Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε συ γατούλα μια χαρά πάτε. Περίμενε λίγο ακόμα εσύ. Αφού το παιδάκι άρχισε να μιλάει και να κάνει προτασούλες. Εγώ τι να πω τώρα; 80 λέξεις κανονικες; θα έκανα τούμπες! και φυσικά θα περίμενα.

Αγχώθηκα πολύ ρε συ τώρα. Όλες σχεδόν τις λέξεις μωρουδιακά τις λέει ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα όταν λές καθαρές εννοείς ας πούμε ότι το γάλα το λέει γάλα;

γιατί εμένα έτσι δεν λέει καμία πέρα από μαμά , μπαμπά, γιαγιά παππου,γωγώ (το όνομά μου)

Αν εννοούν κανονικές αυτές τις λέξεις π.χ το σκυλί ο δικός μου το λέει κυλί ή την μπανάνα νανάνα , πατάτα τατάτα, τότε γύρω στις 15-16.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα...καμια 15αριά λέει περίπου από όσες μπορώ να θυμηθώ.

Βλέπω και παιδάκια μικρότερα στην γειτονιά μου που μιλάνε σχεδόν κανονικά και τρελλαίνομαι ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά δεν του έδωσε περιθώριο αυτή μέχρι τα 3 του Β;το λέω μιας και άρχισε να μιλάει. Αμέσως λογοθεραπείες; κοίτα να δείς πώς αγχωνόμαστε γαμώτο. Εχω να σκεφτώ και αυτό τώρα μαζί με τα κιλά!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα γνωστη να προχωρησω για το ακουογραμμα για Παιδων Πεντελης

αντε γιατι στο μητερα εχει 76!!!

Καλο θα ηταν να ειχα και δευτερη γνωμη αλλα αμα θελω αλλους 3 μηνες να περιμενω βρασε ορυζα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άστα! πήρα τηλ. πρίν λίγο να ρωτήσω αν πρίν τις 16 Σεπτεμβρίου που έχω ραντεβου με τη Θωμαϊδου έχει πιο νωρίς. Εννοείται όχι!

Καλά στο ΜΗΤΕΡΑ είναι πολύ ακριβά. Και εγώ κάνω εξετάσεις του μικρού γιατί είναι η παιδιάτρός μας εκεί αλλά είναι οι τιμές...110 ευρώ πλήρωσα πριν κανα μήνα για υπέρηχο νεφρών.

Τουλάχιστον στην Πεντέλη είναι πιο σύντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για Πεντέλη. Και εγώ ψάχνω καιρό για βρώ και έξω και αν δέχεται κανείς βιβλ. δημοσίου αλλά τίποτα. Σήμερα ψάχνωντας έπεσα σε μια Διδάκτωρ Πανεπιστήμίου Αθ. και και και... Γκόλτσιου λέγεται και έχει ιατρείο στου Ζωγράφου. Αλλά δεν δέχεται βιβλ. δημοσίου. Μου είπε ότι δεν υπάρχουν αναπτυξιολόγοι συμβεβληξμένοι με δημόσιο γιατί ΄θεωρούνται ειδικοί γιατροί. Μα δεν βρίσκω γενικά αναπτυξιολόγους με εξωτερικό ιατρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μια ερωτηση για της μανουλες που ξερουν παρακαλω πολυ. Η μικρη ειναι 20 μηνων και μεχρι τωρα δεν ελεγε κατανοητες λεξεις. Ελεγε αλαμπουρνεζικα. Πριν καμια βδομαδα εγινε μια εκρηξη κατα την οποια αρχησε να λεει λεξεις οπως 'παπακια' (πεντακαθαρα), 'μυρμηγκια' (μυμυγκια), 'παπουτσια' (παπουια), 'τελιτσα'(τειτσα) και αλλα τετοια. Ηθελα να ρωτησω. Δεν λεει πολλες λεξεις τετοιο ειδους. Εχω διαβασει οτι σε αυτη την ηλικια λενε πανω απο 20 λεξεις. Λεει μικρες λεξουλες δισυλαβες αρκετες αλλα πολυπλοκες μονο αυτες παραπανω. Ειναι οκ αυτο για αυτη την ηλικια βαση εμπειρων μαμαδων?....ανησυχουσα λιγο που δεν τα ελεγε μεχρι τωρα αλλα φανηκε οτι εχει αρχησει να λυνεται η γλωσσα της. Απλα δεν εχει μεγαλο λεξιλογιο. Αλλα καταλαβαινει σχεδον ολα οσα της λεω. Και καταλαβαινει και Αγγλικα (διγλωση). Αμα της πεις where is that(something) στο δειχνει ...ειμαστε οκ λετε? τοσο μεγαλο λεξιλογιο παντως που λενε οτι πρεπει δεν εχουμε ΟΥΤΕ κατα διανοια.....(δεν εχω διαβασει προηγουμενα ποστ ειμαι εξαντλημενη-οποια πληροφορια δεχτη)

 

Ευχαριστω

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για της μανουλες που ξερουν παρακαλω πολυ. Η μικρη ειναι 20 μηνων και μεχρι τωρα δεν ελεγε κατανοητες λεξεις. Ελεγε αλαμπουρνεζικα. Πριν καμια βδομαδα εγινε μια εκρηξη κατα την οποια αρχησε να λεει λεξεις οπως 'παπακια' (πεντακαθαρα), 'μυρμηγκια' (μυμυγκια), 'παπουτσια' (παπουια), 'τελιτσα'(τειτσα) και αλλα τετοια. Ηθελα να ρωτησω. Δεν λεει πολλες λεξεις τετοιο ειδους. Εχω διαβασει οτι σε αυτη την ηλικια λενε πανω απο 20 λεξεις. Λεει μικρες λεξουλες δισυλαβες αρκετες αλλα πολυπλοκες μονο αυτες παραπανω. Ειναι οκ αυτο για αυτη την ηλικια βαση εμπειρων μαμαδων?....ανησυχουσα λιγο που δεν τα ελεγε μεχρι τωρα αλλα φανηκε οτι εχει αρχησει να λυνεται η γλωσσα της. Απλα δεν εχει μεγαλο λεξιλογιο. Αλλα καταλαβαινει σχεδον ολα οσα της λεω. Και καταλαβαινει και Αγγλικα (διγλωση). Αμα της πεις where is that(something) στο δειχνει ...ειμαστε οκ λετε? τοσο μεγαλο λεξιλογιο παντως που λενε οτι πρεπει δεν εχουμε ΟΥΤΕ κατα διανοια.....(δεν εχω διαβασει προηγουμενα ποστ ειμαι εξαντλημενη-οποια πληροφορια δεχτη)

 

Ευχαριστω

 

Φίλη άκου τι πιστεύω, λογοθεραπευτής ή ειδικός βέβαια δεν είμαι αλλά τη γνώμη μου θα σου πω έτσι για να μην ανησυχείς και γι'αυτό.

 

Μάλλον αντιλαμβάνεται πλήρως και είναι σε θέση να αναγνωρίζει την έννοια πολύ περισσοτέρων λέξεων και έχει πλήρη αντίληψη όλων των συνομιλιών που ακούει. Επειδή όμως δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσει λέξεις - δεν υπάρχει ανάγκη αφού αλληλοκατανοείστε, γιατί να μπει στον κόπο το παιδάκι?

 

Η δική μου χρησιμοποιεί λέξεις και προτασούλες επειδή αναγκάζεται να το κάνει λόγω παιδικού. Αν δεν μιλήσει δεν θα είναι και στην παρέα με άλλα παιδάκια, άρα αναγκαστικά τα παιδιά που πάνε παιδικό μιλάνε πιο γρήγορα.

Εισήγηση και χωρίς παρεξήγηση τώρα, έτσι? Από Σεπτέμβριο πάρε μία απόφαση, ψάξε ένα καλό παιδικό και στείλε την. Θα εκπλαγείς με την πρόοδ που θα κάνει μόλις προσαρμοστεί. Όχι μόνο θα λυθεί η γλώσσα της αλλά και άλλα πολλά που είναι λίγο οφ τόπικ αλλά χάριν παραδείγματος αναφέρω: Να τρώει μόνη της, να βάζει πράγματα στη θέση τους, να βγάζει παπούτσια & κάλτσες πριν το μπάνιο, να συμμαζεύει τα παιχνίδια της, να μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα παιγνίδι με πολλούς τρόπους και όχι μόνο τον ένα που της δείχνουμε εμείς, να της διαβάζεις ένα παραμύθι συχνά και να σου λέει τη συνέχεια με λίγο περίεργο τρόπο. Δεν είναι καθόλου υπερβολικά όσα σου γράφω. Επίσης να σου πω ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία απορροφούν όχι μόνο από προτάσεις που τους λες αλλά και από συνομιλίες που ακούν να κάνεις στο τηλέφωνο ή με τον μπαμπά. Προχθες κάτι είπα με τη δασκάλα της περί καλοκαιρινών διακοπών και την επόμενη το πρωί μου το ξεφούρνισε η δικιά μου:shock:.

 

Πάω και ένα βήμα πάρα κάτω... Αφού πάει παιδικό το Σεπτέμβριο ή όποτε αποφασίσεις, μετά my dear friend you know... μπορείς να ψάξεις για δουλειά ή να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με σένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ειναι σε παρομοια ηληκια και λεει :

μαμα

μπαμπα

γιαγια

παππου

αξε (= ανοιξε) :lol:

 

Αυταααααααα . :lol: Τα υπολοιπα.... μονο εκεινος ξερει τι λεει. Το μυρμηγκια....δεν το κοβω να το λεει συντομα αλλα ειναι νωρις ακομα :cool:

Χαλαρωσε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικός μου είναι 19 μηνών και κατά διαστήματα έχει πει μαμα, μπαμπα, ακι (πουλάκι), Αγγε (Αγγελος-δηλ το όνομα του), αλλά τα έχει κόψει και πλέον λέει μόνο γεία !!! (λολ).

Τϊ να πώ??? Πρός το παρόν τον αφήνω γιατί κατα τ' αλλα έχει αντίληψη αλλά είναι παρα πολύ πεισματάρης. Παντως, επειδή αναφέρεις ότι καταλαβαίνει αγγλικά, έχω ακούσει ότι παιδια που ακουνε 2 γλώσσες στο σπίτι (πχ. ένας γονιός-κυρίως η μάνα είναι ξένη) αργούν παρα πολύ να μιλήσουν γιατί μπερδεύονται (αλλά μετά μιλούν μαζί και τις 2 γλώσσες).

Link to comment
Share on other sites

παντως ο Β ως γνησιος τεμπελακος και μετα απο ενα χρονο στο σταθμο, ακομα εχουμε θεμα στην ομιλια και στο φαι! Μια χαρα ξερει να τρωει, αλλα απο τη μαμα η κουταλια ειναι καλυτερη!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτέλους λέει 2 λεξούλες μαζί σχεδόν σε όλα. Αυτές τις μέρες έχει κολλήσει με τη λέξη λουλούδι! λουλούγι οέα μιμίμει! ωραία μυρίζει λουλούδι! προχτές μου λέει ξαφνικά εκεί που καθόμασταν στο μπαλκόνι : η γιαγιά ποτίτει! :shock: η γιαγιά ποτίζει!

Link to comment
Share on other sites

παντως ο Β ως γνησιος τεμπελακος και μετα απο ενα χρονο στο σταθμο, ακομα εχουμε θεμα στην ομιλια και στο φαι! Μια χαρα ξερει να τρωει, αλλα απο τη μαμα η κουταλια ειναι καλυτερη!

 

Ναι αλλά το κοριτσάκι σου είναι πιο μπροστά σ'αυτά έτσι?? Τα αγοράκια αργούν λίγο παραπάνω από τα κοριτσάκια σ'αυτά, αλλά σε νηπιακή ηλικία κάνουν αλματώδη πρόοδο. Όπως το είπες, λίγο τεμπέληδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!Φίλη μου αναφέρεις ότι το παιδάκι είναι δίγλωσσο. Δεν είμαι ειδικός αλλά από όσα ξέρω τα δίγλωσσα παιδάκια καθυστερούν λίγο να μιλησουν σε σχέση με τα υπόλοιπα επειδή πρέπει στο μυαλουδάκι τους να ξεκαθαρίσουν διπλές έννοιες για καθετί. Αρά δεν βρίσκω πρόβλημα. Επίσης πιστευω ακράδαντα ότι κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του φυσικά εντός ορίων. Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει από τον κύκλο μου ότι τα αγόρια καθυστερούν περισσότερο σε σχέση με τα κορίτσια. Επίσης πιστευω ότι ο παιδικός μπορεί να βοηθάει χωρίς να είναι απόλυτο. Η δική μου δεν πάει παιδικό, μιλάει από 15 μηνών και αυτή τη στιγμήέ είναι σε θέση να λέει ολοκληρα τραγούδια και παραμύθια μόνη της ενώ έχει αποτυπώσει και βασικές λέξεις στα αγγλικά. Αντίθετα παιδάκι φίλης 30 μηνών πάει σε παιδικό απο 17 μηνών τώρα ξεκινάει να λέει δειλά δειλά μαμά μπαμπά και βασικές δισύλλαβες όχι καθαρά. Στον δε παιδικό αντί να προσπαθεί έχει απομονωθεί και παίζει μόνο του. Βέβαια δεν είναι και απόλυτα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα γιατί το παιδάκι έχει και κάποια θέματα στο σπίτι αλλα αλά το αναφέρω. Μιας ξαδελφης μου το μικρό μίλησε στα 3. Επειδή είχαν φοβηθεί το πήγαν σε ειδικό ο οποίος δεν διέγνωσε κάτι ιδιαίτερο. Μέσα σε 6 μήνες το παιδί μίλησε πεντακάθαρα και όχι απλά μίλησε αλλά έχει ξεχάσει και να το κλείσει. Κάνει κανονικότατες κουβέντες διαρκείας. Πολύ γέλιο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πέραν ακραιων περιπτώσεων πρέπει να δίνουμε χρόνο και να μην ανησυχούμε. Εξάλλου τα παιδιά που έχουν πρόβλημα έχουν και άλλα δείγματα όπως αδυναμία κατανόησης π.χ., πέραν της αδυναμίας ομιλίας.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια διαβασα καποια link ενδιαφεροντα για αναπτυξη ομιλίας και καταλαβα τι λενε οταν εννοουν λεξιλογιο 20 λεξεων και πανω. Μιλουν για εκφραστικό λεξιλόγιο και αντιληπτό λεξιλόγιο. Αντε και με τρελλάναν. Το εκφραστικό δεν ειναι παντα αντιληπτό αλλα ειναι σταθερές λεξεις που χρησιμοποιει μεσα σε δικες του προτάσεις της οποίες αυτο εχει συνδιασει με πραγματα πραξεις ή αντικείμενα. Το αντιληπτό έρχεται ΠΟΛΥ αργότερα και μάλιστα μέση χρονική περίοδος λέει μετα τα 2 χρόνια. Οποτε ειμαστε και πολυ καλα απο οτι φαίνεται. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καταλαβα τι γίνεται και θα με τρελλάνουν λεω. Εκφραστικό λέξιλογιο εχει τεραστιο, και αντιληπτο πλεον αρκετα καλο για την ηλικια της.......ουφ.......αμαν πια. ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΝΤΑΞ?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πάω και ένα βήμα πάρα κάτω... Αφού πάει παιδικό το Σεπτέμβριο ή όποτε αποφασίσεις, μετά my dear friend you know... μπορείς να ψάξεις για δουλειά ή να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με σένα.

 

Ναι εχεις απολυτο δικιο εκει. Το εχω ανάκγη αν και εκανα το πρώτο βήμα ΗΔΗ. Πηρα γυναικα 3 φορες την εβδομαδα απο ενα 3ωρο την φορα. Λιγο quality time......you know?

 

Συγνωμη για το οφφ τοπικ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις απολυτο δικιο εκει. Το εχω ανάκγη αν και εκανα το πρώτο βήμα ΗΔΗ. Πηρα γυναικα 3 φορες την εβδομαδα απο ενα 3ωρο την φορα. Λιγο quality time......you know?

 

Συγνωμη για το οφφ τοπικ.

 

Καλά έκανες, σκέψου μόνο ότι θα το κάνεις για το παιδί πάνω απ'όλα το να πάει παιδικό, πραγματικά πιστεύω ότι θα τη βοηθήσει πάρα πολύ σε πολλά θέματα που σου ανέφερα πιο πάνω. Έ και μετά ακολουθεί το ότι εσύ θα αναπληρώσεις το χρόνο σου όπως θες :wink:

 

Μην ασχολείσαι με αντιληπτό και εκφραστικό, ασ' το για αυτούς που χρειάζονται τις μετρήσεις και μακρυά από εμάς. Μια χαρά είναι το κορίτσι σου μην αγχώνεσαι, απλά δεν έχει σταθερή παιδική παρέα (πιστεύω) για να μοιράζονται και τα αλαμπουρνέζικά τους και αυτά που μαθαίνουν σωστά. Πιο πρόθυμο είναι ένα παιδάκι να μάθει από άλλο παιδάκι παρά από μεγαλύτερους. Τα παιδάκια μιμούνται κιόλας τα συνομίλικα αμέσως μόλις δουν κάτι (πάντα ισχύει και σε θέμα γλωσσας).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, δεν ειμαι σιγουρη αν υπαρχει σχετικο θεμα, δεν ειδα κατι. Τελοςπαντων, ηθελα να ρωτησεω κατα ποσο μιλανε τα μωρα σας σε αυτην την ηλικια? εμεις λεμε γυρω στις 15-17 λεξεις...οχι καθαρα βεβαια..μου ελεγε μια μαμα προχθες οτι η δικια της κορη εκανε προτασεις σε αυτην την ηλικια...συγνωμη αλλα δεν το πιστευω...μου ακουγετε υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεισ καθολου καθε παιδι εχει τουσ δικουσ του ρυθμου.για παραδειγμα ο αδερφοσ μου μεχρι 3 χρονον ελεγε μονο τα βασικα μαμα μπαμπα παμ και τεταια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...