Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να εκφράσει τι νιώθει; (φατσούλες συναισθήματα)


Recommended Posts

Συγκεκριμένα πώς θα τη βοηθήσω να καταλάβει πώς νιώθει; Τελευταία, είναι λίγο εκνευρισμένη, βαριεστημένη κ.ά. κι όταν παρακουράζεται πιάνει τα κλάματα με το παραμικρό. "Κάτι έχω, αλλά δεν ξέρω τι", μου είπε σήμερα κι εγώ κοντεύω να σκάσω! Πώς να καταλάβω τι έχει, πώς να τη βοηθήσω να καταλάβει εκείνη και να μου μιλήσει το κοριτσάκι μου;

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι παρα πολυ σημαντικο να καλλιεργησουμε την συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων η διαδικασια αυτη θα πρεπει να ξεκινα οσο πιο νωρισ τοσο καλυτερα δεν ξερω σε ποια ηλικια ειναι το κοριτσακι σου αλλα αν οπωσ βλεπω δεν μπορει να το εκφρασει βοηθησε την αρχιζοντασ εσυ[νιωθω οτι εισαι αναστατωμενη μηπωσ σενοχλει κατι]στην αρχη θα πρεπει να τησ υποβαλλεισ αναλυτικεσ ερωτησεισ ωστε σιγα σιγα να μαθει τη διαδικασια αν εκεινη τη στιγμη δεν λειτουργησει πεσ πωσ εισαι παντα προθυμη κ αργοτερα ξαναδοκιμασε οταν θαναι πιο ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

1.

Τα παιδιά μαθαίνουν τα συναισθήματα απο εμας ...

θα σου πρότεινα όποιο συναίσθημα έχεις να το εκφραζεις και να το ονομάζεις (δεδομένης στιγμής)

πχ ... αν βλέπεις κατι στην τηλεόραση και σε έχει θυμώσει , να πεις ούφ αυτο που άκουσα τωρα στις ειδήσεις με κάνει να αισθάνομαι πολύ θυμωμένη !

ή οταν βαριεσαι επίσης : (καθησμένη στο καναπε ) η μαμα τωρα βαριεται , δεν εχει να κατι να κανει (αν και η βαρεμάρα δνε είναι συναισθημα αλλα κατασταση )

όταν είσαι λυπημένη για κατι : η μαμα τωρα έχει λυπηθει με αυτο που συνέβει ...κοκ

 

γενικά όσο μιλάμε για τα συναισθήματα μας τοσο βοηθάμε και τα παιδια να κατανοήσουν και να δουν και τα δικά τους συναισθήματα !

 

2.

μπορείς να δείχνεις στο παιδι (αυτο ειναι εφαρμοσμένο θεατρικό παιχνίδι) εικόνες με ανθρωπους σε διάφορες φασεις με διαφορετικά συναισθήματα και να παιξετε ένα παιχνίδι που να ονομάζεται το συναίσθημα και να το μιμιστε !

 

θέλει εκπαίδευση και το συναίσθημα !

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους μπόρεσα να τα σκανάρω.

 

τα εκτυπώνετε σε χαρτόνι, ή σε χαρτί που το πλαστικοποιείτε,

μετά κόβετε γύρω απο τα κυκλάκια,

και τα αφήνετε να υπάρχουν. τα παιδιά απο μόνα τους τους αρέσει πολύ να παίζουν με αυτά. Ακόμα και απο 2 ετών. (σε αυτές τις ηλικίες βοηθάει ακόμα περισσότερο καθώς όλα είναι πρωτόγνωρα).

 

Σε μεγαλύτερα παιδιά μπορείτε να φτιάξετε ένα πίνακα αυτοκόλλητο, (που να κολλάνε οι φατσούλες) και να μπορούν τα παιδιά να κολλούν τις φατσούλες όπως θέλουν, να τις κατατάσσουν, σε ένα πεδίο να υπάρχει η περιγραφή,

πώς αισθάνομαι σήμερα,

μπορεί να μπεί και το πώς ήμουν χτές, και πώς θέλω να είμαι πιστευω ότι θα είμαι αύριο ?

 

βάλτε τις σε ένα κουτί να υπάρχουν να μην χαθούν - εγώ τις έχω βγάλει εις διπλούν, και τις ανακατεύεις σαν κάρτες

 

και παιζεις παιχνίδι όποια τραβήξεις, κάνεις την φατσούλα.

(θεατρικό παιχνίδι στην ουσία)

εχει πλάκα για ταξίδι και με άλλα παιδιά.

μετά μιλάς για το ποιά φατσούλα σου άρεσε περισσότερο.

 

φατσούλα που

 

κλαίει, πολύ λυπημένη

είναι θυμωμένη

φοβισμένη

κοιμάται ή είναι ικανοποιημένη

χαμογελαστή,

γελάει δυνατά

στεναχωρημένη/ απογοητευμένη/ λυπημένη

 

eikona0001.jpg

 

 

 

update 11/2/11

 

:idea:παιχνίδι -

τις βαζουμε ολες ανάποδα, και όποια τύχει στον καθένα , αυτή την έκφραση κάνει. (το κανουμε έντονα για να εχει πλακα)

 

:idea:παιχνίδι

διαλέγουμε πως αισθανόμαστε καθε μερα το πρωί ή το απόγευμα.

λέμε και τι μας οδηγάει σε αυτό το συναισθημα ... είμαι .... γιατί ....

 

:idea:παιχνίδι

κάνουμε καποια έκφραση και ο αλλος προσπαθεί να μαντεψει ποια έκφραση ειναι!! (είναι το μυστικό!)

ο άλλος εχει μπροστά του τις κάρτες και τις συγκρινει με την έκφραση του προσώπου μας

 

(και για μεγαλύτερα παιδιά αυτό)

 

δείτε και εδω για συναισθηματική νοημοσύνη (edit 20/1/12)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2279136#post2279136

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους βρε Μαρία :-)

αυτες τις φατσούλες μου τις έδειξε η Μαρία στην Παιδιαδρομή

τις εφτιαξα κι εγω και τις κάνω με τους μαθητές μου

τα αποτελέσματα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!

και στους μαθητές και στην κόρη μου !

ΤΥΠΩΣΤΕ ΤΑ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό με τις φατσούλες το έχω κάνει ήδη και το θεατρικό με τις γρκιμάτσες κι έχουμε διαβάσει και βιβλία για τα συναισθήματα, από καιρό και φυσικά τις μιλάω για τα δικά μου συναισθήματα συνεχώς (βαριέμαι, λυπάμαι, κρυώνω, εκνευρίστηκα, τι χαρά κλπ.) Τώρα κοντεύει 4. Ξέρει να κατονομάζει και να αναγνωρίζει όλα τα συναισθήματα....στους άλλους...Με τον εαυτό της τι γίνεται...;;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια περνάνε μια φαση που την λεω εγω "αυτο το κατι ..."

ειναι μαι περίοδος που δεν ξέρουν ακριβως πχ τι θέλουν αν φανε , δεν ξερουν τι νιωθουν , δεν είναι σίγουρα για το που θέλουν αν είναι ή να πανε

ειναι μια φαση στην οποία ανακαλύτουν και όλες τις πιθανότητες που υπαρχουν

 

χτίζει χαρακτήρα σε αυτην την περιόδο .

καλό είναι να ενισχύσεις το παιδι λεγοντας του πχ ... είναι οκ να μην ξερεις ακριβώς (λέω εγω τωρα)

αλλα σκέψου το και οταν θα είσαι ετοιμος-μη μιλησε μου

θα σε ακούσω και ποιος ξέρει ...μπορεί και να μπορώ να σε βοηθήσω !

δλδ να περασει στο παιδι οτι ειναι οκ και ΜΗΝ ξερει ... ή να μην μπορέι να εκφρασει αυτο που νιωθει !

θα μάθει.. !!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Άρια thanks!! Πολύ ωραία αυτά που γράφεις και βοηθούν και εμάς να είμαστε έτγοιμες να τα αντιμετωπίσουμε όταν έρθουν.

 

Γι'αυτό αγαπώ αυτό το φόρουμ. Όχι απλά μας βοηθά να λύνουμε προβληματα αλλά και να είμαστε έτοιμοι να τα αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

δνε ξέρω αν μπορεί να σε βοη΄θησει και ενα προσωπικό παραδειγμα:

η κόρη μου εχει ξυπνησει στις 2 το ξυμέρωμα και κλαιει .

εχει έρθει πανω απο το κεφαλι μου . την ρωτάω γιατι κλαις .,,,?

δεν μου απανταει

μετα απο καναδυο υποθέσεις της ειπα:

αν θελεις και όταν νιωσεις ετοιμη σκέψου τι είναι αυτο που σε κάνει να κλαίς και πες το μου .Μπορεί να μπορώ να σε βοηθήσω !

εκλαιγε για 20 λεπτα ... μετα σταματησε και μου ειπε :

φοβήθηκα χαμήλωσε το φως στο δωμάτιο (έχουμε ντιμερ στο δωματιο της που καμια φορά πευτει η ταση και χαμηλώνει )

πήγα ανέβασα την ταση

της εδωσα ενα φιλή και της ειπα : οταν μου λες τι συμβαίνει μπορέι να μπορώ να σε βοηθήσω όπως τωρα!

αλα μου πειρε 20 βασανιστικά λεπτα οπου η μικρή εκλαιγε πανω απο το κεφαλι μου ... ηρεμη εγω

χωρίς ενταση , θυμό , φοβο, ανυσηχία απλα...περήμενα !

Link to comment
Share on other sites

δνε ξέρω αν μπορεί να σε βοη΄θησει και ενα προσωπικό παραδειγμα:

η κόρη μου εχει ξυπνησει στις 2 το ξυμέρωμα και κλαιει .

εχει έρθει πανω απο το κεφαλι μου . την ρωτάω γιατι κλαις .,,,?

δεν μου απανταει

μετα απο καναδυο υποθέσεις της ειπα:

αν θελεις και όταν νιωσεις ετοιμη σκέψου τι είναι αυτο που σε κάνει να κλαίς και πες το μου .Μπορεί να μπορώ να σε βοηθήσω !

εκλαιγε για 20 λεπτα ... μετα σταματησε και μου ειπε :

φοβήθηκα χαμήλωσε το φως στο δωμάτιο (έχουμε ντιμερ στο δωματιο της που καμια φορά πευτει η ταση και χαμηλώνει )

πήγα ανέβασα την ταση

της εδωσα ενα φιλή και της ειπα : οταν μου λες τι συμβαίνει μπορέι να μπορώ να σε βοηθήσω όπως τωρα!

αλα μου πειρε 20 βασανιστικά λεπτα οπου η μικρή εκλαιγε πανω απο το κεφαλι μου ... ηρεμη εγω

χωρίς ενταση , θυμό , φοβο, ανυσηχία απλα...περήμενα !

 

Thanks a million για το ότι το μοιράστηκες. Είναι μικρό ακόμα το δικό μου (ούτε 2) αλλά σίγουρα μ'αρέσει να ακούω και όταν συμβαίνει κάτι πάντα σκέφτομαι και το μέλος που το πρότινε αλλά και ...κοίτα να δεις που κάνουμε chat και γινομαστε καλύτεροι γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thanks!θα το δοκιμάσω (αν και δε θεωρουμαι και τερας ψυχραιμιας...)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad:βεβαια να θυμασαι κ κατι πολυ σημαντικο οτι αν το παιδι δεν βλεπει κ δεν ακουει κ γυρω του να εκφραζονται συναισθηματα ισωσ ναναι πιο δυσκολο γιαυτο ξεκινα κ εσυ κ τουλαχιστον οι πιο στενοι ανθρωποι γυρω τησ να εκφραζεστε περισσοτερο καμια φορα εξηγησε τησ αν καποιο συναισθημα ειναι πιο εντονο οτι ειναι αποδεκτο ναφησουμε τον εαυτο μασ να νιωσει κ να κατανοησει κ τι προκαλει το εντονο συναισθημα θεωρω σημαντικο τα παιδια να μαθαινουν τι νιωθουν αλλα κ τι το προκαλει κ να το μοιραζονται η να το διαχειριζονται
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...
On 30/6/2010 at 1:15 ΜΜ, Μαρια Στυλιανακη είπε:

επιτέλους μπόρεσα να τα σκανάρω.

 

τα εκτυπώνετε σε χαρτόνι, ή σε χαρτί που το πλαστικοποιείτε,

μετά κόβετε γύρω απο τα κυκλάκια,

και τα αφήνετε να υπάρχουν. τα παιδιά απο μόνα τους τους αρέσει πολύ να παίζουν με αυτά. Ακόμα και απο 2 ετών. (σε αυτές τις ηλικίες βοηθάει ακόμα περισσότερο καθώς όλα είναι πρωτόγνωρα).

 

Σε μεγαλύτερα παιδιά μπορείτε να φτιάξετε ένα πίνακα αυτοκόλλητο, (που να κολλάνε οι φατσούλες) και να μπορούν τα παιδιά να κολλούν τις φατσούλες όπως θέλουν, να τις κατατάσσουν, σε ένα πεδίο να υπάρχει η περιγραφή,

πώς αισθάνομαι σήμερα,

μπορεί να μπεί και το πώς ήμουν χτές, και πώς θέλω να είμαι πιστευω ότι θα είμαι αύριο ?

 

βάλτε τις σε ένα κουτί να υπάρχουν να μην χαθούν - εγώ τις έχω βγάλει εις διπλούν, και τις ανακατεύεις σαν κάρτες

 

και παιζεις παιχνίδι όποια τραβήξεις, κάνεις την φατσούλα.

(θεατρικό παιχνίδι στην ουσία)

εχει πλάκα για ταξίδι και με άλλα παιδιά.

μετά μιλάς για το ποιά φατσούλα σου άρεσε περισσότερο.

 

φατσούλα που

 

κλαίει, πολύ λυπημένη

είναι θυμωμένη

φοβισμένη

κοιμάται ή είναι ικανοποιημένη

χαμογελαστή,

γελάει δυνατά

στεναχωρημένη/ απογοητευμένη/ λυπημένη

 

eikona0001.jpg

 

 

 

update 11/2/11

 

:idea:παιχνίδι -

τις βαζουμε ολες ανάποδα, και όποια τύχει στον καθένα , αυτή την έκφραση κάνει. (το κανουμε έντονα για να εχει πλακα)

 

:idea:παιχνίδι

διαλέγουμε πως αισθανόμαστε καθε μερα το πρωί ή το απόγευμα.

λέμε και τι μας οδηγάει σε αυτό το συναισθημα ... είμαι .... γιατί ....

 

:idea:παιχνίδι

κάνουμε καποια έκφραση και ο αλλος προσπαθεί να μαντεψει ποια έκφραση ειναι!! (είναι το μυστικό!)

ο άλλος εχει μπροστά του τις κάρτες και τις συγκρινει με την έκφραση του προσώπου μας

 

(και για μεγαλύτερα παιδιά αυτό)

 

δείτε και εδω για συναισθηματική νοημοσύνη (edit 20/1/12)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2279136#post2279136

Το έκανα κι εγώ αυτό στη μικρούλα μου. Φανταστικό και της άρεσε πολύ σαν παιχνίδι κι εκφράζεται.. 

Η διαχείριση των συναισθημάτων ειναο η πιο βασική στην ψυχοσύνθεση ενός ατόμου κι εγώ το έχω δουλέψει πολύ με τον εαυτό μου και το δουλεύω ακόμα. Έμαθα μέσα από αυτό να έχω αυτοέλεγχο πράγμα πολύ βασικό για ένα άτομο σαν εμένα που υπήρξα καταιγιστική για πολλά χρόνια σα νεα. Δε μου το δίδαξε κάνεις αλλά το ένιωσα σαν ανάγκη και το καλλιετγησα μόνη μου. Γιαυτό προσπαθώ να μάθω τα παιδιά μου το ίδιο τώρα που είναι μικρά μέσα από παιχνίδι αλλά και κουβέντα όσο παιρνει.

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Το έκανα κι εγώ αυτό στη μικρούλα μου. Φανταστικό και της άρεσε πολύ σαν παιχνίδι κι εκφράζεται.. 

Η διαχείριση των συναισθημάτων ειναο η πιο βασική στην ψυχοσύνθεση ενός ατόμου κι εγώ το έχω δουλέψει πολύ με τον εαυτό μου και το δουλεύω ακόμα. Έμαθα μέσα από αυτό να έχω αυτοέλεγχο πράγμα πολύ βασικό για ένα άτομο σαν εμένα που υπήρξα καταιγιστική για πολλά χρόνια σα νεα. Δε μου το δίδαξε κάνεις αλλά το ένιωσα σαν ανάγκη και το καλλιετγησα μόνη μου. Γιαυτό προσπαθώ να μάθω τα παιδιά μου το ίδιο τώρα που είναι μικρά μέσα από παιχνίδι αλλά και κουβέντα όσο παιρνει.

 

Μεσα απο ζωγραφικη το εκανα και εγω στον μεγαλο μου γιο...ειδικα οταν ξεκινησε η δυσκολη ηλικια μετα τα δυο και τα ξεσπασματα θυμου...Ζωγραφιζαμε μαζι αυτοκινητακια, ζωακια με διαφορα συναισθηματα...Τωρα στα τρια, υπαρχουν στιγμες που θα κλαψει και θα μου πει "ειμαι λυπημενος"....Γενικα, νομιζω τον εχει βοηθησει η αναγνωριση ενος συναισθηματος ειτε απο λεκτικη περιγραφη δικη μου ειτε μεσα απο ζωγραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...