Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!


marigoulio

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ειδική δεν είμαι, αλλά διαβάζοντας τα ποστ σου, με αποκορύφωμα την αλλεργία στο κρεμμύδι, μου φαίνεται κάπως λογικό να θέλει το παιδί μόνο γάλα. Ένα μωρό που υποφέρει σχεδόν κάθε φορά που τρώει φαγητό, γιατί να θέλει να φάει; 

 

Καταλαβαίνω τη λογική ότι πρέπει σιγά-σιγά να μπει στις στερεές, αλλά εδώ μιλάμε για μια εξαιρετική περίπτωση κι όχι για μια απλή αλλεργία πχ στους ξηρούς καρπούς ή σε ορισμένα φρούτα. Εγώ θα επέμενα πολύ να αφήσουμε το παιδί ήσυχο και να του προσφέρουμε όσο γίνεται την τροφή που προτιμά και το παρηγορεί. Δηλαδή ΟΚ, να κάνεις τις εισαγωγές για να σχηματίσεις μια εικόνα για το τι επιλογές έχεις, αλλά όχι και κομμένο το γάλα! Μου φαίνεται κάπως ακραίο.

 

Ξαναλέω ότι δεν είμαι ειδική, αλλά νομίζω ότι το παιδί τραβάει αρκετό μανίκι, οπότε ίσως θα ήταν λογικό να μην ακολουθήσει το ίδιο μονοπάτι απογαλακτισμού που ακολουθούν τα μωρά χωρίς αλλεργίες. 

Ναι κ γω αυτό θα κάνω... όντως είναι πολύ δύσκολο γιατί ζοριζοταν από την αρχή από τον θηλασμό και τώρα πάλι από τς τροφές... Σας ευχαριστώ πολύ Όλες! Με βοηθησατε παρά Πολύ! Θα του δίνω όσο θέλει και μετά θα του προσφέρω και γάλα ... και ας μην παίρνει τίποτα από το γάλα Αφού το θέλει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@tzenitzeni Αχ οσο μιλας για την αλλεργιολογο σου,τοσο σιγουρευομαι οτι πρέπει να πάρεις δευτερη γνωμη.Τι παει να πει δεν της εχει τυχει αλλο παιδι με αλλεργια στο κρεμμύδι?Και τι σε νοιάζει εσενα αυτο απο την στιγμή που το μωρο σού εχει παρενέργειες?Θυμαμαι απο την ξαδέρφη μου οτι δεν εκαναν τεστ οι γιατροι στο μωρο γιατι της ειπαν οτι πριν η τον χρονο η τα δυο χρονια δεν είναι αξιόπιστα αυτα τα τεστ και θα πληρωσει χωρις λόγο.Συνεχισε τις εισαγωγες σου και σημείωνε αναλυτικα το τι τρωει και τι συμπτώματα εχει μετα.Και οταν βλεπεις οτι κατι δεν το ενοχλει συνεχιζεις να το δινεις και οσο φαει.Ρωτα επισης εναν γιατρο αν θα του κάνουν καλο τα προβιοτικα για το εντερακι του.Ο ανιψιος μου επαιρνε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

και ας μην παίρνει τίποτα από το γάλα Αφού το θέλει..

δεν νομίζω ότι δεν παίρνει τίποτα από τη φόρμουλα, που στο κάτω κάτω είναι πολύ εμπλουτισμένο γάλα. αυτό λογικά λέγεται επειδή η φόρμουλα είναι έτσι κι αλλιώς ένα μη φυσικό προϊόν, οπότε από το να πίνει αυτό, καλύτερα να τρώει κανονικό φαγητό, ενώ για τα θηλάζοντα δεν δίνεται οδηγία να αντικαθιστούν γεύματα, τουλάχιστον από παιδιάτρους υπερ του θηλασμού. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

δεν νομίζω ότι δεν παίρνει τίποτα από τη φόρμουλα, που στο κάτω κάτω είναι πολύ εμπλουτισμένο γάλα. αυτό λογικά λέγεται επειδή η φόρμουλα είναι έτσι κι αλλιώς ένα μη φυσικό προϊόν, οπότε από το να πίνει αυτό, καλύτερα να τρώει κανονικό φαγητό, ενώ για τα θηλάζοντα δεν δίνεται οδηγία να αντικαθιστούν γεύματα, τουλάχιστον από παιδιάτρους υπερ του θηλασμού. 

Ναι σωστά! Λογικά για αυτό θα μου το λένε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα μανουλες ειναι.πρωτη φορα που γραφω εδω ! θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που αντιμετωπιζουμε και αν εχετε περασει κατι αντιστοιχο !! Εχω ενα μπεμπη 11 μηνων θηλαζουμε!Απο οταν ξεκινησαμε τις στερεες τροφες δεχτηκε τα παντα κ τα φρουτα και τα φαγητα μετεπειτα δεν ηταν ποτε δυσκολος στο φαγητο εχουμε ομως ενα μηνα τωρα που αρχισε ξαφνικα σε 5 μερες δεν ετρωγε τιποτα ουτε τα φρουτα του ουτε το φαγητο ουτε το απογευμα οτι και να του εφτιαχνα σφραγιζε το στομα του και εκανε γκριματσα ....μονο θηλασμο ηθελε .... αφου περασαν οι μερες σιγα σιγα δεχοταν την φρουτοκρεμα και μετα την κρεμουλα το απογευμα το γιαουρτακι που του εδινα μεσημεριανο ομως γιοκ .Οτι κ να του εχω δωσει δεν θελει καν να το δοκιμασει σφραγιζει το στομα του μονο ψωμακι τρωει . Να προσθεσω μονο οτι εχω δωσει να του δωσω κ αλεσμενα και κομματακια του τα εχω βαλει κ μπροστα του μηπως θελει μονος του αλλα τιποτα μονο ψωμι του αρεσει ! Για πειτε....δεν τον πιεζω πιστευω πως ειναι μια φαση και θα περασει .Ο παιδιατρος που μιλησα μου ειπε οτι μπορει να φταιει η ζεστη η τα δοντακια του γιατι τωρα βγαζουμε ,εμενα παλι μου φαινεται επιλεκτικος ο μικρος κυριος στο τι θα φαει γιατι τρελαινεται για την φρουτοκρεμα και το γιαουρτακι το απογευμα !

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, anyfaa είπε:

Καλησπερα μανουλες ειναι.πρωτη φορα που γραφω εδω ! θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που αντιμετωπιζουμε και αν εχετε περασει κατι αντιστοιχο !! Εχω ενα μπεμπη 11 μηνων θηλαζουμε!Απο οταν ξεκινησαμε τις στερεες τροφες δεχτηκε τα παντα κ τα φρουτα και τα φαγητα μετεπειτα δεν ηταν ποτε δυσκολος στο φαγητο εχουμε ομως ενα μηνα τωρα που αρχισε ξαφνικα σε 5 μερες δεν ετρωγε τιποτα ουτε τα φρουτα του ουτε το φαγητο ουτε το απογευμα οτι και να του εφτιαχνα σφραγιζε το στομα του και εκανε γκριματσα ....μονο θηλασμο ηθελε .... αφου περασαν οι μερες σιγα σιγα δεχοταν την φρουτοκρεμα και μετα την κρεμουλα το απογευμα το γιαουρτακι που του εδινα μεσημεριανο ομως γιοκ .Οτι κ να του εχω δωσει δεν θελει καν να το δοκιμασει σφραγιζει το στομα του μονο ψωμακι τρωει . Να προσθεσω μονο οτι εχω δωσει να του δωσω κ αλεσμενα και κομματακια του τα εχω βαλει κ μπροστα του μηπως θελει μονος του αλλα τιποτα μονο ψωμι του αρεσει ! Για πειτε....δεν τον πιεζω πιστευω πως ειναι μια φαση και θα περασει .Ο παιδιατρος που μιλησα μου ειπε οτι μπορει να φταιει η ζεστη η τα δοντακια του γιατι τωρα βγαζουμε ,εμενα παλι μου φαινεται επιλεκτικος ο μικρος κυριος στο τι θα φαει γιατι τρελαινεται για την φρουτοκρεμα και το γιαουρτακι το απογευμα !

 

 

Πιθανότατα να είναι φάση που τα πιάνει γύρω στο χρόνο,ισως τωρα να είναι και θέμα προτιμησεων γιατί ή φρουτοκρεμα και το γιαούρτι είναι πιο γλυκά από τα υπόλοιπα φαγητά. 

  Συνέχισε να προσφέρεις σε διαφορετικές υφές και χρώματα φαγητά, αστον να τα περιεργαστεί, να τα ζουλιξει. Αν μασαει καλα, δες κι αν τρώει κομματάκια κρυμμένα στο ψωμί ή να βουτας ψωμάκι μέσα τις σούπες του και να το τρώει με το κουταλακι. Μετά το χρόνο θα περάσετε σιγά σιγά στο κοινό φαγητό οπότε θα βλέπει που τρώτε ολοι το ίδιο και θα τρώει. Επίσης τα φαγητά θα είναι πολύ πιο νόστιμα παρότι δεν θα έχουν αλάτι γιατί μαγειρεύονται διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας! Έχω έναν αντάρτη 10 μηνων και εδώ και δύο μήνες με παιδεύει πάρα πολύ στο φαγητό. Καταλήξαμε, εδώ και 3 εβδομάδες να μην τρώει σχεδόν τίποτα μέσα στην ημέρα και να ξυπνάει όλη τη νύχτα για να πίνει γάλα. Φτάνει να πίνει 650μλ γάλα το βράδυ και την ημέρα να μην πεινάει και να μην θέλει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τραγούδια, παιχνίδια, κομματάκια φαγητού, να τρώει μόνος του κι ας γίνεται σαν γουρούνι, να πιάνει με τα χέρια, να με ταιζει....αλλά κάθε μέρα είναι και χειρότερη. Δεν δοκιμάζει καν πλέον. Ούτε γάλα μέσα στην ημέρα. Το πολυ πολύ να τον ξεγελάσω με κανένα κομμάτι ψωμί ή τυρί.....έχετε καμία άλλη ιδέα πως να το χειριστώ?

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2020 at 6:52 ΜΜ, Dimart είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω έναν αντάρτη 10 μηνων και εδώ και δύο μήνες με παιδεύει πάρα πολύ στο φαγητό. Καταλήξαμε, εδώ και 3 εβδομάδες να μην τρώει σχεδόν τίποτα μέσα στην ημέρα και να ξυπνάει όλη τη νύχτα για να πίνει γάλα. Φτάνει να πίνει 650μλ γάλα το βράδυ και την ημέρα να μην πεινάει και να μην θέλει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τραγούδια, παιχνίδια, κομματάκια φαγητού, να τρώει μόνος του κι ας γίνεται σαν γουρούνι, να πιάνει με τα χέρια, να με ταιζει....αλλά κάθε μέρα είναι και χειρότερη. Δεν δοκιμάζει καν πλέον. Ούτε γάλα μέσα στην ημέρα. Το πολυ πολύ να τον ξεγελάσω με κανένα κομμάτι ψωμί ή τυρί.....έχετε καμία άλλη ιδέα πως να το χειριστώ?

Καλησπέρα, μήπως βγάζει δοντακια? Συνήθως όταν βγάζουν περνάνε αφαγιες.. Το φαγητό πως το δίνεις? Δοκίμασες κομματάκια μήπως δεν θέλει πολτοποιημένα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι λάθος ξέρω ότι θα μου πείτε διαφορά ξέρω ότι όλα τα σωστά τα έκανα στο πρώτο παιδι αλλά η μικρή... Χωρίς κινητό ΔΕΝ τρώει. Μήνες τώρα... Δίνω κινητό και κατεβάζει γαβαθες. Μιλάμε για γεύματα όχι αστεία. Και τα πάντα! Και πολλές φορές μόνη της! Και οσπρια και λαδερά και ψάρια και αυγά και όλα! Δε σου λέω είναι το σωστό, απλώς σου λέω ότι εγώ έφτασα στο αμήν, μέχρι κ νηστικη την άφησα για μισή μέρα. Το πείσμα πείσμα. Δεν πιστευω είναι τα δόντια στη δική μας φάση. Αυτό ξεκίνησε σε εμάς περίπου 18 μηνών και κοντεύει τα 2, 5...Πιστεύω πως δεν έχω την υπομονή που είχα με το πρώτο παιδι και κατά πέφτω στις εύκολες λύσεις πολλές φορές... Γιατί απλά δεν αντέχω.. Γιατί νομίζω πως είμαι κι εγώ άνθρωπος και έχω μια ψυχή.. Ενταξ σε άλλα ειμαι σωστή. Σαυτο δεν είμαι, παραδέχομαι. Και στη τελική ας τα κατάφερναν καλυτερα μπαμπάς και λοιποί που όλοι σε μένα τρέχουν για βοήθεια. Αντε τώρα. 

 

:D

 

:(

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα, μήπως βγάζει δοντακια? Συνήθως όταν βγάζουν περνάνε αφαγιες.. Το φαγητό πως το δίνεις? Δοκίμασες κομματάκια μήπως δεν θέλει πολτοποιημένα?

Όλα σε κομμάτια και χωρίς καν κουτάλι ή πιρούνι. Σε βάρος είναι μια χαρά γιατί τρώει όλο το βράδυ μεγάλη ποσότητα από γάλα. Την ημέρα δεν πεινάει, φαίνεται. Δόντια δε νομίζω να είναι γιατί του έδωσα δοκιμαστικά ντεπον (μήπως πονάει και αυτό επηρεάζει την όρεξη του), αλλά δεν έγινε τίποτα απολύτως. Αν τον πετύχω στις καλές του θα φάει τυρί ή 1-2 κουταλιές αυγό.....είμαι σε απόγνωση και μάλλον το νιώθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Ξέρω ότι είναι λάθος ξέρω ότι θα μου πείτε διαφορά ξέρω ότι όλα τα σωστά τα έκανα στο πρώτο παιδι αλλά η μικρή... Χωρίς κινητό ΔΕΝ τρώει. Μήνες τώρα... Δίνω κινητό και κατεβάζει γαβαθες. Μιλάμε για γεύματα όχι αστεία. Και τα πάντα! Και πολλές φορές μόνη της! Και οσπρια και λαδερά και ψάρια και αυγά και όλα! Δε σου λέω είναι το σωστό, απλώς σου λέω ότι εγώ έφτασα στο αμήν, μέχρι κ νηστικη την άφησα για μισή μέρα. Το πείσμα πείσμα. Δεν πιστευω είναι τα δόντια στη δική μας φάση. Αυτό ξεκίνησε σε εμάς περίπου 18 μηνών και κοντεύει τα 2, 5...Πιστεύω πως δεν έχω την υπομονή που είχα με το πρώτο παιδι και κατά πέφτω στις εύκολες λύσεις πολλές φορές... Γιατί απλά δεν αντέχω.. Γιατί νομίζω πως είμαι κι εγώ άνθρωπος και έχω μια ψυχή.. Ενταξ σε άλλα ειμαι σωστή. Σαυτο δεν είμαι, παραδέχομαι. Και στη τελική ας τα κατάφερναν καλυτερα μπαμπάς και λοιποί που όλοι σε μένα τρέχουν για βοήθεια. Αντε τώρα. 

 

:D

 

:(

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κρίνω κανέναν και τίποτα, εφόσον και εγώ η ίδια φτάνω σε σημεία να δοκιμάσω πράγματα που πριν γεννήσω διαφωνούσα. Το έκανα και αυτό.... χαζεύει και δε μου δίνει καμία σημασία. Ούτε παιχνίδια δεν του δίνω πλέον για αυτό το λογο. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2020 at 6:52 ΜΜ, Dimart είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω έναν αντάρτη 10 μηνων και εδώ και δύο μήνες με παιδεύει πάρα πολύ στο φαγητό. Καταλήξαμε, εδώ και 3 εβδομάδες να μην τρώει σχεδόν τίποτα μέσα στην ημέρα και να ξυπνάει όλη τη νύχτα για να πίνει γάλα. Φτάνει να πίνει 650μλ γάλα το βράδυ και την ημέρα να μην πεινάει και να μην θέλει τίποτα. Έχω δοκιμάσει τραγούδια, παιχνίδια, κομματάκια φαγητού, να τρώει μόνος του κι ας γίνεται σαν γουρούνι, να πιάνει με τα χέρια, να με ταιζει....αλλά κάθε μέρα είναι και χειρότερη. Δεν δοκιμάζει καν πλέον. Ούτε γάλα μέσα στην ημέρα. Το πολυ πολύ να τον ξεγελάσω με κανένα κομμάτι ψωμί ή τυρί.....έχετε καμία άλλη ιδέα πως να το χειριστώ?

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και μπορεί να το έχεις προσπαθήσει κιόλας. Ο δικός μου από τέτοια ηλικία είχε ξεκινήσει να κάνει τον δύσκολο στο φαΐ και του αρέσει εκείνη την ώρα στο καρεκλάκι να του δίνω διαφορά τάπερ δικά μου που έχω στην κουζίνα και ανοιγοκλείνει τα καπάκια και βάζει και βγάζει από μέσα διαφορά πραγματάκια που μπορεί να είναι ότι βλακεία μπορείς να φανταστείς ... όχι όμως παιχνίδια :p μόνο έτσι τρώμε ακόμα κ τώρα που είναι 18 μηνών σχεδόν. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και μπορεί να το έχεις προσπαθήσει κιόλας. Ο δικός μου από τέτοια ηλικία είχε ξεκινήσει να κάνει τον δύσκολο στο φαΐ και του αρέσει εκείνη την ώρα στο καρεκλάκι να του δίνω διαφορά τάπερ δικά μου που έχω στην κουζίνα και ανοιγοκλείνει τα καπάκια και βάζει και βγάζει από μέσα διαφορά πραγματάκια που μπορεί να είναι ότι βλακεία μπορείς να φανταστείς ... όχι όμως παιχνίδια :p μόνο έτσι τρώμε ακόμα κ τώρα που είναι 18 μηνών σχεδόν. 

Πραγματικά, ευχαριστώ πάρα πολύ που μπαίνετε στη διαδικασία να με βοηθήσετε με ιδέες. Δυστυχώς, οτιδήποτε του αποσπά την προσοχή και απλά παίζει ή χάνεται και δεν τρώει (που έτσι κι αλλιώς δεν τρώει). Μια περίοδο έπιανε, αλλά για πολύ λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2020 at 8:27 ΜΜ, Dimart είπε:

Όλα σε κομμάτια και χωρίς καν κουτάλι ή πιρούνι. Σε βάρος είναι μια χαρά γιατί τρώει όλο το βράδυ μεγάλη ποσότητα από γάλα. Την ημέρα δεν πεινάει, φαίνεται. Δόντια δε νομίζω να είναι γιατί του έδωσα δοκιμαστικά ντεπον (μήπως πονάει και αυτό επηρεάζει την όρεξη του), αλλά δεν έγινε τίποτα απολύτως. Αν τον πετύχω στις καλές του θα φάει τυρί ή 1-2 κουταλιές αυγό.....είμαι σε απόγνωση και μάλλον το νιώθει...

Μην σε αγχωνει, φάση είναι κ θα περάσει. Κ εφόσον σε βάρος είστε καλά να μην σε ανησυχεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μαγειρεύεις διαφορετικές συνταγές ώστε να τον κάνεις να θέλει να δοκιμάσει. Πχ το αυγό ας το κάνεις σε αυγοφετα, ομελέτα, πανκεικ. Να κάνεις αλμυρά μαφιν πχ με τριμμένο κοτόπουλο, τυράκι, λαχανικά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μην σε αγχωνει, φάση είναι κ θα περάσει. Κ εφόσον σε βάρος είστε καλά να μην σε ανησυχεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μαγειρεύεις διαφορετικές συνταγές ώστε να τον κάνεις να θέλει να δοκιμάσει. Πχ το αυγό ας το κάνεις σε αυγοφετα, ομελέτα, πανκεικ. Να κάνεις αλμυρά μαφιν πχ με τριμμένο κοτόπουλο, τυράκι, λαχανικά κλπ

Α, πολύ καλή ιδέα!! Ήδη κάποια φαγητά του τα κάνω ομελέτα και τρώει λιγάκι! Θα βρω συνταγές και για τα υπόλοιπα που είπατε! Αν έχετε κάποια, θα με βοηθήσετε πολύ!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Dimart είπε:

Α, πολύ καλή ιδέα!! Ήδη κάποια φαγητά του τα κάνω ομελέτα και τρώει λιγάκι! Θα βρω συνταγές και για τα υπόλοιπα που είπατε! Αν έχετε κάποια, θα με βοηθήσετε πολύ!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές. Αν θυμάται η @vicky86 σε ποιο θέμα έχει γράψει συνταγές θα σου πει!!!!! Χαίρομαι που έφαγε λίγο ο μικρός σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 4:59 ΜΜ, Dimart είπε:

Α, πολύ καλή ιδέα!! Ήδη κάποια φαγητά του τα κάνω ομελέτα και τρώει λιγάκι! Θα βρω συνταγές και για τα υπόλοιπα που είπατε! Αν έχετε κάποια, θα με βοηθήσετε πολύ!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Ναι είναι κι αυτό μια λύση. Καλά κουράγια :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...