Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται αν σπάσει το θερμόμετρο και πόσο επικίνδυνο είναι


Recommended Posts

Κοριτσια κι εμενα χτες μου επεσε και εσπασε.Καθως δεν ηξερα οτι απαγορευεται η σκουπα,το μαζεψα με το σκουπακι.Και σημερα εβαλα τον αντρα μου να το απολυμανει.Παντως καμια φορα το ιντερνετ δεν ειναι και πολυ υγιεινο για τα νευρα μας,γιατι με οσα διαβασα για τον υδραργυρο θα πρεπει να μετακομισω απο το σπιτι και να παμε ολοι για εξετασεις...Σκεφτομαι μηπως ειναι κι αυτα μερος των αστικων μυθων που μοιαζουν αληθινοι αλλα ειναι ελαχιστα...Στο κατω κατω ολα αυτα τα χρονια κι εμεις και οι γονεις αυτα τα θερμομετρα χρησιμοποιησαμε και ειμαι σιγουρη οτι σπασαμε πολλα αλλα δεν ειδα να παθαμε και τιποτα...Αγχωθηκα λιγο γιατι εχω πιθανοτητες να ειμαι εγκυος και διαβασα και για τερατογεννεσεις και τρελαθηκα...Αλλα μιλησα με τον παιδιατρο σημερα και μου ειπε οτι δεν ειναι καθολου επικινδυνο για εμας-τωρα για εγκυμοσυνη θα απευθυνθω στο γυναικολογο...Τι λετε για ολα αυτα εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φιλοι μου σας χαιρετω και παλι,

 

με οσα διαβασα για τον υδραργυρο θα πρεπει να μετακομισω απο το σπιτι και να παμε ολοι για εξετασεις...Σκεφτομαι μηπως ειναι κι αυτα μερος των αστικων μυθων που μοιαζουν αληθινοι αλλα ειναι ελαχιστα...Στο κατω κατω ολα αυτα τα χρονια κι εμεις και οι γονεις αυτα τα θερμομετρα χρησιμοποιησαμε και ειμαι σιγουρη οτι σπασαμε πολλα αλλα δεν ειδα να παθαμε και τιποτα.

 

Σας διαβεβαιω ότι τα οσα γραφονται για τον υδραργυρο, ειδικα στη σελιδα που ειχα προτεινει ΔΕΝ ειναι αστικοι μυθοι...

 

Ο υδραργυρος χαρακτηριζεται ως το τοξικοτερο βαρυ μεταλο που υπαρχει στη φυση.

 

Αρκει να σας πω οτι ενα γραμμαριο υδραργυρο (τοσο περιεχουν τα μονολεπτα θερμομετρα) αρκει για να καταστησει μη ποσιμη ποσοτητα νερου 100.000.000 (εκατο εκατομμυριων) λιτρων.

 

Οσο για αυτες τις "οικολογικες" λαμπες που σαφως καινε λιγοτερο ρευμα εαν μια απο αυτες σπασει το μονο που μπορειτε ειναι να αερισετε πολυ καλα το χωρο. Για τα παρακάτω,ριξτε μια ματια στη σελιδα που προτεινω.

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξης

Link to comment
Share on other sites

Μια και απαντησατε πειτε μου:τι θα πρεπει να κανω τωρα?Να φυγω απο το σπιτι?Υπαρχει περιπτωση να ειμαι και εγκυος,τι πρεπει να κανω?Θα με διευκολυνε μια απαντηση απο ειδικο...

Link to comment
Share on other sites

Σοφια μου ξερω πως νοιωθεις οτι εισαι σε δυσκολη θεση αλλα εγω εχω να κανω μια ερωτηση, οσο αφελης κ αν ακουστω.

Οταν ειμασταν παιδια σπασαμε το θερμομετρο επιτηδες για να δουμε τι θα γινει κ καθομασταν πιαναμε τα κομματια κ ψαχναμε να βρουμε τα μπιλακια οπως μας λεγανε οτι θα γινει ο υδραργυρος. Και καποια αλλη κοπελα το ιδιο ειπε (συγνωμη δεν θυμαμαι πια). Πως γινεται λοιπον κ δεν παθαμε τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ειχα πει Χριστινα και οντως το καναμε οταν ημασταν παιδια (πολυ γελιο...)

Εγω παντως πιστευω πως αν οντως ηταν τοσο επικινδυνος θα υπηρχε σοβαρη προειδοποιηση κατα την αγορα ειτε εντυπη ειτε απο τον φαρμακοποιο ειτε απο τους παιδιατρους κτλ...Καθε φαρμακο εχει υποδειξεις σε περιπτωση καταποσης η υπερδοσολογιας. Λογικα θα υπηρχε και στο θερμομετρο αναλογη υποδειξη αν ηταν επικινδυνος για τα παιδια και τους ενηλικες. Οι εταιριες που βγαζουν αυτα τα πραγματα δεν διακινδυνευουν μηνυσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτο σκεφτομαι κ εγω.. Κ μαλιστα θυμαμαι την μαμα μου η οποια ενω πριν μας προειδοποιουσε (κ αυτη μας εβαλε την ιδεα :lol: ), οταν ειδε οτι το σπασαμε να μην ανησυχει ιδιαιτερα.

Δεν ξερω ισως ειμαι ασχετη αλλα δεν θελω να συμβει κιολας, να το παιξω ανετη κ να ειναι επικινδυνο, οπως επισης δεν θελω να μου σφινωθει η ιδεα οτι ειναι πολυ επικινδυνο κ να μην το χρησιμοποιω.

Ειναι τα μονα αξιοπιστα, τα αλλα οτι θελουν λενε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ποσότητα του υδραργύρου στο θερμόμετρο είναι επικίνδυνη (φαντάζομαι πως είναι) αλλά θυμήθηκα ένα φοβερό κατόρθωμά μου όταν ήμουν περίπου 10 ετών κι είπα να το μοιραστώ μαζί σας :P :

Δεν ήθελα να πάω σχολείο κι αποφάσισα να κάνω την άρρωστη. Προσπάθησα ν' ανεβάσω το θερμόμετρο αλλά δεν τα κατάφερα, και τότε μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το βάλω πάνω από την κατσαρόλα με τις φακές (τις οποίες και σιχαίνομαι) για ν' ανέβει με τη ζέστη του ατμού.

Περιττό να σας πω ότι το θερμόμετρο έσπασε αμέσως μόλις ζεστάθηκε, κι ο υδράργυρος μαζί με το σπασμένο κομμάτι έπεσε μέσα στο φαγητό :oops:

Μετά από την ιερά εξέταση που με πέρασε η μανούλα μου, παραδέχτηκα την πανέξυπνη πράξη μου.

Αποτέλεσμα: Έφαγα το ξύλο της χρονιάς μου, τελικά πήγα σχολείο και έμεινα μια εβδομάδα κλεισμένη στο σπίτι σαν τιμωρία.

Το μόνο καλό είναι πως πετάξαμε τις φακές και η μανούλα τηγάνισε πατάτες :D

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ειχα πει Χριστινα και οντως το καναμε οταν ημασταν παιδια (πολυ γελιο...)

Εγω παντως πιστευω πως αν οντως ηταν τοσο επικινδυνος θα υπηρχε σοβαρη προειδοποιηση κατα την αγορα ειτε εντυπη ειτε απο τον φαρμακοποιο ειτε απο τους παιδιατρους κτλ...Καθε φαρμακο εχει υποδειξεις σε περιπτωση καταποσης η υπερδοσολογιας. Λογικα θα υπηρχε και στο θερμομετρο αναλογη υποδειξη αν ηταν επικινδυνος για τα παιδια και τους ενηλικες. Οι εταιριες που βγαζουν αυτα τα πραγματα δεν διακινδυνευουν μηνυσεις...

 

Εγω παντως πιστευω

 

Τα επιστημονικά δεδομένα δεν είναι θεατρική παράσταση για να χωράνε προσωπικά πιστεύω. Ο υδράργυρος είναι το πιό επικίνδυνο πράγμα που έχεις στο σπίτι σου , καλό μου κορίτσι , πίστεψε το

 

Σε πολλές πολιτείες των Ηνωμένων Πολιτειών τα υδραργυρικά θερμόμετρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ από το 2002 ακόμα. Μερικά links εκ του προχείρου :

 

http://www.ewire.com/display.cfm/Wire_ID/1224

http://www.planetark.org/avantgo/dailynewsstory.cfm?newsid=16615

 

Οι προσπάθειες για απαγόρευση ξεκίνησαν δέκα χρόνια πρίν , το 1992 αλλά όλο και κάποιο τα λόμπι ανέβάλλε το θέμα

 

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1293645

 

Στο Ελαδιστάν η συζήτηση δεν έχει ξεκινήσει ακόμα . Άρα και αύριο να αρχίσουμε μέχρι το 2018 έχουμε καιρό!!!

 

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΥΔΡΑΡΓΥΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ

ΤΩΡΑ ΞΕΡΕΤΕ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ!!!

ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ ΤΑ ΥΔΡΑΡΓΥΡΙΚΑ ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ΕΕ έχει γρηγορότερα αντανακλαστικά από ότι νόμιζα

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=815860

 

annastasia, δείξε το παραπάνω σε εκείνο το ζώο που σου είπε για μη τοξικό υδράργυρο...

 

Επίσης κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία για ανθρώπους και παιδιά που ασθένησαν (μερικές φορές μοιραία) από σπασμένα οικιακά θερμόμετρα.

Ενδιαφέρον στοιχείο που δεν ήξερα και έμαθα : Ο κίνδυνος από κατάποση υδραργύρου (εάν σου σπάσει στο στόμα) είναι μικρότερος από τον κίνδυνο εάν τον αναπνεύσεις (πχ εάν χρησιμοποιήσεις ηλεκτρική σκούπα)

 

http://www.p2pays.org/ref%5C06/05732.htm#problem

 

Και για τους εραστές του αναλογικού υπάρχουν ήδη τα galinstan θερμόμετρσ. (Μη τοξικο υποκατάστατο του υδραργύορυ)

 

http://www.geratherm.de/en/technologie_galinstan

 

Τέλος να πω ότι , ευτυχώς, δεν βρήκα αναφορές σε μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία από σπασμένο οικιακό θερμόμετρο. Για όλους εμάς που μας έσπασε ένα θερμόμετρο και την γλυτώσαμε μέσα στον επόμενο μήνα ... ε μάλλον την γλυτώσαμε τελείως (madchemist, βόηθα αν κάνω λάθος, εεε; )

Link to comment
Share on other sites

daddycool εγω που μαζεψα τα σπασμενα του θερμομετρου με το σκουπακι και την επομενη το επλυνα κινδυνευω το ιδιο?μηπως ο madchemist μπορει να μου δωσει μια απαντηση για το τι κινδυνους μπορει να εχει για την εγκυμοσυνη μου?Καποιος να με καθυσηχασει,δεν αντεχω να περασω το υπολοιπο της εγκυμοσυνης μου σκεπτομενη μηπως εχω κανει κακο στο εμβρυο....Και φυσικα στο κοριτσακι μου που ειναι μικρη σε ηλικια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δειτε εδώ

 

http://www.home-air-purifier-expert.com/mercury-msds.html#bookmark05

 

επισης και εδω

 

http://www.motionpro.com/images/documents/Mercury_MSDS.pdf

 

τα οποια αλλα λογια ειναι περιττα...

 

για περισσοτερες πληροφοριες η μονη αρμοδια υπηρεσια ειναι το κεντρο δηλητηριασεων τηλ 7793777.

 

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξης

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνησα στο κεντρο δηλητηριασεων και μου ειπαν πως αφου το μαζεψα με το σκουπακι να το αδειασω εξω απο το σπιτι και πως εγω ως εγκυος διατρεχω τον ιδιο κινδυνο με τα υπολοιπα μελη της οικογενειας μου.Αραγε αυτες οι εξετασεις για ανιχνευση επιπεδων υδραργυρου γινονται σε μικροβιολογικα εργαστηρια...Και κατι ακομη...Αν σε καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα δεν παρουσιασουμε συμπτωματα σημαινει οτι δεν εχουμε μολυνθει...?Madchemist θα εκτιμουσα μια απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν πρεπει να σπερνουμε τον πανικο. Ο γιατρος ειναι εκεινος που θα αποφασισει αν θα πρεπει να κανεις καποια εξεταση αλλα δεν νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα, εφοσον δεν ηρθες σε απευθειας επαφη με τον υδραργυρο.

 

Στα λινκ που παραθετω καθως και στο προηγουμενο (καπου πιο πανω στο θρεντ) υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες σχετικα με οτι εχει να κανει με τον υδραργυρο.

 

Αυτο που θελω να τονισω και παλι ειναι οτι για μενα ειναι εγκληματικη αμελεια των οποιων γιατρων να λενε στον κοσμο οτι ο υδραργυρος δεν ειναι επικυνδινος η μη τοξικος.

 

Παντα στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΑΛΛΙΑΣΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΒΑΡΕΑ ΜΕΤΑΛΛΑ (ΠΟΥ ΕΝ ΜΕΡΗ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!! :mad:

 

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορουν να γινουν αυτες οι εξετασεις σε διαγνωστικα κεντρα.

Το πιο πιθανο ειναι το δειγμα να αναλυθει σε καποιο πανεπιστημιο η στο Δημοκριτο οπου υπαρχει εξειδικευμενος εξοπλισμος. ο υδραργυρος μπορει να ανιχνευθει στο αιμα και στα ουρα σε διαφορετικες μορφες.

 

εφοσον τα επιπεδα δεν ειναι τοξικα (που ειναι και το πιο πιθανο) δηλαδη σε συγκεντρωση μικρωτερη των 50 δισεκατομμυριοστων του γραμμαριου ανα λιτρο ορρου αιματος δεν υφισταται λογος ανυσηχιας.

 

Το σημαντικο απο την ολη κατασταση ειναι οτι κανενας δεν ενημερωνει τον κοσμο για του κινδυνους του υδραργυρου και για το πως μπορει να προφυλαχθει απο αυτο το ατιμο το μεταλλο

 

Παντα στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daddycool : σχετικα με το galinstan δεν υπαρχουν ακομα αρκετες πληροφοριες σχετικα με την τοξικοτητα του. Αυτο φαινεται και απο το safety data sheet (δελτιο δεδομενων ασφαλειας) το οποιο ειναι ακομα πολυ ελλιπες.

 

Εκ πρωτης οψεως παντως, δεν μου αρεσει που περιεχει κασσιτερο (tin) καποιες ενωσεις του οποιου ειναι επισης τοξικες.

 

Αναμενουμε και θα δουμε, θα το παρακολουθω το θεμα.

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Δεν ξερω αν θα μπω στη διαδικασια να κανω αυτες τις εξετασεις γιατι μετα ξεκιναω καινουργιο ζητημα...Δεν ξερω καν αν οι γιατροι θα μου δωσουν το οκ για να τις κανω ειτε εγω ειτε το παιδι μου...Στην παρουσα φαση μπορω μονο να ελπιζω για το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Στο γυμνάσιο είχαμε κάνει το εξής απίστευτο.

Μια μέρα βάλανε την τάξη μου να κάνει τα μαθήματα στο χημείο γιατί κάτι είχει πάθει η αίθουσά μας.

Σε μια ώρα κενή που είχαμε γιατί έλειπε ο καθηγητής εμείς ανοίξαμε τα ντουλάπια που υπήρχαν στο εργαστήριο-τάξη (τα οποία οι υπέυθυνοι θεωρούσαν καλό να μην τα κλειδώνουν) και αρχίσαμε να βγάζουμε έξω ότι μπουκαλάκια μας κινούσαν την περιέργεια.

Ένα εξ'άυτών περιείχε ένα ωραίο ασημένιο υγρό που δημιουργούσε ωραίες μπαλίτσες όταν το χύναμε έξω- ω! ναι ήταν υδράργυρος.

Το οποίο το ρίχναμε και στα χέρια μας και παίζαμε :shock::shock: .

Κανείς δεν μας πήρε χαμπάρι αφού τα ξαναβάλαμε όλα στην θέση τους.

Το βράδυ πήρε τηλέφωνο στο σπίτι μου η μητέρα μιας συμμαθήτριάς μου και μας είπε ότι κάτι χρυσά δαχτυλιδάκια που φόραγε το κοριτσάκι στα χέρια του είχαν αρχίσει και διαλυόντουσαν :shock::shock:

Φυσικά έγινε ο κακός χαμός στο σχολείο από τους γονείς την επόμενη μέρα και αναγκαστήκανε να κλειδώσουν τις ντουλάπες στο χημείο καθώς και την ίδια την αίθουσα.

Εμείς δεν πάθαμε τίποτα - ο Θεός μας φύλαξε μάλλον - αφού όλος τυχαίως δεν είχαμε και ανοιχτές πληγές στα χέρια μας.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι απορώ πως η μάνα μου δεν έπαθε αποπληξία εκείνο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με αφορμή περιστατικό που συνέβη αυτές τις μέρες, ενημερωθήκαμε από πολλούς σχετικούς με το ζήτημα φορείς (του Γενικού Χημείου του Κράτους συμπεριλαμβανομένου) για τα εξής:

 

Ολοι σπίτι έχουμε ένα κοινό θερμόμετρο υδραργύρου - η χρήση του οποίου απαγορεύθηκε, ευτυχώς, από την 1/1/2011 με οδηγία της Ε.Ε. Ολοι κάποια στιγμή έχουμε σπάσει ένα τέτοιο θερμόμετρο. Και τι κάναμε: Μαζέψαμε τις ασημένιες «μπιλίτσες» με τα χεράκια μας ή - ακόμα χειρότερα; - με την ηλεκτρική σκούπα και τις πετάξαμε στα σκουπίδια ή στη λεκάνη της τουαλέτας κ.λ.π. Μόνο που τότε ίσως δεν ξέραμε ότι ο υδράργυρος, είναι το πιο επιβλαβές βαρύ μέταλλο (θυμάστε σχολείο, Χημεία;), η κατάποση, ή ακόμα χειρότερα, η εισπνοή του οποίου (ΝΑΙ ΟΙ ΜΠΙΛΙΤΣΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΞΑΤΜΙΖΟΝΤΑΙ και είναι χειρότερο να τις εισπνεύσεις από το να τις καταπιείς !!!) δύναται να επιφέρει από πρόσκαιρες παρενέργειες

(πονοκέφαλο, απώλεια συνείδησης κ.λ.π.) έως μόνιμες καρδιαγγειακές και νεφρικές βλάβες. Ακόμα ακόμα, μπορεί να δημιουργήσει χρωμοσωματικές ανωμαλίες που οδηγούν σε μογγολισμό!!!

 

Συνεπώς, μόλις δούμε τις γλυκούλες ασημί μπαλλίτσες:

 

1. Ανοίγουμε τα παράθυρα, για να αερίζεται καλά ο χώρος

2. Απομακρύνουμε παιδί ή ζώο.

3. Φοράμε τα γάντια μας (όχι τα μάλλινα του χιονιού, της κουζίνας εννοώ)

4. Με ένα κομμάτι χαρτί συγκεντώνουμε τα σώματα του υδραργύρου, τα οποία λόγω σχήματος και βάρους εκτοξεύονται μακριά. Προς θεού, δε χρησιμοποιούμε ηλεκτρική σκούπα ή σκουπάκια!!!

5. Τα βάζουμε σε τρεις πλαστικές σακούλες που τις κλείνουμε όσο πιο ερμητικά γίνεται και τα βγάζουμε στο μπαλκόνι.

6. Τα απορρίπτουμε, όχι φυσικά στα σκουπίδια, αλλά σε σταθμούς συγκέντρωσης τοξικών αποβλήτων. Οι περισσότεροι δήμοι έχουν

τέτοιους πιά.

7. Προμηθευόμαστε από το φαρμακείο ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο. Μην ακούσω από κανέναν ότι δεν το εμπιστεύεται γιατί δεν είναι ακριβείας.

Δεν θα πάθουμε τίποτα εάν μας δείξει 0,1 βαθμό C απόκλιση.

 

Το ίδιο βεβαίως ισχύει και για τις οικολογικές λάμπες φωτισμού με τις οποίες μας ενθαρρύνουν όλοι -και ορθώς πράττουν - να αντικαταστήσουμε τις απλές λάμπες. Εχουν υδράργυρο!!!! Σε μικρότερη ποσότητα /ανά λαμπτήρα σε σχέση με το θερμόμετρο, αλλά εάν σκεφτείτε πόσες αριθμητικά χρησιμοποιούμε το χρόνο...

 

Εχετε ακούσει ποτέ ότι δεν πρέπει να τις πετάτε μόλις καούν, αλλά πρέπει να τις συγκεντρώνετε και να τις απορρίπτετε σε ειδικούς για το σκοπό αυτό συλλέκτες; Εγώ αυτό που κάνω είναι να τις συγκεντρώνω σε μια σακούλα, να τις φυλάω κάπου που δεν κινδυνεύουν να σπάσουν και μια φορά στο τόσο να τις πηγαίνω στο IKEA, που έχει σταθμό συγκέντρωσης για αυτές.

 

Σας παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα όπου μπορείτε, να ενημερωθεί ο κόσμος, μιας

κι αυτοί που πρέπει να τον ενημερώσουν κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά ......... τον προηγούμενο μήνα μας έσπασε ένα θερμόμετρο μέσα στο σπίτι ... κατααγχωθήκαμε, τέλος πάντως αερίσαμε κάναμε ότι μπορούσαμε ... πήραμε μετά την παιδιάτρο και μας είπε να μην ανησυχούμε διότι λέει τώρα στα θερμόμετρα δεν χρησιμοποιούν τοξικό υδράργυρο .... ψέμματα μας είπε;;;; :shock::shock::shock:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σας είπε ψέμματα η παιδίατρος γιατί και εγώ στο σπίτι τέτοιο έχω χωρίς υδράργυρο(έτσι λέει τουλάχιστον στη συσκευασία),ενώ στην όψη είναι ακριβώς ίδιο με αυτά του υδραργύρου.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ήθελα νακανω μια ερώτηση.

 

Ο ΕΟΦ,

ή ο αρμόδιος οργανισμός για τις εταιρείες που πουλάνε αυτά τα θερμόμετρα

λογικα φαρμακευτική θα είναι? ή κάτι άλλο?

 

ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ πουλάει τέτοια θερμόμετρα χωρίς αυτά να συνοδεύονται απο ΠΛΗΡΗ μετάφραση του κειμενου που εμφανίζεται εδώ.

 

http://www.epa.gov/mercury/spills/index.htm#thermometer

 

δεν ζούμε στο μεσαίωνα.. 2008 ειναι.

 

δωστε ιδέες,... που πρέπει να παραπονεθούμε?... ξέρει κανείς

 

ΚΑΘΕ καταναλωτης όταν αγοράζει κάτι ενημερωνεται απο την εταιρεία για τους κινδύνους που διατρέχει εάν συμβεί το ένα και το άλλο.

 

αν καποιος δικηγόρος εκανε αυτή τη μύνηση νομιζω θα κερδιζε πολλα χρήματα. δεν θυμαμαι ποτέ σε συσκευασία θερμόμετρου να εχω διαβάσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που να αναφέρεται στον υδράργυρο. ?

ή απλώς δεν το παρατήρησα?... ???

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...