Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"αρνητικα" θηλασμου περα του χρόνου


Recommended Posts

Χμ, ώστε κανένα αρνητικό; Εγώ δηλαδή σε ποιον πλανήτη ζω;:mrgreen:

 

Ρε κορίτσια θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι μέσα σε όλην αυτή την τελειότητα που περιγράφηκε παραπάνω υπάρχει μια μέση μάνα, αναμαλλιασμένη και με το στήθος πεσμένο στην κοιλιά που όλο και κάποιο αρνητικό βρίσκει στην κατάστασή της. Αλλά το αρνητικό, δεν την εμποδίζει να συνεχίσει, απλά θέλει να κλαφτεί και λίγο, άνθρωπος είναι. Το δικαιούται! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει 3-4 φορές απλά δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, αφού τον έχω αναλάβει εργολαβία εγώ. Το μωρό κι εγώ κοιμόμαστε μαζί και επειδή τον θηλάζω, βρέξει, χιονίσει, είμαι άρρωστη, είμαι κουρασμένη, είμαι ξενυχτισμένη, ΕΓΩ θα ξυπνήσω πάντα. Η αλήθεια είναι ότι για μένα είναι πιο εύκολο από ότι αν ξυπνούσε ο άντρας μου αφού ο μικρός θα θηλάσει και θα ξανακοιμηθεί. Ωστόσο όσο ευκολία είναι ο θηλασμός έναντι ας πούμε του μπιμπερό, ακόμα και το σύντομο ξύπνημα πάλι καταστρέφει όλη τη ροή του ύπνου και ξυπνώ κάθε μέρα σαν το ζαλισμένο κοτόπουλο. Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν έχω καμιά ελπίδα έστω και μια νύχτα να ξυπνήσει κάποιος άλλος -λέμε τώρα- για να καθυσηχάσει το μωρό.

 

Αρνητικό 2. Επιθυμώ σαν κολασμένη να πιω Coca Cola light (κάνω και διαφήμιση πανάθεμά με :roll:) και δεν μπορώ!!! Ξέρω ότι δεν είναι καλή για την υγεία μου, έχω εφεύρει και εναλλακτικά υγιεινά αναψυκτικά με λίγες θερμίδες αλλά άνθρωπος είμαι και έχω τις αδυναμίες μου! Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω, δεν τρώω ανθυγιεινά, θέλω τουλάχιστον την Coca cola light μου, τη θέλωωωωω.

 

Αρνητικό 3. Δεν αντέχω άλλο τα σουτιέν θηλασμού λέμε :evil::evil::evil:. Μόλις αποθηλάσω και το τρίτο, θα κάψω τα σουτιέν θηλασμού μου στην πλατεία Αριστοτέλους.

 

Αρνητικό 4. Θηλασμός και 42 βαθμοί κελσίου το καλοκαίρι.... Εξακολουθείτε να μην βλέπετε κανένα αρνητικό;:roll:

 

Αρνητικό 5. Θα ήταν ωραία αλλαγή αν κατάφερνα να πάω και μια μέρα στη δουλειά χτενισμένη. Εφ όσον μέχρι τώρα θηλάζω μέχρι το τελευταίο λεπτό πριν φύγω από το σπίτι και φεύγω όπως όπως, αναμαλλιασμένη, φορώντας ότι ρούχο βρω μπροστά μου και για μέικ απ, ούτε να το σκεφτώ δεν προλαβαίνω.

 

Αρνητικό 6. Ακόμα και ένα χρόνο μετά τη γέννα, το στήθος μου εξακολουθεί να έχει διαστάσεις Πάμελας Άντερσον. Όσο και να χάσω πόντους και κιλά από το υπόλοιπο σώμα, κάνει μπαμ το πλούσιο μπούστο και φαίνομαι διπλάσια. Εξάλλου το αρνητικό νούμερο 6 συνδυάζεται άριστα με το αρνητικό νούμερο 3 και το αποτέλεσμα απλά τα σπάει.:cool:

 

Αυτά, τα είπα και ξαλάφρωσα.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ τι καλά, υλικό για σκέψη:D

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει 3-4 φορές απλά δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, αφού τον έχω αναλάβει εργολαβία εγώ. ........

χμ αυτό θα κάνω ότι δεν το είδα, γιατί δεν ξέρω τι να πω:-P

Αρνητικό 2. Επιθυμώ σαν κολασμένη να πιω Coca Cola light (κάνω και διαφήμιση πανάθεμά με :roll:) και δεν μπορώ!!! Ξέρω ότι δεν είναι καλή για την υγεία μου, έχω εφεύρει και εναλλακτικά υγιεινά αναψυκτικά με λίγες θερμίδες αλλά άνθρωπος είμαι και έχω τις αδυναμίες μου! Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω, δεν τρώω ανθυγιεινά, θέλω τουλάχιστον την Coca cola light μου, τη θέλωωωωω.

ε πιες μία φορά στο τόσο, πειράζει; Εγώ το καφεδάκι μου πού και πού το πίνω, δεν το στερούμαι.

 

Αρνητικό 3. Δεν αντέχω άλλο τα σουτιέν θηλασμού λέμε :evil::evil::evil:. Μόλις αποθηλάσω και το τρίτο, θα κάψω τα σουτιέν θηλασμού μου στην πλατεία Αριστοτέλους.
γιατί, από άποψη αντισεξουαλικότητας το λες; έχεις τα φρικτά γιαγιαδίστικα του mothercare; Αν θέλεις μπορώ να σου πω πού να βρεις πολύ όμορφα, εγώ έχω ένα Elle McPhereson τέλειο!
Αρνητικό 4. Θηλασμός και 42 βαθμοί κελσίου το καλοκαίρι.... Εξακολουθείτε να μην βλέπετε κανένα αρνητικό;:roll:
θηλάζεις ξαπλωτή στο κρεβάτι, με μικρή απόσταση από το σώμα του μωρού, χωρίς να ακουμπάτε. Πέρσι έβγαλα έτσι τους μαραθώνιους:?

 

Αρνητικό 5. Θα ήταν ωραία αλλαγή αν κατάφερνα να πάω και μια μέρα στη δουλειά χτενισμένη. .
χτενισμένη; I don't know this word. Αλλά και πριν γεννήσω πάλι δεν την ήξερα:eek:
Αρνητικό 6. Ακόμα και ένα χρόνο μετά τη γέννα, το στήθος μου εξακολουθεί να έχει διαστάσεις Πάμελας Άντερσον. Όσο και να χάσω πόντους και κιλά από το υπόλοιπο σώμα, κάνει μπαμ το πλούσιο μπούστο

έλα που δεν σ'αρέσει:lol:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ώστε κανένα αρνητικό; Εγώ δηλαδή σε ποιον πλανήτη ζω;:mrgreen:

 

Ρε κορίτσια θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι μέσα σε όλην αυτή την τελειότητα που περιγράφηκε παραπάνω υπάρχει μια μέση μάνα, αναμαλλιασμένη και με το στήθος πεσμένο στην κοιλιά που όλο και κάποιο αρνητικό βρίσκει στην κατάστασή της. Αλλά το αρνητικό, δεν την εμποδίζει να συνεχίσει, απλά θέλει να κλαφτεί και λίγο, άνθρωπος είναι. Το δικαιούται! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει 3-4 φορές απλά δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, αφού τον έχω αναλάβει εργολαβία εγώ. Το μωρό κι εγώ κοιμόμαστε μαζί και επειδή τον θηλάζω, βρέξει, χιονίσει, είμαι άρρωστη, είμαι κουρασμένη, είμαι ξενυχτισμένη, ΕΓΩ θα ξυπνήσω πάντα. Η αλήθεια είναι ότι για μένα είναι πιο εύκολο από ότι αν ξυπνούσε ο άντρας μου αφού ο μικρός θα θηλάσει και θα ξανακοιμηθεί. Ωστόσο όσο ευκολία είναι ο θηλασμός έναντι ας πούμε του μπιμπερό, ακόμα και το σύντομο ξύπνημα πάλι καταστρέφει όλη τη ροή του ύπνου και ξυπνώ κάθε μέρα σαν το ζαλισμένο κοτόπουλο. Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν έχω καμιά ελπίδα έστω και μια νύχτα να ξυπνήσει κάποιος άλλος -λέμε τώρα- για να καθυσηχάσει το μωρό.

 

Αρνητικό 2. Επιθυμώ σαν κολασμένη να πιω Coca Cola light (κάνω και διαφήμιση πανάθεμά με :roll:) και δεν μπορώ!!! Ξέρω ότι δεν είναι καλή για την υγεία μου, έχω εφεύρει και εναλλακτικά υγιεινά αναψυκτικά με λίγες θερμίδες αλλά άνθρωπος είμαι και έχω τις αδυναμίες μου! Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω, δεν τρώω ανθυγιεινά, θέλω τουλάχιστον την Coca cola light μου, τη θέλωωωωω.

 

Αρνητικό 3. Δεν αντέχω άλλο τα σουτιέν θηλασμού λέμε :evil::evil::evil:. Μόλις αποθηλάσω και το τρίτο, θα κάψω τα σουτιέν θηλασμού μου στην πλατεία Αριστοτέλους.

 

Αρνητικό 4. Θηλασμός και 42 βαθμοί κελσίου το καλοκαίρι.... Εξακολουθείτε να μην βλέπετε κανένα αρνητικό;:roll:

 

Αρνητικό 5. Θα ήταν ωραία αλλαγή αν κατάφερνα να πάω και μια μέρα στη δουλειά χτενισμένη. Εφ όσον μέχρι τώρα θηλάζω μέχρι το τελευταίο λεπτό πριν φύγω από το σπίτι και φεύγω όπως όπως, αναμαλλιασμένη, φορώντας ότι ρούχο βρω μπροστά μου και για μέικ απ, ούτε να το σκεφτώ δεν προλαβαίνω.

 

Αρνητικό 6. Ακόμα και ένα χρόνο μετά τη γέννα, το στήθος μου εξακολουθεί να έχει διαστάσεις Πάμελας Άντερσον. Όσο και να χάσω πόντους και κιλά από το υπόλοιπο σώμα, κάνει μπαμ το πλούσιο μπούστο και φαίνομαι διπλάσια. Εξάλλου το αρνητικό νούμερο 6 συνδυάζεται άριστα με το αρνητικό νούμερο 3 και το αποτέλεσμα απλά τα σπάει.:cool:

 

Αυτά, τα είπα και ξαλάφρωσα.:wink:

 

Απίθανη όπως πάντα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει 3-4 φορές απλά δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, αφού τον έχω αναλάβει εργολαβία εγώ. Το μωρό κι εγώ κοιμόμαστε μαζί και επειδή τον θηλάζω, βρέξει, χιονίσει, είμαι άρρωστη, είμαι κουρασμένη, είμαι ξενυχτισμένη, ΕΓΩ θα ξυπνήσω πάντα. Η αλήθεια είναι ότι για μένα είναι πιο εύκολο από ότι αν ξυπνούσε ο άντρας μου αφού ο μικρός θα θηλάσει και θα ξανακοιμηθεί. Ωστόσο όσο ευκολία είναι ο θηλασμός έναντι ας πούμε του μπιμπερό, ακόμα και το σύντομο ξύπνημα πάλι καταστρέφει όλη τη ροή του ύπνου και ξυπνώ κάθε μέρα σαν το ζαλισμένο κοτόπουλο. Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν έχω καμιά ελπίδα έστω και μια νύχτα να ξυπνήσει κάποιος άλλος -λέμε τώρα- για να καθυσηχάσει το μωρό.

 

Εδώ σηκώνει παζάρεμα: ο άντρας σου δεν μπορεί να ξυπνά για να ταΐσει το μωρό, αλλά μια και κοιμάται σερί και ξυπνά φρέσκος φρέσκος, μπορεί να αλλάζει και να ντύνει το μωρό και να ετοιμάζει το πρωινό ενώ εσύ μένεις ένα τεταρτάκι ακόμη στο κρεββάτι. Ειδικά το Σ/Κ μπορεί να κάνει και καμμιά βολτούλα με το καροτσάκι πρωί πρωί ενώ εσύ κοιμάσαι.

 

έλα που δεν σ'αρέσει:lol:

 

Έλα ντε! Το E βγαίνει από το excellent, το F από το fabulous, που λέει κι ο καλός μου :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ώστε κανένα αρνητικό; Εγώ δηλαδή σε ποιον πλανήτη ζω;:mrgreen:

 

Ρε κορίτσια θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι μέσα σε όλην αυτή την τελειότητα που περιγράφηκε παραπάνω υπάρχει μια μέση μάνα, αναμαλλιασμένη και με το στήθος πεσμένο στην κοιλιά που όλο και κάποιο αρνητικό βρίσκει στην κατάστασή της. Αλλά το αρνητικό, δεν την εμποδίζει να συνεχίσει, απλά θέλει να κλαφτεί και λίγο, άνθρωπος είναι. Το δικαιούται! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει 3-4 φορές απλά δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, αφού τον έχω αναλάβει εργολαβία εγώ. Το μωρό κι εγώ κοιμόμαστε μαζί και επειδή τον θηλάζω, βρέξει, χιονίσει, είμαι άρρωστη, είμαι κουρασμένη, είμαι ξενυχτισμένη, ΕΓΩ θα ξυπνήσω πάντα. Η αλήθεια είναι ότι για μένα είναι πιο εύκολο από ότι αν ξυπνούσε ο άντρας μου αφού ο μικρός θα θηλάσει και θα ξανακοιμηθεί. Ωστόσο όσο ευκολία είναι ο θηλασμός έναντι ας πούμε του μπιμπερό, ακόμα και το σύντομο ξύπνημα πάλι καταστρέφει όλη τη ροή του ύπνου και ξυπνώ κάθε μέρα σαν το ζαλισμένο κοτόπουλο. Επίσης, έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν έχω καμιά ελπίδα έστω και μια νύχτα να ξυπνήσει κάποιος άλλος -λέμε τώρα- για να καθυσηχάσει το μωρό.

 

Αρνητικό 2. Επιθυμώ σαν κολασμένη να πιω Coca Cola light (κάνω και διαφήμιση πανάθεμά με :roll:) και δεν μπορώ!!! Ξέρω ότι δεν είναι καλή για την υγεία μου, έχω εφεύρει και εναλλακτικά υγιεινά αναψυκτικά με λίγες θερμίδες αλλά άνθρωπος είμαι και έχω τις αδυναμίες μου! Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω, δεν τρώω ανθυγιεινά, θέλω τουλάχιστον την Coca cola light μου, τη θέλωωωωω.

 

Αρνητικό 3. Δεν αντέχω άλλο τα σουτιέν θηλασμού λέμε :evil::evil::evil:. Μόλις αποθηλάσω και το τρίτο, θα κάψω τα σουτιέν θηλασμού μου στην πλατεία Αριστοτέλους.

 

Αρνητικό 4. Θηλασμός και 42 βαθμοί κελσίου το καλοκαίρι.... Εξακολουθείτε να μην βλέπετε κανένα αρνητικό;:roll:

 

Αρνητικό 5. Θα ήταν ωραία αλλαγή αν κατάφερνα να πάω και μια μέρα στη δουλειά χτενισμένη. Εφ όσον μέχρι τώρα θηλάζω μέχρι το τελευταίο λεπτό πριν φύγω από το σπίτι και φεύγω όπως όπως, αναμαλλιασμένη, φορώντας ότι ρούχο βρω μπροστά μου και για μέικ απ, ούτε να το σκεφτώ δεν προλαβαίνω.

 

Αρνητικό 6. Ακόμα και ένα χρόνο μετά τη γέννα, το στήθος μου εξακολουθεί να έχει διαστάσεις Πάμελας Άντερσον. Όσο και να χάσω πόντους και κιλά από το υπόλοιπο σώμα, κάνει μπαμ το πλούσιο μπούστο και φαίνομαι διπλάσια. Εξάλλου το αρνητικό νούμερο 6 συνδυάζεται άριστα με το αρνητικό νούμερο 3 και το αποτέλεσμα απλά τα σπάει.:cool:

 

Αυτά, τα είπα και ξαλάφρωσα.:wink:

 

:D:D:D:D:Dχαχαχα!!! εχεις την πλακα σου !!!!αλλα και το δικιο σου βεβαιως....βεβαιως....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι ο μικρός έχει βγάλει πια όλα τα δόντια και όταν θηλάζει και αποκοιμιέται καμιά φορά κλείνει με δύναμη το στόμα του και εγώ πετάγομαι στο ταβάνι...

Σουτιέν θηλασμού δεν φοράω πια έξω αφού δεν θηλάζει ποτέ όταν είμαστε έξω από 6 μηνών, μάλλον του την σπάει και εκείνου να ακούει ¨θηλάζει ακόμα;¨ οπότε το προτιμάει πριβέ :cool:

Όσο για την πρωινή ετοιμασία για τη δουλειά πάλι φροντίζει το βλαστάρι μου, ξυπνάει στις 6.00 να θηλάσει εγω φεύγω 8.00 οπότε δεν ξανακοιμάμαι και έχω όλο το χρόνο μπροστά μου να κρεπάρω το μαλλί, να ταιριάξω τα βραχιόλια με τη μπλούζα, να παίξω με τις σκιες και άλλα κουλά :mrgreen:

Να πω και εγώ τον καημό μου θέλω να πιω μπύρα και να φάω φυστίκια, κάθε μέρα όμως , καλοκαιρινό βραδάκι χωρίς μπύρα δεν λεει, ίσως του χρόνου...

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ,και μπύρα πίνω, και κόκα κόλα ,και κρασάκι όποτε έχω κέφι.

Και το σουτιέν μου το ωραίο και σουπερ ενισχυμένο το φαραώ! Σουτιέν θηλασμού ,μονό στο σπίτι.

Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι ξυπνά τουλάχιστον μια φορά την νύχτα!

αλλα

Δεν τα έδινα με τίποτα στον κόσμο στις στιγμές που την κρατώ στην αγάλια μου και με χαϊδεύει με τα χεράκια της. και δεν μπορώ να αντισταθώ στην φωνούλα της όταν μου ζητά γάλα.....

 

Δεν ξέρω μέχρι πότε την δώσω ,γιατί δεν την βλέπω να ξεκολλήσει. τώρα είναι 2 μισή....

 

Δεν λέω στο κόσμο ότι θηλάζω, γιατί αρχίζουν να λένε διάφορα και δεν μπορώ να αλλάξω την γνώμη του κάθε ένα!

.png.png<a
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι ο μικρός έχει βγάλει πια όλα τα δόντια και όταν θηλάζει και αποκοιμιέται καμιά φορά κλείνει με δύναμη το στόμα του και εγώ πετάγομαι στο ταβάνι...

Σουτιέν θηλασμού δεν φοράω πια έξω αφού δεν θηλάζει ποτέ όταν είμαστε έξω από 6 μηνών, μάλλον του την σπάει και εκείνου να ακούει ¨θηλάζει ακόμα;¨ οπότε το προτιμάει πριβέ :cool:

Όσο για την πρωινή ετοιμασία για τη δουλειά πάλι φροντίζει το βλαστάρι μου, ξυπνάει στις 6.00 να θηλάσει εγω φεύγω 8.00 οπότε δεν ξανακοιμάμαι και έχω όλο το χρόνο μπροστά μου να κρεπάρω το μαλλί, να ταιριάξω τα βραχιόλια με τη μπλούζα, να παίξω με τις σκιες και άλλα κουλά :mrgreen:

Να πω και εγώ τον καημό μου θέλω να πιω μπύρα και να φάω φυστίκια, κάθε μέρα όμως , καλοκαιρινό βραδάκι χωρίς μπύρα δεν λεει, ίσως του χρόνου...

 

Αμάν κι εγώ φοβάμαι όταν θα φτάσουμε σε αυτή τη στιγμή. Να με δαγκώνει!!!Τώρα μόνο με τραβάει καμιά φορά. Αν τυχόν μου πουν "θηλάζει ακόμα", θα παίρνω το χαμόγελο της περηφάνιας και θα λέω "Βεβαίως". Γιατί στα μπαράκια δεν βάζουν τις μπύρες χωρίς αλκοόλ? Τόσοι άνθρωποι θηλάζουσες, εγκυμονούσες, αλκοολικοί αυτοί τι θα κάνουν:D?

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπύρα δεν κατεβάζει γάλα, πρέπει να πιεις ένα βαρέλι, για να έχει τέτοιο αποτέλεσμα. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι ότι η μητέρα χαλαρώνει και βελτιώνεται η ροή αλλά αυτό είναι απλά μια ιδέα. Μια μπύρα πότε-πότε δεν βλάπτει αλλά, αν δεν θέλετε, μη ζορίζεστε να την πίνετε για χάρη της γαλουχίας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμάν κι εγώ φοβάμαι όταν θα φτάσουμε σε αυτή τη στιγμή. Να με δαγκώνει!!!Τώρα μόνο με τραβάει καμιά φορά.

 

Τα μωρά μπορεί να δαγκώσουν καμιά φορά αλλά μαθαίνουν να μη δαγκώνουν. Και βασικά, όταν δαγκώνουν, δεν έχει γάλα, όπως δεν μπορείς να πιεις, αν δαγκώνεις το καλαμάκι. Αν σου παρουσιαστεί τέτοιο θέμα, υπάρχει τόπικ με συμβουλές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μπύρα δεν κατεβάζει γάλα, πρέπει να πιεις ένα βαρέλι, για να έχει τέτοιο αποτέλεσμα. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι ότι η μητέρα χαλαρώνει και βελτιώνεται η ροή αλλά αυτό είναι απλά μια ιδέα. Μια μπύρα πότε-πότε δεν βλάπτει αλλά, αν δεν θέλετε, μη ζορίζεστε να την πίνετε για χάρη της γαλουχίας.

 

εγώ πάντως χωρίς πολύ ζόρι ένα βαρελάκι θα το έπινα, για χάρη της γαλουχίας βεβαίως βεβαίως όχι ότι είμαι μπυρόβια, two beer or not two beer ? :lol:

Τα μωρά μπορεί να δαγκώσουν καμιά φορά αλλά μαθαίνουν να μη δαγκώνουν. Και βασικά, όταν δαγκώνουν, δεν έχει γάλα, όπως δεν μπορείς να πιεις, αν δαγκώνεις το καλαμάκι. Αν σου παρουσιαστεί τέτοιο θέμα, υπάρχει τόπικ με συμβουλές.

 

Εμένα ο δικός μου δεν το κάνει συνειδητά ούτε για παιχνιδι το κάνει την ώρα που αποκοιμιέται , του κλείνει το στόμα μόνο του δεν το ελέγχει και δυστυχώς σ΄αυτό δεν μπορώ νά κάνω κάτι ... ούτε καν να φωνάξω την ώρα που πονάω γιατί θα τρομάξει και θα ξυπνήσει ... και ακόμα δεν έχουν μεγαλώσει οι κυνόδοντες... μπρρρρρ :cry:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

η αποφαση πάρθηκε λοιπον θα συνεχίσω. ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας. ειναι υπεροχος ο θηλασμός και θα τελειωσει για εμας μόνο όταν το θελήσει ο μικρούλης μου. Ο μόνος φόβος μου είναι πως δεν πίνει πολυ γάλα. με το μπουκάλι βλέπω μωρα που χτυπάνε 300 μλ και αμφιβάλω αν πίνει τόσο. το στηθος μου πλεόν δεν πρίζεται και είναι πολυ μαλακό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο δικός μου δεν το κάνει συνειδητά ούτε για παιχνιδι το κάνει την ώρα που αποκοιμιέται , του κλείνει το στόμα μόνο του δεν το ελέγχει και δυστυχώς σ΄αυτό δεν μπορώ νά κάνω κάτι ... ούτε καν να φωνάξω την ώρα που πονάω γιατί θα τρομάξει και θα ξυπνήσει ... και ακόμα δεν έχουν μεγαλώσει οι κυνόδοντες... μπρρρρρ :cry:

 

Δοκίμασε να έχεις το μωρό πιο κοντά στο στήθος .. Ετσι δεν θα "φοβάται" σαν να το χάνει κι εσύ θα αντιδράς πιο γρήγορα τραβώντας τον ακόμη πιο κοντά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

η αποφαση πάρθηκε λοιπον θα συνεχίσω. ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας. ειναι υπεροχος ο θηλασμός και θα τελειωσει για εμας μόνο όταν το θελήσει ο μικρούλης μου. Ο μόνος φόβος μου είναι πως δεν πίνει πολυ γάλα. με το μπουκάλι βλέπω μωρα που χτυπάνε 300 μλ και αμφιβάλω αν πίνει τόσο. το στηθος μου πλεόν δεν πρίζεται και είναι πολυ μαλακό.

 

verdict.jpg

:lol:

 

Εσύ μπορείς να προσφέρεις όσο συχνά θεωρείς ότι χρειάζεται και να φροντίζεις να έχει μια ισορροπημένη διατροφή:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/toddler-foods.html

 

Στο λινκ μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι, αν το μωρό θηλάζει τουλάχιστον 3-4 φορές την ημέρα, δεν χρειάζεται εισαγωγή ξένου γάλακτος ή ισοδύναμων τροφών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

η αποφαση πάρθηκε λοιπον θα συνεχίσω. ...το στηθος μου πλεόν δεν πρίζεται και είναι πολυ μαλακό.

 

Α, αυτό για το στήθος μη σε αγχώνει, την ίδια απορία είχα κι εγώ (κι εμένα από 2 μηνών δεν πρηζόταν). Η απάντηση είναι ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Το στήθος μετά τις 40 μέρες που ρυθμίζεται η παραγωγή δεν έχει κανένα λόγο να αποθηκεύει γάλα και να πρήζεται , εκείνο παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να πρηστεί στην ηλικία που είστε θα ήταν να περάσουν πολλές ώρες χωρίς θηλασμό. (Ευχαριστώ και πάλι τη Κριστίνα :D)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα εκτος απο την νουνου μεγαλη ζημια εχει παθει και η εταιρεια που βγαζει τις σερβιετες allways.:twisted:

 

αυτό ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί!!!!!!!! χιχιχι

 

Αρνητικό 1. Έχω βαρεθεί να ρωτούν όλοι αν ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα και ο άντρας μου να απαντάει αρνητικά ενώ η αλήθεια είναι ότι ξυπνάει

Αρνητικό 2. Επιθυμώ σαν κολασμένη να πιω Coca Cola

Αρνητικό 3. Δεν αντέχω άλλο τα σουτιέν θηλασμού λέμε

Αρνητικό 4. Θηλασμός και 42 βαθμοί κελσίου το καλοκαίρι.... Εξακολουθείτε να μην βλέπετε κανένα αρνητικό;:roll:

Αρνητικό 5. Θα ήταν ωραία αλλαγή αν κατάφερνα να πάω και μια μέρα στη δουλειά χτενισμένη.

Αρνητικό 6. Ακόμα και ένα χρόνο μετά τη γέννα, το στήθος μου εξακολουθεί να έχει διαστάσεις Πάμελας Άντερσον.

 

1. Αν το σύζυγος το 'χει να μην ξυπνάει, δεν θα ξύπναγε ακόμα και αν δεν θήλαζες, εμένα ο δικός μου ξύπναγε μαζί μου τις 42 πρώτες ημέρες - μετά τα πιτσιρίκια κοιμόνται σερί!!(το ξέρω ακούγεται εξωπραγματικό)!! Και στις μεγάλες γκρίνες τους, όποτε τύχουν δηλ. στα δόντια ή σε όνειρα, σηκωνεται εκείνος!! Κι ας ξυπνάει 4:30 για τη δουλειά!!!!!!

 

2. Κι εγώ φαν της κοκά κόλα, πίνω και στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό. Άλλωστε είναι η μόνη μου "αμαρτία", όπως έγραψες κι εσύ ούτε πίνω, ούτε καπνίζω, ούτε καν καφέ δεν πίνω.

 

3. Τα συνηθισμένα σου σουτιέν δεν σε βολεύουν? Σουτιέν θηλασμού φόρεσα τους 3 πρώτους μήνες, μετά δεν ξαναέβαλα!! Τα οποία τα βρήκαι και ποιο βολικά από αυτά με την μπανέλα και την ενίσχυση που είμαι αναγκασμένη να φορέσω, αν το απαιτεί το ρούχο!!!

 

4. Θηλάζεις με το aircondition!!!!!!!

 

5. Το τελευταίο που θα με απασχολούσε είναι να πάω χτενισμένη στη δουλειά, καθώς το πρώτο που με απασχολεί είναι η ανεργία!!!!!!!!!

 

6. ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ, μετά από δυο γέννες, θηλασμούς, την τωρινή εγκυμοσύνη με ταυτόχρονο θηλασμό (τις πρώτες 13 εβδομάδες), ΕΞΑΚΟΥΘΩ να έχω στήθος πλάκα ......και πισινό "Πλατεία Συντάγματος"!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να ευχαριστήσω όσες μου απάντησαν προτείνοντας λύσεις για τα αρνητικά που περιέγραψα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν βοηθήσατε στο να αποφευχθούν από δω και πέρα, καθώς στο δικό μου χαρακτήρα και τρόπο ζωής, δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Είμαι σίγουρη κάποια άλλη μανούλα μπορει να μην προβληματίζεται με τίποτα από αυτά που απασχολούν εμένα αλλά πού ξέρεις, μπορεί να προβληματίζεται με άλλα που δεν απασχολούν εμένα. Θεμιτό. :mrgreen::mrgreen:

 

Ο στόχος μου ήταν να απενοχοποιήσω την γκρίνια. Σε όλες τις καταστάσεις υπαρχουν και τα θετικά αλλά θα βρεις και ένα αρνητικό, βρε παιδί μου. Και τούμπαλιν! Ουδέν κακόν αμιγες καλού και ουδέν καλόν αμιγές κακού, που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών.

 

Σχετικά με τα δικά μου βασανάκια που σας εξομολογήθηκα παραπάνω, δεν ήθελα αρχικά να απαντήσω στις φίλες που μου πρότειναν τις δικές τους λύσεις, γιατί εξηγώντας τους γιατί οι λύσεις αυτές δεν δουλεύουν σε μένα, απλά θα με βύθιζε χειρότερα στην μίρλα και τη μιζέρια. Και εγώ προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος άνθρωπος.

 

Αλλά τελικά θα σας πω δυο λόγια, να μην με περνάτε και για ακατάδεκτη.:roll:

 

Λοιπόν για το βραδινό ξύπνημα: Το να ξυπνήσει καιο άντρας μου όταν ξυπνώ εγώ για το μωρό, σίγουρα θα μου πρόσφερε μια πρόσκαιρη ικανοποίηση αλλά από την άλλη εφόσον δεν θα αποφύγω εγώ το ξύπνημα, το βρίσκω μάταιο και ίσως και μνησίκακο από μέρους μου να απαιτώ να ξυπνάει και αυτός επειδή ξυπνάω εγώ. Επίσης αυτό που είπε μια φίλη να ξυπνάει αυτός νωρίτερα το πρωί της Κυριακής, επίσης ανέφικτο, εφόσον το μωρό έχει δικό του πρόγραμμα που με ξυπνάει και δεν γνωρίζει και τις ημέρες της εβδομάδας ακόμα.:mrgreen:

 

Α, η Coca Cola που με αρέσει είναι η light. Και δεν την πίνω γιατί έχει ασπαρτάμη, όχι λόγο της καφείνης. Καφέ πάλι, πίνω μια χαρά. Τα αναψυκτικά που δεν είναι light τα αποφεύγω γιατί θεωρώ ότι μου δίνουν άχρηστες θερμίδες.

 

Τα σουτιέν θηλασμού με βολεύουν για το θηλασμό και όχι κάποιο άλλο σουτιέν, έχω δοκιμάσει. Επίσης, τα βαμβακερά και χωρίς μπανέλες. Όποιο σουτιέν όμως πληρεί αυτές τις προδιαγραφές, θα το φορούσε άνετα και η γιαγιά μου.:mrgreen:

 

Για τη ζέστη, ναι ανοίγουμε και aircondition αλλά αποφεύγω να το έχω ανοιχτο 24 ώρες το 24ωρο, με ενοχλεί κιόλας. Οπότε το πρόβλημα παραμένει τις υπόλοιπες ώρες.

 

Για το γεγονός ότι πρέπει να θηλάζω μέχρι το τελευταίο λεπτό πριν φύγω για τη δουλειά και βγαίνω έξω ατημέλητη, περίμενα καμιά φίλη να μου πει ότι με τη φυσική μου ομορφιά, δεν χρειάζομαι φτιασίδια και χτενίσματα, αλλά μάταια.:roll:

 

Και τέλος για το μέγεθος του στήθους, ναι υφισταται και όχι δεν με αρέσει, γιατί αν έχετε παρατηρήσει μια κοπέλα που είναι αδύνατη επάνω και στρουμπουλή κάτω, τα κρύβει ευκολότερα τα πάχη της (ακούς κυρία underage;:mrgreen:), ενώ μια κοπέλα με τον ανάποδο σωματότυπο, δείχνει πιο παχιά από ότι στην πραγματικότητα είναι.

 

Φιλιά σε όλες και εδώ να είμαστε να μιζεριάζουμε και λίγο να τα βγάζουμε από μέσα μας.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να βρούμε αρνητικά, γιατί μετά τον χρόνο ειδικά είναι κομμάτι της ζωής μας συνυφασμένο με την μητρότητα και έχουμε συνηθίσει να ζούμε έτσι. Σε κάποια που δεν θηλάζει η αντίστοιχη ερώτηση θα ήταν "ποια είναι τα αρνητικά που μεγαλώνει το παιδί και ζητάει γάλα μόνο πρωί βράδυ"; Ε, δεν βρίσκεις εύκολα, γιατί τα πράγματα γίνονται όλο και ευκολότερα, απελευθερώνεσαι στη διατροφή του παιδιού, και να χαθεί ένας θηλασμός στο τόσο, δεν έγινε και τίποτε ... αν και φαίνεται δύσκολο, μπορείς να αρχίσεις να βάζεις όρια, το παιδί μπορεί να ενδιαφέρεται και άλλα πράγματα.

Ξέρω, ούτε κι εγώ βοηθάω :lol:

Πείτε μου εσείς αρνητικά στον 5ο χρόνο και μπορεί να σκεφτώ κάτι για τον πρώτο χρόνο :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος για το μέγεθος του στήθους, ναι υφισταται και όχι δεν με αρέσει, γιατί αν έχετε παρατηρήσει μια κοπέλα που είναι αδύνατη επάνω και στρουμπουλή κάτω, τα κρύβει ευκολότερα τα πάχη της (ακούς κυρία underage;:mrgreen:), ενώ μια κοπέλα με τον ανάποδο σωματότυπο, δείχνει πιο παχιά από ότι στην πραγματικότητα είναι.

 

Σ΄αυτό έχεις δίκιο, πολλά ρούχα μας αδικούν :( Θέλει πολλή προσοχή στην επιλογή μπλούζας (ιδανικά εφαρμοστή στη μέση και άνετη στο στήθος), ακόμη καλύτερα σακάκι με το σωστό κόψιμο στη μέση, και παντελόνι όσο στενό επιτρέπει η περίσταση, ώστε να μη δείχνουμε πιο στρουμπουλές απ΄όσο είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα

έχω μια κορούλα 1,5 έτους που θηλάζει απτη στιγμή που γεννήθηκε και πολύ θαθελα να φτάσουμε τα 2 χρόνια αλλά τελευταία έχω τον εξής προβληματισμό και θα με βοηθούσε αν ήξερα ότι κάποια έχει παρόμοιο πρόβλημα και το αντιμετώπισε. η μικρή θηλάζει τον τελευταίο καιρό 3 φορές τη μέρα, το πρωί το μεσημέρι και το βράδυ αλλά δεν ρουφάει πολύ γάλα όπως πρώτα (ενώ έχω γάλα) αλλά κυρίως πιπιλίζει. Το καταλαβαίνω να το κάνει το μεσημέρι και το βράδυ γιατί είναι φαγωμένη και θέλει να θηλάσει κυρίως για να κοιμηθεί αλλά το πρωί μετά από τόσες ώρες νηστικιά (γιατί κοιμάται σερί απτις 8,30 το βράδυ) πώς και δεν πίνει; πίνει λιγο περισσότερο βέβαια αλλά μου φαίνεται όχι αρκετό. κι έτσι πρώτον αγχώνομαι αν παίρνει αρκετό γάλα (μια που δεν της δίνω ξένο παρά μόνο ένα ποτήρι φρέσκο το πρωί αφού θηλασει γιατί ζηλεύει που πίνω εγώ. το πίνει όλο πολύ ευχάριστα) αλλά και εκνευρίζομαι με το πιπίλισμα τόσο πολύ που σκέφτομαι να αποθηλάσω.. λυπάμαι που το λέω μια που είμαι μεγάλη υποστηρίκτρια του θηλασμού και τόσο καλά που τα είχαμε καταφέρει ήλπιζα ότι θα φτάναμε τα 2 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση το μωρό να θέλει να αποθηλάσει ή είναι πολύ νωρίς για να μπορεί να το ξέρει; πάντως όταν είναι η ώρα της για ύπνο το καταλαβαίνει και ζητάει από μόνη της "γα-α" και μου τραβάει τη μπλούζα. την υπόλοιπη μέρα δεν το ζητάει από μόνη της.

τι γνώμη έχετε;;

ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

η μικρή θηλάζει τον τελευταίο καιρό 3 φορές τη μέρα, το πρωί το μεσημέρι και το βράδυ αλλά δεν ρουφάει πολύ γάλα όπως πρώτα (ενώ έχω γάλα) αλλά κυρίως πιπιλίζει.

 

Από πότε κάνει μόνο τρεις θηλασμούς;

Πριν, πόσους θηλασμούς έκανε;

 

 

Το καταλαβαίνω να το κάνει το μεσημέρι και το βράδυ γιατί είναι φαγωμένη και θέλει να θηλάσει κυρίως για να κοιμηθεί αλλά το πρωί μετά από τόσες ώρες νηστικιά (γιατί κοιμάται σερί απτις 8,30 το βράδυ) πώς και δεν πίνει;

 

Δεν πίνει γιατί το γάλα είναι γενικά λίγο και προτιμά την αφθονία των τροφών που την περιμένουν.

 

πίνει λιγο περισσότερο βέβαια αλλά μου φαίνεται όχι αρκετό. κι έτσι πρώτον αγχώνομαι αν παίρνει αρκετό γάλα (μια που δεν της δίνω ξένο παρά μόνο ένα ποτήρι φρέσκο το πρωί αφού θηλασει γιατί ζηλεύει που πίνω εγώ. το πίνει όλο πολύ ευχάριστα)

 

Από σένα πίνει πολύ λίγο όλο το 24ωρο.

 

Σε αυτή την ηλικία που τα παιδιά τρώνε καλά, αν το γάλα δεν είναι αρκετό για τις ανάγκες τους, προτιμούν να αποθηλάσουν.

 

Οι λίγοι θηλασμοί οδηγούν σε μειωμένη παραγωγή και η μειωμένη παραγωγή σε αποθηλασμό.

 

 

την υπόλοιπη μέρα δεν το ζητάει από μόνη της.

 

Είναι πολλά τα παιδιά που δεν ζητούν ενώ το έχουν ανάγκη σε αυτή την ηλικία. Τα αυξημένα ενδιαφέρονται και οι ικανότητές τους που αυξάνονται συνέχεια τους κάνουν να ενδιαφέρονται περισσότερο για όλα τα υπόλοιπα πλην αυτών που γνωρίζουν και έχουν ανάγκη.

 

Για την υγεία του παιδιού είναι σημαντικό να συνεχίσει το θηλασμό.

 

Αν το παιδί είναι συνεργάσιμο και πίνει έστω και λίγο γάλα όταν του το προσφέρεις, μπορείς να του προσφέρεις πιο συχνά σε ώρες της μέρας που δεν είναι χορτάτο. Πριν τα σνακ και τα γεύματα είναι μια καλή στιγμή αλλά όχι την ώρα που πεινάει πολύ και ίσως είναι εκνευρισμένο. Μετά θα συνεχίζει κανονικά με το γεύμα που θα έτρωγε.

 

Αυτό θα μπορέσει να διεγείρει την παραγωγή και ίσως αποτραπεί ο αποθηλασμός.

 

Αν αυτή η προσέγγιση δεν είναι η κατάλληλη για εσάς, τότε θα το ξανασυζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...