Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

από το google

 

http://www.who-is.gr/starter.php?id=108226

 

Σε καταλαβαίνω, είναι απαράδεκτοι!

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο του δεν είναι σωστό σε αυτό το site που μου έστειλες. Ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Αν έχεις άλλα στοιχεία σε παρακαλώ στείλε μου τα. ΕΥχαριστώ πολύ

Χάρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς το τηλέφωνο του δεν είναι σωστό σε αυτό το site που μου έστειλες. Ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Αν έχεις άλλα στοιχεία σε παρακαλώ στείλε μου τα. ΕΥχαριστώ πολύ

Χάρια

 

Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία του αλλά νομίζω ότι θα βρεις το τηλέφωνό του μέσω ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγλαία χίλια ευχαριστώ!!!

Αφού γύρισα 3-4 γιατρούς στο Ηράκλειο και όλοι μου είπαν ότι υπερ θυρεοειδισμός και θηλασμός είναι έννοιες ασύμβατες, ιδιαίτερα αφού η μικρή μου είναι 20 μηνών (και "δεν παίρνει τίποτα πια από το θηλασμό"!!!!!!) μίλησα τηλεφωνικά με τον κ. Γρηγοράκη και αφού του έστειλα όλες μου τις εξετάσεις και ένα ιστορικό μου είπε ότι θα παίρνω prothuril και να ΜΗΝ κοψω ΚΑΝΕΝΑ θηλασμό της μικρής μου και ότι θα τα ξαναπούμε σε 6 εβδομάδες. Τελικά βρήκα και στο Ηράκλειο την κ. Σταματάκη (στο Βενιζέλειο νοσοκομείο) η οποία επίσης μου είπε να μην ανησυχώ για το θηλασμό αλλά για έξτρα προστασία της μικρής μου να τη θηλάζω ακριβώς πριν πάρω τα χάπια μου.

Κορίτσια μετά από πολύ τρέξιμο και άγχος και στεναχώρια κατέληξα σε 2 γιατρούς οι οποίοι ΗΞΕΡΑΝ και ότι δεν ηξεραν το ΕΨΑΞΑΝ όπως έχουν καθήκον να κάνουν όλοι οι γιατροί!!!

Η συμβουλή μου μετά από όλη αυτή την περιπέτεια είναι να μην αφήνουμε να μας κάνει μέρος του ιατρικού πρωτοκόλλου κανένας παντογνώστης γιατρός και να ψάχνουμε μέχρι να βρούμε το γιατρό που θα μας ακούσει, θα σεβαστεί τις επιλογές και τον τρόπο ζωής μας και θα μας αντιμετωπίσει ως άτομα και όχι ως human subjects (ανθρώπινα υποκείμενα) όπως αναφέρονται οι άντθρωποι στις επιστημονικές εργασίες.

Για κάθε πληρορία είμαι στη διάθεση σας!!!

Αγλαία και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.:D

Link to comment
Share on other sites

Χαρια θα με ενδιεφερε να μου πεις καποια πραγματα για την περιπτωση σου, μιας και εγω εχω αυτη την περιοδο εναν ελαφρυ υπερθυρεοειδισμο, χωρις ομως οργανικα συμπτωματα που μαλλον ειναι μερος της θυρεοειδιτιδας της λοχειας που περναω και θα περασει μονο του.

Παντως ο υπερθυρειδισμος δεν εχει και συμπτωματα πανω μας; εγω δεν εχω κανενα συμπτωμα, νιωθω μια χαρα, ασχετα απο το χαμηλο TSH που δειχνουν οι εξετασεις και δεν το διανοουμαι καν να διακοψω το θηλασμο για να ξεκινησω μια τοσο βαρια αγωγη χωρις να ποναω ή να μην νιωθω καλα. Αποφασισα οτι πρεπει τα πραγματα να φτασουν στο απροχωρητο απο αποψη υγειας για να παρω χαπια και να μην ξαναθηλασω το παιδακι μου.... Ειναι βαρια φαρμακα αυτα.....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από πολύ τρέξιμο και άγχος και στεναχώρια κατέληξα σε 2 γιατρούς οι οποίοι ΗΞΕΡΑΝ και ότι δεν ηξεραν το ΕΨΑΞΑΝ όπως έχουν καθήκον να κάνουν όλοι οι γιατροί!!!

Η συμβουλή μου μετά από όλη αυτή την περιπέτεια είναι να μην αφήνουμε να μας κάνει μέρος του ιατρικού πρωτοκόλλου κανένας παντογνώστης γιατρός και να ψάχνουμε μέχρι να βρούμε το γιατρό που θα μας ακούσει, θα σεβαστεί τις επιλογές και τον τρόπο ζωής μας και θα μας αντιμετωπίσει ως άτομα και όχι ως human subjects (ανθρώπινα υποκείμενα) όπως αναφέρονται οι άντθρωποι στις επιστημονικές εργασίες.

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκες γιατρούς να σε υποστηρίξουν!

 

Αξίζει πάντα να ψάχνουμε αυτούς που σέβονται τις επιλογές μας και είναι πρόθυμοι να ψάξουν όσα χρειάζονται για να μας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρια θα με ενδιεφερε να μου πεις καποια πραγματα για την περιπτωση σου, μιας και εγω εχω αυτη την περιοδο εναν ελαφρυ υπερθυρεοειδισμο, χωρις ομως οργανικα συμπτωματα που μαλλον ειναι μερος της θυρεοειδιτιδας της λοχειας που περναω και θα περασει μονο του.

Παντως ο υπερθυρειδισμος δεν εχει και συμπτωματα πανω μας; εγω δεν εχω κανενα συμπτωμα, νιωθω μια χαρα, ασχετα απο το χαμηλο TSH που δειχνουν οι εξετασεις και δεν το διανοουμαι καν να διακοψω το θηλασμο για να ξεκινησω μια τοσο βαρια αγωγη χωρις να ποναω ή να μην νιωθω καλα. Αποφασισα οτι πρεπει τα πραγματα να φτασουν στο απροχωρητο απο αποψη υγειας για να παρω χαπια και να μην ξαναθηλασω το παιδακι μου.... Ειναι βαρια φαρμακα αυτα.....

 

Δήμητρα νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ενημερωθείς για να αποκτήσεις πιο σαφή εικόνα.

 

Η λειτουργία του θυροειδούς είναι πολύ βασική για όλο τον οργανισμό γιατί από αυτόν εξαρτώνται πάρα πολλές άλλες λειτουργίες.

 

Αν τον παραμελήσει κάποιος και φτάσει στο απροχώρητο, ίσως να είναι ΠΑΡΑ πολύ αργά για πολλά θέματα.

 

Ένα αρύθμιστος θυροειδής είναι πολύ επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου τα ξερω ολα αυτα που λες και συμφωνω μαζι σου. Αλλα και τι να κανω; Μηπως εχω και πολλες επιλογες; Η θα πρεπει να κοψω το θηλασμο η θα πρεπει αν αναγκαστω να παρω χαπια, γιατι προς το παρον δεν χρειαζεται συμφωνα με τους γιατρους που επισκεφθηκα, καθως μαλλον προκειται για κατι περαστικο στην περιπτωση μου, να φαρμακωνομαι κ γω και το παιδακι μου. Τα χαπια του υπερθυρεοειδισμου περνανε στο γαλα και εχουν καταστρεπτικες συνεπειες για τα μωρακια....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο καλη μου Αγλαια. Ετσι ενημερωτικα ρωταω ξερεις να μου πεις ποσες περιπου Ελληνιδες πανω κατω θηλαζουν για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα τα παιδια τους;Τι εννοω; Αν οι Ελληνιδες θηλαζουν ή οχι γενικα; Η προτιμουν την ευκολη λυση του μπουκαλιου;

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Τα χαπια του υπερθυρεοειδισμου περνανε στο γαλα και εχουν καταστρεπτικες συνεπειες για τα μωρακια....

 

Τραγική παραπληροφόρηση Δήμητρα!

 

Ποιος ανεύθυνος σου είπε όλες αυτές τις ανοησίες;

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο καλη μου Αγλαια. Ετσι ενημερωτικα ρωταω ξερεις να μου πεις ποσες περιπου Ελληνιδες πανω κατω θηλαζουν για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα τα παιδια τους;Τι εννοω; Αν οι Ελληνιδες θηλαζουν ή οχι γενικα; Η προτιμουν την ευκολη λυση του μπουκαλιου;

 

Η χώρα μας, δεν κρατάει στατιστικά στοιχεία για το θηλασμό. Το ενδιαφέρον όλων είναι υπό του μηδενός!

 

Από μεμονωμένες μελέτες (μικρή χρονική περίοδο σε μητέρες μιας μόνο κλινικής) φαίνεται ότι ένα ποσοστό 6% φτάνει στον 6ο μήνα...

 

Τα τελευταία δέκα χρόνια, έχει αλλάξει αρκετά η νοοτροπία ανάμεσα στις μητέρες που ανήκουν στα μεσαία και ανώτερα οικονομικά στρώματα, που έχουν πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, άνω των 25 ετών, που μένουν στα μεγάλα αστικά κέντρα και έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, όπου το ποσοστό των μητέρων που φτάνουν τους 6 μήνες υπερβαίνει το 50% και αυτών που φτάνουν το χρόνο είναι 30%.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στις περισσότερες χώρες της δυτικής κοινωνίας, δηλαδή οι μητέρες που ανήκουν ταυτόχρονα σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες θηλάζουν τα μωρά τους σε ποσοστό υπερδιπλάσιο του μέσου όρου του πληθυσμού και για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Δυστυχώς στα κατώτερα οικονομικά στρώματα υπάρχει έντονα η αντίληψη ότι μόνο αυτό που πληρώνεις είναι καλό. Επίσης όταν το μορφωτικό επίπεδο είναι χαμηλό, οι γονείς δεν τολμούν να αμφισβητήσουν το γιατρό που υπονομεύει το θηλασμό.

 

Το θέμα είναι πολύ περισσότερο κοινωνικό, παρά προσωπικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου Αγλαια,και οι δυο ενδοκρινολογοι που επισκεφτηκα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι πρεπει να διακοπει ο θηλασμος αν τυχον παρω χαπια. Ειναι πολυ ισχυρα φαρμακα και βλαπτουν τα μωρα.

 

Προς το παρον εχω μονο χαμηλη ΤSH και κανονικες Τ3, T4 και FT4 και γιαυτο οι ενδοκρινολογοι υποπτευονται θυροειδιτιδα της λοχειας (η οποια περναει απο μονη της) και οχι υπερθυρεοειδισμο που θελει θεραπεια. Απο οτι μου ειπαν η κλινικη μου εικονα δεν ειναι ενος ανθρωπου με υπερθυρεοειδισμο (ταχυκαρδια, μεγαλη απωλεια βαρους σε μικρο χρονικο διαστημα, τρεμουλο στα χερια, νευρικοτητα, αυπνιες κλπ) και γιαυτο προς το παρον απλα το παρακολυθω με εξετασεις αιματος.

 

Και αναρωτιεμαι. Ειμαι γνωστης της καταστασης μου (οτι δηλαδη εχω χαμηλο TSH) απο αρχες Σεπτεμβριου, εδω και εναμιση μηνα δηλαδη αλλα δεν εχω κανενα απο τα συμπτωματα του υπερθυρεοειδισμου που εγραψα παραπανω. Τοσο καιρο δεν θα μου ειχε εμφανιστει κατι;;;; Το ο,τιδηποτε;;;;;;

 

Α και κατι αλλο. Μπορει αυτη η κατασταση μου, ως εχει τωρα, να βλαψει το μωρο; Γιατι οταν εχεις χαμηλη TSH ολα τα συστηματα του οργανισμου δουλευουν στο maximum. Μπορουν δηλαδη οι ορμονες μου να επηρεασουν με καποιο τροπο το μωρο;

 

Παντως Αγλαια σε θαυμαζω γιαυτο που κανεις. Παρακολουθω πολυ πολυ καιρο το forum και τα γραφομενα σου και σευχαριστω εκ μερους ολων που μας βοηθας. Τι να πω, απλα μπραβο. Keep on going...

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Αγλαια,και οι δυο ενδοκρινολογοι που επισκεφτηκα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι πρεπει να διακοπει ο θηλασμος αν τυχον παρω χαπια. Ειναι πολυ ισχυρα φαρμακα και βλαπτουν τα μωρα.

 

Αν διαβάσεις και σε άλλα τόπικ θα δεις ότι δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί, μεταξύ αυτών και οι ενδοκρινολόγοι, δεν κάνουν τον ελάχιστο κόπο να ψάξουν τη συμβατότητα των φαρμάκων και λένε ότι τους κατέβει.

 

Γι αυτούς ο θηλασμός δεν αξίζει τα 5 λεπτά που χρειάζονται για να το ψάξουν, δεν αξίζει τα 100 δολλάρια που κάνει ένα βιβλίο για τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό. Μπορεί αυτά τα χρήματα να τα βγάζουν σε μια ώρα...

 

Αυτά τα φάρμακα δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό και οφείλουν να το ξέρουν. Είναι υποχρέωσή τους να γνωρίζουν ποια να δώσουν σε μια μητέρα που θηλάζει, να γνωρίζουν πώς να τα δώσουν ανάλογα με τα γεύματα του μωρού για να έχουν την ελάχιστη δυνατή επίδραση. Όμως δεν φτάνει που είναι τόσο αδιάφοροι, τόσο άσχετοι με τις όποιες επιδράσεις των φαρμάκων στο μωρό, διαδίδουν και όλη αυτή την παραπληροφόρηση και φοβίζουν τις μητέρες.

 

 

Α και κατι αλλο. Μπορει αυτη η κατασταση μου, ως εχει τωρα, να βλαψει το μωρο; Γιατι οταν εχεις χαμηλη TSH ολα τα συστηματα του οργανισμου δουλευουν στο maximum. Μπορουν δηλαδη οι ορμονες μου να επηρεασουν με καποιο τροπο το μωρο;

Η κατάστασή σου, όποια και να είναι, δεν επηρεάζει το μωρό.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα ενας ενδοκρινολογος στην αθηνα που γνωριζει για το θηλασμο κ μπορει να υποστηριξει μια θηλαζουσα με τετοια ζητηματα, ειναι ο γρηγορακης στο ψυχικο(η συζυγος του ειναι συμβουλος θηλασμου) αν μενεις αθηνα κ ενδιαφερεσαι πες μου να σου γραψω το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου τα ξερω ολα αυτα που λες και συμφωνω μαζι σου. Αλλα και τι να κανω; Μηπως εχω και πολλες επιλογες; Η θα πρεπει να κοψω το θηλασμο η θα πρεπει αν αναγκαστω να παρω χαπια, γιατι προς το παρον δεν χρειαζεται συμφωνα με τους γιατρους που επισκεφθηκα, καθως μαλλον προκειται για κατι περαστικο στην περιπτωση μου, να φαρμακωνομαι κ γω και το παιδακι μου. Τα χαπια του υπερθυρεοειδισμου περνανε στο γαλα και εχουν καταστρεπτικες συνεπειες για τα μωρακια....

ο χριστος κ η παναγια...κιεγω παιρνω χαπια κ ο γιατρος μου ειπε μια χαρα μπορω να θηλασω και η μαια επισης!ισα ισα στα αλλα παιδια που δε τα επαιρνα ειχα προβλημα κ δε καταφερα να θηλασω οσο πρεπει

ελεος τι αλλο θα πουνε επιτελους...:lol: καταστρεπτικες συνεπειες:shock:

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως dear DaF μενω εκτος Αθηνων, κοντα στο Αγρινιο για να ειμαι πιο ακριβης. Αχ βαχ. Ολη αυτη η κατασταση μεχει ριξει πολυ ψυχολογικα, κοιταζω το κοριτσακι μου και μελαγχολω. Τελος παντων....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως dear DaF μενω εκτος Αθηνων, κοντα στο Αγρινιο για να ειμαι πιο ακριβης. Αχ βαχ. Ολη αυτη η κατασταση μεχει ριξει πολυ ψυχολογικα, κοιταζω το κοριτσακι μου και μελαγχολω. Τελος παντων....

 

Γιατί σε έχει ρίξει ψυχολογικά;

Προς τι η μελαγχολία;

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, στα έχω πει και στο άλλο θέμα που άνοιξες, πάρα πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα στον θυρεοειδή του, μέσα σε αυτές κι εγώ. Τα φάρμακα είναι συμβατά με τον θηλασμό, δεν καταλαβαίνω γιατί στεναχωριέσαι τόσο. Στην χείριστη περίπτωση, απλά θα χρειαστεί να πας ως την Αθήνα για να συμβουλευτείς έναν αξιόλογο ενδοκρινολόγο.

 

Πάντως η υπερβολική στεναχωρια και θλίψη σχετίζονται με δυσλειτουργία του θυρεοειδή, δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλό να το αφήνεις...

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

H μελαγχολια και η θλιψη που νιωθω δεν ειναι μονο αποτελεσμα του θυρεοειδη μου αλλα και αλλων θεματων που εχουν προκυψει κατα καιρους με το μωρο. Απο τοτε που γεννηθηκε μου εχει βγει το λαδι. Γεννηθηκε με φυσημα, τρεξε δημητρα σε παιδοκαρδιολογο στην Αθηνα. Ευτυχως ηταν απτα αθωα φυσηματα, και θα κλεισει μονο του. Μεχρι ομως να αποδειχτει το φυσημα αθωο, ανεβασα πιεση και δεν ειμαι ουτε 29 ετων. Απτους 4 μηνες που θηλαζω, τους 3 μηνες ειχα δυνατους πονους και πληγες με αιματα λογω θηλασμου στις θηλες. Τρεξε δημητρα σε μαιες γυναικολογους και παιδιατρους για να σωσεις το θηλασμο. Και οι ρημαδες οι πληγες να μην κλεινουν με τιποτα. Φταιει η ανατομια του στηθους, ειπε ο γυναικολογος. Καλα κρασια. Εκτος ομως απτις ραγαδες, να με πονανε και οι κυστεις που εχω στο ενα στηθος απτο πολυ ζουληγμα, αρμεγμα και τους μαραθωνιους θηλασμους της μπεμπας.Μετα, αιμα στα κακα της μπεμπας. Τρεξε δημητρα για εξετασεις ουρων αιματος και περιηβικες παρακεντησεις στη μπεμπα στα νοσοκομεια, με τη μπεμπα να ουρλιαζει απτους πονους και εγω να εχω χασει 10 χρονια απτη ζωη μου απτη στενοχωρια. Για να αποδειχτει οτι τελικα ειχε ραγαδα στον πωπουδακο και εκει οφειλοταν το αιμα. Και η ΑΧΡΗΣΤΗ η ΑΣΧΕΤΗ η πρων παιδιατρος μας να μην μπορει να τη βρει, αλλα τη βρηκε μια παιδιατρος εκει που την πηγαμε για παρακεντηση. Και αν προσθεσω και κατι οικογενειακα παρατραγουδα που προκυψανε, ε ποσο πια.... Και ντουβαρι να εισαι,θα στενοχωρηθεις.... Και αν εχει παθει βλαβη ο θυρεοειδης, απτη στενοχωρια μου την επαθε.

Καταλαβατε λοιπον αγαπητα μου κοριτσια γιατι ειμαι τοσο down; Σε 10 μερες, μολις κλεισω μηνα απτις προηγουμενες εξετασεις, θα παω να ξανακοιταξω το θυρεοειδη και αναλογως θα πραξω. Σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας κοριτσια. Εστω και αυτη η επικοινωνια μας με κανει να νιωθω πολυ καλυτερα. Φιλια.

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

συνηθως η μελαγχολια ή η καταθλιψη εχουν να κανουν με υποθυρεοειδισμο, οχι υπερ-....αυτο βεβαια δεν σημαινει απο μονο του κ πολλα, αλλα επειδη σε 'ακουω' γενικα σκασμενη με ολα αυτα, θα προτεινα να δεις λιγο την ομοιοπαθητικη, αυτα που ψαχνουν και ψαχνουν οι κλασικοι γιατροι και δεν καταλαβαινουν πώς στο καλο ερχονται κ φευγουν:) συνηθως τα βρισκει ενας καλος ομοιοπαθητικος γιατρος.

 

ελπιζω συντομα ολα να ειναι καλυτερα, να εισαι περηφανη που με τοσα συνεχιζεις να θηλαζεις και επισης σου ευχομαι..κουραγιο!:D

Link to comment
Share on other sites

Dear DaF εχεις υποψην σου καποιον ομοιοπαθητικο γιατρο εδω στην επαρχια που βρισκομαι;

 

Και ναι, ειμαι πολυ σκασμενη.....

ΚΑΤΣΑΚΙΩΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΑΓΡΙΝΙΟ 26410-44313

 

Είναι ο μόνος που βρήκα εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html#greece στην περιοχή σου

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω καλη μου Palladin για την πληροφορια.Θα το ψαξω οπως+δηποτε!.Mε ενδιαφερουν πολυ οι εναλλακτικοι τροποι θεραπειας. Να ρωτησω κατι που δεν ξερω ομως; Αν ασχοληθεις με οποιοπαθητικη, μετα μπορεις να ξαναπαρεις κανονικα φαρμακα; Οταν δηλαδη με το καλο τελειωσω με το θηλασμο, και αρρωστησω για παραδειγμα, μπορω να ακολουθησω θεραπεια με φαρμακα που παιρνουμε ολοι μας, ή πρεπει να κανω μια ζωη ομοιοπαθητικη; Ειμαι τελειως ασχετη με το αντικειμενο γιαυτο ρωταω.....

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...