Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

.....κανε κουραγιο κoπελα μου!!!!

 

Vera, όλο κουράγιο προσπαθώ να κάνω. Πολύ δύσκολο πράγμα... Τώρα έχει πληγούλες και στο πιπί της και μου δείχνει ότι την ενοχλεί. Και εκεί μελάνι βάζω και λίγο ελαιόλαδο που μου είπε η παιδίατρος... Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο...

Υπομονή και πάλι υπομονή...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις και κοριτσακι εσυ....δεν ξερω τι γινεται με αυτα, αλλα εμεις ειχαμε εντονο ερεθισμο και πονο και στο πουλακι καποια στιγμη..........τον ετσουζε και τον πονουσε πολυ....βοηθησε η θεραπεια που του εκανε 3 μερες με βερνταλ.....

 

 

Παντως απο καποιο σημειο και μετα ξεπερνιεται...θελει μονο καλη συντηρηση, προληψη για να μη φτασει στο ιδιο σημειο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία το πέρασα κι εγώ..πληγές που έτρεχαν αίμα..μόνο το μελάνι βοήθησε και αφού έκλεισαν η fusicort. 2 βδομάδες παιδεύτηκε το κοριτσάκι μου και εμένα με είχε πιάσει απελπισία.

Πάντως αν θες δοκίμασε και αυτό που μου είπε η παιδοδερματολόγος που πήγα την μικρή για άλλο λόγο, αλλά την ρώτησα σε περίπτωση που ξανακάνει πληγές τι να κάνω..ψέκασμα με φυσιολογικό ορό...

Υπομονη..θα περάσει! το ότι δεν μάτωσαν σήμερα είναι πολύ καλό σημάδι. :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την είδε πάλι η γιατρός σήμερα και προβληματίστηκε πάρα πολύ! Μου είπε να τα κόψω όλα (ποτέ δεν ήταν υπέρ του μελανιού). Της έκανε μεγάλη εντύπωση που η ηωσίνη δεν έκανε δουλειά, επειδή λέει πάντα κάνει. Μίλησε με μία δερματολόγο και μας είπε για μία κρέμα που θα την ξεκινήσω από αύριο... Μου είπε να περιμένουμε άλλες 3 μέρες με τη νέα θεραπεία. Με διαβεβαίωσε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι δεν παίζει κάτι άλλο.................

Πριν την κρέμα θα της βάζω φυσιολογικό ορό αλλά μου είπε οτι τσούζει λίγο... Αχ, πόσο ακόμα θα ταλαιπωριέται η μπουμπού μου. Όταν κάνει τα τσίσα της πονάει επειδή και το πιπί της είναι στα μαύρα του χάλια............

.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε η δικια μου παιδιατρος ειναι υπερ του μελανιου....το σνομπαρει απροκαλυπτα.......μονο κορτιζονες προωθει........

 

Εχε υποψη σου οτι ολες αυτες οι κρεμες απαξ και χρησιμοποιουνται καιρο παυουν να βοηθουν....πρεπει να περασει ενα διαστημα αποχης για να αποκτησουν ξανα αποτελεσματικοτητα πανω στα κορμακια τους.....κι αυτο γιατι συνηθιζει το δερμα στα συστατικα τους και δεν αντιδρα πια....

 

Σκεψου οτι στα πρωτα εκζεματα μου λεγε να βαζω fixotide.....οντως με την πρωτη εφαρμογη εβλεπες τεραστια διαφορα...οσο περνουσε ο καιρος ομως η βελτιωση γινοταν πιο αργη με αποτελεσμα απο ενα σημειο και μετα να μη γινεται τιποτα......το ιδιο και με τη dactador που μου λεγε να βαζω πανω στο συγκαμμα......την πρωτη φορα εφυγε αμεσως.......μετα το υποτροπιαζε....

 

Εμεις περασαμε τρελο πονο, το παιδι ουρλιαζε μονο που του εριχνα νερακι πανω στο πουλακι και στον πωπο.......εφθανε στο σημειο να τρεμει απο τους πονους.....και την ζημια την επαθε απο τα φαρμακα....ειδικα την dactador...το μελανι ηταν η τελευταια μας λυση και πραγματικα εντυπωσιαστηκα οταν ειδα να φευγει ολος αυτος ο πονος με την μια......ειχαμε φθασει στο σημειο να κλαιω εγω καθε φορα που του αλλαζα πανα........το μωρο εβαζε τα κλαμματα μονο που εβλεπε οτι κατευθυνομασταν προς το μπανιο.....

 

Δε σου βρισκουν λυσεις οι παιδιατροι......μονο φαρμακα σε βαζουν να αγοραζεις......οσο καιρο διηρκησε το προβλημα ειχα γεμισει με φαρμακα το σπιτι...μου λεγε παρε αυτο, παρε το αλλο....ουδεποτε μου ειπε ομως οτι δεν το χρησιμοποιεις πανω απο 3 μερες γιατι κανει ζημια....μου τα πε αφου τα παθαμε........"και τωρα τι κανω?" την ρωτουσα....δεν ηξερε τι να μου πει........ευτυχως σου λεω με εσωσε ο ξαδερφος.......ειχα απελπιστει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κρέμα δεν είναι κορτιζονούχα. Σήμερα την ξεκινήσαμε... Αύριο θα την πάω και σε δερματολόγο... Πρήστηκε και το πιπί της και η παιδίατρος είπε ότι ήταν αναμενόμελο λόγω της φλεγμονής που έχει δημιουργηθεί.

Ωχ, κλαίει. Πάω...

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Ελπίζω να είναι καλύτερα να είναι καλύτερα η μπουμπού σου.

Γράψε μας τα νέα σας!

Τό έχω ξαναγράψει και σε προηγούμενη δημοσίευση, δεν χρειάζονται κρέμες σε κάθε αλλαγή πάνας και μην χρησιμοποιείς ΠΟΤΕ μωρομάντηλα.

Να την πλένεις πάντα στο μπάνιο με σκέτο νεράκι ή και με απαλό σαπουνάκι.

Ειλικρινά σου εύχομαι, να είσαστε καλά!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Λοιπόν, η δερματολόγος που την είδε την προηγούμενη Πέμπτη έπαθε σοκ όταν της είπα πόσες μέρες έχει κρατήσει αυτή η κατάσταση! Μου είπε ότι είναι σαν έγκαυμα 3ου βαθμού και ότι έχει χάσει αρκετές στοιβάδες δέρματος. Μου άλλαξε τη θεραπεία και μου έδωσε αλοιφή Bactroban την οποία βάζω σε μεγάλη ποσότητα σε κάθε αλλαγή πάνας. Επίσης της κάνω κάθε φορά για λίγη ώρα κομπρέσα με φυσιολογικό ορό και τη στεγνώνω με το πιστολάκι. Ακόμα και όταν την αφήνω γυμνή, της έχω βάλει αυτή την αλοιφή. Το παιδί από τη 2η μέρα έχει εμφανίσει μεγάααααααλη βελτίωση. Πλέον δεν πονάει καθόλου και οι μεγάλες πληγές σχεδόν έχουν κλείσει. Θα την ξαναδεί αύριο το απόγευμα. Ένα από τα λάθη που έκανα ήταν ότι σε κάθε αλλαγή πάνας την έπλενα με νερό και σαπούνι. Μου είπε ότι το νερό είναι εχθρός σε αυτές τις περιπτώσεις και χρειάζεται τέτοιο πλύσιμο μόνο όταν έχει κάνει κακά και το πρωί που η πάνα είναι φορτωμένη από όλη τη νύχτα. Τις υπόλοιπες φορές την καθαρίζω με γάζα ποτισμένη με φυσ ορό. Όταν ενημέρωσα και την παιδίατρο μου είπε κι εκείνη τα ίδια για το νερό και μάλιστα ότι και όταν είναι καλά να μην τα βάζω κάτω από τη βρύση συνέχεια. Τα μωρά μου τα αλλάζω 5 πάνες τη μέρα τουλάχιστον. Κάθε φορά τα έπλενα. Μου είπε ότι δεν πρέπει γιατί τα τσισάκια τους δεν έχουν μικρόβια και δεν χρειάζεται επειδή αποκτούν μεγαλύτερη ευαισθησία...

 

Αύριο θα ποστάρω πάλι με τα νέα από τη δερματολόγο.

 

Όπως κατάλαβα επρόκειτο για πολύ σοβαρή περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πως φτάσαμε εκεί... Ίσως να φταίει το νερό... Δεν ξέρω. Ελπίζω αύριο να με διαφωτίσει!

.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ για τις εξελίξεις σας, αλλά κάτι που πρέπει να έχεις κατά νου είναι το νερό γίνεται επιβαρρυντικός παράγοντας, όταν παραμένουν οι υγρασίες μετά απο κάθε χρήση του.

Παρόλ' αυτά και εγώ όταν κάνει μόνο τσίσα, του αλλάζω απλώς την πάνα, χωρίς την χρήση μωρομάντηλων και την εφαρμογή κρέμας.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η SUDOCREM.ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ (SUDOCREM)ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΚΑΗΚΕ.ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ FUSSICORT (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ) ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΩΡΥΕΤΑΙ:¨ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΤΟ ΜΩΡΟ :evil::evil: . :?::?: ¨ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ.ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ(ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ)ΣΤΗ 2 ΧΡΗΣΗ ΣΩΘΗΚΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ PENATEN ΚΑΙ ΠΟΤΕ BEPANTHOL.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ NIVEA ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΛΛΕΝΤΟΥΛΑΣ .

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η BACTROBAN ειναι πολυ καλη αλοιφη...την βαζω συνεχεια απο τοτε ποτ επαθα μολυνση στο στηθος απο μια τριχουλα και μου την εδωσε χειρουργος.........απο οτι διαβασα εδω θεωρειται βαρια κρεμα......

 

Κι εμεις ειχαμε κανει μεγαλη και βαθια πληγη αλλα ευτυχως μας βοηθησε το μελανι......

 

 

Λες λοιπον να μη το πλενουμε οταν κανει τσισα ε? Αν το περναμε με βρεγμενο βαμβακι και το σκουπιζουμε? Ειναι αληθεια αυτο με το νερο αλλα ειμαστε και λιγο υποχονδριοι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera, το συζήτησα ξανά με τη δερματολόγο όταν την ξαναείδε και μου είπε μόνο γάζα με νερό ή φυσιολογικό ορό και σκούπισμα με την πετσέτα. Και πολλή κρέμα φραγμού (sudocrem). Για το μελάνι και την ηωσίνη είπε ότι είναι άριστα αντιμυκητιακά αλλά στην περίπτωσή μας, αφού δεν δούλεψε το ένα, αναμενόμενο ήταν να μη δουλέψει και το άλλο. Τώρα πάντως συνεχίζουμε τη θεραπεία με τη bactroban (2η εβδομάδα) και θα την ξαναδεί για να μας δώσει κάποιο άλλο φάρμακο. Οι πληγές έχουν κλείσει τελειώς και σε εκείνα τα σημεία υπάρχει το νέο δερματάκι (καλά... δεν το πιστεύω αυτό που γράφω :cry:) που είναι κόκκινο.

Για τη bactroban που τη ρώτησα αν είναι επιβλαβές που της βάζω μεγάλη ποσότητα και για πιο πολλές μέρες από αυτές που γράφουν οι οδηγίες, μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και μάλιστα επειδή από τις περιγραφές μου κατάλαβε ότι υπερέβαλα στην ποσότητα, μου είπε ότι δεν πειράζει και δεν έχω βλάψει την υγεία της μικρής.

Κι εμείς που τα βάζαμε κάτω από τη βρύση τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα, νομίζαμε ότι κάναμε το καλύτερο, αλλά αποδείχτηκε ότι μάλλον δεν ήταν έτσι. Τώρα και τον μικρό έτσι τον καθαρίζω. Γάζα με φυσιολογικό ορό, αν και η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να βάλω και νερό, αλλά τώρα που έχουμε ολόκληρο μπουκάλι φυσιολογικού ορού, χρησιμοποιώ αυτό :wink:.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από μένα!

Θέλω να ξανατονίσω για άλλη μια φορά ότι δεν είναι το νερό που κάνει την ζημιά, αλλά η υγρασία, αν και εφόσον δεν σκουπιστεί καλά η περιοχή!

Συγχωρήστε με για αυτή την επιμονή, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι βλάπτει και τι όχι.

Επίσης, είναι καλό και σκόπιμο οι διάφορες κρέμες και ιδίως οι φαρμακευτικές, να χρησιμοποιούνται όποτε και όταν είναι ανάγκη και όχι για την πρόληψη.

Ηεπαναλαμβανόμενη και καθημερινή χρήση τέτοιων σκευασμάτων, καταστρέφει το φυσιολογικό ph της επιδερμίδας, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζει και σε αυτές τις κρέμες. Όταν λοιπόν, το δερματάκι του μωρού εμφανίσει κάποια κοκκινίλα (αναφέρω το πιο ανώδυνο), ή και ακόμα χειρότερα συγκαεί, οι συγκεκριμένες κρέμες δεν κάνουν και πολλά πράγματα για την ανακούφιση των συμπτωμάτων!

Στα μαιευτήρια η ποσότητα της κρέμας είναι πολύ περισσότερη, γιατί μπορεί το επόμενο άλλαγμα της πάνας καθυστερήσει περισσότερο απ' ότι πρέπει κανονικά!

Συγχωρήστε με, αν σας φαίνομαι λίγο απόλυτη, αλλά δεν θέλω ούτε την πολύξερη να κάνω, ούτε την ειδική! Είναι μόνο λόγια γνώσεων και προσωπικής πείρας και σκοπό έχουν την αποφυγή δυσμενών καταστάσεων για τα μωράκια μας!

Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Με τη δερματολόγο συζήτησα με λεπτομέρειες το θέμα του πλυσίματος και της καθαριότητας και ήταν απόλυτη στο θέμα του νερού. Δεν τέθηκε θέμα στεγνώματος αλλά πλυσίματος κάτω από τη βρύση... Δεν είμαι κι εγώ γιατρός, τη ιατρική της γνώμη μεταφέρω.

greek.mother, όταν λες για κρέμες φαρμακευτικές, εννοείς τις κρέμες φραγμού, τύπου sudocrem? Αν εννοείς αυτού του τύπου, νομίζω ότι είναι μόνο για πρόληψη και προστασία και όχι για θεραπεία συγκαμάτων.

Καλά, θα τρελαθούμε στο τέλος με τις 500 ιατρικές γνώμες που επικρατούν! Άντε να βγάλουμε αυτές τις πάνες να μην έχουμε τέτοια προβλήματα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγάλουμε αυτές τις πάνες να μην έχουμε τέτοια προβλήματα
!

Η πιο σοφή πρόταση και η πιο δημοφιλής απάντηση!

Πάλι ταλαιπωρίες, πάλι σκασίλες, πάλι ιατρικές γνώμες που θας μας κάνουΝ να τραβάμε και πάλι τα μαλλιά μας.

Το μητρικό ένστικτο βρε κορίτσια, που πήγε?

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος παντως μου ειπε οτι η σουντοκρεμ ειναι για προληψη, απαξ κι εχει κανει ερεθισμο το δερματακι (η απλα μια κοκκινιλα) δεν πρεπει να μπαινει γιατι δεν αφηνει την περιοχη να αναπνευσει και να γινει καλα.......

 

 

 

Ευγενια προσπαθησες να αφηνεις την μικρη να παιρνει αερα?

 

Παντως θα δεις οτι μολις ξεπερασεις το προβλημα, με λιγη προληψη και να προλαβαινεις ην κατασταση σωστα πριν προχωρησει θα πατε καλα........εγω μολις τον δω να κοκκινιζει βαζω μελανι και στην επομενη αλλαγη cicalfate.......ως τωρα δεν υποτροπιασαμε!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χαρά σας, να μας ζήσουνε τα κουκλιά μας και να τα χαιρόμαστε!!! Νέα μαμά, μπέμπης 40 ημερών (αύριο) και ήδη στον αγώνα του συγκάματος... Οι γιατροί με έχουν τρελάνει, ο ένας έτσι ο άλλος αλλιώς, κόψε το μητρικό να σφίξουν οι κενώσεις Ο ΕΝΑΣ - μην κόψεις το μητρικό, άσ'τον ανοιχτό κ βάλ'του κορτιζόνη Ο ΑΛΛΟΣ, έχει διάρροια Ο ΕΝΑΣ - έτσι είναι τα κακά όσων θηλάζουν Ο ΑΛΛΟΣ - -δε βγαίνει άκρη, πρέπει να γίνεις ειδικός ο ίδιος για να το λύσεις το πρόβλημα!

 

Το μπεμπούδι μ' είχε κάνει ελαφρά έλκη και έκανα θεραπεία συνδιάζοντας τις θεραπείες 2 γιατρών και βγάζοντας ό,τι δε μου άρεσε όπως κορτιζόνη κτλ και φτιάχνοντας και δικό μου σκεύασμα καθ'ότι φτιάχνω κρέμες κτλ. ΑΛΛΑ!!! Εμ, αλλά.... πάνω που καθάρισε μια χαρά με τις αλοιφές κ άνοιγμα 6-7 ώρες, την επόμενη της πρώτης μέρας που δεν τον άφησα ανοιχτό τόσο πολύ ΝΑ'ΤΟ το κόκκινο τέρας και μάλιστα εξαπλωνόταν θρασύτατα μπροστά στα μάτια μου ενώ ο μικρός ήταν με ανοιχτή πάνα πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού... Τί 'ναι τούτο?

 

Πρέπει δηλαδή να μένει στον αέρα όλη μέρα??? Δεν γίνεται αυτό απλά.

Κι ύστερα τι σόι πράμα είν' τούτο που τολμάει κ χειροτερεύει ενώ ο μπέιμπς είναι αερόβιος??? Αλλεργία?

 

Διάβασα λοιπόν όλες τις δημοσιεύσεις εδώ και βλέπω τελικά ότι κ οι δικοί σας οι γιατροί στα τυφλά πάνε. Πάρε βάλε κ πες μας...

 

To Bactroban είναι για σταφυλόκοκκους πχ τα μελάνια για Candida το Helixderm πάλι συνδιάζει κ αντιμικροβιακές αλλά κ αντιμυκητιακές ιδιότητες, το γάλα της μαμάς καλό για πολύ ελαφρές καταστάσεις... ενώ τα Daktarin-Daktodor φαίνεται να μη δουλεύουν μετά από λίγο καιρό και την κορτιζόνη στο Daktodor τη θεωρώ ούτως ή άλλως έσχατη λύση.... Και γενικά βλέπω όλοι εδώ ταλαιπωρούνται χωρίς απτά στοιχεία για την εκάστοτε περίπτωση.

Οπότε, τί κάνουμε?

 

1. Μήπως καλύτερα κάποιο τεστ πχ καλλιέργεια? Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... !!! Γίνονται τέτοια τεστ σε νεογνά, τεστ στα κακάκια επίσης κάνουνε? Αν ναι που και πώς? Ξέρετε τιπτς?

 

2. Επίσης ξέρετε κάποια δίαιτα θηλασμού ενάντια στις υδαρές κ αδιάκοπες κενώσεις των βυζοθρεμμένων μας??? Γιατί είναι πολύ δύσκολο να είσαι όλη μέρα πάνω από το κωλαράκι με γάζες κ ορό κ να σφουγγίζεις ενώ παίρνει τον αέρα του... (να έρθει ο γιατρός να το κάνει που μου λέει "δεν είναι τίποτα" και ο μπέμπης σκούζει.... κ με πιάνει τρέλα εμένα)

 

Πείτε κάποια ιδέα γιατί οι γιατροί θιγονται που εγώ η αδαής τολμάω να τους υποδείξω τρόπο σκέψης.. :shock:

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλωσορισες! :D

 

Για τις αποριες σου μιας και θηλαζεις θα σου προτεινα να ερθεις στην ενοτητα θηλασμου. :wink:

 

Εγω απο την πρωτη μερα χρησιμοποιουσα στο μωρο μοτ την κεραλοιφη, μια κρεμα που εφτιαχνα με κερι μελισσα και λαδι ελιας.........εντελως φυσικη και μας κρατησε πεντακαθαρους τους πρωτους 9 μηνες.,,....μετα με τις στερεες αρχισαν τα προβληματα αλλα με τον καιρο τα ξεπερασαμε και τωρα κανουμε προληψη..........

 

Ελα να το συζητησουμε στην ενοτητα θηλασμου, εκει θα σου πουν οι πιο εμπειρες τι μπορεις να κανεις!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

1. Μήπως καλύτερα κάποιο τεστ πχ καλλιέργεια? Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... !!! Γίνονται τέτοια τεστ σε νεογνά, τεστ στα κακάκια επίσης κάνουνε? Αν ναι που και πώς? Ξέρετε τιπτς?

 

2. Επίσης ξέρετε κάποια δίαιτα θηλασμού ενάντια στις υδαρές κ αδιάκοπες κενώσεις των βυζοθρεμμένων μας??? Γιατί είναι πολύ δύσκολο να είσαι όλη μέρα πάνω από το κωλαράκι με γάζες κ ορό κ να σφουγγίζεις ενώ παίρνει τον αέρα του... (να έρθει ο γιατρός να το κάνει που μου λέει "δεν είναι τίποτα" και ο μπέμπης σκούζει.... κ με πιάνει τρέλα εμένα)

 

Πείτε κάποια ιδέα γιατί οι γιατροί θιγονται που εγώ η αδαής τολμάω να τους υποδείξω τρόπο σκέψης.. :shock:

 

1. Τα τεστ δεν ειναι έγκυρα σε τόσο μικρή ηλικία. Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας έναν ειδικό αλλεργιολόγο, να στα πει επιστημονικά.

 

2. Οι συνηθισμένες αιτίες είναι αλλεργία ή υπερπαραγωγή ή ίωση και πιο σπάνια άλλες αιτίες. Αλλά τώρα έχετε ερεθισμένο πωπουδάκι και φταίνε κι άλλα. Πες μας λεπτομέρειες. Αν θέλεις, απάντησε εδώ ή καλύτερα άνοιξε καινούργιο θέμα στην ενότητα του θηλασμού και γράψε μας τις απαντήσεις που ζητάει η Αγλαΐα σε αυτό το ποστ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

και γράψε μας λεπτομέρειες από ποιο στήθος θηλάζεις, για πόση ώρα, κάθε πότε έχετε κενώσεις, χρώμα, υφή, μυρωδιά, αν έχετε πολλά αέρια, αν έχεις κάνει καθόλου αποχή στα γαλακτοκομικά και οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται σχετικό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες he_make_a_lot_of_poop!

Ελπίζω στην ενότητα "Θηλασμός" να βρεις πληροφορίες για το μωράκι σου και όλο αυτό που περνάτε... Είναι μέγαλη ιστορία τελικά το σύγκαμα... Κι εγώ δεν το πίστευα μέχρι που την πατήσαμε...

 

Η μικρή μου τελείωσε με τη θεραπεία bactroban+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό γιατί έχουν κλείσει τελείως οι πληγές. Η δερματολόγος μου έδωσε μία αναπλαστική καλλυντική κρέμα που θα μπαίνει 1-2 φορές τη μέρα, κάτω από τη φραγμού, για 2-3 μήνες :shock:! Όταν τη σταματήσουμε κι αυτή με το καλό, θα έχει λίγα σημάδια τα οποία θα εξαλείψει μόνος του ο οργανισμός. Μου είπε ότι ανάρρωσε γρήγορα, συγκριτικά με την έκταση του πρόβληματός της :shock:! Υπόψιν ότι επί 2 εβδομάδες βάζαμε πολύ κρέμα bactroban! Γύρω στα 15 σωληνάρια τελειώσαμε!!! Ακόμα είναι ευαίσθητη βέβαια.

Vera, την άφηνα γύρω στις 2 ώρες τη μέρα γυμνή αλλά δεν γινόταν τίποτα. Έγινε η ζημιά εξαρχής και οι πρώτες 3 θεραπείες δεν έκαναν τίποτα.

Τη ρώτησα τί κάνουμε σε περίπτωση ερεθισμού (υπό κανονικές συνθήκες - όχι τώρα που είναι ακόμα ευαίσθητη) και μου είπε για 2-3 μέρες βάζουμε πρωί-βράδυ dactodor και αν δε δω βελτίωση, πάμε κατευθείαν στο γιατρό. Τί να πω? Άλλη μία ιατρική συνταγή! Μακάρι να μην το ξαναπεράσει κανένα παιδάκι αυτό το μαρτύριο!

.png
Link to comment
Share on other sites

Eygenia προσεχε με την ντακταντορ.......την προτεινουν πολυ αλλα ειδα οτι την πρωτη φορα κανει δουλεια, μετα τποτα απλα υποτροπιαζει το προβλημα.......ασε που ποναει πολυ οταν υπαρχει πληγη.......εκ των υστερων διαβασα πολλα αρνητικα για την κρεμα αυτη...μαλιστα καπου σε φορουμ ανεφεραν οτι οταν κατεληξαν σε νοσοκομειο για τετοιο συγκαμμα τους εβαλαν τις φωνες που χρησιμοποιησαν ντακταντορ......

 

Και ειναι μονο για 2-3 μερες χρηση.......ελα ομως που δεν περναει τιποτα τοσο γρηγορα......τι κανεις μετα? ρωταω τη γιατρο και σηκωσε τους ωμους.....

 

:roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε κορίτσια, :) βεβαίως να έρθω στην ενότητα θηλασμού, χρόνο να βρω μόνο ανάμεσα στα τόσα... ψιλο-πελαγώνω 'ωρες ώρες, κάτι κ τα baby blues που κρατάνε ακόμα...

Όμως---> Άρχισα το μελάνι κι εγώ να δω τι θα γίνει, καλύτερα πάει, τον κλείνω με Helixderm και λανολίνη (η οποία αγία ΛΑΝΟΛΙΝΗ είναι ο απόλυτος αδιαβροχοποιητής).

 

Σκέφτομαι να πάρω κι αυτά τα πρόσθετα οικολογικά χαρτάκια που μπαίνουν μέσα στην πάνα γιατί φοβάμαι τα λιποδιαλυτά συστατικά του πλαστικού της πάνας... Πόσα τοξικά περνάνε στο δέρμα τους αναρωτιέμαι, πόσα στο σύστημά τους μέσω του δέρματος... άσ'τα.

 

Vera ποιές πάνες χρησιμοποιείς?

 

Amaretto πολλά πολλά κακάκια, πολύ υδαρά, δεν είναι παθολογικό πήρε 1.400 γρ. σχεδόν στις 40 μέρες του, οπότε μια χαρά είναι να τον φτύσω (που σου φατσάκι) ο γιατρός λέει τώρα θα αρχίσει να σφίγγει... για να δούμε. Προς το παρόν είναι σαν τυπογράφος το παιδί!!!! Κι ενα τράιμπαλ τατού που πήγαμε να κάνουμε να κρύψουμε το λεκέ... μας βγήκε Πόλοκ!!! Σας φιλάμε γλυκά μέχρι να τα ξαναπούμε.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ελα απο κει γιατι θα σου λυσουν ολες τις αποριες οι κοπελες.......ειναι καλο να βαλεις ενα ξεχωρο τοπικ με το προβλημα σου γιατι εδω δεν θα το προσεξουν......

 

Πανες εβαλα ολες τις μαρκες, ακομα και οικολογικες αλλα δεν ειδα διαφορα...οποτε βαζουμε παλι του λιντλ........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Φφφφφ... το παλεύω κι απ'έξω κι από μέσα το σύγκαμα...

από μέσα με τις διορθώσεις στο θηλασμό απ'έξω με μελάνι και helixderm και αγία λανολίνη...

vera πώς ακβιβώς χρησιμοποιείται το μελάνι? Κάθε πότε και με ποιό τρόπο?

 

Το βλέπω πάντως καραδοκεί, έτοιμο το δέρμα του είναι συνέχεια να υποτροπιάσει, έχει μια ροδαλή γραμμή που που μια φουσκώνει μια χάνεται σαν οριοθέτηση της μόλυνσης... :evil:

 

Τον έχω ανοικτό αλλά με το που κλείνει η πάνα... χάος. Σα να μην κάναμε τπτ. Δεν ξέρω, ίσως βιάζομαι αλλά την πρώτη φορά καλυτέρεψε σε 2 μέρες ρε γμτ...

 

evgenia πώς πάει? Τι κρέμα ανάπλασης σου έδωσε?? Για πες μου κι εσύ τη θεραπεία που ακολουθήσατε ακριβώς...

 

θα τα κάνω όλα για κάποιες μέρες το καθένα, μέχρι κάποιο να πιάσει αφού τεστ δεν γίνονται... αν κ η μαία με ρώτησε αν κάναμε καλλιέργεια χθες... :shock:

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα δικά μας νέα, για άλλη μία φορά, δεν είναι ευχάριστα...

Από χθες είδα ότι η μικρή είχε βγάλει κάτι μικρά-μικρά σπυθουράκια στους γλουτούς της και στην περιοχή πάνω από το πιπί της και είχε φοβερή φαγούρα στο πλάι, εκεί που βρίσκει το λάστιχο της πάνας! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Ξύπνησε το βράδυ και ξυνόταν τόσο που η πάνα στο πλάι τρύπησε και είχε βγει αυτό το απαίσιο υλικό που έχει μέσα!!! Πήγαμε στη δερματολόγο το πρωί και μου είπε ότι ίσως είναι από ιδρώτα (η αλήθεια είναι ότι ιδρώνει πολύ εύκολα), ίσως από ούρα που έμειναν ώρα (πόσο συχνά να την αλλάζω πια?). Ξεκινήσαμε νέα θεραπεία. Πρωί-βράδυ για 2 μέρες Fucidin H και τις επόμενες δύο μόνο βράδυ. Αυτές τις 4 μέρες πίνει και ATARAX σιρόπι για να μην φαγουρίζεται και χειροτερεύει την κατάσταση. Α! Ξέχασα να αναφέρω και τις κομπρέσες με φυσιολογικό ορό. Την αφήνω ξανά πάνω από 2 ώρες τη μέρα χωρίς πάνα και βλέπουμε...

Τί να πω βρε κορίτσια? Πολύ χάλια κατάσταση. Εκεί που πήραμε λίιιιγο τα πάνω μας, ξανακυλήσαμε. Καλά, η δική μου διάθεση είναι χάλια και σε 2 μέρες έχουν και πάρτυ για τα γενέθλια τους! Ωραιτότατα... Αύριο κλείνουμε ένα μήνα προβλήματος!

 

he_make_a_lot_of_poopy, ξεκινήσαμε με

:arrow:μελάνι,

:arrow: μετά διάλυμμα ηωσίνης 2%+Daktarin powder 2 φορές τη μέρα+Verdal το βράδυ,

:arrow: μετά ξαναγυρίσαμε στο μελάνι,

:arrow: μετά Bariederm+Verdal το βράδυ,

:arrow: μετά (σε αυτή τη φάση μας είδε η δερματολόγος, 12 μέρες μετά) Bactroban αλοιφή σε μεγάλη ποσότητα, σε κάθε αλλαγή πάνας+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό επί 2 εβδομάδες

:arrow: και τέλος (εκεί που είχαν κλείσει οι πληγές) μόνο κρέμα φραγμού+1-2 φορές τη μέρα Epithilial.

Και εκεί που ήμασταν πολύ καλά, ξανακύλησε, όπως έγραψα πιο πάνω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...