Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επεσε απο την κούνια της!


Recommended Posts

Κοριτσια ευχαριστω για τις προτασεις :P

 

Elepet ευτυχως το μωρακι σου ειναι καλα. Ευχομαι να μην σου ξανασυμβει και καλο κουραγιο !

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια, παρεμπιπτόντως ξέρετε σε τι ηλικία τα βγάζεις απο την κούνια για να τα βάλεις σε κρεββάτι;

 

 

την εχω σε κανονικο κρεββατι απο 3 μηνων,δεν ηθελε κουνια με

τιποτα,δεν ξερω μας τρελλαινονταν.

κολλησα το κρεββατι απο την μια στον τοιχο και απο την αλλη εβαλα

2 προστατευτικα καγκελα που πηρα απο τα τζαμπο και στην ακρη που ειναι

ανοιχτο εχω βαλει 2 μαξιλαρες σε περιπτωση που κατεβει....

και ολα καλα..

 

 

ευχομαι καλη μου το μικρο να ειναι καλα.....

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ένα διάστημα, γύρω στα 7 - 11 μηνών που άρχισε να μπουσουλάει και να κάνει τα πρώτα του βήματα κοντά στα 10 - 11 μηνών, ήταν κάθε 2-3 μέρες με καρούμπαλα στο κεφάλι.

 

Είχα σκεφτεί να του φορέσω κανα κράνος...χεχε. Προσπαθούσε να πιαστεί στο τραπεζάκι για να σηκωθεί, γλυστρούσε το χέρι του και μπαμ το κεφάλι.

 

Ευτυχώς οταν άρχισε να περπατάει στα 11, όλα αυτά λύθηκαν.

 

Τώρα που είναι 2 έχει αρχίσει εδώ και καιρό να σκαρφαλώνει. Πάντως τον παραδέχομαι! Είναι φοβερός ακροβάτης. Σκέφτομαι να του αγοράσω εξοπλισμό(σκοινιά και γάντζους) για να είναι πιο ασφαλής...

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ειχαμε κ εμεις μια ελαφρια πτωση ,ηταν μεσα στην κουνια προσπαθουσε να σηκωθει κ ακουω ενα μπααααααααμ κ τη μπεμπα να κλαιει..μια που εκλαψε κ μια που σε πεντε λεπτα της περασε..δε ξερω πως ακριβως χτυπησε η καημενουλα κ αγχωθηκα..την παρατηρω απο τοτε...πολυ ευδιαθετη κ δε δειχνει να ποναει καπου απλα νυσταζει κ δε κοιμαται...κατι που το κανει συχνα...εμμετο δεν εχει κανει κ δε κλαιει καθολου...υπαρχει κατι αλλο να παρακολουθησω?να αγχωνομαι?

Link to comment
Share on other sites

-αλλαγή στη συμπεριφορά

-εμμετό

-να κοιμάται πολλές ώρες

 

Αφού τίποτα από αυτά δεν έχει μην ανησυχείς!

Συνέχισε να την παρατηρείς μέχρι αύριο.

Είναι ανθεκτικά τα μικρούλια μας! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη μαλλον επεσε με τα μουτρα στο στρωματακι ή στα καγκελα. :?

 

Ετσι επεσε και η δικια μου (στα καγκελα) και περισσοτερο τρομαξε παρα χτυπησε.

 

Νομιζω οτι πρεπει να την παρακολουθεις και για πυρετο.

 

Ολα αυτα βεβαια που ειπε και η γερακινα μονο για 1-2 ημερες, αλλιως ολα οκ με την μπεμπουλα σου :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για να μην ανοίξω νέο τόπικ σχετικά... ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να υπάρχουν στο εμπόριο πρόσθετα κάγκελα για κούνιες! όπως πχ αυτά που βάζουν στις βεράντες!

 

Πριν κανα δυό εβδομάδες το καμάρι μου πήγε να κάνει ελέυθερη πτώση ενώ του έφτιαχνα τη ντουλάπα και ήμουν με γυρσμένη πλάτη! Ευτυχώς, άγνωστο πως, γύρισα εκείνη τη στιγμή, τον είδα, και τον έπιασα κυριολεκτικά στον αέρα! Η ψυχή μου πήγε φυσικά στην κούλουρη, έχασα 10 χρόνια και βάλε από τη ζωή μου και αφού ηρέμισα έχωντάς τον μέσα στην αγκαλιά μου άρχισα να κλαίω σκεπτόμενη τι θα μπορούσε να είχε συμβεί...

 

Από τότε, αν και δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο... είμαι με το φόβο! Δυστυχώς η κούνια έχει σταθερά κάγκελα και θέση στρώματος... (δεν την αγόρασα... μας τη χάρισαν...) ο Ωρίωνας όμως ψήλωσε και τώρα τα κάγκελα ίσα που περνάνε τον αφαλό του! με αποτέλεσμα αν θέλει να σκύψει για να δει πχ το παιχνίδι που του έπεσε, να κινδυνεύει να τον πάρει κάτω το βάρος του κεφαλιού του.

 

Ως εκ τούτου, τη μέρα δεν τον αφήνω πιά μόνο του, αλλά το άγχος μου είναι για τις νύχτες... μη σηκωθεί να με φωνάξει... δεν τον ακούσω και... πάρ' τον κάτω! Τρέχω σε κάθε του κιχ και έχω ξαναχάσει τον ύπνο μου! (πάνω που αρέωσαν οι βραδυνοί θηλασμοί!)

 

Ρωτώ λοιπόν για τα εξτρά κάγκελα γιατί ακόμη φοβάμαι να τον βάλω σε κρεββάτι (δεν περπατάει και τέλεια!! μην έχουμε άλλα!) από την άλλη σκέφτηκα να του πάρω τα παζλ που είναι αφρώδες δάπεδα και να τα έχω σαν χαλάκι για μαλακές πτώσεις!

 

τί λεει η εμπειρία σας;;;

 

και σόρρυ για το μεγάλο ποστ! :oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πριν απο μιαι ωρα επεσε απο το καρεκλακι φαγητου (σχεδον 1 μετρο ), εφτιαχνα το γαλα της στο νεροχυτη και ξαφνικα ακουσα ενα μπαμ λες και ειχε φυσει το τραπεζακι του, γυρναω βλεπω το καρεκλακι αδειο, και το παιδι μου στο πατωμα, τρελαθηκα και ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως επεσε,

κοιμηθηκε τωρα γιατι νυσταζε ετσι και αλιως, και τωρα ειμαι σε φαση παρακολουθησης, αλλα ανυσηχω παρα πολυ γιατι δεν ειδα πως επεσε και αν χτυπησε και που,.

δε φενεται πουθενα να εχει μελανια η κοκκινιλα, εκτος απο ενα καρουμπαλο στο κεφαλι πανω απο το μετωπο.

 

:( παω να σκασω, θα την ξυπναω καθε 2-3 ωρες να δω αντιδρασεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτυχως ολα καλα

τελικα την εβαλα την επομενη το πρωι νακατσει για να δω τι θα κανει, και φυσικα σηκοθηκε επανω με μια απιστευτη ευκολια και αρχισε να χοροπηδα στο καρεκλακι.. κανενας φοβος απο το προηγουμενο βραδυ που ειχε πεσει, οποτε βουτια στοπατωμα εκανε..

τεσπα 2 μερες ημουνα ανησυχη και αγχωμενη, αλλα ευτυχως ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Η μικρή έπεσε απο τη κούνια της πριν λίγο.Σκαρφάλωσε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και βρεθηκε ανάσκελα στο πλακάκι.Δεν την αφήνω ποτέ απο τα μάτια μου είναι πολύ ζωηρο παιδι..σκαρφαλώνει παντού.Επεσε απο ύψος 1 μέτρο..ακούω μπαμ..και τη βλεπω ανάσκελα.. :( Δε φένεται να πονάει κάπου .Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πως έπεσε..δεν το έιδα. Πήρα τη παιδίατρο και μου είπε να τη παρακολουθώ κάθε 3 ώρες .Τώρα δε ξέρω που να την κοιμίζω...αφού σκαρφάλωσε απο τη κούνια της δεν είναι πλέον ασφαλές αγια να κοιμάται. Μπορεί να ξυπνήσει το βράδυ και να πέσει..Να την κοιμίζω σε κανονικό κρεβάτι και να παραω προστατευτικά για να μην πέφτει?? είναι μικρή ακόμα για κρεβάτι αλλα πως αλλιώς??[/QUO

 

δεν ειναι μεγαλο το παιδι για να κοιμαται σε κουνια? πιστευω λογικα επεσε αφου σε τετοια ηλικια θελουν ανεξαρτησια κ να τουσ δειχνεισ ποσ εχουν πλεων μεγαλωσει κ ειναι ικανα για καποια πραγματα,, το παιδι ηρθε η ωρα να κοιμηθει σε ενα μονο κρεβατι κ εαν φοβασαι,βαλε ενα καγγελο για να κοιμασαι ηρεμη...στο λεω επειδη κ εμενα ειναι ιδια ηλικια,, δωστε στα παιδια σασ προτοβουλιες κ μην τα αφηνετε να μενουν μια ζωη , μωρα! α να σου τονισω οτι η κορη μου κ οχι μονο υπαρχουν πολλα παιδια σαν την κορη μου κοιμαται απο 2 χρονων σε μονο κ σε ενα χρονο θα κοιμαται πανω στο 2οροφο κ η μπεμπα κατω .. μη φοβασαι ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κρίμα να μην έχω διαβάσει αυτό το θέμα νωρίτερα... Σήμερα έπεσε απο την κουνια του και οικονομίσαμε δυο ωραία ραμματάκια πάνω απο το μάτι μας.:( Έκανε την κουβέρτα του κουβάρι και έπειτα σκαλοπάτι κι έπεσε απο το κεφαλάρι της κουνιας. Σήμερα τον κοιμίζω στο πάρκο αλλα σκέφτομαι αύριο να βάλω παζλ (απο που να τα πάρω για να μην είναι αυτά με τα κομματάκια του τζαμπο; ) και να μην του ξαναβάλω κουβέρτα. Θα ανοίγω περισσότερο το καλοριφέρ. Κάποια κοπέλα ρώτησε πιο πάνω για έξτρα προστατευτικά (σκεφτομαι να βάλω στο κεφαλάρι) μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ τέτοια;;;

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...