Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!


marigoulio

Recommended Posts

εισαι οντως πολυ υπερβολικος. η γυναικα καλα καλα δεν εχει συνελθει απο τη λοχεια και της εχει τυχει ενα πολυ δυσκολο παιδακι. η κουβεντα που σου ειπε την εχω πει κι εγω πολλες φορες, αλλα ποτε δεν το εκανα. μ' εχει βρει ο αντρας μου να κλαιω πανω απο τη κουνια μεσα στη μαυρη νυχτα γιατι δεν κοιμαται, δεν μπορω να το ηρεμησω κι απο τη νυστα μου μου περασε κι εμενα απο το μυαλο να το χτυπησω. το οτι ειναι μανα, δεν αναιρει το οτι ειναι και ανθρωπος κι εχει καποια ορια.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρασε πριν από λίγες μέρες μια φάση που δεν έτρωγε καθόλου στερεά, μεσολάβησε μια άλλη που έτρωγε μέσα σε 15λεπτά ένα μεγάλο βαζάκι και τώρα ξαφνικά σταμάτησε πάλι.

 

να υποθεσω επισης οτι μιλαμε για ετοιμες τροφες εμποριου?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω επισης οτι μιλαμε για ετοιμες τροφες εμποριου?

 

 

Και εγώ αυτό κατάλαβα. Εμείς του δίναμε φαγητό που το έφτιαχνα εγώ δοκιμάζοντας κάθε παραλλαγή, αλλά μια φορά σε βόλτα πήρα ένα βαζάκι έτοιμο, με το που το άνοιξα αηδίασα εγώ η ίδια και φυσικά δεν ξαναπήραμε τέτοιο πράγμα! από τις παραλλαγές που κάναμε καταλήξαμε ότι στο μωρό άρεσε πολύ το πιο απλό φαγητό, δηλαδή μόνο το μοσχάρι/κοτόπουλο βρασμένο με πατατούλα, λίγο ελαιόλαδο και ένα κρεμμυδάκι. Ό,τι άλλο και να προσέθετα (καρότο, κολοκύθι, σέλινο) δεν του άρεσε, άρα καταλήξαμε σε αυτό. Επίσης αυτό που του άρεσε και παγιώθηκε σε μας ήταν όταν προσέθεσα παντζάρι στα παραπάνω, το οποιο γλυκίζει και επίσης είναι πολύ πολύ ωφέλιμο για τον οργανισμό. Φυσικά το φαγητό μας ήταν φούξια και αντίστοιχα τα τσίσα και τα κακά του μωρού μέχρι που χρόνισε περίπου!

Μακριά πάντως από τα βαζάκια, είναι όλο αλάτι και συντηρητικά, χωρίς βιταμίνες και με λίπη ανεξέλεγκτα. Και φυσικά από γεύση δεν τρώγονται!

Link to comment
Share on other sites

Glaswegian,αρχικά θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα νεο θεμα ή να μεταφερεις το μηνυμά σου εδω:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=110 καθως το παιδί θηλάζει ακομα.

θα ηθελα να σε ρωτησω εαν η μαμα σκοπευει να συνεχισει τον θηλασμο..

(το οποιο και θεωρω πολυ πιθανο καθως το παιδι εχει αλλεργια στο αγελαδινο αλλα και γοπ). Θεωρωντας λοιπον οτι η μαμα σκοπευει να συνεχισει τον θηλασμο, σε ενημερωνω οτι κατα το δευτερο εξαμηνο ενος παιδιου που θηλαζει αποκλειστικα,ο θηλασμος παραμενει κυρια τροφη και οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες. Τογεγονος οτι το παιδι μπορει να μην φαει καθολου μια μερα και να θελει να θηλασει ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Η μαμά ήταν έτσι κι αλλιώς αποφασισμένη να θηλάσει όσο περισσότερο μπορούσε/ήθελε το μωρό (και 2+ χρόνια συζητούσε κατά την εγκυμοσύνη). Ένας λόγος παραπάνω τώρα που υπάρχει η αλλεργία και η ΓΟΠ, όπως ανέφερες κι εσύ.

Το ότι παραμένει κύρια τροφή ο θηλασμός δεν το γνώριζα μιας και κανένας γιατρός δε μας έχει πει κάτι τέτοιο (είναι γνωστός εξάλλου ο "πόλεμος" κατά του θηλασμού).

 

 

 

-αρχικα το κουακερ ενω ειναι πολυ θρεπτικο δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορει να πεφτει βαρυ στο μωρο..φανταζομαι σας το προτυνε ο γιατρος ?

Το κουάκερ δε μας το πρότεινε ο γιατρός... το προτείναμε εμείς στο γιατρό επειδή με αυτό μεγάλωσε και η γυναίκα μου (επίσης πολύ δύσκολη με το φαγητό σ' αυτήν την ηλικία). Δε μας ανέφερε πάντως κάτι ως προς το πόσο βαρύ είναι. Λόγω αλλεργίας όμως οι επιλογές μας είναι εξαιρετικά περιορισμένες (ρυζάλευρο για παράδειγμα μας το έκοψε προληπτικά ο γιατρός γιατί το έκανε εμετό - μια φορά).

 

- μηπως το μοσχαρι/κοτοπουλο με λαχανικα που του δινετε, να δοκιμασετε να αλλαξετε την υφη τους? πιο κρεμωδης προσθετοντας παραπανω ζουμακι στο αλεσμα? ή προσθετωντας λιγη πατατουλα,λιγο καροτο κατι που να το γλυκιζει λιγο? μηπως καποιο λαχανικο του ''χαλαει''την γευση και γι αυτο δεν τρωει και το υπολοιπο..για να πετυχεις αυτο που θελει πρεπει να κανεις αρκετες δοκιμες και συνδυασμους. Από ότι γραφεις φαινεται οτι δινεται εναλλαξ μια το μοσχαρι και μια το κοτοπουλο..εαν οντως ειναι ετσι ο γιατρος σας το προτεινε? η μικρη μου εαν ετρωγε μονο αυτα τα δυο γευματα θα μου τα εφτυνε παντως σιγουρα, γιατι θελει εναλλαγες και βαριεται γρηγορα τις ιδιες γευσεις..

Έχουμε κάνει διάφορες μετατροπές, ίσως όχι τόσες όσες περιγράφεις. Ίσως λόγω αρνητικής προδιάθεσης (θεωρούμε ότι ούτε αυτό θα φάει). Το εναλλάξ επίσης το ακολουθήσαμε μόνοι μας και ο γιατρός δεν είχε αντίρρηση. Στην τελευταία επίσκεψη η γαστρεντερολόγος μας είπε μάλιστα να δώσουμε έμφαση στο μοσχάρι γιατί από την τελευταία φορά έπεσε μία καμπύλη.

Γενικά η ανάπτυξή του είναι πολύ καλή. Δεν έχω πρόχειρες τις μετρήσεις αλλά ξέρω πως είναι διαρκώς στη 2η καμπύλη (μετρώντας από πάνω), πλην της τελευταίας φοράς. Η γαστρ/γος μας είπε πως είναι φυσιολογικό να πέσει καμπύλη γιατί άρχισε να περπατάει (υποβασταζόμενος φυσικά), και μάλιστα του δίνει και καταλαβαίνει.

 

-γενικα υπαρχουν μωρα οπως η μικρη μου και οπως και εγω οταν ημουν μικρη :lol: που δεν τρωνε γρηγορα..θελουν κατα μεσο ορο μιση με μια ωρα για να μην σου πω ολη μερα για να φανε ενα γευμα..

Εκεί είμαστε κι εμείς... :(

 

φοβαμαι ομως μηπως πιεζετε πολυ το μωρο και εχετε ριξει ολο το βαρος σας εκει και το αποτελεσμα ειναι το αντιθετο γιατι το μωρο αντιδραει.. μην ξεχνας οτι και η γοπ μαλλον δεν εχει περασει ακομα και μπορει να το ενοχλει ακομα κι αν δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια..στην γοπ λοιπον τα μωρα τρωνε μικρα γευματα και συχνα, μηπως προσπαθει να κανει κατι τετοιο? η μικρη μου με ελαφρια γοπ εκλεισε το χρονο για να βελτιωθει η κατασταση..

Πολύ πιθανό. Και που θηλάζει, δεν κατεβάζει μεγάλες ποσότητες, γι αυτό θέλει να θηλάζει και συχνά. Το άσχημο είναι ότι αυτό το μαρτύριο του να ξυπνάς 2 και 3 φορές τη νύχτα, επί 11 μήνες τώρα, μας έχει κουράσει αρκετά και τους δύο.:(

 

- οταν περνανε διαφορες φασεις οπως δοντια ή αλματα αναπτυξης, μπορει να αρνουνται την στερεα τροφη και να θελουν μονο το στηθος της μαμας για παρηγορια..

Δόντια δεν έχουμε βγάλει ακόμα... ούτε ένα... Και τον ενοχλούν αρκετά τον κακομοιρούλη... Ίσως κι αυτός είναι ένας λόγος, αν και ο γιατρός μας είπε πως η οδοντοφυΐα δεν επηρεάζει την όρεξη.

 

- τα κιλα σας πως ειναι?εαν εχεις τις μετρησεις απο την γεννηση μεχρι τωρα, καλο θα ηταν να τις παραθεσεις για να υπαρχει ολοκληρωμενη εικονα.

Υπόσχομαι να το κάνω σε επόμενο ποστ. Αυτή τη στιγμή είναι στα 9,35, σταθερός εδώ και ένα μήνα. Η ηλικία του φαίνεται στην υπογραφή μου.

 

- οοσν αφορα την προταση που εγραψες παραπανω '' Σήμερα έμεινε νηστικός από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ και παρόλα αυτά δεν έβαζε στο στόμα του μπουκιά. Μέχρι που τον έβαλε η μαμά του ξανά στο στήθος και αφού κατέβασε τον άμπακο αποκοιμήθηκε '' νομιζω οτι υπαρχει καποιο ''προβλημα''.. φανταζομαι λοιπον οτι η μαμα δεν εδωσε στηθος στο μωρο για να μεινει νηστικο και να φαει το φαι του..εαν πραγματικα εγινε κατι τετοιο, το μωρο λαμβανει την αρνηση της μαμας για θηλασμο ως απορριψη προς εκεινο και την επιζητα περισσοτερο για να παρει την επιβεβαιωση οτι η μαμα το θελει ακομα..

Αυτό ακριβώς έγινε. Αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε να μην του δώσει στήθος μήπως φάει το φαγητό του αλλά εις μάτην... Δε ήθελα να βάλει ούτε μία κουταλιά στο στόμα.

 

ο θηλασμος δεν ειναι μονο τροφη για το μωρο, ειναι παρα πολλα πραγματα και καλυπτει το μωρο και συναισθηματικα..

- μπορεις να γραψεις τα γευματα του θηλασμου που κανει το μωρο και τις ωρες που το ταιζετε με τις στερεες?

Το πρωί ξυπνάμε κατά τις 8 με στήθος. Συνεχίζουμε μέχρι το μεσημέρι με λίγο στήθος και το μεσημέρι επιχειρούμε να φάει φρουτόκρεμα (όσες φορές επιχείρησε να του δώσει το κυρίως φαγητό το μεσημέρι, εισέπραξε πλήρη άρνηση). Τις τελευταίες δύο μέρες αρνείται να φάει τη φρουτόκρεμα (μπανάνα, μήλο, αχλάδι) οπότε .... στήθος και το μεσημέρι. Το απόγευμα που θα ξυπνήσει (κατά τις 6.30-7.00) προσπαθούμε να του δώσουμε το φαγητό. Το ίδιο κι εδώ. Τις τελευταίες 2 μέρες (όπως είχε αντίστοιχα συμβεί και πριν από 15-20 μέρες) αρνείται να ανοίξει το στόμα. Επ' ουδενί. Μέχρι τώρα έτρωγε, με τα χίλια ζόρια βέβαια.

 

- να υποθεσω οτι η συζηγος σου δεν δουλευει? εαν ειναι σπιτι ολη μερα με το παιδι ,πραγματικα μπορει να χανει την υπομονη της πολυ πιο ευκολα!

η εικονα που μου εδωσες ειναι δυο γονεις που προσπαθουν να ταισουν ενα μωρο, δοκιμαζοντας διαφορους τροπους και με μονο σκοπο να το καταφερουν. Το παιδι αρνειται και οι γονεις απογοητευονται..δεν θα επρεπε ομως να ριχνουν τοσο βαρος στο φαγητο, απο την στιγμη που το μωρο συνεχιζει και θηλαζει ανεμποδιστα

- επειδη οπως λες εχει αφιερωσει ολη της την ζωη στο παιδι, μαλλον δεν αφιερωνει χρονο σε εκεινη.. κι αυτο ειναι κατι που χρειαζεται..ενα διαλλειματακι μεσα στην μερα..να κρατησεις εσυ τον μικρο και να την αφησεις μονη της να παει καποια βολτα..

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Εδώ και 11 μήνες δεν εργάζεται και δεν έχει αφήσει το μωρό πάνω από 1/2 ώρα. Οπότε μάλλον λογικό είναι να έχουν σπάσει τα νεύρα της, δεδομένου ότι είναι από τα πιο δύσκολα παιδιά (σύμφωνα και με τους παπούδες που έχουν μεγαλώσει 3 παιδιά και ζουν άλλα 2 εγγόνια την ίδια στιγμή)

Εγώ ευχαρίστως τον κρατάω. Έτσι κι αλλιώς, το πρώτο 5μηνο τελούσα χρέη "γυναίκας" μιας και είχα παρατήσει τη δουλειά για να βοηθήσω την κατάσταση. Παίζει να ήταν η πιο δύσκολη φάση της ζωής μας να προσπαθούμε να κάνουμε ένα μωρό να μην κλαίει από το πρωί ως το βράδυ κι από το βράδυ ως το πρωί με όλους τους γιατρούς να μας λένε ότι είναι μια χαρά, ότι αναπτύσσεται καλύτερα από παιδιά χωρίς ΓΟΠ ή πυλωρική στένωση ή αλλεργία - πόσο ακόμα όλα μαζί). Κούνημα από το πρωί ως το βράδυ και ύπνος αγκαλιά με το παιδί για να μην ξυπνάει κάθε λίγο και λιγάκι ώστε να ξεκουράζεται.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την υποστήριξη. Ήδη αισθανόμαστε και οι δυο πολύ καλύτερα με όσα γράψατε και διαβάσαμε :|

 

Υ.Γ. Το βαζάκι το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης για να αντιληφθεί κανείς την ποσότητα που τρώει. Μια φορά μόνο του πήραμε έτοιμη τροφή, για να δούμε μήπως του αρέσει. Έκτοτε κρατήσαμε το βαζάκι που χωράει καλύτερα στο βραστήρα της chicco και μας βοηθά να μετράμε την ποσότητα που τρώει. Εννοείται πως είμαστε κατά του έτοιμου και πως η μαμά του μαγειρεύει και του αλέθει κάθε μέρα για να έχει φρέσκο σπιτικό φαγητό.

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

σου παραθετω μερικες πληροφοριες για να διαβασετε και να ενημερωθειτε..νομιζω οτι ειναι το πρωτο βημα που θα σας ξε-αγχωσει απο το μαρτυριο του φαγητου και νομιζω οτι ετσι θα αντιμετωπισετε καλυτερα το ''προβλημα'' σας. Το οποιο νομιζω παλι οτι το ''περνατε'' στο μωρο και εκεινο αντιδραει με αρνηση..εαν χαλαρωσετε και αντιμετωπισετε πιο χαλαρα την κατασταση ''φαγητο'' νομιζω οτι θα τα πατε περιφημα!!

εφοσον δεν εχετε προβλημα στο βαρος, εισαστε μια χαρα!!! Αρκει να ακουσετε το μωρο και σε καμια περιπτωση να μην ''αρνηθειτε'' τον θηλασμο εφοσον η μαμα σκοπευει και θελει να συνεχισει!

 

2. O θηλασμός μετά τους έξι μήνες συμβάλλει σημαντικά στη θρέψη του παιδιού.

Ο θηλασμός κατά το δεύτερο χρόνο της ζωής – πρόσληψη μητρικού γάλακτος κατά μέσο όρο 450ml την ημέρα με ελεύθερο, ανεμπόδιστο θηλασμό κατά απαίτηση του παιδιού– προσφέρει στο παιδί, μεταξύ άλλων, το 30% της απαιτούμενης ενέργειας, το 45% των πρωτεινών που χρειάζεται, το 35% των απαιτήσεων σε ασβέστιο, το 75% των αναγκών σε βιταμίνη Α, το 95% της βιταμίνης Β12 και το 60% της αναγκαίας ποσότητας βιταμίνης C. Το γάλα της μαμάς γίνεται σταδιακά λιγότερο σε ποσότητα αλλά πιο παχύ και χορταστικό. Είναι πολύ πλούσιο σε ωφέλιμα λιπαρά, ουσίες εντελώς απαραίτητες για τη ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου κατά τη νηπιακή ηλικία. Μπορεί να μας φαίνεται ότι το μητρικό γάλα είναι πλέον «λίγο», τα φαινόμενα όμως απατούν. Περιέχει κατά μέσο όρο 50% περισσότερο λίπος, ενώ υπάρχουν γεύματα που η περιεκτικότητά του σε λίπος φτάνει το 28% – σαν ένα πολύ παχύ τυρί! Συγκρίνετέ το με τα επεξεργασμένα γάλατα αγελάδας για βρέφη για αντίστοιχη ηλικία, που περιέχουν κυρίως κορεσμένα λιπαρά σε συγκέντρωση έως 3%. Τα μωρά έως δύο ετών πρέπει να παίρνουν μεγάλες ποσότητες λιπαρών και περιορισμός σε λιπαρά δικαιολογείται μόνο μετά τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής τους.

Το μωρό μετά τους έξι μήνες χρειάζεται να γνωρίσει σταδιακά τις στερεές τροφές. Ο θηλασμός δεν αντικαθιστά τα καινούργια τρόφιμα, το φαγητό του μωρού, αλλά το συμπληρώνει. Πολλοί γονείς δεν κατανοούν ότι ο απογαλακτισμός δεν σημαίνει αποθηλασμό, αλλά σταδιακή αύξηση της πρόσληψης τροφών πέραν των γαλακτοκομικών με σταδιακή μείωση της πρόσληψης μητρικού γάλακτος. Το ξένο γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας δεν είναι καθόλου απαραίτητο για το εννέα μηνών βρέφος που τρώει κατά τη διάρκεια της ημέρας κρεατάκι, πατατούλα και μπρόκολο, θηλάζοντας τις υπόλοιπες ώρες. Το φρέσκο αγελαδινό γάλα όπως και τα γαλακτοκομικά γενικότερα είναι ένα χρήσιμο – αλλά όχι κυρίαρχο – κομμάτι σε μια μεγαλύτερη ποικιλία τροφίμων για το 18 μηνών παιδί που κατά τα άλλα συνεχίζει να θηλάζει τη μάνα του.

«Μα είναι μέρες που ο ενός έτους Άκης θηλάζει συνέχεια χωρίς να τρώει τίποτα». Εντελώς φυσιολογικό. Κάθε γονιός που έχει εμπειρία από βρέφη και νήπια γνωρίζει το στοιχειώδες, ότι η όρεξή τους δεν είναι καθόλου σταθερή, ότι συχνά επιστρέφουν στο γάλα, είτε είναι μητρικό είτε ξένο, όποτε αρρωστήσουν, βγάλουν δοντάκια, αισθανθούν άσχημα. Μετά από λίγες ημέρες συνήθως τρώνε παραπάνω από το συνηθισμένο, αναπληρώνοντας τα γεύματα που έχασαν κατά τη διάρκεια της αρρώστιας τους.

 

5. Ο θηλασμός μετά τους έξι μήνες προσφέρει άμεση συναισθηματική κάλυψη στο μικρό παιδί που ανοίγεται στον άγνωστο κόσμο.

Όλη η προσχολική ηλικία προχωράει με δυο βήματα μπροστά, προς τον απέραντο έξω κόσμο, τον γεμάτο προκλήσεις και κινδύνους, ακολουθούμενα από ένα βήμα πίσω, προς την ασφάλεια του γνωστού και μικρού κόσμου της μαμάς και του σπιτιού. Κάθε φορά που ένα μικρό παιδί χτυπάει, έχει πυρετό, αλλάζει ξαφνικά περιβάλλον, αναστατώνεται για οποιονδήποτε λόγο, χρειάζεται μια άμεση επαναφορά στον γνωστό κόσμο της ασφάλειας. Το στήθος της μάνας προσφέρει μια θαυμαστή φωλιά, το παιδί δεν αφήνεται να κλάψει τόσο όσο να ραγίσει ο εσωτερικός του κόσμος. Οι σύγχρονες δυτικές αντιλήψεις απαρνούνται αυτόν τον πολύ σημαντικό ρόλο του στήθους.

 

http://pediatros-thes.gr/?page_id=184

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να κάνεις νεριουλο το φαγητό.

 

Βάλε μπόλικο λεμονάκι και λίγο λαδάκι.

 

Δοκίμασε τη γλυκοπατάτα και το κρεμυδι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά ήταν έτσι κι αλλιώς αποφασισμένη να θηλάσει όσο περισσότερο μπορούσε/ήθελε το μωρό (και 2+ χρόνια συζητούσε κατά την εγκυμοσύνη). Ένας λόγος παραπάνω τώρα που υπάρχει η αλλεργία και η ΓΟΠ, όπως ανέφερες κι εσύ.

Το ότι παραμένει κύρια τροφή ο θηλασμός δεν το γνώριζα μιας και κανένας γιατρός δε μας έχει πει κάτι τέτοιο (είναι γνωστός εξάλλου ο "πόλεμος" κατά του θηλασμού).

 

να υποθεσω οτι η μαμα συνεχιζει να θελει να θηλασει!

δεν γινεται απο τον αποκλειστικο θηλασμο , να περασεις την επομενη μερα στην στερεα..θελει χρονο..καποια παιδια θελουν πολυ περισσοτερο απο καποια αλλα.. ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας και η unicef συστηνουν τις στερεες τροφες ως συμπληρωματικες του θηλασμου κατα τον πρωτο χρονο της ζωης του παιδιου. Ο θηλασμος συνεχιζει να ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος ακομα κι αν αυτο μπορει να σημαινει οτι το παιδι θελει να θηλασει πριν,κατα την διαρκεια ή και αμεσως μετα το φαγητο.. Δυστηχως πολλοι παιδιατροι συστηνουν δυο γευματα θηλασμου πρωι-βραδυ,με αποτελεσμα τον αποθηλασμο.

 

 

Το κουάκερ δε μας το πρότεινε ο γιατρός... το προτείναμε εμείς στο γιατρό επειδή με αυτό μεγάλωσε και η γυναίκα μου (επίσης πολύ δύσκολη με το φαγητό σ' αυτήν την ηλικία). Δε μας ανέφερε πάντως κάτι ως προς το πόσο βαρύ είναι. Λόγω αλλεργίας όμως οι επιλογές μας είναι εξαιρετικά περιορισμένες (ρυζάλευρο για παράδειγμα μας το έκοψε προληπτικά ο γιατρός γιατί το έκανε εμετό - μια φορά).

 

μπορει να κανω και λαθος για το κουακερ (για το εαν ειναι βαρυ)..η κορη μου που τρωει σχεδον τα παντα,δεν της αρεσει το κουακερ..μηπως να δοκιμαζατε χωρις κουακερ για λιγες μερες?

 

Έχουμε κάνει διάφορες μετατροπές, ίσως όχι τόσες όσες περιγράφεις. Ίσως λόγω αρνητικής προδιάθεσης (θεωρούμε ότι ούτε αυτό θα φάει). Το εναλλάξ επίσης το ακολουθήσαμε μόνοι μας και ο γιατρός δεν είχε αντίρρηση. Στην τελευταία επίσκεψη η γαστρεντερολόγος μας είπε μάλιστα να δώσουμε έμφαση στο μοσχάρι γιατί από την τελευταία φορά έπεσε μία καμπύλη.

Γενικά η ανάπτυξή του είναι πολύ καλή.

 

απλα σε ρωταω γιατι σε εμας μας ειχε πει οχι καθε μερα κρεας αλλα να υπαρχει μια μερα μονο με λαχανικα (μπροκολο,κουνουπιδι,κολοκυθι, πατατα,καροτο, κρεμμυδι,παντζαρι κλπ) ας πουμε..

δοκιμαστε παντως εναλλαγες..θυμαμαι στην αρχη δεν της αρεσε να ειναι πολυ νερουλο το φαι,ετρωγε σε συγκεκριμενη υφη..μπορει λοιπον να φταιει κι αυτο..ξεκινηστε με εναν σταθερο αποδεκτο συνδυασμο π.χ. πατατα,κολοκυθι,κρεας και αφου το φαει 1-2 φορες τοτε προσθεστε κατι αλλο..σταδιακα..βασικα σαν να ξεκινατε απο την αρχη..αυτο εχω να προτεινω σαν ιδεα..εαν διαβασετε στο φορουμ θα βρειτε διαφορους τροπους που προτεινουν οι μαμαδες.. δεν θυμαμαι εαν σε αυτην την ηλικια αλλα και λογω αλλεργιας σας μπορειτε να δοκιμασετε και τον τραχανα..και οπως σου προτεινει και η ΡΕΑ παραπανω να βαζατε λαδακι ωμο και λεμονακι..

 

Εκεί είμαστε κι εμείς... :(

 

θελει υπομονη και οχι πιεση..:lol:

 

Πολύ πιθανό. Και που θηλάζει, δεν κατεβάζει μεγάλες ποσότητες, γι αυτό θέλει να θηλάζει και συχνά. Το άσχημο είναι ότι αυτό το μαρτύριο του να ξυπνάς 2 και 3 φορές τη νύχτα, επί 11 μήνες τώρα, μας έχει κουράσει αρκετά και τους δύο.:(

 

εμεις ξυπναμε 2-4 φορες το βραδυ, 14 μηνες τωρα!!! με εχει βοηθησει πολυ να κοιμαμαι μαζι της (και οι τρεις μας μαλλον!) και ετσι ξεκουραζομαι και γλυτωνω τα πηγαινε ελα..με το που μουρμουρισει,την βαζω στο στηθος και συνεχιζω τον υπνο μου..δεν ξερω εαν κατι τετοιο ανταποκρινεται στα δικα σας θελω..παντως βοηθαει πολυ!

 

 

Δόντια δεν έχουμε βγάλει ακόμα... ούτε ένα... Και τον ενοχλούν αρκετά τον κακομοιρούλη... Ίσως κι αυτός είναι ένας λόγος, αν και ο γιατρός μας είπε πως η οδοντοφυΐα δεν επηρεάζει την όρεξη.

 

μαλλον ο γιατρος εχει ξεχασει τα δικα του , γιατι εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε!!!:lol:

θα βρεις πολλες μανουλες εδω μεσα να το αναφερουν αυτο, μεσα σε αυτες και εμενα..οταν ετοιμαζουμε δοντια, για καμια εβδομαδα εχουμε βραδυνη γκρινια, μια-δυο μερες πριν βγει το δοντακι μπορει να μην θελουμε να φαμε καθολου ή ελαχιστη ποσοτητα στερεας, μπορει να κανουμε λιγο πυρετο και κυριως ειμαστε αγκαλια με το στηθος!

 

Αυτό ακριβώς έγινε. Αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε να μην του δώσει στήθος μήπως φάει το φαγητό του αλλά εις μάτην... Δε ήθελα να βάλει ούτε μία κουταλιά στο στόμα.

 

θα σας προτεινα να μην το ξαναδοκιμασετε..αρχικα εφοσον θελει η μαμα να συνεχισει τον θηλασμο,καλο ειναι να μην παρεμβαινει..οποιαδηποτε παρεμβαση κατα την διαρκεια της ημερας , μπορει να εχει αντικτυπο στις βραδυνες ωρες κατα την διαρκεια του υπνου..επισης καθε δικη μας παρεμβαση επιδρα αρνητικα στην διατηρηση του θηλασμου..οσον αφορα την ψυχολογικη επιδραση του παιδιου στην ανεφερα προηγουμενως..το παιδι εχει μαθει οτι η μαμα τοσο καιρο ανταποκρινεται στην επιθυμια του και τωρα ειναι εκει και αρνειται..αρνειται κι εκεινο..θα μπορουσατε να δοκιμασετε επισης κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα να αναφερω..να μην ταιζει η μαμα το μωρο αλλα καποιος αλλος..το μωρο ξερει οτι η μαμα ειναι το φαι του, οταν λειπει η μαμα το μωρο προσαρμοζεται στο περιβαλλον και τρωει απο καποιον αλλον..για δοκιμαστε να το ταισεις εσυ για αρχη αλλα και μια δοκιμη οταν η μαμα εχει παει πραγματικα βολτα (εννοωντας πραγματικα, διευκρινιζω οτι ειναι πανεξυπνα και ''καταλαβαινουν'' οτι η μαμα ειναι στο διπλα δωματιο κρυμμενη!!!!)

 

Το πρωί ξυπνάμε κατά τις 8 με στήθος. Συνεχίζουμε μέχρι το μεσημέρι με λίγο στήθος και το μεσημέρι επιχειρούμε να φάει φρουτόκρεμα (όσες φορές επιχείρησε να του δώσει το κυρίως φαγητό το μεσημέρι, εισέπραξε πλήρη άρνηση). Τις τελευταίες δύο μέρες αρνείται να φάει τη φρουτόκρεμα (μπανάνα, μήλο, αχλάδι) οπότε .... στήθος και το μεσημέρι. Το απόγευμα που θα ξυπνήσει (κατά τις 6.30-7.00) προσπαθούμε να του δώσουμε το φαγητό. Το ίδιο κι εδώ. Τις τελευταίες 2 μέρες (όπως είχε αντίστοιχα συμβεί και πριν από 15-20 μέρες) αρνείται να ανοίξει το στόμα. Επ' ουδενί. Μέχρι τώρα έτρωγε, με τα χίλια ζόρια βέβαια.

 

μηπως να δοκιμαζατε γυρω στις 10-11 να δωσετε λιγη φρουτοκρεμα? ειναι πρωι,ειναι ξεκουραστο το μωρο και δεχεται καλυτερα κατι καινουργιο..αποψη μου παντα..ή να δωσετε ενα φρουτο π.χ. μπανανα λιωμενη με πιρουνι, ή μια φετα αχλαδι να φαει η μαμα και να του βαλει λιγο στα χειλια την γευση..σαν παιχνιδι ...το μηλο εμεις για παραδειγμα, δεν το ακουμπαμε..

κι αργοτερα προς το απογευμα να δοκιμασετε και την σουπιτσα,οχι ομως πολυ αργα να προλαβει να χωνεψει πριν τον υπνο..

 

 

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Εδώ και 11 μήνες δεν εργάζεται και δεν έχει αφήσει το μωρό πάνω από 1/2 ώρα. Οπότε μάλλον λογικό είναι να έχουν σπάσει τα νεύρα της, δεδομένου ότι είναι από τα πιο δύσκολα παιδιά (σύμφωνα και με τους παπούδες που έχουν μεγαλώσει 3 παιδιά και ζουν άλλα 2 εγγόνια την ίδια στιγμή)

Εγώ ευχαρίστως τον κρατάω. Έτσι κι αλλιώς, το πρώτο 5μηνο τελούσα χρέη "γυναίκας" μιας και είχα παρατήσει τη δουλειά για να βοηθήσω την κατάσταση. Παίζει να ήταν η πιο δύσκολη φάση της ζωής μας να προσπαθούμε να κάνουμε ένα μωρό να μην κλαίει από το πρωί ως το βράδυ κι από το βράδυ ως το πρωί με όλους τους γιατρούς να μας λένε ότι είναι μια χαρά, ότι αναπτύσσεται καλύτερα από παιδιά χωρίς ΓΟΠ ή πυλωρική στένωση ή αλλεργία - πόσο ακόμα όλα μαζί). Κούνημα από το πρωί ως το βράδυ και ύπνος αγκαλιά με το παιδί για να μην ξυπνάει κάθε λίγο και λιγάκι ώστε να ξεκουράζεται.

 

νομιζω οτι η μαμα ΠΡΕΠΕΙ να βγαινει εξω σε καθημερινη βαση!:wink:

η αλλαγη του περιβαλλοντος και μονο γεμιζει τις μπαταριες!!! δεν ειναι απλα λογικο ,ειναι φυσιολογικοτατο να εχουν σπασει τα νευρα της!! το μωρο το βγαζετε καθολου βολτα? τα καινουργια ερεθισματα χαλαρωνουν και το μωρο..παντως πολλα μπραβο και σε εσενα για το ενδιαφερον σου και την προσπαθεια που κανεις να βοηθησεις!!!

 

Συγγνώμη για το σεντόνι και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την υποστήριξη. Ήδη αισθανόμαστε και οι δυο πολύ καλύτερα με όσα γράψατε και διαβάσαμε :|

 

χαιρομαι..νομιζω οτι θελατε λιγο ψυχολογικη υποστηριξη!!!

η μαμα τα εχει καταφερει περιφημα με τον θηλασμο μεχρι τωρα..δεν υπαρχει λογος να αγχωνεται με το φαι..θα σου πω την δικη μας εμπειρια, αν και θα βρεις και πολλες μεσα στο φορουμ...εμεις ξεκινησαμε φρουτοκρεμα το πρωι αφου μπηκαμε στον 7ο μηνα. Γυρω στον 8-9 βαλαμε την σουπα (κρεας-κοτοπουλο-λαχανικα) το απογευματακι..ετσι φτασαμε μεχρι περιπου 11-12 μηνων..δεν ηταν καθολου λιγες οι μερες που το μωρο θηλαζε μονο,μερες που δεν ετρωγε ενα απο τα δυο γευματα,μερες που ετρωγε το 1/3 της κλασσικης της ποσοτητας..δεν την πιεζα..με το που γυρναγε το κεφαλι,εκανα μια προσπαθεια ακομα και εαν δεν ηθελε τελος..και δυο μερες μονο με θηλασμο..εχω πεταξει πολυ φαι ή μαλλον το εχω φαει εγω:oops:.. Σταδιακα της γυρισα το απογευματινο σε μεσημεριανο και στην θεση του εβαλα το γιαουρτακι (κατσικισιο) ή καποιο φρουτο και παλι ή αλλες επιλογες.. ακομα και σημερα 14 μηνων μπορει να χασει καποιο γευμα,να το μειωσει ή και να φαει ολα τα γευματα και να θελει κι αλλο... ο θηλασμος ειναι ολο το βραδυ (τα βραδυα των δοντιων,μπορει και 5-10 φορες να ξυπνησει και να ζητησει στηθος..οχι απαραιτητα για να φαει,αλλα για να αισθανθει οτι ειμαι εκει..) και το πρωι θηλαζουμε κατα τις 7, γυρω στις 11 φρουτοκρεμα, στις 14.00 θηλασμος, στις 15.00 μεσημεριανο, στις 16.00 θηλασμος και υπνος, στις 18.00 θηλασμος και ξυπνημα στις 19.00 απογευματινο, στις 20.00,21.00,22.00 θηλασμος αναλογα ποτε θελει,22.30με 23.00 παμε για υπνο (ημαστε ξενυχτηδες!!) θηλαζει για να κοιμηθει..αυτο ειναι περιπου το προγραμμα μας..αλλαζει και μεταβαλλεται με τον καιρο ,προσαρμοζεται στις απαιτησεις της..το εβαλα ενδεικτικα για να παρεις μια ιδεα..

 

Υ.Γ. Το βαζάκι το ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης για να αντιληφθεί κανείς την ποσότητα που τρώει. Μια φορά μόνο του πήραμε έτοιμη τροφή, για να δούμε μήπως του αρέσει. Έκτοτε κρατήσαμε το βαζάκι που χωράει καλύτερα στο βραστήρα της chicco και μας βοηθά να μετράμε την ποσότητα που τρώει. Εννοείται πως είμαστε κατά του έτοιμου και πως η μαμά του μαγειρεύει και του αλέθει κάθε μέρα για να έχει φρέσκο σπιτικό φαγητό.

 

για να σου δωσω να καταλαβεις εμεις περασαμε τον χρονο για να φαμε ολο το βαζακι και ακομα δεν εχουμε σταθεροποιησει τετοια ποσοτητα.. δειτε το φαγητο ως παιχνιδι περισσοτερο και πειραματιστειτε..στο μωρο περναει ο εκνευρισμος μας και αντιδραει..μαλλον πρεπει να το ξεκινησετε απο την αρχη παλι,σταδιακα.. στο σαιτ του κου Παπαβεντση (ειναι και συμβουλος θηλασμου) που εχω παραπανω θα βρεις διαφορες ιδεες..με βοηθησε ενα βιβλιαρακι του με 9 ευρω που ειχα παρει για την προσχολικη διατροφη..δινει πολλα παραδειγματα για το πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε οι γονεις το φαι και αφορα και σε μεγαλυτερες ηλικιες..νομιζω τοι θα σας βοηθησει εαν το διαβασετε..[/QUOTE]

για οτι αλλο ευχαριστως να βοηθησουμε..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το έχετε αχγώσει το μωρό και δεν θα τα καταφέρετε αν δίνετε τόση σημασία στο φαγητό του. Εμάς άρχισε να τρώει από 15 μηνών, οπότε και πήραμε την απόφαση να μην τρελλαινόμαστε. Είχαμε περάσει ένα καλοκαίρι μαύρο, προσπαθώντας να το κάνουμε να φάει και αγχωνόμασταν εμείς τόσο πολύ την ώρα του φαγητού, που το μωρό το καταλάβαινε και αντιδρούσε. Όταν κουραστήκαμε πια υπερβολικά και χαλαρώσαμε (αναγκαστικά), χαλάρωσε και το μωρό και ακολούθησε την όρεξή του. Επίσης μας βοήθησε πολύ το ότι τρώγαμε ταυτόχρονα, δηλαδή το ταϊζαμε την ώρα που τρώγαμε και εμείς (πχ την ώρα του φρούτου του μωρού, παίρναμε και εμείς σταφύλια, την ώρα του μεσημεριανού μας του βάζαμε και το δικό του να φάει) και βλέποντάς μας έμαθε και αυτό. Όσες φορές το ταϊζαμε μόνο του, δεν έτρωγε. Επίσης βοήθησε πολύ ο καλός καιρός και οι βόλτες, μας έφτιαχναν την διάθεση και επίσης το μωρό εκτονονώταν και κουραζόταν και φυσικά άνοιγε η όρεξή του. Όσο για τον ύπνο...είναι 25 μηνών και ακόμα ξυπνάει δυο-τρεις φορές κάθε βράδυ! Υπάρχουν μωρά δύσκολα στον ύπνο, οφείλουμε να το σεβαστούμε και να οπλιστούμε με υπομονή. Και φυσικά σε περιόδους οδοντοφυϊας γυρνούσαμε πίσω στην αρχή, με κακή διάθεση, ανορεξία και ακόμα πιο πολλή αϋπνία.

Να χαίρεστε τις στιγμές με το μωρό σας, να το κάνετε μέρος της ζωής σας και όχι παράγοντα άγχους (τα λέω για να τα ακούω και εγώ μερικές φορές) και εφόσον είναι κανονική η ανάπτυξή του, να μην έχετε καμιά αγωνία!

Καλή συνέχεια και εύχομαι το καλοκαίρι να ευχαριστηθείτε τις νέες εμπειρίες (μπάνιο του μωρού στη θάλασσα, πολλές βόλτες, μεγάλες μέρες με ευκαιρίες για εξορμήσεις) και θα έρθει και η όρεξη του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει η Paros ειναι!

σταματηστε να σκεφτεστε το φαγητο, χανετε την ωραιοτερη ηλικια του παιδιου...πηγαινετε βολτιτσες, διασκεδαστε και φατε μαζι του οτι τρωτε εσεις. Τωρα κοινωνικοποιειται και μιμειται τους γονεις του. Αν δεν φαει αυτα που εχετε στο μυαλο σας δεν πειραζει. Ο μικρουλης μου οταν του δινω να φαει μου λεει "αυριο θα φαει το μωρο" :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια :-D

 

Θα επανέλθω σύντομα με νέα από το "μέτωπο". Προς το παρόν έχουμε μία εβδομάδα να φάμε στερεά τροφή με αποτέλεσμα να ξυπνάμε 3 και 4 φορές μέσα στη νύχτα για γάλα αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας έχουν αυξηθεί αρκετά οι επισκέψεις στο στήθος. Κορυφαία στιγμή το Σάββατο στη βάφτιση που πλάνταξε στο κλάμα γιατί ήθελε να θηλάσει (ενώ δεν είχε συμπληρώσει ώρα από τον προηγούμενο θηλασμό), πράγμα αδύνατο μπροστά σε τόσο κόσμο. Ευτυχώς μόνο εμείς γνωρίζαμε γιατί κλαίει :lol:

Εύχομαι μόνο το καλό που κάνουμε στο μωρό να είναι τέτοιο που να αξίζει τον κόπο του θηλασμού :?(φαντάζομαι δε θα το μάθουμε ποτέ...)

Περιμένουμε πως και πως να συμπληρωθεί το πρώτο έτος για να κάνουμε τις αιματολογικές που μας έδωσε η γαστρεντερολόγος ώστε να δούμε αν μπορούμε να του αυξήσουμε την ποικιλία των τροφών γιατί υποψιάζομαι ότι έχει σιχαθεί όλα τα φαγητά που μπορεί να φάει. Απόδειξη όταν του έδωσα λίγο - στην άκρη του κουταλιού - από την τούρτα της βάφτισης που έκανε σαν τρελός να του δώσω κι άλλη (δεν έχω ξαναδεί παρόμοια αντίδραση για οτιδήποτε άλλο του έχουμε δώσει -φρούτο ή φαγητό- μέχρι στιγμής).

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι κι εγώ απ' τη δική μου εμπειρία με το δικό μου μωρό;

Στην ηλικία σας και λίγο πριν άρχισε να ενδιαφέρεται έντονα για νέες υφές, κοίταζε τα δικά μας φαγητά, οπότε ξεκίνησα με κομματάκια φαγητού, όχι αλεσμένα. (και είναι κάτι που θα το διαβάσετε και σε διάφορες σχετικές σελίδες του ίντερνετ ότι συμβαίνει σε όλα τα μωρά) Στην αρχή λαχανικά, π.χ. βρασμένο καρότο σε στενόμακρα λωριδάκια, μπρόκολι βρασμένο, φασολάκια πράσινα βρασμένα κλπ....Εκεί που δεν έτρωγε αλεσμένα... πήρε μπρος και δοκίμαζε απ' όλα. Όχι τρελές ποσότητες αλλά κρίνοντας τώρα που είναι 14 μηνών, μια χαρά ΄πήρε και το βάρος της και όλα (κι εμείς θηλάζουμε). Παρομοίως και το φαγητό εκτός απ' τα λαχανικά, το ίδιο φαγητό που έκανα για εμάς, το έφτιαχνα χωρίς αλάτι, έβγαζα για τη μικρή και πρόσθετα αλάτι για εμάς στο τέλος. Η μικρή έτρωγε, προσπαθούσε να πιάσει το φαγητό με τα χέρια, πολλά (πάρα πολλά) πέφτουν κάτω στο πάτωμα (καθαρίζει εύκολα βγάλαμε το χαλί). Για ιδέες κάντε αναζήτηση στο google τον όρο baby fingerfood και θα αποφασίζετε σιγά σιγά τι είναι σε θέση να φάει και τι όχι το παιδί. Φυσικά, πάντα με επίβλεψή σας, χωρίς πίεση αλλά με ενθάρρυνση για πειραματισμό. Νομίζω ότι είναι η φυσική διαδικασία απογαλακτισμού: δηλαδή, το παιδί τρέφεται κυρίως απ' τη μαμά αλλά έχει την ευκαιρία να πειραματιστεί, κι αν δεν "πάει καλά" η στερεά τροφή...υπάρχει πάντα το στήθος που είναι η βασική τροφή ακόμη. Επίσης, το ίδιο και με τα φρούτα, δεν ήθελε πια κρέμα, αλλά έκοβα μικρά κομματάκια φρούτων (μπανάνα και πολύ ώριμο αχλάδι αρχικά) και τα έδινα στο στόμα ή/και προσπαθούσε να τα φάει μόνη της με τα χέρια ή αβοκάντο κατευθείαν με το κουταλάκι στο στόμα.

Τέλος, τρώμε μαζί την ίδια ώρα, δηλαδή δεν την "ταϊζω" μόνη της, στο τραπέζι κι η μικρή στο καρεκλάκι της με τα φαγητά μπροστά που δίνουμε λίγα λίγα, κομματάκι κομματάκι.

 

Να σημειώσω για το κρέας: πρέπει να είναι πολύ μαλακό οπότε με το μοσχάρι δεν τα πολυπήγε πολύ καλά εκτός από κάποιες πολύ λίγες φορές...όπως δεν καταλαβαίνω πώς κάποιοι προσπαθούν από τόσο μικρά να τα ταίσουν κοτόπουλο στήθος.....όμως τα πηγαίνουμε πολύ καλά με κατσικάκι στο φούρνο (πάρα πολύ μαλακό, είναι από περίπου 10 μηνών το αγαπημένο της) ή και κοτόπουλο στην κατσαρόλα κοκκινιστό (ειδικά το κρέας απ' το μπούτι). Δίναμε, λοιπόν, απ' όλα, χωρίς πίεση αφού έτρωγε κι από εμένα, ουσιαστικά και τώρα τρώει κυρίως από εμένα και....κάποιες μέρες δεν έχει σχέση που έχει φάει απ' το στήθος, μπορεί, δηλαδή, ενώ θήλασε, μετά από μισή ώρα, όπως σήμερα "τσάκισε" κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες...Όλα μόνη της με τα χέρια... (ααα, και για να βοηθήσω σε κάτι ακόμη που κάναμε και κάνουμε...αφού πλέον δε θέλει σαλιάρες απ' τον 7ο μήνα περίπου....της φοράω μία σαλοπέτα τζιν όταν τρώει :-D. Τη φοράει δυο τρεις φορές και μετά πλύσιμο, αν έβρισκα μία ίδια θα έπαιρνα...είναι η τέλεια σαλιάρα για ένα παιδί που τρώει μόνο του!):wink: Εδώ και μία εβδομάδα....εκδήλωσε ενδιαφέρον και για το πιρούνι και κατάφερε να τσιμπίσει κομματάκια κρέας και να το βάλει στο στόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς επέστρεψα, ολίγον off-topic...

Ο μικρός από προχθές το βράδυ περνάει μια ίωση με υψηλό πυρετό και εξανθήματα σε όλο του το σώμα. Δύο βράδια τώρα δεν ξεκολλάει από το στήθος. Κυριολεκτικά. Με το που θα τον βγάλει από το στήθος λυσσάει στο κλάμα. Σήμερα το βράδυ η σύζυγος δεν αντέχει άλλο. Την έχουν πονέσει πολύ και οι δύο θηλές και σφαδάζει από τον πόνο. Τι κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση; Πιπίλα δεν παίρνει επ' ουδενί! Συν τοις άλλοις είναι νηστικός δυο μέρες αφού δε λέει να βάλει μπουκιά στο στόμα του. :-(:sad: Τι να του κάνουμε; Να τον αφήσουμε να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί; Κι αν το παιδί πεινάει (που σίγουρα πεινάει);

:confused::confused::confused: Και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Γάλα επιτρέπεται μόνο alfare το οποίο είναι μια αηδία και μισή και δεν το πίνει.... :confused::confused:

Τι τραγικό πράγμα να μη μπορείς να κάνεις τίποτα... Ώρες-ώρες εύχομαι να είχα στήθος να βοηθήσω... τι άλλο να κάνω ...:(:(

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες νηστικός εννοείς χωρίς στερεά τροφή έτσι; Γιατί απ' το στήθος τρώει χωρίς περιορισμό, όποτε και όσο θέλει, αν κατάλαβα καλά; Είναι η καλύτερη τροφή όσο είναι άρρωστο...

 

Εσείς, βέβαια, γνωρίζετε καλύτερα, με την έννοια του τι θέλετε να κάνετε. Να σας πω ότι σε περιόδους "κρίσης" (κυρίως λόγω δοντιών στην περίπτωσή μας) ακόμη και σε εμάς που τώρα είμαστε 14μιση μηνών, είναι ημέρες που τρώει απειροελάχιστη ποσότητα στερεάς τροφής (π.χ. μισή μπανάνα, δυο κομμάτια καρπούζι, δυο μπουκιές τοστ με τυρί ή και ακόμη λιγότερο π.χ. όλη τη μέρα με ένα μπισκότο και μισή μπανάνα!) και παρόλο που γενικώς "συμμετέχει" στο μεσημεριανό φαγητό είναι φορές που σχεδόν αποκλειστικά παίζει και δεν τρώει τίποτα...Κι εγώ ήμουν πολύ ανήσυχη αλλά το παιδί βάζει βάρος κανονικότατα (όχι, βέβαια, με τους ρυθμούς του πρώτου έτους αλλά αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό), είναι μες την ενέργεια όλη μέρα να τρέχει από δω κι από εκεί και να παίζει, καλοδιάθετο...όσο και να μην το πιστεύω κι εγώ ώρες ώρες....είναι όλα ΟΚ!

 

Πάντως, σε περιόδους "κρίσης" όπως σε δόντια, ασθένεια κλπ είναι απόλυτα φυσιολογικό να θέλει μόνο στήθος. Δυστυχώς, κι εγώ τότε βιώνω αυτό με τον πόνο στο στήθος...αν παρηγοριέστε μ' αυτό: είναι παροδικό, στην περίπτωσή μας κάποιες φορές έχει κρατήσει μάξιμουμ 3-4 μέρες...

 

Περαστικά εύχομαι να είναι και γρήγορα! Υπομονή και θα είναι όλα καλύτερα (φυσικά και με τη γνώμη του ιατρού από την άποψη της ασθένειας του παιδιού) μόλις αρχίσει να γίνεται καλύτερα.

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τη βοηθήσεις να ξεκουραστεί όποτε αυτό είναι δυνατόν. Αν, υποθέτω, δεν κοιμάται όλη τη νύχτα γιατί κάθε τόσο θηλάζει ο μικρός, την ημέρα κράτησέ τον κάποιες ώρες, απασχόλησέ τον με κάτι ευχάριστο (όσο γίνεται, τραγουδάκια, βιντεάκια, βιβλιαράκια, βόλτα κλπ) ώστε να γεμίσει μπαταρίες η μαμά για 2-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ναι, στερεά τροφή δε λέει να βάλει στο στόμα του. Μόλις φάει την 1η μπουκιά, το πολύ να φάει άλλες 2-3 και μετά σταματάει. Δεν ανοίγει το στόμα επ' ουδενί. Γάλα από το στήθος μόνο... την έχει αφαιμάξει τη μαμά...

 

Από χθες είναι ευτυχώς απύρετος. Η ανησυχία όμως έχει διατηρηθεί (σε κάπως μικρότερο βαθμό ωστόσο). Το βράδυ ξυπνάει σχεδόν ανά ώρα και ψάχνει στήθος. Και φυσικά επειδή κοιμάται ανάμεσά μας, βρίσκει πάντα. Τις τελευταίες ημέρες ωστόσο παρόλο που πιάνει το στήθος, δείχνει σα να μη βολεύεται μετά. Δηλαδή, ενώ θα θηλάσει για 5 λεπτά το βράδυ, μπορεί μετά να μην τον πάρει ο ύπνος, όπως συνέβαινε μέχρι τώρα, αλλά να αρχίσει να κλαίει χωρίς να καταφέρνουμε να τον παρηγορήσουμε. Από εμένα μάλιστα δεν παρηγορείται με τίποτα. Από τη μαμά μόνο και πάλι δύσκολα. Κάτι τον ενοχλεί, αλλά τι είναι αυτό δεν είμαστε σίγουροι. Πιθανολογώ ότι τον ενοχλεί το στομαχάκι του επειδή εδώ και 4-5 ημέρες του έχουμε σταματήσει (σταδιακά) το epadoren, το οποίο παίρνει από τον 2 μήνα περίπου (...) λόγω παλινδρόμησης (πως τώρα διαγνώστηκε η παλινδρόμηση ενώ το παιδί δε βγάζει ποτέ ούτε γουλιά, δεν το ξέρω... πάντως είναι γεγονός ότι το epadoren έκανε δουλειά γιατί κι άλλη φορά που είχαμε δοκιμάσει να το κόψουμε, κατόπιν οδηγιών της γαστρεντερολόγου φυσικά, είχε έντονη ανησυχία και η γασ/γος μας είπε να το ξαναρχίσουμε). Από σήμερα λοιπόν ξανάρχισε το epadoren (πότε θα σταματήσει να το παίρνει επιτέλους :(). Μόλις αυτή τη στιγμή έκανε διάρροια. Βέβαια, εφόσον θηλάζει αποκλειστικά οι κενώσεις είναι έτσι κι αλλιώς διαρροϊκές. Θα μιλήσουμε με τη γασ/γο γιατί μπορεί εκεί να οφείλεται η ανησυχία. Πάντως μας είχε προειδοποιήσει ότι η ίωση αυτή που περνά είναι διαρροϊκή (από Τρίτη βράδυ όμως που εκδηλώθηκε η ίωση, τώρα ξεκίνησε η διάρροια;... περίεργο δεν είναι;).

 

Πολύ δύσκολη πάντως η περίπτωσή μας.... Έχουμε θεωρητικά ΓΟΠ οπότε πρέπει να παίρνουμε epadoren, είχαμε αλλεργία η οποία θεωρητικά συνεχίζεται (μέσα στην εβδομάδα θα επιβεβαιώσουμε την ύπαρξή της και κλινικά) οπότε δε μπορούμε να φάμε πολλά πράγματα (η μαμά που θηλάζει μόλις πρόσφατα - 10 μέρες - έχει που ξεκίνησε λίγα γαλακτοκομικά - κατσικίσιο γάλα και λίγο τυρί), δόντια δεν έχουμε ακόμα για να μασήσουμε οτιδήποτε.....

 

Δυστυχώς μαζί μου δεν κάθεται καθόλου τώρα που είναι αρρωστούλης. Ειδικά όταν είχε πυρετό, όταν πήγαινα να τον πάρω αγκαλιά έβαζε τα κλάματα... οπότε, δύσκολα μπορούσα να ξεκουράσω τη μαμά.

 

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές.

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα μανούλες. Είμαστε 7 μηνων και εκει που τρωγαμε μεσημεριανο μια χαρα, τωρα τις τελευταιες μερες δεν το τρωμε. Δεν τρωει τιποτα το μεσημερι, ο,τι και να του δώσω, όπως και να του φτιαξω, τρωει μονο τη φρουτοκρεμα και την κρεμα. Με το που μπαινει στο στομα του η πρωτη κουταλια αρχιζει το κλαμα ή σφραγιζει το στομα και γκρινιάζει. Τραγουδακια λεμε, τον κλοουν κανουμε...ΤΙΠΟΤΑ! Ξερει πλεον οτι τον κοροϊδευουμε. Εσεις τι κανετε οταν το μωρο σας δεν τρωει; Να σημειώσω οτι θηλαζουμε 3 φορες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

του φτιαχνω καθε μερα και διαφορετικο φαϊ, ή αμα εχω μαγειρεψει για 2 μερες κανω παραλλαγη, π.χ. αντί για λεμόνι χυμο ντομάτας. Του φτιαχνω χορτόσουπα, κρεατοχορτοσουπα, κοτόσουπα και βαζω πατατουλα, κολοκυθακι, καρότο, κρεμμύδι (του το αλέθω, δεν τον πειράζει), ρυζάκι ή σιμιγδάλι, είχαμε δοκιμασει και αστρακι αλλά δεν ενθουσιαστηκε. Σκετη χορτοσουπα ειχα δοκιμασει με ζουμακι απο κρεας ή κοτοπουλο...Ψαρι δεν τρωμε ακομα. Μου φαινεται περιεργο που δεν τα τρωει γιατι οταν ειχαμε ξεκινησει τη χορτοσουπα (πριν εναμιση μηνα) την ετρωγε, και με κρεας και με κοτοπουλο. Τωρα με την πρωτη κουταλια αηδιαζει και ξεσπαει σε κλαμματα, με αποτελεσμα να θηλαζουμε. Έχω την εντυπωση οτι θελει να τρωει μονο ο,τι ειναι γλυκο. Ανησυχω για το πώς θα παιρνει το σιδηρο, τις πρωτεϊνες και βιταμινες...

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου κάτι τέτοια μου έκανε στην αρχή και μου είπε η παιδίατρος να την αφήσω για κάποιο διάστημα, να μη της δίνω χορτόσουπα, να της δίνω το γάλα της για μεσημεριανό και μετά απο μια εβδομάδα που της έδινα μόνο γάλα, της ξεκίνησα ξανά τη χορτόσουπα και άρχισε να τη τρώει!

Άφησέ τον λίγο να ξεχαστεί...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Γνωση πανω σε θεματα θηλασμου δεν εχω, αλλα εχω την εντυπωση πως εφοσον θηλαζει κιολας το μωρακι σου, δεν χρειαζεται να ανησυχεις απο την αποψη οτι δεν παιρνει βιταμινες, σιδηρο κλπ. Δεν λεω σε καμμια περιπτωση πως "δεν πειραζει, ας θηλασει μονο", απλα δεν χρειαζεται να σε πιανει πανικος.

Εμας ο δικος μας παιδιατρος μας ειχε πει να μην πιεσουμε ποτε και για κανεναν λογο. Τα μωρα ξερουν καλυτερα απο εμας ποτε πεινανε και ποτε οχι. Εφοσον το παιδι αναπτυσσεται (ψηλωνει και βαζει βαρος), αφησε το για ενα διαστημα και βλεπεις!

 

Ευχομαι τα καλυτερα! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Εχω εναν προβληματισμο εδω και 2-3 μηνες και δεν ξερω αν ειναι σημαντικος. Ο μικρος μου (27 μηνων) τρωει ελαχιστο κυριως φαγητο, 2-3 κουταλιτσες και μετα μονο σαλατα. Αν δεν του αρεσει και το φαγητο μπορει να φαει μονο σαλατα. Γενικως, τρωει πολλα φρουτα και σαλατες αλλα με το μαγειρεμενο φαγητο ειναι πολυ επιλεκτικος(2-3 φαγητα θα φαει με ευχαριστηση αρκετη ποσοτητα). Δοκιμασα να βγαζω την σαλατα σχεδον στο τελος του γευματος, αλλα το σταματησα γιατι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα, συν του οτι στερουμαστε κι εμεις την σαλατα στο τραπεζι. Σωματικα ειναι σχετικα αδυνατος (11,5-12 κιλα), με υψος 95 εκ. Γενικως, αν εχει παρει το σουλουπι μου ειναι λογικο μιας κι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη (και ο αντρας μου) χωρις να εχω σημαντικους περιορισμους στο φαγητο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωει φρουτα και λαχανικα, αλλα ποσο μπορει να επηρεαζεται η διατροφη αν δεν τρωει φαγητο; Χανει καποιες ουσιες ή τις αναπληρωνει με τις ποσοτητες σε φρουτα και λαχανικα;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχω εναν προβληματισμο εδω και 2-3 μηνες και δεν ξερω αν ειναι σημαντικος. Ο μικρος μου (27 μηνων) τρωει ελαχιστο κυριως φαγητο, 2-3 κουταλιτσες και μετα μονο σαλατα. Αν δεν του αρεσει και το φαγητο μπορει να φαει μονο σαλατα. Γενικως, τρωει πολλα φρουτα και σαλατες αλλα με το μαγειρεμενο φαγητο ειναι πολυ επιλεκτικος(2-3 φαγητα θα φαει με ευχαριστηση αρκετη ποσοτητα). Δοκιμασα να βγαζω την σαλατα σχεδον στο τελος του γευματος, αλλα το σταματησα γιατι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα, συν του οτι στερουμαστε κι εμεις την σαλατα στο τραπεζι. Σωματικα ειναι σχετικα αδυνατος (11,5-12 κιλα), με υψος 95 εκ. Γενικως, αν εχει παρει το σουλουπι μου ειναι λογικο μιας κι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη (και ο αντρας μου) χωρις να εχω σημαντικους περιορισμους στο φαγητο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωει φρουτα και λαχανικα, αλλα ποσο μπορει να επηρεαζεται η διατροφη αν δεν τρωει φαγητο; Χανει καποιες ουσιες ή τις αναπληρωνει με τις ποσοτητες σε φρουτα και λαχανικα;

Η γονιδιακή προδιάθεση παίζει σημαντικό ρόλο σχετικά με το βάρος και το ύψος του παιδιού. Αν λοιπόν είστε και οι δύο γονείς αδύνατοι επηρεάζει το παιδί ως προς αυτό. Και με εμάς αυτό συμβαίνει και το έχω πάρει απόφαση.

Ως προς το φαγητό , τα φρούτα και τα λαχανικά αποτελούν τηνκοτυφη της πυραμίδας στην διατροφή ,με λίγα λόγια αν τρώει αυτά μην φοβάσαι για τίποτα ,το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα. Τροφές που κατά την γνώμη μου είναι χρήσιμες είναι αυγό, ψάρι, όσπρια , γαλακτοκομικά. Έπειτα κοτόπουλο και μοσχάρι. Με αυτά πως τα πάτε; Τι τρώει περισσότερο; Στην σαλάτα του πχ μπορείς να προσθέσεις ένα αυγό βραστό (αν το τρώει και δεν έχεις ψάρι πχ).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχω εναν προβληματισμο εδω και 2-3 μηνες και δεν ξερω αν ειναι σημαντικος. Ο μικρος μου (27 μηνων) τρωει ελαχιστο κυριως φαγητο, 2-3 κουταλιτσες και μετα μονο σαλατα. Αν δεν του αρεσει και το φαγητο μπορει να φαει μονο σαλατα. Γενικως, τρωει πολλα φρουτα και σαλατες αλλα με το μαγειρεμενο φαγητο ειναι πολυ επιλεκτικος(2-3 φαγητα θα φαει με ευχαριστηση αρκετη ποσοτητα). Δοκιμασα να βγαζω την σαλατα σχεδον στο τελος του γευματος, αλλα το σταματησα γιατι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα, συν του οτι στερουμαστε κι εμεις την σαλατα στο τραπεζι. Σωματικα ειναι σχετικα αδυνατος (11,5-12 κιλα), με υψος 95 εκ. Γενικως, αν εχει παρει το σουλουπι μου ειναι λογικο μιας κι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη (και ο αντρας μου) χωρις να εχω σημαντικους περιορισμους στο φαγητο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωει φρουτα και λαχανικα, αλλα ποσο μπορει να επηρεαζεται η διατροφη αν δεν τρωει φαγητο; Χανει καποιες ουσιες ή τις αναπληρωνει με τις ποσοτητες σε φρουτα και λαχανικα;

Εφόσων τρώει φρούτα κ λαχανικά πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη διατροφή του κ με τις Δύο τρεις κουταλιές που τρώει μεσημεριανό είναι καλημενος διατροφικά έτσι κ αλλιώς στα μικρά παιδιά αλλάζουν αυτά κ σε λίγο καιρό μπορεί να θέλει να τρώει μεσημεριανό κ τώρα ειδικά που έχει ζεστάνει ο καιρός συγουρα θα αναζητάει κ ποιο δροσερά φαγακια όπως είναι τα φρούτα κ τα λαχανικά ..!!!!!

Εγώ πάλι με τον γιο μου έχω άλλο πρόβλημα είναι πολύ επιλεκτικός σε αυτά που θα φάει δε τρώει ούτε καν ακουμπάει κάτι που δε του γεμίζει το μάτι ή το βλέπει για πρώτη φορά δλδ εμενα ο μικρός δεν έχει φάει καθόλου ακομα ούτε ντομάτα ούτε αγγουράκι του τα βάζω μπροστά του να τα βλέπει τίποτα ούτε να τα πιάσει δε θέλει κ αν του τα βάλω κ στο πιάτο του μου λέει πάρτο αυτό από εδώ .. προσπαθώ να βρω τρόπο να τον κάνω να δοκιμάσει τα καλοκαιρινά φρούτα τίποτα σαν να μην υπάρχουν μόνο αχλάδι μήλο θέλει να τρώει πολυ δύσκολος στο φαγητό του κ να το δοκιμαζε κ να μη του αρέσε θα έλεγα εντάξει δε του αρέσει αλλά ούτε να τα πιάσει δε θέλει ....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχω εναν προβληματισμο εδω και 2-3 μηνες και δεν ξερω αν ειναι σημαντικος. Ο μικρος μου (27 μηνων) τρωει ελαχιστο κυριως φαγητο, 2-3 κουταλιτσες και μετα μονο σαλατα. Αν δεν του αρεσει και το φαγητο μπορει να φαει μονο σαλατα. Γενικως, τρωει πολλα φρουτα και σαλατες αλλα με το μαγειρεμενο φαγητο ειναι πολυ επιλεκτικος(2-3 φαγητα θα φαει με ευχαριστηση αρκετη ποσοτητα). Δοκιμασα να βγαζω την σαλατα σχεδον στο τελος του γευματος, αλλα το σταματησα γιατι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα, συν του οτι στερουμαστε κι εμεις την σαλατα στο τραπεζι. Σωματικα ειναι σχετικα αδυνατος (11,5-12 κιλα), με υψος 95 εκ. Γενικως, αν εχει παρει το σουλουπι μου ειναι λογικο μιας κι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη (και ο αντρας μου) χωρις να εχω σημαντικους περιορισμους στο φαγητο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωει φρουτα και λαχανικα, αλλα ποσο μπορει να επηρεαζεται η διατροφη αν δεν τρωει φαγητο; Χανει καποιες ουσιες ή τις αναπληρωνει με τις ποσοτητες σε φρουτα και λαχανικα;

Είναι πολύ σημαντικό που τρώει φρούτα και λαχανικά. Φαντάζομαι έχεις δοκιμασει τα κεφτεδακια-μπιφτεκακια και τροφές που μπορεί να πιάσει! Τότε τρώει περισσότερο? 

  Θα σου πρότεινα κάποια φαγητα να τα σερβιρεις σε σχέδια για να του κεντρισουν το ενδιαφέρον και να χορτάσει και το μάτι του. 

Πχ

-κοτόπουλο με ρύζι. Φτιαξε ένα πύργο με κουπατ ή φλιτζανακι και δίπλα το κρεατακι του. 

- μπριαμ. Κοψε τα λαχανικα σε στικς ώστε το πιάτο να γεμίσει χρωματα και σχημάτισε αχινο

-βρασε ή τηγανισε (ανάλογα τα γούστα) πατάτες σε διάφορα σχηματα και σέρβιρε με κρέας. Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι ψίλες πατατουλες που έφτιαχνε ή μαμά μου και της έλεγε "πατατακια".

-  Τέλος σχεδίασε με το φαγητό φατσούλες στο πιάτο του!

 

Αν σε ενδιαφέρει ίσως μπορέσω να θυμηθω και άλλα "τεχνάσματα" της μητέρας μου!

   

πρίν από 57 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

δε τρώει ούτε καν ακουμπάει κάτι που δε του γεμίζει το μάτι ή το βλέπει για πρώτη φορά δλδ εμενα ο μικρός δεν έχει φάει καθόλου ακομα ούτε ντομάτα ούτε αγγουράκι του τα βάζω μπροστά του να τα βλέπει τίποτα ούτε να τα πιάσει δε θέλει

Ακριβως το ίδιο και ο μικρός μου 17 μηνών. Δεν δοκιμάζει νέες τροφές.Αγγουρι δεν τρώει, ούτε ντομάτα ωμή, ούτε σαλάτες γενικά. Και το φάι του τελευταία αν δεν έχει στήσιμο δεν το τρώει! Το καλό βέβαια είναι πως δεν δοκιμαζει ούτε γλυκά, ούτε παγωτά! Όσες φορές του προσφέρει ή πεθερα μου κλείνει πεισματικά το στόμα! Ευτυχώς γιατί τα έχουμε τα κιλακια μας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχω εναν προβληματισμο εδω και 2-3 μηνες και δεν ξερω αν ειναι σημαντικος. Ο μικρος μου (27 μηνων) τρωει ελαχιστο κυριως φαγητο, 2-3 κουταλιτσες και μετα μονο σαλατα. Αν δεν του αρεσει και το φαγητο μπορει να φαει μονο σαλατα. Γενικως, τρωει πολλα φρουτα και σαλατες αλλα με το μαγειρεμενο φαγητο ειναι πολυ επιλεκτικος(2-3 φαγητα θα φαει με ευχαριστηση αρκετη ποσοτητα). Δοκιμασα να βγαζω την σαλατα σχεδον στο τελος του γευματος, αλλα το σταματησα γιατι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα, συν του οτι στερουμαστε κι εμεις την σαλατα στο τραπεζι. Σωματικα ειναι σχετικα αδυνατος (11,5-12 κιλα), με υψος 95 εκ. Γενικως, αν εχει παρει το σουλουπι μου ειναι λογικο μιας κι εγω ειμαι αρκετα αδυνατη (και ο αντρας μου) χωρις να εχω σημαντικους περιορισμους στο φαγητο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη που τρωει φρουτα και λαχανικα, αλλα ποσο μπορει να επηρεαζεται η διατροφη αν δεν τρωει φαγητο; Χανει καποιες ουσιες ή τις αναπληρωνει με τις ποσοτητες σε φρουτα και λαχανικα;

Σε γενικές γραμμές είσαι πολύ τυχερή που δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τις βιταμίνες και τα υπόλοιπα πολύτιμα συστατικά που λαμβάνει από τις σαλατες και τα φρούτα!

Η δική μου ιδέα είναι να δοκιμάσεις λίγη πρωτεϊνική τροφη μέσα στη σαλάτα, πχ ψίχα κοτόπουλο βρασμένο ή ψητό, ψάρι, αβγό. Όλα σε μικρά κομματάκια για να "κρύβονται" μέσα στη σαλάτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...