Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?


Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?  

984

  1. 1. Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?

    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε καλύτερα απο όσο πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      128
    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε όσο καλά πληροφορήθηκα και απο το διαδίκτυο
      118
    • συνάντησα μαία και δεν με πληροφόρησε καλύτερα απο όσα πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      294


Recommended Posts

δεν πηρα καμμια μαια στο σπιτι..στη κλινικη μου ειπαν κανα δυο πραγματα αλλα τπτ σπουδαιο..απλα ηθελα παρα πολυ να θηλασω το μωρο μου κ τα καταφερα!! ..στη αρχη σιγουρα θα αντιμετωπισει καποιεσ δυσκολιες αλλα πιστευω αν θελει καποια παρα πολυ θα τα καταφερει! υπομονη κ να ακολουθει το μωρο της:P

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

όταν έμεινα έγκυος αποφάσισα να θηλάσω για... οικονομικούς λόγους. είχα ακούσει πόσο ακριβά είναι τα γάλατα. μετά βέβαια το έψαξα στο ίντερνετ από όπου και ενημερώθηκα για τα οφέλη του θηλασμού. για το πρακτικό μέρος, ενημερώθηκα από την ευτοκία... η κοπέλα που μας έκανε το μάθημα πραγματικά δεν σου γέμιζε καθόλου το μάτι, αλλά ό,τι μας είπε ήταν ολόσωστο. διάβασα και πάρα πολύ στο ίντερνετ βέβαια, αλλά αλλιώς είναι να στα λέει κάποιος. στο μαιευτήριο οι κοπέλες ήταν πολύ καλές και μετά με τη βοήθεια της μαμάς μου, της κουνιάδας μου, του φόρουμ :wink: και φυσικά με το βιβλίο της πατσούρου (Ευαγγέλιο) :wink: κατάφερα να θηλάσω. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαβασα και εγώ το βιβλιο της Πατσουρου για το θηλασμό που μου δάνεισε μια φιλη και μεχρι στιγμης όλα βαινουν καταπλικτικά με τον θηλασμο (4μηνες) και αναπτυξη μια χαρά!! Οστώσω ειχα και υποστηριξη προσωπικα σ αυτό απο μαιες, παρακολουθησα και κάποιες ομαδες, λιγο και το διαδικτυο.. Εχω ακουσει όμως για μαιες οι οποιες όχι μονο δεν βοηθουν αλλα δινουν ..εντελως αναποδες συμβουλες !!! Και μια μανουλα που μολις γεννησε και δεν το έχει ψαξει θα την πατησει !

Link to comment
Share on other sites

Οι μαίες στο νοσοκομείο μου έδειξαν πως κ γιατί τα οποία κ εφάρμοσα αλλά από το άγχος μου μου κόπηκε σιγά σιγά το γάλα :(

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είχα διαβάσει όλου του κόσμου τα πράγματα στο διαδίκτυο, θεωρητικά ήμουν πλήρως ενημερωμένη.

Οι μαίες στο μαιευτήριο μικρή βοήθεια μου έδωσαν στα πιο πρακτικά ζητήματα του θηλασμού και δεν ασχολήθηκαν όσο θα έπρεπε.

Τελικά, το γεγονός ότι παλεύω ακόμα με το θηλασμό, δεν έπαθα μαστίτιδα και δεν έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια το χρωστώ στην παιδίατρό μας, που στην πρώτη επίσκεψη για το μωρό ασχολήθηκε με αγάπη και ενδιαφέρον πολλές ώρες με εμένα που σα νέα μάνα είχε χάσει τη μπάλα!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο πρώτο μου παιδί είχα σε συνεχή τηλεφωνική σύνδεση την κολλητή μου στο Ρόδο η οποία γέννησε ταυτόχρονα με μένα το 3ο της παιδί και το θήλαζε. Η βοήθειά της ήταν παραπάνω από καθοριστική στην εδραίωση του θηλασμού μου. Μέχρι τότε δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα αυτό ποτέ. Νόμιζα ότι είναι μια πανεύκολη και φυσική διαδικασία που συμβαίνει από μόνη της...πόσο λάθος έκανα.....

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ξετίναξα στην κυριολεξία το ίντερνετ όλο με αποτέλεσμα ο θηλασμός του 2ου παιδιού μου να είναι παιχνιδάκι μπροστά στον προηγούμενο, να τον αγαπήσω πολύ και να γίνω φανατική οπαδός του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η αλήθεια είναι οτι εάν εμείς οι ίδιες δεν το προσπαθήσουμε και δεν το παλέψουμε, δε νομίζω οτι καμμία μαία δε θα ασχολήθει με το να εδραιώσουμε το θηλασμο..

Στην κλινική τους ζήτησα να μην του δώσουν τιποτα για συμπλήρωμα και να μου το φέρνουν να το ταίζω αποκλειστικά εγω..

Δε μπορώ να πω οτι με βοηθήσανε ή οτι με στηρίξανε για να αποφύγω το ξένο γάλα.. Αναγκαστήκανε να το κάνουνε επειδή το ζήτησα ..

Ημουν η μοναδική στον όροφο που θηλαζα αποκλειστικα, οι υπόλοιπες έδιναν ξένο και χαμομήλι..

Θεωρώ οτι τις μαίες τις βόλευε να δινουν μπουκάλι στη διάρκεια της νύχτας στα μωράκια και όχι καθε 1.30 με 2 ώρες να τα μοιράζουν στους θαλάμους...

Κορίτσια προσπαθήστε το οσο μπορείτε! Μακάρι να "πέσετε" σε καλές μαίες και οπαδούς του θηλασμου..

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω που γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο οταν την φωναξα για να μου δειξει...μονο που δεν με εβρισε επειδη την ανησυχησα λογω ωρας (κοιμοταν)....τσατιστηκα ομως και την ειπα δεν σε χρειαζομαι και ουτε οροκειται να σε χρειαστω αλλο...και επιασα μονη μου το μωρο και αυτο μεσα σε λιγα λεπτα βεντουζαρε και αρχισε να θηλαζει....

Οχι θα κατσω να σκασω και να παρακαλαω!!!!!!

Μονη μου τα καταφερα και δεν ειχα την παραμικρη πληροφορηση...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο οταν την φωναξα για να μου δειξει...μονο που δεν με εβρισε επειδη την ανησυχησα λογω ωρας (κοιμοταν)....τσατιστηκα ομως και την ειπα δεν σε χρειαζομαι και ουτε οροκειται να σε χρειαστω αλλο...και επιασα μονη μου το μωρο και αυτο μεσα σε λιγα λεπτα βεντουζαρε και αρχισε να θηλαζει....

Οχι θα κατσω να σκασω και να παρακαλαω!!!!!!

Μονη μου τα καταφερα και δεν ειχα την παραμικρη πληροφορηση...

 

 

:P:p:p

Μπράβο σου κοπέλα μου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ

:P:p:p

Μπράβο σου κοπέλα μου!

 

Ευτυχής σύμπτωση που κατάφερες να θηλάσεις.

 

Συνήθως, όμως, χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι μαμάδες διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό.

Γιατί η ανατροφή ενός μωρού μπορεί να αποδειχθεί αγχωτική διαδικασία (τρώει αρκετά; γιατί είναι ήσυχο; γιατί είναι ανήσυχο; είναι θρεπτικό το γάλα μου; είναι άραγε καλύτερο το μητρικό γάλα από τη φόρμουλα;) και χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι γυναίκες τείνουν να διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό, μόλις περάσει "ο μήναςτου μέλιτος".

Τα στοιχεία είναι δυστυχώς συγκλονιστικά: http://www.tanea.gr/news/greece/article/4773046/?iid=2

Link to comment
Share on other sites

σ

 

Ευτυχής σύμπτωση που κατάφερες να θηλάσεις.

 

Συνήθως, όμως, χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι μαμάδες διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό.

Γιατί η ανατροφή ενός μωρού μπορεί να αποδειχθεί αγχωτική διαδικασία (τρώει αρκετά; γιατί είναι ήσυχο; γιατί είναι ανήσυχο; είναι θρεπτικό το γάλα μου; είναι άραγε καλύτερο το μητρικό γάλα από τη φόρμουλα;) και χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι γυναίκες τείνουν να διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό, μόλις περάσει "ο μήναςτου μέλιτος".

Τα στοιχεία είναι δυστυχώς συγκλονιστικά: http://www.tanea.gr/news/greece/article/4773046/?iid=2

 

 

Δεν ξερω εαν ηταν συμπτωση παντως ευτυχης ηταν....και που καταφερα να θηλασω αλλα και στην προκειμενη περιπτωση να θηλασω μονη μου...χωρις πληροφορηση...γιατι μενω σε μια επαρχικαη μικροπολη οπου εδω δεν εχουμε τις δυνατοτητες ουτε για δικη μας μαια, ουτε συμβουλο θηλασμου...απλα ζουμε κατω απο την ομπρελα ενος δημοσιου νοσοκομειου που οπως αποδειχθηκε....μαιες ειχε....ορεξη δεν ειχα!!!!! Οποτε και εγω εκανα το αυτονοητο...και ας ηταν για λιγο....και ας ηταν λαθος....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σ

 

Ευτυχής σύμπτωση που κατάφερες να θηλάσεις.

 

Συνήθως, όμως, χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι μαμάδες διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό.

Γιατί η ανατροφή ενός μωρού μπορεί να αποδειχθεί αγχωτική διαδικασία (τρώει αρκετά; γιατί είναι ήσυχο; γιατί είναι ανήσυχο; είναι θρεπτικό το γάλα μου; είναι άραγε καλύτερο το μητρικό γάλα από τη φόρμουλα;) και χωρίς την αναγκαία πληροφόρηση, οι γυναίκες τείνουν να διακόπτουν εύκολα τον θηλασμό, μόλις περάσει "ο μήναςτου μέλιτος".

Τα στοιχεία είναι δυστυχώς συγκλονιστικά: http://www.tanea.gr/news/greece/article/4773046/?iid=2

 

 

Ισως θέλουνε πολύ και τα μπεμπάκια μας και μας βοηθάνε ακόμα και τώρα να συνεχίσουμε να τα θηλάζουμε!!

Πραγματικά το πιστεύω αυτο.. εμένα ο μικρούλης μου "έπιασε" αμέσως και θήλασε.. χρειάστηκα υποστήριξη απο τις μαίεες μόνο όταν πληγώθηκαν λίγο οι θηλές μου, που τουλάχιστον τότε μου έδωσαν μια κρεμουλα να βαλω..

Ευτυχώς το επόμενο πρωινό ημουν πολύ καλύτερα και δεν επιρρεάστηκε ο θηλασμός..!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγω γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη αλλα για τον θηλασμο, μου ειπαν οι νοσοκομες λεκτικα για 2 λεπτα μερικες πληροφοριες και ολα τα αφησαν στην μοιρα τους!

Ευτυχως ημουν τυχερη και μπόρεσα να θηλασω αποκλειστικα το παιδι μου 6 μηνες και σχεδόν αλλους 2 μεχρι να αποθηλάσω φυσιολογικά....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ημουν προδιαθετημενη για το θηλασμο χρονια πριν οταν μια μαμα μου ειχε εξηγησει καλα τα οφελη. Στο μαιευτηριο καμια δε με ενημερωσε επαρκως οπως και καμια απο τις φιλες μου που θηλασανε ελαχιστα η και καθολου, ο γιατρος μου ειχε μια μαια φοβερη! Νεα και πολυ ενημερωμενη, αυτη μου ειπε πολλα κολπα, ενα βιβλιο και φυσικα το διαδυκτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα!

 

 

γεννησα στο ιπποκρατειο της θεσσαλονικης οπου προωθει πολύ τον θηλασμο κ επισης εχει τ μωρακι υπο τη φροντιδα σου, οι μαιες βοηθουσαν παρα πολύ αρκει ν ειχες τη θεληση κ εσυ ν μαθεις,

ακουσα βεβαια διαφορα π μ μπερδευαν (όχι ότι ηταν λαθος αλλα για παρδειγμα εμενα τ παιδι μ δεν καθεται ωρα στο στηθος ποτε, οποτε τ βαζε το 20 λεπτα κ 20 λεπτα δεν γινοταν ΄΄η καποιοι λενε ν δινεις μετα την εδραιωση τ θηλασμου μονο τ ενα στηθος, ε εγω δινω παντα κ τα δυο) αλλα τελικα κατεληξα στο ότι τ πιο σημαντικο είναι η σωστη τοποθετηση τ παιδιου στο στηθος κ γ όλα τ αλλα η μανουλα καλο είναι ν ακολουθει τ ενστικτο της κ τ παιδακι της , κάθε δυαδα είναι ξεχωριστη, δηλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω ειχα ενημερωθει απο πριν και στη θεωρια ηξερα τα περισσοτερα, ομως χωρις τις μαιες να με βοηθησουν πρακτικα, ισως και να μην τα καταφερνα. Ειχα δικη μου μαια αλλα και οι περισσοτερες μαιες οροφου στο Λητω με βοηθησαν πολυ (και λεω οι περισσοτερες και οχι ολες γιατι 1-2 ηταν λιγο αποτομες στις κινησεις και την ομιλια και αγχωναν εμενα και το μωρο μεχρι να πετυχει το τάισμα, οχι επειδη αρνηθηκαν να βοηθησουν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εγώ ευτυχώς γέννησα σε ιδιωτική στο παλαιό Φάληρο και είχα μια σχετική ενημέρωση. Και πάλι δεν σου λένε όσα πρέπει να ξέρεις, νομίζω ότι εάν δεν το κυνηγήσουμε μόνες μας να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε κανένος η γνώση δεν θα είναι αρκετή.

Είχα ζητήσει rooming και την ηλιαχτίδα μου την είχα συνέχεια στο στήθος. Έδωσα συμπλήρωμα 3 φορές σε τρεις μέρες και μετά συνέχισα αποκλειστικά. Πλέον είμαστε στους τρεις μήνες :P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εγω απο μονη μου ολα και πηγαν τελεια απο την αρχη

μου εδειξε μονο στην αρχη η μαια πωσ να βαλω το μωρο

νομιζω καλη θεληση και προθεση θελει μονο

Link to comment
Share on other sites

Οι μαίες στην κλινική που γεννησα δεν γνώριζαν πολλά για το θηλασμό.  Αρχικα συνεστησαν να ταιζω το μωρο δέκα λεπτά ανά τρίωρο. Όταν κατέβηκε το γάλα σκλήρυνε το στήθος μου σε ένα σημειο και μου έλεγαν πως ήταν έτσι η μορφολογία του αντί να με συμβουλεψουν να θηλάζω περισσότερο για να βγει το γάλα που προφανώς έφραξε τον πόρο. 

 

Ευχαριστώ όλες τις μαμάδες που έγραψαν κατά καιρούς στο foroum και διαβάζοντας τες μπόρεσα και ξεπερασα τις δυσκολίες και θηλάζω εδώ και δέκα μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τη σειρά μου ενώ συνάντησα αρκετές μαιες (στο μαιευτήριο) καμία δεν μπήκε στον κόπο να δει αν θηλάζω,αν θηλάζω κανονικά αν έχω κάποιο πρόβλημα,αν εν πάση περίπτωσή χρειάζομαι οτιδήποτε..Μόνο η παιδίατρος με βοήθησε κ Αυτά που διάβασα πριν κ μετά την εγκυμοσύνη στο forum!!και βέβαια κάποια βιντεάκι που ειχα δει στο ίντερνετ.Ευχαριστώ κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι, πως επειδή η πρώτη κύηση ήταν δίδυμη, ήρθα κατά τη διάρκειά της σε επαφή με σύμβουλο θηλασμού, η οποία και μας συντρόφευσε κατά τους πρώτους μήνες, αρχικά σε πρακτικο επίπεδο και στη συνέχεια σε ψυχολογικό.

Δυστυχώς, ούτε μέσω διαδικτύου, ούτε και μέσω μαίας κατόρθωσα να συλλεξω τις πληροφορίες που αναζητούσα προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος του θηλασμού των διδύμων.

Με τη συβουλο κατορθώσαμε και αποκλειστικά να θηλάσουμε και φυσικά να αποθηλάσουμε.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελενα υπήρξε απίστευτη υπομονη και καθοδήγηση και από τις μαίες και τους γιατρούς. Ειδικά και στην εντατικη γιατί είχα πρόωρα. Το διαδίκτυο βοήθησε πάρα πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα αρχικά μέσω διαδικτύου και μετά στο μαιευτήριο, το οποίο επέλεξα και γιατι ακολουθεί το baby friendly initiative.

Στο Έλενα βοηθά πάρα πολύ το τμήμα ψυχοπροφυλακτικής το οποίο έχει κλειστό μάθημα για τις λεχώνες, όσο βρίσκονται στο μαιευτήριο. Γενικά οι μαίες που κάνουν τα μαθήματα για τον τοκετό και τα μαθήματα μετά είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!

Το ίδιο τμήμα έχει μαίες που περνάνε κάθε απόγευμα από τα δωμάτια και βλέπουν αν το μωρό πιάνει καλά τη θηλή, βοηθούν πολύ στη σωστή στάση του σώματος ωστόσο καμία τους δεν είδε ότι το μωρό μου είχε χαλινό (που πιθανόν δυσκόλεψε και στο να κατέβει το γάλα αλλά και να τραβάει όσο χρειάζεται). Επίσης δεν είναι όλες οι νοσοκόμες θαλάμου και τόσο ενημερωμένες και υποστηρικτικές στο θέμα του θηλασμού (έτυχα τουλάχιστον 2 που έδιναν άκυρες συμβουλές) και η αγωγή που δίνουν στην καισαρική έχει ως παρενέργεια την ανακοπή της ροής του γάλακτος, πράγμα που δυσκολεύει πολύ στο να κατέβει το γάλα τις πρώτες μέρες. 

Δυστυχώς και τα δύο (χαλινός και αγωγή) τα έμαθα αργότερα, μέσω διαδικτύου. Μπορεί να μην καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό, καταφέραμε όμως να τον διατηρήσουμε ως κύριο τρόπο σίτισης το πρώτο έτος και συμπληρωματικά το επόμενο διάστημα (έως σήμερα 2,5 ετών). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...