Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εννοείς ότι τραυλιζει, ειδικά το πρώτο φωνήεν της λέξης;

 

Αυτό δεν είναι τίποτα, για την ηλικία αυτή. Μην τη διορθώνετε/κοροϊδεύετε κτλ. Θα σταματήσει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σορυ κατι δεν εχω καταλάβει, πως λεει προτάσεις αλλα δεν λεει σύμφωνα;

 

 

εννοουσα οτι το κανει μονο σε λεξεις απο φωνηεντα πχ αυτοκιντο δηλαδη λεει το α 5 φορες και μετα συνεχιζει ολη την λεξη.

δεν εχει χρησιμοποιησε ακομα λεξεις που αρχισουν απο συμφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι τραυλιζει' date=' ειδικά το πρώτο φωνήεν της λέξης;

 

Αυτό δεν είναι τίποτα, για την ηλικία αυτή. Μην τη διορθώνετε/κοροϊδεύετε κτλ. Θα σταματήσει μόνο του.[/quote']

 

 

μακαρι.ετσι μου λενει ολοι.

παρατηρησα οτι τον κανει οταν αγχωνετε περισσοτερο.

τις βαλαμε να μαθει πολλα την τελευταια βδομαδα αρι θμους,μετρημα ως το 20 και χρωματα . και μαλλον αντιδρα σε αυτο .... μακαρι να μην ειναι κατι γιατι δεν μας εδειχνε από την αρχη σημαδια τετοια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας εχω ενα αγορακι 20 μηνων και οι λεξουλες που λεει μαμα μπαμπα μαμ μπαμ ατα κακα κακο γιαγια γεια νταντα νανα παππα (τον παππου ) ντουντου (το λουλουδι) και νιανια (την φρυγανια) μετα μηλαει πολυ τι δικια του γλωσσα... κανει κραυγες ζωων και εχει ξεκινησει σιγα σιγα να κανει δυπλες προτασεις οπως ατα μαμα η μπαμ μπαμπα.... το λεξιλογιο για την ηλικια του δεν ειναι τοσο πλουσιο αλλα πιστευω σιγα σιγα να ξεκινησει να λεει ποιο πολλες λεξουλες.. αυτο ομως που με προβληματιζει τωρα δυο βδομαδες περιπου .. ειναι οτι ενω την λεξη γιαγια και γεια ηταν απο τις πρωτες λεξουλες ουσιαστικα που ειπε και τις ελεγε και πολυ καθαρα τωρα οταν θελει να πει γιαγια την λεει νταντα και οταν θελει να πει γεια το λεει ντα φενετε οτι το (ν ) τον βολευει αρκετα αλλα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εκανε αυτο το πισωγυρισμα μηπως φταιει οτι θελει να ξεκινησει να μηλησει και τα εχει μπερδεψει λιγο στο μυαλουδακι του ή ειναι καποιος αλος λογος..;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα θέσω κι εγώ μία ερώτηση. Καταλαβαίνω πως οι προσωπικές ή κτητικές αντωνυμίες είναι δύσκολες έννοιες για να τις αντιληφθεί 19 μηνών μωρό αλλά πως τις αναφέρουμε διαφορετικά? Πχ λέω στο μικρό "θα κάνω μπάνιο εγώ ή εσυ?" Κ απαντά εσύ εννοώντας τον εαυτό του! 

   Να συνεχίσω να τις χρησιμοποιω κ θα καταλάβει κάποτε την έννοια όπως με όλες τις λέξεις ή να λέω "θες ή μαμά ή ο ανεστης να κάνει πρώτος μπανιο?"

Το θέμα είναι πως υπάρχουν ήδη δύο ξαδελφακια συνονόματα που βλέπει καθημερινά κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να διακρίνει την διαφορα.

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θα θέσω κι εγώ μία ερώτηση. Καταλαβαίνω πως οι προσωπικές ή κτητικές αντωνυμίες είναι δύσκολες έννοιες για να τις αντιληφθεί 19 μηνών μωρό αλλά πως τις αναφέρουμε διαφορετικά? Πχ λέω στο μικρό "θα κάνω μπάνιο εγώ ή εσυ?" Κ απαντά εσύ εννοώντας τον εαυτό του! 

   Να συνεχίσω να τις χρησιμοποιω κ θα καταλάβει κάποτε την έννοια όπως με όλες τις λέξεις ή να λέω "θες ή μαμά ή ο ανεστης να κάνει πρώτος μπανιο?"

Το θέμα είναι πως υπάρχουν ήδη δύο ξαδελφακια συνονόματα που βλέπει καθημερινά κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να διακρίνει την διαφορα.

  

Αυτό το έκανε ο ανιψιός μου, έδειχνε τον εαυτό του κ έλεγε εσύ! Πχ ποιος πέταξε τη μπάλα; Εσύ! Πολύ γέλιο ρίχναμε οικογενειακώς. Τπτ απολύτως δεν μπερδεψε, τωρα είναι 2μισι κ μιλάει καταπληκτικά.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα θέσω κι εγώ μία ερώτηση. Καταλαβαίνω πως οι προσωπικές ή κτητικές αντωνυμίες είναι δύσκολες έννοιες για να τις αντιληφθεί 19 μηνών μωρό αλλά πως τις αναφέρουμε διαφορετικά? Πχ λέω στο μικρό "θα κάνω μπάνιο εγώ ή εσυ?" Κ απαντά εσύ εννοώντας τον εαυτό του! 

   Να συνεχίσω να τις χρησιμοποιω κ θα καταλάβει κάποτε την έννοια όπως με όλες τις λέξεις ή να λέω "θες ή μαμά ή ο ανεστης να κάνει πρώτος μπανιο?"

Το θέμα είναι πως υπάρχουν ήδη δύο ξαδελφακια συνονόματα που βλέπει καθημερινά κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να διακρίνει την διαφορα.

 

εγώ του μιλούσα μέχρι εκεί που μπορούσε να καταλάβει. και φυσικά το όριο αυτό σιγά σιγά διευρύνθηκε. ούτως ή άλλως σας ακούει να μιλάτε και σιγά σιγά θα τα καταφέρει και στις λεπτομέριες. να σημειώσω ότι τα πήγε αρκετά καλά ο δικός μου με την ομιλία, 2 ετών επικοινωνούσε αποτελεσματικά.

On 7/7/2017 at 4:35 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

γεια σας εχω ενα αγορακι 20 μηνων και οι λεξουλες που λεει μαμα μπαμπα μαμ μπαμ ατα κακα κακο γιαγια γεια νταντα νανα παππα (τον παππου ) ντουντου (το λουλουδι) και νιανια (την φρυγανια) μετα μηλαει πολυ τι δικια του γλωσσα... κανει κραυγες ζωων και εχει ξεκινησει σιγα σιγα να κανει δυπλες προτασεις οπως ατα μαμα η μπαμ μπαμπα.... το λεξιλογιο για την ηλικια του δεν ειναι τοσο πλουσιο αλλα πιστευω σιγα σιγα να ξεκινησει να λεει ποιο πολλες λεξουλες.. αυτο ομως που με προβληματιζει τωρα δυο βδομαδες περιπου .. ειναι οτι ενω την λεξη γιαγια και γεια ηταν απο τις πρωτες λεξουλες ουσιαστικα που ειπε και τις ελεγε και πολυ καθαρα τωρα οταν θελει να πει γιαγια την λεει νταντα και οταν θελει να πει γεια το λεει ντα φενετε οτι το (ν ) τον βολευει αρκετα αλλα δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εκανε αυτο το πισωγυρισμα μηπως φταιει οτι θελει να ξεκινησει να μηλησει και τα εχει μπερδεψει λιγο στο μυαλουδακι του ή ειναι καποιος αλος λογος..;

νομίζω ότι όπως το μπέρδεψε έτσι θα το ξεμπερδέψει. εσείς να κάνετε όσο γίνεται περισσότερους διαλόγους μαζί του για να βοηθηθεί. Και μία πολύ καλή ιδέα είναι να είστε τρία άτομα μαζί και να γίνεται διάλογος και με τους τρεις, για να παραδειγματιστεί ως προς την ομιλίά.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα θέσω κι εγώ μία ερώτηση. Καταλαβαίνω πως οι προσωπικές ή κτητικές αντωνυμίες είναι δύσκολες έννοιες για να τις αντιληφθεί 19 μηνών μωρό αλλά πως τις αναφέρουμε διαφορετικά? Πχ λέω στο μικρό "θα κάνω μπάνιο εγώ ή εσυ?" Κ απαντά εσύ εννοώντας τον εαυτό του! 

   Να συνεχίσω να τις χρησιμοποιω κ θα καταλάβει κάποτε την έννοια όπως με όλες τις λέξεις ή να λέω "θες ή μαμά ή ο ανεστης να κάνει πρώτος μπανιο?"

Το θέμα είναι πως υπάρχουν ήδη δύο ξαδελφακια συνονόματα που βλέπει καθημερινά κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να διακρίνει την διαφορα.

  

 

Συνέχισε απλά να τα λες κανονικά, και κράτα και κανένα βιντεάκι :) Αυτή η φάση κρατά λίγο και είναι πολύ αστεία.

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2018 at 4:54 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Θα θέσω κι εγώ μία ερώτηση. Καταλαβαίνω πως οι προσωπικές ή κτητικές αντωνυμίες είναι δύσκολες έννοιες για να τις αντιληφθεί 19 μηνών μωρό αλλά πως τις αναφέρουμε διαφορετικά? Πχ λέω στο μικρό "θα κάνω μπάνιο εγώ ή εσυ?" Κ απαντά εσύ εννοώντας τον εαυτό του! 

   Να συνεχίσω να τις χρησιμοποιω κ θα καταλάβει κάποτε την έννοια όπως με όλες τις λέξεις ή να λέω "θες ή μαμά ή ο ανεστης να κάνει πρώτος μπανιο?"

Το θέμα είναι πως υπάρχουν ήδη δύο ξαδελφακια συνονόματα που βλέπει καθημερινά κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να διακρίνει την διαφορα.

  

Διάβαζα τώρα ένα βιβλίο που αναφέρετε στα στάδια ανάπτυξης κ έπεσα πάνω σε αυτό που ρώτησες κ θυμήθηκα την ερώτηση σου ... Θα σου γράψω ακριβώς τη λέει το βιβλίο ...!!!

Να αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε πολλές αντωνυμίες . Με το να λέτε εγώ τώρα θα σε κάνω μπάνιο ... Δε δίνεται το ίδιο γλωσσικό μάθημα μάθημα όπως αν πείτε η μαμά θα κάνει μπάνιο την Κατερίνα ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά ακούγονται φυσιολογικά για παιδάκια τόσο μικρής ηλικίας. Σίγουρα κάποιες "ασκήσεις" μπορούν να βοηθήσουν, αλλά έτσι κι αλλιώς όλα θα έρθουν σιγά σιγά. Όσο διαβάζουμε και μιλάμε στα παιδιά μας, τόσο πιο γρήγορα και δυνατά θα δημιουργούνται οι συνάψεις. Ωστόσο, αν για κάποιο λόγο ανησυχείτε, καλό θα ήταν να γίνει μια επίσκεψη σε αναπτυξιολόγο ή λογοθεραπευτή, ώστε να έχετε και την επίσημη άποψη ενός επαγγελματία. Από εκεί και πέρα, όπως όταν διδάσκεις και μια ξένη γλώσσα σε μικρά παιδιά, οι κινήσεις παίζουν τρομερό ρόλο στο πόσο εύκολα θα αφομοιώσουν κάποια πράγματα (και μέσω μίμησης). Μπορείτε να δείχνετε τις λέξεις τις οποίες φαίνεται να μπερδεύουν το μικρό παιδί (εγώ, εσύ κτλ) ή να βάλετε στο πρόγραμμα κάποιες ασκήσεις TPR (total physical response) τις οποίες θα κάνετε όσο συχνά θέλετε με λέξεις ή φράσεις που θα βοηθήσουν το παιδί να μάθει και να τις θυμηθεί μέσω κίνησης.

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, ChristinaESL είπε:

Όλα αυτά ακούγονται φυσιολογικά για παιδάκια τόσο μικρής ηλικίας. Σίγουρα κάποιες "ασκήσεις" μπορούν να βοηθήσουν, αλλά έτσι κι αλλιώς όλα θα έρθουν σιγά σιγά. Όσο διαβάζουμε και μιλάμε στα παιδιά μας, τόσο πιο γρήγορα και δυνατά θα δημιουργούνται οι συνάψεις. Ωστόσο, αν για κάποιο λόγο ανησυχείτε, καλό θα ήταν να γίνει μια επίσκεψη σε αναπτυξιολόγο ή λογοθεραπευτή, ώστε να έχετε και την επίσημη άποψη ενός επαγγελματία. Από εκεί και πέρα, όπως όταν διδάσκεις και μια ξένη γλώσσα σε μικρά παιδιά, οι κινήσεις παίζουν τρομερό ρόλο στο πόσο εύκολα θα αφομοιώσουν κάποια πράγματα (και μέσω μίμησης). Μπορείτε να δείχνετε τις λέξεις τις οποίες φαίνεται να μπερδεύουν το μικρό παιδί (εγώ, εσύ κτλ) ή να βάλετε στο πρόγραμμα κάποιες ασκήσεις TPR (total physical response) τις οποίες θα κάνετε όσο συχνά θέλετε με λέξεις ή φράσεις που θα βοηθήσουν το παιδί να μάθει και να τις θυμηθεί μέσω κίνησης.

Καλή επιτυχία :)

Πολύ ενδιαφέρον το σχόλιο σου! Εριξα μια βιαστική μάτια στο διαδίκτυο για ασκήσεις tpr κ μου άρεσε  πολύ ή ιδέα. 

  Φαντάζομαι κ με την επανάληψη θα μαθει σιγά σιγά να χρησιμοποιεί σωστά τις λέξεις.

 

Τελευταία εχει αρχίσει να αναφέρει και ρήματα αλλά μπερδεύει τα προσωπα. Πχ "να κάτσω, μαμά" και εννοεί εμένα. Γίνομαι λοιπόν ή φωνή του για να του δώσω να καταλάβει. "Να κάτσεις, μαμά" λέει ο Ανεστης. 

  

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως μεγαλώσε και μιλαει, τρελαινομαι!:wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 22/8/2018 at 3:13 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως μεγαλώσε και μιλαει, τρελαινομαι!:wub:

Για όλους είναι ένα τρελό θέαμα να βλέπεις την απότομη ανάπτυξη και σε τέτοιες ηλικίες μιλάμε για καθημερινή ανάπτυξη δεξιοτήτων! Κάθε μέρα μπορεί να τα κοιτάς και να θεωρείς ότι ήταν άλλο παιδί την προηγούμενη! Με γοητεύουν αυτές οι ηλικίες! Έζησα τα ανίψια μου και τρελάθηκα τελείως. Ζω τους μαθητές μου κάθε χρόνο και δεν ξέρω πώς να συγκρατήσω το δέος μου. Δεν ξέρω αν γίνω μαμά τι θα πρωτοσώσω. Χαχαχαχα :-D

Όλα θα τα ξεμπερδέψει σιγά σιγά. Οι καθημερινές ασκήσεις πιστεύω ότι θα βοηθήσουν, γιατί και σαν παιχνιδάκι θα το δει και βοηθούν πάρα πολύ στη μνήμη, την ταύτιση και τη μίμηση που τελικά γίνεται κάτι αυθόρμητο και εύκολο.

Καλή επιτυχία και πολλές πολλές χαρές! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα σας!

ηθελα να μου πειτε ποτε ξεκιναμε τα μωρακια να μιλανε?

ο μικρος μου ειναι 16 μηνων. Ενώ γενικά σε όλα είναι αρκετά γρήγορος,πχ μπουσούλησε 7 μηνών,περπάτησε 10 μηνών, και δείχνει να καταλαβαίνει πολλά , με την ομιλία μου φαίνεται δεν τα πάει και πολύ καλα...οι λέξούλες που λέει εδω και καιρο (από τον χρονο νομίζω) είναι

1.μαμ(είναι το νερό,η πιπίλα του, και το φαγητο), την πιπίλα καμια φορά την λεει παπα!

2 μπαμπά :αλλά μαμα δεν λέει ,και τους δύο μας φωνάζει μπαμπά! 

3 κακά :συνήθως το λεει για κάποιο αντικείμενο οτι δεν ειναι καλό για να το παρει να παιξειμ μου δείχνει πχ τον φορτιστη του κινητού και μου λεει κακα!!

4 επίσης κάνει το σκυλάκι και το παπακι ,βαβ βαβ και πα πα!!

τα καταλαβααίνει ολα,οτι και να τον ρωτησεις που ειναι θα στο δείξει η αν του ζητησεις κπ παιχνιδι του θα το φερει, θα του πω να βάλει τα μαξιλαρια που εχει πεταξει πανω στον καναπε και θα τα βάλει κτλ...

δεν θα έπρεπε όμως να λεειέστω γιαγια,παππού, νερό κάτι από αυτα...δεν ξέρω ανησυχώ λίγο

και το σκέφτομαι ακόμα περισσότερο διότι στο σόι έχω ένα ξαδερφάκι που έχει αυτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!

ηθελα να μου πειτε ποτε ξεκιναμε τα μωρακια να μιλανε?

ο μικρος μου ειναι 16 μηνων. Ενώ γενικά σε όλα είναι αρκετά γρήγορος,πχ μπουσούλησε 7 μηνών,περπάτησε 10 μηνών, και δείχνει να καταλαβαίνει πολλά , με την ομιλία μου φαίνεται δεν τα πάει και πολύ καλα...οι λέξούλες που λέει εδω και καιρο (από τον χρονο νομίζω) είναι

1.μαμ(είναι το νερό,η πιπίλα του, και το φαγητο), την πιπίλα καμια φορά την λεει παπα!

2 μπαμπά :αλλά μαμα δεν λέει ,και τους δύο μας φωνάζει μπαμπά! 

3 κακά :συνήθως το λεει για κάποιο αντικείμενο οτι δεν ειναι καλό για να το παρει να παιξειμ μου δείχνει πχ τον φορτιστη του κινητού και μου λεει κακα!!

4 επίσης κάνει το σκυλάκι και το παπακι ,βαβ βαβ και πα πα!!

τα καταλαβααίνει ολα,οτι και να τον ρωτησεις που ειναι θα στο δείξει η αν του ζητησεις κπ παιχνιδι του θα το φερει, θα του πω να βάλει τα μαξιλαρια που εχει πεταξει πανω στον καναπε και θα τα βάλει κτλ...

δεν θα έπρεπε όμως να λεειέστω γιαγια,παππού, νερό κάτι από αυτα...δεν ξέρω ανησυχώ λίγο

και το σκέφτομαι ακόμα περισσότερο διότι στο σόι έχω ένα ξαδερφάκι που έχει αυτισμό...

 

Όπως και με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, το κάθε παιδί έχει τους χρόνους τους. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος για την ομιλία. Η κόρη μου έλεγε συνειδητά μαμά και μπαμπά από 6 μηνών, της κολλητής είπε πρώτη λέξη 1,5 έτους. Η δική της κατέκτησε το "ρ" στα 2,5, εμένα στα 4 τώρα ξεκίνησε να το λέει. 

Για να ανησυχήσεις για αυτισμό θα έπρεπε να έχεις και άλλα "σημάδια" όπως να μην ανταποκρίνεται όταν του μιλάτε, να μη δείχνει διάθεση κοινωνικότητας, να μην εκτελεί απλές εντολές (όπως να γυρίζει στο όνομά του, πιάσε τη μπάλα, να δείχνει το αντικείμενο που τον ρωτάτε) και πάλι διάγνωση δεν μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές ηλικίες. Για την ομιλία ειδικότερα το χρονικό περιθώριο είναι πολύ μεγάλο, συνήθως περιμένουμε ένα παιδάκι να μιλήσει μέχρι τα 2,5-3. Το βασικότερο όλων είναι να υπάρχει εξέλιξη και όχι πισωγύρισμα. Αν τώρα λέει 5 λέξεις, να τις αυξήσεις σταδιακά και όχι να σταματήσει.

Από αυτά που περιγράφεις πάντως, φαίνεται ένα νορμάλ παιδάκι, με αναμενόμενη συμπεριφορά και να σου ζήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Όπως και με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, το κάθε παιδί έχει τους χρόνους τους. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος για την ομιλία. Η κόρη μου έλεγε συνειδητά μαμά και μπαμπά από 6 μηνών, της κολλητής είπε πρώτη λέξη 1,5 έτους. Η δική της κατέκτησε το "ρ" στα 2,5, εμένα στα 4 τώρα ξεκίνησε να το λέει. 

Για να ανησυχήσεις για αυτισμό θα έπρεπε να έχεις και άλλα "σημάδια" όπως να μην ανταποκρίνεται όταν του μιλάτε, να μη δείχνει διάθεση κοινωνικότητας, να μην εκτελεί απλές εντολές (όπως να γυρίζει στο όνομά του, πιάσε τη μπάλα, να δείχνει το αντικείμενο που τον ρωτάτε) και πάλι διάγνωση δεν μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές ηλικίες. Για την ομιλία ειδικότερα το χρονικό περιθώριο είναι πολύ μεγάλο, συνήθως περιμένουμε ένα παιδάκι να μιλήσει μέχρι τα 2,5-3. Το βασικότερο όλων είναι να υπάρχει εξέλιξη και όχι πισωγύρισμα. Αν τώρα λέει 5 λέξεις, να τις αυξήσεις σταδιακά και όχι να σταματήσει.

Από αυτά που περιγράφεις πάντως, φαίνεται ένα νορμάλ παιδάκι, με αναμενόμενη συμπεριφορά και να σου ζήσει :)

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!ίσως είμαι υπερβολική και εγω και είμαι συνεχώς μεσ το άγχος και δημιουργώ διάφορα στο μυαλό μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sweety** είπε:

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!ίσως είμαι υπερβολική και εγω και είμαι συνεχώς μεσ το άγχος και δημιουργώ διάφορα στο μυαλό μου. 

Κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του. Ειδικά στην ομιλία, καλό είναι να αποφεύγεται ο χρόνος επί της οθόνης ( να βλέπει τηλεόραση δηλαδή ). 

Τα ζωάκια βοηθάνε πολύ ( φάρμα ) γιατί μαθαίνει πιο εύκολα τους ήχους. 

Είναι θεμελιώδες ένα παιδί να καταλαβαίνει, να μην κάνει πισωγυρίσματα και να εξελίσσεται, έστω και με πιο αργούς ρυθμούς σε κάποιους τομείς. 

Αν κάτι σε ανησυχεί, αρμόδιος είναι ο παιδίατρος, αν και συνήθως συστήνουν να περιμένεις έως τα 2,5 - 3, το οποίο όμως είναι ΚΑΚΟ σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα, διότι χάνεις πολύτιμο χρόνο. 

Να προσέχεις γενικά ωτίτιδες και να τον τσεκάρεις συχνά ότι όντως ακούει, γιατί πολλά προβλήματα ομιλίας συνδέονται άμεσα με κακή ακοή είτε προσωρινή είτε "ημιμόνιμη" , είτε πιο μόνιμη και τα παιδιά όντας ευπροσάρμοστα, είναι ικανά να κατανοούν διαβάζοντας τα χείλη και τη γλώσσα του σώματος. 

Τέλος, μην μπαίνεις σε συγκρίσεις ανάμεσα στο παιδί σου και σε άλλα παιδιά. Έχω πετύχει παιδί 3 ετών να μη μιλάει και παιδί 16 μηνών να κάνει διάλογο. Και τα δύο ήταν στο εύρος του φυσιολογικού τελικά !! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!ίσως είμαι υπερβολική και εγω και είμαι συνεχώς μεσ το άγχος και δημιουργώ διάφορα στο μυαλό μου. 

 

Ειδικά αν είναι το πρώτο σου παιδάκι, λογικό είναι να αγχώνεσαι.

Αν νιώθεις ότι είσαι υπερβολική, απλά άκου το ένστικτό σου, κοίτα το παιδάκι σου και ήρεμα αναρωτήσου αν κάτι σου φαίνεται όντως στραβό.

 

Ειδικά η ομιλία, όπως σου είπα, έχει μεγάλο χρονικό εύρος. Βοηθά πολύ το sportscasting, το να του λες δηλαδή τι κάνεις εκείνη τη στιγμή σαν αναμετάδοση αγώνα. Πχ όταν μαγειρεύεις να του μιλάς όπως θα έκανες αν είχες εκπομπή. Πέρα από το ότι τους αρέσει να μας ακούν, η έκθεση στην ομιλία τα βοηθά να αναπτύξουν πιο γρήγορα τη δική τους. Επίσης βοηθά να επαναλαμβάνεις αυτό που σου λέει ή που σου δείχνει. Πχ θέλει νερό και σου δείχνει το ποτήρι; Μπορείς να ανταποκριθείς λέγόντας "Νερό; ναι παιδί μου, σου το φέρνω το νερό σου".

 

Και σωστά επισήμανε η macgyver, αν κάτι σε ανησυχεί, το πρώτο που τσεκάρεις είναι ακοή.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,  ειμαι μαμά 2 κοριτσιών 1 έτους, συγκεκριμένα τον προηγούμενο μήνα κλείσαμε τον 1ο μας χρόνο. Ακόμα όμως δεν ξεχωρίζουμε την μαμά και τον μπαμπά και ούτε τους αποκαλούμε έτσι. Σαν λέξεις τις λένε αλλά δεν αντιλαμβάνονται τις έννοιες τους. Από άλλες λεξούλες λέμε μπα την μπαλα, κα την κάλτσα, πα τις παντόφλες, ατα, μαμ, τζιζ... Μήπως πρέπει να ανησυχησω που δεν μας φωνάζουν ακόμα μαμά και μπαμπά;; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2019 at 2:18 ΠΜ, Ολγαlucky είπε:

Καλησπέρα,  ειμαι μαμά 2 κοριτσιών 1 έτους, συγκεκριμένα τον προηγούμενο μήνα κλείσαμε τον 1ο μας χρόνο. Ακόμα όμως δεν ξεχωρίζουμε την μαμά και τον μπαμπά και ούτε τους αποκαλούμε έτσι. Σαν λέξεις τις λένε αλλά δεν αντιλαμβάνονται τις έννοιες τους. Από άλλες λεξούλες λέμε μπα την μπαλα, κα την κάλτσα, πα τις παντόφλες, ατα, μαμ, τζιζ... Μήπως πρέπει να ανησυχησω που δεν μας φωνάζουν ακόμα μαμά και μπαμπά;; 

 

Όχι λογικά, αλλά θα μπορούσατε να ρωτήσετε τον παιδίατρό σας. Αν δεν απατώμαι, τα δίδυμα συνηθίζεται να αρκούνται στο ότι καταλαβαίνει το ένα το άλλο στην επικοινωνία και να επικεντρώνουν εκεί παρά στο να επικοινωνήσουν με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. 

Σήμερα διαπίστωσα ή μάλλον έχω σιγουρευτεί ότι ο μικρός 3 χρόνων ότι μιλάει μέσα από τα δόντια του. Τον είδα κ άλλη φορά κ είπα θα είμαι προσεκτική μαζί του για να δω εάν το ξανά κάνει, κ το ξανά έκανε. Δεν το κάνει συνεχώς αλλά το κάνει!!!

Άργησε να μιλήσει ήταν δύο ετών κ το μόνο που έλεγε μαμά μπαμπά γιαγιά.

Τίποτα άλλο! Κ δεν έκανε καμία προσπάθεια να πει κάτι.

Δηλαδή. Πολλά παιδιά άκουγα να λένε νελο(δηλαδή νερό) παιδί φίλης μου ελεγε "πω πω" κ εννοούσε ιπποπόταμο!

Άλλο έλεγε Κοκό (κότα).

Εμένα τίποτα!!! Έκλεισε 25 μήνες κ ξαφνικά άρχισε να προσπαθεί..!

Πλέον καταλαβαίνω τα πάντα από αυτά που λέει. Δεν ανησύχησα για την ομιλία του.

Διάβασμα βιβλίων κ συζήτηση κ όλα καλά με την ομιλία του.

Τώρα όμως γιατί το κάνει;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. 

Σήμερα διαπίστωσα ή μάλλον έχω σιγουρευτεί ότι ο μικρός 3 χρόνων ότι μιλάει μέσα από τα δόντια του. Τον είδα κ άλλη φορά κ είπα θα είμαι προσεκτική μαζί του για να δω εάν το ξανά κάνει, κ το ξανά έκανε. Δεν το κάνει συνεχώς αλλά το κάνει!!!

Άργησε να μιλήσει ήταν δύο ετών κ το μόνο που έλεγε μαμά μπαμπά γιαγιά.

Τίποτα άλλο! Κ δεν έκανε καμία προσπάθεια να πει κάτι.

Δηλαδή. Πολλά παιδιά άκουγα να λένε νελο(δηλαδή νερό) παιδί φίλης μου ελεγε "πω πω" κ εννοούσε ιπποπόταμο!

Άλλο έλεγε Κοκό (κότα).

Εμένα τίποτα!!! Έκλεισε 25 μήνες κ ξαφνικά άρχισε να προσπαθεί..!

Πλέον καταλαβαίνω τα πάντα από αυτά που λέει. Δεν ανησύχησα για την ομιλία του.

Διάβασμα βιβλίων κ συζήτηση κ όλα καλά με την ομιλία του.

Τώρα όμως γιατί το κάνει;;

 

Ρωτήστε έναν λογοθεραπευτή,είναι πιθανό κάτι να παίζει με τη γλώσσα και να χρειάζεται ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. 

Σήμερα διαπίστωσα ή μάλλον έχω σιγουρευτεί ότι ο μικρός 3 χρόνων ότι μιλάει μέσα από τα δόντια του. Τον είδα κ άλλη φορά κ είπα θα είμαι προσεκτική μαζί του για να δω εάν το ξανά κάνει, κ το ξανά έκανε. Δεν το κάνει συνεχώς αλλά το κάνει!!!

Άργησε να μιλήσει ήταν δύο ετών κ το μόνο που έλεγε μαμά μπαμπά γιαγιά.

Τίποτα άλλο! Κ δεν έκανε καμία προσπάθεια να πει κάτι.

Δηλαδή. Πολλά παιδιά άκουγα να λένε νελο(δηλαδή νερό) παιδί φίλης μου ελεγε "πω πω" κ εννοούσε ιπποπόταμο!

Άλλο έλεγε Κοκό (κότα).

Εμένα τίποτα!!! Έκλεισε 25 μήνες κ ξαφνικά άρχισε να προσπαθεί..!

Πλέον καταλαβαίνω τα πάντα από αυτά που λέει. Δεν ανησύχησα για την ομιλία του.

Διάβασμα βιβλίων κ συζήτηση κ όλα καλά με την ομιλία του.

Τώρα όμως γιατί το κάνει;;

Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚ να πάτε σε κάποιον λογοθεραπευτή. Χαλινο έχετε κοιτάξει? Ξέρω ότι όταν είναι κοντός μπορεί να επηρεάσει την ομιλία..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο. Θα της εξηγήσω τι γίνεται κ θα δω τι θα μου πει. 

Χαλινο τι ακριβώς είναι; Το έχω ξανά ακούσει, αλλά δεν ξέρω τι είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Έχω ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο. Θα της εξηγήσω τι γίνεται κ θα δω τι θα μου πει. 

Χαλινο τι ακριβώς είναι; Το έχω ξανά ακούσει, αλλά δεν ξέρω τι είναι.

 

 

Είναι κάτω από τη γλώσσα, αν σηκώσεις την γλώσσα σου κ βάλεις το χέρι στη μέση από κάτω θα καταλάβεις ποιο είναι. Ενώνεται η γλώσσα με το κάτω μερος, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Κάποια μωράκια έχουν κοντό χαλινο κ πρέπει να το κόψουν λίγο από κάτω για να σηκώνεται πιο ψηλά η γλώσσα. Αν είναι πολύ κοντός δυσκολεύονται κ να φάνε κ συνήθως το καταλαβαίνουν οι παιδίατροι. Αλλά ένας παιδοχειρουργος καλός καταλαβαίνει αν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...