Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Την θυμηθηκα.....erytaile Αν το γραφω σωστα....πολυ καλη κρεμα....

Και να φανταστεις εψαχνα και εσπαζα το κεφαλι μου για να δω ποια ειναι καλη....και ψαχνωντας επεσα στις κρητικες για την penaten το σωληναριο.....δεν πιστεψαοτι θα μας κανει δουλεια....και ομως!!!! Πολυ καλη και αυτη...

 

Υγ....τελικα ομως εχω καταλαβει οτι δερμα και οργανισμος ειναι διαφορετικοι απο μωρο σε μωρο οποτε...κατι που μπορει να κανει στο δικο μου μωρο στο δικο σου να μην κανει...κλπ

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει περίπτωση οι πάνες να προκαλούν σύγκαμα? Από τότε που γεννήθηκε της παίρνω τα παμπερς αλλά τελευταία όλο και συγκαίεται. Τώρα έχει συγκαεί στο μπουτάκι δίπλα στο ποπο, λέτε να είναι από την πάνα? ¨Η από την ζέστη?

Πάντως εγώ της βάζω την κρέμα της frezyderm και περνάει. Παλιότερα είχα δοκιμάσει και την verdal η οποία δεν έκανε τίποτα απολυτως και ήταν και κορτιζονούχα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση οι πάνες να προκαλούν σύγκαμα? Από τότε που γεννήθηκε της παίρνω τα παμπερς αλλά τελευταία όλο και συγκαίεται. Τώρα έχει συγκαεί στο μπουτάκι δίπλα στο ποπο, λέτε να είναι από την πάνα? ¨Η από την ζέστη?

Πάντως εγώ της βάζω την κρέμα της frezyderm και περνάει. Παλιότερα είχα δοκιμάσει και την verdal η οποία δεν έκανε τίποτα απολυτως και ήταν και κορτιζονούχα.

και εγω δεν ξερω τι μπορει να φταιει τελικα. Και περυσι το καλοκαιρι τις ιδιες πανες χρησιμοποιουσα και πολυ ζεστη εκανε και πιο μικρουλης ηταν,αρα πιο ευαισθητο δερματακι και ομως δεν ειχα κανενα προβλημα με συγκαματα!!

Τελικα εχω παραγγειλει και τις πανες που ανεφερα και πιο πανω και θα δουμε...Επισης τις μερες που ηταν χαλια του πηρα πανες ενα νουμερο μεγαλυτερο απο αυτο που φοραει για να εχουν περισσοτερο 'αερα'....και διαρροες δεν ειχαμε ευτυχως!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γράφω την δική μου εμπειρία που ίσως βοηθήσει κάποιες μητέρες.

 

Έχω ένα αγοράκι 2 μηνών. Σχεδόν από 10 ημερών ο ποπουδάκος του ήταν αρκετά ερεθισμένος (όχι πληγές, αλλά κατακόκκινος και μερικές φορές το δέρμα ήταν άγριο). Ο παιδίατρος μου είπε να βάζω πάντα κρέμα Frezyderm baby cream. Έκανε περίπου 8 κενώσεις την ημέρα, τον θήλαζα αποκλειστικά και ο παιδίατρος έλεγε ότι είναι φυσιολογικό σε μωρό που θηλάζει. Γεύμα και κένωση μου έλεγε. Τον έπλενα συνέχεια. Κάθε 2 ώρες με τρεχούμενο νερό κάτω από την βρύση. Μου είχε γίνει εμμονή. Φοβόμουν μην γίνει χειρότερα και πονάει ο μπέμπης μου. Στο μεταξύ μερικές φορές και όταν αεριζόταν άφηνε λίγο, οπότε και εκεί τον άλλαζα συνέχεια. Ανά 2 ώρες, πλύσιμο με νερό και ποτέ μωρομάντηλα. ΟΤΙ και να έκανα ο ποπος του ηταν κόκκινος. Υπήρχαν όμως κάποιες μέρες που ήταν ιδιαίτερα κόκκινος και γύρω από την περιοχή του ποπού είχε ένα έντονο κόκκινο σύγκαμα. Λέω μα γιατί τον πλένω ΣΥΝΕΧΕΙΑ, τον σκουπίζω πολύ καλα, ταμποναριστά να μην τον ερεθίσω, γιατί συνέχεια κόκκινος; Άρχισα να ψάχνω στο ιντερνετ, αυτο το site με βοήθησε πάρα πολύ. Είδα ότι μπορεί να τον ενοχλεί κάποια τροφή που τρώω εγώ. Παρατήρησα οτι τα έντονα συγκάματα τα πάθαινε αφού έτρωγα μοσχάρι και αποφάσισα να κόψω το μοσχάρι. Μια μέρα έφαγα χοιρινό που συνοδευόταν με φρέσκια ντομάτα. Πάλι κόκκινος. Τελικά δεν ήταν το μοσχάρι και σταμάτησα την ντομάτα. Τώρα ο ποπος του είναι πιο άσπρος απο ποτέ (μην τον ματιάσω) και δεν ειμαι πλέον τόσο υστερική με την καθαριότητα. Χρησιμοποιώ που και που μωρομάντηλα, δεν τον πλένω συνέχεια, δεν τρελαίνομαι μόλις τα κάνει να πάω να τον αλλάξω, μερικές φορές δεν του βάζω καν κρεμα. Ο ποπος του από τοτε που έκοψα την ντομάτα είναι πεντακάθαρος. Θυμάμαι πόσο στεναχωρημένη ήμουν κάθε φορά που έβλεπα κόκκινο τον ποπό του, θυμάμαι ποσο αγχωνομουν μηπως ποναέι ή δυσανασχετει ο μπεμπης ή μήπως γίνει χειρότερα. Δεν ήταν εύκολο να εντοπίσω την ντομάτα. Η ντομάτα είχε ως αποτέλεσμα να κάνει όξινα ούρα και να συγκαιγεται όποια κρέμα και ας του είχα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πρόβλημα με την ντομάτα όταν ήταν ωμή σε σαλάτα. Με την σάλτσα ντομάτας στα φαγητά δεν είχαμε τέτοιο θέμα.

 

Επίσης να σας πω και την άποψη μου για τις κρέμες. Η baby cream της Frezyderm δεν κάνει τίποτα. Την έβαζα και η περισσότερη έμενε στην πάνα του. Δοκίμασα σπαθόλαδο επειδή το διάβασα εδώ αλλά σε εμένα επιδείνωσε την κατάσταση (ίσως δεν κάνει για ήδη υπάρχοντα συγκάματα). Με την μόνη κρέμα με την οποία υποχωρούσε το σύγκαμα ήταν η sudocrem, η οποία είναι στόκος και έχει απαίσιο άρωμα. Είναι πολύ δυνατή κρέμα και έχω αποφασίσει να την χρησιμοποιώ μόνο όταν κάνει σύγκαμα και όχι σε καθημερινή βάση. Αυτή που χρησιμοποιώ καθημερινά και είναι για εμένα η καλύτερη με διαφορά και ο ποπός του είναι πάντα ενυδατωμένος είναι η Bepanthol.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπέρα,

Είμαστε 17 μηνών....

Οταν ξεκίνησαν να βγαίνουν οι τραπεζίτες (εδώ και 3 μήνες) άρχισαν να υπάρχουν κοκκινήλες στις ευαίσθητη περιοχή .Μετά από την κοκκινήλα δημιουργούνται σπυράκια έντονα μεγάλα.

Χρησιμοποιόυμε για την αλλαγή της πάνας μέχρι τώρα την frezyderm χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν είχε κοκκινήσει ποτέ.

Η γιατρός μας είπε οτί είναι μύκητες και μας σύστησε την sudogrem σε συνδιασμό με τη ντακταντορ πρωί - βράδυ.

Δεν βελτιώθηκε όμως η κατάσταση και η sudogrem δεν βοηθούσε.

Η ντακταντορ μας βοήθησε αλλά δεν πρέπει να την βάζω συνέχεια.

Πριν μερικές μέρες συνεχίζετε η κατάσταση μου είπε να πάρω μελάνι για το σύγκαμα από το φαρμακείο αλλά δεν υποχώρήσαν.

Δοκίμαζώ τώρα την Weleda και την apivita, βοήθησε να φύγει η κοκκινήλα αλλά τώρα βγήκα τα σπυρίκια και δεν υποχωρούν.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Μας είπε τελικά οτί είναι από τους τραπεζίτες και θα τα έχουμε ακόμα.Δεν ξέρω τι να κάνω.

Έχετε ακούσει παρόμοιο πρόβλημα μήπως?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Σπαθόλαδο για να ανακουφιστεί το μωρό από το σύγκαμα? Καταπληκτικό. 

Από τότε που διάβασα τι περιέχουν οι κρέμες του εμπορίου, εψαξα να βρω γιατροσόφια. 

Χρησιμοποιώ συχνά την κηραλοιφή. Γίνεται πολύ εύκολα. 100ml ελαιόλαδο και μια κουταλιά φυσικό κερί μέλισσας. Ζεσταίνετε το κερί και μόλις διαλυθεί το ανακατεύετε με το ελαιόλαδο και περιμένετε να κρυώσει. Αυτό ήταν. Έτοιμη για χρήση. Κάνει θαύματα!

 

Συσκευές περιποίησης σώματος, μαλλιών και προσώπου, gadgets για το αυτοκίνητο, το παιδί! http://www.karas.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σε ολους. Ο μικρος 11 μηνων απεκτησε ξαφνικα ενα συγκαμα στον πωπο πριν 4-5 μερες. Παρα τις κρεμες που του εχω βαλει ολο αυτο τον καιρο (sudocrem-kenacomb) το συγκαμα εξακολουθει να υπαρχει και να επεκτεινεται μαλιστα... Τελικα κοψαμε και τα εσπεριδοειδη για 2 μερες κατοπιν συμβουλης παιδοατρου, παλι τιποτα...Διαβασα για ενα μελανι με αντισηπτικη δραση που πωλειται στα φαρμακεια, θα δοκιμασω και αυτο. 

Η απορια μου ειναι η εξης: ενω το παιδι δεν το αφηνα ποτε με πανα λερωμενη η μη πανω απο 2-3 ωρες, πως γινεται να συγκαηκε τοσο ασχημα? Και να εξακολουθει να επεκτεινεται? Εχω αρχισει να υποπτευομαι τα μωρομαντηλα πολυ γνωστης εταιριας, κι αλλες φορες εχω κανει αυτην την κουβεντα με γονεις και καποιοι τα ενοχοποιουν... Εχετε καμια παρομοια εμπειρια η εχετε αντιμετωπισει καποιο προβλημα που να ειχε αφετηρια τα μωρομαντηλα???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου. Τα μωρομαντηλα γενικα και εγω δεν τα θελω. προσπαθησε να τα εχεις σαν λυση αναγκης-οταν δηλαδη εισαι εξω η' δεν εχεις τη δυνατοτητα να τον πλυνεις. Τωρα δε που εχει το συγκαμα και για οσο το εχει να τον πλενεις μονο καθε φορα. Και να εισαι σε επιφυλακη οταν κανει κακα του-αμεσα το αλλαγμα. Και μια-δυο ωρες ειναι πολλες.. Εγω ειχα παρατηρησει οτι με τα μωρομαντηλα μετα ηταν σαν να κολαει λιγακι το δερματακι του οποτε το σταματισα. Στα κακακια πλυσιμο και καλο στεγνωμα, στα τσισα βρεχω βαμβακοπανο και τον πλενω μ αυτο. Οταν μου συγκαηκε και εμενα μου ειχαν πει για την ιωσινη. Την χρησιμοποιησα και μου φανηκε θαυματουργη-απλα προσεχε μην λερωσεις γιατι βαφει. 2 φορες εβαλα και του περασε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , Romaina είπε:

Καλησπερα σε ολους. Ο μικρος 11 μηνων απεκτησε ξαφνικα ενα συγκαμα στον πωπο πριν 4-5 μερες. Παρα τις κρεμες που του εχω βαλει ολο αυτο τον καιρο (sudocrem-kenacomb) το συγκαμα εξακολουθει να υπαρχει και να επεκτεινεται μαλιστα... Τελικα κοψαμε και τα εσπεριδοειδη για 2 μερες κατοπιν συμβουλης παιδοατρου, παλι τιποτα...Διαβασα για ενα μελανι με αντισηπτικη δραση που πωλειται στα φαρμακεια, θα δοκιμασω και αυτο. 

Η απορια μου ειναι η εξης: ενω το παιδι δεν το αφηνα ποτε με πανα λερωμενη η μη πανω απο 2-3 ωρες, πως γινεται να συγκαηκε τοσο ασχημα? Και να εξακολουθει να επεκτεινεται? Εχω αρχισει να υποπτευομαι τα μωρομαντηλα πολυ γνωστης εταιριας, κι αλλες φορες εχω κανει αυτην την κουβεντα με γονεις και καποιοι τα ενοχοποιουν... Εχετε καμια παρομοια εμπειρια η εχετε αντιμετωπισει καποιο προβλημα που να ειχε αφετηρια τα μωρομαντηλα???

Ευχαριστω.

Ειναι πολυ πιθανο να τον ερεθιζουν τα μωρομαντηλα μιας που ειναι γεματα χημικα συστατικα! Οταν εισαι σπιτι χρησιμοποιησε βρεγμενα βαμβακερα πανακια που θα τα πλενεις μετα στο πλυντηριο. Επισης, φροντιζε να στεγνωνεις πολυ καλα την περιοχη πριν βαλεις την πανα και εξετασε το γεγονος να τον επηρεαζουν οι ιδιες οι πανες (δοκιμασε διαφορες μαρκες). Μια φιλη που η κορη της εκανε συνεχεια συγκαμα και ειχε δοκιμασει τα παντα, τελικα την βοηθησε μονο μια κρεμα της Α-derma και το μελανι (απο το φαρμακειο) το οποιο χρησιμοποιησε μια φορα, αλλα προσωπικα δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιουσα μιας που οι αποψεις των παιδιατρων διιστανται.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Romaina είπε:

Καλησπερα σε ολους. Ο μικρος 11 μηνων απεκτησε ξαφνικα ενα συγκαμα στον πωπο πριν 4-5 μερες. Παρα τις κρεμες που του εχω βαλει ολο αυτο τον καιρο (sudocrem-kenacomb) το συγκαμα εξακολουθει να υπαρχει και να επεκτεινεται μαλιστα... Τελικα κοψαμε και τα εσπεριδοειδη για 2 μερες κατοπιν συμβουλης παιδοατρου, παλι τιποτα...Διαβασα για ενα μελανι με αντισηπτικη δραση που πωλειται στα φαρμακεια, θα δοκιμασω και αυτο. 

Η απορια μου ειναι η εξης: ενω το παιδι δεν το αφηνα ποτε με πανα λερωμενη η μη πανω απο 2-3 ωρες, πως γινεται να συγκαηκε τοσο ασχημα? Και να εξακολουθει να επεκτεινεται? Εχω αρχισει να υποπτευομαι τα μωρομαντηλα πολυ γνωστης εταιριας, κι αλλες φορες εχω κανει αυτην την κουβεντα με γονεις και καποιοι τα ενοχοποιουν... Εχετε καμια παρομοια εμπειρια η εχετε αντιμετωπισει καποιο προβλημα που να ειχε αφετηρια τα μωρομαντηλα???

Ευχαριστω.

Μία  φορα εχει συγκαει ο μικρός. Και γω χρησιμοποιούσα μωρομαντηλα περιστασιακα αλλά τα εκοψα και τον πλένω πια. 

  Έχω ακούσει πως το συγκαμα ίσως να προκαλείται και από κάποιες τροφές όπως το κρεμμύδι ή  η ντομάτα.

  Εγώ αφού τον επλενα, στέγνωνα καλά την περιοχή και τον άφηνα χωρίς πάνα για όσο μπορούσα. Ήταν και Κυριακη και δεν μπορούσα να πάρω  την sudocream που μου συνεστησε ή παιδίατρος.  Με την κρέμα του πέρασε εντελώς.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως αυτο για τις πανες μου το ειπε ο αντρας μου προχτες και τον αποπηρα λιγακι:? αλλα μιας που βλεπω οτι δεν ειναι και τοσο απιθανο, θα πειραματιστω και με αλλες μαρκες. Ειναι καλυτερα ομολογω, μετα το μελανι και εννοειται πως δεν εχω χρησιμοποιησει μωρομαντηλο αρκετο διαστημα...  

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

On 9/1/2018 at 1:56 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Μια φιλη που η κορη της εκανε συνεχεια συγκαμα και ειχε δοκιμασει τα παντα, τελικα την βοηθησε μονο μια κρεμα της Α-derma και το μελανι (απο το φαρμακειο) το οποιο χρησιμοποιησε μια φορα, αλλα προσωπικα δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιουσα μιας που οι αποψεις των παιδιατρων διιστανται.

Μηπως θυμασαι ποια κρεμα ηταν? Πολυ προσφατα μου ειπαν  για κρεμα αυτης της εταιρειας αλλα δεν το συγκρατησα.. 

Επισης επειδη δεν εχω βρει καποια παραπανω πληροφορια γι αυτο το μελανι εκτος απ το οτι σε πολλες περιπτωσεις εκανε καλο, τι λενε γι αυτο οι παιδιατροι? Στη δικια μου δεν ετυχε να το πω γιατι θεωρησα πως ειναι γενικα ασφαλες σκευασμα οπως π.χ το μπεταντιν... (σε συγκεκριμενες ποσοτητες βεβαια). Απ το μελανι του βαζω 2 φορες τη μερα και μετα την κρεμα...

Επεξεργάστηκαν by Romaina
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Η αληθεια ειναι πως αυτο για τις πανες μου το ειπε ο αντρας μου προχτες και τον αποπηρα λιγακι:? αλλα μιας που βλεπω οτι δεν ειναι και τοσο απιθανο, θα πειραματιστω και με αλλες μαρκες. Ειναι καλυτερα ομολογω, μετα το μελανι και εννοειται πως δεν εχω χρησιμοποιησει μωρομαντηλο αρκετο διαστημα...  

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

Μηπως θυμασαι ποια κρεμα ηταν? Πολυ προσφατα μου ειπαν  για κρεμα αυτης της εταιρειας αλλα δεν το συγκρατησα.. 

Επισης επειδη δεν εχω βρει καποια παραπανω πληροφορια γι αυτο το μελανι εκτος απ το οτι σε πολλες περιπτωσεις εκανε καλο, τι λενε γι αυτο οι παιδιατροι? Στη δικια μου δεν ετυχε να το πω γιατι θεωρησα πως ειναι γενικα ασφαλες σκευασμα οπως π.χ το μπεταντιν... (σε συγκεκριμενες ποσοτητες βεβαια). Απ το μελανι του βαζω 2 φορες τη μερα και μετα την κρεμα...

Noμιζω πως ηταν η dermalibour, αλλα για σιγουρα θα την ρωτησω αυριο και θα σου στειλω πμ.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 7:55 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Noμιζω πως ηταν η dermalibour, αλλα για σιγουρα θα την ρωτησω αυριο και θα σου στειλω πμ.

Eκανα λαθος, τελικα ηταν η xeracalm της avene

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης θαυματουργό είναι και το σπαθόλαδο και δεν λερώνει κιόλας. Βάζεις όσο θέλεις, όποτε θέλεις και είναι πολύ αποτελεσματικό. Θα εντυπωσιαστείς με το άμεσο αποτέλεσμα. Το μελάνι το έχω χρησιμοποιήσει και γω και μάλιστα μου το σύστησε ο τότε παιδίατρος που είχα. Δεν μας βοήθησε ιδιαίτερα, το χρησιμοποίησα για δυο-τρείς μέρες και το παράτησα γιατί ήταν και μπελαλίδικο.

 

Για κάθε άλλαγμα πάνας χρησιμοποιω την κρέμα της pharmasept. Σου το αναφέρω έτσι για να χεις πιο πολλές επιλογές να σκεφτείς. Και φυσικά θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που είπαν οτι το μωρομάντηλο μόνο οταν δεν έχεις άλλη επιλογή ή αφού σκουπίσεις με το μωρομάντηλο και μετά κατευθείαν πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμείς επίσης στεγνώνουμε τον ποπο μας με το πιστολάκι, όχι στο καυτό, έχω μια ρύθμιση που ειναι ελαφρά ζεστό ή και κρύο βεβαια. Το βάζω στο ελαφρά ζεστο και το κρατάω λίγο πιο μακριά. Του αρεσειιιιιι!! Ειδικά στην κοιλιτσα του. Του αρέσει και ο ήχος. Πρώτα όμως ταμπόναρω καλά με ένα βαμβάκι, «ανοίγω» όλες τις πτυχές και ταμποναρω απαλά. Βάζω πάντα κρέμα συνήθως την frezyderm αλλά έχω και sudocream. Εγώ την πάτησα με τις μασχαλιτσες του, δεν σήκωνα τα χεράκια του για να τις ταμποναρω μετά το μπάνιο και έκανε εκεί το συγκαμα!

Θα δοκιμάσω και εγώ το σπαθολαδο που λέτε, είναι σίγουρα πιο φυσικό από αυτές τις κρέμες. 

Επεξεργάστηκαν by Elena2015
Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικα χρησιμοποιω μονο χειροποιητα δικα μου (σπαθολαδο ή κεραλοιφη ή λαδι καλεντουλας), αλλα μονο αν κοκκινισει λιγο, οχι σε καθε αλλαγη πανας και δεν εχει κανει συγκαμα κανονικο. Το σπαθολαδο καποιοι δερματολογοι το απαγορευουν σε βρεφη κατω του ετος, αλλα απ'ολα ηταν το πιο αποτελεσματικο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...