marigoulio

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ειδική δεν είμαι, αλλά διαβάζοντας τα ποστ σου, με αποκορύφωμα την αλλεργία στο κρεμμύδι, μου φαίνεται κάπως λογικό να θέλει το παιδί μόνο γάλα. Ένα μωρό που υποφέρει σχεδόν κάθε φορά που τρώει φαγητό, γιατί να θέλει να φάει; 

Καταλαβαίνω τη λογική ότι πρέπει σιγά-σιγά να μπει στις στερεές, αλλά εδώ μιλάμε για μια εξαιρετική περίπτωση κι όχι για μια απλή αλλεργία πχ στους ξηρούς καρπούς ή σε ορισμένα φρούτα. Εγώ θα επέμενα πολύ να αφήσουμε το παιδί ήσυχο και να του προσφέρουμε όσο γίνεται την τροφή που προτιμά και το παρηγορεί. Δηλαδή ΟΚ, να κάνεις τις εισαγωγές για να σχηματίσεις μια εικόνα για το τι επιλογές έχεις, αλλά όχι και κομμένο το γάλα! Μου φαίνεται κάπως ακραίο.

Ξαναλέω ότι δεν είμαι ειδική, αλλά νομίζω ότι το παιδί τραβάει αρκετό μανίκι, οπότε ίσως θα ήταν λογικό να μην ακολουθήσει το ίδιο μονοπάτι απογαλακτισμού που ακολουθούν τα μωρά χωρίς αλλεργίες. 

Ναι κ γω αυτό θα κάνω... όντως είναι πολύ δύσκολο γιατί ζοριζοταν από την αρχή από τον θηλασμό και τώρα πάλι από τς τροφές... Σας ευχαριστώ πολύ Όλες! Με βοηθησατε παρά Πολύ! Θα του δίνω όσο θέλει και μετά θα του προσφέρω και γάλα ... και ας μην παίρνει τίποτα από το γάλα Αφού το θέλει..

Διαφημίσεις

@tzenitzeni Αχ οσο μιλας για την αλλεργιολογο σου,τοσο σιγουρευομαι οτι πρέπει να πάρεις δευτερη γνωμη.Τι παει να πει δεν της εχει τυχει αλλο παιδι με αλλεργια στο κρεμμύδι?Και τι σε νοιάζει εσενα αυτο απο την στιγμή που το μωρο σού εχει παρενέργειες?Θυμαμαι απο την ξαδέρφη μου οτι δεν εκαναν τεστ οι γιατροι στο μωρο γιατι της ειπαν οτι πριν η τον χρονο η τα δυο χρονια δεν είναι αξιόπιστα αυτα τα τεστ και θα πληρωσει χωρις λόγο.Συνεχισε τις εισαγωγες σου και σημείωνε αναλυτικα το τι τρωει και τι συμπτώματα εχει μετα.Και οταν βλεπεις οτι κατι δεν το ενοχλει συνεχιζεις να το δινεις και οσο φαει.Ρωτα επισης εναν γιατρο αν θα του κάνουν καλο τα προβιοτικα για το εντερακι του.Ο ανιψιος μου επαιρνε

Just now, Tzeni tzeni είπε:

και ας μην παίρνει τίποτα από το γάλα Αφού το θέλει..

δεν νομίζω ότι δεν παίρνει τίποτα από τη φόρμουλα, που στο κάτω κάτω είναι πολύ εμπλουτισμένο γάλα. αυτό λογικά λέγεται επειδή η φόρμουλα είναι έτσι κι αλλιώς ένα μη φυσικό προϊόν, οπότε από το να πίνει αυτό, καλύτερα να τρώει κανονικό φαγητό, ενώ για τα θηλάζοντα δεν δίνεται οδηγία να αντικαθιστούν γεύματα, τουλάχιστον από παιδιάτρους υπερ του θηλασμού. 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

δεν νομίζω ότι δεν παίρνει τίποτα από τη φόρμουλα, που στο κάτω κάτω είναι πολύ εμπλουτισμένο γάλα. αυτό λογικά λέγεται επειδή η φόρμουλα είναι έτσι κι αλλιώς ένα μη φυσικό προϊόν, οπότε από το να πίνει αυτό, καλύτερα να τρώει κανονικό φαγητό, ενώ για τα θηλάζοντα δεν δίνεται οδηγία να αντικαθιστούν γεύματα, τουλάχιστον από παιδιάτρους υπερ του θηλασμού. 

Ναι σωστά! Λογικά για αυτό θα μου το λένε...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα