Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια!!!δεν τρωει το φαγητο!


marigoulio

Recommended Posts

ο μικρος μου μολις 6 μιση μηνων αρνηται να φαει το κοτοπουλο με καροτο και κολοκυθι!ενω ειναι πολυ καλοφαγο παιδακι και δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε στην φρουτοκρεμα ουτε στην κρεμα τωρα στο φαγητο αστα να πανε!επι 5 λεπτα ειχε το φαγητο στην γλωσσα και δεν το καταπινε!τι να κανω?η παιδιατρος μου ειπε να μην του δωσω φαγητο για μερικες μερες?να του βαλω με το κοτοπουλο αρακα που ειναι πιο γλυκος?καμια ιδεα κοριτσια?ευχαριστω

!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.Φρόντισε να είναι αρκετά κρεμώδες το φαγητό του (ασε αρκετό ζουμάκι) για να μπορεί να το κατεβάσει εύκολα.Μπορείς να δοκιμάσεις και τον αρακά.Επίσης καλή ιδέα είναι να βάλεις να βράσει μαζί με το κουτόπουλο (και με τα άλλα φαγητά) και κρεμμυδάκι. Δίνει ωραία γευση και είναι και θρεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μπουλουκακι μου ειναι 14 μηνων και τις τελευταιες μερες κανει ...απεργια πεινας!!!!Ειναι 12 κιλα(μια χαρα αφρατουλης)παντα ετρωγε ολα του τα γευματα,μην ξεγελιεστε απο το βαρος!Ολο το πηρε απο τον θηλασμο!Εκτος απο το γαλα,πρωινο,βραδινο,νυχτερινο ολα τα αλλα γευματα κανει λες και δεν πειναει!Τα βαζει στο στομα,τα φτυνει,πασαλειβεται,πιανειτα μαλλια του,γυριζει το κεφαλι του!Με λιγα λογια δεν θελει να φαει!ισως λιγο περισσοτερο τρωει φρουτα αλλα κι αυτα αν επιμεινω!Δεν τον πιεζω πολυ να φαει,δεν εχει κι αναγκη αλλα ειναι δυνατον να μεγαλωνει μονο με τοσο λιγο φαγητο,ή μονο με γαλα?Το προγραμα εχει ως εξης:

8 γαλα

11.φρουτο ή γιαουρτι

13-13.30 φαγητο

14-17 νανι

17 αν δεν εχει φαει μεσημεριανο ισως φαει,αλλιως κρεμα ή γιαουρτι ΣΤΙς 18

20 φρουτο η λιγο τυρι με ψωμακι και ντοματα

22.30 γαλα

04 γαλα

Του κανω πολλα γευματα γιατι δεν τρωει οποτε προσπαθω να εχειμποικιλια!

νΑ φαιρεσω καποιο γευμα?Το γευμα στις 8 του το δινω για να τον κραταει λιγο τη νυχτα αλλιως ξυπναει στις 3

και μετα στις 6.30 και δεν ξανακοιμαται!

Να τον κυνηγαω ή να τον αφηνω να τρωει οσο θελει και να μην ασχολουμαι?

Να προσθεσω οτι πλεον δεν θελει να τον ταιζω και μονο ετσι ισως φαει παραπανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπουλουκακι μου ειναι 14 μηνων και τις τελευταιες μερες κανει ...απεργια πεινας!!!!Ειναι 12 κιλα(μια χαρα αφρατουλης)παντα ετρωγε ολα του τα γευματα,μην ξεγελιεστε απο το βαρος!Ολο το πηρε απο τον θηλασμο!Εκτος απο το γαλα,πρωινο,βραδινο,νυχτερινο ολα τα αλλα γευματα κανει λες και δεν πειναει!Τα βαζει στο στομα,τα φτυνει,πασαλειβεται,πιανειτα μαλλια του,γυριζει το κεφαλι του!Με λιγα λογια δεν θελει να φαει!ισως λιγο περισσοτερο τρωει φρουτα αλλα κι αυτα αν επιμεινω!Δεν τον πιεζω πολυ να φαει,δεν εχει κι αναγκη αλλα ειναι δυνατον να μεγαλωνει μονο με τοσο λιγο φαγητο,ή μονο με γαλα?Το προγραμα εχει ως εξης:

8 γαλα

11.φρουτο ή γιαουρτι

13-13.30 φαγητο

14-17 νανι

17 αν δεν εχει φαει μεσημεριανο ισως φαει,αλλιως κρεμα ή γιαουρτι ΣΤΙς 18

20 φρουτο η λιγο τυρι με ψωμακι και ντοματα

22.30 γαλα

04 γαλα

Του κανω πολλα γευματα γιατι δεν τρωει οποτε προσπαθω να εχειμποικιλια!

νΑ φαιρεσω καποιο γευμα?Το γευμα στις 8 του το δινω για να τον κραταει λιγο τη νυχτα αλλιως ξυπναει στις 3

και μετα στις 6.30 και δεν ξανακοιμαται!

Να τον κυνηγαω ή να τον αφηνω να τρωει οσο θελει και να μην ασχολουμαι?

Να προσθεσω οτι πλεον δεν θελει να τον ταιζω και μονο ετσι ισως φαει παραπανω!

 

Τρωει περισσοτερα απο την δικια μου.....μια χαρα ειναι το παιδι καλε.....:roll:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?ειναι κι αλλα μωρακια ετσι δλδ!!!:rolleyes:Το κακο ειναι οτι λυπαμαι να πεταω τα φαγητα και τα τρωω εγω!:lol:

 

Το ιδιο εκανα και εγω και μετα το πηρα αποφαση και αρχισα να φτιαχνω πολυ λιγοτερα.......:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι βρε το παιδι.εχει τα ιδια κιλα που εχει ο δικος μου που ειναι 2.5 ετων:P αντι να του δινεις γαλα πριν κοιμηθει γιατι δε του δινεις μια βαρβατη κρεμα να τον κραταει ολη νυχτα κ να μη χρειαζεται στις 4 τα ξημερωματα ταισμα?ετσι συνηθιζουν κ μετα ξυπνανε μεχρι 5 χρονων τα ξημερωματα.κ εγω ετσι εκανα μικρη.ξυπνουσα κ φωναζα ΓΑΛΑ!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαλλον δεν σας τα εγραψα καλα!Εγραψα αυτα που του δινω!οχι αυτα που τρωει!Μονο γαλα πινει και ισως φρουτο!Ολα τα αλλα απλα πασαλειυεται!Αν θα ετρωγε τοσο θα ημουν υπερευχαριστημενη!Ν απροσθεσω οτι 3 μηνες εχει παρει 200 γρ.!

μια χαρα ειναι βρε το παιδι.εχει τα ιδια κιλα που εχει ο δικος μου που ειναι 2.5 ετων:P αντι να του δινεις γαλα πριν κοιμηθει γιατι δε του δινεις μια βαρβατη κρεμα να τον κραταει ολη νυχτα κ να μη χρειαζεται στις 4 τα ξημερωματα ταισμα?ετσι συνηθιζουν κ μετα ξυπνανε μεχρι 5 χρονων τα ξημερωματα.κ εγω ετσι εκανα μικρη.ξυπνουσα κ φωναζα ΓΑΛΑ!:rolleyes:

Δημητρα το εχω σκεφτει αυτο και ψαχνω μια σκονη της νουνου που μπαινει στο γαλα και το κανει πιο βαρυ,καπως λεγεται..."τρωω και κοιμαμαι..."καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλα μωρακια το κανουν αυτο.. Συνηθιζουν στη γευση που εχει το γαλα και οι υπολοιπες γευσεις τα ξενιζουν.

Μην ανησυχεις, τα κιλα του ειναι μια χαρα! Συνεχισε την ιδια τακτικη που εχεις μεχρι τωρα γιατι ειναι καλυτερο να τρωει ανα τακτα χρονικα διαστηματα -εστω απο λιγο-.

Κι εγω παντως συμφωνω με τη Δημητρα για το μεταμεσονυκτιο γαλα.. Ή βαλε αυτη τη σκονη που λες ή φτιαξτου μια κρεμουλα και θα σου κοιμηθει -πιστευω- σερι μεχρι το πρωι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δεκατιανό να το δίνεις λίγο πιο κοντά στο πρωινό γάλα, για να απέχει περισσότερο από το μεσημεριανό και να προλαβαίνει να νοιώθει πείνα.

Αν βλέπεις ότι κάποιες φορές δεν τρώει καθόλου κάποια τροφή, δώστου γάλα αφού το προτιμάει για να μην είναι νηστικός.

Θυμάμαι μια φίλη μου που ο γιός της, όταν ήταν μικρός, της ζητούσε όλο γάλα. Για τις στερεές τροφές έδειξε λίγο αργότερα ενδιαφέρον.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΙΣΩΣ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ (ΛΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ..."ΟΥΦ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙ Η ΜΑΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ :-)). ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΑ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ. ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ. ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:

7:30-8:00 ΓΑΛΑ

10:30-11:00 ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ

14:00-14:30 ΦΑΓΗΤΟ

18:00-18:30 ΚΡΕΜΑ

22:00 ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ..

 

ΕΤΣΙ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙΝΑΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

σου κοιμάται ένα τρίωρο το μεσημέρι ε?? μπράβο !!! μάλλον αυτό δεν θες να το χαλάσεις ........οπότε δεν προτείνω να τραβήξεις αργότερα τα γεύματα του μεσημεριανού

Ερωτήσεις θηλάζεις ακόμα? δηλαδή το γάλα που λες είναι μητρικό? επίσης τρώει αλεσμένα η κανονικά ?

Συμφωνώ με την mata να μεταφέρεις λίγο τα γεύματα του φρούτου για να περνάει περισσότερη ώρα από το μεσημεριανό αλλά εγώ δεν θα έδινα γάλα (αν δεν θηλάζεις) για να συμπληρώσω κανένα γεύμα αν θηλάζεις αλλάζει το πράγμα :-)

στο βραδινό δοκίμασε διαφορετικές προσεγγίσεις εμάς σε αυτή την ηλικία και με τόσο κακόφαγο παιδί που έχω μας έσωσε ο τραχανάς κρατάει γερά για το βράδυ ή λίγο από το φαγητό του μεσημεριανού του.

Ένα λάθος που έκανα στις αρχές με την κόρη μου ήταν ότι της έδινα μεγάλη ποσότητα φρουτόκρεμας και μετά το μεσημέρι με δυσκόλευε στο φαγητό

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙΝΑΣΕΙ.

Μην τα βλεπεις πολλα τα γευματα,εγω τα φτιαχνω αλλα τα τρωω μονη μου:-PΟυσιαστικα του κανω 1 γευμα παραπανω στις 8 για να τον κραταει παραπανω την νυχτα και γιατι δεν τρωει τα προηγουμενα!Κανει διαιτα φαινεται για ολοι λενε για τα μπουτακια του και τα μαγουλακια του;););)

σου κοιμάται ένα τρίωρο το μεσημέρι ε?? μπράβο !!! μάλλον αυτό δεν θες να το χαλάσεις ........οπότε δεν προτείνω να τραβήξεις αργότερα τα γεύματα του μεσημεριανού

Ερωτήσεις θηλάζεις ακόμα? δηλαδή το γάλα που λες είναι μητρικό? επίσης τρώει αλεσμένα η κανονικά ?

Συμφωνώ με την mata να μεταφέρεις λίγο τα γεύματα του φρούτου για να περνάει περισσότερη ώρα από το μεσημεριανό αλλά εγώ δεν θα έδινα γάλα (αν δεν θηλάζεις) για να συμπληρώσω κανένα γεύμα αν θηλάζεις αλλάζει το πράγμα :-)

στο βραδινό δοκίμασε διαφορετικές προσεγγίσεις εμάς σε αυτή την ηλικία και με τόσο κακόφαγο παιδί που έχω μας έσωσε ο τραχανάς κρατάει γερά για το βράδυ ή λίγο από το φαγητό του μεσημεριανού του.

Ένα λάθος που έκανα στις αρχές με την κόρη μου ήταν ότι της έδινα μεγάλη ποσότητα φρουτόκρεμας και μετά το μεσημέρι με δυσκόλευε στο φαγητό

Δεν θελω με τπτ να αλλαξει ο μεσημεριανος υπνος!Δινω ξενω γαλα δυστυχως,8 μηνες θηλασα!τρωει κανονικασε μικρα κομματακια!Σημερα ηπιε το γαλα του 7.30 και στις 11 2 κουταλακια γιαουρτι κι ετσι οπως τον κοβω ουτε μεσημεριανο θα φαει!Θα κοιμηθει νηστικος παλι!Θα δοκιμασω τραχανα,ελπιζω να του αρεσει!Φρουτα αν θα φαει 1 ροδακινο ή μιση μπανανα ή μιση φετα καρπουζι παλι καλα λεω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

! Συνεχισε την ιδια τακτικη που εχεις μεχρι τωρα γιατι ειναι καλυτερο να τρωει ανα τακτα χρονικα διαστηματα -εστω απο λιγο-.

Ειμαι κι εγω αυτης της νοοτροπιας γι αυτο το παλευω ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βλεπεις πολλα τα γευματα,εγω τα φτιαχνω αλλα τα τρωω μονη μου:-PΟυσιαστικα του κανω 1 γευμα παραπανω στις 8 για να τον κραταει παραπανω την νυχτα και γιατι δεν τρωει τα προηγουμενα!Κανει διαιτα φαινεται για ολοι λενε για τα μπουτακια του και τα μαγουλακια του;););)

 

Δεν θελω με τπτ να αλλαξει ο μεσημεριανος υπνος!Δινω ξενω γαλα δυστυχως,8 μηνες θηλασα!τρωει κανονικασε μικρα κομματακια!Σημερα ηπιε το γαλα του 7.30 και στις 11 2 κουταλακια γιαουρτι κι ετσι οπως τον κοβω ουτε μεσημεριανο θα φαει!Θα κοιμηθει νηστικος παλι!Θα δοκιμασω τραχανα,ελπιζω να του αρεσει!Φρουτα αν θα φαει 1 ροδακινο ή μιση μπανανα ή μιση φετα καρπουζι παλι καλα λεω...

μια χαρά θα τον φάει αν θές βάλε και λίγο φέτα μέσα εγώ βάζω παρμεζάνα ή μια κουταλιά γιαούρτι κατεβαίνει και εύκολα κάτω .....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα σας πω αυτο που μου ειπε η γιατρος και το ειδα και απο την μικρη εμπειρικα πλεον. Καλο το προγραμμα φαγητου αλλα μεχρι ενα σημειο. Ειναι μεγαλα μετα τον χρονο. Αφηστε τα να πεινασουν και λιγο. Μου εχει τυχει να μην φαει ΤΙΠΟΤΑ πλην 1 μπουκαλι γαλα (μισο) στην μερα μεσα. Ρε τι παρακαλια, τι τον κλοουν ΤΙΠΟΤΑ λεμε. Λεω κατι εχει. Ε, και το βραδυ μου κατεβασε ενα πιατο μακαρονια που ουτε εγω δεν τρωω.....ειχε λυσαξει της πεινας.......δεν θα το κανετε επιτηδες. Αλλα αμα δεν τρωνε οκ. Αφηστε το καπου να το βλεπει και παρατηστε τα. Οταν πεινασουν θα φανε πιστεψτε με......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου τα πατε κοριτσια!Ηρεμησα τωρα!Αμα λεει μαμ θα του δινω...και αν θελει ας τρωει!αν δεν θελει στη ακρη και βλεπουμε...!Σας ευχαριστω πολυ ολες!

AGE εγω τον φτιαχνω και με φρεσκια ντοματα ή μισο νερο μισο γαλα!Εκει να δεις νοστιμια!

Link to comment
Share on other sites

είναι και η ζέστη τώρα ρε παιδιά αφού εγώ δεν μπορώ να βάλω μπουκιά στο στόμα μου (χαχα καλά λέμε τώρα) το μωρό τι θα φάει ....

 

Όντως, η ζέστη είναι βασικότατος παράγοντας που κόβει την όρεξη! Ο μικρός μου εδώ και λίγες μέρες δεν τρώει φαγητά που πρίν έτρωγε. 2-3 κουταλιές και μετά σφραγίζει το στόμα.

Μην βγάζετε συμπεράσματα για την όρεξη και τις προτιμήσεις των παιδιών από αυτές τις καυτές μέρες. Κι εγώ είχα στενοχωρηθεί στην αρχή, αλλά όλοι μου λένε ότι η ζέστη ευθύνεται.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ο μικρουλης μου τελικα μου τρωει.δεν του πολυαρεσου αλλα τον καθυστερω για να πεινασει.του εκανα διαφορους συνδιασμους και τελικα με υπομονη τα καταφερα.αν πεινασουν θα φανε.

Link to comment
Share on other sites

κάτι που μας έσωσε τις τελευταίες μέρες με τις ζέστες είναι η μέθοδος του να φάει μόνος του....

τον βάζω στο καρεκλάκι του κι εκεί πάνω του ρίχνω φαγητό.... τρώει μόνος του αργά, αλλά τρώει... του χώνω κι εγώ καμιά καλή μπουκιά όταν χαζεύει.....

φυσικά μετά κατευθείαν για μπάνιο και καθάρισμα στα γύρω τεραγωνικά που ήταν το καρεκλάκι του..........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου bounitsa!

Ακριβώς σε αυτό το στάδιο είμαστε και εμείς...

Δεν τρώμε το φαγητό μας γενικώς... και θέλουμε να τρώμε μόνοι μας...

Για να δούμε... πότε θα μας περάσει;;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου bounitsa!

Ακριβώς σε αυτό το στάδιο είμαστε και εμείς...

Δεν τρώμε το φαγητό μας γενικώς... και θέλουμε να τρώμε μόνοι μας...

Για να δούμε... πότε θα μας περάσει;;

 

hello marron!!!!

μη βιάζεσαι να σας περάσει.... αν το παιδί το ευχαριστιέται έτσι, ας φάει έτσι.... μόνο που μετά πρέπει να πλύνεις το παιδί, το καρεκλάκι και το πάτωμα!!!!

αλλά δε βαριέσαι.... αρκεί να τρώει!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...