο του χρόνου. Δηλαδή, οι γονεϊκές σχέσεις έχουν "δουλευτεί" από τη μέρα που γεννηθήκαμε. Ενώ οι σχέσεις με τους γονείς του συντρόφου μας... δημιουργήθηκαν πριν.... λίγα χρόνια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες....!!!!και η μαμα μου με ενοχλει μερικες φορες η μου λεει διαφορα για το μωρο αλλα της απανταω κανονικα κ της λεω κ ενα ''ρε μαμα τι σε νοιζει εσενα οπως θελουμε θα το κανουμε'' κ δεν θυμωνει...

αχ κ να φανταστεις οι σχεσεις μου με τα πεθερικα μου ξεκινησαν οπως σε ολες με τον αρραβωνα με τη διαφορα οτι εγω εμεινα κ εγκυος κατ ευθειαν κ επεσαν ολα μαζι τοσο νωρις οταν ακομα δεν ειχαμε καλα καλα γνωριστει..απο τοτε που γεννηθηκε το μωρο μενουμε σε αλλη πολη λογω δουλειας του αντρα μου κ φαντασου οτι τωρα ξεκινα η ουσιαστικη σχεση μαζι τους!!!!αυτο το καθημερινο οπου ουσιαστικα οι ανθρωποι παραγνωριζονται κ φθειρονται οι σχεσεις...και αυτο θελω να αποφυγω...

δεν θελώ να παραγνωριστουμε...

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα τα πεθερικα μενουν απο κατω κ δεν συμφωνω καθολου με τον τροπο σκεψης τους, βλεπουν τις μικρες μου 1-2 φορες την εβδομαδα κ δεν θελω κ περισσοτερο

 

 

Γενικά αυτούς τους προβληματισμούς τους θεωρώ ακατανόητους. Να απομονώσεις το παιδί από τους παππούδες επειδή εκφράζουν τις σκέψεις τους ?

Ούτε συμφωνώ ότι για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού μόνο οι γονείς είναι

υπεύθυνοι - ευτυχώς - γιατί και οι γονείς κάνουν λάθη. Το παιδί θα μάθει από τους γονείς, τους παππούδες , το σχολείο, τους φίλους, τα βιβλία, τις ταινίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι θα μαθει απο ολους αυτους αλλα για καποια πραγματα πρεπει να αποφασιζουν οι γονεις..σε ποιο σχολειο θα παει..τι θα φαει..που θα κοιμηθει..πως θα κοιμηθει..τι προγραμμα θα εχει...και οτιδηποτε αλλο!!!!

το παιδι θα διαπαιδαγωγηθει απο ολους αυτους που ειπες με την καθημερινη επαφη κ οχι με τις επιλογες που θα παρουν εκεινοι γι αυτο...

δηλαδη αν εγω τωρα που αφηνω το μωρο κ δεν μπορουν να το ταισουν κρεμα κ το δινουν γαλα.. αργοτερα δηλαδη που θα μεγαλωσει και θα το ξαναφησω κ δε θα θελει να φαει το φαγητο του (γιατι οι παππουδες ειναι ''καλοι'' κ της κανουν ολα τα χατηρια) δεν θα το πιεσουν κ θα το δωσουν να φαει σοκολατες κ γαριδακια? το θεμα ειναι οι παπουδες να το μαθαινουν καποια σωστα πραγματα κ οχι πως θα ξεφυγει απο αυτο που του λεει η ''κακια'' μαμα οτι πρεπει να κανει..να φαει κ.ο.κ.

οπως εχω πει κ παραπανω δεν ειναι οτι δεν δεχομαι τη γνωμη τους αλλα δεν θελω να μου την επιβαλουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οπως αυτοι ηταν γονεις κ δεν τα εκαναν ολα σωστα ετσι κι εμεις!!!ο καθενας πρεπει να εχει το ρολο του...το πως θελω να μεγαλωσω το παιδι θα το αποφασισω εγω κ ο αντρας μου..!!!ο ρολος των παππουδων ειναι αλλος!!!!!!!!!!!!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

O ρόλος των αποφάσεων , ναι , ανήκει στους γονείς , γιατί αυτοί έχουν την κηδεμονία . Από αυτό, όμως, μέχρι δεν θέλω να ακούω εγώ ή το παιδί μου γνώμες παππούδων, θείων, φίλων , γνωστών κλτ διαφέρει. Έχω διαβάσει πάμπολες φορές στο forum ότι αν σε συζήτηση αναφερθεί μια άποψη σχετικά με το μεγάλωμα των παιδιών κάποιες μανάδες να βγαίνουν από τα ρούχα τους.

Γιατί βρε παιδιά? από πότε έβλαψε ο διάλογος, η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων. Εχετε σκεφτεί ότι ο άλλος μπορεί να έχει κατι να πεί που θα σας ενδιαφέρει , δεν το είχατε σκεφτεί και θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για σας?

Ξέρεις , για να κάνω λίγο και την πλάκα μου, μου θυμίζει όλο αυτό τον ¨ Κυνόδοντα ". Οι γονείς τόσο περί πολλού είχαν την παντοδυναμία τους πάνω στα παιδιά που τα απομόνωσαν τελείως από τον "κακό έξω κόσμο"

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβασες σωστα τα μηνυματα μου....το λεω για 3η φορα: δεχομαι κ θελω να ακουω τις γνωμες των αλλων κ απο κει κ περα αν θεωρω πως η γνωμη η η συμβουλη τους θα με βοηθησει ναι θα την δεχτω αλλα δεν δεχομαι να μου επιβαλουν την αποψη τους νομιζοντας πως επειδη ειμαι χαμηλων τονων ατομο κ λιγομιλητο αυτο σημαινει κ πως δεν εχω την γνωση ή γνωμη για το τι θελω για τη ζωη μου κ το παιδι μου!!!!!! και επισης δεν δεχομαι γνωμες ατομων οι οποιοι δεν εχουν ιδεα απο παιδια αλλα λενε τη γνωμη τους γιατι νομιζουν οτι ειναι καποιοι κ εχουν ακουσει 5 πραγματα απο δω κ απο κει!!!να ειχαν οι ιδιοι παιδια, να τα ειχαν περασει ολα αυτα κ μετα να μιλουσαν!!!!!!ελπιζω να εγινα κατανοητη!!!!!!!!!!!!!!!!

απο κει κ περα θεωρω πως η ουσιαστικη επαφη με τους παππουδες κ τις γιαγιαδες απαραιτητη!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν δεχομαι να μου επιβαλουν την αποψη τους νομιζοντας πως επειδη ειμαι χαμηλων τονων ατομο κ λιγομιλητο αυτο σημαινει κ πως δεν εχω την γνωση ή γνωμη για το τι θελω για τη ζωη μου κ το παιδι μου!!!!!! και επισης δεν δεχομαι γνωμες ατομων οι οποιοι δεν εχουν ιδεα απο παιδια αλλα λενε τη γνωμη τους γιατι νομιζουν οτι ειναι καποιοι κ εχουν ακουσει 5 πραγματα απο δω κ απο κει!!!να ειχαν οι ιδιοι παιδια, να τα ειχαν περασει ολα αυτα κ μετα να μιλουσαν!!!!!!ελπιζω να εγινα κατανοητη!!!!!!!!!!!!!!!!

απο κει κ περα θεωρω πως η ουσιαστικη επαφη με τους παππουδες κ τις γιαγιαδες απαραιτητη!!!!

 

Eιλικρινά κάτι δεν καταλαβαίνω: πώς είναι δυνατόν κάποιος να σου επιβάλλει τη γνώμη του, χωρίς τη θέληση σου? Επιβάλλει τη γνώμη του κάποιος που έχει εξουσία έναντι του άλλου , ο εργοδότης στον εργαζομενο , ο προιστάμενος στον υπάλληλο , ο καθηγητής στο μαθητή... και πάλι και αυτό εντός ορίων. Στη δική σου περίπτωση, πώς σου επιβάλλουν τη γνώμη τους?. π.χ θα προτιμούσαν αυτοί ιδιωτικό σχολείο, εσύ δημόσιο. θα πήγαιναν να την γράψουν χωρίς τη σύμφωμη γνώμη των γονιών? ( άσε που αυτό πρακτικά δεν γίνεται, εγγραφές γίνονται μόνο από κηδεμόνες).

 

 

Και διαφωνώ και σε αυτό , όποιος δεν έχει παιδια δεν πρέπει να εκφέρει άποψη. Σίγουρα ,άλλο πράγμα να μεγαλώνεις ο ίδιος παιδί, αλλά κοινή λογική μπορούν να έχουν όλοι, να ενημερώνονται, να διαβάζουν , να ακούνε , να εκπαιδεύονται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αριέτα από ο,τι καταλαβα το Μαράκι δεν θελει να έρθει σε ρήξη μαζί τους για να έχουν ομαλές σχέσεις τώρα και στο μελλον. Από την άλλη τα πεθερικά φαίνοντια άτομα που ανακατευονται παντού είτε γιατί είναι στο χαρακτήρα τους ή γιατί έχουν συνεισφέρει οικονομικά στο ζευγάρι άρα δικαιούνται να έχουν γνώμη σε όλα (έτσι πιστεύουν εκεινοι)!!

Μαράκι αυτές είναι δύσκολες καταστάσεις και ισορροπίες, ο άντρας σου τι γνώμη έχει;

Θα πρέπει ο άντρας σου να είναι σύμμαχος και όπου χρειάζεται να βγάζει και το "φιδι απ΄την τρύπα" γιατί όπως και να΄χει είναι γονείς του και έχει αλλο θάρρος.Επίσης εσύ με ωραίο τρόπο θα λες τι πρέπει να γίνει για τη διατροφή, ύπνο, κλπ του μωρού σου και αν σου λενε μα και μου θα λες έτσι μου έιπε ο παιδίατρος και τέρμα. Εγώ αυτό έκανα, όπου δεν καταλαβαίνανε τα "έριχνα" στον παιδιατρο και σε νέες έρευνες, μελέτες, κλπ που λένε ότι τώρα τα πράγματα πρεπει να γίνονται με τον τάδε τρόπο (δηλ. το δικό μου) ;) ;)

Αυτά όσον αφορά πολυ βασικά πράγματα πχ ώρες στη θαλάσσα, καρεκλάκι στο αυτοκίνητο, φαγητά, κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και διαφωνώ και σε αυτό , όποιος δεν έχει παιδια δεν πρέπει να εκφέρει άποψη. Σίγουρα ,άλλο πράγμα να μεγαλώνεις ο ίδιος παιδί, αλλά κοινή λογική μπορούν να έχουν όλοι, να ενημερώνονται, να διαβάζουν , να ακούνε , να εκπαιδεύονται...

 

Κοινή λογική έχουν όλοι αλλα δεν έχουν εκ των πραγματων την εμπειρία που έχει όποιος έχει παιδιά. Κι εγώ πίστευα πολλά και διάφορα πριν κανω παιδί αλλά σε πολλά η πραγματικότητα με διέψευσε. Επίσης όταν πρόκειται για το δικό σου παιδί σε αντίθεση με το ανίψι ή το παιδί της φίλης σου, διαθέτεις περισσότερη υπομονή και ανέχεσαι περισσότερα και θα κανεις και "αγκαρεία" σε διαφορα θέματα.

Τέλος, παίζει μεγάλο ρόλο ο τροπος που σου τα λέει ο άλλος, όποιος και αν είναι αυτός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

marigoula με καλυψες ακριβως σε ολα!!!!!δεν εχω να πω κατι παραπανω...

αυτο που εχω να πω μονο ειναι οτι γενικα θελει λεπτους χειρισμους αν θες να εχεις μια υγιης σχεση με τα πεθερικα σου κ να κρατησεις ανεπαφη κ την σχεση με τον αντρα σου..γιατι κακα τα ψεματα αν υπαρχουν συγκρουσεις κ ανταγωνισμοι οσο κ να πεις θα επηρεαστει κ η σχεση με τον συζυγο γιατι γονεις του ειναι κ τους αγαπαει οπως κ εγω τους δικους μου κ τα ελλατωματα που ισως εχουν εγω δεν τα βλεπω τοσο εντονα οσο καποιος αλλος!!!τους θελουμε ολους στη ζωη μας απλα να υπαρχουν καποια ορια που πρεπει να κρατιουνται κ απο τα πεθερικα αλλα κ απο τους γονεις μου (φυσικα κ δεν τους βγαζω απο εξω) απλα σε εκεινους ξερω πως θα φερθω χωρις να παρεξηγηθω!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

ααα μαριγουλα οσον αφορα τον αντρα μου...οταν ημουν εγκυος πηγα στον ''οικογενειακο'' γυναικολογο γιατι του ειχα εμπιστοσυνη..σε αυτους δεν αρεζε πολυ (δεν τον ηξεραν αλλα δεν ξερω γιατι δεν τους κολλουσε) κ ελεγαν πολλες φορες να παμε κ σε καποιον αλλον με δικαιολογιες που δεν ειχαν καμμια βαση!!!!απλα νομιζουν οτι μονο αυτοι ξερουν τους καλυτερους γιατρους!!!εμενα ο αντρας απο την αρχη (πριν ακομα μιλησουν αυτοι) με ειχε ρωτησει αν μου αρεσει ο γιατρος μιας κ δεν ειχα παει πολλες φορες κ αν ειμαι ικανοποιημενη!!!του ειχα πει εγω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενη κ θελω να μεινω σε αυτον...καποια στιγμη λοιπον οταν το ανεφεραν αυτοι για τον γιατρο (αφου ειχαν προηγηθει αλλες 4-5 φορες) τους ειπε ο αντρας μου καποια πραγματα οτι εγω αυτον θελω κ εμπιστευομαι κ μην ξαναναφερθει το θεμα(ετσι σε μεσες ακρες γιατι δεν ημουν μπροστα)κ οντως απο εκεινη την ημερα δεν ειπαν τιποτα ξανα!!!!!!

οσον αφορα τα υπολοιπα θεματα δεν εχω δωσει πολυ σημασια γιατι εμενα μ ενδιαφερει να ειναι γερο το μωρακι μου κ οσον αφορα το σε ποιο σχολειο θα παει σε 3-4 χρονια δεν με απασχολει απο τωρα κ ετσι δεν το εχω κανει θεμα..οπου χρειαζεται παντως ο αντρας μου μιλαει!!!!ρωταει πρωτα εμενα τι θελω για ολα κ αν συμπιπτουν οι γνωμες καλως.. αλλιως κανουμε αυτο που θελουμε εμεις!!!απλα μεχρι τωρα ημασταν μακρια...λιγο με ζοριζει το θεμα οτι θα εχουμε καθημερινες κ ολοημερες επαφες κ οπως ειπα παραπανω θελω να κρατηθουν καποια ορια για μην παραγνωριστουμε!!!

και οπως ειπες ναι ειναι απο τη φυση τους να εχουν αποψη για ολα κ αυτο που με πειραζει ειναι πως θετουν την αποψη τους κ τελος!! αυτη ειναι η καλυτερη κ η σωστοτερη!!!κ σε πραγματα που μας εχουν βοηθησει οικονομικα αλλα κ σε αλλα που δεν εχουν βοηθησει..γενικως σε ολα!!!!

στην ουσια αυτοι ειναι που δε δεχονται καν να ακουσουν τη γνωμη των αλλων και οχι εγω!!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτούς τους προβληματισμούς τους θεωρώ ακατανόητους. Να απομονώσεις το παιδί από τους παππούδες επειδή εκφράζουν τις σκέψεις τους ?

Ούτε συμφωνώ ότι για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού μόνο οι γονείς είναι

υπεύθυνοι - ευτυχώς - γιατί και οι γονείς κάνουν λάθη. Το παιδί θα μάθει από τους γονείς, τους παππούδες , το σχολείο, τους φίλους, τα βιβλία, τις ταινίες κλπ.

 

καλημερα σε ολες.....

λοιπον για να ξεκαθαρισω.....δεν θελω να απομονωσω τα παιδια απο κανεναν...πρεπει να εχουν επαφες με ολους ασχετα αν διαφωνουμε η οχι μαζι τους....η διαπαιδαγωγηση γινεται μεσα απο ενα γενικο συνολο ερεθισματων..

αλλα το οτι οι γονεις ειναι υπευθυνοι για το πως τα παιδια θα αποροφησουν ολα αυτα τα ερεθισματα ειμαι καθετη...

αν το παιδι εξελιχθει σε ενα κακομαθημενο η οτιδηποτε αλλο,κ δεν αρεσει αργοτερα σε καποιους δεν θα κατηγορησουν κανενα παππου κ καμια γιαγια ...τους γονεις θα κατηγορησουν...ο καθε παππους κ γιαγια ειναι ελευθερος να πει την γνωμη του, απο εκει κ περα εμεις πρεπει να βαλουμε τα ορια....

 

κ η φιλη marakithes πιστευω θα το χειριστει καλα το θεμα....πραγματι ειναι λεπτος χειρισμος το να μενεις πανω κατω, κ οπως το χειριζεσαι απο την αρχη ετσι πρεπει να το συνεχισεις...με σταθερες αποψεις για το παιδι σου...ασε να λεει ο καθενας οτι θελει...ετσι κ αλλοιως ο καθενας εχει αλλη αποψη....το θεμα ειναι τι γινεται τελικα...να εχεις καλη επικοινωνια με τον συζηγο κ ολα καλα θα πανε..κ ποτε μα ποτε μην κατηγορησεις τα πεθερικα οτι κ αν κανουν...κ κατι αλλο που ειδα στην πορεια εγω...τα παιδια μεγαλωνουν κ ολες αυτες οι ανασφαλειες φευγουν στην πορεια..τα παιδια αποκτουν κριση αποψη κ μπορουν να δουν τι ειναι σωστο κ τι οχι...αυτο βεβαια εχει να κανει κ το ποσο ειναι κοντα οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

O ρόλος των αποφάσεων , ναι , ανήκει στους γονείς , γιατί αυτοί έχουν την κηδεμονία . Από αυτό, όμως, μέχρι δεν θέλω να ακούω εγώ ή το παιδί μου γνώμες παππούδων, θείων, φίλων , γνωστών κλτ διαφέρει. Έχω διαβάσει πάμπολες φορές στο forum ότι αν σε συζήτηση αναφερθεί μια άποψη σχετικά με το μεγάλωμα των παιδιών κάποιες μανάδες να βγαίνουν από τα ρούχα τους.

Γιατί βρε παιδιά? από πότε έβλαψε ο διάλογος, η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων. Εχετε σκεφτεί ότι ο άλλος μπορεί να έχει κατι να πεί που θα σας ενδιαφέρει , δεν το είχατε σκεφτεί και θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για σας?

Ξέρεις , για να κάνω λίγο και την πλάκα μου, μου θυμίζει όλο αυτό τον ¨ Κυνόδοντα ". Οι γονείς τόσο περί πολλού είχαν την παντοδυναμία τους πάνω στα παιδιά που τα απομόνωσαν τελείως από τον "κακό έξω κόσμο"

γινεσαι υπερβολικη νομιζω.....σιγουρα μπορουμε να μαθουμε απο τις αποψεις των αλλων...κ αν δεν συμφωνουμε κ αυτοι επιμενουν ομως???κ αν προσπαθεις να τους πεις οτι εχουν αδικο , παντα μεσα απο διαλογο, κ αυτοι περα βρεχει???

ειναι ολα θεμα διαπαιδαγωγησης τελικα...γιαυτο παιρνουμε τα θετικα κ χειριζομαστε καταστασεις με διπλωματια

Link to comment
Share on other sites

κ αν δεν συμφωνουμε κ αυτοι επιμενουν ομως???κ αν προσπαθεις να τους πεις οτι εχουν αδικο , παντα μεσα απο διαλογο, κ αυτοι περα βρεχει???

 

 

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρη τί εννοείς? Γιατί είναι αναγκαστικό να πείσει ο ένας τον άλλο?

 

Μήπως επανέρχονται συνεχώς στην άποψή τους , επαναλαμβάνονται και γίνονται φορτικοί και ενοχλητικοί? Μήπως είναι κακόβουλοι και προσπαθούν να δημιουργούν έκρυθμες καταστάσεις? Μήπως ,για κάποιο λόγο π,χ οικονομικής εξάρτησης , κάποιο ρόλοι που έπρεπε να αναλάβουν οι γονείς έχουν ανατεθεί στους παππούδες με αποτέλεσμα αυτοί να λαμβάνουν αποφάσεις για παιδιά και εγγόνια?

 

Μήπως είναι άλλα τα θέματα που πρέπει να εξετασθούν στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Πεθερικά...

Αντιμετωπίζω και εγω διάφορα θέματα με τα πεθερικά μου και να φανταστειτε πως δεν μένουμε στην ίδια πόλη. Εχω εκθέσει κάποια από τα προβλήματα που εχω κατα καιρούς σε διάφορα ποστ.

Ειδικα στην περίπτωση που τα πεθερικά κοντα, οι ισορροπίες είναι ακόμα πιο δύσκολες. Για μένα βασικό είναι να μπούν όρια απο την αρχή. Επίσης αν τα πεθερικά κρατάνε το εγγόνι σε καθημερινή βάση, τότε είναι αναμενώμενο πως θα έχουν και άποψη για την ανατροφή του.

Πάντως κατανοώ όσο δεν φαντάζεστε τί πάει να πεί παρεμβατικά πεθερικά! Εμένα μου έχουν κάνει διάφορα και έχουμε τσακωθεί κιόλας, αλλά ειδικά ο πεθερός μου δεν χαμπαριάζει.

 

marakithes "στην ουσια αυτοι ειναι που δε δεχονται καν να ακουσουν τη γνωμη των αλλων και οχι εγω!!!!" Αντιμετωπίζω ακριβώς αυτό! Ο πεθερός μου λεει την άποψή του, και αν δεν συμφωνείς και έχεις άλλη άποψη, συνεχίζει να σου λεει το δικό του. Και επιμένει μέχρι να σου σπάσουν τα νευρα εντελώς! Οσο ευγενική και υπομονετική να είμαι, με έχει φτάσει κανα 2 φορές σε σημείο να του μιλήσω απότομα (οχι με αγένεια!!!) ώστε να καταλάβει πως με το να επιμένει, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Το πως θα φερθεις πάντως εξαρτάται και απο την περίπτωση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είπες τη φράση-κλειδί...

 

αυτο ακριβως.....οτι κ να λεμε οτι κ να σκεφτομαστε ερχετε η στιγμη που τον ελεγχο τον εχουν τα παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...