Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!


marigoulio

Recommended Posts

Η μπεμπουλα μου κοντευει 8 μηνων και δεν εχει φαει απολυτως τιποτα μεχρι στιγμης. Εχω δοκιμασει τα παντα, φρουτα (διαφοροι συνδυασμοι), χορτοσουπα, μοσχαρι και λαχανικα, γιαουρτι. Το αποτελεσμα ειναι παντα το ιδιο. Μετα την 1η κουταλιτσα (τη μιση τη φτυνει) σφραγιζει το στομα της, και αν κανω να την ξεγελασω και να προσπαθησω να της δωσω κι αλλη, υστερικο κλαμα. Μεχρι τωρα δεν εχει φαει μπουκια απο οτιδηποτε..

Πινει μονο γαλα (θηλαζει). ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕ???:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Eve! ;)

Κι εμείς αργήσαμε να φάμε. Ξεκινήσαμε με αχλάδι.

Μπορείς να το πλησιάσεις κοντά της κ μπορεί να το πιπιλήσει.

Οι συνδυασμοί άργησαν πολύ.Να φανταστείς πορτοκάλι στύψαμε μόλις χθες...:!:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Eve! ;)

Κι εμείς αργήσαμε να φάμε. Ξεκινήσαμε με αχλάδι.

Μπορείς να το πλησιάσεις κοντά της κ μπορεί να το πιπιλήσει.

Οι συνδυασμοί άργησαν πολύ.Να φανταστείς πορτοκάλι στύψαμε μόλις χθες...:!:

 

γεια σου μαρρονι...:-D

δηλαδη ηταν τοσο χαλια οσο σου λεω εγώ στην αρχη?

και ποτε εστρωσε καπως η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

- Έχεις δοκιμάσει να της δίνεις ένα φρούτο κάθε φορά αντί για συνδυασμούς; Στο λέω γιατί η δικιά μου κορούλα στην αρχή τα ήθελε όλα ξεχωριστά, μια φορά έκανα το λάθος και της έδωσα 3 φρούτα μαζί και δεν έτρωγε με τίποτα. Έχει καμιά εβδομάδα που τρώει κανονική φρουτόκρεμα με 2-3 φρούτα την κάθε φορά μέσα. Και εγώ παιδεύτηκα αρκετά με το θέμα αυτό.

- Το μοσχάρι έχει έντονη γεύση και πολλά μωράκια δεν το τρώνε ευχάριστα. Δοκίμασε να της βάζεις λιγότερο και περισσότερα λαχανικά. Επίσης δεν ξέρω αν συμφωνεί και ο γιατρός σου ρώτησέ τον καλύτερα, πρόσθετε εναλλάξ ζυμαρικά αντί για λαχανικά (πλιγούρι - κριθαράκι - τραχανά) ή ρύζι.

- Ακόμα πολλά μωράκια προτιμούν το φαγητό τους να είναι λίγο πιο ζουμερό και όχι πολύ πιγμένο. Δοκίμασέ το και αυτό. Όπως και να προσθέσεις λίγο λεμονάκι (πρώτα θα ρωτήσεις τον γιατρό σου) για να δώσει γεύση.

- Επίσης τα μωρά θέλουν ποικιλία όπως και εμείς φυσικά!!!!!!!!! Έχω παρατηρήσει πώς η δικιά μου βαριέται όλο τα ίδια και τα ίδια και δεν τρώει. Και μόλις της αλλάζω λίγο το μενού, όλα κυλούν ρολόι!!!!!!!!!!

- Έχω παρατηρήσει πώς όταν αλλάζω τον τρόπο μαγειρέματος, η μικρούλα μου τρώει πιο ευχάριστα. Δεν κάνω όλο σούπες αλλά βάζω το φαγητό της στο φούρνο σκεπασμένο με ένα αλουμινόχαρτο από πάνω (γίνεται κάτι σαν γάστρα) και γίνεται πραγματικά πολύ νόστιμο.

- Πολύ σημαντικό...... μην την ζορίζεις γιατί θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.

- Δοκίμασες να της αλλάξεις την θέση την ώρα που προσπαθείς να την ταίσεις; Μπορεί να μην της αρέσει ή να ενοχλείται ή και εγώ δεν ξέρω τί άλλο. Η μικρούλα μου για παράδειγμα δεν θέλει με τίποτα την σαλιάρα για να μην λερώνεται με αποτέλεσμα μετά το φαγητό να τρέχουμε κατευθείαν για μπάνιο. Δεν πειράζει όμως, εκείνη να είναι καλά :D!!!!!!!! Δώστης και το αγαπημένο της παιχνίδι για να ασχολείται.

- Και κάτι τελευταίο, γνώμη μου είναι να δοκιμάζεις πάντα το φαγητό του μωρού προτού το δώσεις. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. Συνήθως είναι πολύ άνοστο ή φταίει κάτι άλλο και γι' αυτό δεν το τρώνε, εγώ προσθέτω λίγο λεμόνι όπως είπα παραπάνω γιατί το αλάτι απαγορεύεται. Και με την κίνηση αυτή έχω παρατηρήσει πώς μερικές φορές το φαγητό της πραγματικά δεν είναι νόστιμο, πως περιμένω λοιπόν να φάει η μικρούλα μου; Όπως τώρα τελευταία που διαπίστωσα πώς το γιαούρτι της ήταν ένα μάτσο χάλια και γι΄αυτό ξινιζόταν η άμοιρη :?!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως :D!!!!!!!!!!!! Α, επίσης έχω ακούσει πώς τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά πολλές φορές αρνούνται τις στερεές τροφές και προτιμούν την αγκαλιά και το γαλατάκι της μαμάς. Αυτό δεν είναι κακό, έτσι και αλλιώς λίγες αγκαλίτσες παραπάνω δεν βλάπτουν :D!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου η μπουμπου τις 3 τελευταιες δεν τρωει ουτε κουταλια απο τα φρουτα, ενω ξεκινησαμε πολυ καλα. με το ζορι να τη ξεγελασω να φαει 5 κουταλιες. εχω αρχισει και τις κανω διαφορες παραλλαγες μηπως και δεν της αρεσει καποιο φρουτο, αλλα τιποτα. τωρα διαβασα και για τη κορη της Νατασουλας και σκεφτομαι μηπως συμβαινει το ιδιο και με εμας. αλλιως πρεπει να ειναι η ζεστη σε συνδυασμο με το οτι φυτρωνουν τα δοντακια μας. τα αλλα τα γευματα, ομως, γιατι τα τσακιζει; ειναι δυνατον να προτιμαει τη χορτοσουπα απο τη φρουτοκρεμα;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα ο μικρος μου παει σε λιγο καιρο 9 μηνων και απο φαι λιγα πραγματα!

Ειμαστε στην κατηγορια των αλλεργικων μωρων και αυτο το κανει δυσκολοτερο καθως πολλα πραγματα μας απαγορευονται και γενικα αρχισαμε στους 7 μηνες φρουτα σιγα σιγα,αρχισε να τρωει μια χαρα τη φρουτοκρεμα(εξαιρεση οι τελευταιες 2 μερες γιατι εσκασε δοντακι και δεν εχει ορεξη)αλλα απο χορτοσουπες κτλ.δραμα!μιση κουταλια και τελος!αηδιαζει πολυ και δεν επιμενω.θηλαζει πολυ και αυτο μας σωζει καθως ειναι κ τσουπωτο μωρακι.

δεν του φτιαχνω πλεον καθε μερα λαχανικα γιατι τα πεταω στο τελος.

ελπιζω κι εμεις να ξεκινησουμε να τρωμε καποια στιγμη!:rolleyes:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελινα τα πολτοποιεις τα λαχανικα?Δοκιμασε να τα λιωσεις με το πιρουνι,ειναι πολυ πιο γευστικα!του δικου μου του αρεσαν πολυ τα παντζαρια!οσπρια τρωει?

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου η μπουμπου τις 3 τελευταιες δεν τρωει ουτε κουταλια απο τα φρουτα, ενω ξεκινησαμε πολυ καλα. με το ζορι να τη ξεγελασω να φαει 5 κουταλιες. εχω αρχισει και τις κανω διαφορες παραλλαγες μηπως και δεν της αρεσει καποιο φρουτο, αλλα τιποτα. τωρα διαβασα και για τη κορη της Νατασουλας και σκεφτομαι μηπως συμβαινει το ιδιο και με εμας. αλλιως πρεπει να ειναι η ζεστη σε συνδυασμο με το οτι φυτρωνουν τα δοντακια μας. τα αλλα τα γευματα, ομως, γιατι τα τσακιζει; ειναι δυνατον να προτιμαει τη χορτοσουπα απο τη φρουτοκρεμα;

 

Ναι το πιστεύω ότι από την ζέστη πολλές φορές δεν τρώνε. Και αν είναι και δοντάκια μαζί, τότε τις περισσότερες φορές αρνούνται να φάνε. Η δικιά μου σήμερα παρέλειψε εντελώς το γεύμα πριν το μεσημεριανό δηλαδή την φρουτόκρεμα, δεν έφαγε καθόλου, δεν ζήτησε και γάλα και από το πρωί πήγε κατευθείαν στο μεσημεριανό :shock:!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου έκανε εντύπωση στην αρχή, λέω δεν πεινάει αλλά μετά παρατήρησα πώς έσκασε και το δεύτερο δοντάκι και ησύχασα :P!!!!!!!!!!!!!! Σίγουρα από αυτό ήταν γιατί δεν έφαγε και όλο το μεσημεριανό της........

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι συμβαινει. τις δυο πρωτες εβδομαδες την ετρωγε σαν τρελλη και ξαφνικα ουτε να τη δει. με πολυ ζορι να φαει 3-5 κουταλακια. δεν νομιζω οτι στη περιπτωση μας ειναι η ζεστη και τα δοντια. τα υπολοιπα γευματα τα τρωει κανονικα. μαλιστα αφου δεν τρωει τη φρουτοκρεμα, της κανω γαλα για να μη μεινει νηστικη και το τσακιζει. σε λιγες ημερες εχουμε παιδιατρο. να δουμε τι θα πει κι αυτος.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελινα τα πολτοποιεις τα λαχανικα?Δοκιμασε να τα λιωσεις με το πιρουνι,ειναι πολυ πιο γευστικα!του δικου μου του αρεσαν πολυ τα παντζαρια!οσπρια τρωει?

 

δεν το χω δοκιμασει ετσι,θα δοκιμασω με το πιρουνι να δουμε...δεν πειραζει που δεν εχει ακομη δοντια?τωρα εσκασε η μυτουλα απο το πρωτο...οσπρια δυστυχως απαγορευονται ακομη...:(οπως κ μοσχαρι γαλακτοκομικα,αυγα,σιτηρα μετα το χρονο κ αποφευγω κ το ρυζι...εννοειται πως ουτε κι εγω τρωω τετοια εδω κ 7 μηνες:mrgreen::?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγινε το θαυμα! σημερα εφαγε πανω απο δεκα κουταλιες φρουτοκρεμα. ξεκινησαμε κανονικα με το στομα σφραγισμενο και καποια στιγμη λεω δεν της αλλαζω κουταλι; παιρνω ενα αλλο κι αρχισε να τρωει! τι να πω; δεν ξερω. τη ταϊζω παντα με το ιδιο κουταλι ολα της τα γευματα απο τοτε που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες. αντε τωρα βγαλε ακρη...

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγινε το θαυμα! σημερα εφαγε πανω απο δεκα κουταλιες φρουτοκρεμα. ξεκινησαμε κανονικα με το στομα σφραγισμενο και καποια στιγμη λεω δεν της αλλαζω κουταλι; παιρνω ενα αλλο κι αρχισε να τρωει! τι να πω; δεν ξερω. τη ταϊζω παντα με το ιδιο κουταλι ολα της τα γευματα απο τοτε που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες. αντε τωρα βγαλε ακρη...

 

Μπράβο σας :P!!!!!!!!!!!!!

Αυτό με το κουτάλι το παρατήρησα και εγώ. Στην αρχή της είχα αγοράσει κάποια που άλλαζαν και χρώμα ανάλογα με την θερμοκρασία του φαγητού αλλά δεν τα ήθελε καθόλου :shock::shock::shock:!!!!!!!!!!!!!!! Όταν της πήρα από τα mothercare με σιλικόνη, τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα και από τότε έχουμε τα ίδια.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν το χω δοκιμασει ετσι,θα δοκιμασω με το πιρουνι να δουμε...δεν πειραζει που δεν εχει ακομη δοντια?τωρα εσκασε η μυτουλα απο το πρωτο...οσπρια δυστυχως απαγορευονται ακομη...:(οπως κ μοσχαρι γαλακτοκομικα,αυγα,σιτηρα μετα το χρονο κ αποφευγω κ το ρυζι...εννοειται πως ουτε κι εγω τρωω τετοια εδω κ 7 μηνες:mrgreen::?

 

Α το καημενουλι...!εγω δεν του τα πολτοποιησα ποτε,κατευθειαν με το πιρουνι με 2 κ.γ λαδι και λιγο λεμονακι και ειναι πολυ ωραιοτερο!Και τα φρουτα στον τριφτη τα εκανα,ηθελα να ξεχωριζει τις γευσεις και να μαθει στην υφη,στα κομματακια!Ουτε εκεινος ειχε δοντια οταν ξεκινησαμε και μασαγε με τα ουλα!Οχι οτι χρειαζονταν μασημα!Και κρεας+κοτοπουλο τα εκοβα με το μαχαιρι πολυ ψιλα κομματακια!Ελπιζω να φαει!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας :P!!!!!!!!!!!!!

Αυτό με το κουτάλι το παρατήρησα και εγώ. Στην αρχή της είχα αγοράσει κάποια που άλλαζαν και χρώμα ανάλογα με την θερμοκρασία του φαγητού αλλά δεν τα ήθελε καθόλου :shock::shock::shock:!!!!!!!!!!!!!!! Όταν της πήρα από τα mothercare με σιλικόνη, τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα και από τότε έχουμε τα ίδια.

 

με εμας συνεβει το αντιθετο. της εχω παρει κουταλι σιλικονης και μονο τα φρουτα δεν μου τρωει μ' αυτο. τα εφαγε με μεταλλικο, το οποιο μαλιστα το θεωρω και καλυτερο, γιατι με βοηθαει να της ανοιγω το στομα περισσοτερο σε σχεση με αυτο της σιλικονης.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας :P!!!!!!!!!!!!!

Αυτό με το κουτάλι το παρατήρησα και εγώ. Στην αρχή της είχα αγοράσει κάποια που άλλαζαν και χρώμα ανάλογα με την θερμοκρασία του φαγητού αλλά δεν τα ήθελε καθόλου :shock::shock::shock:!!!!!!!!!!!!!!! Όταν της πήρα από τα mothercare με σιλικόνη, τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα και από τότε έχουμε τα ίδια.

 

 

sorry για το οφ τοπικ αλλα...Νατασουλα μου που χαθηκες????

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α το καημενουλι...!εγω δεν του τα πολτοποιησα ποτε,κατευθειαν με το πιρουνι με 2 κ.γ λαδι και λιγο λεμονακι και ειναι πολυ ωραιοτερο!Και τα φρουτα στον τριφτη τα εκανα,ηθελα να ξεχωριζει τις γευσεις και να μαθει στην υφη,στα κομματακια!Ουτε εκεινος ειχε δοντια οταν ξεκινησαμε και μασαγε με τα ουλα!Οχι οτι χρειαζονταν μασημα!Και κρεας+κοτοπουλο τα εκοβα με το μαχαιρι πολυ ψιλα κομματακια!Ελπιζω να φαει!

 

σε ευχαριστω για να δουμε...ειναι που ειναι κ τα δοντια του τωρα και δεν πολυτρωει...

θα δειξει!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπουλα μου κοντευει 8 μηνων και δεν εχει φαει απολυτως τιποτα μεχρι στιγμης. Εχω δοκιμασει τα παντα, φρουτα (διαφοροι συνδυασμοι), χορτοσουπα, μοσχαρι και λαχανικα, γιαουρτι. Το αποτελεσμα ειναι παντα το ιδιο. Μετα την 1η κουταλιτσα (τη μιση τη φτυνει) σφραγιζει το στομα της, και αν κανω να την ξεγελασω και να προσπαθησω να της δωσω κι αλλη, υστερικο κλαμα. Μεχρι τωρα δεν εχει φαει μπουκια απο οτιδηποτε..

Πινει μονο γαλα (θηλαζει). ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕ???:-(

 

και εμας η μια εκ των δυο διδυμων μια απο τα ιδια.... και εχουμε χρονισει....

μονο γλειφεται αν της ακουμπησεις το κουταλι αλλα αν βαλεις μεσα στο στομα φαγητο αναγουλιαζει και μπορει να κανει και εμετο... τι θα κανουμε δεν ξερω..................................:confused:

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

το κοριτσι μου ειναι τωρα 6 μηνων..!απο το 5ο μηνα τησ ειχα ξεκινησει ρυζαλευρο και λιγο μετα φρουτα λογο παλλινδρομησης..!!τα ετρωγε..οχι ολο αλλα ετρωγε μια ικανοποιητικη ποσοτητα..!!τωρα που πρεπει να φαει τα λαχανικα και το κοτοπουλο τιποτα.!!τη πρωτη μερα της εδωσα κοτοπουλο και βραστα λαχανικα (πατατα,καροτο,κολοκυθι) μεσα στο ζωμο και εσκασε στο κλαμα.ουτε να το καταπιει δεν ηθελε..

σημερα τησ εδωσα μονο πατατα καροτο και παλι τα ιδια πολυ κλαμα ρε παιδια.!!δεν τολμησα να τησ βαλω δευτερη κουταλια στο στομα..!!εκανε λεσ και την αναγουλιαζε..!!τι να κανω..??

Link to comment
Share on other sites

να της δωσεις χρονο. τα μωρα πολλες φορες αντιδρουν στις καινουργιες γευσεις και υφες. και το ενα κουταλακι σ' αυτη τη φαση ειναι μια χαρα. δες τι θα σου πει κι ο παιδιατρος, αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι...όλα ή μάλλον τα περισσότερα μωράκια, θέλουν το χρόνο τους. Δεν μπορούν να αντιληφθούν αμέσως τις νέες γεύσεις και μέχρι να μάθουν να τρώνε θα περάσουν αρκετές μέρες. Σήμερα μια κουταλιά, μεθαύριο τρεις, σε μια βδομάδα μερικές παραπάνω. Θα δεις, όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Βράσε μέσα στο ζουμί μια κουταλιά τραχανά. Θα δώσει γεύση στο φαγητό και θα της αρέσει. Δοκίμασέ το. Τραχανά φτιαγμένο μόνο με γάλα, αν δεν της έχεις δώσει αυγό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός άρχισε πάλι την απεργία πείνας. Μόνο στήθος, όλη την ημέρα και όλο το βράδυ (ανά 1,5 ώρα ξυπνάει να θηλάσει...). Επιλογές τροφής δεν υπάρχουν πολλές μιας και το παιδί έχει αλλεργία (σε τι δε γνωρίζουμε γιατί δεν έχουμε κάνει τα τεστ ακόμη, η γιατρός μας είπε μόλις κλείσει το έτος) Η μαμά βρίσκεται σε απόγνωση και τη βλέπω να νοσηλεύεται σε κάποια ψυχιατρική κλινική. Ώρες ώρες φοβάμαι μη χτυπήσει το παιδί από τα νεύρα της....:cry: (μήπως να την πάω σε κανέναν ψυχολόγο;... :()

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός άρχισε πάλι την απεργία πείνας. Μόνο στήθος, όλη την ημέρα και όλο το βράδυ (ανά 1,5 ώρα ξυπνάει να θηλάσει...). Επιλογές τροφής δεν υπάρχουν πολλές μιας και το παιδί έχει αλλεργία (σε τι δε γνωρίζουμε γιατί δεν έχουμε κάνει τα τεστ ακόμη, η γιατρός μας είπε μόλις κλείσει το έτος) Η μαμά βρίσκεται σε απόγνωση και τη βλέπω να νοσηλεύεται σε κάποια ψυχιατρική κλινική. Ώρες ώρες φοβάμαι μη χτυπήσει το παιδί από τα νεύρα της....:cry: (μήπως να την πάω σε κανέναν ψυχολόγο;... :()

Τι εννοείς αλλεργία που δεν την ξέρετε? Εδειξε κάτι η εξέταση που κάνουν από το μαιευτήριο για τα ένζυμα???

Γιατί αν είναι αυτό, και εμένα έδειξε, αλλά έκανα εξετάσεις όταν ήταν 7 μηνών (πόσο είναι το μωράκι και δεν έχει κάνει ακόμα?) και δεν έδειξαν τελικά τίποτα. Για αυτό μιλάμε?

Ποια μαμά βρίσκετε σε απόγνωση? Και θα χτυπήσει βρέφος 10 μηνών??:shock:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αλλεργία που δεν την ξέρετε? Εδειξε κάτι η εξέταση που κάνουν από το μαιευτήριο για τα ένζυμα???

Γιατί αν είναι αυτό, και εμένα έδειξε, αλλά έκανα εξετάσεις όταν ήταν 7 μηνών (πόσο είναι το μωράκι και δεν έχει κάνει ακόμα?) και δεν έδειξαν τελικά τίποτα. Για αυτό μιλάμε?

Ποια μαμά βρίσκετε σε απόγνωση? Και θα χτυπήσει βρέφος 10 μηνών??:shock:

 

Η εξέταση για τα ένζυμα που έγινε στο μαιευτήριο δεν έδειξε τίποτα. Η ηρεμία στο σπίτι κράτησε μόνο την 1η εβδομάδα (την οποία πριν γεννηθεί το μωρό θεωρούσα την πιο δύσκολη... αμ δε). Έκτοτε δεν έχουμε σταθεί (κυριολεκτικά). Στις 35 ημέρες το μωρό παρουσίασε πυλωρική στένωση και χειρουργήθηκε επιτυχώς. Αφού τρομάξαμε να συνέλθει/ουμε από το χειρουργείο, ένα μήνα μετά εμφάνισε αίμα στα κακά και η διάγνωση της αλλεργιολόγου ήταν "milk induced proctocolitis". Σημειωτέον ότι θηλάζει αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε μέχρι σήμερα, εκτός από τις 3-4 ημέρες στο νοσοκομείο και η μαμά του έχει κόψει τα γαλακτοκομικά και το ρύζι κατόπιν υποδείξεως του γιατρού. Συν τοις άλλοις το μωρό έχει διαγνωστεί και με ΓΟΠ. Εννοείται ότι έχει ξεκινήσει και στερεά τροφή (εναλλάξ: μοσχάρι/κοτόπουλο [με λαχανικά] και κουάκερ) την οποία όμως δε συμπαθεί ιδιαίτερα. Τις περιόδους που τρώει, το κάνει με τα χίλια ζόρια. Μπορεί να κάνει και μία ώρα να φάει 15 κουταλιές με εμένα (τον μπαμπά) να κάνει τον κλόουν και τη μαμά να δίνει το φαγητό. Πέρασε πριν από λίγες μέρες μια φάση που δεν έτρωγε καθόλου στερεά, μεσολάβησε μια άλλη που έτρωγε μέσα σε 15λεπτά ένα μεγάλο βαζάκι και τώρα ξαφνικά σταμάτησε πάλι. Σήμερα έμεινε νηστικός από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ και παρόλα αυτά δεν έβαζε στο στόμα του μπουκιά. Μέχρι που τον έβαλε η μαμά του ξανά στο στήθος και αφού κατέβασε τον άμπακο αποκοιμήθηκε.

Γενικά είναι πολύ ζόρικο παιδί και πολύ απαιτητικό. Κλαίει με το παραμικρό, δε μπορείς να το αφήσεις στο πάρκο ή οπουδήποτε αλλού πέραν των 2 λεπτών (με το ρολόι) χωρίς να βάλει τα κλάματα (με δάκρυα, κλπ κλπ).

Αλλεργικά τεστ μας είπε η γιατρός να κάνουμε πάνω στο χρόνο γιατί τώρα δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα. Μέχρι τότε συνεχίζουμε το τωρινό εξαντλητικό πρόγραμμα διατροφής (θηλασμός και προσπάθειες με τις ώρες για να φάει 2 μπουκιές).

Η αλήθεια είναι ότι τα έχουμε φτύσει αμφότεροι. Όμως εγώ είμαι πιο υπομονετικός ενώ η σύζυγος χάνει πιο εύκολα την υπομονή της και ομολογώ ότι αν και έχει αφιερώσει όλη της τη ζωή μέχρι στιγμής στο παιδί, περίμενα να είναι πιο υπομονετική (ίσως εγώ έχω πολλές απαιτήσεις). Σήμερα μου είπε "πάρτο από εδώ δεν το αντέχω άλλο, μην το χτυπήσω....". Τι να πω... τη δικαιολογώ εν μέρει να χάνει την υπομονή της γιατί βλέπει ότι οι κόποι της δεν πιάνουν τόπο, αλλά το να εκνευρίζεται με το παιδί αδυνατώ να το κατανοήσω.... Τολμώ να ομολογήσω ότι περισσότερο με έχει κουράσει η αντίδραση της μάνας απέναντι στο παιδί παρά το ίδιο το παιδί (που πραγματικά όμως είναι πολύ ζόρικο.... όσοι τον έχουν γνωρίσει μιλάνε για πρωτοφανή μουρμούρα και γκρίνια).

Δεν ξέρω. Ίσως είμαι υπερβολικός...

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Glaswegian,αρχικά θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα νεο θεμα ή να μεταφερεις το μηνυμά σου εδω:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=110 καθως το παιδί θηλάζει ακομα.

θα ηθελα να σε ρωτησω εαν η μαμα σκοπευει να συνεχισει τον θηλασμο..

(το οποιο και θεωρω πολυ πιθανο καθως το παιδι εχει αλλεργια στο αγελαδινο αλλα και γοπ). Θεωρωντας λοιπον οτι η μαμα σκοπευει να συνεχισει τον θηλασμο, σε ενημερωνω οτι κατα το δευτερο εξαμηνο ενος παιδιου που θηλαζει αποκλειστικα,ο θηλασμος παραμενει κυρια τροφη και οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες. Τογεγονος οτι το παιδι μπορει να μην φαει καθολου μια μερα και να θελει να θηλασει ειναι απολυτα φυσιολογικο.

χωρις να ειμαι ειδικος θα σου πω την δικη μου αποψη και εμπειρια σε οτι γραφεις παραπανω και απο οτι μπορω να καταλαβω..

 

-αρχικα το κουακερ ενω ειναι πολυ θρεπτικο δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορει να πεφτει βαρυ στο μωρο..φανταζομαι σας το προτυνε ο γιατρος ?

- μηπως το μοσχαρι/κοτοπουλο με λαχανικα που του δινετε, να δοκιμασετε να αλλαξετε την υφη τους? πιο κρεμωδης προσθετοντας παραπανω ζουμακι στο αλεσμα? ή προσθετωντας λιγη πατατουλα,λιγο καροτο κατι που να το γλυκιζει λιγο? μηπως καποιο λαχανικο του ''χαλαει''την γευση και γι αυτο δεν τρωει και το υπολοιπο..για να πετυχεις αυτο που θελει πρεπει να κανεις αρκετες δοκιμες και συνδυασμους. Από ότι γραφεις φαινεται οτι δινεται εναλλαξ μια το μοσχαρι και μια το κοτοπουλο..εαν οντως ειναι ετσι ο γιατρος σας το προτεινε? η μικρη μου εαν ετρωγε μονο αυτα τα δυο γευματα θα μου τα εφτυνε παντως σιγουρα, γιατι θελει εναλλαγες και βαριεται γρηγορα τις ιδιες γευσεις..

-γενικα υπαρχουν μωρα οπως η μικρη μου και οπως και εγω οταν ημουν μικρη :lol: που δεν τρωνε γρηγορα..θελουν κατα μεσο ορο μιση με μια ωρα για να μην σου πω ολη μερα για να φανε ενα γευμα..

φοβαμαι ομως μηπως πιεζετε πολυ το μωρο και εχετε ριξει ολο το βαρος σας εκει και το αποτελεσμα ειναι το αντιθετο γιατι το μωρο αντιδραει..

μην ξεχνας οτι και η γοπ μαλλον δεν εχει περασει ακομα και μπορει να το ενοχλει ακομα κι αν δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια..στην γοπ λοιπον τα μωρα τρωνε μικρα γευματα και συχνα, μηπως προσπαθει να κανει κατι τετοιο? η μικρη μου με ελαφρια γοπ εκλεισε το χρονο για να βελτιωθει η κατασταση..

- οταν περνανε διαφορες φασεις οπως δοντια ή αλματα αναπτυξης, μπορει να αρνουνται την στερεα τροφη και να θελουν μονο το στηθος της μαμας για παρηγορια..

- τα κιλα σας πως ειναι?εαν εχεις τις μετρησεις απο την γεννηση μεχρι τωρα, καλο θα ηταν να τις παραθεσεις για να υπαρχει ολοκληρωμενη εικονα.

- οοσν αφορα την προταση που εγραψες παραπανω '' Σήμερα έμεινε νηστικός από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ και παρόλα αυτά δεν έβαζε στο στόμα του μπουκιά. Μέχρι που τον έβαλε η μαμά του ξανά στο στήθος και αφού κατέβασε τον άμπακο αποκοιμήθηκε '' νομιζω οτι υπαρχει καποιο ''προβλημα''.. φανταζομαι λοιπον οτι η μαμα δεν εδωσε στηθος στο μωρο για να μεινει νηστικο και να φαει το φαι του..εαν πραγματικα εγινε κατι τετοιο, το μωρο λαμβανει την αρνηση της μαμας για θηλασμο ως απορριψη προς εκεινο και την επιζητα περισσοτερο για να παρει την επιβεβαιωση οτι η μαμα το θελει ακομα..

ο θηλασμος δεν ειναι μονο τροφη για το μωρο, ειναι παρα πολλα πραγματα και καλυπτει το μωρο και συναισθηματικα..

- μπορεις να γραψεις τα γευματα του θηλασμου που κανει το μωρο και τις ωρες που το ταιζετε με τις στερεες?

- να υποθεσω οτι η συζηγος σου δεν δουλευει? εαν ειναι σπιτι ολη μερα με το παιδι ,πραγματικα μπορει να χανει την υπομονη της πολυ πιο ευκολα!

η εικονα που μου εδωσες ειναι δυο γονεις που προσπαθουν να ταισουν ενα μωρο, δοκιμαζοντας διαφορους τροπους και με μονο σκοπο να το καταφερουν. Το παιδι αρνειται και οι γονεις απογοητευονται..δεν θα επρεπε ομως να ριχνουν τοσο βαρος στο φαγητο, απο την στιγμη που το μωρο συνεχιζει και θηλαζει ανεμποδιστα

- επειδη οπως λες εχει αφιερωσει ολη της την ζωη στο παιδι, μαλλον δεν αφιερωνει χρονο σε εκεινη.. κι αυτο ειναι κατι που χρειαζεται..ενα διαλλειματακι μεσα στην μερα..να κρατησεις εσυ τον μικρο και να την αφησεις μονη της να παει καποια βολτα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...