Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!


marigoulio

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Η Αλλεργιολόγος π πηγαίνω είναι και στο νοσοκομείο απλά πηγαίνω στο ιδιωτικό της ιατρείο λόγο αναμονής και για να μην περιμένω... Είναι η μόνη εδώ στην ήπειρο που αναλαμβάνει πλήρως παιδιά και βρεφοι με αλλεργίες... Και φυσικά Όταν έχει τόσο έντονα συμπτώματα με την οδηγία της παίρνουμε θεραπεία 5 μέχρι 7 ημερών .... Δεν θα το άφηνα το μωράκι μου Έτσι...  Αλλά μέχρι να τον πιάσει υποφέρει η αλήθεια είναι... Αλλά μου έχει πει πως δεν γινεται Αλλιώς... Μόνο με τεστ και μετά εισαγωγή από μόνη μου... Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή να κινηθώ Αλλιώς... θα κάνω ότι είναι καλύτερο για το μωράκι μ για αυτό και προσπαθώ και μέσα από δω και από σας να βρω λύση και να μάθω από τς εμπειρίες σας Και για τις αλλεργίες αλλά και που δεν τρώει...

 

Δεν παίρνεις και μία δεύτερη γνώμη; Δεν υπάρχει μεγάλη πόλη με παιδιατρικό τμήμα κοντά σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν παίρνεις και μία δεύτερη γνώμη; Δεν υπάρχει μεγάλη πόλη με παιδιατρικό τμήμα κοντά σας; 

Δυστχως δεν υπάρχει... μένω ιωαννινα κ εδώ θεωρείται το μεγαλύτερο κ καλύτερο νοσοκομείο όλης της Ηπείρου... έρχονται από πολύ μακριά για αυτή την Αλλεργιολόγο Γιατί είναι παιδοαλλεργιολογος βασικά κ δεν υπάρχει άλλη... Μετά πρέπει να πάω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη... ήθελα να Σ πω την αλήθεια να πάω στην Θεσσαλονίκη σε έναν π είχα ακούσει από μαμάδες πως είναι καλός αλλά κ αυτός τα ίδια μ ειπε.. Μόνο τεστ θα κάνουμε...Κ είναι κ μακριά για τον μικρό είναι πολύ ζωηρός δεν κάθεται τόσες ώρες στο αυτοκίνητο... οπότε το ακύρωσα...

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν παίρνεις και μία δεύτερη γνώμη; Δεν υπάρχει μεγάλη πόλη με παιδιατρικό τμήμα κοντά σας; 

 

Link to comment
Share on other sites

@tzenitzeni Τι θεραπεία ειναι αυτη που σου εχει δωσει?Της ξαδερφης μου το μωρο με πολυτροφικη δεν εδιναν τιποτα στο μωρο.Στις εισαγωγες των τροφίμων εβλεπε τι ενοχλει και δεν το ξαναεδινε.Μεχρι που μεγαλωσε αρκετα για να ειναι αξιοπιστο το τεστ που κάνουν και να φανουν οι ομαδες τροφιμων που εχει προβλημα..Μετα τα 2 αρχισε να δοκιμαζει σιγα σιγα με πλανο και στο νοσοκομείο αν εχει ξεπερασει καποια.Πλεον 6 χρονών εχει μονο στο αυγό.Καλο ειναι να παρεις και μια δεύτερη γνωμη γιατι δεν ειναι απλη μια αλλεργία.Ο μικρος μας ειχε νοσηλευτει 2 φορες στην εντατική και τον προλάβανε στο τσακ..

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sia20 είπε:

@tzenitzeni Τι θεραπεία ειναι αυτη που σου εχει δωσει?Της ξαδερφης μου το μωρο με πολυτροφικη δεν εδιναν τιποτα στο μωρο.Στις εισαγωγες των τροφίμων εβλεπε τι ενοχλει και δεν το ξαναεδινε.Μεχρι που μεγαλωσε αρκετα για να ειναι αξιοπιστο το τεστ που κάνουν και να φανουν οι ομαδες τροφιμων που εχει προβλημα..Μετα τα 2 αρχισε να δοκιμαζει σιγα σιγα με πλανο και στο νοσοκομείο αν εχει ξεπερασει καποια.Πλεον 6 χρονών εχει μονο στο αυγό.Καλο ειναι να παρεις και μια δεύτερη γνωμη γιατι δεν ειναι απλη μια αλλεργία.Ο μικρος μας ειχε νοσηλευτει 2 φορες στην εντατική και τον προλάβανε στο τσακ..

 

Σιροπι του έδωσα μια φορά που ήταν παρά πολύ έντονα τα συμπτώματα  και κάτι σταγόνες για 7 μέρες... Είναι η 2η Αλλεργιολόγος που έχω πάει και αυτή τα ίδια μου λέει... να του κάνω τεστ Έτσι ώστε να δω όποια τροφή τον ενοχλεί να μην του ξαναδωσω προς το παρόν... Ναι το ξέρω και εγώ φοβάμαι αλλά Τ να κάνω... Που να παω? Εδώ όλοι για τεστ μ λένε και πως είναι έμμεσου τύπου αλλεργία... το μικρό σας έμμεσου είχε?? Δλδ με κάθε τροφή που τον πείραζε είχε ήπια συμπτώματα?? Έμμεσου είχε και π μικρός Σας? Εχω αργήσει και αγχώνομαι αρκετά για αυτό ρωτάω...

 

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον Αλλεργιολόγο με ειδίκευση ??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Σιροπι του έδωσα μια φορά που ήταν παρά πολύ έντονα τα συμπτώματα  και κάτι σταγόνες για 7 μέρες... Είναι η 2η Αλλεργιολόγος που έχω πάει και αυτή τα ίδια μου λέει... να του κάνω τεστ Έτσι ώστε να δω όποια τροφή τον ενοχλεί να μην του ξαναδωσω προς το παρόν... Ναι το ξέρω και εγώ φοβάμαι αλλά Τ να κάνω... Που να παω? Εδώ όλοι για τεστ μ λένε και πως είναι έμμεσου τύπου αλλεργία... το μικρό σας έμμεσου είχε?? Δλδ με κάθε τροφή που τον πείραζε είχε ήπια συμπτώματα?? Έμμεσου είχε και π μικρός Σας? Εχω αργήσει και αγχώνομαι αρκετά για αυτό ρωτάω...

 

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον Αλλεργιολόγο με ειδίκευση ??

Η αλλεργιολογος που πας το μωρό σου,που μάλλον για την ίδια λέμε έχει πάρα πολύ καλή φήμη σε όλη τη δυτική Μακεδονία.Εγω δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από μαμάδες που συζητάω την θεωρούνε από τις καλύτερες και την προτιμάνε από αντίστοιχου ς της Θεσσαλονίκης.Βεβαια μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει αλλά η συγκεκριμένη έχει μεγάλη εμπειρία από ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thean είπε:

Η αλλεργιολογος που πας το μωρό σου,που μάλλον για την ίδια λέμε έχει πάρα πολύ καλή φήμη σε όλη τη δυτική Μακεδονία.Εγω δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από μαμάδες που συζητάω την θεωρούνε από τις καλύτερες και την προτιμάνε από αντίστοιχου ς της Θεσσαλονίκης.Βεβαια μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει αλλά η συγκεκριμένη έχει μεγάλη εμπειρία από ότι ξέρω.

Ναι το γνωρίζω ότι έχει εμπειρία... η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα για την φήμη της... στην αρχή είχα πάει σε άλλη εδώ Στα Γιάννενα και μετά κατέληξα σε αυτήν... αν κ τα ίδια μ λένε...

Link to comment
Share on other sites

@tzenitzeni Ειχε παρα πολλες άμεσου τύπου και παρα πολλες έμμεσου.Οι εμμεσου ειναι πιο δυσκολο να τις αναγνωρίσεις γιατι αργουν τα συμπτώματα θυμάμαι..Και η ξαδερφη μου να σκασει ήταν.Ειναι πολυ μεγαλη ταλαιπωρία.Εγω δεν εχω να σου προτείνω καποιον αλλα μπορω να ρωτησω την ξαδερφη μου ποιον εχουν.Ειναι στο Παίδων.Ξερω ομως πως πολλοι γιατροι κανουν ραντεβου και απο το skype.Μπορεις να κανεις μια αναζητηση να βρεις καποιον και να του κανεις ενα τηλεφωνο να τον ρωτήσεις.Αν βλεπεις οτι κατι το πειραζει το μωρο σου να μην του το ξαναδινεις γιατι οσο εκτιθεται στο αλλεργιογόνο είναι χειροτερο..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Ναι το γνωρίζω ότι έχει εμπειρία... η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα για την φήμη της... στην αρχή είχα πάει σε άλλη εδώ Στα Γιάννενα και μετά κατέληξα σε αυτήν... αν κ τα ίδια μ λένε...

Εμένα η άποψη μου είναι να την εμπιστευτείς και να δώσεις λίγο χρόνο στο μωράκι σου.Ο μικρός γιος της αδερφής μου είχε σοβαρή ραγαδα πρωκτού που του δημιουργούσε πολλά προβλήματα και ήταν η μοναδική που του έδωσε σωστή θεραπεια.Βεβαια για να στρώσει το γαστρεντερικό ενός παιδιού θέλει χρόνο και υπομονη.Απλα κάνε καταγραφή κάθε μέρα και κρατά ημερολόγιο για ότι σε προβληματίζει για το μωρό για να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα.Και μη διστάζεις να την ενοχλείς γιατί στην τελική αυτή είναι η δουλειά τους....

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Thean είπε:

Εμένα η άποψη μου είναι να την εμπιστευτείς και να δώσεις λίγο χρόνο στο μωράκι σου.Ο μικρός γιος της αδερφής μου είχε σοβαρή ραγαδα πρωκτού που του δημιουργούσε πολλά προβλήματα και ήταν η μοναδική που του έδωσε σωστή θεραπεια.Βεβαια για να στρώσει το γαστρεντερικό ενός παιδιού θέλει χρόνο και υπομονη.Απλα κάνε καταγραφή κάθε μέρα και κρατά ημερολόγιο για ότι σε προβληματίζει για το μωρό για να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα.Και μη διστάζεις να την ενοχλείς γιατί στην τελική αυτή είναι η δουλειά 

Για την τσαμπουρη λες σωστά? Εγώ σε αυτήν πηγαίνω... Αλλά κ αυτή το ίδιο μ ειπε... να του δίνω 2 φορές γάλα την ημέρα πρωί βράδυ... Και πώς πρέπει να δω φάει το παιδί... Τώρα έχει 2 μέρες π λεει μαμ Όταν πεινάει... τρώει λοιπόν αυτές τς 3 περίφημες κουταλιές και μετά ξεκινάει μαμ μαμ μαμ μέχρι να του δώσω γάλα αν δεν του δώσω γάλα το λεει με νευρα... Όσο και να τον ξεγέλασε τον πάω βόλτες αγκαλιά για να φάει το βάζει στο στόμα και μετά το φτύνει... Και στο τέλος κλείνει τελείως τ στόμα και γκρινιάζει λέγοντας μαμ μαμ... προσπαθώ να του δώσω φαγητό μ γυριζει το κεφάλι... Τώρα έκανε μαμ μαμ αλλά τον κοιμησα και δεν του έδωσα γάλα και στεναχωριέμαι και που δεν του έδωσα και που θα του δώσω γάλα γιατ μ λένε όλοι Όχι μην του δίνεις... θα πεινάσει και θα φάει... Άστον νηστικο Αλλιώς δεν θα μάθει και θα ζητάει γάλα συνέχεια... πραγματικά στεναχωριέμαι με όλη αυτή την κατάσταση... 

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Απλα κάνε καταγραφή κάθε μέρα και κρατά ημερολόγιο για ότι σε προβληματίζει για το μωρό για να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα.

Καταγραφή κάνω απλά βλέπω πως περνάνε οι μέρες οι μήνες και ο μικρός είναι αρνητικός... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Για την τσαμπουρη λες σωστά? Εγώ σε αυτήν πηγαίνω... Αλλά κ αυτή το ίδιο μ ειπε... να του δίνω 2 φορές γάλα την ημέρα πρωί βράδυ... Και πώς πρέπει να δω φάει το παιδί... Τώρα έχει 2 μέρες π λεει μαμ Όταν πεινάει... τρώει λοιπόν αυτές τς 3 περίφημες κουταλιές και μετά ξεκινάει μαμ μαμ μαμ μέχρι να του δώσω γάλα αν δεν του δώσω γάλα το λεει με νευρα... Όσο και να τον ξεγέλασε τον πάω βόλτες αγκαλιά για να φάει το βάζει στο στόμα και μετά το φτύνει... Και στο τέλος κλείνει τελείως τ στόμα και γκρινιάζει λέγοντας μαμ μαμ... προσπαθώ να του δώσω φαγητό μ γυριζει το κεφάλι... Τώρα έκανε μαμ μαμ αλλά τον κοιμησα και δεν του έδωσα γάλα και στεναχωριέμαι και που δεν του έδωσα και που θα του δώσω γάλα γιατ μ λένε όλοι Όχι μην του δίνεις... θα πεινάσει και θα φάει... Άστον νηστικο Αλλιώς δεν θα μάθει και θα ζητάει γάλα συνέχεια... πραγματικά στεναχωριέμαι με όλη αυτή την κατάσταση... 

Καταγραφή κάνω απλά βλέπω πως περνάνε οι μέρες οι μήνες και ο μικρός είναι αρνητικός... 

Ναι γιαυτη λέω.Φυσικα οι γιατροί λένε αυτό που πρέπει να πούνε αλλά παίζει ρόλο και η ιδιοσυγκρασία του παιδιού.Και μένα η μεσαία μου κόρη μεγάλωσε με γάλα.Παντα έτρωγε 2-3 μπουκιες και συμπλήρωνα με γάλα.Αυτο γινοταν μέχρι τα 2 σιγουρα.Τωρα είναι 7 και τρώει κανονικότητα φυσικά.Και ποτέδεν είχε έλλειψη σιδήρου ή αναιμία ή οτιδήποτε.Και η τρίτη τώρα είναι πολύ δύσκολη .Είναι 20 μηνών.Αλλες μέρες τρώει ικανοποιητικα και άλλες δε θέλει καν να δοκιμασει.Και μετά θηλάζει αν πειναει.Αυτο το πρωί βράδυ γάλα είναι σωστό μεν αλλα δεν ταιριάζει και σε όλα τα μωρά.Προσπαθησε να τρώει πράγματα που του αρέσουν για αρχή και μην τον πιέζεις αλλά μην τον αφήνεις και να πεινάει.Υπαρχουμε και μεις που ναι κάποια από τα παιδιά μας μεγάλωσαν με γάλα.Γιατι αν δεν του δίνεις ενώ πεινάει και ζητάει γάλα σκέψου κάποια στιγμή να το πάρει αρνητικά και να μην θέλει ούτε γάλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thean είπε:

Ναι γιαυτη λέω.Φυσικα οι γιατροί λένε αυτό που πρέπει να πούνε αλλά παίζει ρόλο και η ιδιοσυγκρασία του παιδιού.Και μένα η μεσαία μου κόρη μεγάλωσε με γάλα.Παντα έτρωγε 2-3 μπουκιες και συμπλήρωνα με γάλα.Αυτο γινοταν μέχρι τα 2 σιγουρα.Τωρα είναι 7 και τρώει κανονικότητα φυσικά.Και ποτέδεν είχε έλλειψη σιδήρου ή αναιμία ή οτιδήποτε.Και η τρίτη τώρα είναι πολύ δύσκολη .Είναι 20 μηνών.Αλλες μέρες τρώει ικανοποιητικα και άλλες δε θέλει καν να δοκιμασει.Και μετά θηλάζει αν πειναει.Αυτο το πρωί βράδυ γάλα είναι σωστό μεν αλλα δεν ταιριάζει και σε όλα τα μωρά.Προσπαθησε να τρώει πράγματα που του αρέσουν για αρχή και μην τον πιέζεις αλλά μην τον αφήνεις και να πεινάει.Υπαρχουμε και μεις που ναι κάποια από τα παιδιά μας μεγάλωσαν με γάλα.Γιατι αν δεν του δίνεις ενώ πεινάει και ζητάει γάλα σκέψου κάποια στιγμή να το πάρει αρνητικά και να μην θέλει ούτε γάλα....

Ναι σωστά τα λες... κ γω ετσι σκεφτόμουν απλα εγώ δεν θηλάζω :( καικαι μου είπαν Αφού δεν θηλάζεις στην ουσία το γάλα δεν του προσφέρει τίποτα...Κ γω ήμουν τς αποψεις Αφού πίνει γάλα εντάξει όποτε θελήσει αλλά με πιέζουν όλοι να φάει και με αγχώνει αυτό.. Κ προφανώς το βγάζω και στο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Ναι σωστά τα λες... κ γω ετσι σκεφτόμουν απλα εγώ δεν θηλάζω :( καικαι μου είπαν Αφού δεν θηλάζεις στην ουσία το γάλα δεν του προσφέρει τίποτα...Κ γω ήμουν τς αποψεις Αφού πίνει γάλα εντάξει όποτε θελήσει αλλά με πιέζουν όλοι να φάει και με αγχώνει αυτό.. Κ προφανώς το βγάζω και στο παιδί...

Ποιος παλαβός σου το είπε αυτό; Συγγνώμη για το παλαβός, αλλά η εναλλακτική είναι το κακοήθης!

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ Συμφωνώ μαζι σου απόλυτα!

 

@tzenitzeni Το αν θηλαζεις η οχι δεν εχει σχέση.Μεχρι το έτος κυρια τροφη ειναι το γάλα.Το να αφηνεις το μωρακι σου νηστικο μπας και φαει για μενα ειναι κακοποιητικο.Για σκεψου να στο εκαναν εσενα αυτό.Πως θα ενιωθες?Και πως νιωθει και το μωράκι σου που το ατομο που εμπιστευεται περισσότερο στον κοσμο δεν ακουει τις αναγκες του.Γιατι στο λεει ξεκαθαρα τι θελει.Εμενα μου ακουγεται σαν τιμωρία ολο αυτό.Εσυ νιωθεις καλα που το κανεις η το κανεις απλα επειδη στο λενε οι αλλοι?Γιατι οι αλλοι δεν εχουν θεση στην οικογενεια σου και στις αποφάσεις σας.Οταν νιωσει ετοιμος θα φαει.Χωρις πίεση.Ισως και να προστατεύει τον εαυτο του που δεν τρωει πολύ λογω των αλλεργιών.Τα μωρα εχουν ένστικτο,εμεις εχουμε μαθει να μην ακουμε το δικο μας.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ποιος παλαβός σου το είπε αυτό; Συγγνώμη για το παλαβός, αλλά η εναλλακτική είναι το κακοήθης!

Και η παιδίατρος και η Αλλεργιολόγος και μια κυρία εδώ μέσα μ είπαν πως νέες έρευνες λένε μόνο 2 γεύματα ημερησίως μετά τον 6ο μήνα... :(

Link to comment
Share on other sites

για τη φόρμουλα όντως οι οδηγίες προς τους παιδιάτρους που έχουν αναρτηθεί κ εδω, δυο γεύματα λενε. Υπάρχει χωριστό θέμα εδώ που είναι συγκεντρωμενες. αν θυμάμαι καλά όμως δεν λέει με την έναρξη των στερεών αλλά μετά από την εδραίωση κάποιων γευμάτων ή την πάροδο κάποιων μηνων. λογικά όμως είναι με την προϋπόθεση ότι το παιδί τρώει κάτι αλλο. 

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Και η παιδίατρος και η Αλλεργιολόγος και μια κυρία εδώ μέσα μ είπαν πως νέες έρευνες λένε μόνο 2 γεύματα ημερησίως μετά τον 6ο μήνα... :(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ 

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

για τη φόρμουλα όντως οι οδηγίες προς τους παιδιάτρους που έχουν αναρτηθεί κ εδω, δυο γεύματα λενε. Υπάρχει χωριστό θέμα εδώ που είναι συγκεντρωμενες. αν θυμάμαι καλά όμως δεν λέει με την έναρξη των στερεών αλλά μετά από την εδραίωση κάποιων γευμάτων ή την πάροδο κάποιων μηνων. λογικά όμως είναι με την προϋπόθεση ότι το παιδί τρώει κάτι αλλο. 

 

Εγώ ήξερα πως μέχρι τον χρόνο Βασίλη τροφή είναι το γάλα αλλά η παιδίατρος ειδικά στην αρχή με πιεζε να μην του δίνω την ημέρα καθόλου γάλα... Τώρα μ λεει προσπάθησε να δίνεις Όσο λιγότερο μπορείς κ να τρώει το παιδί... Για αυτό έχω μπει σε άλλο αυτό το άγχος...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Ναι σωστά τα λες... κ γω ετσι σκεφτόμουν απλα εγώ δεν θηλάζω :( καικαι μου είπαν Αφού δεν θηλάζεις στην ουσία το γάλα δεν του προσφέρει τίποτα...Κ γω ήμουν τς αποψεις Αφού πίνει γάλα εντάξει όποτε θελήσει αλλά με πιέζουν όλοι να φάει και με αγχώνει αυτό.. Κ προφανώς το βγάζω και στο παιδί...

Το μωρό το οποίο σου είπα ότι μεγάλωσε με γάλα ,έπινε μόνο φόρμουλα,δεν θηλασε ποτέ.Εκτως από το φαγητο ένα μωράκι για να αναπτυχθεί σωστά θέλει ήρεμη και μη ενοχική μαμά.Καποια τρώνε,αλλά δεν τρώνε,κάποια κοιμούνται ,αλλά ξενυχτάνε,κάποια είναι ζωηρά και άλλα άγγελοι επί γης.Ολα αργά η γρήγορα μεγαλώνουν και βρίσκουν τους ρυθμούς τους.

Κάνε τα τεστ αν σου είναι εύκολο,γιατί απ' ότι ξέρω είναι και πολύ ακριβά,απλά για να ξέρεις τι δεν πρέπει να δώσεις στο μωρό.Και από κει και πέρα σιγά σιγά και με υπομονή δοκίμαζε να δίνεις τροφές.Και σιγά σιγά θα φάει.Ολα κάποια στιγμή φάγανε.

Και οι δυο,τρεις κουταλιές είναι φαγητό,μην το υποτιμάς....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Κ 

Εγώ ήξερα πως μέχρι τον χρόνο Βασίλη τροφή είναι το γάλα αλλά η παιδίατρος ειδικά στην αρχή με πιεζε να μην του δίνω την ημέρα καθόλου γάλα... Τώρα μ λεει προσπάθησε να δίνεις Όσο λιγότερο μπορείς κ να τρώει το παιδί... Για αυτό έχω μπει σε άλλο αυτό το άγχος...

Για την ακρίβεια οι οδηγίες ( που έιναι πολύ καλές, όχι κρέμες, ρυζάλευρα κλπ), λένε αυτό:

Τα βρέφη που δεν θηλάζουν, μετά την συμπλήρωση του 6ου μήνα μπορούν να καλύψουν τις απαιτήσεις σε γάλα με 2 γεύματα τροποποιημένου γάλακτος 2ης βρεφικής ηλικίας την ημέρα, ενώ θα πρέπει να καταβάλλεται προσπάθεια να μην αντικαθιστούν άλλα γεύματα στερεών τροφών με γάλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι αρχίζουμε στερεές στον 6ο. Μία κουταλίτσα την πρώτη μέρα, λίγο περισσότερο τη δεύτερη. Μέχρι να φτάσει το μωρό, που δεν έχει αλλεργίες και τρώει τέλεια το φαγητό του, να τρώει 3-4 γεύματα, θα έχουν περάσει πολλές εβδομάδες. Δε νομίζω κανείς να πιστεύει ότι θα αντικαταστήσει ξέρω γω τη φόρμουλα μόνο με αχλάδι και καρότο, οπότε πρώτα πρέπει να χτιστεί μια ποικιλία, να δοκιμάσει το μωρό αρκετά φαγητά και να αρχίσει να τρώει ποσότητα. Σε ένα μωρό υγιές, αυτό δε θα γίνει σε ένα μήνα, σε ένα μωρό με αλλεργίες και ενοχλήσεις, δεν είναι λογικό να γίνει πολύ αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η παιδίατρος μας μας είχε πει, μέχρι να ξεκινήσει να τρώει επαρκείς ποσότητες στέρεας τροφής, να συμπληρώνουμε με γάλα. Και αν σε κάποιος γεύμα δεν του αρέσει, δεν θελήσει να φάει φαγητό, να αντικαταστήσουμε το γεύμα με γάλα. Να μην τον αφήσουμε νηστικό.

Link to comment
Share on other sites

Από το δεν αφήνω το παιδί νηστικό μέχρι το ότι η φόρμουλα είναι βασική τροφή μετά τον 6ο μήνα, υπάρχει όμως μια απόσταση. Η κοπέλα έχει ένα σοβαρό θέμα, συνεργάζεται με γιατρό που φαίνεται ότι είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος, μην την τρελαθούμε με αμφιβολίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από το δεν αφήνω το παιδί νηστικό μέχρι το ότι η φόρμουλα είναι βασική τροφή μετά τον 6ο μήνα, υπάρχει όμως μια απόσταση. Η κοπέλα έχει ένα σοβαρό θέμα, συνεργάζεται με γιατρό που φαίνεται ότι είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος, μην την τρελαθούμε με αμφιβολίες. 

Aπό την άλλη, οι άνθρωποι, και πόσο μάλλον τα παιδιά, δεν είναι ρομπότ. Αν ήταν τόσο απλό, θα άνοιγα κι εγώ ένα βιβλίο άντε δύο, θα έδινα σε όλους τους γονείς με παιδιά που έχουν αλλεργίες τις ίδιες οδηγίες, και θα ήμουν μια χαρά αλλεργιολόγος. Αν η συμβουλή δεν δουλεύει και έχουμε ένα μωρό που όλη μέρα ή κλαίει για να πιει γάλα ή κινδυνεύει με αφυδάτωση ή έχει ενοχλήματα, κάπως ο γιατρός πρέπει να προσαρμόσει τις συνηθισμένες του οδηγίες σε αυτο το μωρό, που έχει αυτά τα θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Thean είπε:

Το μωρό το οποίο σου είπα ότι μεγάλωσε με γάλα ,έπινε μόνο φόρμουλα,δεν θηλασε ποτέ.Εκτως από το φαγητο ένα μωράκι για να αναπτυχθεί σωστά θέλει ήρεμη και μη ενοχική μαμά.Καποια τρώνε,αλλά δεν τρώνε,κάποια κοιμούνται ,αλλά ξενυχτάνε,κάποια είναι ζωηρά και άλλα άγγελοι επί γης.Ολα αργά η γρήγορα μεγαλώνουν και βρίσκουν τους ρυθμούς τους.

Κάνε τα τεστ αν σου είναι εύκολο,γιατί απ' ότι ξέρω είναι και πολύ ακριβά,απλά για να ξέρεις τι δεν πρέπει να δώσεις στο μωρό.Και από κει και πέρα σιγά σιγά και με υπομονή δοκίμαζε να δίνεις τροφές.Και σιγά σιγά θα φάει.Ολα κάποια στιγμή φάγανε.

Και οι δυο,τρεις κουταλιές είναι φαγητό,μην το υποτιμάς....

Σε ευχαριστώ Πολύ! Έχεις δίκιο! Ναι ναι θα κάνουμε τεστ την Δευτέρα κάποιες τροφές και αν χρειαστεί θα ξανακάνω! Και πάλι ευχαριστώ πολύ θα του δίνω και γάλα τότε και όποτε φάει! :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Έστω ότι αρχίζουμε στερεές στον 6ο. Μία κουταλίτσα την πρώτη μέρα, λίγο περισσότερο τη δεύτερη. Μέχρι να φτάσει το μωρό, που δεν έχει αλλεργίες και τρώει τέλεια το φαγητό του, να τρώει 3-4 γεύματα, θα έχουν περάσει πολλές εβδομάδες. Δε νομίζω κανείς να πιστεύει ότι θα αντικαταστήσει ξέρω γω τη φόρμουλα μόνο με αχλάδι και καρότο, οπότε πρώτα πρέπει να χτιστεί μια ποικιλία, να δοκιμάσει το μωρό αρκετά φαγητά και να αρχίσει να τρώει ποσότητα. Σε ένα μωρό υγιές, αυτό δε θα γίνει σε ένα μήνα, σε ένα μωρό με αλλεργίες και ενοχλήσεις, δεν είναι λογικό να γίνει πολύ αργότερα;

Ναι συμφωνώ απόλυτα... Ο μικρός ειδικά τον πρώτο μήνα ότι εισαγωγή και να έκανα ήταν αλλεργικός...  Μέχρι και στο κρεμμύδι π η Αλλεργιολόγος μ λεει αποκλείεται δεν είχα κανένα παιδί με αλλεργία στο κρεμμύδι ο δικός μου μόλις του έκανα την εισαγωγή είχε γίνει άλλο παιδί κ είχε κοκκινιλες...σημαδακια....

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δε νομίζω κανείς να πιστεύει ότι θα αντικαταστήσει ξέρω γω τη φόρμουλα μόνο με αχλάδι και καρότο

Αυτό ακριβώς... Σήμερα έφαγε παρά πολύ ποσότητα σε σύγκριση με τς 3 κουταλιες γιατ έχουμε έρθει στο χωριό μου και είναι η ξαδερφουλα του εδώ και την έβλεπε και έτρωγε... έφαγε τόσο π η αδερφή μ μου λέει μην του δίνεις άλλο θα το κάνεις  παχυσαρκο... έφαγε το κλασσικό κολοκύθι καρότο φασολάκια και μετά από 1 ώρα ήπιε 210 γαλα. Ήταν σαν να μην έφαγε καθόλου... Δεν μπορώ να καταλάβω έφαγε πολύ και πάλι ήπιε γάλα... τς άλλες φορές δλδ και αν δεν του κάνει τίποτα οι 3 κουταλιές....πουφφφ

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aπό την άλλη, οι άνθρωποι, και πόσο μάλλον τα παιδιά, δεν είναι ρομπότ. Αν ήταν τόσο απλό, θα άνοιγα κι εγώ ένα βιβλίο άντε δύο, θα έδινα σε όλους τους γονείς με παιδιά που έχουν αλλεργίες τις ίδιες οδηγίες, και θα ήμουν μια χαρά αλλεργιολόγος. Αν η συμβουλή δεν δουλεύει και έχουμε ένα μωρό που όλη μέρα ή κλαίει για να πιει γάλα ή κινδυνεύει με αφυδάτωση ή έχει ενοχλήματα, κάπως ο γιατρός πρέπει να προσαρμόσει τις συνηθισμένες του οδηγίες σε αυτο το μωρό, που έχει αυτά τα θέματα. 

Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω και γω... Μετά τα τεστ π έχουμε την Δευτέρα θα της πω να μου δώσει διατροφολόγιο... ελπίζω να μ δώσει έστω κάποια φαγητά...

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εμένα πάντως η παιδίατρος μας μας είχε πει, μέχρι να ξεκινήσει να τρώει επαρκείς ποσότητες στέρεας τροφής, να συμπληρώνουμε με γάλα. Και αν σε κάποιος γεύμα δεν του αρέσει, δεν θελήσει να φάει φαγητό, να αντικαταστήσουμε το γεύμα με γάλα. Να μην τον αφήσουμε νηστικό.

Και εμένα στην αρχή Έτσι μου είπε... να του δίνω λίγο φαγητό και μετά συμπλήρωμα ... τον επόμενο μήνα στην επισκεψη στον 7ο δλδ μ λεει κομμένο το γάλα μόνο φαγητό... έπαθα το σοκ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...