Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μαμα του 2ου κιολας οταν ακουσε τον δικο μου μου ειπε...αααα ακομη αυτα λέτε?? μαχαιρια στην καρδια η κακούργα μου ριξε. γερά να ναι ολα τα παιδάκια.

 

Η μαμα του δευτερου να σε κανει να αισθανθεις καπως ηθελε μην πω τπτ πιο βαρυ βραδυατικα. Τελος παντων. Μην τρελλενεσαι.....και αν στο ξαναπει πες της ναι ειναι λιγολογο το παιδι μου. Λεει λιγα και καλα.......αντε μου στο διατανο........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει μαλιασει η γλωσσα μου βρε κοριτσια να του μιλαω αλλα απαντηση δεν παιρνω. Αλλα καταλαβαινει τα παντα και κανει τα παντα οποτε δεν ανησυχω παρα πολυ.

 

Ποσο ειναι βρε συ?........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε η γλωσσα μας :D:D:D:D

Δεντο = δεντρο (κολημα λεμε με αυτο) , κουλιουι = κουλουρι και γενικα τα παντα. Μου δειχνει πραγματα , του λεω τι ειναι και προσπαθει να τα πει :D:D. Εχει κολησει με το παιχνιδι αυτο λεμε :mrgreen:

Σημερα ειπε το νελο=νερο . Μεχρι τωρα ελεγε "λο"

Ουφ..... χαλαρωνω :-D:-D

 

Το ανοιξε μας εμεινε το οποιο επειμενει να λεει "αν"..:lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυθηκε η γλωσσα μας :D:D:D:D

Δεντο = δεντρο (κολημα λεμε με αυτο) , κουλιουι = κουλουρι και γενικα τα παντα. Μου δειχνει πραγματα , του λεω τι ειναι και προσπαθει να τα πει :D:D. Εχει κολησει με το παιχνιδι αυτο λεμε :mrgreen:

Σημερα ειπε το νελο=νερο . Μεχρι τωρα ελεγε "λο"

Ουφ..... χαλαρωνω :-D:-D

 

Το ανοιξε μας εμεινε το οποιο επειμενει να λεει "αν"..:lol:

 

πολυ χαιρομαι!! μπραβο το ζουζούνι. θυμαμαι πως εσυ ειχες και ενα θεματακι νομιζω με το μεγαλο σου παιδακι που στο τελος ολα καλα. πηρα κουραγιο διαβαζοντας σε. πως και πως περιμενω και γω να ''λυθουμε'' οσο για το ρ θα το πει πολυ αργοτερα οπως ολα τα παιδακια. πολλα το λενε στο 4 αλλα στα 5 ακομη και στα 6

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα του δευτερου να σε κανει να αισθανθεις καπως ηθελε μην πω τπτ πιο βαρυ βραδυατικα. Τελος παντων. Μην τρελλενεσαι.....και αν στο ξαναπει πες της ναι ειναι λιγολογο το παιδι μου. Λεει λιγα και καλα.......αντε μου στο διατανο........

 

καλημερα! ασε ασε καθε φορα κανω προβα τι θα της πω την επομενη φορα (γιατι δεν ηταν η 1η) και καθε φορα λεω δωσε τοπο στην οργη.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

το ξέρω πως υπάρχουν αλλα θεματα σχετικά και συγχωρέστε με που ανοίγω καινούριο αλλα ενω μεχρι 1 εβδομάδα πριν ήμουν χαλαρή στο θέμα αυτό κ ελεγα κ σε αλλες κοπέλες να κάνουν το ίδιο πλέον αρχίζω και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. γνωρίζω πως δεν ειναι σωστό να συγκρίνω το παιδι με αλλα παιδιά συνομίλικα κ ημουν εγω αυτη που το ελεγα σαν συμβουλή αλλα ρε παιδιά βλέπω τεραστια (λεκτικη μόνο) διαφορά σε οσα παιδάκια γνωρίζω σε σχέση με τον Χριστάκο μου κ στεναχωριέμαι. το κακο ειναι πως το συζητώ με τον αντρα μου η με την μαμα μου μπροστά του κ το καταλαβαίνει. αντίδραση του ειναι να ανοιγει διάπλατα τα ματάκια του μολις μας ακούει κ μετα να ξαπλωνεται στο χαλί (οπως κάνει οταν θυμώνει) οποτε καταλαβα πως δεν θα πρεπε να του το κάνω αυτο. 'πως να κρυφτείς απ τα παιδια ετσι κ αλλιώς τα ξερουν όλα...' ποιες μανούλες εχουν παιδάκι 20 μηνών? μπορείτε να μου πείτε σε τι σταδιο βρίσκοντε απο αποψη λόγου?? ακουω ολα τα παιδακια που συναναστερφομαστε να κανουν προτασούλες και μεις ακόμη ουτε καν μπαλα εχουμε πει. μπαλα λαμπα μπανιο τα λεμε ολα μπα! το νερο νταντα ενίοτε κ γκαγκά.το γάλα=γκάα αν δεν ελεγε μαμα μπαμπα κ γιαγια ολόκληρα θα ειχα φρικάρει...τον παπού βέβαια παπα.το Ο το ΟΥ και το Κ ειναι αγνωστα για αυτον.πείτε μου βρε κορίτσια γιατι θεωρω πως για τον μικρό μου ειναι βουνο το να πει καποιες κουβέντουλες (αυτες που λενε σωστα τελοσπάντων σ αυτην την ηλικία τα παιδάκια) μανούλες με συνομίλικα παιδάκια που ειστε σε παρόμοια φάση ειστε χαλαρές μ αυτο το θέμα??

 

 

και εμενα ο μικρος ακριβως τα ιδια αλλα αφου καταλαβαινει τα παντα δεν ανησυχω. το δε ΜΠΑ μην σου πω οτι καλυπτει καμια δεκαρια πραγματα οτι εχει μεσα συλλαβη ΜΠΑ στο δειχνει και λεει μπα: μπαλα, λαμπα, μπανιο, κουμπαρα, ουτε θυμαμαι τι αλλο τι να πω?!?!?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς γίνεται 20 μηνών την Πρωτοχρονιά και δεν λέει τίποτα απολύτως τίποτα, καταλαβαίνει όμως τα πάντα, συνεννοείται με τα μάτια και δείχνει. Του μιλάμε συνέχεια, ανταποκρίνεται, γνωρίζει τις λέξεις που αφορούν τα αντικείμενα και τα παιχνίδια του, ακολουθεί απλές εντολές αλλά από λέξεις μηδέν! Ούτε κάνει και καμιά προσπάθεια να αρθρώσει λεξούλες. Πριν κάποιους μήνες έκανε μπαμπαμπαμπα τατατατα κλπ, αλλά το έκοψε και αυτό! Και φυσικά εκνευρίζομαι όταν βλέπω συνομίληκά του και κάνουν διάλογο με τις μαμάδες τους, αλλά κάνω υπομονή και του δίνω τον χρόνο του...

Link to comment
Share on other sites

εμάς γίνεται 20 μηνών την Πρωτοχρονιά και δεν λέει τίποτα απολύτως τίποτα, καταλαβαίνει όμως τα πάντα, συνεννοείται με τα μάτια και δείχνει. Του μιλάμε συνέχεια, ανταποκρίνεται, γνωρίζει τις λέξεις που αφορούν τα αντικείμενα και τα παιχνίδια του, ακολουθεί απλές εντολές αλλά από λέξεις μηδέν! Ούτε κάνει και καμιά προσπάθεια να αρθρώσει λεξούλες. Πριν κάποιους μήνες έκανε μπαμπαμπαμπα τατατατα κλπ, αλλά το έκοψε και αυτό! Και φυσικά εκνευρίζομαι όταν βλέπω συνομίληκά του και κάνουν διάλογο με τις μαμάδες τους, αλλά κάνω υπομονή και του δίνω τον χρόνο του...

 

Και πολυ καλα κανεις..., δεν υπαρχει λογος να πιεζουμε τα παιδια μας για οτιδηποτε, θα ερθει η ωρα που και θα μιλησουν και θα κοψουν την πανα...

Αφου αντιλαμβανεται θα μιλησει, μην το στενοχωριεσαι....

 

Εμενα εκει στον 15ο μηνα αρχισε να ψιλομιλαει... μπαμπα, νιανια, παππου, με τιποτα ομως δεν ελεγε μαμα :(. Ωσπου στον 17ο μηνα, κρατωντας τον ενα βραδυ αγκαλιτσα και διαβαζοντας ενα παραμυθακι, γυρναει και μου λεει γλυκα - γλυκα, μαμα....... ΕΛΙΩΣΑ..... Εκτοτε σιγα - σιγα, αρχισε να λεει ολο και περισσοτερες λεξουλες και πλεον σχηματιζει μικρες... προτασουλες, συνδυαζει δηλ. 3- 4 λεξεις μαζι....

 

Υπομονη θα ερθει και η σειρα σας... μην αγνωνεσαι και μην μεταδιδεις αγχος και στο παιδι σου...

Ολα θα πανε τελεια....

Link to comment
Share on other sites

Εχτες πηγαμε για αξιολογηση του Β για να συνεχισουμε τις λογοθεραπειες

ειχε ερθει και μια μαμα με το κοριτσακι της

34 μηνων η μικρη , μου ειπε λεει μονο λεξεις οχι προτασεις και γενικα νοηματα

το γνωστο λαθος απανταω στα νοηματα και η αλλη βολευεται

Αλλα να το πω το κριμα μου, απο το λιγο που την ειδα, πιστευω οτι επρεπε να ηταν ηδη εκει πριν 6 μηνες...κατι δε μου πηγαινε καλα στο ολο παρουσιαστικο της μικρης και μακαρι να βγω ψευτρα...δε θα μαθω βασικα....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τα παιδακια μας (εμενα και τησ marco polo) ειναι συνομηλικα.

 

Νωρις ειναι ακομα κορες......το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο. Σημερα στην παιδικη μια κουκλιτσα 4 μηνες μικροτερη μας ΠΟΛΥ πιο καθαρη ομιλια απο εμας. Εμεις λεμε 'το γατα πηγε πανω', το μικρακι ελεγε 'η γατα ανεβηκε επανω'!!!!! Οποτε δεν θα τρελλαθουμε κιολας.......:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα που δεν ειμαστε κοντα να κανουμε παρειτσα!

 

ενα ενα μου ρχονται. αυτο το εκνευριστικοτατο που δειχνει κατι και κανει α α α α α α α α α α α α α α μεχρι να του το δωσεις το κανει κ σας? προσπαθω να του μαθω το ''αυτο'' αλλα μπα...εχθες στο μασουτη δεν του περνα κιντεροαυγο και ξεκουφανε το απα συμπαν. ε στο τελος και γω εσπασα και του το πηρα...αυτα τα ωραια συνηθεια τα απεκτησε απο την μαμα μου που του δινει σοκολατες κ θα σφαχτουμε καμια μερα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

salomi,

 

δεν θα πρωτοτυπήσω! Και μένα ο γιος μου μέχρι 2,5 χρονών ελαχιστότατα έλεγε! Από ένστικτο ΔΕΝ ανησυχούσα (πολύ) αλλά οι φαρμακερές οι γλώσσες με κάνανε ώρες ώρες να με ζώνουν τα φίδια. Αγνόησε όλους τους κακοπροαίρετους. Και μην θίγεις το θέμα μπροστά στο παιδί!

 

Περιττό να σου πω ότι το παρατσούκλι του γιού μου τώρα - τρία χρόνια μετά - είναι ΜΠΛΑΜΠΛΑΔΟΡΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να πω κι εγώ τον πόνο μου μια κι είδα το θέμα... 21 μηνών ο μκρός μου αλλά από λεξούλες... φτώχια! Μέσα μου ανησυχώ λιγάκι αλλά δεν το συζητώ με τον σύζηγο γιατί θα με στείλει να κόβω ξύλα... :lol:

Ρε κορίτσια, δεν έχει αργήσει να μιλήσει? Μόνο μαμά, μπαμπά, γιαγιά, λουλού (ο παππούς! :lol: ), γάλα, ναι, κι από κει και πέρα κάτι ακατάλυπτα! Τάτα (βόλτα), ντουντου (DVD) κι άλλα τέτοια όμορφα. Εντωμεταξύ ο ανιψιός μου είναι στην ίδια ηλικία (6 μέρες διαφορά) και ρε γαμώτο πέφτω στην παγίδα της σύγκρισης και φρικάρω λιγάκι... Ροδάνι πάει το στόμα του! Κανονικές προτάσεις! Βέβαια εκείνος πάει παιδικό ενώ ο δικός μου όχι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Δεν ξέρω γενικώς... :roll:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τον πόνο μου μια κι είδα το θέμα... 21 μηνών ο μκρός μου αλλά από λεξούλες... φτώχια! Μέσα μου ανησυχώ λιγάκι αλλά δεν το συζητώ με τον σύζηγο γιατί θα με στείλει να κόβω ξύλα... :lol:

Ρε κορίτσια, δεν έχει αργήσει να μιλήσει? Μόνο μαμά, μπαμπά, γιαγιά, λουλού (ο παππούς! :lol: ), γάλα, ναι, κι από κει και πέρα κάτι ακατάλυπτα! Τάτα (βόλτα), ντουντου (DVD) κι άλλα τέτοια όμορφα. Εντωμεταξύ ο ανιψιός μου είναι στην ίδια ηλικία (6 μέρες διαφορά) και ρε γαμώτο πέφτω στην παγίδα της σύγκρισης και φρικάρω λιγάκι... Ροδάνι πάει το στόμα του! Κανονικές προτάσεις! Βέβαια εκείνος πάει παιδικό ενώ ο δικός μου όχι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Δεν ξέρω γενικώς... :roll:

 

Ρε Νικολετάκι είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση. Ο δικός μου είναι 1/12/08 και μην σου πω ότι λέει ακόμη λιγοτερα απο τον δικό σου... και έγω πέφτω στη φάση να τον συγκρίνω με της κουμπάρας μου που είναι 18 (!!!) μηνών και λέει ΠΑΡΑ πολλές λέξεις... Αλλά και εκείνος μεγαλόνει με αδελφό και 2 ξάδελφους ενώ ο δικός μου είναι βασικά μοναχούλης. Είπαμε με τη γιατρό να το κοιτάξουμε με ειδικούς απο τον άλλο μήνα. και θα το πάω και σταθμό... Θα δούμε, αλλά δεν σου κρύβω ότι στεναχωριέμαι...

Link to comment
Share on other sites

21 μηνων ειναι ο δικος μου και ο γιατρος παλι χθες ηταν καθησυχαστικος,περιμενουμε λεει ακομα ειναι φυσιολογικο να λεει λιγα αλλα αφου καταλαβαινει τα παντα θα τα πει καποια στιγμη. Εχασε και 300 γραμμαρια απο την ιωση και ειναι σαν σκελετος. 11500 και 90 υψος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά marcopolάκι, υπερβάλεις! :D:D:D Σκελετός...! Κι ο δικός μου (νομίζω ίδια μέρα γεννήσαμε ή κάνω λάθος?) δεν είναι πάνω από 12 κιλά... και παίζει να είναι και ψηλότερος από 90... Κανονικός είναι στο σώμα. Ούτε τροφαντός, ούτε αδύνατος.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρκο πόλο και νικολετακι ποτε γεννήσατε?? δεν φανταζεσται ποσο με ξεαγχωνεται που βλεπω πως ειναι κ αλλα μπεμπεκακια σαν τον χρηστακο μου. τα χω ξαναπει, μαμα μπαμπα γιαγια πλεον ειπε παπου ενω ελεγε παπα. νονά, μπαντό το νερο αντι για γκαγκα που το λεγε. μομό για χυμό, τατα για κακά γιατι το κ δεν μπορει να το πει, μαμ, παπα για πιπίλα,παπουτσια, παπακι.γκαα για γαλα και για λαμπα-μπαλα-μπανιο μονο μπα! αγαπημενη κεξη το λαλα για τηλεοραση τραγουδια και καθε ειδους διασκεδαση!! οσο για τα κιλα οπου λεω οτι ειναι 15 κιλα με κοιτανε με τρόμο (92 πόντους)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...