Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη κρεμας φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμας στη διατροφη


vivian ΜΕΤΑ

Recommended Posts

δεν θέλω να κόψω το νυχτερινό θηλασμό θά θελα όμως να μην ξυπνά κάθε 2 ώρες..πιστεύω οτι δεν είναι όμως θέμα πείνα.την ημέρα μπορει να υπάρξει και κενό 4 ωρών ανάμεσα σε 2 θηλασμούς και τη νύχτα μπορεί να ξυπνάει και να ησυχάζει μόνο αν την βάλω στο στήθος και δεν τρώει κοιμάται αμέσως και τωρα πια δεν δέχεται πιπιλα με τίποτα,σφραγίζει το στόμα.τι να πω.μπορεί να φταίει που επέστρεψα στη δουλειά και της λείπω την ημέρα, τι να πω?

 

βρήκα μια βιολογική κρέμα με κινόα,ρυζάλευρο και πραγματική βανίλια,ίσως δώσω αυτή. τα γιαουρτάκια πότε τα ξεκινήσατε?

 

Επειδή εμείς ακόμα τρώμε ρυζάλευρο Novalac και ειπαμε για λιγο αλλαγή να φάμε κρέμα βανίλια αλλά διαβασα ολα αυτά με τη ζάχαρη και ανησύχησα. Δεν τον θηλάζω, ειναι 6 μηνών τωρα και θα ηθελα να μαθω για τη βιολογική κρέμα αν και φοβαμαι λιγο για θεματα αλλεργίας. Ποια ειναι και που τη βρισκεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ηθελα να μαθω για τη βιολογική κρέμα αν και φοβαμαι λιγο για θεματα αλλεργίας.

Τι σχεση εχει η βιολογικη κρεμα με τη αλλεργια?

Ισα ισα οι βιολογικες δεν περιεχουν αγελαδινο γαλα. :wink:

Ειναι βεβαια ανοστες αλλά ειναι βιολογικες!

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα την αλλεργία γιατί αυτά που περιέχει πιθανόν να είναι σε πιο φυσική κατάσταση και οχι επεξεργασμένα. Μπορεί να ειναι και ασχετο αυτο που ειπα, γραψτε λαθος....

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα την αλλεργία γιατί αυτά που περιέχει πιθανόν να είναι σε πιο φυσική κατάσταση και οχι επεξεργασμένα. Μπορεί να ειναι και ασχετο αυτο που ειπα, γραψτε λαθος....

Μπαααα ,δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

που θα βρω βρε μανουλες στη θεσσαλονικη αυτες τις κρεμες δημητριακων holle, ή αλλες τελος παντων που να μην εχουν ζαχαρη και γάλα?θηλάζουμε τρωμε φρουτα και ρυζαλευρο με κινοα (βιολογικο,το φτιαχνω με μητρικο γαλα)αλλα φτανει πια στουμποσαμε... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Το Βοτάνι"

 

Καστριτσίου 1

 

(στην πλατεια Αθωνος κοντα)

 

εγώ απο εκει τα επαιρνα.

 

μη φανταζεσαι ομως πως ειναι σιγουρο οτι θα τα φαει...

 

για μας πιο "καλη" ηταν η βρώμη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω κι εγώ ερώτηση. Χτες πήρα στον πασά μου μπισκοτόκρεμα (είπα στο μπαμπά του να φέρει από το σούπερ, οπότε δεν διάβασα τα συστατικά επιτόπου αλλά αφού είχε αγοραστεί). ΚΑι βλέπω με έκπληξη ότι εκτός από κρυσταλλική ζάχαρη περιέχει και 3% μέλι. Μάλιστα το "διαφημίζει" κιόλας. Έχω διαβάσει ότι το μέλι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μωρά κάτω του έτους. Ισχύει; Τι να κάνω;;; Δεν του έχω δώσει ακόμα... Η γιατρός μου είπε να εισάγω και μπισκοτόκρεμα, για να φάει το μωρό και άλλα δημητριακά εκτος από σιτάρι. Να μην τη δώσω; Μήπως να τη φάω εγώ (...δε με χαλάει ιδιαίτερα... :oops::D ).

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΕΛΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΩΣ ΕΝΟΣ ΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΡΕΥΝΟΥΣΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΟΡΙΑ ΤΟΥ CL.BOTILUNIM ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΚΚΡΙΘΕΙ ΤΟΞΙΝΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΕ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΤΡΩΣ ΕΣΥ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΤΙΚΕΤΑ.ΔΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ , ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ,Η ΚΟΥΑΚΕΡΑΧ SORRY,ΕΓΡΑΨΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στελίνα. Εμείς έχουμε θέμα με τη ζάχαρη. Ο μπέμπης δεν τρώει ούτε τα λαχανικά του ούτε γιαούρτι ούτε τα φρούτα του αν δεν είναι πολύ γλυκά. Με το ζόρι λίγες κουταλιές και μετά κλείνει η πόρτα... Μόνο γάλα και κρέμες τρώει με ευχαρίστηση. Προβληματίζομαι αν μπορώ να του δοκιμάσω κάτι άγλυκο. Πολύ θα ήθελα να μην δίνω στο παιδί μου όλες αυτές τις επεξεργασμένες βλακείες, αλλά τελικά προτιμώ να τρώει κάτι... Αλλιώς θα έμενε νηστικός. :cry:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, άλλωστε νομίζω οτι δεν πρέπει να γενικεύουμε κάθε παιδί είναι διαφορετικό και σίγουρα όλες θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

Εμενα στο χαρτακι με τις οδηγιες που μου εδωσε ο παιδιατρος γραφει με κεφαλαια εντονα γραμματα,οχι αλατι,ζαχαρη και μελι πριν το πρωτο ετος!

Παρολα αυτα ολες οι βρεφικες κρεμες εχουν ζαχαρη φανερη η κρυφη αναγραφομενη σαν σουκροζη και πολλες απο αυτες και μελι νομιζω αυτες με τα δημητριακα και οι μπισκοτοκρεμες αν δεν κανω λαθος ! Μεσα στην κρεμα δηλαδη το μελι κ η ζαχαρη δεν πειραζουν ?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εμενα στο χαρτακι με τις οδηγιες που μου εδωσε ο παιδιατρος γραφει με κεφαλαια εντονα γραμματα,οχι αλατι,ζαχαρη και μελι πριν το πρωτο ετος!

Παρολα αυτα ολες οι βρεφικες κρεμες εχουν ζαχαρη φανερη η κρυφη αναγραφομενη σαν σουκροζη και πολλες απο αυτες και μελι νομιζω αυτες με τα δημητριακα και οι μπισκοτοκρεμες αν δεν κανω λαθος ! Μεσα στην κρεμα δηλαδη το μελι κ η ζαχαρη δεν πειραζουν ?

Η ιδια γιατρος που σου λεει οχι ζαχαρη,η ιδια σου λεει να δωσει κρεμες εμποριου στο μωρο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι και λεω μηπως ειμαι χαζη και δεν καταλααινω κατι ?

ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟΟΟ???????

για παρτην ενα τηλ και ριξτης μια ερωτηση....περιεργη ειμαι να δουμε τι θα σου πει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουτος η αλλος δεν του δινω κρεμα βανιλια/φαριν λακτε /ρυζαλευροειδες . Την αλλη φορα ομως που θα παμε θα τον ρωτησω μονο κ μονο για να ακουσω απαντηση.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω προβληματιστηκα για το τι θα του δωσω, γιατι δεν ετρωγε τιποτα στην αρχη!! ξεκινησαμε με κεχρι holle, δοκιμασαμε ολες τις κρεμες holle, μας (μου, καλυτερα, γιατι ο μικρος τις τρωει ολες) αρεσει περισσοτερο το μουσλι. βαζ παντα μεσα στην κρεμα φρουτακι, για να γλυκαινει λιγο, το πρωι διαφορα φρουτα, το απογευμα μπανανα. δοκιμασα μετα απο καιρο ετσι για αλλαγη να του δωσω φαριν λακτε, αλλα δεν του αρεσε, γιατι συνηθισε τα ανοστα!! απο γιαουρτια τρωμε μονο προβειο και κατσικισιο, κατοπιν παροτρυνσης της παιδιατρου, που μας πληροφορησε οτι ολα αυτα τα αγελαδινα ειναι δηλητηρια!!! τρωμε τυρακι κατσικισιο με ψωμακι πολλες φορες αντι κρεμας, τωρα αρχισαμε και το μελι με ψωμακι, αλλα και αυτο δεν του αρεσει πολυ. σιγα-σιγα θα μαθει να τα τρωει ολα, υπομονη...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ζαχαρη, κανονικα απαγορευεται πριν τα δυο χρονια.......ο λογος ειναι οτι θεωρειται υπευθυνη για καταστροφη των βιταμινων που παιρνει ενα μωρο με την τροφη.....δεσμευει δλδ η ζαχαρη τις βιταμινες για να μεταβολιστει.

 

Καλο ειναι να μαθουν τα μωρα σωστη διατροφη τωρα που ειναι νωρις γιατι αν τα μαθετε στην γλυκια γευση της ζαχαρης μετα δεν θα μαζευονται......

 

Ο λογος που οι γιατροι (δλδ οι εταιριες) μας λενε να τα καταναλωνουμε ειναι για να μπουν τα παιδια μας στο συστημα απο νωρις......μεγαλωνοντας θα ειναι πελατες τους.....ενα μωρο που εχει συνηθισει στην γλυκια γευση, δεν προκειται μεγαλωνοντας να την απαρνηθει......

 

Παντως μην παρασυρεστε απο τα δικα σας γουστα......επειδη εμεις οι ενηλικες εχουμε διαμορφωμενα γουστα στις γευσεις και δεν μπορουμε να φαμε κατι αν δεν ειναι αρκετα γλυκο/αλμυρο/ξινο δεν σημαινει οτι ισχυει το ιδιο για τα μωρα μας......ακομα δεν εχουν διαμορφωθει οι γευστικες του απαιτησεις.....ουτε του προσφερουμε κατι σημαντικο για τον οργανισμο του με αυτα τα γλυκα.

 

Επισης περα απο τη ζαχαρη υπαρχουν κι αλλοι τροποι να γλυκανει ενα φαγητο......καποιο γλυκο φρουτο οπως η μπανανα, κομποστα απο γλυκα φρουτα και σταφιδες κλπ...

 

Αντι για κρεμες εμποριου υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα που μπορουμε να τους δωσουμε......γιαουρτια, κουακερ, τραχανας........μπορουμε επισης να μη τους δωσουμε καθολου κρεμες (πλην της φρουτικρεμας) αλλα να τρωνε το απογευμα τη σουπα τους.........στο δικο μου παιδι τουλαχιστον αυτο κανω.........εχει πολυ περισσοτερα θρεπτικα στοιχεια να αποκομισει απο την χορτοσουπα/κρεατοσουπα/ψαροσουπα παρα απο μια γλυκεια κρεμα......μη διαμορφωνουμε το μενου τους συμφωνα με το δικο μας.... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα μωρα μας, αν στραβομουτσουνιαζουν με ενα φαγητο σημαινει οτι δεν τους αρεσει....τοτε προσπαθουμε να αλλαξουμε λιγο την γευση του μηπως και του αλλαξουμε γνωμη .....

 

Αν δε στραβωνει ομως, απλα αρνειται να φαει, αυτο δεν σημαινει κατ αναγκη οτι δεν του αρεσει η γευση....μπορει απλα να περναει την φαση αρνησης φαγητου και να θελει τσαλιμακια για να φαει.......το κανουν απο καποια στιγμη και μετα.......ο δικος μου σημερα εφαγε το φαι του χωρις ιστοριες μετα απο καμποσους μηνες ταλαιπωριας......κι αυριο μπορει να κανει παλι τα ιδια......παιζουμε με τα υλικα (αλλαζοντας ποσοτητες συστατικων) και ψαχνουμε τροπους να τα διασκεδασουμε ωστε να φανε.......οταν ειναι σε τετοια φαση οτι και να τους δωσεις σε γραφουν!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα... ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα για τις βιολογικές κρέμες..

Στην μικρή δοκίμασα όλες τις κρέμες της Holle αλλά δεν τρώει καμία :(:( δοκίμασα και με φρούτα αλλά... :cry::cry::cry: Το μόνο που κατάφερα να φάει είναι αν της βάλω μέσα και λίγες κουταλιές φαρίν λακτέ!!! Τί να κάνω... :roll: Καμία ιδέα;

Υ.Γ. τις κρεμούλες αυτές τις φτιάχνεται με γάλα; :oops:

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας!Σε παραπάνω θέμα μόλις αναφέρθηκα στο τι μου είπε η παιδίατρος σχετικά με τις βιολογικές κρέμες. Όμως επειδή του super market είναι σκέτες βόμβες θερμίδων χωρίς κατά τη γνώμη μου καμία θρεπτίκη και ουσιαστική αξία παρεκτός του ότι αποτελούν το μεταβατικό στάδιο από το γάλα στο φαγητό, τί εναλλακτικές υπάρχουν για ένα μωρό που μόλις έκλεισε τον 6 μήνα;;Π.χ. το γιαουρτάκι θα ήταν μία καλή επιλογή;Εσάς οι γιατροί τί σας πρότειναν;Εμένα τη βανίλια με ρυζάλευρό την τ΄ρωει λλά πιο πολύα από πείνα, είναι φαγανή, όχι γιατί της αρέσει ιδιαίτερα!Τύλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πω πω... Έπαθα πλάκα με αυτα που διάβασα.για Γιαούρτι δεν μας είπε τίποτα ο γιατρός. Να του δώσω; Κ από κρέας μόνο κυμα μοσχαρακι ανέφερε. Να τόλμησω κ κοτόπουλο; Το γιαούρτι είναι χορταστικό όσο οι κρέμεσ;αυτα τα βιολογικά που λέτε σε τι τιμές τα βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...