Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αχ, αχ ,εμεις μονο κραυγιες, ολα τα ζωακια κανουνε παπαπα οπως το παπακι που εμαθε πρωτο.

ουτε μαμα ουτε μπαμπα ξεκαθαρο.

ολη μερα βγαζει κραυγιες, λεει ασυναρτησιες κτλ, βεβαια υπακουει στα παντα, της λεω αυτο ειναι πανω, κατω κτλ και κοιταει κατευθειαν και αλλα.

Αλλα ρε παιδια, τιποτα...σνιφ

μονο το οχι κουναει το χερι οπως της λεω εγω οχι και κουναω και το δικο μου.

Να πει μαμα αντε και μπαμπα πρωτα δεν πειραζει

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια χαρα ειστε!

Ο Βασιλης προχτες εδεησε να αρχισει να λεει και μπαααα μπαααααα

(μπαμπα δε λεω γιατι ...δεν εχουμε....για οσες δε μας ξερουν)

ειχα πηξει στο μαμα μαμ και αυτο οταν νευριαζε συνηθως

και αυτος μονο γκαγκουλισματα, αλλα με το μπα ηρθα στα ισια μου

τι να κανουμε η κορη ειναι μπροστα σε αυτα

εδω το να κανει γεια το εκανε 14 μηνων ενω η Ανστασια 8 μηνων!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

το ελαχιστο μεχρι τα 2 να λενε μερικες λεξουλες

τον βλεπω τωρα να προσπαθει να καλυψει το χρονο που εχασε

μετα το μαααα το μπαααααα τωρα εχουμε και το παααααααα και το γκαααααααα

χαχαχαχαχαχαχαχα

(το τελευταιο ειναι γατα)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην οικογενεια εχουμε πολλα μωρακια και μεχρι πριν λιγο καιρο εκανα το λαθος να τα συγκρινω με το δικο μου τελικα καταλαβα πως καθε μωρο εχει την δικη του μοναδικη αναπτυξη , γιαυτο εμεις οι μανουλες δεν πρεπει να μπαινουμε σαυτην την διαδικασια , επισης αυτο που παρατηρησα στον γιο μου ειναι οτι ενας μηνας μπορει να εχει εκπληκτικη διαφορα . ΟΑλκης μεχρι τον προηγουμενο μηνα ελεγε μονο μαμα , μαμ , κακα τιποτα αλλο βεβαια οταν του μιλουσα εβλεπα οτι ειχε αρχισει να καταλαβαινει παρα πολλα πραγματα, αυτον τον μηνα εγινε το θαυμα λες και λυθηκε η γλωσσα του μαθαινει τουλαχιστον μια λεξη την μερα τωρα λεει μπαμπα, γιαγια , παπα (παππου), παπα (παπουτσια) , γεια, αδιιια (αηδια), ακης (αλκης οταν τον ρωτας πως τον λενε), ατθι (ανθή, την θεια του) , γκαγκακι (μυρμηγκια), και πολλα αλλα τα οποια τα εμαθε μεσα σε μερικες μερες και μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτο το αλμα αναπτυξης, το μονο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν και εσας οταν μιλανε κοβουν λεξεις δηλαδη πα(πανω) κα(κατω) κ.λπ. εμενα αυτο το κανει συνεχεια. Και σε αυτο που ειδα παραπανω για το κοριστακι που της ξαδερφης που δεν λεει τιποτα, δυστυχως ενα πολυ κοντινο μου προσωπο εχει ενα αγορακι το οποιο μεχρι τα 3,5 χρονια δεν ελεγε τιποτα και η οικογενεια αντι να προβληματιστει ελεγε αγορι ειναι θα μιλησει το αποτελεσμα ηταν να αφησουν πολυ πισω το παιδακι το οποιο αρχισε στα 5 να πηγαινει σε ειδικο σχολειο και σε λογοθεραπευτη και τωρα που ειναι 8 χρονων η αναπτυξη του ειναι της ταξης των 2,5 χρονων πιστευω πως αν ειχαν κανει κατι νωριτερα το παιδακι θα ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση, γιαυτο αν και δεν πρεπει να ειμαστε υπερβολικες πρεπει να παρατηρουμε προσεχτικα τα παιδια μας και αν βλεπουμε κατι ανησυχητικο να τρεχουμε κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

ο μικρός μας είναι τώρα περίπου 26 μηνών. Αντιλαμβάνεται τα πάντα και λέει πάρα πολλές λέξεις, με μια μικρή διαφορά: λέει μονάχα την τελευταία συλλαβή!!!

μπα=μπαμπάς

μα=μαμά

που=παπούς

α=γιαγιά

τι=σπίτι

να=χελώνα

κο=σχολικό

κ.ο.κ...

Ήδη κάνει και πρωτόλειες προτάσεις με τον ίδιο τρόπο:

πχ "με πε":πάμε στον καναπέ ή να κάτσουμε στον καναπέ (ποιος μπορεί να ξέρει μόνο από την τελευταία συλλαβή...)

 

Πρέπει να ανησυχήσω; Σκέφτομαι ήδη να ζητήσω τη βοήθεια ειδικού. Είναι νωρίς (ή μήπως αργά);

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα και από μένα,

 

το αγοράκι μου είναι 17.5 μηνών και απο ομιλία ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!Εκτελει εντολές ακόμα και τα μανταλάκια να κρεμάσω τα ρούχα μου έφερε πριν λίγο καιρό αλλά έτσι να με πει ΄΄μαμά¨΄

τίποτα.......Λεέι μαμ.....μπα......ατα.......παπαπαπαπα......και όταν κάποιος φεύγει χαιρετά και φωνάζει: πάει,πάει, πάει...........επίσης ντε, αντεντα,γιαγιά ( το μόνο που λέει κανονικά και μάλιστα δείχνει και τη γιαγιά του ταυτόχρονα) και γενικά όταν θέλει κάτι ή ψάχνει κάτι το δείχνει με το δάχτυλάκι του....Ανησυχώ πάρα πολύ και σκέφτομαι να τον πάω σε λογοθεραπευτή.

να σας πω ότι από αναπτυξη καλά είμαστε: 89εκ. και 13 κιλά βάρος, γεννήθηκε στις 40 εβδομάδες αλλά δεν μασάμε ακόμα και τρώει μόνο αλεσμένα.

Θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας

ευχαριστώ, Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

ο Βασιλης ειναι 21 λεει λιγοτερα και τωρα μπαινουμε σιγα σιγα στα αλιωτα!

 

Σε φιλη λογοθεραπευτρια που τα αναφερω μου λεει παντα οτι ειναι νωρις και να μην ανησυχω. Κατα τα αλλα βλεπω οτι καταλαβαινει τα παντα αλλα μαλλον ειναι τεμπελακος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους

 

Η κόρη μου είναι 17 1/2 μηνών τώρα, αλλά δεν μιλάει καλά.

Είναι αρκετά ζωηρό παιδί, ενδιαφέρεται για τα πάντα, επικοινωνεί συνέχεια κλπ

Πρώτη λεξούλα που είπε συνειδητά περίπου 8 μηνών μαμ (φαγητό)

Μαμά - μπαμπά περίπου απο 9 μηνών.

Άρχισε να μαθαίνει ήχους ζώων απο 11 μηνών.

Τώρα ξέρει να μιμείται πάνω από 10 ήχους ζώων.

Προσπαθεί συνέχεια να μιλήσει, ξέρει πολλές λέξεις, δείχνει να τα καταλαβαίνει όλα αλλά έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να λέει άνετα τις λέξεις που έχουν την ίδια συλλαβή

π.χ. γιαγιά, μαμά, μπαμπά, τουτού, μάμ, νινί,κακά, κοκό, πιπί,ποπό, παπά (παπούτσια),βαβά κλπ .

Επίσης συνδιάζει 2 λέξεις π.χ. πού μπαμπά .

Αλλά δεν μπορεί να πεί λέξεις με διαφορετική συλλαβή, παρά λέει μόνο μια

συλλαβή απο όλη τη λέξη π.χ. αγκαλιά το λέει γκα κλπ.

Επίσης να συμπληρώσω ότι το λ δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε λέξη, το

λέει λίγο περίεργα π.χ. το γάλα το λέει γκάλα αλλά το λ όχι καλά ή σκέτο γκα.

Παρόλο που σε κάποιες λέξεις μπορεί να προφέρει και τις δύο συλλαβές π.χ.

πάνα ξεχωριστά πα και να μαζί δεν το συνδυάζει.

Δισύλλαβες λέξεις με διαφορετικές συλλαβές λέει μόνο μια συλλαβή π.χ. νε (το νερό), γκα(φεγγάρι) κλπ

Επίσης λέει σχετικά δύσκολες συλλαβές π.χ. τζιτζί, φώ(ς), σι κλπ

Πιστέυετε ότι έχει κάποιο πρόβλημα το παιδί στην ομιλία του ή πρέπει να κάνω

κάτι γιαυτό ή είναι φυσιολογική εξέλιξη ομιλίας?

Να συμπληρώσω ότι όταν μου λέει κάποια λέξη, συνήθως την καταλαβαίνω εγώ και την επαναλαμβάνω σωστά και κάποιες φορές της ζητάω να την επαναλάβει και αυτή αλλά τη βλέπω να δυσανασχετεί και μου κάνει όχι με το κεφάλι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ο μεγάλος μου γιος που έκλεισε τα 4 πριν 10 μέρες, έκανε κανονικές προτάσεις μετά τα 2,5. Ο μικρός έκλεισε τα 2 τον Αυγουστο και από τότε έκανε μικρές προτασούλες. Τώρα κάνει μεγάλες προτάσεις, με επίθετα και προσδιορισμούς (πχ. Θέλω να πιω πορτοκαλάδα στο μεγάλο ποτήρι με το Μίκυ). Κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

κανονικες προτασεις πχ 8ελω νερο,που ειναι η κουκλα μου, κτλ η κορη μου εκανε στα 2.στα2,5 θυμαμαι ηταν πια γλωσσοκοπανα και μπορουσαμε να συζηταμε κανονικα.απο οσο ξερω τα αγορια αργουν 3 μηνες σε σχεση με τα κοριτσια αλλα δεν ειναι απολυτο βεβαια!ο γιος μου ειναι 22 μηνων και λεει προς το παρων μονο 2συλλαβες.ποσο ειναι το μωρακι σας?

Link to comment
Share on other sites

το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης.η ομιλια αρχιζει να εμπλουτιζεται μετα τους 18 μηνες και μεχρι τα δυο με δυομισι ενα παιδι εχει πολυ πλουσιο λεξιλογιο.μην ανησυχεις και μια χαρα λεξουλες λεει για 12 μηνων μωρο,να ανησυχουσες αν δεν έλεγε ουτε αυτα.ελπιζω να βοηθησα.φιλια

:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα μιλαει το μωρακι!!υπαρχουν περιπτωσεις που μιλανε πολυ γρηγορα οπως πχ της φιλης μου εκανε τις πρωτες προτασεις με 4-5 λεξεις μαζι, απο 14 μηνων.αλλα αυτο ειναι απο τις εξαιρεσεις.κανονικα στην ηλικια που ειναι το μωρακι σας το φυσιολογικο ειναι λιγες δυσιλλαβες και μη σε ανησυχουν τα ακαταλαβηστικα γιατι για τα μωρα ειναι λεξεις!μπορει εσεις να μη καταλαβαινετε αλλα αυτα κατι εννοουν.ο γιατρος μου ειπε πως τα ακαταλλαβηστικα τα λενε επειδη δε μπορουν να συλλαβουν αυτα που λεμε εμεις κ τα λενε με το δικο τους τροπο.:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΔΩΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΜΑΜΑ, ΜΑΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ.

 

και ο δικος μου τα ιδια λεει αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα παντως :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε!μπορεί να μην λέει πολλά αλλά καταλαβαίνει τα πάντα!πάρε μια μπάλα,δείξ του την κ λεγε του μπάλα.μετά από πολλές επαναλήψεις αστην κάτω κ πες του που είναι η μπάλα;εγώ έτσι ξεκίνησα στον δικό μου να του μαθαίνω.την λέει μπάμπα.ίσωςμε τα ακαταλαβίστικα κατι να εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε!μπορεί να μην λέει πολλά αλλά καταλαβαίνει τα πάντα!πάρε μια μπάλα,δείξ του την κ λεγε του μπάλα.μετά από πολλές επαναλήψεις αστην κάτω κ πες του που είναι η μπάλα;ο δικος μου την εψαχνε.έτσι ξεκίνησα να του μαθαίνω.την λέει μπάμπα.ίσωςμε τα ακαταλαβίστικα κατι να εννοεί. Το ίδιο του έκανα κ πριν λίγο καιρό με ένα μπαλόνι ηλίου.του έλεγα που είναι το μπαλόνι κ κοιτούσε ψηλά να το βρει.δεν έλεγε όμως καμία λέξη για το μπαλόνι.ο Ντίνος του λέει πατλατζαν!χαχα!λέω να είσαι σίγουρος θα το πει KATEYΘEIAN!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός (13 μηνών) καταλαβαίνει πολλές λέξεις αφου με το δάκτυλο του δείχνει ότι του πω. Απο λόγια λέει τα συνήθη ακαταλαβίστικα τα κλασικά μαμά, μπαμπά, παππού, γιαγιά. Τις τελευταίες μέρες άρχισε να λέει συνειδητά παει (όταν πέφτει κάτω ένα αντικείμενο ας πούμε), ατα, έλα, Γκουφ (αυτός είναι ο Γκούφη!) ,πφου (που είναι η αλεπού) και το καλύτερο είναι το μπαμπου (ο μπάμπουρας).

 

Χαλαρά κορίτσια! Θα αρχίσουν να μιλάνε και δε θα τα σταματάμε!!!! Χι χι χι!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η θΗΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΕς ΛΕΞΕΙς.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ!ΔΗΛ.ΜΠΑΜΠΑ-ΜΑΜΑ-ΜΑΜ-ΝΑΙ-ΤΑΤΑ Ή ΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΗΧΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΖΩΩΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΚΟ-ΚΟ, ΜΟΥ(ΑΓΕΛΑΔΑ)ΒΟΥΟΥΟΥ(ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΝΤΥΡΙΟ)ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΛΕΞΟΥΛΕς?ΚΑΝΕΙ Π.Χ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΕΙΑ.ΟΥΤΕ ΠΑΠΠΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η θΗΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΕς ΛΕΞΕΙς.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ!ΔΗΛ.ΜΠΑΜΠΑ-ΜΑΜΑ-ΜΑΜ-ΝΑΙ-ΤΑΤΑ Ή ΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΗΧΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΖΩΩΝ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΚΟ-ΚΟ, ΜΟΥ(ΑΓΕΛΑΔΑ)ΒΟΥΟΥΟΥ(ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΝΤΥΡΙΟ)ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΛΕΞΟΥΛΕς?ΚΑΝΕΙ Π.Χ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΕΙΑ.ΟΥΤΕ ΠΑΠΠΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Καλημερα ikas!

Καταρχιν, για να σε αποφορτισω θα ηθελα να ξερεις οτι ποτε και για κανεναν μας δεν αρχιζουν ολα στην ιδια ηλικια. Υπαρχει μεν μια "φυσιολογικη αναπτυξη" που εμεις χρησιμοποιουμε οι ειδικοι σα μπουσουλα για να ελεγχουμε τις αποκλισεις αλλα παιζουν ρολο & περιβαλλοντικοι παραγοντες (σε τι περιβαλλον μεγαλωνει αν δηλ. του μιλανε, αν εχει ερεθισματα γενικοτερα σημ. αναφερομαι γενικα & οχι στην δικη σου περιπτωση μονο) & κληρονομικοι παραγοντες ( ποτε μιλησε δηλ. η μαμα ή ο μπαμπας )

Ο ..μπουσουλας λοιπον, λεει οτι στην ηλικια των 12 -18 μηνων ξεκινα ο λογος οπου

  • καταλαβαινει απλες οδηγιες & προτασεις
  • ονομαζει οικεια αντικειμενα
  • εμπλουτιζει το λεξιλογιο του (δηλωνει αρνηση & ζητα βοηθεια)

12-15 μηνων κατεχει 10-15 λεξεις

Η συμβουλη μου, προσπαθηστε να της μιλατε οχι με μωρουδιστικες λεξουλες και αν εκεινη σε καποια λεξη το κανει να την διορθωνετε.Δηλ. οταν λεει "ατα" εσεις να λετε "ναι, βολτα"

Και κατι ακομα..-η επικοινωνια διαφερει στο ρυθμο αναπτυξης απο παιδι σε παιδι,

- η επικοινωνια δεν ειναι μονο ο λογος

- η επικοινωνια χτιζεται

- το αγχος για επικοινωνια δεν θα φερει την επικοινωνια !

Ελπιζω να μη σε αγχωσα περισσοτερο..Δωσε της χρονο:wink:

Καλη συνεχεια, μανουλα:P

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης μην αγχωνεσαι.Θα σου πω μονο οτι ο γιος μου μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγε οσα η μικρουλα σου ισως 5 λεξουλες παραπανω.Απο 22 μηνων ομως τον ιουνιο του εχει λυθει η γλωσσα και πλεον μας πουλαει και μας αγοραζει...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

κ μενα η κορη μου ως 21 μηνων ελεγε 6-7 δισυλλαβες κ ανησυχουσα γιατι της φιλης μου που ηταν τοτε 16 μηνων ελεγε οχι μονο δισυλλαβες αλλα εκανε προτασεις(μου ειχε κανει εντυπωση να βλεπω ενα μωρο 16 μηνων να λεει ''μαμα λουλουδια πολλα κοιτα νατα!!!'')κ φοβομουν μηπως δεν ειναι φυσικο που η κορη μου μιλουσε τοσο λιγο κ μεσα σε ενα μηνα λες κ εγινε κανενα μαγικο λυθηκε η γλωσσα της κ αρχισε να κανει κ προτασεις μαλιστα.παρακαλουσαμε να σταματησει για λιγη ηρεμια στα αυτια μας:mrgreen: τελικα μετα απο πολλα που διαβασα στο ιντερνετ αλλα κ σε βιβλια καταλαβα οτι το φυσιολογικο σαυτη την ηλικια ειναι να λενε καποιες δισυλλαβες κ οτι της φιλης μου ηταν απλα μια εξαιρεση κ τζαμπα ειχα ανησυχησει...ο μικρος μου ειναι 22 μηνων κ λεει μονο 2συλλαβες πχ μαμα,μπαμπα,γιαγια,παππου,κοιτα,παει,καπου,μαμ,πουφ κακα:P,καηκα λεει οταν πλησιαζει στον φουρνο γιατι μια φορα καικε:P¨κτλ.κανει κ μερικα ζωα πχ γαιδαρος πουλακι σκυλακι αγελαδα αλλα δεν ανησυχω γιατι ξερω πως κ σαυτον θα λυθει η γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...