Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"αρνητικα" θηλασμου περα του χρόνου


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!

διαβασα τα μνμτ σας!!! αχ μονο στο φορουμ βρισκω παρηγορια απο ολες!

βερα μου,τι τραβας και συ καλη μου! σε ευχαριστω για την αυτοπεποιθηση που μου δινεις.θα κοιταξω το θεμα του 2 παιδιου σιγα σιγα...αν και τρεμω τις συσπασεις στην εγκυμοσυνη, γιατι στην πρωτη ημουν με πρε παρ...

αγλαια μου.κατα βαθος μεσα μου ξερω οτι εχεις δικιο. οτι ειναι στο παιδι. προσπαθω να απενοχοποιω τον εαυτο μου, αν και δεν τα καταφερνω παντα....

καλημερα σε ολες!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε vera να σε ρωτησω κατι?Αντε μεχρι πριν λιγο καιρο κοιμοσασταν μαζι με τον μεγαλο (το οποιο θεωρω λαθος σε αυτην την ηλικια αλλα αυτο ειναι ασχετο).Τωρα συνεχιζετε να κοιμαστε στο ιδιο δωματιο και μαζι με το μωρο?Εγω ψυχολογος δεν ειμαι, αλλα απο οτι καταλαβαινω ο μεγαλος ζηλευει και ζηταει την προσοχη σου με αυτον τον τροπο.Πηγαινε να κοιμηθεις εσυ στην κρεβατοκαμαρα σου κι ασε τον μεγαλο στο δωματιο του μαζι με το μωρο (αφου οπως λες δεν σε κουραζει και δεν ξυπναει συνεχεια).Θα συνεχισει να σηκωνεται τη νυχτα αλλα καποια στιγμη θα σταματησει αν δει οτι δεν εισαι συνεχεια "πανω" απο το νεο μωρο.Ειναι ολα θεμα ζηλειας, ειναι αρκετα μεγαλος και καταλαβαινει πολλα...

 

Η κορη μου κοιμαται στο δικο της δωματιο απο 3 μηνων.Την εχω παρει πολλες φορες στο κρεβατι μου αλλα αυτο ηταν η εξαιρεση και οχι ο κανονας.Τον τελευταιο χρονο επειδη μετακομισαμε και το παιδικο ειναι μικρο και δεν χωραει την κουνια του μικρου, τον εχω ακομη και κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα οπου χωραει (η κουνια)-πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα αν ειχα αλλη επιλογη.Μεχρι ενος χρονου ξυπνουσε ο μικρος την νυχτα αλλα οχι για γαλα (αυτο το εκοψα μολις κοψαμε τον θηλασμο-8μιση μηνων).Οποτε απλα κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα και δεν μας ενοχλει καθολου ουτε ακουγεται.Κι ομως εχει αρκετο καιρο που την κορη μου την επιασαν ζηλειες ή φοβιες,δεν ειμαι σιγουρη, και ερχεται καθε νυχτα στο κρεβατι μας, χωρις να μας ξυπνησει πραγμα που δεν μου αρεσει καθολου.Θελω να καταφερω να πεισω τα παιδια να μην φοβουνται και να μην νιωθουν μοναξια, αλλα δυστυχως θα πρεπει να περιμενω ενα χρονο ακομη που θα ξαναμετακομισουμε και θα μπορει ο μικρος να κοιμαται στο παιδικο και μαλιστα μαζι με τον κορη μου στην κουκετα.

Link to comment
Share on other sites

βερα ποσο καιρο απο τοτε που αποθηλασε ξυπναει ετσι τη νυχτα?

 

εμενα ο αλέξανδρος ξυπνουσε 1.5 χρονο που θηλαζε 5-6 φορες μεσα στη νυχτα αλλα αυτο δεν μου ηταν προβλημα.Θηλαζε και κοιμοταν σε 3 λεπτα. Μετα ακολουθησαν 3-4 εφιαλτικοι μηνες που ξυπνουσε καθε τρεις και λιγο για νερο και ξαγρυπνουσε μετα. Εφιαλτης. Να μενουμε ξυπνιοι μεσα στη νυχτα 1 ωρα σε καθε του ξυπνημα για νερο. Ξαφνικα σταματησε. Δεν ξαναξυπνησε ποτε. δεν ξερω πως εγινε, αλλα έγινε...:roll:

 

Den εχει αποθηλασει, κοψαμε το βραδινο γαλα......βασικα επινε πολυ λιγο το βραδυ, απλα μου σπαγε τα νευρα γιατι καθε 10 λεπτα μου ζητουσε γαλα και επρεπε να σηκωθω να του δωσω και μετα απο 10 λεπτα μου ζητουσε νερο...μια γαλα...μια νερο.......τα χα παιξει....κι επινε απο μια τζουρα μονο. Καναμε μια κουβεντα, του ειπα οτι η μαμα ειναι κουρασμενη θελει να κοιμηθει και θα πινει γαλατακι μονο πριν κοιμηθει και μετα αφου ξυπνησει......δεν θα πινει γαλα τη νυχτα. Προς εκπληξη μου το δεχθηκε........καμμια φορα ζηταει αλλα του θυμιζω τι ειπαμε και δεν επιμενει.

 

Σχετικα με τον υπνο παντα ξυπνουσε, τον καιρο που εμεινα εγκυος βελτιωθηκε αρκετα, μπορει να ξυπνουσε μια φορα και ξανακοιμοταν.

 

Τωρα πιστευω ειναι η αλλαγη στη ζωη μας με το νεο μωρακι και νιωθει ανασφαλεια.....κι επειδη κοιμαται μονος σε κρεββατακι. Θυμαμαι τα πρωτα δυο βραδια δεν εκλεισε καθολου ματι και κλαψουριζε ολη τη νυχτα πανω απο τα κεφαλια μας καραδοκωντας μη τυχον και κρατησω το μωρο στο κρεββατι μου.....ηθελε να παμε να κοιμηθουμε ολοι μαζι στην κρεββατοκαμαρα. Τωρα δεν εχει προβλημα και να εχω αποκοιμηθει με το μωρο στο κρεββατι, απλα ξυπναει συνεχεια απο τις 4 μεχρι τις 8 το πρωι. Και φυσικα δεν κοιμαται πριν τις 2.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε σας με τα μεγαλύτερα παιδιά Lilia kαι vera που μπορείτε να τους πείτε "δεν έχει γαλατάκι τη νύχτα, μόνο την ημέρα" μπορεί να ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥΣ για να τα καθησυχάζει τη νύχτα!

 

Σας το γράφω με κεφαλαία για να το εμπεδώσετε.:rolleyes:

Εγώ ακόμα έχω δρόμο γι' αυτό.:evil::evil::evil:

 

Με δουλευεις ετσι??

 

Καταρχας δεν παιρνει νερο απο κανεναν αλλο, ειδικα τετοιες ωρες...εδω το πρωι που ερχεται ο μπαμπας μου και παει να του δωσει νερο, δεν το δεχεται και ουρλιαζει οτι θελει απο μενα!

 

Δευτερον ο αντρας μου οταν κοιμαται δεν σηκωνεται ουτε αν εκραγει το σπιτι.....ευτυχως που δεν εσπασαν τα νερα μου νυχτα...ξερεις τι αγχος το χα οτι δεν θα μπορω να τον σηκωσω?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

διαβασα τα μνμτ σας!!! αχ μονο στο φορουμ βρισκω παρηγορια απο ολες!

βερα μου,τι τραβας και συ καλη μου! σε ευχαριστω για την αυτοπεποιθηση που μου δινεις.θα κοιταξω το θεμα του 2 παιδιου σιγα σιγα...αν και τρεμω τις συσπασεις στην εγκυμοσυνη, γιατι στην πρωτη ημουν με πρε παρ...

αγλαια μου.κατα βαθος μεσα μου ξερω οτι εχεις δικιο. οτι ειναι στο παιδι. προσπαθω να απενοχοποιω τον εαυτο μου, αν και δεν τα καταφερνω παντα....

καλημερα σε ολες!

 

 

Να σου ζησει η μικρουλα!!! Ευχομαι το δευτερο να ναι piece of cake! Σε μας που δυσκολευτηκαμε με τα πρωτα, τα δευτερα δεν ειναι τοσο κουραση...δυσκολα να σου βγει χειροτερο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η μικρουλα!!! Ευχομαι το δευτερο να ναι piece of cake! Σε μας που δυσκολευτηκαμε με τα πρωτα, τα δευτερα δεν ειναι τοσο κουραση...δυσκολα να σου βγει χειροτερο......

σοφο πολυ σωστο.σκεψου που εμενα βγηκε το 1ο αγγελουδι απο ημερων ολη νυχτα υπνο το πρωι γαλα και μετα υπνο και ξυπνουσε 1030-11 για μαμ και παει λεγοντας και ηρθε ενα δευτερο γεια σου και επειδη ειμαι πολυ τυχερος ανθρωπος και το τριτο σε ποιο λαιτ μορφη αλλα ιδιο με το δευτερο....το τεταρτο αραγε θα μοιαξει στο 1ο?αν κανω φυσικα...

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ τυχερη!!! Ευχομαι και το τεταρτο να ειναι ετσι και καλυτερα!

 

Να δεις τι αναποδο πλασματακι ειναι ο δικος μου! Ταλαιπωρηθηκα ποση ωρα να κοιμισω το μωρο τωρα το μεσημερι, μου βγαζει γκρινια τελευταια πριν τον υπνο....ο μεγαλος να γκρινιαζει ολη την ωρα οτι θελει αυτος να κοιμηθει. Μολις κοιμαται το μωρο, πεφτω με τον μεγαλο για υπνο...... Μονο που δεν θελει πια να κοιμηθει! Ελα που εγω λιποθυμω απο την νυστα και δεν αντεχω να σηκωθω απο το κρεββατι (σπανιο για μενα που δεν κοιμαμαι ποτε μεσημερια)

 

Κι ομως δεν με αφηνει σε ησυχια, ερχεται συνεχεια και με ενοχλει μεχρι να με αναγκασει να σηκωθω........ετοιμαζω νεο κουβα καφε τωρα!

 

Και αφου δεν κοιμηθηκε τωρα, πρεπει να μην τον αφησω να κοιμηθει αργοτερα (ενιοτε λιποθυμα κατα τις 8 το βραδυ και δεν ξυπναει με τιποτα πριν τις 11 που καταλαβαινεις τι μας περιμενει ολη νυχτα μετα ε?)

 

Αν καταφερω να μη αποκοιμηθει, με την ελπιδα οτι θα κοιμηθει το βραδυ, απατωμαι οικτρα γιατι ποτε δεν λειτουργησε ουτε αυτο......παλι θα με ξενυχτησει!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βρε vera να σε ρωτησω κατι?Αντε μεχρι πριν λιγο καιρο κοιμοσασταν μαζι με τον μεγαλο (το οποιο θεωρω λαθος σε αυτην την ηλικια αλλα αυτο ειναι ασχετο).Τωρα συνεχιζετε να κοιμαστε στο ιδιο δωματιο και μαζι με το μωρο?Εγω ψυχολογος δεν ειμαι, αλλα απο οτι καταλαβαινω ο μεγαλος ζηλευει και ζηταει την προσοχη σου με αυτον τον τροπο.Πηγαινε να κοιμηθεις εσυ στην κρεβατοκαμαρα σου κι ασε τον μεγαλο στο δωματιο του μαζι με το μωρο (αφου οπως λες δεν σε κουραζει και δεν ξυπναει συνεχεια).Θα συνεχισει να σηκωνεται τη νυχτα αλλα καποια στιγμη θα σταματησει αν δει οτι δεν εισαι συνεχεια "πανω" απο το νεο μωρο.Ειναι ολα θεμα ζηλειας, ειναι αρκετα μεγαλος και καταλαβαινει πολλα...

 

Η κορη μου κοιμαται στο δικο της δωματιο απο 3 μηνων.Την εχω παρει πολλες φορες στο κρεβατι μου αλλα αυτο ηταν η εξαιρεση και οχι ο κανονας.Τον τελευταιο χρονο επειδη μετακομισαμε και το παιδικο ειναι μικρο και δεν χωραει την κουνια του μικρου, τον εχω ακομη και κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα οπου χωραει (η κουνια)-πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα αν ειχα αλλη επιλογη.Μεχρι ενος χρονου ξυπνουσε ο μικρος την νυχτα αλλα οχι για γαλα (αυτο το εκοψα μολις κοψαμε τον θηλασμο-8μιση μηνων).Οποτε απλα κοιμαται στην κρεβατοκαμαρα και δεν μας ενοχλει καθολου ουτε ακουγεται.Κι ομως εχει αρκετο καιρο που την κορη μου την επιασαν ζηλειες ή φοβιες,δεν ειμαι σιγουρη, και ερχεται καθε νυχτα στο κρεβατι μας, χωρις να μας ξυπνησει πραγμα που δεν μου αρεσει καθολου.Θελω να καταφερω να πεισω τα παιδια να μην φοβουνται και να μην νιωθουν μοναξια, αλλα δυστυχως θα πρεπει να περιμενω ενα χρονο ακομη που θα ξαναμετακομισουμε και θα μπορει ο μικρος να κοιμαται στο παιδικο και μαλιστα μαζι με τον κορη μου στην κουκετα.

 

Σοφια κοιμομουν 2 ωρες ολο το 24ωρο μεχρι να σαραντισει ο μεγαλος...κι επι ενα χρονο σχεδον κοιμομουν ελαχιστα μεχρι που τον πηρα και κοιμομασταν μαζι στο κρεββατι μου.......για μας το cosleeping ηταν θαυματουργο, χαρις σε αυτο επιβιωσα, οποτε δεν το θεωρω καθολου λαθος, σε καθε παιδι και σε καθε οικογενεια ταιριαζουν αλλα πραγματα.

 

Δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να κοιμηθει σε διαφορετικο δωματιο απο μενα και το μωρο......στις αρχες που κοιμομασταν στο δικο μου, γιατι δεν ειχαν ερθει τα κρεββατια, τον εβγαλα εξω αναγκαστικα μερικες φορες γιατι χοροπηδουσε πανω απο το νεογεννητο και δεν με αφησε να το κοιμισω και ουρλιαζε για ωρες εξω απο την πορτα. Δεν προκειται να μειωθει σε τιποτα η ζηλια του αν κοιμομαστε χωρια, ισα ισα θα γινει ακομα μεγαλυτερη και θα αισθανθει διωγμενος.

 

Εξαλλου θεωρω καλυτερο που κοιμαμαι εγω με τα παιδια γιατι ετσι θα μαθει το μωρο στο δωματιο του, σιγα σιγα θα κοιμαται οταν μεγαλωσει στο κρεββατακι του, και εγω θα την κανω με ελαφρα στο δικο μου....θεωρω πιο ευκολη αυτη την μεταβαση για τα δικα μου παιδια....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!ειδα τα σημερα τα μνμτ σας!!

η μικρη μας τον μαιο εκλεισε τα δυο, απλαδεν εχω αλλαξει το τικερακι ακομα!!

βερα, απο το στομα σου και στου θεου το αυτι....δεν θα αντεξω και ενα δευτερο ιδιο!!!!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...