Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δεν ξερω εμενα παντως ο μικρος τωρα λεει μονο τα βασικα.μαμα, μπαμπα, λο (νερο), λα(γαλα), μπα (μπαλα, μπαλονι, λαμπα!!!!!), γυαλια!!!,ναι, λοι (ρολοι),νενε(νικος), βαβ(σκυλος), νια (γατα).η μεγαλη μου παντως μιλουσε πολυ καλυτερα στην ηλικια του, αλλα αυτος περπατησε πολυ πιο νωρις νομιζω ειναι στο παιδι!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα σας!!

το ξέρω πως υπάρχουν αλλα θεματα σχετικά και συγχωρέστε με που ανοίγω καινούριο αλλα ενω μεχρι 1 εβδομάδα πριν ήμουν χαλαρή στο θέμα αυτό κ ελεγα κ σε αλλες κοπέλες να κάνουν το ίδιο πλέον αρχίζω και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. γνωρίζω πως δεν ειναι σωστό να συγκρίνω το παιδι με αλλα παιδιά συνομίλικα κ ημουν εγω αυτη που το ελεγα σαν συμβουλή αλλα ρε παιδιά βλέπω τεραστια (λεκτικη μόνο) διαφορά σε οσα παιδάκια γνωρίζω σε σχέση με τον Χριστάκο μου κ στεναχωριέμαι. το κακο ειναι πως το συζητώ με τον αντρα μου η με την μαμα μου μπροστά του κ το καταλαβαίνει. αντίδραση του ειναι να ανοιγει διάπλατα τα ματάκια του μολις μας ακούει κ μετα να ξαπλωνεται στο χαλί (οπως κάνει οταν θυμώνει) οποτε καταλαβα πως δεν θα πρεπε να του το κάνω αυτο. 'πως να κρυφτείς απ τα παιδια ετσι κ αλλιώς τα ξερουν όλα...' ποιες μανούλες εχουν παιδάκι 20 μηνών? μπορείτε να μου πείτε σε τι σταδιο βρίσκοντε απο αποψη λόγου?? ακουω ολα τα παιδακια που συναναστερφομαστε να κανουν προτασούλες και μεις ακόμη ουτε καν μπαλα εχουμε πει. μπαλα λαμπα μπανιο τα λεμε ολα μπα! το νερο νταντα ενίοτε κ γκαγκά.το γάλα=γκάα αν δεν ελεγε μαμα μπαμπα κ γιαγια ολόκληρα θα ειχα φρικάρει...τον παπού βέβαια παπα.το Ο το ΟΥ και το Κ ειναι αγνωστα για αυτον.πείτε μου βρε κορίτσια γιατι θεωρω πως για τον μικρό μου ειναι βουνο το να πει καποιες κουβέντουλες (αυτες που λενε σωστα τελοσπάντων σ αυτην την ηλικία τα παιδάκια) μανούλες με συνομίλικα παιδάκια που ειστε σε παρόμοια φάση ειστε χαλαρές μ αυτο το θέμα??

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παιδι σε αυτη την ηλικια,απλως θα σου πω οτι ο αδερφος μου μεχρι 2-2,5 δε μιλαγε καθολου,εδειχνε μονο και εκανε "ί ί" "οο"(απο οτι λενε οι γονεις μου,εγω δεν υπηρχα ακομη)και ξαφνικα τα ειπε ολα μαζεμενα.Και απο μυαλο καλα στεκει,εχει iq 130!!!Οποτε μην βιαζεσαι να ανησυχησεις...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε καθυσηχάζει αυτο που θα σου πω αλλα

η μικρη μου μεχρι πριν εναμιση μηνα(που την εστειλα παιδικο) ελεγε ολες και ολες 5-6 λεξεις και τα υπολοιπα ακαταλαβιστικα....

Ειχα αγχωθει και εγω πολυ ΑΛΛΑ

Μετα απο συζητηση που ειχα με τον παιδιατρο της μου ειπε το εξης

Οτι εφοσον το παιδι καταλαβαινει οτι της πω, πχ αρτεμις φερε μου την μπαλα χωρις να της δειξω πια ειναι η μπαλα

Οταν συννενοούμαστε εστω και με τα ακαταλαβιστικα της,

Οταν η ακοή της ειναι αψογη και η ομιλια της επισης( απο την αποψη οτι προσπαθει μιλαει εστω και ακαταλαβιστικα)

Να μην αγχωνομαι να μην τη σιγκρινω με αλλα παιδια

Και πως καθε παιδι ειναι διαφορετικό ως προς την ανάπτυξη του και στους ρυθμους του.

 

Αλλα το κυριοτερο μου ειπε ειναι οτι καταλαβαινει οτι και να της πω! Που σημαινει οτι αντιλαμβανεται, κατανοει τις λεξεις και τις εννοιες εστω και τις λιγες που ξερει.

 

Ελπιζω να σε βοήθησα λιγο να ξεαγχωθεις.....

αλλα δεν χανεις κατι να το συζητησεις και με τον παιδιατρο σου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καθε παιδι εχει τον δρομο του και να ξερεις σε αυτη την ηλικια 18 μηνων απο 20 μηνων εχει αισθητοτατη διαφορα......εχω δει 18 μηνων να λεει νατο παλιατζη......και 2.5 να ουρλιαζει επειδη δεν μιλαει......το καθενα εχει την πορεια του. Μην τρελλενεσαι........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

salomi μια χαρα σας βρισκω!

εμεις λεμε , μαμα-μπαμπα -γιαγια - ντο [εδω]και οοολα τα υπολοιπα μμμ- γκρρρ!

και εμεις ειμαστε 19 μηνων!

υπομονη λοιπον και καποια στιγμη θα μιλησουν!

 

 

Αααα λεει και ΟΛΥ δηλ. Ολυμπιακος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

το ξέρω πως υπάρχουν αλλα θεματα σχετικά και συγχωρέστε με που ανοίγω καινούριο αλλα ενω μεχρι 1 εβδομάδα πριν ήμουν χαλαρή στο θέμα αυτό κ ελεγα κ σε αλλες κοπέλες να κάνουν το ίδιο πλέον αρχίζω και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. γνωρίζω πως δεν ειναι σωστό να συγκρίνω το παιδι με αλλα παιδιά συνομίλικα κ ημουν εγω αυτη που το ελεγα σαν συμβουλή αλλα ρε παιδιά βλέπω τεραστια (λεκτικη μόνο) διαφορά σε οσα παιδάκια γνωρίζω σε σχέση με τον Χριστάκο μου κ στεναχωριέμαι. το κακο ειναι πως το συζητώ με τον αντρα μου η με την μαμα μου μπροστά του κ το καταλαβαίνει. αντίδραση του ειναι να ανοιγει διάπλατα τα ματάκια του μολις μας ακούει κ μετα να ξαπλωνεται στο χαλί (οπως κάνει οταν θυμώνει) οποτε καταλαβα πως δεν θα πρεπε να του το κάνω αυτο. 'πως να κρυφτείς απ τα παιδια ετσι κ αλλιώς τα ξερουν όλα...' ποιες μανούλες εχουν παιδάκι 20 μηνών? μπορείτε να μου πείτε σε τι σταδιο βρίσκοντε απο αποψη λόγου?? ακουω ολα τα παιδακια που συναναστερφομαστε να κανουν προτασούλες και μεις ακόμη ουτε καν μπαλα εχουμε πει. μπαλα λαμπα μπανιο τα λεμε ολα μπα! το νερο νταντα ενίοτε κ γκαγκά.το γάλα=γκάα αν δεν ελεγε μαμα μπαμπα κ γιαγια ολόκληρα θα ειχα φρικάρει...τον παπού βέβαια παπα.το Ο το ΟΥ και το Κ ειναι αγνωστα για αυτον.πείτε μου βρε κορίτσια γιατι θεωρω πως για τον μικρό μου ειναι βουνο το να πει καποιες κουβέντουλες (αυτες που λενε σωστα τελοσπάντων σ αυτην την ηλικία τα παιδάκια) μανούλες με συνομίλικα παιδάκια που ειστε σε παρόμοια φάση ειστε χαλαρές μ αυτο το θέμα??

Κι εμένα άργησε...

Γάλα =άτι (ακόμα και τώρα ενώ μπορεί να το πει σωστά)

Νέρο μέχρι πρότινος το έλεγε "άνι", τώρα με τον παιδικό έχει ξετρίψει...

Επίσης έχει κάτι άλλο το οποίο δνε ξέρω αν είναι ανησυχητικό ή όχι: Λέει π.χ. το κομμωτήριο-μοκωτήριο, το μπουκάλι-κουμπάλι, το κλουβί-κουβλί κοκ. Το κάνουν τα δικά σας τα μικρά;

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καθε παιδι εχει τον δρομο του και να ξερεις σε αυτη την ηλικια 18 μηνων απο 20 μηνων εχει αισθητοτατη διαφορα......εχω δει 18 μηνων να λεει νατο παλιατζη......και 2.5 να ουρλιαζει επειδη δεν μιλαει......το καθενα εχει την πορεια του. Μην τρελλενεσαι........

 

το κακο ειναι οτι στον κύκλο μας βλέπω παιδάκια μόνο της 1ης κατηγορίας. το ενα τραγουδάει ''σίδελα μασάει κουταλανός'' και το αλλο "καλημέλα μαμα τσύπνααα'' :) η μαμα του 2ου κιολας οταν ακουσε τον δικο μου μου ειπε...αααα ακομη αυτα λέτε?? μαχαιρια στην καρδια η κακούργα μου ριξε. γερά να ναι ολα τα παιδάκια. ο παιδίατρος μας είπε αυτο που αναφέρατε. το σημαντικό ειναι να ακούει καλα κ να καταλαβαίνει. κ τα κανει κ τα 2 αρκετα καλα θα ελεγα.καλα απο τα γνωστα πανω-κατώ-εδω-εκει-ελα ουτε κατα διάνεια.αντι για ελα μας τραβολογαει απ τα μανικια. ολες οι μπλουζες μας ειναι ξεχειλωμένες :) οσο για τον αναγραμματισμό αρνικολ μην ανησυχεις. πολλα παιδάκια το κάνουν. πχ πολλα λένε τον παιδότοπο παιδόποτο :)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου μεχρι 27 μηνων ελεγε μαμα μπαμα και μπαι επισης η κορη μου μεχρι 18 μηνων ελεγε μαμα μπαμπα και τιποτε αλλο κ 20 μηνων ειπε τα παντα.μεσα σε 15 μερες εκανε προτασεις κανονικες:shock:

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις μια απο τα ιδια ακριβως 19μηνων παμε παιδικο κ λεμε μαμα,μπαμπα για =γιαγια,νενο=νερο,αγκα=αγκαλεια,μπα=μπαλα,οτσι=οχι

Αυτα κ εχουμε μια γνωστη που η κορη της ειναι 20μηνων κ λεει τα καλαντα,οχι απλα μαχαιρια στην καρδια,ανοιξε πετρα για να μπω,χθες που ειχαμε συγκεντρωση γονεων στον παιδικο μου ελεγε η δασκαλα του να μην ανησυχω κ πως με τον καιρο θα αρχισει να μιλαει,αλλα μεσα στο αγχος ειμαι για το ποτε θα κανει επιτελους μια προταση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως και εμεις τα ιδια 20 μηνων ο γιος μου και λεει μπαμπα μαμα γιαγια και γιαγιακα μπαι και παπα δηλαδη παπου και νονα. Καταλαβαινει τα παντα σου φερνει οποιο αντικειμενο και να του ζητησεις και εχει φοβερη μνημη αλλα απο κουβεντες μονο αυτα. Και τα μανικια και εμας τα εχει ξεχειλωσει οταν μας θελει μας τραβαει.

 

Στο ασχετο καποια στιγμη ειχε πει κλειδια αλλα δεν το ξαναειπε και ειχε πει και ενα κοριτσακι με το ονομα της Μαρια αλλα παλι δεν το ξαναειπε. Μην αναφερετε μπροστα τους οτι δεν μπορουν να μιλησουν γιατι καταλαβαινουν τα παντα και θυμωνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως τα αγορια σε σχεση με τα κοριτσια αργουν να μιλησουν οποτε μη συγκρινετε κοριτσακια με αγορακια.η κορη μου πχ 30 μηνων μιλουσε απταιστα ελληνικα κ γερμανικα μετρουσε ως το 20 ελληνικα αγγλικα γερμανικα ηξερε αγγλικη γερμανικη ελληνικη αλφαβητα και ο γιος μου 30 μηνων αρχισε να κανει προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

20 μηνων ο δικος μου ελεγε μονο μπαμπα και μαμα. τιποτε αλλο.

 

Μεχρι 24 μηνων- 2 ετων αρχισε να λεει σχεδον ολες τις λεξεις ανεξαρτητως συλλαβων και να κανει απλες προτασεις.

 

2 ετων και κατι ψιλα μιλουσε σαν κι εμας.

 

Ολο το διαστημα που δεν μιλουσε επικοινωνουσε πολυ καλα σε εντολες, μας εδειχνε τι ηθελε και καταλαβαινε ακριβως τι του λεγαμε. Επισης ΠΟΤΕ δεν ειπε παιδικες λεξεις ατα, νανι κλπ - του μιλουσαμε παντα κανονικα κι εμεις αλλωστε.

 

Επισης να σου πω οτι ουτε μια μερα δεν ανχωθηκα , ισως διοτι πραγματικα καταλαβαινα οτι καταλαβαινει τα παντα κι ας μην μιλουσε. τελικα μιλησε πιο γρηγορα και πιο συνθετα απο οσο ειχα φανταστει!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο με την διαφορά αγοριών κοριτσιών το γνωρίζω κ οντος συμβαίνει. τα παιδάκια-ρήτορες ομως που ανεφερα παραπάνω ειναι ολα αγοράκια. κ μενα τρωει κατι φλασιες μαρκο πόλο αλλα μαλον βλεπει που κανω σαν χαζη οταν ακουω κατι καινούριο...αρχιζω να χειροκροτω, να χορεύω, να σκαω βεγγαλικα :) κ δεν μου ξανακάνει την χάρη. ο πεθερος μιας φιλης γιατρος μας ειπε πως ειναι θεμα αναπτυξης νευροδιαβιβαστών κ ουδεμια σχεση εχει με νοητικη ανάπτυξη. ειναι δηλαδη καθαρα οργανικό θεμα. πηρα ενα βιβλιο με παραμύθια μηπως κ βοηθήσει. σαν παλαβός κανεις ο καημένος οταν τα διαβαζουμε. ενθουσιαζεται σαν να θελει να μιλησει αλλα ολο ααααα εεεεε γελια γκριματσες και παλαμακια.εχει κ την ομορφια του, την χαριτωμενια του!!! προσπαθει παντως

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του διαβαζω παραμυθια αλλα δειχνει να τα βαριεται και μου κλεινει το βιβλιο το ατιμο το αρσενικο. Οταν τον προτρεπω να πει μια κουβεντουλα δεν την λεει ποτε μονος του καποια στιγμη μπορει να την πει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσο περισσότερο του μιλάς για το ο,τιδήποτε, του τραγουδάς, του λες παραμύθια τόσο το καλύτερο. Της φιλενάδας μου το αγοράκι που έιναι 20 μηνών και μη σου πω ότι λεει και λιγότερα από τον δικό σου. Μου φαίνεται όμως ότι δεν του μιλανε και ιδιαίτερα, τον θεωρούν ότι είναι μωρό και δεν καταλαβαίνει. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω πάρει εγώ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα οργανικό (ανάπτυξης νευροδιαβιβαστών που ανέφερε καποια κοπέλα) και κατά πόσο επηρεάζει και το περιβάλλον. Μαλλον είναι ο συνδυασμος των 2.

Ανησυχητικό δεν έιναι καθόλου. Τα παιδάκια που έχουν καποιο πρόβλημα δεν έχουν μόνο δυσκολία στην ομιλία, είναι και αλλοι παράγοντες. Μάλλον πιο πολύ σε έχουν αγχώσει οι άλλοι με τα χαζά σχόλια τους. Απλά αγνόησέ τους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν κ σενα ηταν κ αντρας μου,αγχωνοτανε πολυ για τον μικρο γιατι ειχε φτασει 26μηνων κ δεν ελεγε τιποτα.Τα ειπε ολα με την μια,σε μια βδομαδα μεσα ολα αλλαξαν.Μην ανησυχεις νωρις ειναι ακομη κ οταν αρχισει να μιλαει δεν θα σταματει!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει μαλιασει η γλωσσα μου βρε κοριτσια να του μιλαω αλλα απαντηση δεν παιρνω. Αλλα καταλαβαινει τα παντα και κανει τα παντα οποτε δεν ανησυχω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πραγμα αυτο το parents βρε κορίτσια. άλλοτε. οπως τωρα, με χαλαρώνει κ με ξεαγχώνει και ενίοτε με αχγώνει κ με τσιτώνει τρελα (βλεπε ενότητα σχετική με εμβόλια...) και θέλω να πεταξω το πισι!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει μαλιασει η γλωσσα μου βρε κοριτσια να του μιλαω αλλα απαντηση δεν παιρνω. Αλλα καταλαβαινει τα παντα και κανει τα παντα οποτε δεν ανησυχω παρα πολυ.

 

ποσο σε καταλαβαινω!μονο στο σ αγαπω μου απανταει ''ποπο''. α! να και κατι στο οποιο χρησμοποιει το Ο :) και καπάκι με ρωταει αν τον αγαπανε ολοι γιαγια παπα κλπ. ειναι και πλεονεκτης...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις 22 μηνών, λέμε μόνο μαμά, παπά, παπού, γιαγια, γάλα, δουλειά,παπά, μα.

Και πάμε και παιδικό από Σεπτέμβρη.

Αλλά καταλαβαίνει πολύ καλά, οπότε δεν αγχγώνομαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...